Superkledenmaker Harry Boom van cle partij mm Gesch iedschrijving op schilderslinnen Sinterklaas voor alle kinderen SCHIEDAM VAND AAG Spaarbank vergaart miljoenen TIMCO Afscheid Dick Lubeek Lezers service m Van Gent voor gem. commissie Plannen voor maatschappeli j k werk Schiedam Dronkeman rijdt fietsster ondersteboven Schoon-water- leden bijeen I Film in Irene Vlaardingse bevolking toegenomen Nel Kans met Jk-jii-zij' voor NCYB Collectebus rammelt voor jeugdwerk Opgravingen en de Sint Voetbalrooster klasse C gewijzigd Y ZATERDAG 13 NOVEMBER 1971 HET VRIJE VOLK PAGINA 9 SCHIEDAM De service van de gemeente gaat de Schiedammers meer geld kos ten. De tarieven voor gas. water en het ophalen van huisvuil gaan drastisch om hoog, omdat deze technische bedrijven allemaal verlies lijden, als ze de tarieven niet verhogen. Alsof je tegenwoordig een gat in je hand hebt. If Het verleden in het sonnetje. door Haas van der Sloot Als het aan stadsarchitect Van Gent ligt, wordt het Schiedam van de toekomst een geweldige verrassing. Waar nu de zo langzamerhand laatste resten van een overleefd verleden worden opgeruimd, zal een droomstad gaan ver rijzen. Een eldorado, waar het rijdende verkeer uit ver bannen is en de winkelende voetganger koning is. Te zijner gerief zal er een stad worden gebouwd vol visuele verras singen zoals luifels, groen en trappen die het winkelareaal dat Van Gent zich had gedacht, de nodige beweging moeten geven. (ADVERTENTIE) ADVERTENTIE Alarmnummers Bezoekuren ziekenhuizen: Gas, water en vuilnis ophalen duurder (Van een onzer verslaggeefsters) Dat betekent dat gezinnen met een gasgelser en een gasstel of for nuis bij een gemiddeld verbruik van driehonderd kubieke'meter per jaar, in plaats van 87 gulden 93 gulden per jaar gaan betalen. Ge zinnen met een gashaard, die ge middeld 2100 kubieke meter per jaar verstoken, betalen per jaar aan vastrecht en verbruik 303 gulden, in plaats van 297 gulden. Voor de eerste groep Is alleen het vastrechtbedrag met zes gulden om hoog gegaan en voor de tweede wordt het vastrecht 135 gulden en acht cent per kubieke meter. Dat was zeven cent. De watertarieven moeten vol gens het voorstel van B. en W. in drie jaar met tachtig percent om hoog, Vanaf 1 november wordt het vastrecht voor 1000m3 per jaar der tien gulden plus 42 cent per kubieke meter. In tariefgroep H, verbruik van 1000 tot 10.000 m3, is het vast recht 43 gulden en de kubiekeme- terprijs 39 cent. Het tarief voor 'fc ophalen van huisvuil'gaat met zes gulden om hoog naar dertig gulden per jaar. Deze verhoging zou oorspronkelijk al vorig jaar ingaan, maar met de plasticvuilniszakken dacht de vuil ophaaldienst veel goedkoper te kun nen werken. Dat is inderdaad ge bleken, maar intussen ;zijn de lonen al zo' gestegen, dat de verhoging toch door moet gaan. Het ophalen van grof vuil gaat nu 1,25 gulden per hectoliter kosten. Door deze verhogingen verwach ten B. en W, dat geen van de be treffende diensten verlies gaat lij den. De watertarieven zijn in Schie dam altijd al veel lager geweest dan in de omliggende gemeenten. Daar om kunnen ze ook wel omhoog getrokken worden, vindt 't college. