Museum- duiven mogen niet worden op achterban Vals bom- alarm Tl MC O wordt SCHIEDAM VAND AAG Eén Pro Juventute noordelijke oever Nieuwe Waterweg ROLLEND TROTTOIR o Vereniging van Vrienden Stedeli jk Museum BS 1001 BAZAR PASFOTO'S POLYESTA MEDEWERKSTER ZITBLOKKEN POLYESTA 7«'GEr<5D rZI.ïBEE 1971 HET VRUE VOLK PAGINA 19 Hans Paalman wil van het Museumplein een intiem eldorado maken. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Museum- directeur Hans Paalman is op zoek naar een kerel met ,i lef in zijn botten, een ondernemer die het zonder meer aandurft een terras te exploiteren op het Museum plein en het op zijn minst twee jaar uit kan zingen als het terras in de aanloopfase niet direct een goudmijn blijkt te zijn. Tja, er is wel een duifje die nodig moetdesnoods op 'een hoed. Grote sortering in OUDE NEDERLANDSE MUNTEN ook zinken oorïogsgcld. Brocrsvcld 45 - Schiedam Inkoop, verkoop.- ruilen van alle soorten munten e"n boeken. FOTO v. VUUREN WEEKAANBIEDING Bruidsboeketten „CORONA" vraagt voor spoedig Wegens succes handhaven wij onze aanbiedingen v.a. 35.— in aile gewenste maten gestoffeerd naar keuze o.a. diverse kleuren RIBCORD door Hans van der Sloot SCHIEDAM De vereniging Pro Juventute in Schiedarr. heeft besloten om zo gauw mogelijk met Viaardingen samen één vereniging te vormen, die de hele noordelijke oever van de Nieuwe Waterweg omvat. Hiermee hoopt de vereniging beter te kunnen gaan werken. Ze hoopt dat vooral het adviesbureau voor jongeren zich in de nieuwe fusie goed kan ontplooien. Nog dit jaar wordt de fusie met Viaardingen. Maassluis, Maas land en Hoek van Holland een feit. Er is ai een gezamenlijk bestuur van Viaardingen en Schiedam. J. J-J4. SCHIEDAM In het ge sprek met Hans Paalman, ontvouwde de museumdirec teur ook z'n gedachten over de plaats van het museum in het gereconstrueerde Schie dam. De Vlaardingse inge nieur J. Koersen heeft wal ontwerpjes geschetst van een rollend trottoir, die van het terras vóór onder het mu seum doorloopt naar de Lan ge Achterweg, waar een grote parkeergarage wordt ge bouwd. Voordeel daarvan is dat ook het Gidistilleerd Museum in de kelder wat meer belang stelling krijgt. „Maar dan moet je wel aan 1.980 of 1990 denken," voegt Paalman er nuchter aan toe. Na die twee, misschien moeilijke jaren liggen de kanskaarten aan merkelijk voordeliger, omdat er dan volgens de wetten van het on dernemerschap, gelegenheid is een contract af te sluiten op langere termijn. Dan ook zal blijken, dat de in vestering, die zo op het eerste ge zicht een fikse risico-factor in zich bergt, z'n vruchten af gaat werpen.. Want zo betoogt Paalman, het Mu seumplein is een ideale plek om te recreëren, om na een slopende boodschappenmiddag achter een" glas wat uit te blazen in de warme zomerzon. Met de staf van het museum heeft hij al uit zitten vogelen hoe 'zo'n intiem eldorado er uit moet zien. 'Groen, veel groen.' vindt Paalman, 'een vijvertje voor kinde ren. misschien enkele beelden, pa rasols. natuurlijk het terras en wat zitbanken.' De gegadigde die zich straks wel licht aanmeldt om het drieste plan van Paalman op poten te zetten, Gezochtkerel met lef in de botten moet wel rekenen op een paar voorwaarden. 'We wiUen een vinger in de pap houden voor ons eigen bestwil,' betoogt Paalman," 'we wil len voorkomen dat het zo'n rot- zootje wordt als in '65 toen er ook een klein terrasje was op. het plein. De 'spullen die .toen verkocht wer den," waren nTet altijd evèn best, de stoelen waren rot en tot overmaat van ramp mocht er geen alcohol verkocht worden. Dat moest wel fout gaan. Ik heb er zelf nog eens gezeten als lokker, maar niks luk te.' Volgens Paalman wordt de toe komstige terras-eigenaar opgeza deld met één heel bijzonder pro bleem, waarvoor niet één-twee-drie een oplossing voorhanden is: de museumduiven. 