GJV gaat politieke gevangenen adopteren Leerlingen fietsen voor vrede Zwembad-Zuid in handen van stichting m 1 Wm mÉN Vierhonderd kinderen zonder Militaire dienst oorzaak nood situatie SCHIEDAM VANDAA G Hans Lingen op valreep verslagen Gebr. de Veld wisselblnd 'boetiek, College ziet toekomst Sport- fondsenbad vol vertrouwen tegemoet Van Egmond concerteert m P ZE M-tafeltennistoernooi Toch vrijstelling? T.ï. DEFECT Nieuwe leer methodes op St.-Josefschool Beslissing tiflfe- Eervol CPN vergadert ■WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1371 HET VRIJE VOLK PAGINA 17 (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Stichting Raad voor Jeugd en Jongeren heeft besloten zich voorlopig alleen bezig te houden met het uitstippelen van een beleid. Als dat gebeurd is, en daar kan nog wei wat tijd overheen gaan, kunnen ze activiteiten gaan organiseren. Om te bepalen wat het beleid zal zijn. gaat de raad gebruik maken van de gegevens van de Werkgroep In ventarisatie. V door Hans van der Sloot Het is vreemd dit maar weinig Schiedammers café De Ster kennen. De meesten weten niet eens dat het etablisse ment bestaat. Zelfs niet de vele tienduizenden die het elke dag op hun weg door het centrum passeren. (Van onze tafeltennismedewerker) SCHIEDAM De TSF-spelers hebben tijdens het FZEM- tafeltennistoernooi in Vlissingen, waaraan bijna alle topspe- lers deelnamen, een bijzonder goede indruk achtergelaten. Hans van den Broek bereikte in het enkelspel de halve finale, waarin hij door Bert van der Helm in drie games werd uitge schakeld. De leverancier (in wording) en zijn prod'ukt de jurk dan, niet het meisje natuurlijk op één prent. Een hele inter nationale toestand: de mannequin komt uit Parijs, het schaap heet nar een Engelse landstreek Dorsetschaap en het plaatje werd gemaakt in Australië. ADVERTENTIE Wij helpen U direct (ADVERTENTIE) lieriyeuwt uw veiligltpid! frjk «er keus, etere patvor, dooqstraat iedam. iel. 268981 tenge eehterweg f Jeugdraad gaat eerst beleid uit stippelen (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De GJV-Oost or ganiseert op vrijdag 24 september een film- en voorlichtingsavond over het -werk van Amnesty Inter national, een onpartijdige organi satie, die door middel van adoptie- groepen en het schrijven van kaar ten, personen probeert vrij te krij gen, die uit politieke overwegingen gevangen zijn gezet. Deze gevange nen mogen, volgensstrikte regels van AI. onder een beding geweld hebben gebruikt bü het naar buiten brengen van hun politieke overtui ging. Het is de bedoeling van de GJV- Oost om tijdens deze voorlichtings avond, die om acht uur begint in de Oosterkerk aan de Rotterdamse- dijk 291 drie gevangenen te adop teren. Om de vaak, in zeer armoe dige omstandigheden levende ge zinnen van de gedetineerden te helpen, willen de organisatoren op deze avond ook een fiks bedrag ff 350,- per gevangene) inzamelen. De toegang in de Oosterkerk Is gra tis. Deze werkgroep wil de Schie- damse jeugd in vier groepen verde len: schoolgaand (leerplichtig of niet leerplichtig), werkend, ge trouwd en werkeloos. De jeugdor ganisaties krijgen een lijst- van veertien vragen in te vullen. Aan de hand van deze en de andere gegevens die de werkgroep zal ver zamelen, wil de Raad haar beleid bepalen. Pas als dat beslist is, zul len er activiteiten georganiseerd worden. Voor deze activiteiten wil de SRJJ 15.000 gulden hebben. Dit bedrag komt in plaats van de be grotingsposten Jeugduitwisseling en Jeugdfestijn die samen 34.500 gulden zouden kosten., Voorheen werden deze activiteiten door de SG georganiseerd. De SRJJ was niet van pian te veel hooi op haar vork te nemen met het organiseren van deze festijnen. De post activi teiten van 15.000 gulden werd ver der niet omschreven, omdat de SRJJ nog rflet, weet wat ze wil doen. ("Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Het Schiedamse ge meentebestuur ziet de toekomst van het Sportfondsertb&d vol ver trouwen tegemoet. Dat schrijven B. en W. in hun antwoord op vra gen het het KVP-raadslid W. J. C. Willemse over de moeilijke finan ciële positie van het zwembad. Het raadslid had naar aanleiding van publicaties over de zorgwek kende financiële toestand van het Sportfondsenbad