Volkstuinders ;ï-' willen verlichting Lezers service Vrachtwagenoverlast snel verleden tijd Strengere SCHIEDAM VANDAAG Gemeente wil jeugd raad steun verlenen EERBETOON AAN STICHTER Opening HEMA op 8 maart Felle brand verwoest parkeren vrachtauto's Jubileum boekje van De Eendracht: Collecte Dienstencentrum heet voortaan 'De 4 molens' -.-In. 1, feyt Het Volkstuincomplex Vijf sluizen' Schiedam Alarmnummers Bezoekuren ziekenhuizen: Belangrijke adressen en telefoonnummers: Inbraak 1 Inbraak 2 Jongeren Spanjaarden Boompje (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het trans portbedrijf H. van Rijswijk Zonen gaat De Gorzen (Schie- dam-Zuid) binnenkort voor goed verlaten. Het gemeente bestuur heeft de laatste be letsels voor de definitieve ver huizing van het bedrijf weg genomen. Bij de raad is deze week een voorstel ingediend om de grond op de hoek van de Scholtenstraat en de 's-Gravelandseweg in Schie- dam-West (4300 m2) aan Van Rijswijk in erfpacht te geven. door Hans van der Sloot Het Schiedamse saneringsbeieid is ondoorgrondelijk. Dat is het altijd geweest en voorlopig zal het dat ook wel blijven. In het verleden is er zoveel op de afbraaklijst gezet, dat aan het toengeformeerde beleid" weinig meer te veranderen is. Zelfs al zotiden we dat unaniem willen. Wat op de nominatie staat om te verdwijnen staat er doorgaans al zo lang, dat aan herstellen niet meer te denken valt. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De pas een paar maanden goeddraaiende Schiedamse jeugdraad krijgt in ieder geval genoeg-geld om al les te kunnen doen wat ze van plan is. Het college van B. en W. is bereid het exploitatietekort aan te, vullen, ook als blijkt dat het rijk geen subsidie verleent. •HET> VRIJE VOLK ZATERDAG 19 IEBRUAR1 1972 SCHIEDAM: Het hoofdbureau van politie heeft sinds deze week eeu nieuw telefoonnr.: 26 07 60. Het oude nummer 26 93 33 komt te vervallen. Het alarmnummer blijft 26 46 66. Op zaterdag: 1 maart sluit öe HEMA aan de Koemarkt i voorgoed. De laatste klant wacht ccn speciale verrassing. Op 6 en 7 maart moet Schiedam het zonder HEMA stel- (Van een onzer verslaggevers' SCHIEDAM De Schiedamse volkstuindersvereniging Vijfsluizcn i niet tevreden met de huidige situatie op het volkstuinencomplex Tijden de jaarvergadering heeft voorzitter II. G. Böhm het Schiedamse gcmcer tebestuur om aanvullende voorzieningen gevraagd. Volgens de heer Böhr Is op het complex grote behoefte aan openbare verlichting, riolering c meer water-tappunten. De leden gingen zonder meer akkoord met het voorstel van het bestuur om koninklijke goedkeuring voor de vereniging aan te vragen. Tot nu lo was men afhankelijk van het overkoepelende orgaan Het Algemene Ver bond van Volkstuindersverenigingen", Het bestuur wil voor de leden voort aan zelfstandige beslissingen kunnen nemen. Na heftige discussie stemde de vergadering ook in met het voorstel om motorpompen, motorgrasmaaimachines cn agregaten alleen nog tussen ze ven en twaalf uur 's avonds te gebruiken. Het bestuur is met deze sug gestie op de proppen gekomen om de geluidsoverlast voor de andere vólks- tuinders zoveel mogelijk te beperken. De Jj^rUzcn vow de mooiste tuin gingen naar de Heren P. van Breda, i r !fC!? w j - De heer Lokker nam na vele jaren trouwe dienst afscheid als lid van de inkoopcommissie. V'T.J.