Sen B 'ën mn Gebr. de Veld ebouwimg Een blamage m erweek SCHIEDAM VANDAAG Amateurtoneel werkt voor bijna lege zalen Schiedam zit krap in z'n psychiaters *■31 Over vijf weken eerste paal m Lezers service Bêstem^P® ijzo 'ndebe 15.11.22 Radiografisch Jubileum Zweden 00RL0PIG OOR ■J£» - mmmmmammmsmmmmmmmmemm Bundeling gezondheidszorg dringend gewenst eurotax tem. T.Y. DEFECT? TERREIN HEEFT RIJ OETBAL """«tewemeii tel 269320 IP VRIJDAG 31 MAART 1972 HET VRIJE VOLK PAGINA 19 W' (Van een onzer verslag gevers) SCHIEDAM Bij de Hdienst Gemeentewerken bor- fJrelt het van de ideeën, bdi. Werden in het recente ver deden al halve of hele expe rimenten aangedurfd als: in- fra-rood foto's voor het op sporen van zieke-bomen, het iaanleggcn van honde-toilet- Wij helpen U direct (brom)fietsen fijn HOOGSTRAAT 101-103 SCHIEDAM Tel. 26 75 52 SCHIEDHM Voor al uw verllchtlng-stereo-app. klenren-T.V. ten en het neerzetten van kunstzinnige zitbanken o.a. bij het Gemeenteziekenhuis, ditmaal komen de werkers van Gemeentewerken op nieuw met een simpel, maar zeer handzaam idee. Op veel braakliggende terreinen in Schiedam zijn kortgeleden borden geplaatst met in levensgrote letters: een B en een V. Een B wil zeggen: dit terrein heeft de Bestemming Bijzondere Be bouwing. Een V: dit terrein is Voorlopig Vrij Voor Voet bal. Gemeentewerken wil hier mee aangeven dat de bedoel de terreinen, voornamelijk in Groenoord en Nieuwla.nd, al een bestemming hebben in de gemeentelijke plannen. Met andere woorden: het re creatieve gebruik is slechts van beperkte dutir. '^FORMATIE Dj£)jST mm>; De opening van de douche gelegenheid in het Sport fondsenbad. Links directri ce mejuffrouw. Hazebroek. Rechts wethouder Truus Verweij. SCHIEDAM De eer ste paal voor Zwembad-, zuid. dat sebouwd zal worden aan de Westfran- kelandsedijk, wordt ver moedelijk over vijf we ken geslagen. De datum staat nog niet definitief vast, omdat men afhan kelijk is van de levering van de heipalen. Ge meentewerken is de afge lopen weken al bezig ge weest met het kappen van bomen op het terrein en het storten van zand. De bomen die beslist niet weghoeven, worden on gemoeid gelaten. mm r K*m:- Schiedam it} v Evt. vooraf prijsopgave PHHipji St. Liduinastraat 78 a S Schiedam Telefoon 010—26 86 38 Off. Philips dealer (Van een onzer verslaggevers) f SCHIEDAM De Schie- damse Modeljachtvereniging „De Viking" opent op zater dag 6 en zondag 7 mei het vaarseizoen met internatio nale wedstrijden voor radio grafisch bestuurbare scheep jes en raceboten voor het theehuis in de vijver van het Prinses Beatrixpark. De decl- nemers komen uitBelgië, VVest-Duitsland, Denemarken, Engeland ën Buiten Mongolië. Op 23 april gaan de Viking leden naar Antwerpen waar' een landenontmoeting Bclgië- Ncderland gevaren zal wor den. Ook de return (op 16 juli) wordt dit seizoen in België gehouden, omdat er in Neder land geen enkele rechthoekige, zeilvijver is. Laatste grote evenement voor De Viking is dit jaar op 9 september. De vereniging organiseert dan in de vijver van het Prinses Beatrixpark de nationale kampioenseëhap- pen voor radiografisch be- stuurde scheepsmodellen. (Van onze sportredactie) SCHIEDAM In het kader van het 23-jarig bestaan or ganiseert de honkbalvereni ging Schiedam op 2 april (2e paasdag) een honkbal toernooi. Deelnemende verenigingen zjjnr Eurostars uit Rotterdam, deze vereniging bestaat toe valligerwijs ook 25 jaar, en Xüchtbali uit België, reeds diverse malen kampioen van België. Het programma luidt als volgt: 10 uur Schiedam-Eurostars 12 uur Schiedam-Luchtball 2 uur Luchtball-Eurostars. (Van onze sportredactie) SCHIEDAM Voor de tweede keer zal een gezel schap tafeltennissers uit Zwe den een bezoek aan Schie dam brengen. De vereniging Uddevalla is een week te gast van de ver- eniging NOAD. Zaterdag om- slreeks zes uur worden de Zweden in Schiedam ver wacht en ondergebracht in het jeugdhuis De Reling. Tweede Paasdag worden er m de Beurs wedstrijden ge speeld tussen NOAD en Ud devalla. -* Verder hebben de Zweden ingeschreven voor het Coca Cola-toernooi in Deventer. Het gezelschap bestaat uit 21 