a Nieuwe Hema feestelijk open Lszers- service KANTOORTOREN 'WANKELT' Delun'ic"lt" pas na 1 april naar Maassluis 'n Opel Kadett hebt u al voor f2.094,- Invalsters welkom bij onderwijs Schiedam even miken aan 'Bakmeel' Van Meel en Bahema zoeken het hoger op eurotax 15.11.: Confrontatie Udink bekijkt flats MsselbHnd Havenkerk, open vraag if Joop Molendijk weg bij De Hollandiaan PIETERSEN CO. SCHIEDAM N.V. Watervrienden op zoektocht al a-l B Strand wandeling (en....Kadetts zijn leverbaar uit voorraad) Uniek Nieuwe stijl Bevalling Begeleiders voor honkballer tj es Gé Rens ambtenaar bij sportzaken Sons Soucis I m li :%fè^pp.£. - (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Het is allemaal op rolletjes gelopen, precies als de organisatoren hadden gepland: op een stralende woensdagmorgen zijn honderden Schiedam mers de nieuwe Hema binnengestroomd, achter de trom melende tamboers van de Rijnmondband aan. De klan ten hebben buiten staan dringen tot de directeur, de be drijfsleider en burgemeester eindelijk uitgepraat waren. Maar toen de bel geluid was en de scheepsfluiten ge klonken hadden was het zover: de deuren aan de Lange Kerkstraat gingen open en de klanten konden bezit ne- men van „hun" Hema. K tM<s Schiedam GM afdeling verkoop en showroom: Broersvest 74-76, Schiedam, tel. 010-269404 is gewoon een krant waar heel veel in staat. Advertentie kerqieuwt uw veiligheid! fa STOPPEN naar C. J. Heinsbroek, SCHIEDAM Mi nister TJdink volks huisvesting en ruimte lijke ordening) heeft gisterochtend 3 kwar tier lang flats aan het Bachplein en de Laan van Bol'Es hekeken. Hij deed dat op uitnodiging van de Nederlandse Vereniging van Sy steemhouwers. De Schiedamse wethouder van huisvesting heeft de minister begeleid. $1 al ?i IJ aL 'ff Üf lil .Vil ij ii HL sfl HET VRIJE VOIK PAGINA 25, ®W?^|vWS' ''a <W/M>W isV De verkoopsters van 't eerste uur Voor het publiek de Hema 'binnenkwam, hebben de Schie- damse notabelen en de genodig den de winkel op hun gemak kunnen bekijken. Ze werden rondgeleid door deskundigen, die hen alles vertelden over de ne gen kassa-eilanden, de gastvrou wen en de koffie wip-in. Vooral van die koffieshop was de bur gemeester erg gecharmeerd. In zijn speech zei hij" dat hij' voor taan wel met zij'n vrouw meewil- de. hij gaat dan koffiedrinken, terwijl zij de boodschappen doet. Voor de burgemeestér aan het woord kwam, deden eerst de Hema-direkteur .J de Roo en bedrijfsleider G. de Haard hun de een zegje. De heer de Roo gaf Schiedamse bedrijfsleider reddingboei met oorlam (een krat jenever) om z'n hoofd bo ven water te kunnen houder in moeilijke tijden. Toen de he, de Haard aan het geven van ca- eleaux toe was, bedankte hij eerst zijn medewerksters heel hartelijk voor alle werk dat ze verzet hebben. Voor de „werk sters van het eerste uur" had hij ook een verrassing in petto: een kaasplankje met een stuk Hema kaas. Hij gaf dat aan zestien da mes, die al in 1934 als verkoop ster bij de eerste Schiedamse Hema aan de Koemarkt in dienst waren. Voor de burgemeester had de heer .e Haard weer een heel ander presentje. Doelend op C en A, die nu het pand aan de Koemarkt gaat bezetten, gaf hij Schiedam's eerste Varger twee schapen voor de kinderboerderij, daarbij een spreekwoord enigs zins door elkaar haspelend: „Als er één schaap over Schiedam is volgen er meer". Na het opruimen van de keu tels. die de schapen meteen op de brandschone vloer lieten val len, konden de verkoopsters aan de slag in hun nieuwe werk ruimte Met een roze anjer op hun schort gespeld, ontvingen zij de nieuwsgierige klanten, terwijl hun bazen met de geno digden verder feest vierden in de Amstelbron. Daar lieten de oud-verkoop sters uit 1934 nog eens van zich horen. Ze droegen Se heer de Haard een zelfgemaakt gedicht voor Daarin beschreven ze de vooroorlogse toestanden in de Schiedamse Hema, toen een overhemd