In januari van start lezers service Binnenstad alleen voor gezinnen met 'm SCHIEDAM VANDAA G m Hans Lingen in Tilburg tegen de sterksten Even de Koemarkt zuiveren PACIFIC GLORY VOOR 'T LAATST eurotax 15.11.1 Kerstconcert in Geestkerk Levert weg uit Schiedam Apparaten in Stedelijk aan vervanging toe WAAR DAT WIEL DRAAIT" KERSTVERLICHTING ZATERDAG 11 DECEMBER 1971 HET "VRIJE'VOLK- PAGINA 11 (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Nog even en de Schiedamse taxichauffeurs praten Engels met hun buitenlandse passagiers. Ze gaan die taal leren spreken op een cursus, die wordt gegeven door pater Jorna van het Bedrijfsapostolaat in Rotterdam en een leraar Engels uit Delft. Al veertig van de honderdtwintig Eurotax- chauffeurs hebben zich voor een cursus beginners of gevor derden opgegeven. Ze starten in januari. Schiedam Alarmnummers: Belangrijke adressen en telefoonnummers Werksfeer (ADVERTENTIE) SETTER-SET PANTY'S ZAG WIJN m SCHIEDAM Dit kleine SchiecJammertje heeft op de te levisie gezien hoe de Engelse soldaten patrouilleren in N.- lerland. Thuis heeft hij wat geoefend en nu is hij op weg naar de Koemarkt om die van IRA-leden te zuiveren. 7"n assistent heeft de Rode Kruis-band al om de arm. Immers, waar gehakt wordt vallen spaanders. door Haas van d«r Sloot De Schiedamse Gemeenschap is om. Negen Jaar nadat de ton scheidende voorzitter Freek de Wolff de toenmalige bon ton ernstig had onderhouden over een nieuwe taak voor het meest achtenswaardige van alle Schiedamse organisaties, is het dan zover. SCHIEDAM De zwaar be schadigde Pacific Glory is vandaag voor het laatst te zien op 4e werf van Wilton- Fijenoord. Morgen wordt de tanke rdoor de Rode Zee naar Hong Kong gesleept. He schip heeft ruim dertien maanden bij Wüton-Fijenoord gelegen, loaar het tijdelijk gerepareerd is voor de grote reis. In het Verre Oosten kan de tanker goedkoper gerepareerd wor den dan in Nederland, zelfs als de sleevkosten erbij gere kend worden. De Pacific Glory is vorig jaar in het wereldnieuws ge komen, toen hij na een aan varing in Het Kanaal in brand vloog en de lading van. enige duizenden tonnen ruwe olie op de Engelse kust te recht dreigde te komen. Het schip is eigendom van een Chinese rederij. (ADVERTENTIE) ELEKTRISCH KAARSEN (ADVERTENTIE) Commissie praat over binnenstad c politic. Lange Nieu^straat 55. tel. 269333 Brandweer. Singel 81a. iel. 268578. Apotheekhulp. tel. 264918 Centrale Meld- en Regelkasner nut Rijnmond voor klachten over stank, vuile lucht, etc.: 010130000 Gemeentearchief Oude Kerkhof 5, te!. 266727 Gemeentelijke Technische Bedrij ven. Dwarsstraat 42. tel. 264980 Gemeentelijk Bureau voor huisves ting Westmolenstraat 26. tel. 267756 Gemeentelijk Voorlichtingsbureau. Nleuwstraat 26. tel. 269051. toestel 174 Reinlgluga- en ontamettingsdlenst. Puiten havenweg 154, tel. 264895 VVV, Proveniershuls. Overschiese- straat 1, tel. 266000 Gemeentelijke Sociale Dienst. Broersveld 144, tel. 264816 Actie moeders voor moeders. Dle- penbrockstraat 8, tel. 702646 Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe waterweg' Noord. Van SUngelandt- straat 25, Vlaardlngen. tel, 705300 Klachtennumiher Het Vrije Volk. Passage 20. tel 268798 Afdeling Plantsoenen. Fokkerstraat 35, tel. 154605 en 709807 Afdeling Riolering en Bestrating. Jon 'van Rlebeeckweg 21, tel. 377300 Algemene Begraafplaats. Laan van Spierlngshoek. tel. 711222 Afdeling Onderhoud Gebouwen. Korte Haven 33. tel. 269320 •Afdeling Technische Werkplaats. Singel, tel. 268280, Gemeentewerken. Korte Haven 33. elefoon 