'Het is een ware plaag,' vertelt Paalman, 'ze zitten, boven op trappen op het plein en laten veel vuiligheid vallen. Wat .ze eten weet ik niet, maar als je het op je pak krijgt, zit er meteen een gat in. Ik heb ze door de brandweer met een ladder weg wil len laten halen, ik heb er aan ge dacht om ze dood te laten schieten of vergif te geven, maar dat mag allemaal niet. De enige hoop is de restauratie van volgend jaar. Dan gaan we meteen-gaas voor die.spe lonken spannen.' Behalve dat er van een gezellig terras een impuls uitgaat voor het museumbezoek, ziet Paalman ook kansen voor de Hoogstraat-winke liers die het de laatste jaren steeds moeilijker krijgen. Paalman: 'Het zit er dik in dat een man straks zegt tegen z'n winkelende vrouw: ga jij maar een jurk kopen, dan pak ik hier op het terras op m'n gemak effe een pilsje.' In de eerstvolgende vergadering van februari zal Paalman de uit gewerkte plannen voor het terras project voorleggen aan de gemeen telijke commissie, die er dan z'n oordeel over uit moet spreker. Dat aan de positieve afloop daarvan niet getwijfeld hoeft te worden, bleek maandagavond al toen de hele commissie erg enthousiast deed over de nieuwe plannen. 'En als ik mevrouw Verweij goed be grepen heb,' zegt Paalman vol vertrouwen, 'dan zullen B. en ,W ons ook niet al te veel in de weg leggen.' (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het bestuur van de Vereniging van Vrienden van het Stedelijk Museum zit met de handen in "t haar: het is de greep volkomen kwijt op zijn achterban. De ongeveer vijfhonderd leden hebben zo weinig belangstelling voor de activiteiten die het tot drie le den geslonken bestuur steeds weer bedenkt, dat alleen enkele nieuwe gezichten in de leiding zo stelt het huidige bestuur zelf de vereniging uit het moeras kunnen halen. Het huidige bestuur gaat bin nenkort een circulaire rondstu ren aan de leden, waarin ge vraagd wordt wie eventueel be reid is een bestuursfunctie op zich te nemen. Als een van de oorzaken van het afbrokkelen van de vereni gingsband. wordt aangewezen: het ontbreken van behoorlijke voordelen van het lidmaat schap. Deze prohlemcn waar mee de Vrienden overigens al enkele jaren kampen, kwamen gisteravond naar voren in een gesprek van de gemeentelijke museumcommissie met het be stuur van de vereniging. Afgesproken is dat het com missielid Gef Hendericky op kor'»; termijn met de Vrienden gaat praten om via een directe re aanpak de vereniging voor een volledige ondergang te be hoeden. Wethouder mevrouw Verwcij-de Graaff heeft al toe gezegd volgende week tijdens de opening van de bersttentopn- steliing de bezoekers warm te zullen maken voor de noodlij dende vereniging. Museumdirecteur Paalman beloofde de Vrienden wat meer in het museum te gaan betrek-, ken. Op het eerstvolgende con cert, op donderdag 23 december, zullen de Vrienden die dat wil len. onder deskundige leiding worden rondgeleid op de kerst- tentoonstelling. (ADVERTENTIE) ADVERTENTIE k CVan eeu onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schiedamse politie is gisternacht uitgerukt op een vals bomalarm. De recherche is er nog niet in geslaagd de grap penmaker, die het gemunt heeft op een dancing, te grijpen. Omstreeks één uur 's nachts was het Rotterdams Nieuwsblad opge beld door een onbekende, die mee deelde dat een half uur later een bom zou ontploffen in de dancing De Vest aan het Broersvest. De po litie kon niets vinden. Nauwelijks hadden de politie mannen hun hielen gelicht of de krant werd opnieuw opgebeld. 