Verplaatsing Schiedams woonwagen kamp? Diskothiei Vogel op Hess-orgel Werkloosheid gestabiliseerd na stijging Oude plafondschildering gaat in vlammen op 4^ Aantal woning zoekenden stijgt Nog meer feest in het Singel kwartier Praagse lente he i sselblnd LUMltK 15.11.22 Platenman Lou Thiel aan 't woord Vakcentrales nemen vervoer onder loep Gymnastiekles Gesprek Karretje K-W DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1971 HET VRIJE VOLK (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De commissie van onderzoek die is Ingesteld om de achtergronden van het conflict tussen het raadslid Kaptein (d'66) en de Schiedamse Gemeenschap te bekijken en aan de gemeenteraad te rapporteren, is gisteravond niet veel opgeschoten. De commissieleden hebben besloten eerst een gesprek te organiseren tussen de beide partijen en daarna pas een oordeel te vormen. (ADVERTENTIE) f (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „Het ergste van die hele brand vind ik wel dat ik die oude plafond schildering kwijt'ben: hij was gemaakt door een kunstschil der die vroeger woonde in dit pand. Uit Amerika zijn z'n kinderen nog' eens eer keer over geweest om het te ij ken. Nu is er niets mt n over. Werkelijk doodzon 'mm Dit was voor de brand de ruimte waar de etiket ten waren opgeslagen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Drie Neder landse en een Tsjechische kunstenaar hebben voor 'de maand september (tot de 27ste) onderdak gevonden in het Schiedams Stedelijk Mu seum/De Tsjech Pravoslav Sövak. vriend van de bekende filmregisseur, Pavel Kohout, toont een serie van tien gra fische prenten, de Hagenaar Oskar Lens met z'n anacdoti- sche gètinte schilderijen, ter wijl schilder-dichter Willem Hussem met abstract werk en Pie ter Geraedts Jr. met con cept-volumes in Schiedam vertegenwoordigd zijn. (ADVERTENTIE) Jjeriyeuwt uw veiligljeid! d vA 19 Onderzoek angzaam SCHIEDAM De gemeentebe sturen van Schiedam. Vlaardingen en Maassluis gaan met Gedepu teerde Staten praten over de ver plaatsing van het woonwagenkamp aan de Schiekade in Schiedam. De gemeentes, die alle drie dit zelfde kamp gebruiken zijn het er over eens dat de Schiekade niet de geschikte plaats is. Ook zijn ze gedrieën tot de con clusie gekomen, dat het kamp be te' i voorzieningen hard. nodig heeft. Eindeiijk iieb.ik'm dan, M'n eigen platenzaak: Diskothiei. Dat ikzelf van platen bezeten ben, dat weten alle Rotterdamse kenners wel. Ik heb dan pok voor die. kenners m'n uiterste bést gedaan een puike kollektie en een moderne, zeer overzi chtel ijke za a k wa ar klassiek-, populair-en poplief- hebbers elkaar niét hinderen bij het luisteren. Diskothiei ligt aan het Weena in de nieuwe winkelrij net om de hoek van de Lijnbaan, tussen Hilton en de Doelen. Ik had natuurlijk liever op de Lijnbaan gezeten, maar u ais echte liefhebber weet mij op het Weena ook, wel te vinden. Komt u cerrs iangs Ook op koopavond. Wie iets van platen weet, mag Diskothiei niet missen op het Weena de zaak van een platenman voor ptatenmensën Diskothiei.Weena 152, R'dam tel. 141578 Er werd gepraat t/ver twee din gen: is het conflict een persoonlij ke kwestie tussen Kaptein en de S.- G. en moet de bespreking openbaar zijn of niet. De leden van de com missie waren het er over eens dat, als het een persoonlijk conflict is,- de bespreking daarvan niet open baar kan zijn. De heer A'.' Verlinde (p.v.d.a.) zei: 'Ten koste van alles moet er een bespreking met de S.G. komen, desnoods niet openbaar.' Het KVP-raadslid M, J. M. van Kinderen vond dat het conflict uit gebreid moest worden tot een con flict tussen de Raad en de S.G. In dat geval is de openbaarheid ook geen punt meer. De voorzitter V. Broeke van D'66: 'Eigenlijk kunnen we het ons niet veroorloven die vergadering beslo ten te houden. Als het moet, geven we in eik geval een communiqué uit, ai ls het maar voor de pers.' Tenslotte besloot de commissie dat zij kan bepalen of de bespre king al dan niet openbaar zal zijn, omdat de S.G. haar gast is. Toen dit opgelost was. wérd er nog even gepraat over het. al dan niet persoonlijk zijn 'van het con flict. Al vlug waren de commissie leden het erover eens dat Bert Kaptein niet als Kaptein zelf in de Stichtingsraad van de S.G.