T WFhuldigt jubil Lezers service wisselblnd SCHIEDAM VANDAAG Gemeente is bewoners ter wille arissen Sport kort Kerstconcerten in Schiedam Nooclschool bij het Bachplein Feike Asma Parallelweg nieuwe naam Groenoord wil 9 n hernkapper Brieven van lezers Unisono zingt in Hartkerk Op koopavond is Stedelijk schuilplaats ZATERDAG 18 DECEMBER 1,171 HET VRIJE VOLK PAGINA 11 CV an oen onzer verslaggevers) SCHIEDAM Als het nieuwe jaar 1972 verstreken 'is, zal er van de Schiedamse Parallelweg vrijwel niets meei terug te vinden zijn. Volgend jaar wil de gemeente het laatste stuk van deze befaamde buurt definitief van de Schiedamse. kaart laten verdwijnen. Arbeiders zijn deze maand opnieuw bezig geweest n et het omverhalen van een deei van de straat. Ét mm. Een gehavende lantarenpaal tussen de puinhopen. 3> Het lijkt wel.of de Parallelweg gebombardeerd is. Alarmnummers: Schiedam Bezoekuren ziekenhuizen: Jubileum Kom-in Cosmetica Versiering Zonnetje Groeton Jjenyeawt aw veiligheid! (ADVERTENTIE) ADVERTENTIE De Vrijheid derde plaats op hokkesliow door Hans van der Sloot Geen bloemen, geen bezoek, geen toespraken bij de ten grave bezorging van Schiedams kortgeleden overleden cul turele lieveling: het blad van de Schiedamse Gemeenschap. Helemaal alleen heb ik hem op zijn laatste tocht vergezeld. Helemaal alleen heb ik hem zijn laatste druppel kopij toe gediend, een medicijn die hij door oververmoeidheid bijna niet meer slikken kon, helemaal alleen heb ik hem bij zijn laatste stappen moeten helpen. Van het steen naar de per sen. naar de binder en uiteindelijk naar de post. Zakkendragershuisje 3 zaam van de kaart Ondanks de snelle vaart die de gemeente achter het Parallelweg- project zet, wordt de uitvoering er van regelmatig opgehouden. Be langrijkste probleem is het onder brengen van de vaak kinderrijke gezinnen. De gemeente 'probeert de bewo ners zoveel mogelijk verspreid over de stad te huisvesten. 'Een belang rijk onderdeel van het integratie proces van de Parallelweg-bewo ners.' aldus wethouder Collé. Het merendeel van hen verhuist naar het Singelkwartier. In minde re mate gaan ze naar Nieuwland en het oude westen; 'n hoogst enkel gezin komt terecht in een gesubsidieerde woning in Groen- oird. Voor de bejaarden wordt een pi. a-s gedocht in de Schiedamse bej tardencntra. iiodra ö'V slopers aankomen bij de \soninger> o c e directe omgeving van hei .nation, val hei; werk tijde lijk worden stilgelegd. De huizen daar zijn nog goed bewoonbaar en zullen pas in de loop van volgend jaar verdwijnen.» De- afbraak van uiterst brandbare Grofbaanwonia- gen moet eerst voltooid worden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Gemeentewerken zal nog voor het eind van dit jaar een begin maken met de egalisatie van het braakliggende terrein naast de Willem GehrelsSchool aan de Laan van Bol'es. Het gemeentebe stuur heeft dat tóegezegd in een brief aan de wijkvereniging Gróen- oord. De buurtbewoners hebben vaak geklaagd over het terrein dat er zeer 'onaantrekkelijk' uitziet.- In de toekomst zal er een garagebe drijf op worden gevestigd. De ge meente heeft de bewoners beloofd ook de groenstrook aan de Laan van Bol'es wat op te kalefateren. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM In de kantine van het hoofdkantoor van Wilton- Fijenoorö zijn gistermorgen 21 per soneelsleden gehuldigd omdat vier. vin hen hun veertigjarig jubileum vierden en de rest hun vjjfentwin- tigpjarig. De heren D. van Genderen (ijzerwerker), M. de Held (ketel maker), J. Noordzij (timmerman) en H. van de Velde (houten schepenmaker) ontvingen van het directielid ir. O. J. van der Vorm de eremedaille ui brons, behorende bij de orde van Oranje-Nassau. De andere jubilarissen kregen van hem de gebruikelijke geschenken onder couvert, de vererende getuig schriften en de daarbij behorende insignes. Dat waren de heren: C. G. Clarijs, T. A. J. Corpelfjn (rond- slijper), J. den Dekker (baas bui- tentransoprt)J. Dries (kraandrij ver), D. Griese (bedrijfsleider), P. H. van Kempen (beambte) A. Kriek (chauffeur), P. de Kruijff (ijzerwerker)E, F. Kulik (tech nisch inkoper), W. C. Mulders (brander-boorder)), J. M. Nieuwen- huijzen (kottera&r), H. Overheul (fraiser), J. van Papenveld (voor man kraandrijver), C. Sas (con troleur), C. de Snoo (timmerman), H. v, d. Vorm (chef technisch we tenschappelijke afdeling) (Van onze sportredactie) SCHIEDAM „We zijn er bijna, maar nog niet helemaal,", is een bekend wijsje. Dit wijsje is zeker van toepassing op de club van 100 van Maxttnit, want deze week mochten er vier nieuwe leden wor den ingeschreven en dat brengt het aantal precies .op 99. Begrijpelijk dat het bestuur van Martinit vol spanning wacht op de 100ste. Het levert u niets op, maar het is toch wel leuk cum de honderdste te zijn. Martinit houdt op zondag 2 ja nuari 1972 de nieuwjaarsreceptie en wel om half elf. Circa half twaalf wordt er dan een voetbalwedstrijd gespeeld tussen een dameselftal en een elfta! van bestuur en commis sieleden. Ook bij DRZ belooft het op 2 ja nuari een gezellige nieuwjaars receptie te worden en men rekent erop dat u tijdens elf uur en twee uur aanwezig bent. Zondagmiddag half drie spéélt SPC op Thurlede een oefenwed strijd tegen Zuiderster. tel. Politie, Lange Nieuwstraat SS. 269333 Brandweer, Singel 81a, cel. 268578. Apotheekhulp. tel. 264918 Centrale Meld- en Regelknmer van Rijnmond voor klachten over stank, vuile lucht, etc.: 010150000 Belangrijkeadressen en telefoonnummers: Gemeentearciuel Oude Kerkhof S, tel. 266727 Gemeentelijke Technische Bedrij ven, Dwarsstraat 42. tel. 264980 Gemeentelijk Bureau voor huisves ting, Westmolenstraat 26. tei.- 267756 Gemeentelijk Voorlicb tin g« bureau. NieuwstraAt 26. tel. 269051. toestel 174 Reiniguigs- en ontsmettingsdtenst, Buitenhavenweg 154, tel. 264895 WV, Proveniershuis. Overschiese- straat 1, tel. 266000 Gemeentelijke Sociale Dienst, Broersveld 144, cel 264816 Actie moeders voor moeder*. Dte- penbrockstraat 8. tel. 702646 Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord. Van Slingetandt- straat 25, Vlaardlngen, tel. 705300 Klachtennummer Het Vrije Volk. Passage 20. tel 268798 Afdeling Plantsoenen, Fokkemraat 35. tel 154605 en 709807 Afdeling Riolering en Bestrating, Jan van Riebeeckweg 21. tel. 377300 Algemene Begraafplaats, Laan van Spierlngshoek, tel. 711222 Afdeling Onderhoud Gebouwen, Korte Haven .33, tel. 269320 Afdeling Technische Werkplaat*, Singel, tel. 268280. Gemeentewerken. Korte Haven 33 ;elefoon 269320 Bezoekuren ziekenhuizen: Gemeen- tezieicenhuis Schiedam, Burgemees ter Knsppertlean 25, telefoon 268126. Zaal iJO tot 2 uur en 7 tot 7.30 uur. Klas 1.30 tot 3.00 uur ea 1 tot 0.30 uur. Kraantafdellni; 1.30 tot 2.30 uur en 7 tot 7.30 uur. Dr. Noletstlchttog. Stadhouders- taan 98. Schiedam, telefoon 260080. Derde klas X.30 tot 2.00 uur an 1 tot 7.30 en tweede klas 1.30 tot 2A0 en van 7 tot 8 uur. Eerste fclss 12.30 tot 2 uur en 7 tot 8 uur. Kinderafdeling zondag, dinsdag, woensdag, vrijdag en zaterdas van 1.30 tot 2 uur. Maandag en don derdag van 6 tot 6.30 uur eind van de week de koperen centen uit ,uw portemonnee, leg ze opzij en'bel mevrouw Van der. Spek (tel.