Schiedam niet hang GS toch gezwicht: er! autos de ruimte korting op aluminium jaloézieën! blijft nog bestaan SCHIEDAM Financiële vergissing Sporthal? Brugdek vernieuwd TIMCO Woudhoek en Spaland krijgen fikse groenstrook Bad Groenoord raakt ook populieren kwijt euro fax 15.11.5 1 WËÊÊÊÊÊÊÈ Schuren met kraan en stop- kontakt in Tweede cursus Veilig Verkeer Kn VRIJDAG 14 JANUARI 1972 HET VRIJE VOLK PAGINA 11 mmmWSSmm^ m&m ROtf mms Omslag Empeo-; apport. Zal de verkeerskuoop op de Koemarkt doorgehakt worden? (Van een onzer verslaggevers") SCHIEDAM Hoewel niet alle- conclusies van het Empeo- verkeersrapport zonder morren worden geslikt, ziet het Schie- damse gemeentebestuur toch geen duidelijke'termen om Bre- derode/Empeo af te wijzen als partner bij de ontwikkeling van de Schiedamse binnenstad. Eind januari komt deze 'hete' binnenstadsproblematiek op nieuw in de raad; de Schiedamse gemeenteraadsleden krijgen dan de kans 'ja' of 'nee' te zeggen tegen het 81 pagina'è tel lende Empeo-rapport. Tweede garantie Nieuwe inzichten Andere conclusies voor gratiskleurbrochure! SCHIEDAM De Mathe- nesserschool voor gewóón la ger onderwijs aan de Laan la in het centrum van Schiedam blijft voorlopig nog drie jaar doorwerken. Dat heeft de commissie voor Onderwijsza ken gisteravond besloten. Eigenlijk zou de school opge- neven moeten zijn, omdat er minder leerlingen zijn, dan de wet voorschrijft. Er zijn er ?5 in plaats van 100. STAATSLOTEN door Hans van der Sloot SCHIEDAM In een dag is het brugdek van de brug over de Korte Haven vernieuwd. De mensen van Ge meentewerken hadden in de werkplaats de houten latten al op maat gezaagd, 'zodat ze met speciale brugdeknagels meteen vastgespijkerd konden worden. Het nieuwe hout hoeft niet meer geverfd te worden. Vroeger wel, anders schrokken de paarden van de overgang in kleur. Het brugdek wordt tegenwoordig om de vier jaar vernieuwd als het versleten is. SFC ontvangt PFG (ADVERTENTIE) Iff' SCHIEDAM We zijn ons er goed van bewust, dat Brederode Empeo geen overheidsinstantie is maar een zakelijke onderneming die winst wi! 'maken. Ome taak is niet het maken van winst te be lemmeren, maar ervoor te zorgen dat de belangen van onze stad zo goed mogelijk worden behartigd. Wethouder Bolmers schrijft dat in zijn voorstel aan de raad over de eventuele toekomstige samenwer king met Brederode Empeo. Zoals bekend zijn er vorig jaar in deze krant, maar ook op de radio (VARA - Joop Daalmeijer) stem men opgegaan, die Schiedam waar schuwden voor de keiharde zaken- mentaliteit van Brederode. Vooral Utrecht zou daar slechte ervarin gen mee hebben opgedaan. Volgens wethouder Bolmers loopt dat echter allemaal niet zo'n vaart. "We hebben de mededeling van enkele gemeenten ontvangen, dat eenmaal gedane toezeggingen door Brederode waargemaakt wor den en dat overeenkomsten loyaal worden uitgevoerd.' mort over vcrkeefs- «v t -- - 'ff,. - ff- rapport ff: 'S/ff. ff Mocht 'die beslissing positief, uit vallen, dan zal een speciale com missi e in het leven worden geroe pen om de definitieve samenwer- ingsovereenkomst met Brederode- Empeo nauwgezet te gaan voorbe reiden. Om de indruk te vermijden, dat Schiedam zich met handen en voe ten gaat binden aan Empeo. is-on langs é:n zogenoemde begelei dingscommissie geïnstaUeerd. Deee gaat de problemen aanpakken, die ontstaan door het vertrek uit de binnenstad 'in enkele gevallen: tijdelijk) van bewoners en bedrij ven. Empeo, zo meent de wethou der. bemoeit zich alleen met de bebouwing. Om eventuele verrassingen