269320 „Het is een hypermoderne cursus, waar de chauffeurs het Engels leren, wat ze voor hun werk nodig hebben. We werken met bandrecor ders, zodat de uitspraak meteen goed geleerd wordt. De cursus is helemaal rond. we kunnen zo aan de slag, vertelt Pater Jorna en- ththousiast.' Het is voor het eerst, dat het Bedrijfsapostolaat erin geslaagd is in samenwerking met een groot bedrijf, een cursus te organiseren in het Rijnmondgebied. Het apos tolaat 'werkt vijfentwintig jaar bij scheepswerven, vervoersmaat schappijen en havenbedrijven om de werksituatie voor de werknemers te verbeteren. Van de directie van Eurotax heeft Pater Jorna alle mogelijke medewerking gekregen. Hij heeft eerst de chauffeurs gepeild, of ze wei belangstelling voor een cursus Engels hebben. Velen waren erg enthousiast. Pater Jorna praat elke maand een keer met alle chauf feurs over hun werk. Hl] leert ze de straten van Schiedam en hoe ze goed gastheer kunnen zijn. Dat laatste - is een stokpaardje van hem: Het komt de werksfeer ten goede als de "chauffeurs leren hoe ze met hun klanten moeten omgaan. Ze moeten weterj dat niet alleen het salaris belangrijk is. maar ook de omgang met de passagiers. Ze moe ten de klanten netjes aanspreken en ophalen. Niet voor de deur toe teren, dat Is geen goed gastheer schap." - Die sfeer is bij Eurotax in Schie dam erg goed, volgens Pater Jor na. Zowel tussen de chauffeurs on derling, als tussen de directie en het personeel. Het zichtbare voor beeld van die goede verhouding noemt hij het blad „De Praat paal". Dat blad wordt door de chauffeurs zelf geschreven en ver menigvuldigd. Volgende week ver schijnt het tiende nummer, een speciaal kerstnummer. (Van een onzer verslag*evers) SCHIEDAM Gelet op de inkomens komt maar vier percent van de .Schiedamse bevolking in aanmerking: voor de woningen die straks in het nieuwe stadshart gebouwd zullen worden. De woningen gaan een huur doen tussen de 350 en 600 gulden en zijn dus alleen geschikt voor 'n uiterst select gezelschap van gezinnen met hoge en zeer hoge inkomens. Het karakter van de binnenstad zal dan in wezen een slag van 180 gra den maken als het gaat om de bewoners. Deze waarschuwing staat in een artikel iiv het blad van de afdeling Schiedam van de Partij van de Arbeid „Voorwaarts". In het bewuste artikel wordt de Schiedamse raadsleden op het hart gebonden zeer voorzichtig te zijn met Empeo, dé ontwikkelingsmaat schappij die dc reconstructie van de binnenstad straks ter hand gaat nemen. Zijn de plannen eenmaal hi het stadium van verwezenlijking, dan is er weinig meer te veranderen, omdat Empeo dan terecht ka*i wijzen óp de hoge kosten die daaraan vastzitten. Bij dc „fasegewijze behan deling van de plannen in de raad is dus uiterste waakzaamheid geboden, aldus Voorwaarts. fl In het artikel wordt toegegeven dat de gemeente door de slechte fi nanciële situatie eigenlijk met handen en voeten gebouden is aan Em peo, Om toch nog enige inspraak te hebben cn op beslissende momenten dc plannen te kunnen bijsturen, wordt aangedrongen op verankering van die rechten in het contract. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Het gemengd koor Unisono en het Vlaardings Begèleidingsorkest geven ook dit jaar onder leiding van dirigent Henk Govaart traditiegetrouw een kerstconcert. In de H. Geestkerk aan de Van Hogendorplaan zal op 21 december het programma 's avonds om acht uur beginnen. Het programma bestaat onder andere Uit internationale kerstliederen, een solo-optreden van de hoboïste Ineke Keijzer en samenzang. Laddervnj 2,50 Hoogstraat 70 Schiedam De SG. wakker geworden door felle kritiek op haar beleid, te rugloop van donateurs, en tanen de belangstelling bij de plaatse lijke verenigingen heeft de Ivoren toren veriaten om zich onder het gemene volk te mengen. Met een klap heeft de stichting zich van uiterst exclusivlstisch kunstclub je <aï kwam kwam daar de laat ste tijd ook al aardig de klad lm zich omgevormd tot een praktisch denkende welzijnsorganisatie van zeer brede opzet. Directeur Pillard heeft dat allemaal nauwkeurig neerge schreven in een beleidsnota, die klinkt als een klok. Nu Is het aardige van beleids nota's dat ze zelden niet klinken als een klok- Wat dat aangaat wordt momenteel boven Neder land een waar carillon waarge nomen. De een na de ander legt de meest schitterende, meest hu mane en meest progressieve pa perassen op tafel, waarin het ge beier voor openheid. Inspraak, brede werkterreinen, bewustwor ding en een geavanceerde aan pak van de dagelijkse problemen niet van de, lucht is. Schiedam We krijgen de voort brengselen daarvan met grote re gelmaat voorgeschoteld vormt daarop geen uitzondering. Ook S'-hiedam hééft, zo zijn papleren paradepaardjes.' zoals bestuurs- en uitvoeringsprogramma's struc tuurplannen en cultuur-, wel- zijns-, en beleidsnota's. Waar het echter in veel geval len aan schort is dat veien zich niet' realiseren dat plannenmaken en ze uitvoeren twee heel ver schillende dingen zijn. Je kan wel van alles- op papier zetten. Nu heeft de Schiedamse Gemeen schap dat niet gedaan. Op zich zelf is 'de gepresenteerde beleids nota een zinnig stuk, waarin ls getracht de problemen waarmee de Schiedamse cultuur nu al jaar en dag worsteld te analyseren en er een paar oplossingen voor te vinden. Wie echter plannen maakt moet allereerst onderzoeken in hoeverre deze te verwezenlijken zijn en dat men dat Inderdaad heeft gedaan blijkt helaas hp maar enkele plaatsen. Mij persoonlijk spreekt het Joyeuze gebaar waarmee de SG aan haar afdaling tot het grauw is begonnen we! aan De vraag is alleen of dat gebaar kan worden volgehouden. Daar is namelijk meer voor nodig dan goede wil alleen. Daarvoor moet een hele samenleving in beweging worden gebracht en niet alleen aan de basis, ook aan de top. Of liever Juist aan de top. Wie vernieuwingen predikt en een oude constellatie wil hand haven dreigt tussen de wal en het schip te geraken en dat is het gevaar dat de SG van nu af aan dan ook als een voortdurende dreiging boven het hoofd hangt. Want wat is de praktijk in het Schiedamse geval. Niet andere dan dat dezelfde mensen, die zich vroeger als een vis in het water voelden in het zeer exclusieve milieu van cultureel geïnteres seerde bestuurderen, nu plotse ling willen gaan werken vanuit de modernste inzichten. Dat ze dat willen is te begrijp pen. Het ls tenslotte geen lolletje als je moet merken dat je critici systematisch de poten onder Je stoel aan het wegzagen zijn. Of ze het kunnen is een tweede. Van de beslotenheid van een fijnzin nig clubje aristocratische geest verwanten naar de openheid waaraan de hele bevolking zijn deel moet hebben ls een stap waaraan al meer notabelen een blijvende pijn in het kruis hebben overgehouden. Wat dat aangaat was het mis schien handiger geweest om in de SG-beleidsnota de zaak eens vol komen om te draalen en eerst alvorens alle wegen waarop men het publiek, wil benaderen uit.te stippelen zich eens had afge vraagd of het niet veel functione ler zou zijn geweest om de zuive ring van het cultuurbeleid nu eens van bovenaf te