NIET-JAZZNUMMERS KRIJGEN MEESTE BIJVAL ,De Kuip zal ook gesloopt worden' COMITÉ WIL MARINIERS BEHOUDEN Matrozenpak] es komen Provincie blijft rekenen op 150 KV-leiding Twee keer muziek Raadslid wil onderzoek affaire- Koninginne- kerk Franse violist in B 14 J. Seheffers in Rijmnowlraad MAANDAG 7 FEBRUARI 1972 HET VRIJE VOLK PAGINA 8 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Binnen afzienbare tijd zal het Feijen- oordstadion worden gesloopt, voorspelt het D '66-raadslid mevr. W. J. C. Schuiten-Wil- mont. Immers: (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een aantal Rotterdammers gaat z'n best doen te voorkomen dat het korps Mariniers Rotterdam moet verlaten. Ze zijn opgeschrikt door berichten in een paar Rotterdamse kranten over het voorstel van de commissie- Van Rijckevorsel om de mariniers op te laten gaan in het korps commandotroepen in Roosendaal, Pnmiummers Ondanks plannen voor Maasvlakte: Kenton soms branche-vreemd Twee keer muziek op zaterdag- in Rotterdam: jazz ran pianist-orkestleider Stan Kenton, die al jaren meedraait, en een klassiek geluid van het Rotterdams Jeugd Symfonie Orkest, dat net komt kijken en zaterdag in de Doelen zijn eerste repetitie hield. Twee werelden, maar toch bijna identieke beelden van geconcentreerde musici. Bij de orkestleiders houden de overeenkomsten op. Stan Kenton volgt zijn musici van een af stand met de vaderlijke glimlach van de man die weet dat zijn boys het goed zullen doen. Tom de Vree die het RJSO voorlopig onder zijn hoe de heeft hanteert zoals het hoort, de dirigeer stok. de directeur van Monumenten zorg lieeft gezegd: „Ik neem aan dat eerlang ook het stadion Feijenoord op de monumentenliijst zal komen als constructief interes sant bouwwerk." voor het herstel van bouwwer ken op de monumentenlijst betalen rijk, gemeente en eigenaar elk dertig percent: in Rotterdam luidt een zegswij ze: „We beschermen alle monu menten ouder dan. 50 of 100 jaar, maar zorgen er wel voor dat ze vóórdien zijn gesloopt." De schriftelijke vragen aan B. en W. waarin mevr. Schuiten deze gedachtengang formuleert, zijn een hernieuwde poging aandacht 'te vragen voor de Koninginnekerk. Ze legt er de nadruk op dat niet al leen de eigenaar van de kerk. maar ook rijk en gemeente uit louter financiële overwegingen belang hadden bij de sloop van de kerk Comdat deze vrijwel zeker vroeger of later op de monumentenlijst zou komen). Over de affaire rond de kerk wil mevrouw Schuiten „een onafhanke- Ulk wetenschappelijk onderzoek, waarbij naast een nauwgezette, objectieve beschrijving in het bij zonder aandacht wordt geschonken aan de culturele, stedebouwkundige en bestuurlijke aspecten." Bovendien dringt zij aan op het ontwerpen van een gemeentelijke monumentenlijst, waardoor een democratische besluitvorming mo gelijk .wordt en het beleid van de Rijksdienst voor de Monumenten zorg niet wordt doorkruist. Dat mag niet gebeuren. Het korps mariniers is een stuk van Rotterdam,s er bestaan sinds jaar en dag banden tussen de mariniers en de Rotterdammers, vinden de (voorlopig) vier heren die een co mité gaan oprichten. Hét zijn de heren mr. J. H. Ver- stegen AJzn (voorzitter van de af deling Rotterdam van het Contact Oud-Mariniers), B. P. M. M. Hoo- geweegen, C. van der Linden (voor zitter van de Femina, oud-VVD- raadslid) en F. J. van der Heijden. De heer Van der Heijden is het KVP-gemeenteraadslid dat zich de afgelopen maanden (met een aan tal anderen in de raad) inzette voor het behoud van de Konin ginnekerk. Nu dus voor het behoud van een brok Rotterdamse en mari tieme traditie. Waarom? vroegen we hem. Hij ziet en voeltduidelijk die band tussen het korps en de stad, die historisch is gegroeid en te ver klaren is. 'Ik ben natuurlijk een -stuk jonger dan de andere initia tiefnemers.' zegt hij. 