Ook Vlaardingen in beroep bij GS Raad heeft geen vertrouwen meer in Rotterdam TREINAANWIJSBAKKEN VOOR STATION SCH EDAM Gebr. de .Veld Salon-commissie wijst niets af wasselbirid SCHIEDAM VAND AAG 'Saneren is gezondmaken9 Leerlingen tonen weinig interesse voor parlement boetiek Ir.Oelewil nota voor industrie politiek Tien maanden voor steek uit jaloezie Zondagochtend concerten in Stedelijk Koren zingen in Deï-kerk 1 ëfmmm T.Y. DEFECT? Optreden van Meteoorkwartet MAASSLUIS „Het gaat hier niet om fabrieken voor limonaderietjes maar wel degelijk om petro-chemische en metallurgische indus trieën," zei wethouder Han Hummelen van Volksge zondheid gisteravond tijdens de vergadering van de Maas- sluise gemeenteraad bij de behandeling van het door Rotterdam ongegrond ver klaarde bezwaarschrift tegen het bestemmingsplan Maas vlakte, Met zijn uitspraak bevestig de de wethouder dat naast de raad, ook het college van B. en W. weinig vertrouwen heeft in Rotterdam. Daarom za] men bij Gedeputeerde Staten opnieuw bezwaar gaan maken tegen het plan, „omdat het nog steeds geen enkele ga rantie geeft dat milieuvervui lende industrieën zullen wor den geweerd." Op de VVD'er R. A. Knoth na, was de gehele raad het eens met de handel wijze. Het liberale raadslid vond het namelijk onjuist om tegen niet-genoemde bedrij ven te ageren. (Van een onzer verslag geefsters) SCHIEDAM Treinreizi gers die in Schiedam op de trein stappen krijgen het voortaan gemakkelijker. Meteen als ze de trappen naar het perron zijn opge klommen kunnen ze lezen hoe laat de eerstvolgende trein naar hun reisdoel ver trekt. De Nederlandse Spoor wegen zijn van plan in de loop van volgend jaar de centrale treinaanwijzers in Schiedam op te hangen. In de loop van volgend jaar komt ook op het station in Schiedam het modernste aankondigingssysteem. mXmmiM Wij helpen U direct! (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Op de Salon der Maassteden, de tweejaar lijkse tentoonstelling van kunstenaars uit het Rijnmondgebied, zijn dit jaar 382 werken van 202 kunstenaars te zien. De be oordelingscommissie onder leiding van de niet-stemhebbende Stedelijk-Museumdirecteur H. Paalman heeft geen enkel werk afgewezen. ijenjieuwt uw veiligfjeid! «Pm ssvor. ma.mmrm pan* Hooastraat 86 lange achterwag 1 268981 door Hans van der Sloot „Saneren gezondmaken", staat met wilde letters op het bord geschreven. „Alles wat ziek of kapot is, gaat weg, plaatsmaken voor beter. Maar wat nog goed bruikbaar is, kan blijven. De gemeente heeft geen bulldozermentaliteit. Wie die woorden heeft neergeschreven in het gemeentelijk informatiecentrum over de stadssanering, weet zo lang zamerhand heel Schiedam. Wethouder Bolmers in eigen persoon. SCHIEDAM Pogingen om de leerlingen te betrekken bij het werk van het schoolpar- lement Willem de Zwijger lijden nog steeds schipbreuk. Volgens het jaarverslag dat begin deze maand verscheen, is de belangstelling van de schooljeugd, maar ook van de schoolkrantredaetie mini maal. De leerlingen van de Willem de Zwijg er school maken zich weinig druk over de inspraak. WuüiNöJjACJ cuvx otoLri 1971 HET VRIJE! VOLK PAGINA 23 (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Evenals Maassluis gaat Vlaardingen b(j Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland in beroep tegen bet ongegrond verklaren door Rotterdam van het bezwaarschrift tegen het be- stemmingsplan 'Maasvlakte'. B, en W, van Vlaardingen vinden namclük dat Rotterdam niet voldoende waarborgen schept om de milieuvervuiling tot een aan vaardbaar niveau terug