Veel schade door storm SSfilfSI! I 99 Film tragisch Dan niet draaien Kunstenaars contra ambtenaren in Stadstimmerhuis Werkdag werd n fiasco Bejaarde valt van de trap TIMCO wisselblnd Dure sigaret voor broeder Lezers service Zilveren in Irene Automobilisten betrapt op alcoholgebruik FIASCO BROOD Dre. Pronk komt niet van 23 gaat vaker vergaderen Kleding Turk in brand DESKUNDIGEN IN TWEEËN juwaier M&AÜDAG 22. NOVEMBER It,x itd'X V»uJi .VoLK (ADVERTENTIE) f Morgenvroeg om 9 uur begint op de 1e etage de verkoop van deze dubbeldraadse effen en fantasie marquisette met ruche, 150 cm breed, nu door elkaar per meter voor Ook dit jaar is Sinterklaas weer naar Schiedam gekomen Leuk u weer eens te ontmoeten! hè. hé, heerlijk eeri kopje kofjie met een rietje i door AGNES KOERTS ROTTERDAM Het keu rige Stadstimmerhuis aan de Veemarkt had vrijdagmid dag vreemd volk in huis. Kunstenaars, bééldende kunstenaars nog wel, uit Rotterdam, uit Den Haag, Amsterdam en vele plaatsen daartussenin. De ambtena ren wisten niet wat ze za gen. Een wilde groep baardi ge en mode-verwekkende vrouwen, in ribfluwelen broeken en zelfgemaakte jakken. IADVERTENTIE VOOK HERENMODEST 1ADVERTENTIE rob heejaes i&eesie meent 69, rotterdarn, teil23294 neanimolenstraat 2,^3111,161.283711 rubetisplein 3, schletfam, tel.266798 (ADVERTENTIE) Jjerqieimt uw veiligtjeid! O Alarmnummers: Bezoekuren ziekenhuizen: Belangrijke adressen en telefoonnummers: ÈAUUha u (Van een onzer verslagevers) SCHIEDAM In Schiedam i* de Sint nooit veel geluk be schoren geweest. Had hij vorig jaar zwaar te lijden van hel stormachtige weer, dit jaar kwamen daar nog eens verplet terende hagelbuien bij, die dc rijen nieawsgieringen langs de ronte vroegtijdig uitdunde tot een kleine schare van door douwers. Toch is die publieke belang stelling nog wel meegevallen. Zowel aan het Hoofd waar de Sint als te doen gebruikelijk per boot arriveerde, als bij de Itho waar hij te paard klom. stond heel wat kroost. De koters moesten soms hoog boven de massa uitgetild worden om een glimp te kunnen opvangen van het Grote Bisschoppelijk Ge beuren. öe tocht, die door een groot deel van Schiedam voerde, ver liep vrijwel vlekkeloos. Volgens het draaiboek werd een twintig- misuten-stop gemaakt bij het stadhuis, waar de kinderen van de raadsleden de daden van het afgelopen jaar kregen gepresen teerd. Buiten op het bordes hielden de Pieten die elk jaar jonger schijnen te worden, intussen de menigte bezig met gymnastische toeren en schreeuwden de aller jongste bisschoppelijke heipers de toepasselijke odes aan de Grote Kindervriend om strijd in de microfoon. Wat zoals gezegd niet was r oorzien. was de bittere kou. Enkele leden van de har monie-verenigingen, die aan de bonte stoet voorafgingen, kon den aan het einde van de rit bij de Nieuwe Damlaan hun vin gers nauwelijks meer bewe gen. De reddingsbrigade die dit maal langs de kade van de Nieuwe Haven stond aangetre den om de Sint en de kinderen eventueel uit het ijskoude water op te vissen, hoefde geen enkele maal in actie te komen- (Van een onzer verslaggevers! SCHIEDAM Het ruige win terweer heeft ook in Schiedam veel schade aangericht. In de Dwars straat waaide een schoorsteen van het dak. De brokstukken kwamen terecht op een auto in de straat. Bij de Albertus Magnusschool waai den twee ramen op de oovenetage stuk. Ook in de Spoorbaa ustraat bezweken enkele ruiten door hevige windstoten. Op de Hogebanweg zijn de brandweer en de woningdienst in actie gekomen om een balkon deur te sluiten, die was openge- waaid. De bewoners waren niet thuis. U heeft lang op een aanbieding van die gezellige opneemgor- dijnen moeten wachten, maar nu is het dan zo ver..... Bijzonder mooie effen en fanta sie marquisette met ruche, 150 cm breed. Deze hagelwitte op- neemgordijnen nu per meter van f 4,75 voor nog géén drie gul den. 2; Ook m*andsgmorgen opën Géén tel of schrift.best nt i.s er weer (Van een medewerken SCHIEDAM Eén van de cine asten wenste zaterdag tijdens het filmfestival van de smalfilmciub De Driehoek' haar inzending niet voor