'ik heb het niet allemaal meegemaakt. Maar die mariniers hebben" in 1940 ge vochten voor de stad en dat heeft de Rotterdammers aangesproken. Er is destijds ook een stichting op gericht voor het mariniersmonu ment. Dat duidt erop dat er een band was. En ais er zo'n duidelijke rela tie is, rechtvaardigt dat op z'n minst dat je de vraag aan de orde stelt: Moet je nou zomaar doen wat die commissie voorstelt.' Wat de betekenis van de mari niers voor Rotterdam op dit mo ment betreft: de heer Van der Heijden herinnert eraan dat je al tijd een beroep op ze kunt doen. Je ziet ze altijd bij herdenking en feestelijkheden, ze gaan regelmatig op mars door de stad. 'Ja. dat zijn emotionele banden en traditionele banden, en die kunnen natuurlijk nooit het hoofdmotief zijn om te gen samenvoeging met dé com mando's te zijn,' zegt hij uit zich zelf. Het is allemaal al overdacht en men wil nu op twee fronten tegelijk aanvallen. De commissie-Van Rijckevorsel. die de doelmatigheid van het de fensieapparaat bestudeert, hoeft 'namelijk nog helemaal geen gelijk te hebben. Het zou best eens kun nen zijn dat de samenvoeging van mariniers en commando's niet zo doelmatig en geldbesparend is als de commissie denkt. De groep Rot terdammers wil daarom contact zoeken met mensen die deskundig genoeg zijn om de' plannen op za kelijke wijze te bestrijden. Men kan dan ook leden van het parle ment benaderen en hen behalve met emoties ook met militair-eco nomische argumenten trachten te overtuigen. De voorstellen van de commissie zijn nog niet officieel aan de 'orde gesteld, zodat er gelegenheid ge noeg is om de besluitvorming te beïnvloeden. 'Want dat.' zegt de heer Van der Heijden lachendr 'is de enige les die ik uit de zaak van de Koninginnekerk heb geleerd: ik zal nooit meer te laat aan iets beginnen.' (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Franse violist Jean-Luc Ponty komt 12 fe bruari naar Rotterdam voor een optreden in B-14 aan het Haring vliet 94. Van het concert van Ponty die bekend werd door een versie van het King Kong-thema van Frank Zappa zal deVPRO op namen maken. Het optreden van de Franse violist begint om acht uur. ROTTERDAM Als een in het vak vergrijsde onderwij zer, die geniet als hij merkt dat de prestaties van zijn jon gens bij de anderwijs-inspec tie. in goede aarde vallen stond zaterdagavond Sten Kenton op het podium van de Groote Schouwburg. Sommi ge van zijn achttien musici mochten na een geslaagde so lo zelfs een vaderlijk schou derklopje van de "dirigent in ontvangst nemen. Het publiek speelde bij dit alles zijn rol yraaf mee: gepaste blijken van bijval (niet te lang, niet te kort) en ingetogen herken- ningsapplaus bij de eerste maten van sommige num mers. Bij het luisteren en kijken naar de band van Kenton valt een over eenkomst op met concerten van twee andere pianisten-orkestlei ders: Count Basie en Duke El lington. Net als deze beide jazz- grote slentert Kenton .onbeholpen aandoende dirigentengebaren makend, tijdens een optreden bijna nonchalant rond over het podium. Af en toe neemt de meester even plaats achter de piano, om met een paar fraaie loopjes te laten horen dat hij ook die kant van zijn vak beheerst. Natuurlijk is dat huiselijke en nonchalante gedoe bedrieglijke schijn, die de strakke discipline moet verhullen die nodig is om achttien musici op een aantrekke lijke manier met elkaar te laten samenspelen. Veel van wat er za terdagavond op het podium gebeurde was afgesproken werk. omdat Kenton er terecht van uit gaat .dat het publiek niet alleen komt om muziek te horen maar ook om een show te zien. Voor die show zullen jazzkenners die vinden dat een jazzmusicus zich dient te beperken tot serieus en artistiek verantwoord spel wel geen goed woord over