te brengen. Het Vlaardingse college is van mening dat een minimumafstand van 3,5 kilometer tussen indus triegebied en woonkernen geen waarborg biedt voor het uitblijven van overlast Rotterdam vindt van wel. Rotterdam zegt dat door een strenge toepassing van de Hinderwet en de Wet Verontreini ging Oppervlaktewater aan bepaalde bezwaren kan worden tege moetgekomen. Vlaardingen vindt, terwijl bepaalde wetten pas ten dele in wer king zijn getreden, dat men nog maar moet afwachten of die wet ten In de praktijk voldoende waarborgen voor de bescherming van het milieu bieden. En verder meent het Vlaardingse college, met dat van Maas sluis, dat de beperking van bcstemmingsvoorschriftcn helemaal niet wil zeggen dat er in de toekomst geen ernstig vervuilende bedrijven op de Maasvlakte zullen komen. (Van een. onzer verslaggevers) DEN HAAG Evenals de gemeenteraden van Maassluis en Vlaardingen, is ook het soci alistische kamerlid dr. ir. A. Oele loeinig gerust over de ver dere industriële ontwikkeling in het (nog maar half volgebouw de) Rijnmond-gebied en de nog kale Maasvlakte. Daarom heeft hij tijdens de gisteren gehouden spoedvergadering van de ka mercommissie voor milieuhygië ne aangedrongen op een nota voor de industriepolitiek op langere termijn. ROTTERDAM De Rotterdam- sa rechtbank heeft dinsdag de 44- jarige brander Wimpie Bernardus R. uit Schiedam veroordeeld tot 10 maanden gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en toezicht van de reclassering. De man.stak op 12 maart van dit jaar zijn vriendin, de 29-jarige kraandrijfster C. M. Tol uit Schie dam, met een scherp geslepen vijl in de linkerborst. Het slachtoffer liep hiexbü een zware wond op, waardoor zij zes weken niet kon werken. De rechtbank eiste poging tot doodslag bewezen. R. was tot zijn daad gekomen omdat hij 'ziekelijk jaloers' was. Hij had de vrouw al diverse keren met het wapen bedreigd. Op de be wuste dag wilde zij voorgoed ver trekken. Tijdens de rechtzitting twee weken geleden, verklaarde de verdachte dat hij - de vrouw alleen had willen bedreigen. Hij had naast haar iri de muur willen ste ken. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De concerten van de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum zullen voortaan op zondagmorgen gehouden wor den. Aanleiding voor dit besluit is het matige bezoek van de laatste twee seizoenen. De praktijk elders in het land heeft al uitgewezen dat er op zondag meer belangstelling voor concerten is dan op andere dagen. De eerste uitvoering is een Bach- concert op 21 november, in decem ber is er een concert bij kaarslicht. Het grote museumfeest wordt vol gend jaar op 25 februari gegeven met onder andere het cabaretduo Neerlands Hoop in Panama. Om de onderkoelde belangstelling voor de Vereniging van Vrienden van het Museum weer wat op te poken, zal de gemeentelijke com missie voor het Stedelijk Museum binnenkort in het openbaar verga deren met het bestuur van de 500 leden tellende vereniging. (Van een onzer verslaggevers) Zijn fractieleider F. J. Wensink was het daar niet mee eens. „Ik heb geen vertrouwen in. Rotterdam en het verleden toont aan dat ik het juist heb," zo zei hij. Deze me ning werd gedeeld door A. P. Zwaard (WM '80) die opmerkte dat Rotterdam weinig serieus is, „ais andere mensen stikken." „Wij stemmen weer tegen indus trie-uitbreidingen die het milieu dreigen aan te tasten", zo zei hij. ,.Als onze gezondheid in gevaar komt moeten wij onze economie maar even minder serieus nemen. Ik krijg het al benauwd als ik zie dat andere geen adem