Stedelijk actief met Confrontatie-tentoonstellingen Lezers service Schooladviesdienst voor zes mondgemeen ten Ijsbaan wacht op koning Winter ers niet alleen om tarief weg Dalingen bij RET netjes verdeeld Zeven Schiedammers op inbrekerspad Meer schade dan buit TIMCO Groenoord gefopt door PTT Gebr. de Veld m Nieuwe impuls voor jeugddorp van Adriaanse Presentatie Confrontatie Talensprijs Eigen collectie Ziekenhuizen PASFOTO'S T.V. DEFECT WOENSDAG 5 JANUARI 1»72 HET VRIJE VOLK PAGINA 19 (Van een onze r verslaggevers) SCHIEDAM Het is allang bekend, dat de groten-üit-de-kunst maar mondjesmaat te zien zijn in het Stedelijk in Schiedam. Ten eerste heeft het museum daar de beurs niet voor; en an derzijds ontbreekt het behaaglijke klimaat, waarin industriëlen met de dikke knip elkaar ver dringen om werk te mogen kopen van deze of gene beroemdheid. Eerlijk gezegd:' er valt voor welke kunstenaar dan ook eigenlijk geen droge korst brood te verdienen in Schiedam. 1 De maquette van Eric Bakema. kef reusachtige schilderij van Joop van Meel komt op de plaats van de ziuarte vlek boven te hangen. Links en rechts staan de diaprojectoren. Schiedam 269333 Belangrijke adressen en telefoonnummers: (ADVERTENTIE) FOTO v. VUUREN Eric Bakema (links) en Joop van Meel. (ADVERTENTIE) Wij helpen U direct De ijsbaan is nu nog een en al wak. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De vrij aanzienlijke daling van het aantal passagiers in 1971 van 153 naar 139 miljoen mag beslist niet alleen aan de tariefsverhoging van 1 maart worden toegeschre ven. Volgens drs. C. G. van Leeuwen, directeur van de RET, zijn de paniekerige reacties op deze ontwikke ling volkomen ten onrechte. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De grote reeks inbraken en diefstallen die een groep van zeven Schiedammers vorig jaar pleegde, leverde meer schade dan buit op. Zo vernielden ze ■in café-restaurant Havana in Schiedam onder meer een du re rekenmachine. Geld von den ze nauwelijks. Bruidsboeketten „CORONA" Superdoek van van Meel in aparte hoek Aangewezen als hij is op de klei ne, incidentele successen, heeft museumbaas Hans Paalman enkele maanden terug in beperkte kring echter toch van zich doen spreken. Joop van Mee, de glamour-boy van het Rotterdamse kunstwereldje en sinds enkele jaren leraar vóór de Schiedamse kunstklas, heeft be loofd z'n superdoek 'De overgeme- chaniseerde wereld' in het Stede lijk te exposeren. Vorig jaar juli zou het museum de primeur krijgen, maar op de valreep vond Van Meel (Paalman zegt over hem: 'Eén van de talent volste jongeren in Nederland') het beter zich opnieuw te bezinnen op de presentatie. Samen met Eric Bakema (welge schapen zoon van de professor) en de jonge Schiedammers Gerard van Soest werd een aardig plan op papier gezet. Bakema ging de ruim te, waarin het doek een plaats zou krijgen, architectonisch aanpassen; Van Soest moest zorgen voor dia's, die de moderne wereld haarscherp registreerden. Het resultaat van al die inspanning is in maart in het Stedelijk te bekijken. Voorafgaande aan die Neder landse primeur, gaat op 22 januari de zevende Confrontatie-tentoon stelling van start. Exposanten zijn: Hans Landsaat met nieuw- figuratief (schilder-) werk; Jaap van de Ende'met zeefdrukken, te keningen en schilderijen; de jonge Maastrichtenaar Han Kniphorst met etsen en vanaf 4 februari de Amsterdammer Paul de Goede, die 'ri environment zal construeren voor een Schiedams bruidspaar. In het kader van deze expositie is ook. passend werk te zien uit de eigen collectie van het museum. Volgend op Confrontatie 7 loopt vanaf 11 maart Confrontatie 8. Daarin is de tentoonstelling van Joop van Meel opgenomen. Verder: Ger Siks, een graficus die geobse deerd is door geweid; de Limburger Hans Peeters, wiens beelden een plaats krijgen in de entree en op het museumplein en Hans Hilge- mann, een jonge kunstenaar die werkt in de stijl van Ad Dekkers. Dat alles wordt aangevuld met een keuze uit eigen collectie. Ieder jaar geeft- de Talens-verf- fabriek een prijs aan de meest ta lentvolle amateur in Zuid-Hol land. Een 'expositie