- 709538). Die wil ze graag hebben voor de eenzamen, bejaarden, zieken en invaliden. Mevrouw Van der Spek is van de .Breng eens een. zorinetje"- groep, diebezoeken aflegt aan vergeten mensen. Als u trou wens zo iemand kent in uw om geving. kunt u mevrouw Van der Spek ook bellen. SCHIEDAM. De lak-, verf- en vernisfabriek VeveoN.V. viert op 23 december haar.gouden ju bileum. De receptie wordt die dag van drie tot vijf uur gegeven in restaurant Europoort aan de Maasboulevard, SCHIEDAM. De afdeling Schiedam van het NKV houdt maandag een „Kom-in"-bijeen- komst in gebouw Arcade aan de Lange Haven. Van acht tot tien uur. SCHIEDAM, De Schiedam mer C. A, P. v. d. D. mist voor 400 gulden aan cosmeticaspullen. De handel zat in z'n auto die hij geparkeerd had in de Kreupel- straat. Het imker-portier raampje bleek geforceerd. SCHIEDAM. Haal aan het SCHIEDAM. De leden van de Volkstuinders-vereniging Thurlede gaan maandag 20 dec. in zaal Beatrix aan de Lange Kerkstraat hun eigen kerstver siering maken. Aanvang: acht uur. Leider is de heer G. J&nse van de vereniging Vreelust uit Rotterdam. SCHIEDAM. Een langdurig applaus is de toneelgroep Groe ton ten deel gevallen, die het spel „Het huis van ons leven" opvoerde in De Bank. Volgens Groenoord Akkoorden zaten burgemeester en mevr. Roelfse- ma ook in de zaal. SAAM 26 (166 m achter IwtiUdhuii) SCHIEDAM TELEFOON (010) li 63 SI a n tonmat SCHIEDAM —Rond de Kerstda gen worden in Schiedam verschil lende concerten gegeven. Op zater dag 18 december geeft Louis Toe- boseh een orgelconcert in het Ste delijk museum van drie tot vier uur. De toegang is gratis, 's Avonds om kwart over acht geeft het Groot Toonkunstkoor en Kinder koor een kerstconcert In de Magna- lia Dei Kerk onder leiding van Aad van de Hoeven en met Addie de Jong aan het orgel. Ook In de Magnalia Dei-kerk zingt maandag 20 december het Rehobothschoolkoor onder leiding van J. Egas. Aad van der Hoeven bespeelt het orgel en Frans Vreug- denhil de trompet. In dezelfde kerk is dinsdag 21 december een zang avond met het Schiedams Schriste- lijk Mannenkoor. Het begint om acht uur. In de aula van h et Stedelijk wordt 23 december een concert bij kaarslicht gehouden voor Abble de Quant op de dwarsfluit, alt en pic colo en Elizabeth van Malde aan de piano. Zij spelen werken van Bach. Scarlatti, Schubert. Martin, van de Vooren en Dutillieux. Het concert wordt gehouden om kwart over acht en kost vier gulden. VOOR HERENMODES T BROKKSVESÏ 56 SCHIEDAM (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Schiedamse duivensportvereniging De Vrijheid heeft de derde plaats gehaald bij de hokkenshow van de CCR in Rot terdam. Er deden zes leden van De Vrijheid aan mee. die zich klas seerden op de 5d. 7de. 17de, 20ste en 21e plaats. In het geheel waren er veertien verenigingen op de show met honderdtwintig hokken. Dc prijzen waren een paar mooie, huis houdelijke artikelen. Van een onzer