VLAARDINGSE SMOG - ZATERDAG MET HENK KRABBEN Klachten- stroom stuit op ingesprek- toon Gebr. de Veld 98 a wisselblnd Inbraken, geslaagd en mislukt PIET ROMEIJN Kinderen showen hun troeteldieren 1 TOP SPORT Neven slaags in café Stinkende stof in haven Rijksweg door vrachtwagen geblokkeerd T.V. DEFECT ter meuten m?: MAANDAG 4 OKTOBER 1971 HET VRIJE VOLK PAGINA 9 (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN „Dit zou'gedeeltelijk het dagboek van iedere burger kunnen zijn die zaterdag probeerde de centrale meet- en regelkamer van Rijnmond te bellen om te klagen over de stank." Dit zegt het Vlaarding- se PvdA-raadslid Henk Krabben als hij het heeft over de door hem opgetekende ervarin gen van zaterdag. Vanaf het moment dat hij opstaat tot half drie 's middags „ik kreeg het toen te druk" heeft hij nauwgezet al zijn handelingen op papier gezet. Zijn erva ringen geven goed weer hoe moeilijk het was om „Rijnmond" zaterdag aan de telefoon te krijgen. Hier volgt zijn „dagboek": HENK KRABBEN constant bezettoon Wij heipen li direct ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De eerste patiënten worden vandaag opge nomen in het paviljoen aan de Juliana van Stolbergstraat in Schiedam. Het gebouw was oorspronkelijk bestemd voor een kinderpaviljoen. Nu wordt het een bejaardencentrum. WËi i§il|dp -V- rgg&Li Het verplegend personeel wachtte vrijdag geduldig op de plech tigheden. mt -mm Voorzitter Broekhuis: „Bouw technisch en verpleegkundig een noodoplossing." (ADVERTENTIE) l^rqieuwt aw veHigtjeid! ÉTjL (ADVERTENTIE) DIT IS VOOR AL UW •k Sport artikelen Sport- instrumenten SPORTCENTRUM Conditionele training VLAARDINGERDIJK 3 TEL. 26 22 11 SCHIEDAM SCHIEDAM Met medewerking van de oudercommissie organiseerde de Mgr. Bekkersschool in Groenoord zaterdag een grote dierenshow. Dit ter gelegenheid van Werelddierendag en tevens om te laten zien hoe goéd de leerlingen thuis hun die ren verzorgen. Huis- en troeteldieren worden op deze school tijdens de biologielessen regelmatig behandeld. Zijn er pro blemen, dan worden ze op school besproken en opgelost. GOED GEKLEED GEKLEED DOOR IWindUot 4iouSe 06.05 uur: Ik ontwaak in een af schuwelijke stank. Doet denken aan zwavelwaterstof met fosfaatproduk- tie-emisste (Windmill plus Shell??) Meldkamer gebeld. Nummer blijkt reeds bezet. Volgehouden met tus senpozen van drie vier minuten tot 06.50 uur. Geen contact moge lijk. 07.10 uur: Bij werkgever pogin gen voortgezet. Nummer blijft con stant bezet. 08.15 uur: Nummer blijft „in ge sprek". Omstander, ook reeds vele pogingen gedaan hebbend, advi seert om storingsdienst PTT te bellen. 08.45 uur: Na nogmaals vele po gingen, storingsdienst gebeld. Er blijkt inderdaad iets aan de knik ker. Men veronderstelt dat op het bandje van automatisch antwoord apparaat verkeerd nummer is in gesproken. PTT zegt reeds vele po gingen te hebben ondernomen om functionarissen van meldkamer te bereiken. Gaan door. 09.00 uur: Inmiddels stroom van verontruste Vlaardingse burgers aan telefoon gehad. Hadden in VARA-rubriek Dingen van de Dag' mijn avonturen (92 pogingen) van vrijdag vernomen en belden daar om mij, via hulsnummer... 09.15 uur: Chef meldkamer ge beld. Wordt direct opgenomen. Blijkt nog in bed. Wist van' niets. Veronderstelt tot zijn schrik dat men per abuis verkeerde cassette heeft ingezet in automatisch ant woordapparaat. Zal direct actie ondernemen. 10.00 uur: Tientallen telefoontjes verwerkt van boze, of zelfs woeden de burgers. Voormalig directeur GG en GD Vlaardlngen is daarbij. Oppert suggestie om in godsnaam dan BB (wijkhoofden) in te scha kelen. Heeft zelf ook last van in middels sterk oplopende 'smog'- toestand. Andere burger vertelt vloekend dat de maat vol Is. Hij, zijn vrouw en een van zijn kinde ren zijn kotsmisselijk. Er moet ac tie komen. Hem naar gemeente arts verwezen. 