openbare vertoning vrij te ge ven. De reden voor die stap was dat ze bij nader inzien de film toch te tragisch vond. Geluk voor het fes tival (gehouden in Irenei was dat de andere dertien inzenders wel rond voor hun producties wilden uitkomen. De inzend ingen die voor het pu bliek zeer wel te verteren waren, liepen wat betreft de onderwerpen sterk uiteen. Er waren komische werkjes, maar ook natuuropnamen en kleine speel f Uns. De prijswinnaars in de eerste klasse waren: 1. A. Schot met zijn film 'De Kip'; 2. C. Schruijer met de thriller 'De Insluiper'; 3. W.; Timmer met 'Waarom Mars'. In zender A. J. Witkamp kreeg voor zijn 'film een eervolle vermel ding. Klasse 2: 1. W. Zijlaard met Ani ta'; 2. A. Bezemer met 'Twee Keer'; 3. L. Meutstee jr. met 'De Vier Jaargetijden'. Eervolle ver meldingen gingen hier naar de he ren P. van Gelden, J. den TJijl en W. Zijlaard. Klasse 3: 1. J; van Buuren, met De Sigaar2. Mevr. Witkamp- Lange met 'De Fiets' en 3. J. Thiels met 'Made in Holland'. (Van een onzer verslaggevers) I SCHIEDAM Bij de groot scheepse controle van vrijdagnacht heeft de Schiedamse politie 71 automobilisten betrapt op alcohol gebruik. In geen van de gevallen werd een rijverbod opgelegd. De onverwachte nachtelijke aktie, waarbij in Schiedam op de Horvth- weg 248 automobilisten werden gecontroleerd, verraste veel auto mobilisten die geen rijbewijs (16) of geen kentekenbewijs (8) bij zich hadden. Een weggebruiker kreeg een verbaal voor het rijden met gladde banden. Bij nog een auto mobilist was de verlichting nietin orde. Twee wagens gingen naar'hét hoofdbureau -voor verder'- technisch onderzoek. Ruzie maken om de vette worst De kunstenaars waren gekomen om de weg naar geld-verdienen te ontdekken. De gemeente Rotter dam had ze een "vette worst" voorgehoudenin een briefje was gezegd dat de stadsarchitecten opdrachten te vergeven liadden. Opdrachten tot het mooier maken van de gemeentelijke bouwwer ken. Van wijkgebouwen, scholen, zwembaden, remises, kazernes, electrieiteitscentrales. noem maar op. De kunstenaars waren natuur lijk gekomen, want ook een kun stenaar moet eten. Maar het liep heel anders. Er werd niet "opti male informatie" gegeven over de te verdelen vette worsten (maxi maal bedrag van een werk soms 200.000 gulden). Er werd krakeel gemaakt, herrie geschopt. Want wat vroegen wat dappere kunstenaars aan de stadsarchitec ten en Kunstambtenaren? Ze vroegen: "Bent deskundig? Waar is de bevolking,, voor wie wij werken en van wié het geld komt dat u hier zit te verdelen?" Zo werd de eerste werkdag" die de gemeente Rotterdam voor beeldende kunstenaars organiseer de een fiasco. Het liep erop uit dat de gemeentearchitecten zei den: "Ik begin er niet aan. Ik ga in deze zaal niet van mijn ont werpen vertellen. Laten eerst de mensen die niet geïnteresseerd zijn de zaal maar verlaten." De "niet geïnteresseerden"; dat waren de mensen die vroegen naar meepraten, ook van de be volking, bij het verdelen van de vette worst. De opzet van de "werkdag" was goed: de gemeente (met name de Adviescommissie Uitvoering Per centageregeling. die B. en W. ad viseert over het toekennen van opdrachten voor kunstwerken die gemeentebouwwerken verfraaien) wil de kunstenaars allemaal sa men vertellen wat er voor hen te verdienen valt. Het systeem van "architect Zus en z'n vaste vriendje kunstenaar Zo maken samen wel wat moois' moest maar eens worden opengegooid. Wat bleek op die eerste "werk dag"? De kunstenaars zijn nog niet tevreden. Werkdagvoorzitter Jan van Gorkom (hoofd gemeen te-afdeling Kunstzaken en voor zitter Commissie Percentagerege ling:) „Wat wii je toch? De be volking erby halen? WH je soms een referendum houden? De zaak vertragen?" Ja, dat wilden de kunstenaars. Praten over de Algemene Zaak, de verdeling van opdrachten van duizenden guldens. Die moet niet meer gebeuren na geheime ge sprekken tussen (toch altijd de baas-zijnde) architecten, (steeds weer dankbare) kunstenaars en de Commissie Percentageregeling. Van Gorkom (beetje artistiek dank zij een gestreept overhemd) wilde