van alle in zendingen gaat in het Stedelijk van 22 april tot 8 mei. In dezelfde maand opent Confrontatie-ten toonstelling nummer negen. Van half juni tot half augustus is er een expositie met 'een ludiek karakter'. Het onderwerp staat nog niet vast. Maar volgens de museum- commissie moet het iets worden in de geest van ed zo succesvolle ten toonstelling 'Kermisspul* van '71. Het museumpersoneel duikt in de zomermaanden opnieuw in de kel der om uit de eigen collectie een expositie samen te stellen, die is gepland van half augustus tot half september. Van 29 september tot 12 november draalt de vierde Confron tatie-tentoonstelling van dit jaar, waarna de najaars- (24 novem ber6 december) en de kerstten toonstelling (20 decemberbegin januari i het programma voor '72 afsluiten. Voor de najaarsexpositie onder gaan de benedenzalen van het mu seum een totale metamorfose. Er komst een boetiekstraatje waar kunstzinnige artikelen te koop zijn: van sieraden, tassen en riemen tot en met schilderijen. Alarmnummers: politie. Lange Nieuwst raat 55. tel. Brandweer, Singel 8ia. tel. 26So78. Apotheeknulp, tel. 264913 Centrale Meld- en Regelkamer van Rijnmond voor klachtenover stani. vuile lucht, etc.: 010150000 Bezoekuren ziekenhuizen HO LYZI EKENHUIS, Holystnsel 3, Vlaai-dingen» telefoon 345666. 2 tot 2.30 uur derde klas. 2 tot 3 uur tweede klas. zondags 2 tot 3 uur alle klassen. Werkcietgen 7 tot 7.30 uur derde klas. 7 tot 8 uur tweede klas. Kinderafdeling 1.3G tot 2.30 uur en van 6 tot 6.30 uur. gemeenteziekenh trxs SCHIEDAM Burgemeester Knap- pertlaan 25. telefoon 269126. Zaai 1.30 tot 2 uur en 7 tot 7.30 uur. Klas 1.30 tot 3 uur en 7 tot 8.30 uur. Kraamafdeling 1.30 tot 2.30 uur en 7 tot 7.30 uur. DR, NOLETSTICHTING, Stad houderslaan 98, Schiedam, telefoon 260080.Derde klas 1.30 tot 2 uur en 7 tot 7.30 uur en tweede klas 1.30 tot 2.30 uur en van 7 tot 8 uur. Eerste klas 12.30 tot 2 uur en 7 tot 8 uur. Kinderafdeling, zondag, dinsdag, woensdag, vrijdag en za terdag van 1.3 0tot2uur.Maandag endonderdagvan6tot6.30u ur. terdag van 1.20 tot 2 uur. Maandag klas. Kinderafdeling 2.00 tot 2.30 en donderdag van 6 tot 6.30 uur. Gemeentelijke Sociale Dienst, Broersveld 144. tel, 264816 Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord. Van Sltngetandt- s traas 25. VJaard logen, tel. 705300 Klachtenntimraer Her. Vrite Volk. Hoo^otraat 76, telefoon 263798. Af deling Plantsoenen. Pu kk er straat 35. tel. 154605 en 709807 Afdeling Riolering en Bestrating. Jan van Rtebeeckweg 21. tel. 377300 Klaar terwijl D wacht Let op het juiste adres HOOGSTRAAT 104—106 SCHIEDAM (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Zes Rijn mond-gemeenten, waaronder Schiedam, moeten met z'n zessen één schooladviesdienst vormen. Rotterdam moet één van de zes zijn, omdat daar al een schooladviesdienst is en het geldverspilling is twee diensten te hebben in de Rijnmond. De andere deelne mende gemeenten: Baren- drecht, Brielle, Capelie aan den IJssel, Maassluis en Schiedam. Dat alies schrijft de Rijnmond gecommitteerde voor Onderwijsza ken, de heer L. van Leeuwen, in zijn beleidsnota voor 1972. De vor ming van de regionale schoolad viesdienst moet langzaamaan gaan, vindt de heer Van Leeuwen. Eerst moeten de management en de kostbare voorzieningen gecentrali seerd worden. Het "veldwerk" kan dan per plaats of district gedaan worden. Dit lijkt de gecommitteer de de meest efficiënte aanpak, vooral als ook behalve het open baar ook het bijzonder onderwijs aan de regionale dienst meedoet. De heer Van Leeuwen waar schuwt tegen het ontstaan van plaatselijke schooladviesdiensten, als het CAS niet akkoord gaat. Deze plaatselijke diensten worden op de lange duur net zo kostbaar als een regionale. Ook omdat in dat geval gevochten moet worden om de schaarse gespecialiseerde krachten, volgens .de heer Van Leeuwen. Op het bgenblik overlegt de heer Van Leeuwen met de staatssecreta ris van Onderwijs over de regiona lisering en de financiering v--n hst schooladvïeswerk. Omzo snel mo gelijk een besluit hierover te ne men, maken de ambtenaren van het ministerie