nog 100 cent kostte en de winkel tot acht uur open was. En daarna hadden de ver koopsters van 1934 nog genoeg tegen elkaar te kletsen, na el kaar 38 jaar niet gezien te heb ben. ïxxj#» Burgemeester: aanbakk"n is er bij 1 Alarmnummers: Politie, Lange Nleuwstraat 55, tel. 269333. Brandweer. Singel 8la, tel. 263578. Apotheekhulp. tel. 284918. Centrale Meld- en Regel- kamer van Rijnmond voor klachten over stank, vuile lucht etc.: oio - 150000. Bezoekuren ziekenhuizen: Gemeenteziekenhuis Schiedam. Burgemeester Knappertlaan 25 telefoon 269126. Zaal 1,30 tot 2 uur en T tot 7.30 uur. Klas 1.30 tot 3.00 uur en 7 tot 8.30 uur. Kraamafdeling 1.30 tot 2.30 uur en T tol 7.30 uur. Klachtennummer Het Vrije Volk, Hoogstraat 76 telefoon 268798 Gemeentelijke Sociale Dienst, Broersveld 144. tel. 264816. SCHIEDAM Het club huis Sint 'Joris Doele be staat deze maand 23 jaar. Ter gelegenheid daarvan is een extra programma in elkaar gezet: een strandwandeling op vrij dag 10 maart, 1 de deelne mers moeten om kwart voor zeven bij het club huis zijn: om half negen is er discobar voor jonge ren vanaf twaalf jaar en om tien uur worden de oudere tieners verwacht, die niet met de strand wandeling meegaan. Voor hen komt de band "Nni- on Station"'. De volgende dag, zaterdag II maart, is er om één uur een speur tocht voor jongeren en om drie uur discobar. Zondag is het clubhuis gesloten. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Volgens nog onbevestigde berichten gaan de plannen voor de bouw van een kantoortoren aan de Nieuwe Haven in Schiedam, niet door. De N.V. Stadhuis plein, eigenaresse van de grond, wil de geruchten niet bevestigen, maar laat wel doorschemeren dat er moei lijkheden zijn. Volgens de heer G. M. van Dort van de N.V. Stadhuis plein is het in ieder geval ze ker, dat er op het terrein waar tot voor enkele jaren de St. Liduinakerk stond, een torengebouw komt, in welke vorm dan ook, Welke moeilijkheden zich precies bij het uitwerken van de plannen hebben voorge daan, is tot dusverre niet te achterhalen. Wel wel de heer Van Dort nog kwijt, dat één van de knelpunten, de nood zaak voor het indienen van een plan bij de schoonheids commissie geweest is. „Pas daarna kun je aan het reke nen gaan", aldus de heer Van Dort. Zoals bekend., .bracht*, de N.V. Stadhuisplein in de ver gadering van de commissie stadsontwikkeling van sep tember vorig jaar, de voorlo pige plannen voor de kan toortoren in de openbaarheid. Ze behelsden: het bouwen van een kantoorpand van vijftig meter hoog; met aan de voorzijde een kantoorge bouw een parkeergarage en de kelder van het hoofdge bouw een parkeergarageg en aan de achterzijde een flat van twee verdiepingen met 21 woningen. Eerdere plannen van de N.V. Stadhuisplein om een torenflat op het al jaren braakliggende terrein neer te zetten, zijp afgesprongen op de te hoge huurprijs van de woningen. De maquette van de kantoortoren aan de Nieuwe Haven zoals die in september van het vorig jaar aan de gemeente gepresenteerd werd. (Van onze sportredacti VLAARDINGEN/SCHIEDAM Joop Molendijk zal zijn con tract als trainer van De Hollan diaan niet meer verlengen. Aan het eind van het seizoen gaat de Schiedammer, na vier jaar aan de Vlaardingers verbonden te zijn geweest, naar een andere vereniging. „Ik heb verschillen de aanbiedingen," zegt hij. Die aanbetaling levert gewoonlijk geen enkel probleem op: die wordt in 9 van de 10 gevallen volkomen gedekt door de inruil- waarde van de vorige wagen. En dc financiering in 24 maandelijkse termijnen van f 246,- heeft nog een plerierige kant: de in de termijnen ingecalculeer de rente kunt u aftrekken van de belasting. Ziet u dat er geen enkel bezwaar is om tenminste een proefrit aan te vragen? Opel Kadett bij con tante betaling vanaf 6.994,- (incl. BTW en ex General Motors Continen tal). OPEL 2K5 1 I I I I I I I I 1 I »5i,v .i5' s (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Op de openba re basisscholen in Schiedam zijn op 't ogenblik geen vakatures meer, maar er is nog wel be hoefte aan invalsters. De maat regel van het ministerie, die veel onderwijzers, die tn Schie dam onmisbaar zijn, heeft vrij gesteld van militaire dienst, heeft aan deze situatie meege holpen. Nog steeds doet het bureau Onderwijs zijn uiterste best om alle gaten te dekken. De wet houder, mevrouw G. Verweij, noemt de situatie nog steeds „zorgelijk". Ze heeft ook nog geen idee, hoeveel onderwijzers voor het volgend cursusjaar gaan opzeggen. Het bureau isge vestigd aan de Hoogstraat 200 en he- tele foonnummer is: 26 77 12. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De lichamelijk gehandicapten van de Sociale Werkplaats aan de Boterstraat gaan zeker niet voor 1 april ver huizen naar Maassluis. De di- rekteur van de Sociale Dienst, de heer G. Smits, heeft nog gis teren met de leiding van de Maassluisse werkplaats gepraat over de details van de verhui zing. Er zijn al een paar werk nemers uit Schiedam naar Maassluis gegaan, die het er volgens de Sociale Dienst erg naar hun zin hebben. De Sociale Dienst is van plan zo goed mogelijk voor de Schie dammers te blijven zorgen, ook als ze in een andere plaats wer ken. Voor vervoer en doktersbe zoek wordt in overleg met de werknemers een oplossing ge zocht. De verhuizing naar Maassluis is nodig, omdat de werkplaats in de Boterstraat niet meer voldoet en het ministerie heeft gepleit voor regionale aanpak van de werkplaatsen. In het kader van die regionale samenwerking is het ook de bedoeling, dat Maas sluisse werknemers in Schiedam aan de buitenobjecten en de ad ministratie gaan werken. Voor de geestelijk gehandicap ten, die nu nog samen met de lichamelijk gehandicapten in de Boterstraat zitten, is misschien overplaatsing naar Rotterdam mogelijk, aldus de Sociale Dienst. In dat geval wordt over leg gepleegd met de betrokkenen en hun ouders. De dienst moet erkennen, dat er bij elke over gang voor de werknemers aan- passingsmoeilijkhtden ontstaan. Daarom is de dienst van plan met elke werknemer afzonder lijk te gaan praten over de toe komstige verhuizingen. (Van onze verslaggever Joop Spanjersberg) SCHIEDAM Joop van Meel (32) is zo'n gehaaide prater, zeg maar: entertainer, dat je je afvraagt of hij wel meent wat hij allemaal vertelt. „Ik ben een naïeve jongen, die bij het schilderen neg steeds zit te gloeien van plezier", zegt de Rotterdamse glamour-bov .openhartig' over zichzelf. ,,'Tuurlijk is Joop naïef", repliceert zijn zwager. „Maar hij is tegelijkertijd ontzettend uitgekookt". Van Meel geeft die goudeerlijke kritiek, ruiterlijk en verlegen lachend toe. „Maar", voegt hij er snel aan toe, Jk meen alles wat ik tot nu toe gezegd heb". Deze on zijn mmst onthid'en- dp dia'oog ;s het einde van een gesprek van dik twee uur met Van Meel. De Rotterdamse kunstenaar („Een mooie, me lancholieke j ongen", vindt het zwakke geslacht) is op het ogen blik in het Stedelijk bezig met de opbouw van zijn expositie De rechterbenedenzaal het is dinsdagmiddag stinkt in dringend naar verse ver en wordt bijna begraven in een or gie van hardnekkig hamerge- kion. Van Meel staat er wat ver loren. maar trots tussen. In feite heeft hii twee lange I ;aren oo dit biizondere momeni i gewacht T\ve -aren waarin hij beurtelings doodziek en dolge lukkig bezig was met het schil deren van zijn superdoek: „De Overce mechaniseerde Wereld". Een naam waarmee hij op de keoer beschouwd allerminst in zijn sas is. „Voor mij mag ie „Over* 'tus sen haakies zetten", zegt hij, „of het: geboorte, marteling of werkkamer noemen. Want het is niet af. Alles gaat gewoon door; ook het denken erover". Uniek aan Van Meel's exposi tie zijn twee dingen: a) Er wordt maar één, zij het ontstellend groot, doek geëxposeerd; b) Het hele project is in