Eiuisman Hartspeldjes te eigen bate Geen subsidie.. 354 mensen op straat ZUIDMOLUKKERS VAN .WASSENAAR' IN HOGER BEROEP Rotterdam moét tri Wolmerk-tapijt iii Nf m 198,- HH DE KLERK Geldgebrek in Rekken BREKERS laiatet - m KOOS 'Nip W POSTEMA: Kort geding tegen v. d. Putten: Indiaas ballet in ons land 'wmWMrnW' Birkby ton sur ton Birkby Bouquet Voormensen zoals u... Svenska Berber Ve r snippering en vergrijzing bij de omroep Wie helpt Bart aan een beter inzicht in lonen en prijzen? (U misschien, door hem te abonneren op Het Vrije olk? U ontvangt er een leuke verrassing voor. Hoe meer abonnees u werft, hoe meer verrassingen er op u wachten. Zet even uw bes te beentje voor. Uzelf abonneren mag natuurlijk ook,) DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1971 HET VRIJE VOLK (Van. een onzer verslaggevers) DEN HAAG Er is vandaag tegen de Rijswijkse schrijfma chinemonteur, die in januari van dit jaar tegenover de politie bekende: ..Ik heb mijn vrouw gewurgd", acht jaar gevangenis straf geëist. ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „De baten die uit hartspeldjesactie, die, deze en volgende weken gehouden zal worden, zullen in de zakken van de heer J. A. van der Putten (53) uit Oosterhout verdwijnen. Zo ook het geld dat nog steeds üit de hartewens- prentbriefkaarten en hartekreet-advertenties komt." (ADVERTENTIE) Prachtige tapijten van zuiver scheerwol hij De Klerk - kenner hij uitstek o.a. geïmporteerd uit Engeland. De kwaliteit is zoals het Wolmerk u ga randeert leefiang, motvrij, stofzuig-" gereed en kleurecht-. Gedurende één week betaalt u voor deze klassetapijten een ouderwetse Hollandse aanbiedingsprijsf198,- per strekkende meter! Beslis dus snel. Want 'n week is om vóór u 't weet i Dit is Mrinalini Sarabhai, oprichtster en leidster van de befaamde Indiase'ballet groep Darpana. Liefhebbers zullen aan de stand van - handen, hoofd én ogen de Bharata Nat.yam danshouding herkennen. Maar men hoeft niet direct 'n groot kenner van de Indiase danskunst te zijn om te kunnen genieten. van dit ballet. Dat kan gebeuren op vrijdag 17 en zaterdag 18 september in het Instituut voor de Tropen in Amsterdam. -m. (ADVERTENTIE) sntvol mïdvoor Bart Klauwijzer verkocht zichzelf voor 3 tientjes aan FC Paterswolde. |I11III1 ■Waardebons lsiini| H S 15 m M 13 H S S i i Dordtse wurgzaak 'Als ik de baan. die ik in Dor drecht- vilde hebben, gekregen had. was het niet nodig geweest- haar te vermoorden.' verklaarGe de mon teur, A, L. de B. i27) vandaag voor zijn rechters. Psychiaters en werk gever beschreven hem. als een 'zeer begaafd man. die echter sociale gevoelens mist.' En als 'een man met grote verstandelijke kwalitei ten. maar een achtergebleven gevoelsleven.' De monteur kwam op 27 januari naar de politie toe met het verhaal dat zijn vrouw van hem was weg gelopen en dat hij niet wist waar ze nu was. Na moeizaam speur werk arresteerde de politie tenslot te de echtgenoot. Toen bleek dat hij. na- zijn vrouw te hebben gewurgd, het lijk in het recreatie gebied De Merwelanden te Dor drecht had begraven. 