BETAALBARE SPORT PvdA in Maassluis wil zwem- tarief minder verhogen Voor vi mille vernielingen aan ting van Poldervaart kost 12 miljoen Handen vol werk aan toename aantal buitenlanders Gebr. de Veld Weekeinde met vier inbraken Kaars valt op kachel: brandje m Pillen Belgen Monster Vreemdelingendienst T.V. DEFECT Wij helpen U direct! Bejaarde breekt been bij botsing MAANDAG 24 JANUARI 1972 HET VRIJE VOLK PAGINA 9 De eerste gul is gevangen. Van onze verslaggever PIET KOSTER VLAARDINGEN, NOORDZEE Om kwart over elf, vrijdag morgen 21 januari hing de eerste zeezieke sportvisser over de reling van het motorschip Fortuna dat vanaf afgelopen zater dag zeven maal per week een vistrip naar de Noordzee maakt. Twee uur en drie kwartier had de man een heroïsch gevecht geleverd met zijn weeë maag. Toch was het kalme zeetje bij een windkracht van nul komma nul hem te veel. In een ommezien vertrouwde hij zijn maaginhoud toe aan de vérre van woelige baren. De eigenaar van deze protesterende inge wanden was een van de 31 gasten op de maiden-trip van het nieuwste Vlaardingse zeevistrippersschip. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Ondanks de tegenstribbelingen van de „Werkgroep voor het behoud van de Foldervaart" gaat de gemeente Schiedam rustig door met het maken van plannen voor de opheffing van de vaart. Vandaag wordt de gemeente raad gevraagd akkoord te gaan met deze plannen die inhou den dat de kaden verdwijnen en het waterpeil omlaag gaat, waar de werkgroep fel tegen is gekant. GOED GEKLEED GEKLEED DOOR U/indiot -jfoui* HSR2MSOMFBCTIS (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De stad Schiedam is het afgelopen jaar goed voorzien van buitenlanders: er kwamen er 430 bij. Daar zitten de gevallen van gezinshereniging (veertig) bij opgeteld. Het totaal is nu 2469 (1971: 2039). In de loop van het vorige jaar vertrokken 482 buitenlanders en kwamen 912 vreemdelingen zich in Schiedam vestigen. (ADVERTENTIE) VLAARDINGEN Een dagje vissen op de Noordzee komt de sportvissers, wanneer hij zich in het nuttigen van spijzen en dranken enige matiging oplegt, op ongeveer vijftig gulden te staan. Wil de hengelaar de voorafgaande nacht aan boord van de Fortuna doorbrengen, dan komt er nog eens vijftien gulden bij voor gebruik van een eenpersoonshut met wastafel tje. Tot dit bedrag komen wij via de nu volgende berekening: De passage bedraagt 25 gulden per dag per persoon, de huur van een zeehengel plus onderlijn komt op negen gulden, voor twee koppen koffie ('s morgens) moet je een gulden betalen, het middagmaal waarvoor wij ca- pucijners 3,50) voorafgegaan door een kopje soep 1,50) zouden kiezen, kost vijf guldens en voor diverse frisdranken c.q. borrels verdeeld over tien uren varen, trokken we nog eens een tientje uit. Daarbij komt dan nog de prijs van het aas die, zo werd ons verteld, om en nabij de vier gulden per ons ligt. Hengelaars die van ver komen kunnen aan boord overnachten. Er is een slaapaccommodatie voor tien mensen. Een eenper soonshut komt op vijftien gul den per nacht, een tweepersoons kost 25 gulden. Hieronder nog enkele prijzen van gerechten uit de kombuis van de Fortuna: biefstuk met brood 6,50, 'n karbonnade 5,50 een kop soep 1,50 en capucij- ners met spek ƒ3,50. De koffie kost 50 cent, een borreltje 75. Verder zijn er nog allerlei klei ne hapjes (salades, kaas, worst) aan boord te krijgen. De siga retten zijn goedkoop; Belas tingvrij. Daar is echter een maar aan verbonden. Elk sport visser man niet meer dan EEN pakje belastingvrije sigaretten mee aan land nemen. eneu MHH Joop Eoud'jk, voorzitter van de voetbalvereni ging Fortunablijft zo wél drijven. John Pregcr met dè vangst van de dag: een kabeljauw van 77 centimeter die ruim tien pond woog. (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS De raadsfractie van de Partij van de Arbeid is het niet eens met het voorstel van B. en W. inzake de verhoging van de tarieven voor het. zwembad. Zij heeft een amendement ingediend dat, evenals het voorstel van het college, zal worden behandeld in de raadsvergadering van dinsdag. De raadsfractie