hebben. En even min zal het die jazzpuristen bevallen dat Kenton, in navolging van andere nog levende groten uit de historie van de jazz. branche vreemde popnummers als Love Story en McArthur Park op zijn repertoire; heeft staan. Het oublick in de Groote Schouwburg bleek er anders - over:; te denken: juist de nummers die niet zo vreselijk .veel met. jazz te maken hadden gingen er uitstekend in. Kenton moest zaterdagavond een flinke serie toegiften geven voor de zaal hem na meer dan twee uur wilde laten gaan. De reacties van het publiek en het feit dat de zaal uitverkocht was staken nogal fel af tegen de matheid -(soms maar. halfvolle. lauw consumerende zalen) die de popbusiness in Neder land de laatste tijd kenmerkt. Voorlopig echter hebben de heren theateragenten het gelijk van de dikke portemonnee nog aan hun kant. Zodat de jazzliefhebbers niet veel meer rest dan wachten op betere tijden. De tv-uitzending van het optreden van Kenton (door de AVP O. in april) is een provisori sche pleister op de wonde. NIEK VECHTERMANN Kenton: nonchalanche is maar schijn. Straks een schouderklopje voor de solist. (Van een onzer verslaggeef sters) ROTTERDAM De mode voor de jeugd heeft zich langzamerhand helemaal aan gepast aan de mode voor volwassenen. In de nieuwe voorjaarscollectie van Bam- bolino Kinderkleding aan de Korte Lijnbaan komt dit heel duidelijk tot uiting. De kleintjes doen het komende seizoen ijverig mee aan de army- en matrozen- look. De marincpakjes van nu verschillen wei enigszins met die van vroeger. Enkele onderdelen (kraag, muts en kleur) z(jn met meer fanta sie gebruikt, zodat de com binaties er heel wat aantrekkelijker uitzien dan de cenheidsmatrozcnpakken van weleer. Bambolino heeft verder een zeer uitgebreide collec tie broekpakken, jurkjes, overgooiers en vrijetijds- klcding voor Jongens en meisjes tot 12 jaar. Ver vaardigd van stoffen die wasbaar zijn en niet of nauwelijks hoeven Ie worden gestreken. Zelfs dde Jlmmv Jny-schoenen van suèdc kunnen met water en zeep worden gereinigd. De kleding is over het algemeen niet duur. oersterk en comfortabel in het dra gen. Werden het vorig jaar veel donkere stoffen gebruikt voor kinderkleding. 1972 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De provincie zal in het herziene streekplan West- land bijven uitgaan van de moge lijkheid dat er een hoogspannings- leiding Vlaardingen-Europoort moet komen. Zoals bekend heeft de gemeente Vlaardingen bezwaar tegen de bovengrondse leiding Rot terdam Galileïstraat) Vlaardin gen-Europoort over haar grondge bied. die het GEB van Rotterdam noodzakelijk achtte. In juli deelde de gemeente Rotterdam echter mee dat aan de leiding geen behoefte is. omdat er een centrale op de Maas vlakte komt. De N.V. Elektriciteitsmaatschap pij Zuid-Holland heeft de provincie daarna verzocht toch rekening te houden met de even tuele aanleg van zo'n leiding. Gedeputeerde Staten stellen nu voor het tracé voor een 150 kv- leiding open te houden. Hierbij wordt dan gedacht aan een voe- dingspunt in de buurt van Vlaar dingen. Bij de herziening van het streekplan is nog geen rekening gehouden met een hoogspannings leiding van de Maasvlaktecentrale naar Westerlee (aansluiting op de bestaande leiding). GS vinden het voorbarig dat nu al te doen, omdat nog niet ls uitgemaakt of deze verbinding noodzakelijk is. Ook staat nog niet vast of de leiding ook ondergronds kan worden ge legd. Dieren fiQ uurtjes ijti in een jurkje met olifant en een T - s hir f mei wordt het jaar van de frisse ingewerkte poes, voor zowel jongens ah meisjes. en harde kleuren. (Van een onzer verslaggevers» SCHIEDAM —De heer J. Scner- fers te Schiedam is benoemd tot lid van de Rfjnmondraad voor de PvdA. Hij volgt ir. G. Akkerman op.

Het Vrije volk | 1972 | | pagina 1