beginnen. Wat de plaatselijke cultuur be treft ia de Schiedamse bevolking, na jarenlange mislukkingen, be loften en steeds sneller gaand verval, volkomen schoongewas sen." Het stof srtt nog altijd bo ven. '9 ff- SCHIEDAM De distilleerden] Levert wordt in verband met de fu sie met Henkes overgeplaatst naar Hendrik-Ido-Ambacht, Er werken bij Levert in Schiedam bijna zestig man. Een woordvoerder van Henkes kon niet vertellen hoeveel man personeel naar Hendrik-Ido-Am bacht overgeplaatst wordt. De datum van de overgang is ook nog niet bekend, omdat de besprekingen nog aan de gang zijn. De distilleerderij Levert, die net vernieuwd is na een grote brand van enkele jaren geleden, wordt helemaal gesloten.. De directie kon nog niet zeggen, wat er met het gebouw en de apparaten gaat ge beuren. (ADVERTENTIE) HOOGSTRAAT 69—67 - SCHIEDAM VÓÓR HERENMODES UKOKRSVEST 56 SCHIEDAM SCHIEDAM - Op het kantoor van -de-Schiedamse, IJzer- en Me- taatliahdel Jos. van Geldéren N.V. zijn. donderdagmiddag de heren; J. van der Wel en C. van Leeuwen gehuldigd, omdat ze, 25 jaar bij het bedrijf werkzaam zijn. De heer Van der "Wél." (die,.' assistent-bedrijfslei der is Van -het Haagse bedrijf, kreeg van de directie een filmca mera met een projector aangebo den. Beide jubilarissen kregen van de heer M. Dirkzwager namens de Ne derlandse Maatschappij voor Nij verheid cn Handel een zilveren legpenning met een vererend ge tuigschrift. Het personeel gaf de Jubilerende collega's bloemen en een cadeau onder couvert. Na de huldiging was te «en drukbezochte receptie. i Van een onzer verslaggeefsters i SCHIEDAM Het Stedelijk Museum heeft wat nieuwe technlr sciie apparaten nodig, vindt het gem-entebestmir. De vijf Jaar oude stencjlmachine, een afdankertje van de Technische Bedrijven, is versleten-.Een nieuwe, kost 1750 gulden. De eveneens vijf jaar oude cir kelzaagmachine is niet meer ge schikt voor de werkzaamheden. Een nieuwe machine moet veel gfoter zijn en kost 1300 gulden. Het schrobben en boenen van alle stenen vloeren van het Mu seum wordt te lastig en te duur. Daarom moet er een boenmachine gekocht worden van 1500 gulden. Ook wil het museum graag een tweede projectie-apparaat hebben, omdat tegenwoordig veel meer ge bruik gemaakt wordt van zo'n pro jector. Een nieuwe, met vervloeien de beelden, gaat 5000 gulden kos ten. ëCHIEDAM International Hans Lingen speelt zondag mee in de finale om de NTTB-cup, Aan deze achtkamp die in Tilburg wordt afgewikkeld, nemen de acht sterkste spelers van Nederland deel. Zij hebben zich daarvoor moeten plaatsen via onlangs ge houden selectie-wedstrijden. Hans Lingen drong tot de laatste acht door via een fraaie zege op Bert Sc'noofs. Het wordt voor TSF trouvrens een echt Tilburgs weekeind, omdat, zaterdagmiddag ook nog een com petitie-wedstrijd gespeeld moet worden tegen de tafeltennisvereni ging Tilburg. De duels die Hans Lingen zondag te wachten staan, zullen zonder twijfel vee! van hem vergen. Zelf zegt Hans: 'Ik ga er gewoon flink legen aan. Tegen elke speler heb ik een goeie kans. maar het, "zou best kunnendat ik mijn partijen op het nippertje verlies.' (Van.een onzer verslaggeefsters) - SCHIEDAM De commissie stadsuitbreiding en stadsontwikke ling vergadert woensdag 15 novem ber in het openbaar over het ontwerp •bestemmingsplan Harg- pleinKethel en de voortgang van de studie van het bureau Vah Gendat over de binnenstad en Sin- geikwartier. De vergadering: wordt gehouden in het stadhuis'en'begint om acht uur.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1