Personen. Voor naar Broemesl 58, tel. 26.77.18 "ieuwlandplein 57, tel. 70.11.60 v Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Wethouder me vrouw Verweij heeft gistermor- v gen de openbare douche-gelegen heid in het Sportfondsenbad aan de Burg. Knappertlaan officieel in gebruik gesteld. Ze deed dat door een bordje „Gesloten" voor de ingang weg te knippen. De douches zijn in het Sport fondsenbad gebouwd, omdat er sihds de sluiting van het bad huis aan de Lange Haven geen openbare badgelegenheid meer is in Schiedam. Vorig jaar was er sprake van, dat het badhuis De Eendracht aan de Eendrachtstraat heropend zou worden, maar dat stuitte toen op hevig verzet in de raad. De gemeente koos daarop voor het Sportfondsenbad vanwege het grotere comfort en de betere bereikbaarheid. Volgens de wethouder die in aanwezigheid van een kleine groep ambtenaren en Sportfond- senbad-personeel haar openings speech hield, blijft het triest „dat er in Schiedam* nog steeds een badhuis noodzakelijk is." De gemeente heeft het Sport fondsenbad toegezegd eventuele tekorten op de exploitatie van de (elf) douches voor haar reke- - rting te zullen riemen. Naast de douches is- een wachtkamer, er waar ook het haardroogapparaat ligt. De douchegelegenheid is open van maandag tot en met zaterdag van 's ochtends zeven tot 's avonds negen uur. Op zaterdag middag wordt om vijf uur al gesloten. De douches kosten 0,75 voor volwassenen en 0,30 voor kinderen. Het Sportfondsenbad. dat in januari is begonnen met de ver bouwingswerkzaamheden voor de douches, verwacht ongeveer tweehonderd klanten per week. Schiedam krijgt zijn feest in vijfenzeventig. Een feest dat als de Schiedamse Gemeenschap en de VNFG hun zin krijgen rond een half miljoen gulden gaat kos ten. Helemaal zuiver is dat be drag overigens niet. Drieën eenhalve ton willen de parti cipanten reserveren voor een „blijvende 'bestemming'' en eveneens stellen ze zich voor een herdenkingsboek uit te geven. Een bedrag daarvoor wordt niet genoemd, 'maar als men een echt boek op het oog heeft en niet de inder haast in elkaar gesmakte flodder waarmee de school jeugd bij dat soort gelegen- hèden obligaat wordt ver veeld. mag men rekenen op een bedrag van tenminste vijftig duizend gulden. Rest derhalve een ton voor het werkelijke braswerk. Veel is dat niet, hoewel er met gezamenlijke inspanning natuurlijk best een aardig feest van valt te bouwen. Zeker als de SGVNFG- combinatie-deelnemers in derdaad hun steentje daar aan willen bijdragen. In de publicaties over het feest worden ze op "net rijtje genoemd; het Stedelijk Mu seum, de Muziekschool en de Bibliotheek en een aantal andere organisaties. Wat die nu precies aan feestvreugde binnen deze stad moeten brengen blijft overigens in de stukken onduidelijk. Alle genoemde organisaties be vinden zich al geruime tijd binnen deze gemeenschap en alle subsidies (stellig groter dan het voor de zeveneeuws- viering benodigd bedrag) hebben er tot de dag van he den nog steeds niet toe ge leid dat Schiedam zich heeft getransformeerd tot een bruisend element in de Rijn mondsamenleving. Integen deel zelfs. Na de jaren waar in Karei Scholte ook on der SG-VNFG supervisie zijn kinderfeesten gaf op de zandvlakte is er in deze stad zelden meer een festiviteit van enig niveau geweest. De organisatoren hopen dat overigens te ondervangen door „deskundigen" aan te trekken. Welke deze deskun- digen zijn blijft echter duis ter *en eveneens door wie deze deskundigen worden be taald. Ook dat had volledig- heidsrialve wel even genoemd mogen worden, want beweps- feesters zijn doorgaanc zeer dure jongens. Tevens, zeggen de stukken, zal contact wor den opgenomen met de ge meentearchivaris drs. G. van der Feijst. wegens zijn ken nis van de Schiedamse ge schiedenis. D;p laatste regel doet ver moeden dat de SC- resoluties niet zo hecht in elkaar zitten als het op het eercte oog wel lijkt, waarbij mag worden uitgegaan van twee veronderstellingen; Of de SG probeert met de vie ring 'van het zevenhonderd jarig bestaan van deze stad overmatig veel eer aan zich zelf te trekken, of de stuk