grimmige gorzenaren spuien klachten tijdens hearing Tl Ooievaars rekenen op Nieuwiand Rijnmond MTS in staat i wording Lezers service HUREN SCHIEDAMSE GEMEENTE WONINGEN 6-8 PCT. OMHOOG Vlaardihgse Holy-wijk grote boosdoener Harry Bouquet trainer DHS ANGOLA- DISCUSSIE Commandant brandweer met pensioen eurofax 15.11.22 Expositie van creatieve Bijdorpers m 5 Natuurgenot groeit VVV open op zaterdagmorgen Vlaardingen Maassluis Schiedam HET VRIJE VOLK SCHIEDAM De Gorzenaren hebben gisteravond hun kans gekregen en waargeno men: wat grimmig hebben ze de drie wethouders overstelpt met hun vragen en grieven. Eef Collé (huisvesting), Cor Bolmers (stadsontwikkeling) en Bert Kaptein (sociale za ken) hebben het er niet gemakkelijk mee geha d. Ze hebben bijna op elke klacht geantwoord, „de zaak meteen te gaan aanpakken". Maandag al moeten de eerste problemen de wereld uitgeholpen zijn, beloofden ze. Wethouder Eef Collé helpt een vragensteller met de microfoon Van onze verslaggever JAN B OOISTER lossing in ieder geval een college en VLAARDINGEN Het n burgemeester wethouders van Vlaar dingen heeft zich met de moeilijkheden rond hoofd brandmeester A. Swieb in een bijzonder lastig par ket gewerkt. Terwijl het gemeentebestuur over deze affaire in alle talen zwijgt, is wel duidelijk dat de op- pijnlijke zal worden. Zoals bekend, werd onge veer een maand geleden aan hoofdbrandmeester A. Swieb de toegang tot de brand weerkazerne voor onbepaal de tijd ontzegd. Het college nam deze beslissing na het lezen van een rapport, dat door brandweercomman dant ir. J. G. Scheen over Swieb was samengesteld. In het rapport komt de Vlaar- dingse hoofdbrandmeester, die in Nederland als een be kwaam vakman bekend staat en die in België voor zijn brandweerwerk een hoge onderscheiding kreeg, naar voren als iemand die voor- zijn werk totaal ongeschikt is. mmm De woningen, die het dichtst bij de MTS liggen, zijn inmiddels opgemeten en gefotografeerd. Alleen een nieuwe verkeersinstallatie kan het Schiedamse stadscentrum behoeden voor een complete verkeerschaos. t (Van een onzer verslaggeefsters) 5#S het I .*2AleisöAw .»a iV/2 V Wethouders beloven snel aan te pakken (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM In het kader van de 'algemeen landelijke huurverhoging en harmosisatie gaan de huren van de Schie- damse gemeentewoningen per 1 april met 6,7 of 8 procent om hoog. Voor de huizen, die niet ouder zijn dan vijf jaar, is een ver plichte verhoging van zes pro cent van kracht. Dat geldt voor 1S98 woningwethuizen in Groen- oord en 8 bejaardenhuizen in Nieuwiand. De huren van oudere huizen moeten verhoogd worden in het kader van de huurharmonisatie, wat in een landelijke wet is ge regeld. De bedoeling van die re geling is de huur van die huizen geleidelijk in overeenstemming te brengen met de huur van de nieuwe huizen. De gemeente is per complex'-nagegaan hoe groot de aanpassing moet-zijn., Daarbij is.niet alleen gewerkt met het door het Rijk aanbevo len punteristeisei voor elk ge mak en ruimte in huis een be paald aantal puntend het totaal vormt de redelijke huur maar een majximale verhoging met acht Jptocent vastgesteld. Als wel met het puntensysteem ge werkt was, zouden de huren van juist die woningen omhoog gaan, waar -de mensen uit de sane- nngsgebiederi huizen, die toch al veel meer moeten betalen, dan. in hun oude huisje's. Voor de huizen, waar meer dan zes procent huurverhoging voor gevraagd wordt, gaat de minister eerst de huurcomrmssie vragen of de verhoging, gezien de toestand