B. en W. ge vraagd of die berichten juist wa ren. In een vergadering van de com missie van Volksgezondheid kwa men de tariefsverhogingenvan het bad ter sprake. In verband daar mee werd de term „het bad zit aan fe rode streep" gebruikt. Deze uit spraak alarmerde de heer Willem- se zodat hij vragen ging steüen. In hun antwoord zeggen B en W. dat deze uitdrukking alleen het be lang van de tariefsverhoging illus treerde. Als de tarieven niet met een aangepast worden aan het stij gende kostenpeil, is een verliesge vende exploitatie het directe ge volg, aldus het college. Met de uit drukking „het bad zit aan de rode streep" is nooit bedoeld, dat het bad niet levensvatbaar is. Juist het feit dat de gemeente samenwerkt met het Sportfondsen- bad bij de bouw van het badhuis duidt er op. dat de gemeente het volste vertrouwen heeft in de toe komst van het zwembad. In de vergadering werd een be leidsbeslissing genomen: de jeugd raad stemde met vijf tegen drie stemmen voor openbaarheid van ai het overleg dat gehouden werd. ook het overleg met de Schiedamse ge meenschap. die zelf zijn vergade ringen besloten houdt. Hans Krabbendam en Paulien Oosterling zijn voorgedragen voor de deskundigenzetels van respec tievelijk socioloog en vertegen woordigster van de werkende jeugd. Er is nog niemand gevonden, die de derde deskundige zetel voor zijn rekening wil nemen. Bij RSJJ heeft voor het lopende jaar van Gedeputeerde Staten een subsidie van 30.000 gulden gekre gen. Op de begroting voor het vol gend jaar rekent de jeugdraad met een rijkssubsidie van 120.000 gul den. De kansen op deze rijkssubsi die zijn groot volgens de zichtbaar verveelde voorzitter Jos van der Lugt. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Leerlingen van de Schiedamse huishoudschool Liedewyde fietsen donderdag naar het Staelduinse Bos om daar in het kader van de Vredesweek te discus- j sieren over het thema Oorlog en J Vrede. De conclusies van de bij- i eenkomst worden gepubliceerd in een speciaal daarvoor samen-te- stellen muurkrant en de eigen j schoolkrant. SCHIEDAM De bouw en ex ploitatie van het. Zwembad-Zuid zal, als de gemeenteraad ermee tn- stemd. verzorgd worden door de nog op te richten Stichting Zwembaden Schiedam. Deze nieuwe stichting zal bestaan uit de Stichting Zwem bad-Zuid en dStichting Open- luchtbaden Schiedam. De bedoeling is dat de taak'van de Stichting Zwembad-Zuid wordt overgenomen door de Stichting Openluchtbaden Schiedam. Om dit plan uit te voerren moeten de sta tuten van deze laatste stichting gewijzigd worden. O.a. zal de doe stelling van de stichting verruimd moeten worden. De naam van de stichting zal veranderen in Stich ting Zwembaden Schiedam. ar deze wijzigingen is de toestemming tan de gemeenteraad nodig. De Stichting Zwembad Zuid zou het. op prijs stellen als twee van zijn bestuursleden in de nieuw te vormen stichting zullen worden opgenomen. Als deze wens wordt ingewilligd zouden er ook twee raadsleden aan het stichtingsbe stuur moeten worden toegevoegd, omdat een gelijk aantal burgerle den en raadsleden in het bestuur moeten zitten. Het, college vindt, het echter niet nodig aan dit principe te blijven vasthouden. B. en W. zullen de raad vragen aan deze nieuwe stichting financiële medewerking te verlenen in de vorm van eert garantegeldle ning en een subsidie in het exploi tatietekort van het zwembad. De Sportraad, de Commissie voor Volksgezondheid en de Commissie voor Gemeentewerken hebben hun goedkeuring aan het plan voor Zwembad-Zuid gegeven. V* v'jgu En maar wachten .(Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Vierhonderd lagere-schoolkinderen staan over een paar weken op straat, omdat hun onderwij zers in militaire dienst moe ten. Er dreigt een noodsitua tie voor het Schiedamse ba sisonderwijs. Tien Schiedamse onderwijzers worden in november onder de wa- psne ge.ospen. vijf of zes van de openbare scholen en vier van de bijzondere (christelijk) lagere scljplen. Zij moeten in dienst, om dat het Ministerie van Defensie voor het cursusjaar 1Ö71-1972 vijf honderd vrijstellingen wil verle nen. Deze vrijstellingen zijn allang vergeven. De nog lopende verzoe- Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Amsterdamse