ken zijn van dezelfde opper vlakkige blijmoedigheid die in een aantal andere nota's en plannen eveneens te be speuren valt. Een andere conclusie is na melijk niet mogelijk, wanneer men weet dat die gemeente archivaris, waarover de SG het heeft, al sinds geruime tijd bezig is een boek te schrijven over de geschiede nis van Schiedam, dat, het 1 kan bijna niet anders, zo dicht in de buurt van het feest zal worden uitgebracht dat. het onvermijdelijk in het zelfde kader zal worden ge plaatst. Daarbij is al bekend dat het boek van drs. G. van der Feijst een goed boek zal wor den. Wie het Schiedamse ar chief maar enigermate kent, wie weet welk materiaal daarin berust en wie weet door HANS VAN DER SLOOT hoe dat boek geschreven wordt, weet eveneens dat het eenvoudig niets anders dan een goed boek kan worden. Tot zover er inzage te krijgen is in het gereedgekomen ma teriaal en elke schrijver is daar natuurlijk voorzichtig mee is op te maken dat het boek van Van der Feijst ën de eerste volledige geschied schrijving van Schiedam is, èn een aantal opmerkelijke geschiedkundige feiten aan het licht brengt èn een boeiende beschrijving geeft van het leven binnen deze stad. De SG, hoewel vele malen op de arbeid van Van der Feijst geattendeerd, heeft tij dens het plannenmaken niet eens de moeite genomen om zich ten archieve te informe- - ren over de stand van zaken, en of het archief, do SG en de VNFCL voor wat betreft dat. herdenkingsboek niet zouden;, kunnen samenwerken. Wie er* lang over nadenkt voelt dat al.? een feitelijke blamage. Een eeuwfeest, een boek' waaraan jaren is gewerkt en kattepis. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De SG is van plan één overkoepe lende organisatie te ere eren voor alle kunstbeoe- fenende amateurs in Schie dam. De noodzaak hiertoe is sterk aanwezig omdat zich vooral op het gebied van het amateurtoneel een scherpe daling van de in teresse voordoet. Een van de eerste taken van zo'n nieuwe organisa tie zou, volgens SG-direc- teur Ruud Pillard, moeten zijn: het maken van een overzicht van alle ama teur-activiteiten voor een zo effectief mogelijke spreiding ervan. Bij de sector kunstbeoe fening van de SG zijn sinds jaar en dag aangeslo ten de afdelingen Muziek, Zang en Toneel. Hierin zouden, zo schrijft de heer Pillard in z'n onlangs ge publiceerde beleidsnota, ook andere vormen van kunst ondergebracht kun nen worden. Hoewel het allerminst noodzakelijk is, dat zo'n nieuwe sector in een al bestaande afdeling gestopt moet worden. Dat het Passage Theater ingeschakeld moet worden bij uitvoeringen van de di verse amateurgezelschap pen, is voor Ruud Pillard een vaststaand feit. Maar eerst zal moeten worden nagegaan, aldus Pillard, hoe het theater aantrekke lijk te maken is. Een voor de hand liggend idee kan zijn: het aanbrengen van verbeteringen in de outil lage. De amateurkunstenaars kunnen hun eigen kwali teit verbeteren door hen onder meer in staat te stel len zich uitgebreid te ori ënteren en te documente ren over hun hobby. In de beleidsnota wordt het plan gelanceerd die do cumentatie in samenwer- k'ng m"t de Openbare Bi bliotheek te verzorgen. Ook v!m hel vormings- en Jingawerk moet het mogelijk zijn te zorgen voor kennisvergroting van de amateur. De SG-directeur be treurt het in hoge mate dat de afdeling Toneel in een impasse zit. Volgens hem biedt alleen een nieuw beleid hoop op een doorbreking ervan. Dat betekent onder an- dere: modernisering van met repertoire, aansluiting zoeken bij de Schiedamse actualiteit en aantrekken van jonge krachten. „An ders vindt het publiek de- weg naai het amateurto neel nic t meer terug", meent Ruud Pillard. (Van een onzer verslaggevers) Er is grote behoefte aan een stichting die het werk op het ge bied van.de geestelijke gezond heidszorg gaat bundelen. De gemeentebesturen van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis ijveren daarvoor, om dat het geestelijke gezondheids- werk in de drie steden te sterk versnipperd is, terwijl de betref fende, verenigingen te gering in aantal zijn en doorgaans weinig contact met elkaar hebben. In het