*: '\>N v£ .4»^ ':j vv 'i Politie, lange Nieuwetraat SS, tel, 269333. v Brandweer, Singel» 31a. tel. 268578: Apotheekhulp, tel. 264918. Centrale Meld- en Regelkamer van Rijnmond' voor klachten over stank,, vuile lucht etc.: 010-150000. Bezoekuren ziekenhuizen: Gemeen teziekenhuis Schiedam, Burgemees ter Knappertlaan 25, telefoon .269126. Zaal 1.30 tot 2 uur en 7 tot 7.30 uur. Klas 1.30 tot 3,00 uur en 7 tot 6.30 uur. Kraamafdellng 1.30 tot 2.30 uur en'T tot 7.30 uur. Or. Noletstlchtlng, Stadhouders laan. 98. Schiedam, telefoon 260080. Derde klas 1,30 'tot 2.00 uur en 7 tot 7.30 en tweede klas 1.30 tot 2.30 en' - van 7 tot 8 uur. Eerste klas 12.30 tot 2 uur en 7 tot 8 uur. Kinderafdeling: zondag, dinsdag, woensdag, vrijdag en zaterdag van .1.30 tot2 uur. 1 Maandag en don derdag; van 6' tót 6.30 uur. Gemeentelijk ef Sociale -Diénst. Broérsveld 144, tel264816. Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord, Van Slingelandt- straat 25. VIaaa*dirigen. tel.'705300. Klachtennummer Het Vrije Volk, Hoogstraat 76. telefoon 268798. Afdel ing Plantsoenenv-'FöltkerSttaat' 35, tel, 154605 en ,709807r-^;^.;- U-:.4 Afdeling - tlirlerlngen Bestrating.' Jan van Riebeeclcweg 21, tel. 377300. Gemeentearchief, Oude Kerkhof 5, 'tel. 266727, ->v,^v,;v,. Gemeentelijke Technische -Bedrij ven, Dwarsstraat 42,. tel. 264980. Gemeentelijk Bureau voor Hulsves ting. Westmolenstraat 26,. tel. 267756. Gemeentelijk Voorlichtingebureau. Nleuwstraat 26, tel. 269051, toestel 174. Reiniglngs- en ontsmeuingsdienst,* Buitenhavenweg 154. tel. 264895. VVV, Provenierehuis Overschieae- straat 1, tel. 266000. 'f Algemene Begraafplaats. Laan van Splerlngshoek, tel. 711222. Afdeling Onderhoud Gebouwen,- Korte Haven 33. teh 269320. Afdeling Technische Werkplaats, Singel, tel. 268280. Gemeentewerken, Korte Haven 33. tel. 269320. j j SCHIEDAM De afdeling. Schie dam van de Stichting Groesbeekse tehuizen collecteert deze week in Schiedam. De opbrengst is bestemd voor sociaal en geestelijk gehandi capten van alle gezindten. SCHIEDAM Bij een inbraak In een gebouwtje op het terrein van De Ltndehof is een versterker {500 gulden), een platenspeler v(145 gul den) en gereedschap (200 gulden) verdwenen. SCHIEDAM De SGP-kiesver- enlging Groen van Prlnsterer houdt wanavond een openbare vergade ring in gebouw Irene. Spreker is dominee Th. van Stuivenberg, ge reformeerd predikant In Pendrecht. Hij zal het hebben over: Weder keer tot den Heere. De bijeenkomst begint om acht uur. SCHIEDAM Ook bU het aan nemingsbedrijf J. de Waard aan de Lange Nleuwstraat xijn Inbrekers actief geweest. Uit de kluis ver dwenen enkele dollarbiljetten en een bedrag van 3000 gulden. Het personeel had vergeten een bui tendeur van het bedrijf af te slui ten. SCHIEDAM De Schiedamse Raad voor 'Jeugd en Jongeren ver gadert dinsdag 22 februari in so ciëteit De Teerstoof aan de Niéuw- straat 12 In Schiedam. Aanvang 8 uur. SCHIEDAM De Spaanse werk-, nemers in Schiedam willen een avondoplelding voor métaaldraaier volgen. De commissie voor opvan ging en begeleiding van buiten landse werknemers zal hierover contact opnemen met de drie' technische scholen in Schiedam. GROENOORD De Plantsoe nendienst heeft een boompje neer gezet bij de hondenspeelplaats op bet Chopinpleln, Gehoopt iwordt dat de honden zich kunnen be heersen tot de boom bereikt is. Van Rijswijk in mei ,erb"e" al uit Gorzen Op het nieuwe terrein gaat de firma Van Rijswijk twee gebouwen neerzetten: een douane-opslagloods en een' kantoorpand." met' erboven een Woning voor de beheerder. Di rect naast de: gebouwen komt een een woning voor de beheerder. Di rect naast de gebouwen komt een parkeerterrein, groot genoeg voor vijftig vrachtwagens. Eind volgende maand gaat de eerste paal voor de douaneloods de grond In. Twee maanden later, In mei. moet het pand klaar zijn. De aannemer verwacht het gehele pro ject eind november gebruiksklaar te kunnen opleveren. Eén van de directeuren van de transportonderneming. de heer N. W. C. van Rijswijk, zei ons even blij te zijn als de buurt dat