later te voorkomen, heeft wethouder Cor Bolmers nog een tweede garantie ingebouwd: als de raad positief oordeelt over het Empeo-rapport, wil de wethouder 'n onafhankelijke contracten-deskundige in. de, arm nemen. Deze moet bijstand en ad vies geven bij het opstellen van de definitieve overeenkomst met Bre- derode-Empeo. Bij enkele onderdelen van het verkeersrapport, dat een half jaar later verscheen (augustus '71) dan Emepo had beloofd, zet Bolmers een levensgroot vraagteken; Vol gens Bolmers wekt Empeo de in druk dat de bevolking na 1986 niet groeit; heeft Empeo geen visie ge geven op de veranderbaarheid van de stad; is een tweede metrohalte bij de Hoogstraat voorbarig en in strijd met de visies van de ver- voersinstanties; re-ent Empeo të veel op de westelijke ontsluitingsweg bij de Westermolenstr&atzonder dat de raad hierover een beslissing heeft uitgesproken; en moet het woon- en werkverkeer in verband met het openbaar vervoer en par keervoorzieningen ook op langere termijn kritisch worden bekeken. Bij de doorlichting van bepaalde uitgangspunten in de reconstruc tieplannen (met name: de Singel en omgeving) zijn inmiddels nieuwe inzichten gerezen. Bolmers acht dat een winstpunt. Het is trouwens voor hem (hij hoopt ook voor de raad» een aanleiding om de bouw garanties van Empeo als 'n minimum te beschouwen. De marge die zo ontstaat, zo oppert de wet houder, opent de mogelijkheid om bij "n veranderde benaderingswijze „eventueel' wijzigingen aan te brengen. De afwikkelingsprocedure van de binnenstadsvernieuwing door de raad moet fasegewijs geschieden, vindt Bolmers. Op bepaalde momenten moet de raad bijeenge roepen worden om tussentijds te oordelen over het gedeelte dat klaar is en richtlijnen te geven voor de volgende fase. In het raadsvoorstel geeft Bol mers toe dat onderzoek door een andere ontwikkelingsmaatschappij dan Empeo „zeer waarschijnlijk" tot andere conclusies zal leiden. Dat heeft volgens Bolmers alles te maken met geld: voor de ene maatschappij ligt de economische haalbaarheid van een plan anders dan voor de concurrent. De tijds factor kan hierbij doorslaggevend zijn. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Het college van Gedeputeerde Staten is ge zwicht voor de zakelijke argu menten van het Schiedamse gemeentebestuur: ze is er nu van overtuigd dat Schiedam fi nancieel sterk genoeg is om de eventuele exploitatie-verliezen van Zwembad-zuid op te van gen. Volgens wethouder Verweij zal de goedkeuring voor de bouw van Zwembad-zuid op korte ter mijn afkomen. Deze week is ze, samen met wethoud- r Bolmers (die sinds het vertrek van wet houder Houtman de post finan ciën beheert) naar GS geweest om het standpunt van de ge meente Schiedam toe te lichten. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM -—Het parkeren van auto's op de trainingsvelden van Harga zal wellicht het volgend seizoen al tot het verleden beho ren. De Sportraad Is gisteravond akkoord gegaan om dieper in het sportpark o,a. bij de wielerbaan be- lijnde parkeerplaatsen aan te leg gen. Eén van de voordelen is dat er dichter bij de diverse velden ge parkeerd kan worden. De nieuwe parkeergelegenheid zal etnkóste moeten gaan van de trainingsvel den. Geschat wordt dat er door .de nieuwe maatregely, ruimte komt voor 800 auto's. Het nieuwepar- keerplan wordt toegevoegd aan de stapel ideeën, die de Plantsoenen dienst binnen afzienbare tijd voor het Harga-park gaat uitwerken. (ADVERTENTIE! Dtc Ion Dotal doen. Want <fce leywt rtchistreeks vanaf do fabriek. Zodoende verdient ti 35»A'Op de winkelwaarde van uw aluminium jatoerie. (Een jaloene van 20) cm breed en 1*0 on hocc koot u nu bijvoorbeeld geen f155,— maar r100,75.) Dertal laat u ook kieren: want eftje maat jaloezie is mogelijk 18 kleuren Tim voorradig knjgt 3 janr schriftelijke garantie u knip uw jaloezieën sud in huis met een dmddijk monugevoorsrtmft. iwi'i - f I in de boo en per ooiyutncfe hart u om» kleurrijke doktuDentatiemhun. 