kunnen ha len." Ruud Nieuwenhoven (D '66-PPR) meende dat Rotterdam niet in staat is de emst van 'de problema tiek in te zien. Hij vond verder dat- het bezwaarschrift niet aan kracht Maassluis vecit doer tegen plan- Maasvlai:te had verloren. De PvdA-fractieleider M. B. Duimelaar vond dat Maassluis moet doorvechten tot aan de Kroon. „Er komt steeds meer ongewenste geur. Den Haag schijnt dat nu ook in te gaan zien," zo zei hij. Drs. P. B. R. de Geus, sprekende namens de drie christelijke fracties, merkte op, „er moet klaarheid komen over de industrievestiging. Met de afgelo pen dagen voor ogen moeten we voorkomen dat er in Maassluis Vlaardingse toestanden gaan heer sen." Wethouder Hummelen, die ook over de luchtverontreiniging in het algemeen sprak, zei a.m. „toen ik zaterdagmorgen opstond, kon ik de overkant van de straat niet meer zien. Dan heb je gewoon zin om weer onder de dekens te kruipen en hard help te roepen. Ook ik ben de hele dag opgebeld door mensen met astma bronchitis, hoofdpijn en ga zo maar door. Het enige dat je op dat moment kunt doen, is de mensen aanhoren. Je staat machteloos. Rotterdam blijkt dan ook moeilijk bereikbaar. Ove rigens hoorde ik dat ze veertig hinderwetambetenaren hebben. Hoera, roep je dan. Maar dan blijkt dat er 37 met patat- friteskramen bezig zijn en zegge en schrijve drie met de grote be drijven." Met een eventuele omlegging van het verkeer was de wethouder ook niet blij. Hij vond dat er een uniforme regeling moet komen. „Als het verkeer is stilgelegd en iemand wil naar de bossen in Brabant, dan zal de persoon hier langzaam om het leven dienen te komen." Han Hummelen vond verder, dat de mensen die miljoenen in de veront reinigende bedrijven hebben gestoken er ook wei wat geld bovenop kunnen leggen om hun industrieën schoon te maken. Utrecht, Rotterdam en Amster dam beschikken al over zulke trelnaanwijsbakken. Een speciale juffrouw moet de aanwijzer be dienen via ponskaarten. Voor bijvoorbeeld de sneltrein naar Amsterdam van acht uur is een bepaalde code. De juffrouw tikt die in een ponskaart en die kaart wordt in een machine gestopt. De treinpassagiers op de perrons zien de rollen in de aanwijzers eerst blanco draaien en daarna komt de gewenste combinatie van ver trektijd en soort trein tevoor schijn. Het is een duur aankondigings- svsteem. De heer J. H. Kolijn. chef passage en exploitatie uit Rotterdam vertelt: 'Het is het modernste wat er op dit gebied te vinden is. Wij gebruiken het om onze klanten, de reevgers, meer service te verlenen. De CTA, zoals dat in NS- kringen heet, komt in alle be langrijke overstapstations. Den Haag, Groningen en Zwolle ko men ii. ieder geval voor Schiedam aan de beurt. Maar Schiedam hoort bij de tien belangrijkste stations van Nederland en daarom staat het ook op onze prioriteitenlijst." Op het station Schiedam lijken de mensen er niet zo dol op te zijn. Een woordvoerder van de NS in Schiedam zegt: 'Het is voor het eerst dat ik hiervan hoor. Voor Schiedam zie ik de CTA he lemaal niet zo zitten. Er moet zelfs een aparte juffrouw voor komen. Ideaal lijkt het me niet. Want in Rotterdam komt elke drie minuten een trein binnen, maar het kost de aanwijzers twee minuten om een volgende trein aan- te kondigen. Nee. voor mij persoonlijk hoeft het niet.' (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De afdeling Zang van de Schiedamse Gemeenschap zal op 22 oktober een concert geven in de Magnalia Deïkerk. De vol gende koren zullen meewerken R.K. Gemengd koor „Bel Canto", Hervormde Kerk koor „Kethe!", het