10.00 uur: Vele contacten met Dagboek van een raadslid en een telefoon Kerkhoven (ook Vlaardings PvdA- raadslid - red.). Spreken af dat er iets gedaan moet worden. 10.30 uur: Krijg nog vele tele foontjes van wraakzuchtige stad genoten (en een Rotterdammer) waarbij met name toestand rond Windmill als verschrikkelijk wordt geschetst. Journalist, ex-raads- en Rijnmondraadslid belt op. Zegt er geen barst van te begrijpen. Wil weten waarom geen enkel hem be kend nummer van Rijnmond be reikbaar blijkt. Heeft tranende ogen en hoofdpijn. Zo ook huisge noten. Wil actie. Zal er ook over schrijven. 10.45 uur: Gebeld naar directeur GG en GD. Deze blijkt 'op pad'. Hinderwetambtenaren op één na allen uitstedig. Vrouw van de aan wezige zegt dat echtgenoot reeds op pad is. Hij zal terugbellen. Nog steeds geen verbinding met meld- kamer te maken. Als men even blijft luisteren naar 'in-gesprek- toon' hoort men de tikken dit het gevolg zijn van de pogingen die anderen doenom dit nummer te bereiken. 12.05 uur: Nog vele telefoontjes verwerkt, o.a. van kennis die VARA weer belde met verzoek in rubriek Dingen van de Dag a.u.b. de zaak nogmaals in het licht te brengen. Zegt wel dat. bericht waarin ook Shellvan laksheid wordt beticht inzake opvolgen advies van meld kamer (met Vondellngenplaat) niet juist is (echtgenoot werkt bij Shell). 12.10 uur: VARA gebeld. Zaak nogmaals uiteengezet aan de hand van bovengenoemde ervaringen. 12.15 uur: Verschrikkelijk boze burger belt op met mededeling dat zojuist nieuwsdienst Hilversum m heeft meegedeeld dat, alhoewel er smog was in Rijnmond, er bijzon der weinig klachten binnenkomen. Daarop 'GODVERDOMME' ge zegd 12.30 uur: Van fractiesecretaris vernomen dat actie op gang komt. Inmiddels ook vele contacten met Kerkhoven, die pogingen doet par tijbestuur en kamerfractie op te porren. 12.45 uur: Op drie telefoontoe stellen tegelijk met collega's ge tracht nummer 150.000 te bellen. 12.55 uur: Pogingen opgegeven. Maar hinderwetambtenaar belt en zegt dat althans Windmill niets verweten kan worden. Bedrijfsvoe ring volkomen correct. Windmill heeft een onverplicht 'gebaar' ge maakt, nl. beide indamp-installa- ties van fosfoorzuurplanls wat 'ge knepen'. Heeft ook irritante, ern stige nevel op sportvelden in Zuid- buurt geconstateerd.' Maar vraag is of alles van Windmill Is en zo ja, dan nog binnen geoorloofde bedrijfsvoering. 13.10 uur: Berichten over toe stand in Rijnmond van VARA-ru briek Dingen van de Dag. Inmid dels vernomen dat partijafdelingen Maassluis, Schiedam en Vlaardln gen samen telegram, naar partij raad gaan verzenden. Bijeenkomst raadsfracties bij Kerkhoven thuis staat vast. 14.30 uur: Inmiddels weer een 15- tal telefoontjes gekregen van boze, hoestende, tranende of misselijke burgers. Drie ervan zeggen, onaf hankelijk van elkaar, dat maandag alle Rijnmond-werknemers zich maar ziek moeten melden Hier eindigen de notities van Henk Krabben. Andere bezigheden maken het hem onmogelijk zijn 'dagboek' bij te houden. Later naar zijn ervaringen gevraagd, vertelt hij: „Ja, ik heb als het even mo gelijk was, steeds geprobeerd Rijn mond te bellen. Maar alles nega tief. Daarnaast moest Ik de pers inlichten over de bijeenkomst des avonds bij Kerkhoven thuis en bel den nog zo'n vijftien woedende burgers. Als ik belde, dan deed ik dat zes keer achter elkaar. Dat is het aan tal keren draaien waarna men het gewoonlijk opgeeft. En dat heb ik zo'n twintig keer gedaan. Ja inderdaad, geen contact moge lijk..." (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Meld- en Regelkamer van Rijnmond heeft gisteren 1100 klachten verwerkt, het maximum dat per dag mogelijk Is. Het aantal mensen, dat over stank