verslaggeefsters! SCHIEDAM Op het voor de "Metro gereserveerde terrein bij het Bachplein komt een r.yoii: mooi voor de leerlingen die in Woud- hoek-Spaland komen te r- *>»t, als daar nog geen school gevestigd ls. De verplaatsbare noodschool be staat voorlopig uit vier lokalen, maar kan worden vergroot tot acht lokalen. De commissie stadsontwikkeling en uitbreiding heeft dat woensdag avond besloten. Er is gekozen voor een systeem, waarmee in Maassluis al bij oen paar tijdelijke scholen enige ervaring is opgedaan. Het ge bouw is in zijn geheel verplaats baar op wielen; één verplaatsing kost veertigduizend gulden. Toch is het. gekozen systeem het goedkoop ste. Bij. de school komen tijdelijke ■vegen om co leerlingen veilig naar de school te leiden. De plaats op het Metroterrcin is ri'gezocht door Gemeentewerken, .(Van een onzer verslaggeefsters) (SCHIEDAM De organist Feike Asma concerteert donderdagavond 23 december in de Gereformeerde .Kerk aan de Westvest in Schiedam. Op het programma staan werken van Handel, Guilmant, Daquin; Mendelsohn en Jan Swart. Er kan met het koor „Com nu met sang" samengezongen worden. De avond begint.'om acht uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij: Muziekhandel Houtman, Singel 116, Boekhandel Niemandsverdriet, Lange Kerk straat 52b, B. Punt Honncrlage Gretelaan 343. H. Plaisier. Van Limburg Stirumstraat 27, telefoon 704778. i Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Op verzoek van de HoilancUafabriek heelt de com missie Stadsontwikkeling besloten de parallelweg van de 's-Grave- landseweg ,,'s-Graveland" te noe men. De labriek wilde dit graag, omdat deze naam al bekend is bij de relaties. Hollandia is het enige, 'adres aan dc parallellweg. De dwarsstraat van de Kerklaan gaat Abel Rasmanweg heten, heeft de commissie besloten. Niemand van de bevolking die hij de afgelopen twintig Jaar trouw heeft gediend heeft het af scheid een ogenblik rust waardig gekeurd. Niemand van de notabe len die hij, soms tegen beter we ten in. de zogenaamde „waarde volle uren van leesgenot heeft verschaft, achtte zich geroepen om het blad nog een paar bemoe digende woorden toe te spreken. Zelfs niemand van het bestuur vond liet nodig om in dat laatste nummer nog een paar woorden te zeggen voor het te laat was. Nie mand, behalve dan een zeer klein aantal zeer getrouwen, die met het blad te veel bindingen heb ben gehad om er zomaar zonder meer afscheid van te kunnen nemen. Het afscheid, dat het blad van de Schiedamse Gemeenschap ten deel is gevallen is zonder meer bedroevend. Ook al krijgt Schie dam een- nieuw cultureel orgaan. - ook al wordt de informatie de Schiedamse bevolking niet ont houden. ook al zijn we tot de overtuiging gekomen dat nieuwe voor zijn Schiedamfilm in de ar tikelen van Willem Duys toen nog 'O Duys geheten is al va gelijk een vuist te herkennpn. Het aantal mensen dat in of mede door de SG landelijke naam heeft gemaakt is bijna niet te tellen. Journalisten als Aad Wagenaar. Leo Nelissen. Henk Visser en Arie •Klciwegt hebben een stuk van hun scholing in het blad opge daan. Fotografen als Hans Visser en P.obert Collette kregen hun eerste kansen in het blad van de SG en de sopraan Nelly van der Spek en Ida Bons zien we er nog in bezig als volbloed amateurs. De betekenis die het blad van de Schiedamse Gemeenschap voor Schiedam heeft gehad is onschat baar. Jarenlang