samenwerking met twee niet-schilders tot stand gekomen De namen van dat supplementaire duo: Eric Bakema /architect, 27, en zoon van De Grote Bakema) en Ge rard van Soest (fotograaf, 32, en Schiedammer). Het tandem Bakema Van Soest heeft een onmiskenbare biidraep geleverd aan deze ten toonstelling. die voor Van Meel de eerste stao moet betekenen naar internationale erkenning en roem. Bakema ontwierp „een archi tectonische doos van vele tien tallen vierkante meters" om het sch'lderii heen. Van Soest zorg de voor 80 dia's over details in het sch'lcerii. en nog eens 80 over ander werk van Van Meel. die aUe 160 in de doos te zien 7ï'n H°t rpe.iHaat van die sam«n- v—icinc 'Bakema hardoo la- - -„O-*-ion iip-oc, ,7oon en ik; de firma Bakmeel"), waaraan deze week nog druk gewerkt wordt, vindt Van Meel honderd procent geslaagd Bakema, dezer dagen eveneens ijverig in de weer m het mu seum, onderschrijft die mening zonder reserve. Breedgebarend zegt hij: „We hebben elkaar tus sentijds beïnvloed. Ik heb Joop adviezen gegeven en Joop mij". Van Meel is er eigenlijk her meest enthousiast over. Voor hem is deze samenwerking het begin van een nieuwe stijl m de kunst ,Voor mij", vertelt hij, „is de schilderkunst opgehouden bij het surrealisme en cobra. Daarna is er niets meer geko men. Daarom geloof ik dat deze combinatie van architectuur, fo tografie en schilderkunst een grote toekomst heeft". Hij schrikt zichtbaar van die uitspraak en voegt er enigszins relativerend aan toe: „Het hoeft natuurlijk niet waar te zijn, want voorlopig ben ik de enige die deze techniek beheerst". Dat Van Meel met deze expo sitie hoge ogen wil gooien op de (inter) nationale markt, staat als een paal boven water. Zo wordt er vrijdagmiddag in het-, museum een persconferentie belegd ten behoeve van de complete schrij vende kunstpers. Of de heren critici Schiedam zullen aandoen, lijkt vooralsnog dubieus. Immers door vrijwel alle gro te dagbladen is Van Meel al breedvoerig in de schijnwerper gezet. De lovende stukjes proza hangen als stille getuigen daar van. nog steeds aan het prikbord in het museum Toch vindt Van Meet zo'n vergadering met de oers nog best de moeite waard. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAJtt Joop van Meel, Eric Bakema en Gerard van Soest exposeren in het kader van de Konfrontatie 8-tentoon- steliing vanaf zaterdag in het Stedelijk Museum het doek: "Ovcrgemechaniseerde Wereld", een gebeuren van licht, geluid en beeld. Andere exposanten van Konfrontatie 8: De Duitser Ewert Hilgeman met een serie kubussen, Ger Siks met tekenin gen en gouaches over seks en geweld en Frans Peters uit Swalmen in Limburg met bol- en cilindervormige sculpturen. Vrijdagavond 10 maart om kwart over acht wordt de tentoonstel ling officieel geopend. Want er zijn grote plannen. Met de directie van het Arn hems Museum (lees: Pierre Jan sen) en het Stedelijk Museum m Amsterdam (dé smaakmaker op cultuurgebied) is voorlopig over eenstemming bereikt over het tentoonstellen van het super doek. Maar Van Meel kijkt verder. Hij mikt hoger: op Europa en Amerika. „Niet dat ik zo gek ben op Amerika", geeft hij toe, „maar het is wel zo, dat je daar meer kansen krijgt". Als we de merites van het doek ter sprake brengen, houdt Van Meel een gloeiende mono loog. Hij wijst zwierig met z'n duim achterwaarts op het kunstwerk en zegt: „Het is voor mij bijna een bevalling geweest. Het ding heeft in mijn atelier een overstroming moeten door staan Er is van alles mee ge beurd en aan veranderd. Ik ben er bijna kapot aan gegaan, dat meen ik", „Een .vriend van me heeft het: een legende van de toekomst ge noemd. Dat komt er het dichtst bij. Al die machines zijn gewoon gedrochtelijke wezens, gedefor meerde mensen. Kom door de invloed die mijn katholieke op voeding nog steeds op me heeft". „Maar ik geef toe dat het alle maal iets romantisch