'Het echtelijk leven in de flat aan de Paulus Pocteriaan te Rijs wijk moet een hel zijn geweest,' zei de officier van Justitie. De vrouw zou de man min of meer tot het huwelijk hebben overgehaald. Goed was het nooit geweest en er werd al over een scheiding gespro ken, maar de alimentatieverplich tingen. die de monteur dan tegen over zijn zoontje van vier zou heb ben, leken hem een te zware last. Daarom had de nieuwe baan hem ook van zo doorslaggevend belang geleken: 'Als ik die maar gekregen had, was het niet gebeurd, dacht hij. Vanochtend zei De B. voor de rechtbank, die over twee weken uit spraak zal doen, dat hij nog geprobeerd had.: de vrouw door mond-op-ntondbeademing bij te brengen. 'Ik dacht dat ze weer begon te ademen,.' zei.hij. 'Maar als ze tot leven zou zijn gekomen, was ze er toch aangegaan.' In een gehuurde auto met veel kofferruimte bracht hij het lijk weg. Toen ging hij zeg gen dat zijn vrouw was weggelo pen. De officier van Justitie vond dat De B. 'wel psychiatrisch be handeld, maar niet ter beschikking van de regering gesteld moest worden. De regenjas is een mode/as ge v/orden en die naam regenjas moesten we liever vergeten. Onthoudt, dat "regenjassen" zwierige trenchcoats zijn bij Huisman. Gedistingeerde klassiekers of vlotte 3/4 modellen (praktischs automodeGevoerd, eventueel uitritsbaar, desgewenst met hoogpolig kunstbont. Vanaf f59,- we! degelijk modieus... KORTE HOOGSTRAAT 7 5 1e MIDDELLANDSTRAAT 98-100 WOLPHAERTSBÖCHT 218-224 Dit suggereerde gistermiddag heel duidelijk de advocaat van de Neder landse Hartstichting mr. T. Schaper uit Den Haag, waar h(j nu in hoger beroep voor het Amsterdamse hof weer in kort geding eiste dat Van der Putten zijn „ogenschijnlijke charitatieve" acties zou beëindigen. Het ge rechtshof zal uiterlijk op 27 oktober uitspraak doen. (Van een onzer verslaggevers) ÜTRECHT Er komen 354 mensen op straat ie staan, nu de regering-Biesheuvel het sub sidie heeft ingetrokken voor de Nationale Federatie voor Huis houdelijke en Gezinsvooriich- ting. Vertegenwoordigers van alle vijftig stichtingen die in de federatie verenigd zijn, en veel personeelsleden van de federatie hebben in een verga- dering, gistermiddag te Utrecht, protestbrieven gestuurd naar het kabinet, 'de Tweede Kamer en de kamercommissie. De vergadering zei het te be treuren dat de subsidie-intrek king zonder enig vooroverleg was gegaan. Want ondanks bezuiniging en sanering had de kern van het werk, voorlichting over inkomstenbesteding, ver antwoorde voeding, consumen tenzaken en het wonen, behouden kunnen worden, zo meende de vergadering. Van de 354 mensen die zulien worden ontslagen, krijgen er 250. alleen federatiepersonee), een wachtgeldregeling. In een brief aan de staatssecretaris wordt voor de 104 overigen, die bij de verschillende stichtingen werkten, ook een wachtgeldre geling gevraagd. Van de leerkrachten die zijn ont slagen, zijn er 106 boven de 50. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Deze mensen za ten in een moeilijke situatie, want al zouden ze hebben geweten dat bezit van vuurwapens strafbaar is, dan nog zouden ze daarvan geen aangifte hebben kunnen doen bij de politie. Zij zouden dan immers min of meer verraad plegen jegens hun makkers die toen wegens de overval op de woning van de In donesische ambassadeur In Was senaar in Scheveningen gevan- en zaten." .Zo stelde gisteren voor het Haag- Se gerechtshof mr. R. W. van Dijk het probleem van de Zuidmoluk- kers die zich in hoger beroep moes ten verantwoorden wegens verbó den bezit van vuurwapens Tijdens de zitting werd de lange televisiereportage vertoond, die AVRO's Televizier over deze zaak heeft gemaakt. Van der.. Putten werd, zoals wij maandag schreven, vorig jaar door de