Glasfabriek blijft hinder veroorzaken Lezers service mwwm fm: ositie 8 SP EEN DAK OP DE TEMPEL? SCHIEDAM VANDAAG Een huis voor ome Jan De nieuwe gas- water en elektrïciteitstarieven TIMCO Concert bij kaarslicht Gebr. de Veld T.V. DEFECT T PASFOTO'S Markt tot 4 uur WAAR DAT WIEL DRAAIT" KERSTVERLICHTING WOENSDAG 22 DECEMBER 1971 HET VRIJE VOLK PAGINA 15 Wij helpen U direct Schiedam Alarmnummers: Belangrijke adressen en telefoonnummers: Bezoekuren ziekenhuizen.: Museum FOTO v. VUUREN SCHIEDAM De tijd lijkt aangebroken om ten toonstellingen weer eens met een klinkende happening te openen. Het Stedelijk Museum bad de eerste van (wellicht) een hele. lange serie gisteravond al te pakken. Het publiek zag in een bijna verduister de aula zes meisjes en jon gens op het toneeltje sprin gen, die aangespoord door ijle elektronische muziek in tens zaten of stonden te be- (ADVERTENTIE) WEEKAANBIED1NG Wmmk A (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Om ten minste een dekzeil over het lekke dak van het pand aan de Spinhuispad te laten ma ken en om een kachel aan te schaffen, moet De Tempel 2470 gulden subsidie krijgen. Dan is er kans, dat de tot nu toe trouw gebleven Tempel bezoekers, die al maanden in de kou zitten, blijven. Dat gaat de Schiedamse Raad voor Jeugd en Jongeren het ge meentebestuur adviseren. door Hans van der Sioot Ome Jan heeft een huis. Ome Jan is de laatste Schie damse clochard waarvan al eerder sprake was. Het huis is er één zoals Schiedam ze al bijna niet meer heeft. Een brandershuisje. SCHIEDAM Omdat de gemeenteraad in de raads vergadering besloten heeft de tarieven voor water, gas en elektriciteit te verhogen maakt de Technische Bedrij ven nu bekend waar die ver hogingen precies op neer zul len komen. Bruidsboeketten „CORONA" ELEKTRISCH KAARSEN Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Er blijven bij de Meldkamer regelmatig klachten binnenkomen over witte en grijze neerslag van de Glasfabriek Schie dam. De Centrale Meld- en Regel- kamer vermoedt dat het gesubli meerde zwavel is die uit de schoor steen komt. Nadat er opnieuw klachten over binnenkwamen, heeft personeel van de fabriek de auto's in de omgeving schoonge- spoten. Dit staat in het verslag over het derde kwartaal van de Centrale Meld- en Regelkamer Rijnmond. Ook over de Tankercleaning werd geklaagd. De eerste klacht betrof een gaslucht die afkomstig was van een met acetyleen geladen tanker, die gespoeld werd met stikstof. De tweede klacht uit de omgeving sloeg op het langdurig roken van een Panamese tanker. Aan het ver zoek van een Meldkamer-contro leur om hiermee te stoppen, werd na enige t ijd door de machinist voldaan. De Meldkamer kreeg ook een klacht binnen over een roetende boot bij Wilton Pijenoord. Er werd contact opgenomen met de bewa kingsdienst van het bedrijf, waarna het roeten ophield. (ADVERTENTIE) Evt. vooraf prijsopgave pjimpjl St. Lïduinastraat 78 a x£~\ Schiedam fcsd! Telefoon 010—26 8G 38 Off. Philips dealer ^politie, Lange Nieuwstraat 55. tel 269333 Brandweer, Singel Sla, eet. 288578, Apotbeekhulp, tel. 264918 Centrale Meld- en Regelkamer Van Rijnmond voor klachten over stank, vuile lucht, etc.: 010—150000 Gemeentearchiet Oude Kerkhof 5. tel. 266727 Gemeentelijke Technische Bedril- ven, Dwarsstraat 42. tel. 264980 Gemeentelijk Bureau voor hutsves ting. Westmolenstraat 26. tel 267756 Gemeentelijk Voorlichtingsbureau. Nieuwstraat 26. tel. 269051. toestel 174 Reinlgtngs- en ontsmettmgsdlenst. Buitenhavenweg 154, tel. 264895 VW, Proveniershuis. Overschiese- straat 1, tel. 266000 Gemeentelijke Sociale Dienst, Broersveld 144, tel. 264816 Actie moeders voor moeders. Die- penbrockstraat 8, tel. 702646 Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord. Van Slingelandt- straat 25, Vlaardingen, tel. 705300 Klachtenru,immer Het Vrije Volk. Passage 20. tel 268798 Afdeling