wenst de tarieven in mindere mate te verhogen dan B. en W. Wordt het voorstel van B. en W. aangenomen dan is er voor 1972 nog altijd een exploitatietekort, dat geraamd wordt op 278.250, n Zijn braaksel heeft het Noord zeebanket wellicht afgeschrikt: De vangst op de eerste hengelreis van de Fortuna was namelijk omge keerd evenredig met het weer. Het enkele genodigden inmiddels van de vers door „maitre-de-cuisine" Bill Stlbbe gezette scheepskoffie. Onder hen toefde WV's, Lida de Kooning die in de loop van de mld- laatste was schitterend, de eerste.dagnog èen werphengeltje zou uit- bar n boos. Wanneer uw verslag- vgooien. Zij ving niets. Èèn, andere gever goed heeft geteld zijn er vrij- gelegenhéidsvisser was DS'70-raads- dag door 31 man een kabeljauw, lid Henk van den Berg, in hefc; da- een stuk of zeven gullen en even- gelijks leven reportagefötograaf. zoveel scharren en schollen bin- ook hij, ving niets. Hij won wel nenboord gehaald. Matig. Zeer matig! Zeker voor het illus tere gezelschap. Want behalve uw niet hengelende verslaggever had de NV Zagri het puikje van de .Vlaardingse pers uitgenodigd, bene vens enkele kopstukken achter de zeer rijke vaderlandse hengelvak- literatuur. Aan boord van de Fortuna signa leerden wij ondermeer John Preger, hoofdredacteur van het veelgelezen blad Piscator, en de om zijn uiter lijke veelal als nestor van de Ne derlandse hengeljoumalistiek beti telde Scheveningse auteur A. van Onck (67). Deze laatste heeft ruim. veertig boeken op zijn naam staan. Na veel artikelen voor de Wereld kroniek, begon hij met het schrij ven van boeken. Zijn eerste werkje over de Islam vond weinig lezers. Toen ging hij maar over vissen schrijven. De 67-jarige kent alle stekkies van Nederland op zijn duimpje .Hij schreef ook een kook boek over vissen. Vrijdag ving Van Onck slechts één gul. iets. Bij de verloting van de poe delprijs, onder de hengelaars die niets vingen, won hij een wekker. Een voor sportvissers onmisbaar in strument. Want in de regel ver trekt de Fortuna elke ochtend om zeven uur. Behalve uw verslaggever die geen hengel in de vingers nam, voeren nog enkele Vlaardingse col lega's mee. Cees van Meurs (sport redactie NVC) hengelde de hele dag zonder iets te vangen gelijk zijn lotgenoot Willem Uilenbroek (V)aardings Dagblad). Hans Dub beldam (Groot Vlaardingen) ver toonde zich zonder vistuig aan dek en ving dus ook niets net als Peter de Boer (AD) die wel regelmatig met zijn lijn in de knoop zat. (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS In het vorige jaar werd in de Maassluise groenvoorziening vernielingen aangericht die de gemeenschap op een verliespost is komen te staan van ƒ48.000,Dit blijkt uit een rapport van de directeur van Gemeentewerken aan het college van B. en W. Lida de Kooning van de Vlaardingse VVV mocht de Fortuna even in de juiste koers houden. Dat „ding" herinnert zij zich nog wel uit haar pad vindsterstijd. De woonwijk Maassluis-West spant 'de kroon. Daar werd voor een. bedrag vaii ƒ29.500,of 753 hec tare vernield. Van ernstige vernielzucht was ook sprake in de wijk Sluispolder-Oost, waar' de kosten 7.900,bedragen of ƒ659,per hectare. De wijk Sluispolder-West komt op eenjjedrag van 3.700,— of ƒ405.— -per hectare. In. de overige delen van de gemeente werd voor bijna ƒ6.900,— vernield. Bijzonder triest is de lijst van vernield levend groen: heesters 7059, waarvan 5177 in Maassluis- West en 1416 in Sluispolder-Oost; planten 2027, waarvan 1650 In Maassluis-West en 150 in de wijk Dijkpolder. Honderdvijfentwintig bomen wer den gebroken, waarvan 90 in Maas sluis-West en 24 in Sluispolder- Oost. Twintig bomen in Maassluis- West werden geschild en gingen ten onder. Zevenhonderd bloem bollen werden in Maassluis-West vernield, benevens 60 vierkante meter gazon. Verder werden in de groenvoor ziening meer dan twee kilometer draad en 832 palen vernield. Het aantal tegels was 407, terwijl ten slotte zes banken wegens beschadi ging moesten worden afgeschreven. Een voor verknochte landrotten tijdens een zeevistrip onmisbaar attribuut is de anti-zeeziektepil, waarvan