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In de tijd dat Schiedam zich het hoofd brak over het nieuwe uiterlijk voor de toekomst en de fraaiste stadsdelen alvast maar aan vervoer- bare brokken sloeg, hebben vele schilders dat knusse verleden op het linnen vast gelegd. Doop Wiegman is één van hen. Hij kreeg z'n expositie in galerie Aan de Wiel. Hugo Landheer is een andere, maar niet minder bekende „ge schiedschrijver". Hfj, de nestor, maakt z'n entree in het Stedelijk Museum rond de kerstdagen. In het kader van de kerstexpo sitie toont de 75-jarige Hugo Landheer expressionistisch werk dat in grote trekken aanleunt en in beelden vastlegt, wat zich rond de eeuwwisseling afspeelde in Schiedam. Hans Paalman gaat die wereld van toen door middel van oude prenten, te betrekken uit het Gemeentearchief en een geluids band, nog eens extra het zonnetje zetten. Een totaal andere, uiterst mo derne kunstenaar is de wat jeug digere Harry Boom die op de nu weer verscheiden Salon der Maassteden vertegenwoordigd was met een superkleed dat maar ternauwernood naar het plafond kon worden gehesen door. de dienstdoende suppoosten. Het drie meter brede en ruim vier meter hoge ding was dé blikvanger in de benedenzaal bij de ingang. Harry Boom is met de Kerst opnieuw van de partij. Hij komt met enkele hoekkleden en als alles op tijd klaar is met kle ding, d»t door mannequins tijdens de opening geshowd wordt. Kerstexposant nummer drie is Mikajlo Djokovic Tikalo, een Joegoslaviër die in Belgrado woont en werkt zich toelegt op het schilderen van ragfijne miniatu ren op hout. Eigenaardig werk, vindt direc teur Paalman die het beschrijft als „de sfeer van Jeroen Bosch gemengd met die van fresco's". De dertigjarige Tikalo exposeer de afgelopen zomer in het Noord- hollandse Beverwijk en houdt z'n prijzen populair. Zoals gebruikelijk is ook dit jaar tijdens de Kerst, de boven zaal van het museum gereser veerd voor de jonge en oudere leerlingen uit de kunstklassen. On der leiding van docenten is men al druk in de weer met het ma ken van poppen, decors voor het grote poppentheater. Groepen en bezoekers zullen er op bepaalde tijden meer mogen spelen. Aankopen (dit jaar was er 17.500 gulden beschikbaar) en giften completeren de kerstactivi- tetten van het museum. Maar voordat zich dit alle maal in het Stedelijk gaat afspe len, start eind deze week nog een expositie waaraan meewerken Ton Lecluse met een fotografie object, Carlo Vivarelli met gra fiek en de projectgroep Hagen, Oosterwijk en Van Pieterson die het publiek „eens verder willen laten kijken dan zijn neus lang is." Zoals we reeds over hen ge schreven hebben: Parijs is door de groep op z'n kop gezet. Tot slot: Museumnieuws. het blad van het Stedelijk meldt dat zesendertig klassen van verschil lende Schiedamse scholen (ook Turkse scholiertjes) de Salon der Maassteden hebben bekeken en daarna zestig minuten les kregen over eigentijdse kunst. Ook is er begin november een groep Belgen ontvangen die veel interesse' hadden voor het educa tieve werk. Het rapport over de belevingslessen die begin dit jaar veelvuldig in het museum plaatsvonden, wordt deze maand samengesteld- (Ven een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM In de raadzaal van het stadhuis komt donderdagmid dag om vier uur de commissie voor opvanging en begeleiding van bui tenlandse werknemers bijeen. Er zal gepraat worden over de orga nisatie van het sinterklaasfeest voor de buitenlandse en Neder landse kinderen in het Spaanse centrum Boca del Rin. Op de agenda staan ook het Turkse cen trum en de moskee. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De commissie Stadsontwikkeling en Stadsuitbrei ding vergadert op maandag 15 no vember in het openbaar op het stadhuis. Op de agenda staan ook deze keer weer de binnenstads- plannen van stadsbouwmeester Van Gent. De bijeenkomst begint om acht uur. (Van een onzer verslaggeef sters) SCHIEDAM De raadscommis sie voor maatschappelijk werk ver gadert dinsdag 16 november om acht uur 's avonds in het stadhuis. Ter sprake komt het hoofdstuk maatschappelijk werk van de ge meentebegroting. Er wordt ook ge sproken over de investeringsplan nen voor maatschappelijk werk in de komende vijf jaar. De vergade ring is openbaar. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De 37-jarige auto mobilist P. R. is gisteren tegen "n lantaarnpaal aangereden, waarna hij de 15-jarige fletsster E. de B. ondersteboven reed op de hoek van de Nieuwe Damlaan-Honnerlage Gretelaan in Schiedam. De auto mobilist bleek onder invloed te zijn en is door de politie aangehouden. Zijn auto moest, omdat deze zwaar beschadigd was, door een takelwa gen worden weggehaald. Met dat plan doet Van Gent voor het eerst kond van een nimmer vermoede trendgevoe ligheid. Wie zijn eerste plannen omtTent de binnenstad vergelijkt met het stuk dat hij nu op tafel heeft gelegd, moet dat met enige verbijstering constateren. In die eerste plannen laat -Van Gent zich zien als een tamelijk kleur loos architect. Als een man die weinig meer heeft gedaan dan achter zijn bureau piekeren en puzzelen op een voor overheid en stadsbestuurders zo goedkoop en tegelijkertijd zo acceptabel moge lijk verbouwingsplan. Z'n theoretische kennis stond daarbij als een paal boven water, dat wel. Wat alleen ontbraken, waren visie en fantasie. De ideeën die hij met de regelmaat van een klok in de openbaarheid bracht, waren stuk voor stuk dan ook de Rijnmond moeten maken. Vanwaar die verandering, vra gen velen zich af. Er zullen meer antwoorden op mogelijk zijn. Een van de redenen is mis schien gelegen in het feit dat de Schiedamse bevolking bij herha ling heeft laten weten niets te voelen voor een clean, prachtig gestructureerd maar levenloos centrum. Dat heeft ze al laten weten ten tijde van de Branders- buurt en later heeft ze die bezwa ren in het Woudhoek Spaland- project en in het plan C nog eens duidelijk herhaald. Zo duidelijk dat je als stedebouwer wel een vord voor je kop moest hebben om ze niet op te merken. Daarnaast is er in de periode dat Van Gent aan het centrum mocht sleutelen maatschappelijk heel wat gebeurd. Hele vast staande filosofieën, die jaren ach- Droomstad weinig opzienbarend en spraken door hun rechtlijnigheid, hun ge zagsgetrouwheid en schier .ma thematische correctheid nauwe lijks tot de verbeelding van het Sehiedame publiek. Integendeel, de "macht Van Gent", riep bij een groot deel van de Schiedammers zulke weer standen op, dat ze ijlings aan de slag gingen en zelf structuur plannen voor de binnenstad ont wierpen, die alle echter de weg gingen van de meeste alternatie ve plannen: na ampel beraad werden ze onder de tafel gescho ven. De nieuwe Van Gent blijkt echter ineens niet meer die kleur loze dienaar die iedereen altijd in hem heeft gezien. Plots komt hij met flitsende ideeën, die als ze worden gerealiseerd. van Schiedam een uiterst geavanceerd leefklimatologisch hoogtepunt in tereen als het hoogste goed waren aangeprezen werden omvergeke- geld. Ideeën over het samengaan van woon- en werkgebieden zijn in grijpend gewijzigd, begrippen als leefbaarheid zijn hergewaardeerd en het verkeer dat men vier, vijf jaar geleden nog meende niet te mogen weren is nu de boosdoener voor elke stadsarchitect. Kortom, de maatschappij en daarmee ook de functies van steden en stads centra zijn in korte tijd zo veran derd dat je daar als architect niet meer omheen kunt. Van Gent heeft dat ook niet geprobeerd en men mag daar blij om zijn. De enige vraag die over blijft is: kan fichiedam wel reali seren wat het zich voorsteld. Een leefbaar centrum kost handen vol geld en vraagt van de midden stand en het grootwinkelbedrijf enorme inspanningen. Maar