niet. "We hebben u uitge nodigd om over deze concrete plannen te praten. Later kunnen we over de verdeling van op drachten praten." Er -werd ge stemd na anderhair uur ruzie maken. Een kleine meerderheid kun stenaars wilde over de concrete plannen praten, wilde brood op de plank. Dia meerderheid was zo klein, dat Van Gorkom het niet meer zag. Hij stapte van zijn ver hoging af de zaal in om advies te vragen over het vervolg van de middag. Toen was de chaos vol ledig. Van Gorkom was begonnen met in z'n handen te klappen om stil te te krijgen. Hij was vriendelijk vanaf de verhoging. Hij stelde de C ommissie Percentageregeling voor. aan de zaal en daar had hij 't eerste (onverwachte) inci dent al ontketend. Een roodharige dame op leef tijd, de stola van tijgerstof om de schouders, sprong op en riep: "Wat zijn dat voor heren in die commissieVan Gorkom wees ze nog eens aan. De vrouw werd kwaad en riep. met de armen zwaaiend: "Maar zijn dat des kundigen?" Van Gorkom legde uit dat het deskundige ambtena ren waren. "Ik vraag deskundi gen. geen ambtenaren", riep de rooie dame. Twee mannen stonden op en zeiden: „Wij zijn Lebbing en Droppert, ltden van de commis sie, beeldende kunstenaars." De vrouw: „Dat zijn pas deskundi gen. Zitten er dus maar twee des kundigen in die commissie? Dat is geen commissie'! Zij was de eerste die de zaal bonkend ver liet.- De architecten hadden na drie 'kwartier hun plannen nog niet uit de doeken kunnen doen. Ze lachten 's naar eikaar, en staken vijf vingers op.Het zou wel tot vijf uur kunnen duren. Van Gorkum vroeg of ze nu konden beginnen. Maar daar sprong er weer zo'n ongeregelde gast op; Hans Abelman, ook door de gemeente gewaardeerd, maker van o.m. het Pijackerplein. Hij vroeg een gesprek over de toewijzing van de opdrachten. „Wie beslist er nu wat zo'n wijkgebouw of zo'n. school aan verfraaiing krijgt?" zei h(j. „De architect beslist. Die kiest de kunstenaar die hij 'fc best of aar digst vindt. Laten we het over de relatie architect en kunstenaar hier nu niet hebben. Erger is dat de bevolking er niet in wordt ge mengd." Daarop brak de vergadering n. tweeën. Directeur, van tie Acade mie voor Beeldende Kunsten De Jong. probeerde de „werkdag" nog te redden. Het lukte niet. Er zal nu eerst een vergadering moeten komen, waar de kunstenaars over de Algemene Zaak kunnen pra ten. Wie weet wordt daarna hun wens vervuld: „Inzage in de ver deling van de vette worsten die ons hier door de stadsarchitecten worden voorgehouden." Voordat U, stadsbewoner, die tegen zo'n beeld of zo'n speeltuig moet aankijken, gevraagd wordt wat U nu eigenlijk wilt, zullen we vele, vele vergaderingen in het Stadstimmerhuis verder zijn. SCHIEDAM De openbare PvdA-streekvergadermg van van avond, waarop het Tweede Kamer lid drs, J. P. Pronk zou spreken over ontwikkelingssamenwerking, gaat niet door. De bijeenkomst is verzet naar maandag 6 december en wordt gehouden In de boven zaal van de Amstelbron. Aanvang acht uur. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Prof. dr. P. J. R. Modderman spreekt vanavond in het Stedelijk Museum over "Op gravingen in en om Schiedam". De lezing begint ma uur. De toegang is vrij. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De 87-jarige heer A. Wigmans is zaterdagochtend .in z'n woning aan de Mariastraat in Schiedam van de trap gevallen. Hij kwam terecht op een fiets, die in het portaal stond en liep daarbij een hoofdwond en zware inwendige kneuzingen op. De bejaarde man werd opgenomen in de dr. Nolet- stichting. BROERS VEST K SCHIEDAM RAAM 26 (tOO m achUr hftrtadhuis) SCHIEDAM TELEFOON (010) 2693 5! .EU U »^'r"u (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - De 18-jarige Jean-Baptiste G. is zaterdagavond met een hoofdwond en schaafwon den naar het Gemeenteziekenhuis gebracht, nadat hij op de Parkweg ter hoogte van de Klaas Kater straat met z'n auto op een trekker met oplegger reed. De ziekenbroe der had onder 't rijden geprobeerd een sigaret op te steken en lette daarbij even niet op het verkeer. Politie, Lange Nieuwstraat 