heeft willen klagen, maar de in-gesprektoon kreeg, ligt echter waarschijnlijk enkele malen ho ger. Waarom neemt de meldkamer niet meer telefoonlijnen in gebruik dan de drie van alarmnummer 150.000? Rijnmond-voorlichter G. Schil der: „Wanneer de mensen vin den dat de meldkamer, die eigenlijk alleen een opsporingstaak heeft, waarvoor één lün voldoende is, ook als psychologische uitlaat klep moet gaan fungeren, dan zul len wij 15 tot 20 werkkrachten meer nodig hebben. Dan zal daar voor ook het geld op tafel moeten worden gebracht. Er zou overigens al een hele verbetering ontstaan wanneer de mensen die klagen niet zo lang aan de lijn blijven hangen met allerlei scheldpartijen. Daardoor geven zij anderen geen kans hun klachten mee te de len." ADVERTENTIE E'vt. vooraf prijsopgave St. Liduinastraat 78 a ©.Schiedam Telefoon 010—26 86 38 Off. Philips dealer SCHIEDAM Negenjarige Mar cel de Groot uit Schiedam moest met een hersenschudding in de Noletstichting worden opgenomen, toen hij vrijdagmiddag onder een fiets kwam. Het jongetje rende plotseling uit de struiken langs de Sportlaan, zodat mevrouw H.T.W. Z. hem niet meer kon ontwijken. om n no ossmg Na een drukke dagtaak is het borduren van een soedankus- sèn een fijne ontspanning geen priegelwerk, het schiet viug op en het resultaat is ver rassend. Soedankussenpakketten met een duidelijk in kleuren met de hand voorgeschilderd stra mien en voldoende demi-soe- danwol om dit prachtige salon kussen te borduren. Deze fraaie pakketten (waar van de normale prijs dan ook rond de elf gulden ligt), hu bij ons in prachtige dessins voor nog géén acht gulden. Morgenvroeg om 9 uur begint op de parterre de verkoop van soedanpakketten, kompleet met demi-soedanwol, keus uit diverse prachtige dessins, afm. 42 x 42 cm, per stuk voor 7. Ook maandagmorgen epen Géén tel. of schrift, best - Verbouwing was daarom noodza kelijk. De nieuwe leidingen voor een sanitair en een hydraulisch bad waren vroeger niet aanwezig. De aandachtige bezoeker ontdekt nog wat ongeverfde plekjes waar vroe ger drempels waren. „We hebben ook rolstoeltoiletten," stelt de voor zitter van Stichting Verpleegtehuis Nieuwe Waterweg Noord. ir. Broek huis, tevreden vast. De kosten van de verbouwing bleven met ruim een ton beneden de raming van 500.000 gulden. Het bouwwerk biedt ruimte aan ongeveer veertig demente bejaar den. „Te weinig," volgens ir. Broek huis. „We hebben nu al twee keer zoveel aanvaarden." H(j toont zich tevreden over de gang van zaken tot nu toe. In februari van dit jaar kwam het verzoek tot verbouwen bij de stich ting. In korte tijd volgde de prin cipiële goedkeuring van de inspec tie voor de geestelijke volksgezond heid. Vooral op 't hydraulische bad is men trots. Dit werd vrijdagmiddag dan ook uitvoerig getoond aan burgemeester Roelfsema en wet houder Collé. Het bad kan omhoog en omlaag, zodat ook mensen met weinig be-' wegingsmogfilijkheden snel en grondig gewassen kunnen worden. Hoewel men weinig moeite had met het werven van personeel is de ge wenste sterkte er nog niet hele maal. „Ja, het is moeilijk te zeggen hoe groot het tekort is," vertelt ir. Broekhuis. „We werken hoofdzake lijk met part-time verpleegsters en verzorgsters en natuurlijk met nachtverpleegsters." Hij benadrukt, dat het paviljoen bouwtechnisch en verpleegkundig een noodoplossing is. Woudhoek- Zuid, het nieuwe opvangcentrum met 275 bedden, moet er hoe dan ook komen. Binnen korte tijd ver wacht de stichting, ontstaan door samenvoeging met een katholieke stichting driemaal zoveel dringen de gevallen als nu geplaatst kun nen worden. „De plannen zijn rond," zegt Broekhuis over Woudhoek-Zuld, „maar de bezuinigingVroeger kon iedere stichting na de goed keuring (van het ministerie - red.) zelf te werk gaan. De stichting kon zelf bouwoblig&tles uitgeven," ver volgt hij. „Tegenwoordig heeft de regering ook de uitvoering naar zidh toe getrokken. Dat kan dus neerkomen op een bouwstop." Een SCHIEDAM De 47-jarlge me- garantie, dat Woudhoek-Zuid er vrouw C. G. S. van E. brak haar binnen enkele jaren is, kan hij dan knieschijf toen ze op de Nolens- ook niet geven. .Het is hard nodig, laan tegen een andere fietser aan- verzucht hij. .Druk dat maar af. botste. Ze is in de Noletstichting Misschien leest minister Stuyt het opgenomen. wel." 