Plantsoenen. Fokkerstraat 35. tel. 154605 en 709607 Afdeling Riolering en Bestrating. Jan van Riebeeckweg 21. tel 377200 Algemene Begraafplaats, Laan van Spieringshoek, tel. 711222 Afdeling Onderhoud Gebouwen. Korte Haven 33, tel. 269320 Afdeling Technische Werkplaats. Singel, cei. 268280. Gemeentewerken. Korte Haven 33. elefoon 269320 Bezoekuren zieiceaöuizen; Gemeen teziekenhuis Schiedam. Burgemees ter Knappertlaan 25, telefoon 269126. Zaal 1.30 tot 2 uur en 7 tot 7.30 uur. Klas 1.30 tot 3.00 uur en 7 tot 8230 uur. Krasjaafdeltag 1.30 tot 2.30 uur en 7 tot 7.30 uur. Dr. Naletstlchtlng. Stadhouders- laan 98, Schiedam, telefoon 260080. Derde klas 1.30 tot 2.00 uur en 7 tot 7.30 en tweede klas 1.30 tot 2.20 en van 7 tot 8 uur. Eerste klas 12.30 tot 2 uur en 7 tot 8 uur 'iinderafdellng zondag, dinsdag, woensdag, vrijdag en zaterdag van 1.30 tot 2'uur. Maandag en don derdag van 6 tot 6.30 uur SCHIEDAM Op eerste kerstdag is het Stedelijk Museum gesloten, tweede kerstdag wordt beschouwd als .een zondag. ADVERTENTIE Klaar terwijl li wacht Let op het juiste adres HOOGSTRAAT 104—106 SCHIEDAM VVan een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De markt op het Broersveld is op de vrijdagen 24 en 31 december al om vier uur afgelo pen in verband met de viering van Kerstmis en nieuwjaar. Het pu bliek kan hiermee rekening hou den. (Van een onzer verslaggevers) Aan het lichaam droegen zc vreemde minuscule kleertjes. Daaronder alleen een vleeskleurige boóy-stocking. Een muisstille zaal (onder wie burgemeester Roelfse- ma en z"n vrouw) keek drie minu ten lang toe hoe ze zich in de meest atletische houdingen wron gen. Toen floepten alle lichten weer aan en zat de wereldpremière van Harry Boom's eerste textiel- show dagenlang door het ranke zestal ingestudeerd er op. Met deze modeshow wilde Harry Boom een van de exposanten van de grote Kerstexpositie in het Ste delijk. duidelijk maken dat z'n me tershoge texbielkleden, ook als kledingstuk een functie „kunnen hebben". Behalve Harry Boom. die in de reehterbenedenzaa! exposeert, is er in het museum ook werk te zien van de 75-jarige Hugo Land heer. Zijn schilderijen zijn doortrok ken van de Schiedamse sfeer rond de eeuw-wisseling. Met foto's uit het Gem-archief en een geluids bandje waarop hij van z'n Schie damse jeugd vertelt, is wat meer „body" gegeven aan de achtergrond van z'n oeuvre. Landheer schildert in strakke lijnen, z'n stiji houdt het midden tussen abstract en na turalisme. Kerstexposant nummer drie is Mikajlo Djokovic Tikalo. een 30- jarige Joegoslaag die ragfijne mi niatuurtjes schildert op hout. Het werk ademt een Jeroen Bosch- sasKHsa^gis^fs&r - - - - - - achtige sfeer, vooral door de helde re kleuren. In het kleine grafiekzaaltje, links beneden, is de Bredanaar Piet Pioole vertegenwoordigd met 24 zeefdrukken, die de ontploffing van de eerste Amerikaanse atoombom behelzen. De zeefdrukken illustre ren het. voorpagina-nieuws van „The Santa F6 New Mexican" van 6 augustus 1945. Vlakbij dat Ame rikaanse plaatsje werd de bom ver vaardigd. Op de genoemde datum ontplofte hij in Hiroshima. Op deze Kerstexpositie in liet Stedijlijk is ook werk te zien uit de kunstklassen, het project Tas ten in Licht en Duister en de aan kopen van het museum in dit jaar. IPEVET (pootbeschermer) beschermt de poten van uw hond tegen Inwerking van sneeuw, ijs en strooizout. x A STIFT 7 Schiedam Broersvest 19 Tel. 262851 Donderdagavond - Koopavond De raad doet dat, na zelf een paar uur met een glas thee onder het plastic lapie in de Tempel te hebben zitten verkleumen. Er komt ook een werkgroep, die gaat bekij ken wat voor mogelijkheden er in Schiedam zijn om het soort werk dat in het jongerencentrum de Tempel gedaan wordt, voort te zet ten, en uit te breiden. De andere taak van de werkgroep wordt het opstellen van een nieuw huurcon- tract met de gemeente over het huren