de verhuizing nu definitief doorgaat, ..Eigenlijk hebben we aan het arti kel van vorig jaar in Het Vrije Volk te danken, dat er Ineens snel heid is gezet achter het project.'" Directeur Van Rijswijk wil spe ciaal de mensen die in de directe omgeving van het bedrijf wonen, graag een pluim geven. „Juist de genen, die het meeste last van ons zouden moeten hebben, hebben het grootste begrip getoond," aldus de heer Van Rijswijk. Volgens hem is zijn bedrijf de enige van de vijf grote Schiedamse transportondernemingen, die bereid is vanuit de stad naar de polder te verhuizen. De prijs die hiervoor be taald moet worden, is aanzienlijk: het nieuwe complex vergt grote in vesteringen. Om die uitgaven zo snel mogelijk terug te'verdienen, is de douane loods (de tweede in Schiedami ge bouwd.. Veel wordt ook .verwacht van de volautomatische wasmachi ne. voor vrachtwagens, die in de loods komt te staan. „Dat soort dingen moeten we wel doen." aldus de heer Van Rijswijk, „anders zou den we het hele 'project nooit heb ben kunnen betalen." (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De vrachtwagen chauffeurs krijgen het moeilijk, want in de Algemene Politieveror dening komen nieuwe artikelen te staan, waarin het verboden wordt auto's langer dan twee uur voor een bewoond; huis te parkeren. Daarmee krijgen de Schiedammers, die in de afgelopen tijd,.geklaagd hebben over grote vrachtwagens voor hun deur, die het uitzicht be lemmerden, hun zin. Ook kan vol gens een nieuw artikel iii de APV verboden worden veel vrachtwa gens op één plaats in de stad neer te zetten. Voor de hondehezitters zijn er ook een paar verbodsbepalingen bij gekomen. In de bebouwde gedeelten van de stad mogen de honden niet los lopen, anders kan de politie het dier vangen en na drie dagen doden of verkopen. De eigenaar kan het door de politie gevangen dier te rugkrijgen als hij de gemaakte kos ten aan de gemeente beatlt. Hij .- moet er in 't vervolg ook op gaan letten dat de stoepen en voetpaden niet door. de uitwerpselen van;het dier worden bevuild.' v" Verder zijn er wat losse artikelen in de APV gewijzigd: In de vijvers en singels van het Beatrixpark mag voortaan niét gezwommen worden of met motorboten gevaren worden. Ook het spelen met een bal is verboden op een weg waar bewoonde huizen langs slaan, als de bewoners bang zijn voor inge gooide ruiten of andere beschadi gingen. In de parken en speelweiden mag voortaan niet meer met mecha nisch voortbewogen speelgoed, zo als motorbootjes en modelvliegtui gen, gespeeld worden. De wijzigingen van de APV gaan door als de gemeenteraad ze in de volgende raadsvergadering goed keuren. SCHIEDAM De wedstrijd in de ereklasse tussen TSP en het Amsterdamse Tempo-Team Is in verband met de wereldkampioen schappen schaatsen van aanstaan de zondag verschoven naar zon dagmiddag 19 maart. TSP 2 speelt vanmiddag eeu uitwedstrijd tegen Utrechtse Iduna. NOAD speelt vanmiddag een uit-wedstrljd tegen koploper Tilburg. Zo is de brandersbuurt tegen de vlakte gegaan voor een plan waarvan de realisering nog lang niet vaststaat, zo is de driehoek Vlaardingerstraat. Vellevest en Kethelstraat gegaan, en zo ver- gaat het nu de Hoofdstraat en de Voorhaven. Binnen afzienbare tijd vertrekt er uit de Hoofdstraat een boek handel. Daarmee is dan de remo- •vering vandat stuk Schiedam weer 'n stukje gevorderd, want 'n nieuwe winkel komt er niet meer. Wat moet hij er ook. Links en rechts zijn'de-winkels verlaten en de bijbehorende deuren dichtge spijkerd. Veel zal' de opruiming die het vroegere gemeentebestuur zich daar heeft voorgenomen er na tuurlijk niet mee opschieten. De voorbereidingen ertoe duren nu al ruim tien jaar en elke