- zat, maar als vertegenwoordiger van de hele raad. De commissie besloot om Bert Kaptein en vertegenwoordigers van dé S.G. uit te nodigen voor- een, gesprek, zo mogelijk, op 28 of 29 september.' In de rondvraag merkte de heer Van Kinderen, op dat hij het dè S.G. kwalijk nam,' dat hij na zijn terugkeer van vakantie in de krant, moest lezen dat Bert Kaptein door de S.G. geboycot werd. Ook de heer Verlinde noemde het een 'onele gante daad!' In de uitnodiging aan de S.G. zal de volledige tekst van de motie, die op 28 juni door de Baad werd aan genomen staan. Dit omdat de commissie bang is dat de S.G. niet alle berichten over de zaak leest. Bij de openbare vergadering was geen enkele vertegenwoordiger van de S.G. aanwezig. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De organist Wil lem Vogel verzorgt op zaterdag 18 september een concert op het klei ne Hess-orgel in de aula van het Stedelijk Museum. Met concert begint om drie 's middags en duurt een uur. (Van een onzer ve ars) VLAARDINGEN, SCHIEDAM De stijging van de werkloos heid in Vlaardingen en Schiedam lijkt tot stilstand te zijn geko men. De laatste dagen blijft het aantal werkzoekenden stabiel na vorige maand nog flink te zijn toegenomen. Dit heeft het Gewes telijk Arbeidsbureau Waterweg- Noord meegedeeld. 'De vakantie-explosie is voor- by.' zei ir. J. P. Nugteren, direc- .leur van het GAB gistermiddag tijdens een persconferentie. 'We hebben de laatste dagen veel jeugd aan werk geholpen. Veel verandering in de huidige stand van zaken verwacht ik de eerste weken niet.' Het aantat werkzoekenden be droeg eind augustus in Vlaardingen 167 mannen en 44 vrouwen. Nog steeds een verdub beling in vergelijking met de cij fers van een jaar geleden. Het aantal openstaande aanvragen nam in vergelijking met twaalf maanden geleden iets af. Eind augustus bedroeg dit 946 (man nen) en 302 (vrouwen). Een jaar geleden was dit respectievelijk 990 en 314. In Schiedam nam de werk loosheid vorige maand meer toe dan in Vlaardingen. Eind augus tus stonden 274 mannen en 57 vrouwen bij het GAB ais werk zoekenden geregistreerd. Een jaar geleden was dit respectieve lijk 147 en 38. Het aantal open staande aanvragen nam ook in Schiedam af. Eind augustus be droeg dit 1.106 (mannen) cn 348 (vrouwen). Vorig jaar is dit res pectievelijk 1.613 en 389. In Maassluis noteerde het GAB eind vorige maand 51 mannelijke werkzoekenden, zeven meer dan eind juli. De vraag naar arbeids krachten kwam deze maand van 420 op 344. Zes vrouwen zochten eind augustus werk, terwijl de vraag naar vrouwelijk personeel van 126 op 116 kwam. Naast het aantal werkzoeken den waren er eind augustus 207 personen die niet werkloos zijn maar via het arbeidsbureau een andere baan zoeken. Hel GAB zal binnenkort voor deze groep, waaronder veel jongeren zijn die part-timewerk zoeken, de grote bedrijven collectief benaderen om deze mensen aan werk te helpen. De jeugdigen geven hun studie als reden op waarom zij niet de gehele dag kunnen werken. Het aantal informatieve ge sprekken op het GAB neemt, mede ais gevolg van de TV-spots, toe. Veel vragen worden gesteld over de toepassing van de scho lingsregelingen. Met name op de woensdagavond wordrn veel van dergelijke gesprekken gevoerd. Napraten over brand eviee De procuratie-houder van Visser en Co. distilleerderij De Vink, de heer J. van Schaverbeke (47), mijmert na over de hevige brand die vorige week uitbrak in-het oude distilla teurs-pand aan de Lange Haven. Met een schade van twee a drie ton tot nu toe de grootste brand in Schiedam dit jaar. Na een week lang alles nog eens overdacht te hebben, zijn er. op z'n minst wel een paar dingen te noe men die. procuratie-houder Van Schadebeke hoog zitten. Voora! over de verslaggeving is hij nauwe lijks te spreken. Er waren kranten ('Plaatselijke bladen nog wel')die spraken over brand in de Zaan - steeg i.p.v. de Taansteeg, de naam van de distilleerderij werd op dui zend-en-één manieren verbasterd, terwijl, met de feiten op een soms dolle manier gestoeid werd. 