'De bom gaat binnen vijf minuten af,' riep de onbekende. Opnieuw toog de politie naar de dancing. fADVERTENTIE Klaar terwijl L' wacht Let op het juiste adres HOOGSTKAAT 104—106 SCHIEDAM (ADVERTENTIE) VOOR HERENMODES BROERSVEST 5€ SCHIEDAM SCHIEDAM —Vanaf 15 decem ber ls de Dr. Kuyperlaan voor alle verkeer gesloten. Die straat wordt dan opgehoogd van de Heemskerk straat tot de Nolenslaan. In het schema van de terreinophogingen in Nieuwland ten westen van de Nieuwe Damlaan wordt ook het pad van de Dr. Kuyperlaan naar de Nieuwe Damlaan opgehoogd. Er wordt een nieuwe riolering aangelegd, de kabels en de leidin gen worden opgehaald en tot slot komt er een nieuwe en aangepaste bestrating. Het is de bedoeling, dat er achter de winkels aan de No lenslaan een paar parkeerplaatsen gemaakt worden. Over een paar weken komt de Nolenslaan van de Thorbeckesingel tot aan de Nieuwe Damlaan aan de beurt voor het ophogen. (ADVERTENTIE) VOOR TIENERKAMERS: DECORATIE-NET Iorigineel visnet met -m Ql> kurken, enz.) ■>'3 Schiedam Broersvest 19 TeL 262851 Donderdagavond - Koopavond ADVERTENTIE Bloemsierkunst J. Krabbendam Schiedam Hoogstraat 75 Tel. 266118 ADVERTENTIE BANKSTELKUSSENS 27.50 bij uw specialist in polyether Hoogstraat 71 Schiedam TELEFOON 269583. Ik geloof dat Ik eens, ergens, van Schiedam heb gehouden. zoals je houdt van een onderdos: van Iets dat miskend en onderschat wordt een stad die de Zuidhollandér niet kent en die hjj toch zou moeten kennen. Er was een man die dat vjjf jaar geleden in een film over Schiedam naar voren bracht maar xj|n film vtel niet in goede aarde tenminstebU zekere Schiedammers niet en de rest mocht hem eigenlijk niet meer zien. Hoewel die man er twee jaar aan gewerkt had en er dertig mille op had toegelegd om de stad aan zijn trekken te doen komen. er Wie het bovenstaande heeft ge schreven weet iedereen, die zich langer dan vier jaar met de Schiedamse cultuur heeft be moeid. Jan Schaper, die boven staande regels in een gedicht voor het maandblad van de Schiedamse Gemeenschap heeft geschreven. Zijn woorden zijn on getwijfeld waar. Wie Schaper kent uit zijn turbulente Schie damse jaren moet wel een bord voor zijn kop hebben om te ver- ondersteilen dat hij niet van Schiedam gehouden zou hebben. Zijn inzet indertijd met de Bran- dersbuurt, de plannen die hij probeerde te verwezenlijken in het Zakkendragershuisje, bewij zen wel anders. Dat die Jan Schaper teleurge steld is. weet ook iedereen. Inder daad is er met zijn film over Schiedam nogal vreemd omge sprongen. Na jaren fer wordt nog altijd getwist over al dan niet noeste) arbeid werd zijn film, die bepaald wel kwaliteiten had om nooit toegelichte redenen wegge moffeld' in een gemeentelijke kast. waar hij zelden meer uitge komen is. Zoiets stelt teleur en het is dan ook niet meer dan begrijpelijk dat Jan Schaper, zodra hij na het Brandersbuurt deficit kon. de banden met Schiedam losser maakte en zich in Schoonhoven vestigde. Alleen het Zakkendra gershuisje hield hij aan; een vriendelijk historisch pandje dat Jans volgelingen hebben omge bouwd t ot een knus informatie centrum voor filmisch geïnteres seerden. Door dat Zakkendragershuisje is Jan Schaper plotseling weer in 't nieuws gekomen. Op het ogen blik worden er tussen het ge meentebestuur en Schaper be sprekingen gevoerd over een eventuele beëindiging van het - huurcontract van Jan Schaper en overname van de inboedel van het Zakkendragershuisje door de gemeente. Jan Schaper wil daarvoor één ton hebben, de gemeente biedt niet meer dan een zevende, het geen nog altijd zo'n dikke veer tienduizend gulden is, hetgeen voor de boedel ruim voldoende mag worden geacht. Schaper rekent echter met an dere. factoren. Ook voor de ver bouwing wil hij geld zien. ook voor het enthousiasme waarmee er aan het huisje is gesleuteld moet worden betaald en waar schijnlijk ziet hij in die ton ook een compensatie voor de niet he lemaal eerlijke (of helemaal niet eerlijke) afgang van zijn film. perf rs Het gemeentebestuur had In dertijd ook moeten beseffen dat je een kunstenaar beter geld af handig kan maken, dan hem in het openbaar voor hufter uit te schelden. Het eerste wordt bij een pils wel weer vergeten. Het laat ste krijg- je op een gegeven mo ment toch op je