van de woning, ge rechtvaardigd is. Ais de minister andere percentages vastgestelt. dan de gemeente heeft berekend krijgen de huurders daarvan be richt. De ingangsdatum blijft in alle gevallen 1 april. Het gemeentelijk woningbezit van de voor 1945 gebouwde wo ningwetwoningen en de na 1945 gebouwde premiehuizen komen "in aanmerking voor de niet-ver- püchte huurverhoging In deze huizen kunnen de huurders be zwaar maken tegen een verho ging van meer dan zes procent. Dan gaat de huuradviescommis sie kijken of de huurverhoging redelijk is en dan kan de mi nister de verhoging al of niet bindend verklaren. De huren van winkels en bedrijfruimten gaan allemaal met zes procent omhoog. Op vragen van het CPN- raadslid Tjidde Op 't Ende over de huurverhogingen heeft het gemeentebestuur geantwoord niets van verzet of onrust tegen, bovengenoemde maatregelen af te weten. .Het college vindt de maatregelen ook geen huurop- orijving. Omdat de bewoners de gelegenheid krijgen bezwaar in te dienen, wil het college de verhoging niet opschorten. Eef Collé stuurt maandag een opzichter van woningtoezicht naar het huis van de heer Daal- rneijer in de Nieuwsticht. Daar stroomt de regen langs de ka potte elektrische bedrading, wat de heer Daalmeijer „le vensgevaarlijk" noemde. Vol gens hem is door vlot ingrij pen van de bewoners al een paar keer brand voorkomen. Da rattenbestrijders van de VROM-dienst gaan maandag naar de leegstaande panden aan de Hoofdstraat, waar het volgens een vragensteller „we melt van de ratten, die over een paar maanden in de hele Gorzen zitten". Grootmoedig erkende Cor Bolmers: „Sorry mensen, ik heb er te .weinig aandrcht- aan geschonken'. Maar er kwamen ook pro- - blemen aan de orde die niet een-twee-drie op te lossen wa ren. Vooral over de renovatie brak een stroom van klachten los. Wethouder Collé, die als voorzitter optrad, speelde deze opmerkingen door na~ar de woningbouwvereniging „Volks huisvesting", die de renovatie uitvoert. De belangrijkste, vraag van de hele hearing herhaalde Eef Collé aan 't eind van de bijeenkomst nog- eens: ..Wil de woningbouwvereniging een hea ring houden over de resulta ten van de renovatie?" Piet Meijer, voorzitter van Volks huisvesting, toevallig aanwe zig, ontweek een direct ant woord met: „Dat moet ik eerst met het bestuur overleggen." De vraag of de cash carry aan de Willemskade niet weer open mag, oogstte veel bijval. De vragensteller meende dat „een moffenwet de arbeiders in de Gorzen geen goedkope win kel mag onthouden". Collé wist daarop alleen te antwoor den, dat de gemeente zich strikt aan de voorschriften moet houden, omdat het an ders een „chaos" wordt. Met een vurig pleidooi voor een wijkcentrum of -centrum in de Gorzen, kreeg Bert Kap tein het publiek op z'n hand. Volgens hem was voor de fi nanciering van zoiets altijd wel een gaatje te vinden. Hij verwacht- op z'n spreekuur graag wat initiatiefnemers. Andere problemen zoals ze bra's op de Groenelaan, direc te busverbindingen met andare wijken, hondetoilet" parkeer verboden voor vrachtwagens en het ontzien van het groen in de Gorzen, kwamen uiteraard ook aan de orde. Maar de wet houders wisten vaak niets an ders te antwoorden dan: „We gaan de zaak spoedig bekijken". Zo beloofde E-sf Collé voortaan scherper de roetwolken van Tankercleaning, die vooral des nachts op de Gorzen neerdal ei,, in de gaten te houden en zo nodig maatregelen te gaan ne men. JS, ■v V B. en W. tot de nek toe in de problemen Het gevolg van de college-be slissing was, dat een belangrijk deel van de vrijwillige brand weerlieden zich met akkoord verklaarde met de gang van za ken omdat het rapport. Scheen de feiten niet juist zou weergeven. Tijdens de grote on rust, die door het uitlekken van Schiedam wankelt op van rand verkeerschaos .