'Qver 'Het Vrije Volk kan,.ik niets.::zeggen, omdat dat één van dewéinige kranten is, die. ik door omstandig heden Piet onder ogen heb ge-, had.' ■In het met oud-Hollandse meu belen ingerichte kantoor dat slechts lichte waterschade opliep, werden alle oorzaken en feiten nog eens op een rijtje gezet. "Op de begane grond stonden vier mand flessen -met. honderd liter uiterst brandbare spiritus van 96 percent opgeslagen,' reconstrueert de heer Van Schaverbeke. 'Doordat een ka*retje tegen een paal reed, viel één van die mand- flèssen om en barstte. Het spul - vloeide "direct naar de buitendeur en daar- begon de brand. Hoe het vuur. er bij gekomen is, weten we niét. Ik denk zelf aan een passe rende brommer of een weggewor pen 'sigaret. Het ging allemaal bij zonder, vlug." De eerste hulp was binnen twee minuten ter plaatste: twee lage drukstralen in de strijd gezet door personeelsleden van het buurbe drijf Vrijmoed. "De Schiedamse brandweer arriveerde met gillende sirenes enkele minuten later. 'De brand greep, onwaarschijnlijk snel 4 M om zich heen,' vertelt de heer Van Schaverbeke. 'Binnen dertig seconden stond de hele beneden-etage in lichterlaaie. We renden naar beneden met de gekste dingen. Ik had het debiteu- renboek onder m'n arm, de factu- riste haar tasje met twee ons kaas, terwijl ze in alle haast juist haar belangrijkste spullen liet liggen. Het bangst was ik nog wel voor de jengens die achterin aan het werk waren. Via de achterd'ur zijn ze in de steeg terecht gekomen. Het was een geluk dat de sleutel eindelijk .ens op de juiste plaats hing.' De hele brand-affaire nog eens nalopend, zijn er ondanks alle mis- sère zoals administratieve warboel en een in vlammen verloren voor- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het aantal wo ningzoekenden in Schiedam is in de maand juli opnieuw toegenomen. Volgens het maandoverzicht van het bureau Huisvesting staan ruim 5150 Schiedammers ingeschreven voor een woning. Van deze inge schrevenen konden in juli 103 per sonen aan een woning worden ge holpen. Hulp w-era verleend aan 57 niet-ingeschrevenen. Bij het. bureau Huisvesting staan volgens het maandoverzicht 2307 bejaarden ingeschreven. 530 aanstaande echt paren wachten op een woning, ter wijl 1035 Schiedammers op de lijst staan als onvoldoende gehuisvest. 3221 personen zijn wel voldoende gehuisvest maar toch ook op zoek naar een andere woning. Voorts een vast onderkomen, kl.iken 179 alleenstaanden uit naar In de maand juli werden vijfen zestig vestigingsvergunningen afge geven aan personen die zich in Schiedam kwamen vestigen. Twaalf woningen werden onder andere ten behoeve van de stads- sanering onttrokken aan het Schie damse woningbestand. (Van een onzer verslaggeefsters' SCHIEDAM Ter gelegenheid van haar veertigjarig bestaan viert de wijkvereniging Singelkwarlier de komende weken fee Naast een receptie op 15 septc zijn nu ook andere bijzonci: n be kendgemaakt. Op zate. „avond 2 oktober wordt er in de sporthal Margriet een grote 'eestavond ge organiseerd. Het feest begint om acht uur. Leden van de vereniging kunnen op 27 september plaatsen bespre ken in de zaal Marijke aan het Broersveld. In het programma zul len optreden: Bod Vrieling. confé rencier. Lydia Oosthoek en de groepen The Silverstone Stcelband. The Three Jacksons. The Limbo Dancers en The Shepherds. Voor de leden die langer dan vijftien jaar lid zijn van Singel