noordelijk Waterweg gebied, en vooral in Schiedam, is sterk behoefte aan: een sociaal- psychiatrische dienst, een bu reau voor levens- en ge zinsmoeilijkheden, een instelling voor de ongehuwde moederzorg, een consultatiebureau voor ver- slavingsziekten, een sociaal-ge riatrische, dienst en een tweede jongerenadviescentrum. De deskundigen zijn ervan overtuigd, dat snelle realisatie van de opgesomde behoeften noodzakelijk is, wil de situatie niet nog ernstiger verslechteren. Van verschillende zijden wordt een fusie van. de bestaan de verenigingen één van de meest voor de hand liggende op lossingen genoemd. Dat moet dan wel „een totale fusie" zijn, omdat intensievere coördinatie alléén, de nood op dit gebied niet zal kunnen lenigen. Een bijkomend probleem is dat nog onderzocht moet worden of de bundeling van alle krach ten tot één orgaan, niet kan lei den tot een zekere bureaucratie. Tot .op dit moment baart de situatie in Schiedam de meeste zorgen, In Schiedam werkt slechts één psychiater en kan men met z'n problemen even tueel nog terecht bij de Provin ciale Stichting voor de Geestelij ke Volksgezondheid. Daarmee zijn echter alle hulp mogelijkheden op dit terrein uitgeput. Zowel Vlaardingen als Rotterdam springt dan ook bij in het verlenen van hulp. Volgens de deskundigen is het ook van groot belang dat er op korte termijn een opvangcen trum komt, dat dag en nacht ge opend is. Dat centrum zou even tueel gerealiseerd kunnen wor den in het wijkgebouwtje dat onderdeel is van de in aanbouw zijnde torenflat aan de X.aan van Bol'es in Groerroord. Voorts wordt geconstateerd dat het in de toekomst moeilijk zal blijven om gespecialiseerde mensen aan te trekken. Derhal ve zal een beroep gedaan blijven worden op vrijwilligers. Door bundeling van het inwonertal van de drie steden ruwweg: 200.000 wordt het wel moge lijk om enkele deskundigen toe gewezen te krijen. SLIJTERIJ WIJNHANDEL Bezorging door de gehele stad - - V-' ,l>' Alarmnummers: Politie. Lange Nleuwstraat 53, tel, 263333. Brandweer, Singel 81a, tel. 268578. Apotheekhulp, tel. 264318. Centrale Meld- en Regel- kamer van Rijnmond voor klachten over stank, vuile lucht etc.; 010 - 150000. Gemeenteziekenhuis Schiedam, Burgemeester Knappertlaan 25 telefoon 263126. Zaal 1210 tot 2 uur en 7 tot 7210 uur. Klas 1210 tot 3.00 uur en 7 tot 8.30 uur. Kraamafdeling 1210 tot 2.30 uur en 7 tot 7.30 uur. Dr. Noletstichtlng, Stad houderslaan 38, Schiedam, telefoon 260080. Derde klas 129 tot 2 uur en 7 tot 7.30 en tweede klas 1-30 tot 2.30 en van 7 tot 8 uur. Eerste klas 12.30 tot 2 uur en 7 tol 8 uur. Kinderafdeling: zon dag, dinsdag. woensdag, vrijdag en zaterdag van 1.30 tot 2 uur. Maandag en don- derdag van 6 tot 620 uur. Belangrijke adressen en te lefoonnummers: Klachtennummer Het VrUe Volk, Hoogstraat 76 telefoon 268798. VW, Proveniershuls, Overschiesestraat 1. tel. 266300, Stichting Centrale Hulp dienst, telefoon 346030. Gemeentelijke Sociale Dienst, Broersvcld 144, tel. 264816. Gewestelijk Arbeidsbu reau nieuwe Waterweg Noord. Van Sllngelandt- straat 25, Vlaardingen, tel. 705300. Afdeling Plantsoenen, ï'okkerstraat 35. tel. 154605 en 709807. Afdeling Riolering en Be strating. Jan van Rtebeec!:- wes 21. tel. 377300. Gemeentearchief. Oude Kerkhof 5. tel. 266727. Gemeentelijke Technische Bedrijven. Dwarsstraat 42, te!. 264980. Gemeentelijk Bureau voor Huisvesting. Wessmolen- straat 26, tel. 267756. Gemeentelijk Voorlich tingsbureau. Nieuwstraat 26 tel. 269051, toestel 174. Retnlgings- en ontsmet- tlngsdlenst. Buitenhavenwee 134, tel. 264893. Algemene Begraafplaats, Laan van Splerlngshoek, tel. 711222. Afdeling Onderhoud Ge bouwen. Korte Haven 33, tel. 269320. Afdeling Technische Werkplaats, Strgel tel. 268280. Gemeentewerken, Korte Haven 33. tel. 269320. Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord, Van Slingelandstraat 25, tele foon 305300. Stichting hulp aan buiten landse werknemers. Binnen singel 39, telefoon 351993, V Actie Moeders voor" Moe: ders. Boerhaavestraat tel., 346030 - 340554. WV, Westhavenkade 1, te lefoon 348649.

Het Vrije volk | 1972 | | pagina 1