organist Piet van Egmond geeft op zaterdag 25 september een concert in de gereformeerde kerk aan de Westvest in Schiedam. Op het pro gramma staan werken van onder anderen: Johannes Sebastiaan Bach. Handel. Mendelssohn, Reger en Messiaen. Het concert wordt be sloten met een improvisatie. Pro gramma en plaatsbewijs zijn ver krijgbaar in de kerk. Het concert begint 's avonds om acht uur. liniiHillllillilllllfillll'illilM ken zullen worden afgewezen en nieuwe aanvragen hebben hele maal geen zin, aldus het Ministerie van Defensie. Het hslc Rijnmondgebied kampt met dit probleem. Op de adverten ties van de gemeente reag: .1 vaak 'ongens dis nog in dienst moeten. Het is zinloos hen te benoemen. Sollicitanten uit het oosten van Nederland gaan niet graag in het Rijnmondgebied werken. De flats die ze kunnen krijgen, zijn duur, de verontreinigde lucht is ook geen aanbeveling. De heer C- Tigges, consulent'bij het Bureau Onderwijszaken, vertelt over de moeilijkheden bij het aan trekken van leerkrachten „Het is onvoorstelbaar moeilijk in de vacatures te voorzien."We doen onze uiterste best, maar de gemeente en de schoolbesturen staan machteloos. Het Ministerie van Defensie zegt hun middenka der, dat /gevormd wordt door on- derwijzers. niet te kunnen missen. Ik vind het veel belangrijker dat de kinderen naar school kunnen." Volgens de heer Tigges zal eike Schiedamse openbare lagere school binnenkort één of meer vacatures hebben. De jongens die in dienst geroepen worden, weten dat pas enkele lagen voor ze zich moeten meiden bij hun kazerne, zodat de staf van de school nergens op' kan rekenen.. Tot slot merkt de heer Tigges op: ..Ik weet niet hoe een oplossing voor dit probleem gevonden kan worden. Ik zie de toekomst heel somber in." Nu doet de Ster ook weinig aan zijn public relations. Ondanks het feit dat het horecabedrijf van brouwerszijde allerlei lokappara- tuur ter beschikking kan krijgen en dat het café nota bene op één der drukste punten van Schiedam domineert, is het aan de buiten kant nauwelijks als drankgele genheid te herkennen. Achter de kleine ramen verdoe zelen met burgermansnetheid ge schikte vitrages de inkijk, op schriften ontbreken nagenoeg en de toegang geschiedt via een smalle onopvallende winkeldeur. Geen wonder dat het gros van het wandelend publiek het oude witte gebouw voor een gewoon woonhuis verslijt. Voor de bekenden is de Ster echter een instituut waarvoor de naam café overigerts ongeschikt wordt geacht. Het woord café veronderstelt iets. Een sfeer van zacht pluchen tafelkleden, een welingerichte bar en een eenvou- waarmee de doorsnee caféeige naar zijn klanten omringt. De stoelen, deels afkomstig van de veiling, deels afkomstig van de rommelmarkt, verkeren zonder uitzondering in staat van verval. Bij de één ontbreekt de heift van de zitting, wat met name de bier consumptie ernstig belemmert en bij de ander puilt 't vulsel er aan alle kanten uit. De barkrukken zijn laag „en hard. de vloerbedekking is ge makshalve verwijdert ert het fles senrek ziet eruit alsof het rond de eeuwwisseling voor het laatst is afgestopt. Toch heeft ook de Ster in de loop der tijd wei enige concessies moeten doen. Een paar jaar gele den al werd de vaste populatie opgeschrikt door een verbouwing waarbij de keuken, die tot dan toe open en bloot in de zaak ge huisvest was. achter een spaan platen beschot werd gebracht. Korte tijd daarna werd onder stormachtig protest de piano ge- De Ster dige doch nette bediening, om kranst door het zachte getik van biljartballen, en een even zacht licht van strategisch geplaatste schemerlampjes. De Ster mist dat alles. Hi) heeft het ook nooit bezeten. De Ster is de allerlaatste represen tant van een typisch Schiedams verschijnsel dat het best wordt omschreven met: 'de absoluut kale kroeg'. Niet Schiedammers zijn geneigd zoiets een proeflo kaal te noemen, maar zelfs deze naam pretendeert meer. De absoluut kale kroeg was in Schiedam een ruimte, waar drank werd geschonken aan dezelfde mensen die hem ook hadden ge maakt. De kroeg van de zakken dragers. de pompers en de bran dersknechts. De mensen die zich een "levenlang zo in de ware ziel van de drank hadden verdiept dat de nuttiging ervan, wat hen be trof, het