'v*J'K s- <e£: ïuVJjfo few. 1 k "i (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In een etablis sement aan de Hoogstraat raakte zondagavond de 20-jarige neven H. P. en H. P.-slaags. Ze werden buiten gezet en gingen daar hun ruzie voortzetten. Eén neef raakte zo ernstig aan zijn ge zicht gewond dat hij in het Ge meenteziekenhuis behandeld moest worden. Een paar uur later kwamen drie onbekenden dezelfde zaak in de Hoogstraat Ven bezoek brengen. Zij sloegen met bijlen een deur kapot en vernielden speeltafels en een bierpomp. Eén klant kreeg zo'n harde klap in zijn zij dat hij ter observatie in de Noletstichting moest worden opgenomen. De po litie heeft de zaak ln onderzoek. MUM 26 (100 ia ach ttrhet stad huh) SCHIEDAM TELEFOON (010) 26 83 SI a ic Mnopm J (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Bij de construc- tiewerkplaats Constructa aan de Plesmanstraat is dit weekend Ingebroken. De deiiers namen elektrische telmachine, een rekenmachine, elektrische en ge wone schrijfmachines mee. De waarde van de buit bedroeg ruim ƒ8500. Verder werd dit weekend ingebroken in de kantines van HBSS en SVHV in het sportpark Harga. In geen van de twee kan tines werd Iets gevonden. Alleen werden vernielingen aangericht. In de sigarenzaak Ketel in het winkelcentrum in Groenoord werd ook een poging tot inbraak gedaan. Een deur werd geforceei|3 maar'de dieven werden vermoedelijk ge stoord door vroege voorbijgan gers. De Spaarbank anno 1820 aan de Populierenlaan werd ook door een paar inbrekers bezocht. Ze kwamen binnen vla een openstaand wc- raampje. De bovenburen van de Spaarbank kwamen toen ze dat hoorden een kijkje nemen, waarna de dieven op de vlucht sloegen. Zonder Iets mee te nemen. Op de show, die klasgewljs werd gehouden, kwamen ongeveer hon derd dieren voor 't front. Honden en katten maar ook cavia's, kleur- muizen, verschillende vogelsoor ten, waaronder parkieten en zelfs een beo. Er waren schildpadden, goudvissen, salamanders en ook wandelende takken. Aan de show was ook een teken en handenarbeldwedstryd verbon den. Alle onderwerpen waren af- stemd op de dieren en hun ver zorging. De fraaiste werkstukjes werden met een prijs (een boek) beloond. De plaatselijke Dierenbescher ming schonk elke klas de Dieren- kalender voor 1972. Inspecteur C. Spermon van deze Dierenbescher ming beoordeelde alle Ingezonden dieren op hun gezondheid en staat van verzorging. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM in jie Wilhel- minahaven heeft gistermiddag een schip een onbekend stinkend schoonmaakmiddel geloosd. Op het water dreef een dikke schuimende massa. De Rotterdamse rivierpoli tie heeft monsters genomen, die onderzocht zullen worden. SCHIEDAM Op het Kethel- plein op Rijksweg 20 kwam vrij dagmiddag een vrachtwagencom binatie dwars op r-le weg te staan omdat de aanhanger schaarde. De wagen versperde de rijbaan zodat het verkeer moest worden omge leid. Hierdoor werd de aandaebt van de 45-jarige aannemer J. C. M. afgeleid zodat hij tegen een vang rails botste. Zijn auto werd be schadigd. fADVERTENTIE is HERENCONFECTIE Mg: Nuiensiaan óm i Schiedam vVinkelcei»,De Ketel" [ftotterdsr»» Zoete» .or

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1