Nederlandse Vereniging voor Hartpatiënten in de arm genomen, om acties te voeren. Eerst was er de zegelactie, die volkomen mis lukte: bijna geen kruidenier wilde er aan, vooral niet omdat er een afwijzend artikel over deze actie in het vakblad De Kruidenier ver scheen. Daarna kwamen de actie met de prentbriefkaarten, mapjes waarmee colporfeuzes liet" land in gingen om ze deur aan deur te ver kopen. De mapjes kosten ƒ2,95. Na aftrek van alle kosten blijkt dat slechts 50 cent hiervan voor "het hart" overbleef. Maar zelfs deze 50 cent per mapje heeft het'fonds hiervoor nooit bereikt. Nv'is.hij dan met een speldjesac tie begonnen. Mr. Schaper: "Van der Putten moet nog 120.000 bijeenkrijgen om uit de schulden te komen. Berekenen we bovendien welk percentage Van der Putten zich toedenkt, dan komen we op zes ton. Dit betekent, dat al het geld, dat het onwetende Nederlandse publiek aan hartpatiënten denkt te 'geven, in feite tot 600.000 in ieder 'geval in de zakken van Van dei- Putten verdwijnt," De wapens waren- in beslng genomen tijdens de razzia die 1100 politiemannen op 15 oktober in het kamp Ijsseloord te 'Capelle aan den IJssel hielden. Dé vijf ver dachten. bij wie vuurwapens waren gevonden, waren in hoger beroep gegaan tegen het vonnis van de Rotterdamse politierechter. Zij hadden, zo bleek ter zitting, na de overval te Wassenaar wei begrepen dat het bezit van wapens verboden was, maar de kampraad had geadviseerd ze nog maar even verborgen te houden. Door inleve ring zou de politie namelijk op hét spoor kunnen komen van de man die in Wassenaar liet dodelijke schot op de politieagent loste, bo vendien speelde ook het gerucht dat Ir. Manusama door de „mili taire missie" i'rivaalorganisatie van Badan Persatuan) zou worden ontvoerd. De procureur-generaal vroeg in drie van de vijf gevallen bevesti ging van liet vonnis van de kanton- réchter, tegen een vierde een maand minder. De vijfde verdachte, de lasser P, S. hal vol gens het verslag vair de griffier afstand gedaan van hoger beroep, dat daarna ook doof' de officier was gevolgd. ,Oe man' was niette min, toch in hoger beroep gegaan omdat er volgens hem sprake was van een misverstand. De raadka mer besloot echter dat-beroep niet ontvankelijk te verklaren. Arresten op 29 september. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Burgemeester Thomassen doopte gistel-middag de nieuwe commissie van advies voor de haven en de economische ont wikkeling tot de Havenraad. Hij stelde mèteen vast, dat Rotterdam wat het havenbeheer betreft "met steeds meel' mensen minder gaat doen." Vroeger kende Rotterdam een havencommissie, die was samen gesteld uit zogenaamde burgerle den en raadsleden. Er bestaat nu een afzonderlijke raadscommissie, vandaar de opmerking van de bur- m Een veerkrachtige Engelse kwaliteit in. een levendig ton sur ton dessin. Uw vloer krijgt er iets dynamisch door! Breedte: 400 cm. Verkrijgbaar in beige, rood, i blauw, goud en olijfgroen. Per strekken de meter van 229,-voor Eén fraai gestyleerd bloemboeket „vormt deze mooie versie van het Engelse Birkby tapijt. Bij uitstek ge schikt voor het klassieke of Queen Anne interieur! 