is het een obli gate maandelijkse peppil geweest, waarin het cultureel bestel zich op kon trekken. Wonderbaarlijk was het peil waarop het zich im mer wist te handhaven. Hoe kort de vervaardigingstijden ook wa ren. voor velen was het blad ten slotte ook maar een schnabbel, al- Afscheid SG formules het in deze mogelijk beter doen dan die waarop de SG werd samengesteld. Dan nog neigt het afscheid naar het onbehoor lijke. Sinds zijn oprichting heeft de Schiedamse Gemeenschap zich trouw bezig gehouden met zijn opdracht: diepgaande informatie te verschaffen over deze samen leving. In het begin gebeurde dat volgens eenvoudige formules, met de befaamde rubriek van Sebas- tiaan waarin het stedelijk leven vanaf de waslijn werd besproken. Later werd die formule gewijzigd, toen wist men van die SG een volwassen blad te maken, dat goed soms zelfs overdadig geïllus treerd informatie verschafte over alles wat men maar wilde. Historici van naam belichtten hel Schiedamse verleden, sociologen zétten in het, blad complete on derzoeken op touw. Pierre Janssen startte via diezelfde SG zijn. eer ste reeksen lezingen, waaruit later rte kunstgrepen zijn ontstaan. Jan Schaper fotografeerde en legde óp die manier gedeeltelijk de basis tijd weer rolde er een tot in de puntjes verzorgd blad van de per sen. De keren dat er een drukfout in stond, zijn nog op één hand te tellen, de keren dat er slechte foto's in waren gebruikt of over wegend verhalen van lager gehal te in waren opgenomen eveneens. Het criterium waarnaar het blad werd samengesteld was een kwa liteit die tot in lengte van dagen bepaald werd door de schaduwen van mensen als M. van Praag, Bordewijk, Adriaan van der Veen en nog een aantal anderen, onge acht of het nu een artikel betrof over de sanering van ile binnen stad of over een konijnenfokker die omstandig verhaalde dat hij zijn beesten met kerstmis niet keelde maar stak. Wie dat alles op een rijtje zet en bedenkt hoeveel inventiviteit, creativiteit en gewoon maar vrije tijd dat allemaal gekost heeft kan maar één ding zeggen: onbegrij pelijk dat het overboord zetten van zovezl werk kennelijk nie mand in Schiedam een barst kan schelen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een textiel- en fourniturenzaak, een herenkapper, een lederwarenzaak en een (kan toon boekhandel. Daaraan is vol gens de wijkvereniging Groenoord het meest behoefte in de winkels, die nog vrij zijn in het tijdelijke Vege-centrum aan het Bachplein. De wijkvereniging heeft een brief hierover toegestuurd aan het ge meentebestuur. dc Schiedamse Handels- en Bedrijfsraad en de bouwer. Het Vege-winkelcentrum moet in dc lente van het volgend jaar klaar zijn. Het valt me tegen van Hans van .Ier Sloot, dat hij, een Schiedam- kenner bij uitstek, zo slecht geïn formeerd is over het Zakkendra gershuisje en wat daarin gebeurt Hij stelt het voor, alsof wij in het Zakkendragershuisje met een be sloten groep zitten en dat is hele maal niet waar. Het huisje staat nog net als vroeger voor iedere binnenkomer open. Evenmin ben, ik met de noor derzon vertrokken uit Schiedam naar ergens achter Schoonhoven. Wij hadden en hebben een film zaak in Rotterdam: alleen Schoon hoven is er bij. gekomen. Daarbij komt dat het huisje ieder weekein de open is, ook dan ben ik in het huisje en dus in Schiedam te vin den. Behalve wanneer ik voor opna