1 Gratig, gpnder enige verplichting! (Het20 weer romer.) Naam,—-,,—l Adwt Phots- ÏUro jnope* otveiop zenden *an Denil N.V.zonwCTTntfmlimri e PnAjkus 200! .Alkmaar TtiQ22ÖQ -2 25 33 «V 1 PeMemersmukAndnstrieaeneift w M P-S, Penal ook voorronoesdieui (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM —Nu het voorberei dende werk voor de verbeteringen aan - het Woonwagenkamp aan de Schiekade In Schiedam bijna klaar ls, kómen 'de zichtbare veranderin gen aan de beurt: waterleiding, elektriciteitskabels, nieuwe schuren en asfaltering. Zoals bekend, wordt het werk in delen uitgevoerd, omdat het kamp in gebruik blijft. -Als het weer meewerkt, is de eerst serie woon wagens aan het eind van deze maand voorzien van een geprefa briceerd schuurtje met stromend water en stopcontact. In maart komt.de laatste serie aan bod. Het hele werk kan in juni af zijn, ook het eenvoudige rioolgemaaltje. (Van een onzer verslaggeefsters) De commissie heeft dit besluit genomen op dezelfde gronden, als de raad dat drie jaar geleden heeft gedaan. Dat is het feit dat de Mathenesserschool de enige open bare school in het centrum is en dat het juist voor de leerlingen daar, die over het algemeen uit so ciaal minder sterke gezinnen ko men, niet wenselijk is ze over te plaatsen naar andere scholen. Om diezelfde'reden is er ai een extra onderwijzer aangesteld, om het individuele contact tussen on derwijzer en leerling te verbeteren. Nu mag de gemeenteraad nog zeg gen of hij het mat de onderwijs commissie en het gemeentebestuur eens is. De commissie heeft ook besloten de gemeenteraad te adviseren acht noodlokalen in Groenoord neer te laten zetten. Die zijn nodig, omdat, het leerlingenaantal in Groenoord toeneemt en in het volgend school jaar een tekort aan ruimte kan onstaan. De okaien zijn bestemd voor het openbaar en bijzonder kleuter- en basisonderwijs. Ze ko men te staan tussen de flat aan het Bachpletn en de geprojecteerde metrobaan. De lokalen zijn tijdelijk, omdat er te zijner tijd een school wordt gebouwd in Woudhoek, waar ook Groenoordse kinderen naar toe kunnen. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM —lm het Stedelijk museum aan de Hoogstraat te Schiedam wordt 'zaterdagmiddag weer een orgelconcert gegeven. De toegang is vrij voor iedereen die zin heeft, om naar de muziek van de organist Louis Toebosch en fluitist Marleen Toebosch te luisteren, Ze spelen werken van Telemann, Handel en White. Zaterdag en zondagmiddag ls de film A capital Stor te eten in de aula Van het Schiedamse museum over de hoofdstad van India. De Kersttentoonstellingen blij ven nog een week langer te bezich tigen en wel tot met zondag de. 23ste. Er worden werkengeëxpo seerd. van, Hugo Landheer, Harry Boom m Plet Fioole. (Van een ónzer verslaggevers) VLAARDINGEN De Vlaar- dingse afdeling van Veilig Verkeer Nederland start woensdag 19 Januari voor de tweede maal tij dens dit winterseizoen de cursus Veilig Verkeer. Deze wordt gegeven in de kantine van het politiebureau en duurt vijf achtereenvolgende woensdagen van acht uur tot tien uur. Men kan zich opgeven