ondergetekende Via For- tuna's (de voetbalclub) Joop Oudijk dankbaar gebruik maakte: Geen centje pijn. De Fortuna heeft een voorraad van 400 pillen aan boord. En daar van zullen er in de toekomst heel wat worden geconsumeerd. Zonder twijfel zullen er reisjes zijn waar op het kan spoken. De NV Zagri heeft namelijk besloten zo vertelde de echtgenote van kapitein Henk Engelsman, elke dag uit te varen. Nog minder gelukkig waren enke le Belgische genodigden. Onze zuiderburen die in koeien van let ters 'Antwerpse Zeecentrale' op de rug van hun overall droegen, vin gen niets. Afgezien van hun tong val kon men hun afkomst duidelijk bevroeden via de verpakking van hun twaalfuurtje. De trommel die de boterhammen met ham. spek en worst in zich had. werd gesloten met een deksel waarop een kleur rijk protret van Boudewijn 'Ko ning der Belgen' en zijn Spaanse bruid Fabiola. Buiten deze twee opgemelde ge zelschappen viel op Joop Houdijk, voorzitter van de Vlaardingse voet balvereniging Fortuna, die het hekkesluiterschap van zijn club met het dragen van een zwemvest hoe houdt Fortuna zich drijven de? symboliseerde. Tegen het middaguur ving hij een scharre tje. Om negen uur Vrijdagochtend had m.s. Fortuna de Vlaardingse Koningin Wilhelminahaven verla ten. Om tien uur passeerde het schip Hoek van Holland en 25 mi nuten later ging het vier mijl ten westen van Ter Heide voor anker. Twintig minuten later sloeg een sporvlsser op de voorplecht zijn eerste gul aan de haak. Een evenment dat door alle aanwezige fotografen onverwijld op de gevoe lige plaat werd vastgelegd. De ge lukkige ving hierna nog enige scharren en schollen die geiyk de gul. door de machinist van de For tuna vakkundig van him voor con sumptie overbodige lichaamsdelen en Ingewanden werden ontdaan. Een bloederig tafreel- De vangst bleef de eerste uren verder uiterst minimaal. Aan de bar van het restaurant in de verbouwde coaster genoten Het gemeentebestuur wil bewerk stelligen. dat de functie van de Poldervaart als boezemwater op houdt te bestaan. Dan hoeft het peil ook. niet kunstmatig zó hoog gehouden te worden, als het nu ls. Om dit plan te realiseren moet de waterhuishouding gewijzigd wor den. Als oplossing voor deze pro blemen, stelt het gemeentebestuur voor een nieuw polderbemaltngs- plan te maken. Dat polderbemallngsplan omvat een nieuw poldergemaal noordelijk van de gemeentekwekerij met lo zing op de Schle plus de aanleg van aanvoersirsgels met vijverpar tijen naar het gemaal toe. Ook moet er in het Beatrixpark een ondergemaaltje gebouwd wor den in verband met de lage ligging van dit park en een paar sportvel den in die omgeving. De bestaande poldergemalen moeten opgeheven worden, de bruggen kunnen gesloopt worden en de kaden moeten geslecht wor den. De technische bedrijven moe ten de spoorbrug over de Polder vaart onderheien. Al deze activitei ten kosten in eerste instantie, vol gens de raming van het college, twaalf en een half miljoen gulden. Of de besteding van dit bedrag aan de opheffing van de vaart doorgaat mag de gemeenteraad maandag be slissen. Het plan van het college wordt in fasen uitgevoerd. Voor elk deel van het plan moet uitvoerig met de aannemer overlegd worden. Het gemeentebestuur is dan ook van plan elk onderdeel ondershands aan te besteden aan de aannemer met de nodige ervaring. Ongeacht het aantal passagiers. Al zijn er nmar twee hengelaars, men vaart uit. Service! Slechts een Noordwester met windkracht zeven of meer houdt de Fortuna in de haven. En met windkracht vijf schommelt een schuit toch al aar dig. Maar over de veiligheid van de sportvissers hoeft niemand in te zitten. Commissaris van de N.V. Zagri John Schneider vertelde het met gepaste trots. Er zjjn volop brandvrije schotten. Bovendien zijn er aan boord voldoende zwemvesten en reddingsboten (genoeg voor een man of 6Q) Omstreeks het middaguur ver kaste de Fortuna. Voor Ter Heide was niet zoveel vis als men ver wachtte. Tot half vier lag het schip daarna vijf mijl uit de Zuid hollandse kust, voor Monster. Ook daar ving men bitter weinig: „Het verschut van dag tot dag en