Maatschappelijk werk krijgt ander gezicht Mohammedanen nog steeds zoek naar op bidhuis f SCHIEDAM VAND AA G Dronkeman veroorzaakt ravage Slade geeft nachtconcert Voorzitter SBLO legt functie neer Zwerfkat valt vrouw aan Maatschappeli j k werk „vangt'' meer subsidie Wijkvereniging Prins Manus Accubak Landvreugd Prijzen 1 SCHIEDAM Een timmer werkplaats voor Lomblem, dat is het doel van de vastenactie in het dekenaat Schiedam. Na •het carnaval „vieren gaan de Schiedamse, Vlaardingse en Maassluise katholieken zich inzetten om aah geld te ko men voor Lemblem. De- behoeften groeien mee Voorbereidingen voor timmerwerkplaats Oplichting IS liill (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De tiendui zend mohammedaanse gast arbeiders in Rijnmond zijn voor de zoveelste keer teleur gesteld in hun zoektocht naar een goddiensthuis. De onder handelingen over het gebruik van de Grote Kerk in Schie dam zijn afgesprongen: de mohammedanen konden hun bidkleed er niet permanent laten liggen, zoals ze dat graag willen. SCHIEORM Voor al uw verlichting-stereo-app. kleuren-T.V. door Hans van der Sloot Op twee gebieden van humanitaire zorg behoort Schie dam tot de koplopers. Op het terrein van de bejaardenzorg en van het kleuteronderwijs. Dat voor de oude Schiedam mer een onbezorgde, althans in veel gévallen een comfor tabele levensavond is weggelegd, mag als genoegzaam be kend worden beschouwd. De huisvesting van bejaarden is in deze stad beter geregeld dan in vele andere. SCHIEDAM Slade ('Coz I luve you') komt naar Schiedam. Volgens organi sator Martin Green zal de Engelse popgroep op zondag 30 april een nachtconcert geven in het Passage Thea ter. Kaarten zijn in de voor verkoop verkrijgbaar bij Martin Groenhorst, Ooster straat 107a„ Het concert be gint 's nachts om twaalf uur. JO VAN DER TOUW T immer werk plaats voor Lomblem JjJn- (Van een onzer verslaggeefsters) In heel Nederland hebben de de kenaten een dorp in de derde we reld .toegewezen- gekregen om te adopteren. Dat zijn vooral plaat sen, die van geen. enkele overheid steun krijgen- Het dorp Lomblem ligt op het Indonesische eiland Lamalera. De bewoners leven vooral van de visvangst. Van half mei tot augustus wordt op haaien, walvissen en andere grote vissen gejaagd. Dit gebeurt op heel primi tieve manier in open bootjes op zee. Op het eiland Lamalera is al een Nederlandse pater gestationeerd. Hij schrijft over de armoedige toe- stand op het eiland e in zijn 'paro chie'. .Er zijn wel een paar scholen maai' genoeg boeken en schriften zijn er niet. De leerlingen moeten zelf stenen bakken om hun school te bouwen of hun schriften en boe ken te betalen.- De pater vindt dat Lomblem hard aan een vakopleiding timme ren toe is. De bevolking neemt toe en de. behoeften groeien mee: de jonge mannen moeten de gelegen heid krijgen wat te leren, schrijft de pater. Hijzelf wil de leiding van de werkplaats wel op zich nemen. Om aan geld te kómen wil het aktiékomité Lomblem allerlei akti- viteiten organiseren op de scholen en in de kerken. Er wordt' al ge dacht aan fancy-fairs. De wereld winkels in Schiedam en Vlaardin- gen besteden op de scholen tijdens de acties extra aandacht aan de mentaliteitsvorming.-in de kerken kan daarover met de mensen uit de wereldwinkels gediscussieerd wor den. In het aktiecomité zitten een paar katholieke geestelijken: de heren Van Es. Maassen, Banning, Ribberink en Schiebroek. Schrifte- lijke inlichtingen over de vasten- aktie; zijn te verkrijgen bij J. van der Meer, Heinsiusstraat 49, Schie dam. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Het algemeen ■maatschappelijk werk in Schiedam moet' anders gestructureerd wor- KETHEL -Slijterij Chandon aan de Schiedamseweg in Kethel is opgelicht door 'een vrij grote, forse vrouw.' Ze bestelde voor een ver lovingsfeestje: drie liter bessenje never, twee liter jonge jenever, één krat bier en één krat frisdrank, en nam alvast wat sterker drank mee voor als er Iemand eerder zou ko men. Toen de slijter enkele dagen later met de rest van de bestelling en de rekening bij het opgegeven adres in Tuindorp aanbelde, bleek dat de vrouw daar helemaal niet woonde. Bij navraag was de vrouw ook bij - andere bewoners van Tuindorp niet bekend. Volgens de eigenaresse van .de slijterij, mevrouw L.H. van dei- Voorden, die van deze oplichtings truc melding maakt in het blad Groenoord Akkoorden, moet een ieder begrijpen, dat ze een klant die ze niet kent. voortaan 'niet zo maar iets meer mee geeft.' NIEUWLAND De wijkvereni ging Nieuwland wil meer loten kwijt ten bate van het nieuwe ver enigingsgebouw Het Schuttershuis. De bestuursleden van de wijkver eniging gaan nu Nieuwland In om de loten van een gulden aan te bieden. Op 1 april is de trekking. SCHIEDAM —De Schiedamse mond harmonica-vereniging De Vriendenkring viert zaterdag 19 februari carnaval in zaal Irene aan de Nieuwe Haven. Prins Manus de Eerste komt met de Boerenkapel De Doorzakkers het feest opluiste ren. Leden,.donateurs,en genodig den worden verzocht in carnavals kleding te komen. Er zijn prijzen voor het best verklede paar of ge zelschap; De avond begint om acht uur. KETHEL —De vereniging voor Gezondheidszorg Kethel én om streken heeft het 3000ste lid ge boekt. Het is het echtpaar Van Eyk, Cho- pinplein.260. Het bestuur van de vereniging heeft de familie een glazen accubak met fruit cadeau gedaan. GROENOORD —De wljkvereni- ging Groenoord houdt op donder dag 17 februari haar jaarlijkse al- gemene vergadering. Op de agenda staat onder meer de benoeming van bestuursleden. De vergadering vindt plaats in boerderij Land- vreugd en begint om acht uur 's avonds. NIEUWLAND —Vanwege het grote succes van de bingo-avond in Nieuwland op 28 januari, gaat de wijkvereniging op 3 maart weer een bingo-avond houden. Er zijn (weer) leuke prijzen beschikbaar voor de winnaars. De'avond wordt gehou den ln het wijkcentrum. Aanvang: 8 uur. tmm 1 den. Dat is de mening van drs. G. A. A. Smits, de direkteur van de gemeentelijke sociale dienst. Hij heeft dat geschreven aan het ge meentebestuur met zijn ideëen over hoe en wat er anders gedaan moet worden. Hij vraagt in zijn brief aan B. en .W of hij in de studie commissie voor de herstructurering mag zitten namens de gemeente. De heer Smits vindt dat er een organisatie moet komen voor al het maatschappelijk werk in Schie dam. Hij vindt de „pooling" van de bestuurskracht en de uitvoerende werkers een dwingende noodzaak voor de toekomst. De heer Smits stelt voor een gemengde stichting te maken van particulier initiatief ^e"n""dé'dverhéïd. -- De sociale dienst en de besturen van instellingen op maatschappe lijk terrein praten hier al een tijd over. Zij hebben in hun laatste be spreking-besloten een studiecom missie in te stellen. Omdat de heer Smits vindt dat alleen door de her- tructurering eenkrachtige, le vensvatbare Instelling kan ont staan, wil hij graag in de commis sie zitten. Hij meent dat alleen zo'n gezamenlijke aanpak van het werk dè „cliënt" „doelmatig en des kundig kan helpen. (ADVERTENTIE) Op dit ogenblik wordt onderzocht of er nog het een en ander over is van dé Philips-koepel, die tijdens de Rotterdamse manifestatie C'70 aan het Weena stond. De vorm van de koepel spreekt de mohamme danen erg aan. Als ze de koepel kunnen krijgen, zullen ze er ook de grond nog voor moeten vinden. Een tijdje geleden hebben de mohammedanen het oog laten val len op de Koninginnekerk In.Kra- lingen, maar omdat daar direct geld voor op tafel moest komen, is dat plan niet doorgegaan. Niet elke kerk ls als moskee te gebruiken: wanneer de gelovigen bidden, moeten ze liggend naar het zuidoosten kunnen buigen. Op dit ogenblik komen de buiten landers bijeen op de zolder van het trefcentrum aan de Isaac Hubert- straat. Bij grote feesten mogen ze naar de Riviéra- of de Ahoy'hal. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De gemeentelijke subsidie voor instellingen voor het algemeen maatschappelijk werk gaat met twee pereent omhoog. Dib- gebeurt, omdat de rijkssubsidie per 1 januari 1971 van 45 naar 47 per cent is gestegen. De instellingen hebben de gemeente gevraagd de zelfde verhoging door te voeren. Het college is al met de maatregel akkoord gegaan evenals de com missie voor maatschappelijk werk. De verhoging gaat als de ge meenteraad niet tegenstribbelt in met terugwerkende kracht tot Januari vorig jaar. Broersvcst 58, tel. 26.77.18 Xieuwlandplein 57, tel. 70,11.60 VLAAKDINGEN Mevrouw W. G. nlt de Pieter Karei Drossaart- straat heeft gistermiddag een on prettige ontmoeting gehad met een zwerfkat. Het beest viel haar aan waardoor zij aan haar benen ge wond werd en zich onder dokters behandeling moest stellen. De brandweer heeft getracht de kat, die in een luchtkoker onder een wo ning was gevlucht, met een water straal te verjagen. Het beest liet zich echter niet meer zien. Ge tracht zou worden de kat met een kool te vangen. -• •&eAVAOfcv>*.x De oudere huizen zijn bijna alle vervangen door nieuwe en steeds weer worden nieuwere voorzie ningen getroffen ter vervanging of verbetering van het respectabel aantal reeds bestaande. En dat het nog steeds niet genoeg is weten we ook. Er wordt druk ge sleuteld aan de sociëteiten, er ui een dienstencentrum in de maak en het bejaardenwerk' bezint zich voortdurend op betere, efficiën tere en algemenere begeleiding. Minder bekend is het hoe het staat met het kleuteronderwijs. Bij toeval is gebleken dat in Schiedam maar 99 kinderen tus sen de vier en zes geen een of andere vorm van kleuteronderwijs ontvangen. Dat aantal is onvoor stelbaar laag, want van die kleine honderd zijn er nog wel een paar afvallertjes. Kinderen die om een subsidie van honderdvijftig gul den nauwelijks iets veranderde. De verbetering kwam dan ook uit de particuliere hoek. Uit de hoek van de toen almachtigs branders/bankiersfamilie Loop- uyt, waarvan twee dochters zich het lot van het Schiedam se kroost aantrokken. Op zich zelf was dat natuurlijk niets bij zonders. Elke zichzelf respecte rende familie van goede stand van die dagen had wel een of twee dochters over, die zich het lot van de "arme mensen" aan trokken en daar uitdrukking aan gaven door het wekelijkse naaikransje aan te sporen voort aan woUetjes te haken in plaats van antimakassars. Wel bijzonder was. dat de ge zusters Loopuyt nog iets meer deden en de nooddruftige be- 'Ut nut' of andere reden geen kleuter school kunnen bezoeken, ernstig gehandicapte kinderen of kinde ren waarvoor nog geen aangepaste opvangmogelijkheid bestaat. Wan neer we dat aantal (laag) schat ten op 14, om een rond getal te krijgen, dan blijven er slechts 85 kinderen over. Dat wij. Schiedammers, zo goed voor onze bejaarden zorgen heeft een ecologische achtergrond. Schiedam vergrijst, dat heeft al vaker in de krant gestaan. Schie dam wordt oud en houdt daar derhalve terdege rekening mee. Nog niet zo lang geleden was 't met de bejaardenzorg in Schiedam bijzonder slecht gesteld. Nog tus sen de Eerste en Tweede Wereld oorlog