heeft. Ik heb dat proberen te voorkomen door felle kleuren te gebruiken. Daardoor ook kun je alle figu ren beter onderscheiden Als ik het bïjvoorbeelu griezelig bruin gehouden zou hebben, zou die hele voorstelling nog romantisch geworden zijn". „Denk niet, dat ik het doek nou verschrikkelijk scherpzinnig vind. Ik vergelijk me eigenlijk met de Douanier Rousseau. Die zag alle moeilijke dingen op een eenvoudige wijze erg scherp". Bij het scheiden van de markt wil Van Meel nog één ding kwijt Voor de lezer misschien onbelangrijk, maar voor Van Meel iets vanzelfsprekends, dat je niet mag en kunt vergeten. „Ik wil, nee, ik stel er prijs op dat ie meneer Ammerdorffer van de technische dienst van het museum even noemt. Die man heeft zich zes weken uit de naad gewerkt voor ons." En dan: „Eigenlijk te gek, dat ik je dat 70 opdraag, ik lijk Ard Schenk wel" ^**854 (109mithterheliudhu.il SCHIEDAM TELEFOON (0101 26 3351 EN li EOmRPAH i Voor onzichtbaar Frans Halsplein 2. Tel. 010 - 267090 (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Over het lot van de Goede Havenkerk aan de Westfrankelandsedljk is nog niets beslist. Pas volgende week gaat de kerkeraad van de Ge reformeerde Gemeente een de finitief besluit nemen: verkopen of niet verkopen. Tot dat moment is het een vol komen open vraag wat er met de kerk gaat gebeuren, volgens wijkpredikant J. Schuring. Hij ontkent net hardnekkige ge rucht dat de kerk verkocht zou worden. Wat hij wel kwijt wil is, dat er op korte termijn een op lossing gevonden moet worden. Als de verkoop van de Goede Havenkerk toch mocht doorgaan, helpt dat de gereformeerde ge meente toch een beetje uit z'n financiële moeilijkheden. Op 't ogenblik kampt de gemeente met grote tekorten. SCHIEDAM Voor de leden van de Schiedamse zwemvereni ging „De Watervrienden" staan weer veel aktiviteiten op het programma. In het zaaltje aan- de Stadhouderslaan 119 is op 18 maart een dans- en spelavond. De avond begint om acht uur en duurt tot ongeveer elf uur en is bedoeld voor de leden van 15 tot 22 jaar. Op tweede Paasdag, maandag 3 april, is er voor de leden van 6 tot en met 12 jaar een eierzoek- tocht in het Beatrixpark. Om tien uur moeten de liefhebbers verzamelen bn de ingang van het bad Groenoord, liefst met een paar gemakkelijke schoenen aan. Aanmeldingsformulieren (uit het Opkikkertje) moeten voor 27 maart aan de kassa zijn ingeleverd, getekend door de ouders. Het Zomerkamp gaat deze keer wel door voor de Water- vrienden. Het wordt gehouden in een kamneerboerderij in Wa- nenveld in de week van 8 tot en met 15 iuli en is bedoeld voor de leden van 8 tot en met 12 ïaar. De deelnemersprijs is 50 gulden Als er genoeg deelnemers zijn, kan er voor de 12 tot 15 iarigen ook een zomerkamp gehouden worden van 15 tot 22 juli in Wa penveld. De leden van 16 tot 25 jaar kunnen mee naar het internatio nale kamp bij Muncher) tijdens de Olympische Spelen van 26 augustus tot 10 september. De 400 gulden. (Van onze sportredactie) SCHIEDAM De honkbalaf deling van DHS heeft een aan tal mensen bereid gevonden de honkballer tj es in de leeftijds groep van 10 tot 15 jaar te be geleiden. Op zaterdag 18 maart 's morgens om negen uur, zal een aanvang worden gemaakt riet de voorlichting en training voor de jeugdleden. VLAARDINGEN/SCHIEDAM Gé Rens, sinds enkele weken in het bezit van de vereiste pa pieren, zal, mits B. en W. hun. toestemming geven, de nieuwe ambtenaar Sportzaken worden m Schiedam. Hij volgt dan de huidige ambtenaar Sportzaken op, de heer Jac. van de Linden, die naar Ridderkerk vertrekt. Rens was al verbonden aan het bureau Sportzaken. Hij geniet het vertrouwen van de Schie damse Sportraad. kompiete huid-kosmetika gaarne geadviseerd door Drogisterij - Parfumerie Bijouterie Hoogstraat 115. Groenetaan 30 y* I Km j 'I Nil V*L vv| 4,1 Hr I Ml h.5| tf Jl i I 4I tl

Het Vrije volk | 1972 | | pagina 1