400 cm breed. Verkrijgbaar in goud, steenbruin, groen en beige. Per stekkende meter van 229,-voor - Dit levendige Berber-tapijt vonden wij érg mooi en liefhebbers van tapijt met de natuurlijke charme van. echte scheerwol zijn het zeker met ons eens. Het is 400 cm. breed cn te koop in zowel een licht-als'n donkerbcige melange. Per strekkende meter van 225,-voor- Rotterdam: Woonwarenhuls Lijnbaan/Binnenweg, n 1 winkelcentrum Beljerlandselaan, Winkelcentrum Groot iJssefmonde. Vrijdagavond geopend. Maandag .gesloten. Filialen .In Den Haag. Utrecht, Viissingen, De Lier. gemeester, datr meer mensen minder gaan doen. De Havenraad zal het gemeentebestuur gevraagd en ongevraagd.van advies dienen. Wethouder Viersen ontvouwde voor de nieuwe havenraad zijn beleiclsovertuiging: "Rotterdam is aan het eind van zijn industriall- satiemogelijkheden en moet een nieuwe richting kiezen." Als voorwaarden van die nieuwe richting noemde hij het Wereld handelscentrum en een tweede luchthaven in de nabijheid van Rotterdam. Bovenal legde hij de nadruk op de noodzaak van wo ningbouw in de Rotterdamse agglomeratie, mede ter vervanging van de zeer vele slechte wonin gen. Wethouder Viersen pleitte opnieuw voor verbetering van de kwaliteit van de. werkgelegenheid in-, Rotterdam. En van de econo mische structuur. "Die taakstelling begint bij de haven. Het, vervoers en distributiestelsel zal voortdu rend moeten worden verbeterd, ook kwalitatief." UTRECHT (ANP) Wie moet de bijzondere probleemkinderen opnemen, als wij het uit geldge brek niet meer kunnen doen? Met die vraag wil het bestuur van de Rekkense Inrichting te Rekken i zwakzinnigenzorg, psychopaten zorg en kinderbescherming) zo snel mogelijk naar de minister van Justitie. In een spoedvergadering, gisteravond, sprak het bestuur over de benarde financiële situatie waarin, de Rekkense Inrichtingen ziel: bevinden, onder .meer doordat de regering met de afrekening van achterstallige posten in Verschil lende gevallen meer dan drie jaar achter is. Het .is niet de zwakzinnigenzorg, die de inrichting in 'geldnood brengt, zo heeft directeur R, Vegelien van Rekken meegedeeld. Die nood ontstaat in de twee afde lingen, die onder het ministerie van Justitie vallen: de psychopa tenzorg (ruim TOO ter beschikking van de regering gestelde patiënten) en de kinderbescherming (250 jongens en meisjes van 7 tot 21 jaar). (Van onze radio- en tv-redactie) AMSTERDAM „Het gaat goed mis met de .Nederlandse televisie. Deze winter zullen de programma's al vervelen der worden. Oorzaken: Ver grijzing bij de omroep en ver snippering van de program- Aldus gistermiddag Koos Pos- tema, nadat hij van HVV-hoofd- racteui Herman Wigbold op de Firato de Nipkow-schijf 1971 had ontvangen. Postema was blij met de prijs, maar somber over de toekomst van de Nederlandse televisie. Hij voor spelde dat de versnippering steeds minder kijkers tot gevolg zou heb ben. De enige oplossing volgens Postema: „AVRO, TROS en Evan gelische Qmroep op één tv-net, VARA. NCRV, KRO en VPRO op het andere net, met concurrerende programma's. En dan wint dit laatste net het, want bij deze om roepen werken de bestemensen. Een groot gevaar vond Postema de personeelsstop, die al jarenlang verhindert* dat jongeren b(j de frtnrtan WswJ Unman V,v Aj'ri 11 ru H «mand abonneren op Het Vrije Volk, LJ Ik wil mezelf abonneren. s s" ta'7 :tRte2^-DaarnaLetKefstWing: b-J per kwartaal; Dpermaand. (Aankruisen wat u wenst.) Mijn naam Straat Plaats IkafconneeRNaam. Straat PlaSM.- B °£0P bt,elkmt opsturen naarHet Vrije Volk, '.ntwoordntimmer1579,Rotterdam.Poscegel hoeft niet.) m H M

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 3