55, tel. 269333 Brandweer, Singel 81a, tel. 26S57S. Apotheekhulp. tel. 264918 Centrale Meld- en Regeiksmer van Rijnmond voor klachten over stank, vuile lucht, etc.: 010150000. Bezoekuren ziekenhuizen: Gemeen teziekenhuis Schiedam, Burgemees ter Knappertlaan 25. telefoon 269126. Zaal 1.30 tot 2 uur en 7 tot 7.30 uur. Klas 1.30 tot 3.00 uur en 7 tot 8.30 uur. Kraamafdeltng J .30 tot 2.30.uur en 7 tot 7.30 uur. Dr. Noletstlchtlng, Stadhouders- laan 98. Schiedam, telefoon 26ÜOSO. Derde klas 1,30 tot 2.00 uur en 7 tot 7.30 en tweede klas 1.30 tot 2.30 en van 7 tot 8 uur. Eerste klas 12.30 tot 2 uur en 7 tot S uur. Kinderafdeling, zondag, dinsdag, woensdag, vrijdag en zaterdag van 1.30 tot 2 uur. Maandag en don derdag van 6 tot 6.30 uur. Gemeentearchief Oude Kerkhof 5 tel. 26S727 Gemeentelijke Technische Bedrij ven. Dwarsstraat 42, tel. 264980 Gemeentelijk Bureau voor hulsves ting. Westmolenstraat 26, tel 267756 Gemeentelijk Voorlichtingsbureau Nieuwstraat 26. tel. 269051, toestel' 174 Reinlglngs- en ontsmetttngsdlenst Bulcenhavenweg 154, tel. 264895 VVV, Proveniershuls, Overschiese- straat l, tel. 266000 Gemeentelijke Sociale Diëtist Broersveld 144, tel. 2648)6 Actie moeders voor moeders, Die- penbrockstraafc 8, tel. 702646 Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord. Van Sllngeiaodt- straat 25, Vlaardingen\ tel. 705300 Ktachtennummer Het Vrije Volk Passage 20. tel. 268798 Afdeling Plantsoenen, Pokkerstrast 35, tel. 154605 en 709807 Afdeling Riolering en Bestrating, Jan van Riebeeckweg 21, tel 377300 Algemene Begraafplaats. Laan van Spierlngshoek, tel. 711222 Afdeling Onderhoud Gebouwen, Korte Haven 33. tel. 269320 Afdeling Technische Werkplaats. Singel, tel. 268280. Gemeentewerken, Korte Haven 33, ■elefocm 269320. (Van en onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Om de samen werking te vergroten en te verdie pen gaan leden van de groep van 23 (p.v,d.a, p.p.r., c.p.n., v.v.d., d'66) voortaan regelmatiger vergaderen. Iedereen maakt van tevoren be kend welke punten hij op de agen da wil. hebben. Over spoedzaken wordt zo gauw mogelijk gepraat. -Dat, staatin een perseommuniqé dat de groep na de vergadering, van donderdagavond heeft uitgegeven. Deze bijeenkomst van fractieleiders werd gehouden op Pp' nitiatief van D'66 omdat de laa., vergade ring in het voorjaar gehouden was. ,i De volgende vergadering is voor december gepland. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Tijdens het los branden van enkele spanten in een tank van de „Ferry IV", die voor afbouwwerkzaamheden by de werf Gusto ligt, is vrijdagochtend de kleding van de 32-jarige Hazan Ozmedir uit Rotterdam, in brand geraakt. Met flinke brandwonden moest hij opgenomen worden in 't Gemeenteziekenhuis. De 18-jarige J. Jansen uit Rot terdam, die ook in de tank aan het werk was, liep eveneens brand wonden op, toen hij de brandende kleding probeerde te doven. Volgens de werf moet de oorzaak van het ongeval gezocht worden in het feit, dat er by het doorblazen van de snij apparaat op het dek teveel zuurstof in de kleding van de Turk is blijven zitten. Bü het gebruik van de apparatuur in de tank moet een vonk zyu vrijgeko men, die de Turk noodlottig is ge worden. De Arbeidsinspectie stelt een onderzoek in. (Van een medewerker) SCHIEDAM —Met een feest avond voor de seniorleden en dona teurs vierde de Schiedamse wan delsportvereniging De Trekvogels in Irene het zilveren bestaansfeest. Van de gelegenheid om het bestuur te feliciteren werd druk gebruik gemaakt door onder andere een be stuurslid van de Wandelkring Rot terdam en Omstreken en afgevaar digden van de overige plaatselijke wandelsportgroeperingen. Behalve de vereniging, jubileerde ook secretaris en oprichter John Schmitt. die uit handen van de heer M. van Komen een platenbon kreeg: mevrouw Schmitt kreeg een bloemstuk. Het laatste deel van de avond werd verzorgd door een ca- beret-groep en een klein orkest. De Jongste leden van De Trekvogels hebben hun Jubileum al eerder ge vierd.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 2