voor de cursus aan het politiebureau, Delftseveer 6. Vlaardingen. De kos ten bedragen vijf gulden per deel nemer. De aanmelding kan ook telefonisch geschieden onder nr. 342355, ADVERTENTIE A.S. MAANDAG 17 JANUARI 1972 begint bij ons de verkoop rui Hoofdprijzen: half miljoen - kwart miljoen. ERIJKUITER-SCHEFFERS .4 SINGEL 100 SCHIEDAM TELEFOON 26 08 49 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Door de aanleg van het diepnool van Kethel naar Nieuwland zullen nog meer Schie damse populieren moeten verdwij nen: volgens de gemeente worden binnenkort veertig populieren weg gehaald bij Bad Groenoord. Ge meentewerken heeft het echter zo uitgekiend, dat er evenals in Bij dorp, nog een flink aantal kunnen blijven staan. Van de dertig populieren uit Bij dorp en de veertig bij Bad Groen oord, gaan er tien naar het Bach pletn (vijf bij de Z-flats en vijf bij de L-flats), vijfenveertig naar de Josef Oreliosingel en drie naar de tuin achter het Gemeentezieken huis. De. bomen worden begin dit Jaar overgebracht. "Dat is name lijk de jüiste tijd voor overplan ten", aldus de gemeente-voorlich ter. Schiedam heeft er een actie- eommitee bij: de actiegroep tot behoud van de Poldervaart. Wat de groep wil is duidelijk. Niets meer en niets minder dan de naam aangeeft en dat is een -schoon streven. In deze vervuil de, vergaand geïndustrialiseerde uithoek van de samenleving waar woningbouw tot op dit moment nog altijd synoniem is met de eindeloze verrijzenis van steeds maar dezelfde fantasie loze flats, kan aan de bewaking van de laatste resten natuur schoon niet anders dan de hoog ste prioriteit worden verleend. Het Ls dan ook te hopen dat de aktiegroep gehoor vindt, zo- we! bij de bevolking als bij de bestuderen. Hoe verwaarloosd dan ook, nog altijd vormt de Poldervaart een belangrijke bij- drage tot het landschappelijk schoon in het Rijnmondgebied, waarvan de recreatieve waarde niet te onderschatten valt. Sinds mensenheugenis al is de Poldervaart in dat laatste op zicht van belang. De bijna ze- ven eeuwen oude vaart heeft al tijd een merkwaardige aantrek- spanning vormde voor de jeug dige gemengde Schiedamse be volking die er in aanvang koel tjes een bootje huurden om het een uurtje later (het tarief was 60 centi in disorde weer af te leveren. De verklaring voor die con stante trek naar het water is overigens even begrijpelijk als typisch Schiedams. Tot ver na de oorlog was het in Schiedam namelijk bij politieverordening aan ongehuwde personen van beiderlei kunnen ten strengste verboden zich in enigerlei aan raking met elkaar te bevinden op grasperken en in 'bosscha ges'. De trek naar het water was derhalve niets anders dan een' vlucht voor de wetgever cn de botenverhuurderij ging dan ook prompt failliet toen de be treffende politieverordening in onbruik raakte. Voor de Schiedammers bete kende de tocht naar de Polder vaart ook echt een uitje, precies als voor de Hagenaars Scheve- ningen een uitje was, voor da Amsterdammers Zandvoort en voor de Rotterdammers de Kra- kingskracht gehad op de bewo- lingseptas en later de Hoek. ner»van Schiedam en Vlaar- Vaak bracht men er groepsge- dingen.. .Generaties Schiedam- wijze hele dagen door. Moe in mers hebben op.de Poldervaart het.gras, belast met het beheer voor het eerst vlotje gevaren, en van de meegebrachte etens- en fikkies gestookt langs dé smalle 'drinkwaren, pa met een ge- bedijking.knoopte zakdoek op het hoofd. Doordeweeks, dat was bijna vissend in het riet en de kinde- e.en. traditie., beboorde.de .Polr. .ren.in.beider zicht elders dood- dervaart aan de jeugd, 's zon- vervelend omdat de aanwekig- dags was liét het domein van de heid van de ouders slechts zel- rüStzöeKéntie Schiedammers en den kwattekwaad toelaat. Vlaardingers die na de kerk- Op het ogenblik is de Polder- dienst aan deze en gene zijde vaart die functie natuurlijk al van het water, de Schiedam- lang kwijt. Gods almacht wordt mers op de oostelijke dijk en de tegenwoordig op heel andere Vlaardingers op de westelijke, wijze gezocht, de vissen zijn gro- Gods almacht lijfelijk k),vamen tendeels dood en in het seksuele aanschouwen. belevingspatroon van de door- Ook in het liefdeleven van snee Schiedammers speelt hij Schiedamse ingezetenen heeft nauwelijks meer een rol van be de Poldervaart ongetwijfeld een tekenis. belangrijke rol vervult, al zijn Eén waarde heeft 'nij echter daar geen andere bewijzen van behouden: zijn landschappelij- dan de verhalen der vissers die ke. Nog altijd is de Poldervaart op één dag vaak evenveel voor- een fraai, typisch Zuidhollands behoedsmiddelen vingen als vis- natuurmonument. De polder- sen. vaart moet als het even kan Feit is alleen dat de bootjes- bewaard blijven. En daarom verhuurderij annex - tennisbaan èn omdat we er allemaal zulke jarenlang een veelgezochte uit- ;oeie'herinneringen aan hebben. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Sporthal Margriet heeft niet genoeg aan de gemeentesubsidie van 75.000 gul den. Uit de jaarstukken blijkt dat de sporthal in 1970 een tekort had van bijna 85.000 gulden. Dat was voornamelijk te wijten aan de overschrijding van de post salaris sen. Over de periode '66-'69 moes ten nog achterstallige sociale las ten worden afgerekend. Volgens B. en W. ls deze navordering van so ciale lasten "mogelijk het gevolg van een minder adequate salaris administratie." Het college heeft de bestuur van de sporthal er inmiddels op gewe zen. dat overschrijdingen van de begroting in het vervolg niet meer worden geaccepteerd, tenzij daar toestemming voor is verleend. B. en W. vragen de raad met 9.779.34 de begroting van sporthal weer kloppend te maken. (ADVERTENTIE) VOOR HERENMODEST BROERSVEST 5€ SCHIEDAM (Van een onzer verslaggevers; SCHIEDAM Een werkgroep erbij voor Schiedam: de werkgroep recreatiestrook Woudhoek-Spaiand. Het team gaat in de toekomst plannen uitwerken voor de grote groenstrook In het noordelijk deel van WdUdhoek-Spaland, ,de laatste uitbreidingswijk van Schiedam. De groenstrook grenst aan het recrea tiegebied Midden Delfland, dat over enkele jaren tussen Schiedam en Delft wordt aangelegd. Een tweede taak voor de werk groep is het bekijken van plannen voor de kleinere groenstroken In Woudhoek-Spaland. Haar wensen voor die kleinere groengebieden heeft wethouder Verweij gister avond in de Sportraad-vergadering ai op tafel gelegd: sportvelden, omdat daaraan ook op iangere termijl een tekort zal zijn. Een derde taak van de werkgroep is het zoeken van oen bestemming voor het recreatieterrein ton noor den van het Bachplein. Hierover zal contact opgenomen worden met de wjjkvereniging Groenoord. In principe is het terrein bestemd voor de passieve recreatie 'wandelen etc.). 'Van onze sportredactie' SCHIEDAM Tweede klasser SFC komt zondag om half twee op eigen terrein binnen de lijnen voor een vriendschappelijke ontmoeting tegen PFC. Voor de volgelingen van trainer Wim Poulus betekent deze wedstrijd een aardige kracht meting, want PPC neemt in de eer ste klasse B een goede plaats in.

Het Vrije volk | 1972 | | pagina 3