van het pand aan het Spin huispad, In het nieuwe contract mogen geen voorwaarden staan, die het gebruik van aikohol en drugs verbieden, heeft de jeugdraad gis teravond besloten. Alleen een vertegenwoordiger van de padvinderij was het er niet mee eens. dat de Tempel subsidie krijgt, omdat er geen verwarming Is. Hij vond dat niet eerlijk tegen over andere jeugdgroepen die ook slecht gehuisvest zitten en dan geen subsidie voor een kachel krij gen. Het tweede belangrijke vergader- punt was het op stapel staande huis-aan-huis-blad van de SG. het museum, de muziekschool en de bi bliotheek samen. De vraag was of de jeugdraad duizend gulden per jaar wil uitgeven aan dat blad om er dan elke keer wat in te schrij ven. Of zoals D'66-er Vincent Broeke het uitdrukte: „Met de SG in zee, ja of nee'.1" Het antwoord op die vraag komt pas in jhnuari. Eerst gaat de- jeugdraad een nota schrijven, waarin het hoe en waarom van pu bliciteit uiteen geezet wordt. Aile mogelijkheden van publiciteit wor den in die nota bekeken en verge leken. Ook de mogelijkheid om voor duizend gulden mee te doen met het SG-b!ad wordt dan gewikt en gewogen. Voor het eerste nummer van het blad gaat de jeugdraad in elk ge val een artikel schrijven, waarin hij zichzelf aan het publiek voor stelt. Dat mag dan helemaal vrij blijvend r-n zonder te betalen. Een woninkje dat in deze tijd van het jaar poëtisch wordt aan geduid met: nederig stulpje. Veel bijzonders is het niet. De beren branders losten indertijd de woningnood onder hun werknemers zeer eenvoudig op. door op een minimum aan terrein een maximum aan huizen te bouwen met alweer een minimum aan voorzieningen. Meer dan één kamer met keuken en een piepklein slaapkamertje hebben die huisjes niet en wat dat aangaat zou ome Jan zich ge lukkig mogen prijzen, want de hem ten deel gevallen woning behoorde in die jaren tot de riante woningen, die uitsluitend de betere werknemers ten deel vielen. Ome Jan heeft zelf niets voor dat huis hoeven te doen. Het is voor hen; versierd door een paar jongens uit De Ster, die hem ai eerder onderdak hadden verschaft en vonden dat er zo spoedig mogelijk een permanente oplossing moest worden gevonden. Hele maal volgens de letter van de wet Is dat niet gegaan, maar dat is hun van hogerhand onofficieel vergeeven. Niemand wist ten slotte ome Jans werkelijke naam en hij zelf verdomde het om hem te zeggen. Niemand w:eet ook waar hij vandaan komt. of hij maande lijks de AOW incasseert, waaraan hij al jaren toe is, of hü ergens nog een verblijfplaats heeft en waarvan hij leeft. Met veel pijn en moeite is dat huis er echter toch gekomen. Gezamenlijk, zonder dat ome Jan er ook maar iets vanaf wrist is er het een en ander aan opgeknapt, er zijn wat meubelen bij elkaar gehaald en een bed met dekens zodat men toch een enigszins ge riefelijk huisje voor hem had. Gistermiddag zou de overhandiging van de sleutel plaatshebben. Uiteraard in café De Ster en uiteraard in bijzijn van alle vaste klanten, waartegen ome Jan op zijn spaarzame contactuele momen ten ooit weieens iets had gezegd. Het kwam er echter niet van. Stipt op tijd was iedereen aanwezig. De klanten zowel als ome Jan. Het kerstsprookje was volmaakt. In de sfeer van een nog warme koffielucht. waarbij de vieuxfles drif tig werd gehanteerd, onder de kersttakken en in het aanschijn van een vrolijk opgetuigde boom werd aan de arme verschoppeling, die nu ai tientallen jaren over straat zwerft, de sleutel symbool van een veilig onderkomen overhandigd. Alleen, ome Jan hoefde die sleutel helemaal niet. Schichtig door alle mensen om hem heen, wees hij alles af. Het huis hoefde hij niet. dat had hij niet nodig, en de belangstelling voor hem. dat was duidelijk te zien. was hem allemaal veel te veel. Liever werd hij met rust gelaten en liet men hem de kans zelf te bepalen wat hij wilde doen of laten. Het huis zag