Zachte winter strop voor het gasbedri TSF tegen Delta Lloyd MOEILIJK DEBUUT IN EREKLASSE Hevig bloedende man gevonden Abel Empeo boekt miljoenen- winst POPPEZIJN! Gebr. de Veld SCHIEDAM VANDAA G 98 eurofax 15 11.22 Tasman straat Gemeente koopt begraaf plaats voor één mlden Union Station in de Doele Gescheiden wethouders vrouwen gelijk voor de wet Garage in Groenoord T.V. DEFECT? Inbraak GS geven goedkeuring Zwembad- Zuid (bromfietsen ffn opruiming [T oaG 21 JANTJARI 1972 (Van een onzer verslag gevers) SCHIEDAM De hek ken van de rooms-katho- lieke begraafplaats aan de Vlaardingerdijk in Schie dam gaan eind deze maand definitief op slot: er zal niet meer begraven wor den. Voor het sympolische be drag van een gulden heeft de gemeente de begraaf plaats overgenomen van het dekenaat Schiedam van de rooms-katholieke kerk. Met het dekenaat is overeengekomen dat r.-k. begravingen voortaan op een afzonderlijk deel van de algemene begraafplaats zullen plaatsvinden. Eind van deze maand gaat de begraafplaats definitief dicht. (Van onze tafeltennismedewerker) SCHIEDAM Het ereklasseteam. van TSF begint zaterdag avond aan de competitie van de hoogste klasse van de Neder landse Tafeltennisbond. Deze eerste wedstrijd is meteen een topper, want TSF moet het opnemen tegen landskampioen Delta Lloyd. ;Y 2 - ^-4 mi SCHIEDAM De eerste dwarsstraat van de KerkJaan in Spaland gaat Abel Tasmanstraat heten. Alle straten in de toekomstige woonwijk Spaiand krijgen namen van zeevaar ders, ontdekkingsreizigers en personen die iets met deze groe pen te maken hebben gehad. Uit deze mogelijkheden heeft het gemeentebestuur de naam Abel Tasman gekozen. Voor naar Pensionhoudster in beroep Wij helpen U direct Voor al uw verlichting-stereo-app. kleuren-T.V. door Hans van der Sloot De Kamer van Koophandel lanceerde als eerste het be richt dat voor 1972 een hogere gedistilleerdomzet werd ver wacht. Het nieuws werd in Schiedam op gepaste wijze ontvangen. Onze plaatselijke trots ten slotte is, hoe druk we het ook hebben met de scheepsbouw en metaalverwerkende indus trie, nog altijd grotendeels gebaseerd op de vervaardiging van vuur- en aanverwante waters. Zonder die zou Schiedam niet zijn wat het nu is. Zonder die zou de bekendheid van Schiedam waarschijnlijk weinig verder strekken dan de uiterst oostelijke en westelijke grens onzer nabuurgemeen ten. HBSS en CSVD spelen vr iendschappel ij k voor ,>,<p ter meulen Het winkelen waard HET VRIJE VOLK PAGINA 18 Hekken r. k. kerkhof voorgoe C.recte opheffing van de r.k, begraafplaats ls niet mogelijk. De wet schrijft voor dat daar dertig jaar mee gewacht moet worden. Dan, zo kondigen burgemeester en wethouders aan. zal de begraafplaats voor goed verdwijnen en de vrijge komen grond „ingepast worden in de stedebouwkundige concep tie van de omgeving." In 1964 nog, kreeg het r.k. dekenaat van de gemeente grond toegewezen om de begraafplaats uit te breiden, maar daar is nooit gebruik van gemaakt- Toen in de daarop volgende jaren het inzicht rees dat een begraafplaats niet meer past binnen de stedelijke be bouwing. heeft het gemeente bestuur hierover contact opge nomen met het dekenaat. Na moeizame onderhandelingen zijn beide partijen onlangs tot overeenstemming gekomen. Een van de voorwaarden is, zoals gezegd, de belofte van de gemeente dat een deel van de algemene begraafplaats inge richt wordt voor r.-k.