hest kon geschieden in een omgeving die van alle fratsen was verstoken. Aan de Ster is dat nog. altijd duidelijk te zien. Nog steeds ont breekt alle gebruikelijke comfort offerd voor een hoogglanzende jukebcx en werd de zaak verrijkt met tvee flipperkasten, die in middels echter zo zijn ingebur- gérd dat ome Jan een Rotter damse zwerver er vaak tegen aangeleund zit te tukken. Tegelijk vatte eigenaar Henk de Ronde het plan op om de zaak. middeis het ophangen var- naar hij zei. aardigheidjes wat meer cachet te geven. De resten van dat pian hangen er nog steeds. Een visnet, dat door de rookaanslag van angorawo! lijkt te zijn gebreid, een streng -doorge rookte scharretjes, pispotten in: alle soorten en maten, een gips- been dat,een dankbare klant ach terliet. affiches en helaas weer verwijderde dwangbevelen 'waaruit de klandizie moest leren dat het leven van een kastelein niet over rozen gaat. Cachet heeft de zaak er overi gens nooit door gekregen. De Ster is nog altijd dezelfde gelegenheid van tachtig jaar geleden. Een zaak van jongens onder elkaar. Zonder fratsen. Al is het vaak een theater op zichzelf. (Van verslaggeef- onzer stcrs) SCHIEDAM Minister Van Veen (Onderwijs) zal zo snel mogelijk overleg plegen met zijn collega van Defesnle om te proberen meer vrijstellingen te verkrijgen voor onderwijzers die met gemist kunnen worden op hun schooi. De twee kamerleden Laban en Klaassen-Postm» (PvdA) heb ben hierover vragen gesteld aan de Minister van Defesie, de heer De Koster en onderminister Schelfhout (Onderwijs). Hij had daarvoor fraaie overwin ningen behaald op Anton Will- van Zoelen (Scylla) en Ed van de Berg (Valkenberg-AMVJ). Hans Lingen ontpopte zich als eoming-man. Hij versloeg Harry Vaessen (Maasbree) en Jan van Unen (Tilburg). In de kwartfinale zorgde hij voor een verrassing door van Slobbe in de derde game met 21-14 te kloppen. Toen hij ook nog op tactische wijze Wim Schoonemeyer uitgeschakeld had, bereikte hij de eindstrijd. Bert van der Helm. de Neder landse kampioen, had een zware dobber aan de jeugdige Schiedam mer Hans Lingen. In de beslissende vijfde game bereikte Lingen een 13- 7-voorsprong. Eenblack-out bij de jonge TSF'er gaf de geroutineer de van der Helm. kans om met 14- 14 gelijk te komen. Hij liep met 18-15 van Lingen weg. Deze gaf echter niet op en wist op zijn beurt gelijk te komen: 18- 18. Lingen verloor daarna eervol met 21-19. Ook de aanvallend goed spelende Van den Broek kon trots terugblikken op zijn goede partij tegen Van der Helm. In het. dubbelspel wist liet duo van den Broek-Lingen de halve fi nale te bereiken. Ze werden hierin uitgeschakeld door de latere win naars Vaessen en Suiskens. Ook Stolk en Vaessen maakten een goede, zij het minder spectaculaire, indruk. NOAD-spcler Jan Knik- kenberg verdedigde bekwaam en capituleerde pas in drie games voor de latere toemooiwinnaar. Evt. vooraf prijsopgave PHIUPjj St. Liduinasiraat 78 a Schiedam fesg). Telefoon 010—26 86 38 Vjt/ 'Off. Philips dealer m» 26 (160 m achter fut sterfhui.) SCHIEDAM TEIHFOO* (010) 24 S3 S1 BITf «OmHOtH— .-I I O 'Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM 'Wat 2egt de CPN over de miljoenennota?" Van avond geeft Tweede-Kamerlid W. van het Schip antwoord op deze vraag. De vergadering begint om acht uur in gebouw Tivoli, Nieuwe Haven 237, Schiedam. (ADVERTENTIE) fVan een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De St. Josef- school voor gewoon lager onderwijs aan de Nassau laan 42 in Schiedam heeft B. en W. om medewerking verzocht bij het aanschaffen van nieuwe methodes voor lezen, reke nen. natuurkunde en muzikale vorming. De nieuwe methodes moe ten worden gekocht, omdat de school is gaan samenwerken met de Maria Gorettischool aan de Wa rande 157 waar een andere metho de gebruikt werd. In de raadsvergadering zal de Commissie voor Onderwijszaken advies uitbrengen over de aan schaf. De Christelijke lagere school aan de Van Haarenlaan heeft liet col lege gevraagd om krukjes en werk tafels voor het handenarbeidlo- kaal. De school heeft nu nog geen meubilair in dat lokaal. Ook over deze zaak zal de Commissie Onder wijszaken in de vergadering haar mening geven.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1