hervormde kerkkoor Grote Kerk. Opstandingskerkkoor, Schiedams Christelijk Mannenkoor en het ge mengd koor „Excelsior". De koren worden begeleid door de organist/pianist Koos Bons. Kaarten (2,50 gulden) zijn verkrijg baar bij de WV-Schiedamse Ge meenschap in de Oversehiesestraat 1, bij sigarenmagazijn B. Stouthan- del, Lange Haven 84. Voor Nieuw- land by de heer Olsthoom, Van Oldenbarneveltstra&t 211 en voor Groenoord bij de heer A. M. Dek kers op het Dresdenplein 71. Evt. vooraf prijsopgave St. Liduinastraat 78 a s Schiedam figsd Telefoon 010—26 86 38 Off- Philips dealer (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het Meteoorkwar tet treedt op 30 oktober op in zaal Beatrix. De zaal gaat om negen uur open en de entree bedraagt 1,50. De commissie is tot de eenslui dende conclusie gekomen dat de expositie een niet geheel represen tatief beeld geeft van wat er de afgelopen twee jaar in het R«n- mondgebied is gepresteerd. Ze is echter we] van mening dat de ten toonstelling „een behoorlijk beeld te zien geeft met hier en daar goe de nits chie-iers". Zoals bekend hebben enkele pro minente kunstenaars het laten af weten omdat ze vinden, dat de BBK-Renmnond een te groot stem pel drukt op deze Salon. Andere 'kanonnen' hebben niet ingestuurd omdat zc- elders in het land een tentoonstelling hebben of gewoon door hun voorraad heen zijn. De Salon van de Maassteden wordt van 9 oktober tot 8 november ge houden in het Schiedams Stedelijk Museum. De gemeenteiyke commissie voor het museum besloot gisteravond de 8.000 gulden, die nog in kas zyn. te gebruiken voor aankopen op de Salon. Daar zyn onder andere wer ken by van: Dolf Henkes, Andrin- ga, Hazelbach, Hezemans, Adrie Prigge, Dirk Bouwer, Van Herpen en Ben Boots. Ook accepteerde de commissie eenstemmig een schenking (twee volumes) van Pieter Geraedts jr., die onlangs nog in het museum ex poseerde. Het voorstel van Hans Paalman om het museum in verband met de verschuiving van de koopavond van vrydag naar donderdag ook op donderdag avond open te houden, werd even eens aanvaard, De proef geldt voor drie maanden. Als extra-trekker op de donderdagavond wil de heer Paalman na negen uur een film voorstelling inlassen. (ADVERTENTIE, MAM U (100 m »th fr het ata d hu«)SCHIEP AM TElEfOOH (016)248351 (ADVERTENTIE) Bolmers, dat weet eveneens iedereen, is een van de eerste wethouders van Schiedam, die aan de discussies betreffende zyn portefeuille, graag een persoon lijke noot toevoegt. Bolmers is byvoorbeeld nimmer bang om ronduit toe te geven dat hij iets niet weet, hij gaat nimmer open bare krachtmetingen uit de weg en hij laat nooit na om de kernen van zijn betoog (zie bovenstaan de) in onparlementaire en ge spierde taal samen te vatten. Die manier van doen heeft vele waardevolle kanten. Bolmers heeft op die manier bijvoorbeeld de diep gewortelde plaatselijke opvatting doorbroken, dat een wethouder per definitie een voor zichtig man is die ter linker- of rechterzijde van de burgemeester uiterst behoedzaam en voor het publiek onnaspeurbaar tussen gemeente- en partybelangen la veert. Alles wat hij zegt is recht voor zijn raap en duidelijk ver staanbaar voor de gewone man, van wie hij het als partijman toch hebben moet. Waarschijnlijk heeft Bolmers zelf inderdaad geen bulldozer mentaliteit. Het vuur waarmee hij pleitte voor de aankoop en het opnieuw in werking stellen van een van de Schiedamse molens bewust. Maar Bolmers is de enige niet die het toekomstig uiterlijk van de binnenstad gaat bepalen. Daarin spelen er meer mee. En men kan