-begrafe nissen. De andere voorwaarden zijn: de gemeente zal eigen graven, grafkelders en gemet selde graven die niet volledig bezet zijn (in totaal: 226), overbrengen naar de algemene begraafplaats, althans als de familie dat wil; de grafmaker gaat over In gemeentedienst en mag de eerstkomende jaren in zijn woning op de r.k. begraaf plaats blijven wonen. De gemeenteraad zal begin volgende week moeten beslissen over de plannen van B- en W. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Op de koudste dag van de winter tot nu toe heb ben de Schiedammers hun huizen lekker warm gestookt met aard gas. Het gemeentelijk gasbedrijf heeft op 18 januari 480.000 kubieke meter aardgas geleverd. Honderdduizend daarvan ging naar de in dustrie en de rest naar kleinverbruikers. Het gebruik dinsdag was Hjna twee keer zo hoog. als gemiddeld gebruik per dag in decem ber. Tot nu toe ziet het er somber uil voor het gasbedrijf, want door de abnormale temperaturen is er in december alleen ai 1,2 miljoen kubieke meter minder gas afgenomen dan in vorige jaren. In die maand was het gemiddeld drie graden warmer dan normaal. In de hele winter heeft het gasbedrijf nog maar drie miljoen ku bieke meter gas kunnen afleveren, waardoor vijfhonderdduizend gulden minder werd ontvangen dan geraamd was Toch is het bedrijf niet ontevreden, want steeds meer Schiedam mers gaan stoken op aardgas. In het eerte jaar na de overschake ling van stadsgas op aardgas is In Schiedam 15 miljoen kubieke meter gas geleverd, In 1970 was dat 48 miljoen en vorig jaar werd 56 miljoen kubieke meter gas afgezet. Voor dit jaar verwacht het gasbedrijf dat er vier keer zo veel aardgas wordt gebruikt, als in het eerste jaar, dat is 66 miljoen kubieke meter, maar dan moet het weer we! een handje helpen. Het Amsterdamse topteam be staat uit louter topspelers, zodat TSF het voor zijn debuut nauwe lijks moeilijker had kunnen tref fen. Toch is men in TSF-kringen wel ingenomen met deze openings wedstrijd- Tegen geroutineerde spelers als Frans Schools, Bert Schools en Carel Deken, die tezamen het Delta Lloyd-trio vor men, kan TSF laten zien dat het met recht gepromoveerd is. Henny Stolk, Hans van den Broek en Hans Lingen zullen geladen achter de tafel komen om deze sterke tegenstander zo goed mogelijk te bestrijden. Eén voordeel missen de TSF-ers nu wel. Delta lloyd zal TSF dit (ADVERTENTIE. (Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM In de Lange Kerkstraat heeft de Schiedamse politie vannacht een hevig bloe dende 41-jarige man aangetroflen. De man bleek een gapende wond van 5 cm diep in zijn rechterbeen te hebben. Hij is in het gemeente- nekenhuis opgenomen, waar de vond gehecht is. Op de Lange Kerkstraat is ook Ingebroken bij een slagerij. De inbrekers kwamen binnen via een ingeslagen ruit en namen een paar worsten mee. Op de vloer lag een grote plas bloed. SCHIEDAM De dansavond in De Doele wordt vrijdag 21 Januari opgeluisterd met muziek van de band Union Station. De muziek wordt afgewisseld door de Doele- discolightshow met de disk-jockey Enri van Wachtendonck. De dans avond is toegankelijk voor tieners vanaf twaalf Jaar e n duurt tot half elf. Zaterdag ls er zoals gewoonlijk poppeboetiek, om één uur levend ganzebord en om drie uur disco theek. Op zondag 23 januari wordt de kleurenfilm Assepoes vertoond om één uur. Voor tieners vanaf twaalf jaar is om. drie uur voor de tweede heer een Tok-In. De leiding van het clubhuis vraagt of de leden nog plaatjes