brood en het lijkt erop dat Jan Schaper bij de lispelende toenadering van de ge meente heeft gedacht dat dat moment eindelijk daar was. Als hij dat denkt, dan denkt hij dat teil onrechte. Natuurlijk wil de gemeente graag de beschikking krijgen over het Zakkendragers- huisje. Tenslotte is het een fraai pandje van belangrijke histori sche waarde, waarmee meer kan worden gedaan dan Schaper nu doet. Niet alleen is hij stoffelijk uit deze stad vertrokken. Ook geestelijk heeft hij er weinig bin ding meer mee. De grote tijd van Jan Schaper is wat Schiedam be treft voorbij. Voor beiden. Dat Schiedam echter niet ac- coord gaat met het bedrag dat Jan Schaper graag op zijn bank rekening zou zien bijgeschreven, is echter evenzeer begrijpelijk. Het Zakkendragershuisje is Jan Schaper Indertijd op uiterst cou lante voorwaarden gegeven om dat men nog unaniem geloofde in Schapers missie en in Schaper» idealisme. Beide zijn niet hele maal uit de verf gekomen en Schaper doet weinig moeite als nog een bevestiging van dat in- dertijc' royaal geschonken ver trouwen te geven. Fatsoenshalve stopt zo iemand dan zijn aktiviteiten omdat het vertrouwen wederzijds ontbreekt en samenwer' ig niet langer mo gelijk is. Dat zoiets geld kost is begrijpelijk, maar het bedrag en de argumenten die Schaper aan draagt zijn beide schromelijk overdreven. De inrichting van het pand is bij lange na geen ton waard, ook niet als daar alle vrije uren en alle idealen bij worden opgeteld. De mensen die het pand hebben opgeknapt, hebben dat niet in de eerste plaats voor Schiedam ge daan. Ze deden dat belangeloos voor de groep rond Jan Schaper waarin ze heilig geloofden. Het was Schapers binding met de mensen, die hen stimuleerde en aktiveerde. Het was Jan Schaper voor wie ze alles deden en alles overhadden. Het geeft dan ook ernstig te denken. zeker bij het lezen van het gedicht voor de SG. dat hy de aan hem persoonlijk opgedragen toewijding ten koste van de ge meenschap te gelde wil maken. Dit staat in het jaarverslag van de Schiedamse afdeling van Pro Juventute. In 1970 had de Schiedamse vere niging 76 leden-contribuanten, die samen met Schiedamse bedreven en particulieren geld In het laat je van Pro Juventure brachten. Ondanks de subsidies en de con tributies kwam de vereniging toch nog bijna tienduizend gulden te kort, maar ze hoopt volgend jaar op betere resultaten, omdat de subsidieregeling verruimd is, al dus het jaarverslag. De twee afdelingen van de kin derbeschermingvereniging, het adviesbureau en de gezinsvoogdij, hebben iets meer werk verricht dan voorgaande jaren. In 1970 had de gezinsvoogdij de zorg over 109 kinderen uit 65 gezinnen. Van hen verbleven 55 kinderen thuis en 54 in een inrichting. Het adviesbureau heeft in '70 gra tis hulp geboden aan tachtig ge zinnen or jongeren. De meest voorkomende redenen, waarom men de hulp van Pro Juventute Inriep waren: (van de ouders en verzorgers» onhandelbaarheid, agressief optreden, schoolproblemen en regeling van bezoeken b(j ziekte van de ouders en echtscheiding. Jongeren zelf kwamen hulp vra gen over onderwerpen als: werk, drugs, zelfstandige huisvesting! ongehuwd moederschap. Samen met Raymundus en de r.-k. gezinsvoogdyvereniging be spreekt Pro Juventute het jeugd werkbeleid in Schiedam. De werk groep houdt zich bezig met de vraag Welke voorzieningcr zyn er in Schiedam en waaraan is behoef te? Ook probeert de groep betere samenwerking met verschillende instanties te bevorderen. By het departement voor CRM en by de gemeente is een aanvraag inge diend voor subsidiëring van twee krachten voor liet jeugdwerk. De r.-k. gezinsvoogdyvereniging uit Rotterdam wi'. in Schiedam een maatschappeiyk werker voor het preventieve werk aanstellen. Het aantal vrywillige medewerkers van Pro Juventute in Schiedam is ge daald tot 31

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1