men naar Suriname moet of naa Indonesië of naar Arabië of naa Afrika. Maar dan blijft het huisj< open en zijn cr anderen die. zorgei dat de zaak marcheert. Ik heb dus Schiedam niet teleur jcsteld de rug toegekeerd na cl nislukking van de restauratie vai ie Brandersbuurt. Pas nadat mlji raaste medewerkers zich, samei net mij uit het Brandersbuurt-pro :ect vrijwillig terugtrokken en dc letcre mensen in het actie-comitf Ie zaak overnamen en medewer king kregen van de gemeente, is de zaak misgegaan. Het ontmoetingscentrum in het Zakkendragershuisje bleef evenwel in zijn oorspronkelijke opzet func tioneren. En sindsdien ls het onaf gebroken ieder weekeinde openge bleven. Ook voor mensen als wet houder Bolmers die dacht dat het huisje allang gesloten was en me- rouw Taverne en de andere raads leden die voor het huisje op een alstand al hun belangstelling heb ben getoond. Dat wijalleen het weekeinde ipcn zijn is niet onze wil. maai omdat er op doordeweekse avonden ie weinig mensen komen en we al les zelf moeten bekostigen. Natuur lijk zou je er, door een boel geld van de gemeenschap in te pompen ?en paar maal even een spetterend vuurwerk kunnen laten zien, maar vat is dat meer dan culturele lumbtig, die wegwaait in de wind. Het huisje bestaat nu tien jaar. n 1966 schatten deskundigen dc neerwaard na de restauratie i! op ongeveer een ton. En dat was oor de geldontwaarding. Dat het ien jaar bestaat is te danken aan rnst, toewijding, overgave en ge bild en dat is zeldzaam in onze ijd. Toch vinden we dat ze nage- treefd dienen te worden: dat zij Jet verloren mogen gaan. En wij 'eginnen daarbij bij ons zelf. Ik toop Hans van der Sloot ook. JAN SCHAPER. Oude Sluis, Schiedam. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Het gemengde koor Unisono geeft zondag 19 de cember zijn traditionele kerstcon cert in de Schiedamse Heilig Hart kerk, Lekstraat 55 om acht uur. De parochiekoren, die gezamenlijk op treden onder de naam Unisono, worden ondersteund door het Vlaar- dings begeleidingsorkest. Op het programma staat een keur van in ternationale kerstliederen. Solisten zijn mevrouw Sten Ro mers-van Toor isopraan) en Ineke Keyzer (hobo). Alle koorleden ver kopen kaarten. Onder anderen: J. Goovaart,, Lange Haven 95, H. Et- man, Brielsestraat 27, tel. 265469. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM. Dit beeld re gistreren de suppoosten van het Stedelijk Muséum op de donder dagse koopavond maar ai te vaak: door de wijdgeopende deuren vluchten met pakjes be laden Schiedammers binnen, die zijn overvallen door een plotse linge stortbui. Op de mat staan ze ietwat verlegen uit te drui pen. Op één avond maken op deze manier soms tien mensen gebruik van het museum. Weer anderen komen gelukkig wel verder dan de voordeurmat, maar vragen dan naar het toilet, omdat ze zo nodig moeten. Het cynische van dit verhaaltje is dat deze in moeilijkheden verkerende Schiedammers vaak de enige bezoekers zijn. die het museum oj> de donderdag koopavond binnenkrijgt, Stedclijk-direeteur Paalman beschouwt de proef om net als de wlnkeils op de avond open te zijn. dan ook ais „duidelijk mislukt". Wie het Stedelijk 's avonds wi! bezoeken, kan voortaan alleen nog op vrijdagavond terecht. Dan wordt er gewerkt in de ktmstklassen en moeten de sup poosten toch aanwezig zijn.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1