over hebben, omdat alle grammo foonplaten zondag zijn gestolen. De voorrad van de discobar is nu bijna helemaal uitgeput en moet nu weer op peil gebracht worden. N - V, AS N (ADVERTENTIE) SLIjTERlf WIJNHANDEL Bezorging door de gehele stad iVan een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Brederode/Empeo, het aannemings- en ontwikkelings bedrijf dat zeer waarschijnlijk de reconstructie van de Schiedamse binnenstad gaat uitvoeren, heeft het afgelopen jaar na aftrek van inschrijvingen en belastingen een wmst geboekt van ongeveer zeven miljoen gulden. In 1970 was dat 6.5 miljoen. Bij de wmst van het afgelopen jaar zijn de baten (negen miljoen gulden i ontstaan uit de verkoop van de deelneming in het Australi sche bedrijf Land Lease Corpora tion met inbegrepen. Volgens dr. J. de Vries, directeur van Brederode, zit het bedrijf ruim in de liquide middelen. De omzet is gelijk gebleven op rond 360 mil joen gulden. De projecten die in binnen- en buitenland m voorbe reiding en uitvoering zijn, verlopen geheel volgens plan. Tijdens een bijeenkomst met het personeel, deelde de heer De Vries mee dat de vooruitzichten, de oms' 'ighe- den in aanmerking genoi be vredigend zijn. ADVERTENTIE HOOGSTRAAT 181-103 SCHIEDAM - TEL. 3« 75 53 (Van een onzer verslaggevers» SCHIEDAM Alle vrouwen waarmee een wethouder of een ex- wethouder eventueel getrouwd is geweest, krijgen na zijn overlijden pensioen. Deze herziening van het echtscheidingsrecht is onlangs van kracht geworden. Tot voor kort kreeg alleen een gescheiden wet houdersvrouw, die eiseres was, een dergelijke uitkering. De gemeen teraad moet er begin volgende week overigens nog mee akkoord gaan. (Van een onzer verslaggeefsters» SCHIEDAM De beroepscom missie Verzorgingstehuizen komt op woensdag 2 februari bü elkaar in een openbare vergadering op het het stadhuis. Om drie uur wordt daar het beroep op de gemeente raad van mevrouw H. A. Schikhof behandeld. Zij heeft geprotesteerd tegen een aanschrijving van het gemeentebestuur, waarin ze wordt verzocht een aantal voorzieningen m haar pension aan de Lange Nieuwstraat te treffen. (Van een onzer verslaggevers» SCHIEDAM Er komt «en ga rage met benzinepomp bij de Laan van Bol'es in Groenoord. De ge meente is hierover tot overeen stemming gekomen met de heren H. M, an B. L. J. Rowel. In de bouw van een dergelijke voorzie ning is voorzien in- bet bestem- bestemmingsplan. keer wel voor vol aanzien en niet onderschatten, zoals op het beker toernooi, waar Hans van. den Broek en Hans Lingen wonnen van Bert Schoofs en Caxel Deken. Delta Lloyd zal de Beurs toch wel met schroom binnentreden, zich bewust van deze nederlaag. Het team weet nu dat TSF het hem erg moeilijk kan maken. In hun rol van „underdog" kunnen de TSF-ers naar een vorm groeien, die in een verrassende uitslag uitgedrukt kan worden. Dit laatste is al het geval als TSF kans ziet, de landskampi oenen één puntje afhandig te maken. Het is zeker, dat de toeschouwers in de Koorenbeurs getuige zjjn van een aantrekkelijk sfeervol duel. De strijd begint om zes uur. In de promotie-ereklasse reist NOAD naar Den Haag, waar het zaterdagmiddag aantreedt tegen Wibats. Dit Haagse team, pas gepromoveerd uit de hoofdklasse, lijkt voorbestemd om. kort m de promotieklasse te blijven. Het team startte tegen TOGB met een nederlaag en het ligt in de lijn der verwachting dat NOAD met twee punten terug naar Schiedam komt. In de