en van Rijnmond een rapport over: een zo gunstig mogelijke indeling van het Rijn mondgebied, een opzet voor de structuur van de dienst en een ontwerpplan plus een budget. Dat rapport moet in het komende kwartaal af zijn, waarna de be windsman en de gecommitteerde Van Leeuwen kunnen gaan ora- ten. Schiedam, Vlaardingen en Maas sluis zijn a! een hele tijd bezig met voorbereidingen om een eigen schooladviesdienst op te richten. Dat plan is al bijna rond. de rap porten zijn gemaakt en hopelijk kan de dienst volgend jaar begin nen. De wethouder van Onderwijs denkt wel. dat deze gezamenlijke dienst in het Rijnmondplan van de heer Van Leeuwen gepast kan worden. Voorlopig doet Schiedam het nog, met een schoolopleidingsdienst. Evl. vooraf prijsopgave PHILIPS* St. Liduinastraat 78 a /ff~\ Schiedam 023=0 Telefoon 010—26 86 38 Off- Philips dealer (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Er wordt vaart gezet achter de plannen van ex- oubaas Adriaanse om een .jeugd dorp te stichten in de directe om geving van de wijk Bijdorp. Van avond zullen de verenigingen en personen die gereageerd hebben op zijn initiatief, vergaderen in het pandje van de SG in het Prove niershuis. Aan de oriënterende be sprekingen nemen onder andere deel; de wijkverenigingen Bijdorp en Groenoord, een aantal padvin dersorganisaties, initiatiefnemer Adriaanse. de stichting Pro Juven- tute en afgevaardigden van de Pro vinciale Jeugdraad en de Schie damse Raad voor Jeugd en Jonge ren. De bijeenkomst begint om acht uur en is openbaar. (Van een onzer verslaggeefsters) i SCHIEDAM De Plantsoenen dienst heeft de landiisbaan in Ke- thel weer onder water gezet. Nu ls de beurt aan de vorst om mee te werken. De gemakkelijkste toegangs weg naar de ijsbaan tussen de Schiedamseweg en de Poldervaart is al zowat klaargemaakt. Het gaat er nu om of de vorst doorzet en dat de ijsvorming niet door de jeugd wordt verstoord. Daarom heeft de Plantsoenendienst een tijdelijk hek om de ijsbaan heengezet dat pas weggehaald wordt als het ijs berijdbaar is. En als het zover is kunnen de schaatsminnende Schiedammers op de maten van de muziek hun baan tjes rijden op de verlichte ijsbaan. De baan is dan op werkdagen open van half drie tot half elf 's avonds; op zaterdag en zondag van twaalf tot half elf. De Plantsoenendienst doet een beroep op het publiek de ijsbaan om half elf vlot te ontrui men. zodat baanvegers en spuiters hun werk kunnen doen. Sc'G'vfv ,J In zijn nieuwjaarstoespraak tot het personeel stelde drs. Van Leeuwen dat ook andere ver voersbedrijven, die in 1971 geen of aanzienlijk geringere tariefsver hogingen doorvoerden, met een dalend aantal reizigers kampen,- De hogere tarieven hebben wel enige invloed gehad, maar er spe len nog diverse andere factoren een rol. De heer Van Leeuwen noemde onder meer het toenemende auto bezit, de daardoor verminderde regelmaat in de dienstuitvoering van het openbaar vervoer en het uitzonderlijke goede weer in 1971. wat op het aantal RET-reizigers altijd van grote nadelige invloed is. D heer Van Leeuwen achtte het ook niet uitgesloten dat het aantal „zwarte reizigers", ais ge volg van verdere invoering van de ontwaardingsapparatuur op tram en bus, is toegenomen. De contro le is reeds verscherpt. „Door deze factoren is de teruggang beslist niet minder onplezierig, maar wel beter verklaarbaar," aldus de heer Van Leeuwen, Hij stelde met nadruk dat de kwaliteit van de geboden vervoersvoorziening belangrijker ls dan het. tarief. Het tekort van de RET steeg vorig jaar met 7,6 miljoen tot 55 miljoen. Daarbij komen dan nog eens de kosten van de civieltech nische infrastructuur, die 17.5 miljoen gulden beliepen. Drs. Van Leeuwen becijferde dat de onderlinge verhouding tussen kosten en ontvangsten gelijk bleef, maar dat daarvoor wel een tariefsverhoging van 27 percent nodig was. De RET-directeur kon nog niet zeggen of deze situatie in de loop van dit jaar tot een nieuwe ver hoging zal nopen. In het eerste halfjaar zal dit in elk geval niet gebeuren. Drs. Van Leeuwen betreurde het, dat tegen de aanleg van een vrije busbaan in de