die niet waagt, die niet wint. (Van een onzer, verslaggeefsters) SCHIEDAM Bij de Spaarbank anno 1820 in Schiedam is in okto ber ruim vierhonderdduizend gul den gespaard. Dat is aanmerkelijk minder dan in oktober van het vo rig jaar. Wel is er dit jaar meer geld door de bank verhandeld: ruim acht miljoen gulden tegen vorig jaar krap acht miljoen. Tot nu toe is er in 1971 meer gespaard dan vorig jaar. Alle spaarders sa men hebben 94 miljoen gulden bij de Spaarbank ingelegd tegen vorig jaar 86 miljoen. Dit tegoed en de reserves waren per 31 oktober 1971 voor ongeveer 42 miljoen belegd in effecten, tien miljoen in hypotheken en 36 mil joen in onderhandse leningen aan gemeenten en dergelijke. De onbe- legde en de op korte termijn beleg de gelden bedroegen plus minus 14 miljoen. VOOE HERENMODES BROEKSVESX 3t» - SCHIEDAM i J (Van een onzer verslaggevers) VLAARDIGEN De bevolking van Vlaardingen Is in oktober met 165 gestegen tot 81.499 mensen. Er vestigden zich 98 gezinnen met ln totaal 469 mensen. 82 gezinnen met ln totaal 401 mensen verlieten Vlaardingen- Het aantal geboorten bedroeg 135. er waren 38 sterfge vallen. In oktober werden 61 huwe lijken gesloten. (Van onze sportredactie) SCHIEDAM Tijdens de alge mene buitengewone ledenvergade ring van de Schiedamse voetbal vereniging Hermes DVS is gister avond afscheid genomen van Dick Lubeek. De scheidende secretaris heeft bij Hermes DVS twintig jaar een bestuursfunctie vervuld, waar van zeventien als secretaris. Tot zijn opvolger is gekozen de heer 3. v. d. Gaag, die al jarenlang in de vereniging actief is als voorzitter van de jeugdafdeling. De heer Dick Lubeek (midden en de heer Van de Gaag (links) werden toegesproken door Hermes-praeses Manus Stoik. Naast de vele waarde rende woorden voor alles wat hij in het belang van de vereniging heeft gedaan, ontving de heer Lubeek uil handen van de voorzitter een oor konde waarin met fraaie letters staat te lezen dat hij tot erelid van de voetbalvereniging Hennes DVS is benoemd. SCHIEDAM Het rioolwater- zuiveringschap Nieuwe Maas ver- j g adert op wijdag 19 november in I het openbaar in het Schiedamse stadhuis. Gesproken zal worden over de begrotingen van 71 en 72 en de te Investeren gelden voor het tijdvak 70 tot en met 77. De bij eenkomst begint om vier uur I 's middags. Wie de stukken voor 19 november wil bekijken, kan terecht in Rotterdam bij de administra teur, adres: Boezemsingel 11. SCHIEDAM De afdeling Nieuwland van de NCVB (Neder landse Christelijke Vrouwenbond) j houdt woensdag 17 november een j ledenvergadering ln de beneden zaal van de Opstandtagskerk. Ds. Stolk bespreekt de bijbelboeken Je- saja en Openbaringen. Om acht uur begint de avond. Voor 15 november kunnen de j NCVB'ers kaarten bestellen voor j een optreden van de actrice Nel Kans. Zij treedt dinsdag 18 januari op ln Irene met haar programma „Ik-Jij-Zlj" De bestellingen moe ten gedaan worden bij Mevrouw Den Houting, Troelstralaan 141. Het Kerstfeest van de vrouwen- bond ln Nieuwland wordt dit jaar gehouden op woensdag 22 decem ber. De a fdeling Centrum van de NCVB viert op 15 december Kerst feest ln de benedenzaal van de Op- standlngskerk. Als er voldoende be langstelling Is. wordt er voor de kerstwijding om zes uur een broodmaaltijd gehouden. Meeëten kost drie gulden. Dc kerstwijding zelf begint om acht uur. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In zaal Irene aan de Nieuwe Haven wordt zaterdag de film De zoon van de sultan ver toond, De toegangsprijs bedraagt een gulden vijftig. Het programma (drie voorfilms en de hoofdfilm) begint om twee uur 's middags. 