van uur tot uur", vertelde een van de bemanningsleden op de brug: „Soms zit het hier vol, soms vang je niks." Dit laatste was vrijdag dus bijna het geval. Maar kort na het gesprekje op de brug was uw verslaggever getuige van de „vangst van de dag". Op het achterschip sloeg eerder ge noemde John Preger (ex-Van Ge west tot Gewest, „daar ben ik weg gegaan, Ik ben een echte nieuwsja- ger") een kabeljauw van 77 centi meter (ongeveer tien pond) aan de haak. Het zou de grootste vangst blijven. De prijs die John met zijn supervangst won, was een goed ge outilleerd zakmes. Nooit weg. (ADVERTENTIE) is Mgt Noiensiaan 600 1 Schiedam Winkelcentrum „De Keter* "(otterdam zoeteer, Voor een paar weken zijn 164 buitenlanders in Schiedam geweest. Wat langer blijven 968 buitenlan ders logeren in pensions en hotels. Vorig jaar was dat aantal 1340. Deze cijfers staan allemaal in het jaaroverzicht va nde vreemde- !'~g°npolitie, die de buitenlanders ook gerangschikt heeft naar natio naliteit. Dan blijken de grootste groepen buitenlanders uit Turken (762), Spanjaarden (404), Joego- slaviërs (206), Duitsers (169) en Indonesiërs (122) te bestaan. Er waren afgelopen jaar 73 staten- lozen in Schiedam. Dat zijn meest al Nederlanders die hun Nederlan derschap zijn kwijtgeraakt door voor een vreemde mogendheid te gaan vechten. Vorig jaar werden 22 vreemdelingen tot Nederlander genaturaliseerd. Twintig buitenlandse zeelieden hebben vorig jaar de boot gemist. Ze zijn op kosten van hun r :lenj naar huis gegaan of op een - U i schip gezet. Twaalf zeelieden wer den naar huis gestuurd, omdat ze zich aan boord van hun schip wanordelijk hadden gedragen. Eén Zweedse zeeman is door de politie aangehouden wegens openbare schennis der eerbaarheid. Bij controles zijn achten bui tenlanders gesnapt, omdat ze ille gaal in Nederland zaten. Zij zijn op kosten van de Nederlandse Staat naar hun moederland terug gestuurd. Een van hen heeft een verblijfsvergunning aangevraagd en hoefde daarom niet terug, dat was een Pakistaan. Met al deze bui; er."elders heeft de vreemdelingendienst het erg druk gehad, er werden voor hen ruim vijfduizend formulieren ge tikt. Er werd een bedrag van 31 000 gulden geïnd als waarborgsom. El ke buitenlander van buiten de EEG moet een waarborgsom betalen ter grootte van een enkele reis met het vliegtuig naar huis. In het vorige jaar stierven zes vreemde'^gen hier in Schiedam en werden 61 buitenlandse baby's ge boren. "Evt. vooraf prijsopgave PHIUPjj St. Lidulnastraat 78 a Schiedam Telefoon 010—26 86 38 Off. Philips dealer (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN In het afge lopen weekeinde is ingebroken bij huizen aan de Schiedamseweg en aan de Willem Beukelszoonstraat. In de eerste woning werd 2500 gul den ontvreemd. Uit het tweede huis wordt een scheerapparaat vermist. Verder werd ingebroken ir. een rijwielzaak aan de Floris de Vijfde- laan. Twee luchtdrukpistolen, twee alarmpistolen cn een dolkmes zijn hier weggenomen. Ook aan de dans school aan de Parallelweg werd on- wenst bezoek gebracht. Hier werden honderd grammofoonplaten en een geldbedrag van 100 gulden ont vreemd. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN In de woon kamer van een huls aan de Dr. Brugsmastraat is zaterdagmorgen begin van brand ontstaan. Een op de schoorsteenmantel staande sier- kaars vie! op de gashaard en vatte vlam. Het vuur is met eigen mid delen geblust. De haard, de 5«.ioor- steenmantel en hei behang liepen schade op. In een keuken van een flat aan de Proffessor Rutgerstraat is zon dagmorgen brand ontstaan. Vlam in de pan was hier de oorzaak. De bewoonster heeft de pan naar bui ten gegooid. De geatrmeerde brand weer behoefde geen dienst te doen. Schade: twee platentegels en een ruit. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De 70-jarige voet gangster S. V. heeft zaterdagmid dag haar linkeronderbeen gebroken toen zij plotseling het Broersvest overstak. De automobilist B C. J. de R„ een 51-jarige conserverings- inspecteur, kon niet op tijd meer remmen en reed mevrouw V, omver.

Het Vrije volk | 1972 | | pagina 1