andere afdeling speelt TSF 2 thuis tegen JCV. Dit team is de steeds weer terugkerende oude ri vaal. waartegen TSF het altijd heeft moeten afleggen. Alle JCV- complexen van zich afschuddend, willen de TSF-reserves nu einde lijk die overwïnningenreeks van JCV onderbreken. Of het lukt wordt zaterdagmiddag om half drie in de Koorenbeurs beslist. TSF 3 gaat na het behalen van de titel de strijd aanbinden in de promotie-hoofdklasse. Hans Krei- schc- Wim van der Poort en Hans Dries gaan naar Wibats 2, waar men een team van routiniers tegenover zich zal vinden. NOAD 2 (in de overgangsklasse) reist naar het verre Grauw om daar te strijden met St, Aloysius 2. Bij winst zou dat de eerste stap terug betekenen op het verloren terrein. (ADVERTENTIE) Evt. vooraf prijsopgave pttmpd St. Liduinastraat 78 a Schiedam j Telefoon 010—25 86 38 Off. Philips dealer SCHIEDAM Bij een inbraak in de winkel van Van der Meer <fc Schoep aan de Gernt Verboon- straat is dertig gulden verdwenen. Waarschijnlijk hebben de dieven een valse sleutel gebruikt om bin nen te komen. Hel geld lag in de kassa en in een kistje in het maga zijn. (ADVERTENTIE, SEKIEI1RMI Broersvest 58, tel. 26.77.18 ieuwlmudplein 57, tel. 70.11.60 De scheepsbouw wordt beoefend van Sas van Gent tot Delfzijl en kan dus nauwelijks een onder scheiding inhouden. De gedistil- leerdindustrie heeft alleen van Schiedam een mythe gemaakt van internationale omvang Schiedam is synoniem aan jenever, zeker m het buitenland waar men ter duidelijkheid vaak beter onze stadsnaam kan bezigen bij het bestellen van een jajemp- je dan een omschrijving van het produkt- Hoewel, ook dat houdt niet altijd de garantie in dat je krijgt wat je hebben wilt. Smaken ver schillen. evenals de voorschriften voor de gehalten alcohol en wat wij hier recht op en neer in ons keelgat gieten, kan ver over de landsgrenzen wel eens de ge waarwording opleveren alsof de slokdarm met een mes wordt opengehaald. Het tragische alleen is dat de mythe niet meer dan een mythe is. Wij Schiedammers hebben daar niet zo'n last van. In de loop der tijd hebben wij noodge dwongen onze stedelijke bezighe den verlegd. De distilleerderijen verleden (en vaak uit dezelfde tijden stammende apparatuur) de vaderlandse dorst wilde lessen. Schiedam was het wereldje waarin een strikt besloten clubje van distillateurs zich voelde als een vis In het water. Begrippen als marketing, bedrijfsplanning, reclame en productpromoting wa ren langs de Lange Haven hoogst onfatsoenlijke woorden die een zich self en het distülateurskartel respecterende jeneverfabrikant niet in zijn mond, laat staan ln zijn bedrijf nam. Bijzonder duidelijk werd dat na een paar toevallige bezoeken aan de huidige drankmonopolisten Henfces en Bols. Van distilleer derijen kan men nauwelijks meer spreken. De bedrijven hebben een omvang die doen vermoeden dat het gedistilleerd zo langzamer hand van gesel des volks tot primaire levensbehoefte is geëvo lueerd- In plaats van de enkele ketel* waarmee in Schiedam nog altijd wordt gewerkt, worden d« produkten daar vervaardigd via gesloten, volledig gemechaniseer de systemen. Er staan metershoge Een mythe zijn langzamerhand nagenoeg uit onze stad verdwenen of bezit ten hier nog een huisvesting die om fiscale of juridische redenen hoofdzakelijk dient als bevesti gingspunt voor een naamplaat. Van het schilderachtige ras der oude brandersknechts lopen er nog maar enkelen in vrijheid