sluiting is daarin niet meer dan een stap je. Het was de enige echte haven buurt die Schiedam ooit rijk is geweest. Vroeger heeft het ooit. nog wel eens de functie vervuld van een Schiedams Katendrecht, Een rosse wijk op zeer kleinsteed se schaal, maar met alle ken merken die een dergelijke buurt behoorde te hebben. Er waren wat' cafés, wat danshuizen, die vooral door de meisjes van de aan de overkant van de -Voorhaven ge- vestigde kaarsenfabriek werden bezocht en zelfs een paar huizen van verdacht allooi, al hield de overheid vol dat het verdachte binnen de perken bleef. Dat kon ook moeilijk anders, want tege lijkertijd moest de Voorhaven dienst doen voor de Schiedam mers die hem ais eindpunt had den gekozen voor de zondagse wandeling. De politie werd derhalve opge dragen de 'verdachte huizen' Voorhaven Veel goed doet zoiets natuurlijk niet. Niet aan de buurt waarin zich een dergelijke saneringswijk bevindt en niet aan de mensen die er al dan niet uit vrije wil blijven wonen. De hui zen in de omgeving van zo'n afge schreven" plek lopen sterk in waarde terug en het sociale - pa troon wordt doorbroken met alle gevolgen van dien. Het nut van een dergelijk be leid wordt tegenwoordig sterk in twijfel getrokken. Beter is het de huizen te laten op basis van een paar stevige overeenkomsten tus sen de bewoners en de overheid, zodat-wanneer de sanering een maal aan de orde komt, de ge meente ongehinderd aan de slag kan gaan. In het geval van de Voorhaven en de Hoofdstraat was een .derge-- lijke regeling niet misplaatst ge weest. Alhoewel niet van grote Ïhïstorische of stedebouwkiindige* betekenis had dat stuk Gorzen een duidelijk eigen gezicht. zorgvuldig te patenteren en. te vi- siteren' wat kennelijk met zoveel overtuiging werd gedaan dat bin nen enkele jaren de lol er voor de meesten af was. en in een van. de beruchtste etablissementen voort aan alleen nog maar koffie, melk en thee werden geserveerd. Daarna was het snel .afgelopen met de belangstelling vóór de Voorhaven en de Hoofdstraat. Zowel van de zijde van de bevol- king als van de overheid. Tot de oorlog bleef de Voorhaven nog een levendige buurt. Erna is op - een of andere manier dé klad erin, gekomen. Al in de jaren vijftig werden de eerste panden voor de sanering gereedgemaakt als eer ste voorboden van een sanering die dan nu langzamerhand naar haar hoogtepunt--toegroeit; -Iets aan te doen is er natuurlijk niet meer. Alleen ligt achteraf de vraag vtfór de 'fiand of. er geen betere procedure te 'volgen zou zijn geweest. Voor dit jaar heeft de Schiedam se Raad voor Jeugd en Jongeren een begroting ingediend van 92.000 gulden. Daarvan is ruim twintig duizend bestemd voor activiteiten. Wat die activiteiten precies zijn, weet de jeugdraad nog niet. maar het gemeentebestuur wil deze post toch al goedkeuren, als bij de be- stedlng van geld verteld wordt, wat ermee gedaan wordt. (Van een onzer verslaggeefsters' SCHIEDAM De Schiedamse drukkerij De Eendracht aan de Westfrankelandsestraat heeft deze week haar 75-jarig bestaan gevierd. Ter gelegenheid daarvan is een boekje,"-uitgegeven over de heer M. C. M. de Groot, oprichter van De Eendracht. In een bescheiden vie ring van. het- jubileum heeft het personeel van de drukkerij de di rectie dinsdag een schilderij aan geboden. Het boekje over de heer De Groot is verlevendigd met veel tekenin gen van Octave de Coninck van het oude Schiedam. In het voorwoord van de huidige directeur van De Eendracht staat, dat het boekje een eerbetoon'is aan de grondleg ger van de drukkerij. Er wordt uit voerig ingegaan op de ideeën van de heer De Groot, die voor zijn r.ijd erg progressief waren. De Eendracht is gesticht op de basis van winstdeling, wat 75 laar geleden een unieke zaak was. Nu nog is de helft van de aandelen van de'drukkerij in hav -i-n van de personeelsleden en de ah-'- e héift in handen van de regelmatige af nemers. Het boekje Herinneringen aan de groot Schiedammer is samengesteld door B. Kedde. De oud-gemeente- archivaris A. van der Poest Cle ment heeft de inleiding geschre ven. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De naam voor het in aanbouw zijnde dienstencentrum voor bejaarden aan de Nieuwe Damlaan Is gistermiddag bekend gemaakt: De 4 molens, gaat het gebouw in de toekomst heten. Deze naam is gekozen door de heer P A. de Rijk. Wattstraat 38a In Schie dam. Hij heeft daarvoor een ca deaubon ontvangen. Er waren in 't griice! 146 namen ingezonden, maar De 4 molens is verkozen. omdat vanuit het dien stencentrum de vier Schiedamse molens t* zien zijn. SCHIEDAM -;nct wordt een feestelijke en „hartstikke spectacu laire" opening, dat" is het enige dat de bedrijfsleider van de HEMA, de heer H. de Waard, voorlopig kwijt wil over de opening van het nieu we gebouw aan de Broersvesi op 8 maart. Wat er precies allemaal gaat gebeuren moet een verrassing blijven. HU wil wel vertellen, dat er op dc dag vóór de opening, op 7 maart, „open house" is voor drieduizend .Schiedammers. Ze mogen dan alles beküken, maar kunnen nog niets kopen, De- dag daarvoor heeft hel HEMA-pcrsoncel de nieuwe HEMA voor zich alleen. Dan komen ook de ouders en echtgenoten van de verkoopsters kijken. len,' want dan Worden de laatste spullen van de Koemarkt naar de Broersvesi gebracht. Hét nieuwe gebouw is precies op tüd af. Er is niet van het werk schema afgeweken. De enige tegen vallers waren dc drie inbraken. Maar dc toekomstige inbrekers wordt het niet gemakkelijk ge maakt. Er is een uitgebreid alarm systeem gemonteerd, dat elke dief op de vlucht laat slaan: Volgende week wordt het gebouw zorgvuldig "en grondig schoonge maakt, waarna er uit het hele land verkoopsters naar Schiedam konten om het nieuwe filiaal keurig in te richten. En dan is het wachten op de eerste klant op woensdag 8 maart om half elf. Over- de verlenging van rijkssubsi- ;dte is het gemeentebestuur niet op timistisch. Officieel is er nog geen antwoord binnen van het ministe rie over de aanvraag. Uit telefoni sche contacten ls gebleken dat de vooruitzichten zeker niet gunstig zijn. in verband met bezuinigings maatregelen. Als het Rijk toch'met geld over de brug komt kan de gemeentesubsidie zo klein als 9200 gulden worden. Er bestaat een re geling waarbij de. regering de rest betaalt. Het gemeentebestuur stelt de raad voor de jeugdraad hoe dan' ook in staat te stellen haar werk vport te zetten en uit te diepen. Voorwaarde voor het verlenen van subsidie aan de Raad voor Jeugd en Jongeren is dat de gemeente raad de begroting moet goedkeu ren. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een felle uit slaande brand heeft gisteravond de bovenetage van het aannemingsbe drijf D. Kreuger aan het Raam in het hart van de Schiedamse bin nenstad volledig verwoest. Naar de oorzaak van de spectaculaire brand, die drommen publiek trok, werd vanmorgen een onderzoek in - gesteld. - De brand te ontdekt door enkele bewoners aan de Dam, Op het moment datze alarm sloegen, brandde de bovenetage al als een fakkel. De vlammen sloegen tien tallen meters boven het dak uit. Op de bovenetage waren de boek houding en het archief van het be drijf gevestigd. De benedenetage liep aanzienlijke waterschade op. De Schiedamse brandweer heeft het vuur bestreden met-twee mid den- en drie lagedrukstralen. De schade wordt ruwweg geschat op honderdduizend gulden.

Het Vrije volk | 1972 | | pagina 1