zelfs zeggen dat het grootste deel van het werk reeds voor hem is gedaan. Belangrijke stukken van het cen trum zijn al gesloopt en andere al in zodanige staat van verval gebracht d at er weinig anders meer op zit dan ook die maar tegen de vlakte te gooien. De Brandersbuurt, die toch een heel acceptabel stuk stedeschoon in zich had, is op die manier voorgoed verloren gegaan. Alle Schiedamse hofjes zijn verdwe nen. Tientallen panden, waar onder zeer waardevolle of zeer karakteristieke, zijn zonder enige directe noodzaak in puin gesla gen. Nog niet lang geleden werd er zelfs binnenskamers nog een Er zit echter ook een nadeel aan. Hoe eenvoudiger de bestuur lijke zaken worden voorgesteld, des te moeiiyker zyn ze later te verdedigen. Twee voorbeelden hebben we daar al van gezien. Het bestuursprogramma dat het huidige college in het zadel heeft geholpen en de bemoeienissen van het Wageningenteam die werden beloond met een keur van krachtige beloften, die de scep tici voorspelden dat hij al bij voorbaat slechts in zeer ver dunde vorm zullen worden inge lost. Als ze al worden ingelost. Met „Saneren gezondmaken. De gemeente heeft geen bulldo zermentaliteit" is het precies zo gesteld. Met die uitspraak neemt Bolmers een grote en moeilijk waar te maken verantwoordeiyk- heid op zich en niet alleen voor zijn eigen beleid, maar ook voor dat van zijn voorgangers die met de stadssanering te maken heb ben gehad. felle strijd gevoerd om een pand je dat de gemeente graag wilde slopen omdat het haar in de weg stond bij de uitvoering van haar toen niet eens definitieve verkeersplannen. Gelukkig is dat feest niet door gegaan. De monumentenwet ver biedt het slopen van beschermde gebouwen, en de gemeente zag geen kans meer het pand van de monumentenlijst afgevoerd te krijgen. Maar het was een van da weinige die nog gered kon worden. De rest was voor het in werking treden van de monumentenwet allang gesloopt. Vaak tegen beter weten van stedebouwkundigen, ecologen en architecten in. Daarom kan men de uitspraak in het gemeentelijk informatie centrum dan ook maar beter op de persoonlijke rekening vajl wethouder Bolmers schrijven. De gemeente heeft in het verle den al teveel bewijzen geleverd van het, tegendeel. De parlementariërs zijn zich dat probleem terdege bewust en willen er de komende maanden alles aan doen. Ze vinden dat het welslagen van het experiment er in grote mate van afhankeiyk is. Harde woorden, zo blijkt uit het verslag, worden tydens het overleg tussen vertegenwoordigers van ou ders, leerlingen en lesgevend per soneel niet geschuwd. In mei bood de strafcommissie haar ontslag aan na een conflict met de beroepscommissie. Daarop is besloten de strafbe- voegdheid voorlopig op te dragen aan de directeur. Als de nieuwa samenstelling van het parlement bekend is. zullen de leden van de strafcommissie opnieuw gekozen worden. De parlementsleden blijken nogal ongelukkig te zijn met de benaming •schoolparlement' die be schrijving dekt de lading nauwe lijks, schrijven ze. Een exactere is intussen al gevonden: bestuursraad van bij de school betrokken mensen. In de tweede: proefperiode, waarvoor de gemeenteraad vorige week haar toestemming gaf. gaan de parlementariërs naarstig op zoek naar een functie waarin het schoolparlement een maximale inhoud kan krijgen. 'Mocht het schoolparlement ech ter alleen als bestuursraad blijven functioneren dan is er ten opzichte van de oude situatie al veel ge- wonnen.' zo besluit het verslag. SIC" K&sUvv:.-. Ff

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1