hij als een bedreiging die hij vanuit zijn hoekje naast de flipperkast zo ver mogelijk van zich af probeerde te schuiven. Het was ronduit droevig zoals hij daar zat. Ome Jan ingepakt als altijd in zijn twee jassen. Een reusachtige, zenuwachtig schok kende cocon ingebed in een speciaal voor vaginaal onderzoek ge fabriceerde stoel die Henk. de eigenaar van het etablissement, ooit eens van de veiling heeft gehaald. De feestvreugde ontging hem volledig. Begrijpelijk. Iemand die twintig, dertig jaar en misschien wel langer buiten de maatschappij is gehouden, haal je niet meer een twee. drie terug, als ooit de kans bestaat om hem nog terug te halen. Dat hadden de jongens ook niet bedoeld natuurlijk. Ze wilden hem alleen een onderdak geven waarin hij volkomen vrij kan zijn. Een huis zoals ieder ander, waarin hij terecht kan wanneer hij dat wil en waaruit hij kan wegblïjVen zodra hij er geen behoefte meer aan heeft. Ome Jan heeft dat niet begrepen. Vandaar dat ze de sleutel nog maar even vasthouden. Wat niet is kan komen. En misschien dat hij het op een ander moment ineens wel in de gaten krijgt. Voor het gas gaat tariefgroep I (jaarverbruik tot 300 mS) eeu vast recht van 18 gulden betalen plus een kwartje per kubieke meter. Ta riefgroep 11 'jaarverbruik 330 600) betaalt een vastrecht van 33 gulden plus 20 cent per kubieke meter. Verbruikers in tariefgroep III (600—2100 m3i betalen 93 gul den vastrecht en een dubbeltje per kubieke meter. De nieuwe groep IV met een jaarverbruik van 2100 tot 170.000 n;3 betaalt 135 gulden vast recht en acht cent per kubieke me ter gas. Voor kleinverbruikers zoals de meeste huisgezinnen is 't effect niet zo groot. Bij oen jaarverbruik van 2100 kubieke meter is de ver hoging zes gulden in een jaar. Bij een verbruik van 5000 kubieke me ter komt tie verhoging op 35 gulden per jaar. Pas bij du grotere afne mers is de verhoging goed merk baar. Watertarieven: Ook voor de watertarieven is de opbotnv veranderd in een indeling in tariei'sgroepen. Die groepen zijn nu: van nul tot duizend kubieke meter verbruik i vastrecht 13 gul den). de tweede groep van duizend tot tienduizend betaalt een vast recht van 43 gulden en de volgende m tariefgrop met. een jaarverbruik van tienduizend tot honderduizend kubieke meter betaalt 743 gulden vastrecht. De kubiekemeterprijs is voor de eerste groep 42 cent, de tweede 39 cent. de derde 32 cent. Deze verhogingen van de gas- en watertarieven gaan in met de ver bruiksnota va:; november-december en ze zijn voorgerekend zonder BTW. Voor 1972 gelden de volgende ki- lowattuurprijzenvoor woonhuizen met een verbruik van meer dan 1320 kilowatturen 7.6 cent. nacht en tveekendstroooh kost 3,95 cent, krachtstroom 16,6 cent en klein verbruik zonder vastrecht 25,6 cent. De verhoging voor alle tarieven komt dus near op 0,1 cent per ki lowattuur. De prijzen zijn exclusief BTW en worden voor het eerst verwerkt op de verbruiksnota van januari en februari. Waarschijnlijk komt daar per 1 januari de BTW- verhoging van vier naar veertien procent bij. De directie van de Technische Bedrijven verzoekt ook om mede werking voor tiet voldoen van de verbruiksnota's door middel van automatische giroafschrijvingen. (ADVERTENTIE) VOOR HERENMODES T BROEKSV'EST SS SCHIEDAM Blocmsirrkunst J. Krabbendam Hoogstraat 75 - Schiedam Td. 266118 SCHIEDAM Werken van Bacli. Scarlatti. Schubert, Martin en Dutillieux worden donderdag avond gespeeld op het Concert bij Kaarslicht in het Schiedams Ste delijk Museum. Uitvoerende zijn: Abbie de Quant, dwarsfluit, alt fluit en piccolo; en Elizabeth van Malde, piano. Vrienden ''au het Stedelijk Museum betalen 2.50 voor een kaartje, niet-leden vier gulden, jeugdleden en c .J.p,-hou ders een gulden. Het concert begint om kwart over acht in de aula. (ADVERTENTIE) HOOGSTRAAT 6967 SCHIEDAM

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1