rond en het drukke in- en uit slaan van de vaten en kisten op de havens heeft plaatsgemaakt voor een tankauto die de spaar zame etablissementen die 't oude ambacht nog in ere houden, wekelijks van melassespïritus komt voorzien. Schiedam als jeneverstad is niet meer. Van de vele miljarden borrels waarvan de Kamer van Koophandel zo optimistisch spreekt komt slechts een zeer gering percentage uit deze stad. De rest wordt, vak onder Schie damse namen, elders ln den lande geproduceerd. De reden daarvan is dat de Schiedamse gedistilleerdindustrie te lang een mythe heeft willen blijven. De mythe van het kleine strikt hiërarchisch geleide bedrijf, een soort bedrljfspatriarchaat dat volgens methoden uit een grijs perculatoren kruidenextracten klaar te pruttelen en er wordt een continu laboratoriumonder zoek toegepast. En is het bedrijf daarom minder traditioneel? Welnee. De spil van de likeurproduktie van Bols wordt nog grotendeels gevormd door een viertal proevers dat de kwaliteit van de dranken met hun gehemelte moet vaststel len. Tot voor kort was er zelfs nog een kruidenruiker in dienst en hoogstwaarschijnlijk worden tn beide moderne bedrijven meer kruiden per liter verwerkt dan in de traditionele Schiedamse be drijven het geval is. Helemaal duidelijk wordt het verschil als wordt verzocht of het bezoek afscheid wil nemen. In Schiedam wordt als uitsmijter doorgaans een blik gegund in de erondvaten waarin het vloeibare kapitaal van de firma wacht op omzetting in klinkende munt. Bij Bols en Henkes volgt een duide lijker kennismaking met de materie, waarbij de bezoeker al moet hij niet overdrijven veel is gegund. Belangrijk is dat verschil natuurlijk niet. Wel tekenend. SCHIEDAM De bouw van Zwembad-Zuid gaat definitief door. Vanmorgen heeft dr gemeente Schiedam van Gedeputeerde Sta ten gehoord dat zij instemmen met de financieringsplannen voor het bad. Er staat nu niets meer in de weg om met de bouw te beginnen. De Schiedammers die geld hebben uitgeleend voor de bouw van het zwembad hoeven hun geld in sep tember nu niet terug te vragen. SCHIEDAM In het verleden hebben het Delft.se CSVD en het Schiedamse HBSS elkaar wel laker ontmoet. Zaterdag spelen beide weer tegen elkaar, maar het geldt nu een vriendschappelijke wedstrijd. CSVD—HBSS begint met het oog op de Europese schaatskampioenschappen om tien uur. Mocht het terrein onbespeelbaar zijn. dan trekt Aad Bierhuizen met zijn mannen naar het strand van Hoek van Holland om te trainen, .Er moet nog wel gewerkt worden", aldus trainer Bierhuizen. „Wij kunnen het ons in deze fase van de competiüestri.id niet veroorloven om te rusten," Indien door de weersomstandig heden het RVB-programma wordt afgekeurd dan spelen zowel het eer ste als 't tweede elftal van GSS vrléudfiChappéUJk in en tegen Fut- tershoek. Aanvangstijd belde wed strijden 10.00 uur. ADVERTENTIE Ook ai zou U niet dire kt een nieuw nachthemd nodig heb ben..,, zo'n spotkoopje iaat U toch zeker niet lopen. Maxi brushed damesnachthemd waarin U zich maximaal be schermd weet tegen de kou. Dit elegante brushed nylon nacht hemd in diverse kleuren en des sins nu van f 17,95 voor nog géén twee rijksdaalders. Vrijdagavond om 6 uur begint op de parterre de verkoop van deze brushed nylon maxi nacht hemden in diverse dessins en kleuren, de maten 38 t/m 52 Al Dour ran ch opruiming 13 januari tot 3 februari Géén tel. of schrift, bert

Het Vrije volk | 1972 | | pagina 1