heersten er in de weinige Srhiedamse bejaardentehuizen toestanden die regelrecht ont leend leken aan Nicolaas Be;ts. Maar toen was Schiedam ..og maar net aan het g-roeïen en van rekening houden met de oude dag was geen sprake. De kleuterzorg daarentegen steunt op traditionele gronden. Schiedam ls altijd al een stad geweest dié veel' over had voor zijn" peutertjes. Al in het derde kwart van de negentiende eeuw kende Schiedam het verschijnsel be waarschool, die was gesticht door het toen actieve Departement Schiedam van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen, in de volksmond eenvoudig ,Unut" ge noemd. Heel goed ging het die be- waarschool natuurlijk niet. De instelling - bewoog zich voortdu rend op de rand van het uiter ste bestaansminimum, waaraan een eenmalig gegeven gemeente- waarschool eerst enkele legaten in handen speelden en toen dat niet hielp zelf overgingen tot de stichting van één kleuterschool elk, die dan ook toepasselijk do Alida en Maria (want zo heet ten de zusters) bewaarschool werden genoemd. En daarmee was het lot van de kleuterschool en van het on derwijs in zijn geheel ten goede gekeerd. Het woord des branders was gegeven en. het woord des branders was in Schiedam heilig, wat ook makkelijk kon, omdat de branders.zelf in Schiedam het be stuur uitmaakten. Dat is ook de reden waarom Schiedam een der steden in Ne derland was waarin in een tijd dat een vijfde v.cL Nederlandse bevolking niet kon lezen of schrij ven al geen analfabetisme meer voorkwam en zo kon het in 1870 voorkomen dat een notabel en be paald niet progressief Schiedam mer toch in de krant schrijft zal de School bloeien, dan moeten belangstellende en invloed rijke personen bij de ouders en bazen betere begrippen en gun- 'stiger gezindten (voor het onder wijs) trachten op te brengen en de lagere schooi moet bij haar on derwijs meer praktisch te werk gaan," al haastte hü zich er on middellijk aan toe te voegen „de school moet de bestemming der knapen meer in het oog houden en zich hoofdzakelijk ik zou haast zeggen uitsluitend - bezighouden met zaken dié praktisch nut heb ben, terwijl zij vooral de kostbare tijd niet moeten verbeuzelen met bijzaken, die voor het leven der mindere standen geen waarde hebben." (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Een Vlaardinger heeft vannacht op de Vlaardtnger- dijk in Schiedam een grcrte ravage aangericht. De man. de 33-jarige L. van P. zat dronken achter het stuur. Hij reed over de dijk. Toen hij een bocht had moeten nemen, bleef hij rechtdoor rijden. De man schoot de stoep op en schampte een lantarenpaal. Ver volgens reed hij een boom omver, botste op een auto, raakte een da mesfiets en nam ook nog drie scoo ters mee. Een botsing met een stil staande auto maakte een eind aan de rit. Van P. stapte uit een zwaar beschadigde auto/Hij Ls aangehou den. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. SCHIEDAM De Schiedamse sportwereld gaat twee figuren van formaat verliezen. De ambtenaar van sportzaken, J. van der Linden, wordt directeur Sportbureau in Ridderkerk. Hij was ongeveer twee jaar in Schiedam werkzaam ais ambtenaar van sportzaken. Verder heeft de voorzitter van de SBLO en tevens vice-voorzltter van de sport raad Jo van der Touw, besloten zijn functie neer te leggen. SCHIEDAM Wethouder Cor Bolmers praat woensdag 16 februari voor de vrouwengroep van de PvdA over de ontwikkelirg van ■de binnenstad. Na de lezing van de wethouder komt het huishoudelijke gedeelte van de vergadering aan de beurt. De bijeenkomst begint om tien uur en wordt gehouden in het wijkcentrum aan het Wibautplein in Nieuwland.

Het Vrije volk | 1972 | | pagina 1