Oranjeboom straat zo fel geageerd is: „De be woners van deze wijk zien het belang van goed openbaar ver voer niet voldoende in. En dat terwijl de maatregelen iuist in het belang van de wijkbewoners worden genomen." De forse teruggang van het aantal RET-reizigers is keurig netjes over de drie sectoren ver deeld: zeven miljoen minder met de tram, vier miljoen minder met de bus en 2,5 miljoen minder met de metro. RET-directeur drs. C. G. van Leeuwen verstrekte in z'n Nieuw jaarstoespraak nog meer cijferma teriaal: de totale lengte van het lijnennet bedraagt nu 453.5 kilo meter. Tram en metro kregen er geen meter bij. maar het busnet groeide uit van 350.1 tot 360.7 ki lometer. De RET-voertuigen legden in 1971 zo'n 27,7 miljoen kilometer af, waarvan 6,5 miljoen door de tram .17,7 miljoen door de bus en 3.5 miljoen door de metro. Het wagenpark bestaat nu uit 154 tramrijtuigen. 43 metrorijtuigen en 285 bussen, waarvan 101 zoge naamde standaardbussen. Ter vervanging van ?en aantal oudere bussen komen er in de loop van dit jaar 30 nieuwe standaardbussen in dienst. Op het programma staat voorts de aankoop van 28 metrorijtuigen, nodig in verband met de verlen ging van de metro naar Hoog vliet. Deze rijtuigen worden in 1973 en 1974 afgeleverd. Een inbraak in de Spaarbank anno 1820 aan de Populierenlaan in Schiedam leverde nog minder op. Nadat ze door een toilet raampje naar binnen waren geko men. slaagden de 29-jarige Harrie van der W. en de 21-jarige Willem van R. er niet in de brandkast open te breken. Bij de kraakpoging maakte ze zoveel lawaai dat een boven de bank wonende man wak ker werd en een kijkje in het ge- bou'w ging nemen. Bij zijn komst nam het tweetal de vlucht met achterlating van een breekijzer. Voor de bevengenoemde inbraken eiste de officier van Justitie mr. P. A. H. Bos gisteren een gevangenis straf van een jaar. waarvan drie maanden voorwaardelijk en met aftrek van voorarrest tegen Harrie. van der W. Tegen zij nmaat, Wil lem van R., eiste de officier een gevangenisstraf van acht maanden, waarvan drie maanden voorwaar delijk, met aftrek van voorarrest. De 33-jarige Jacobus van P. uit Schiedam had in enkele gevallen de inbrekers naar hun 'werk' ge bracht Tegen hem eisU mr. Bos een gevangenisstraf van een maand. Volgens de o fficier van Justitie bestond de groep voorna melijk uit mensen met beperkte intelligentie. Als motor voor hun inbraken gaven de leden van de inbrekersclan zucht naar avontuur en geldgebrek op. Drie van de ver dachten die terecht stonden komen uit één gezin. Adrianus van W. be kende vijftien inbraken te hebben gepleegd. De officer van Justitie eiste tegen hem een gevangenis straf van tien maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk, met aftrek van voorrarest. Tegeen zijn broer Frans werd een gevangenis straf van vier maanden geëist, waarvan twee maanden voorwaar delijk. De derde broer. Fridus van W„ was een keer behulpzaam ge weest bij een inbraak in een filiaal van Vroom en Dreesmann in Schie dam. Tegen hem eiste mr. Bos een voorwaardelijke gevangenis straf van een maand met een geld boete van 250 gulden. Tegen het zevende lid van de in brekersclan. de 19-jarige opperman Marines S. werd een gevangenis straf va i zeven maanden geëist, waarvan drie maanden voorwaar delijk, m;t aftrek van voorarrest. 'ADVERTENTIE) VOOR HERENMODES T BROEHSAEST 55 - SCHIEDAM ADVERTENTIE Biormsierkunst J. Krabbendam Schiedam Hoogstraat 75 Tel. 266118 (Van een onzer verslaggevers/ SCHIEDAM Groenoord heel: er een brievenbus bij. Hij staat op de Peter van Anrooylaan ter hoog te van het Griegplein. De PTT heeft hem daar neergezet op ver zoek van de wijkvereniging Groen oord en de stichting Samenlevings opbouw Schiedam-Noord. Vreemd is wel, zo schrijft de wijkvereniging in het blad Groenoord Akkoorden, dat terzelfder tijd de brievenbus op de Ed. van Beinumlaan-Josef Oreliosingel weer is verdwenen. De wijkvereniging heeft de PTT hier over om opheldering gevraagd. Door de huidige drukte kan de PTT pas in do loop van deze maand de gevraagde informatie verstrek ken.

Het Vrije volk | 1972 | | pagina 1