's Avonds, eveneens in zaai Irene, treedt de Schiedamse formatie The Smog Town Jazzband onder let ding van Ce es van Merwijk op. De avond is besloten. Binnenkort wor den de concerten openbaar. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM In Schiedam en in heel Nederland wordt volgende week een jeugdcollecte gehouden. De opbrengst is bestemd voor al het jeugdwerk. De collecte woi(3t georganiseerd door het Nationaal Jeugdfonds (gironummer 1247) en van harte aanbevolen door de Ne derlandse Jeugdgemeenschap. Het geld wordt vooral gebruikt voor het zoeken naar een oplossing van het probleem van de speel- en leefruimte. Het spel is nodig om mens te worden, maar er is nu bij na geen speelruimte meer. Buiten niet en binnen evenmin. Daar wil het jeugdfonds wat aan doen. Het geld gaat naar (ie bestaande jeugdorganisaties, die de zaak aan kunnen pakken. De helft van de opbrengst gaat naar het plaatse lijke jeugdwerk en de andere helft naar landelijke jeugdwerkexperi menten. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Prof, dr. P. J. R. Modderman spreekt maandag 22 november in het Stedelijk Mu seum óver opgravingen in en om Schiedam. De lezing begint om acht uur. De toegang is vrij. Van 4 tot 13 december zijn aan de wanden van de museumzalen tekeningen te zien die kinderen van Schiedamse kleuterscholen ge maakt hebben van het Sinter klaasfeest. Ook leerlingen van de eerste klas van hel basisonderwijs mogen insturen. (Van onze sportredactie) SCHIEDAM Omdat het ver schil in het aantal gespeelde wed strijden te groot gaat worden, heeft de competitieleider van de afdeling Rotterdam, op verzoek van een aantal verenigingen het voetbal- rooster van de eerste klasse C ge-, wljzigd. Dit betekent voor Ursus dat het nu geen vrije zondag heeft, maar dat het om twaalf uur aan de Gordelweg moet aantreden te gen DZB. Politie, Lange Nieuwstraat 55, tel. 269333 Brandweer, Singel 31a, tel. 268578. Apotheekhulp, tel. 264918 Bezoekuren ziekenhuizen: Gemeen teziekenhuis Schiedam. Burgemees ter Knappertlaan 25. telefoon 258126. Zaal 1.30 tot 2 uur en 7 tot ".30 uur. Klas 1.30 tot 3.00 uur en 7 tot 3.30 uur. Kraamafdeiing 1.30 tot 2.30 uur en 7 tot 7.30 uur. Dr. Noletatlchtlng, Stadhouders laan 98. Schiedam, telefoon 260080. Derde klas 1.30 tot 2.00 uur en 7 tot 7.30 en tweede klas 1.30 tot 2.30 en van 7 tot 8 uur. Eerste klas 12.30 tot 2 uur eu 7 tot 8 uur. Kinderafdeling, zondag, dinsdag, woensdag, vrijdag en zaterdag van 1.30 tot 2 uur. Maandag en don derdag van 6 tot 6.30 uur. Belangrijke adressen en telefoonnummers Gemeentearchief. Oude Kerkhof 5 tel. 266727 Gemeentelijke Technische Bedrij ven, Dwarsstraat 42, tel. 264880 Gemeentelijk Bureau voor hulsves ting, Westmolenstraat 26. tel. 267755 Gemeentelijk Voorlichtingsbureau, Nieuwst,raat 26, tel. 268051, toestel Reiniging®- en ontsmottingsdlenat. Buitenhavenweg 154. tel. 264895 VVV, Proveniershuis, Overschlese- straat 1, tel. 266000 Gemeentelijke Sociale Dienst. Broersveld 144, tel. 264816 Actie moeders voor moeders, Dle- penbrockstraat 8, tel. 702646 Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord. Van SUngelandt- Btraat 25, Vlaardingen, tel. 705300 Klachtennummer Het Vrije Volt Passage 20. tel. 268798 Afdeling Plantsoenen. Fukkerstraat 35. tel. 154605 en 709807 Afdeling Riolering en Bestrating 377300Vaa Rlebeecfcw«K 21» tel. Algemene Begraafplaats, Laan van Spleringshoek, te!. 7U222 Afdeling Onderhoud Gebouwen. Korte Haven 33, tel. 269320 Afdeling Technische Werkplaats Singel, tel. 268280. Gemeentewerken, Korte Haven 33 elefoon 269320.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1