Kwartier, wordt op 1 oktober een feestelijke bijeenkomst gehouden in de zaal Marijke. In de zaal Ire ne zal 6 november een reünie wor den georganiseerd voor de oud deelnemers aan de zomerkampen van Singelkwartier. Het bestuur heeft de winkeliers van de wijk aangemoedigd hun winkels te verlichten en de vlaggen uit te steken, zodat Singelkwartier in de jubiieumweken echt een fees telijk aanzien zal hebben. raad toch wel positieve punten te bespeuren. En nog wel uit een heel onverwachte hoek. De heer Van Schaverbeke: 'Ondanks de grote concurrentie-strijd in onze branche zijn er heel wat collega's geweest die oils hulp hebben aangeboden. We hebben er geen gebruik van gemaakt. Maar het is toch wel iets dat je even treft.' (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Raad van Overleg van de plaatselijke Vak centrales in Schiedam belegt op dinsdag 1.9 oktober een voorlich tingsavond over het openbaar ver voer. Het bestuurslid van de Neder landse Bond voor Vervoerspeiso- neel. bestuurder van de Kamer van Koophandel en lid van de Rijn- mondraad, de hr S. Barendregt, zal voor de NW-. CNV. en NKV- leden hierover een inleiding hou den. De bijeenkomst wordt georga niseerd in gebouw Arcade aan de Lange Haven 71 en begint óm acht uur 's avonds. De kleuren die Oskar Lens gebruikt zijn' vooral boeiend wanneer hjj de bekakte sfeer van Dén Haag wil typeren. De tien grafische werken van de in 1928 in Bohëmen geboren Tje- choslowaak Pravoslav Sovak zijn vooral geënt op de actualiteit van enkele jaren terug. Ze tonen op aangrijpende wijze welke gebeute- nissen zich in augustus 1968 in Praag hebben afgespeeld tijdens de bezetting door de troepen van het Warschau-pact. In de film 'Dagboek- van een Contra-Revolutionnair' van regis seur Kohout heeft het werk ge diend als illustratie van het gebeu ren dat dg. wereld maanden lang in haar greep had. Het-werk van So vak-is voor de eerste maal in het Westen- te zien en kon bemachtigd worden door tussenkomst yan Art Animation in Groningen, dat goede contacten onderhoudt met Tsjechi sche kunstenaars. De kleuren die Oskar Lens ge bruikt. soms laaiend fel, dan weer ingetogen, zijn vooral boeiend wanneer hij de Haagse sfeer van thee-nippende dames bij Krui en het bekalkte strandleven van het Scheveningse luxe-bad wil typeren. De kijk van deze 41-jarige autodi dact op de normen en de achter gronden ervan, overschrijdt geen 'enkele maal het banale ,xnaar blijft steeds nuchter en indrin gend. De 71-jarige Haagse schilder dichter Willen Hussem toont in het Stedelijk dat zijn artistieke reserves nog steeds niet zijn opge droogd. Op een lichte, vaak geheel witte achtergrond brengt hij zijn speelse, dikwijls simpele magie aam, meestal telkens of op beperk ter schaal schrifturen. Deze ten toonstelling in het Stedelijk mag beschouwd worden als 'n ere-sa- luut aan de oude meester- Pieter Geraedts Jr. een begaafd keramist heeft afstand gedaan van de traditionele vormgeving en is na veel geëxperimenteer tot nieuwe uitgangspunten gekomen. Hij heeft liet gemunt op het volume, waar mee hi,j de kijker met de neus wil drukken op de ruimte er omheen. Zelf zegt hij daarover dat .door zijn volumes 'hard karton of plastics) een ieder met zich zelf geconfron teerd wordt of zoals hij wil: moet worden. Het Stedelijk Museum is dage lijks geopend van 1—5 uur- vrij dag 's avonds van half acht tot tien uur en op zondagmiddag van half een tot vijf uur. SCHIEDAM In 't trefcentrum in de Martinuskerk worden vanaf 24 september weer gymnastieklessen voor bejaarden uit Groenoord en Kethel gegeven. De lessen duren en half uur en beginnen iedere vrijdagmiddag om twee uur. De kosten bedragen 0,50 per per soon. RAAM 26 (100 m achtrr het »udhui«) SCHIEDAM TELEFOON (010) 26 83 5' ,18 Tl «nrrecmu- - ROTTERDAM A-2~, M WClTMAM PfCdtiCbe CO LOWS'», prawn! «The Anderson Tape»

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1