(Van een onzer verslaggevers) .„SCHIEDAM De Schiedamse Invaliden Sportvereniging „De Ooievaars" kunnen dit jaar vrij wel zeker rekenen op een nieuw onderkomen. Met de wijkvereni- ®i>8 Nieuwiand is op het ogen blik-, overleg gaande over de huur van een eigen ruimte in «et--nieuwe wijkverenigingsge- bouw, dat in augustus op het Schuttersveld wordt geopend, voor De Ooievaars gaat dan een ;«i'g-gekoesterde wens een «gen, permanente ruimte eindelijk in vervulling. Tot nu Joe kan er één keer in de week getafeltennist worden in de kan tine .van de gist- en spiritusfa- -btiek .Hollandia. Als De Ooie vaars, hun nieuwe ruimte inder- krijgen, willen ze ook bas- KetbaU. ep. volleybal in hun pro-" framina opnemen. SCHIEDAM De twintig jaar oude verkeerslichten aan de Koemarkt en de Gerrit Ver- boonstraat - Lange Nieuwstraat zijn dringend zeer dringend zcifs aan vervanging toe: bin nenkort kunnen ze vanwege, hun ouderdom plotseling de geest ge ven. Mocht dat inderdaad ge beuren, dan zal de Schiedamse binnenstad vrijwel zeker veran deren in één grote verkeers chaos. Politie-commissaris Van der Haagen heeft dat deze week in de verkeerscommissie meege deeld. Gekoppeld aan het even tuele besluit om deze „hoogbe jaarde" verkeerslichten te ver vangen, wil de commissaris te vens een uitspraak van burge meester en wethouders uitlok ken over een viertal zeer ingrij pende verkeersmaatregelen. Die maatregelen zijn: het verleggen van het ver- keerslichtensystecm op de Burg. van Haarenlaan, de zogeheten Groene Golf; een verkcerslïchteninstalla- tie op de Hargalaan bij de sporthal Margriet; .een verkeerslichteninstalla- tie op de hoek Laan van Bol'es- Eduard van Beinumlaan; cn, een verkeerslichteninstalla tie op de hoek Churehillweg- Schiedamseweg. De dwingende noodzaak om de al vele jaren functionerende Groene Golf te verleggen, is gebaseerd op het sterk groeiende verkeersaanbod uit Groenoord en (via dc Laan van Boljes) uit de Vlaardingse Holy-wijk. Volgens de commissaris moet het systeem op de Van Haaren laan - negen stoplichten in één keer passeren met een gemid delde snelheid van 46 km per uur „gebroken" worden bij de Nieuwe Damlaan. De nieuwe Groene Golf zou er dan als volgt uit moeten gaan zien: Churchiilweg, Nieuwe Damlaan, linksaf de Burg. van Haarenlaan op, en bij het plein *40-'45 naar rechts, de '-Grave- landseweg op, richting Koe markt. Dat de oude Groene Golf ver anderd moet worden, is onlangs uit verkeersonderzoeken duide lijk geworden. Eén van de uit komsten was de sterke ver keerstoename uit Groenoord - Ho'y, maar ook de tendens om de Horvathweg te mijden cn via de 's-Gravelandseweg, Koe markt, Rotterdamsedijk naar Rotterdam te rijden. Om die wassende verkeers stroom de baas te kunnen, wordt van politiezijde aangedrongen op verkeersafhankelijke stoplichten op de Koemarkt en op de hoek Rotterdamsedijk-Nieuw Mathe- nesserstraat. De beslissing daar over moet, volgens commissaris Van der Haagen, op korte ter mijn genomen worden. Een verkeerslichteninstallatie bij de sporthal Margriet kan over enkele jaren noodzakelijk worden, als Vlaardingen zijn plannen doorzet om vanuit haar gebied een brede verkeersweg aan ie sluiten op dc Schiedamse Hargalaan. Ook verkeerslichten op de hoek Laan van Bol'es-Eduard van Beinumlaan staan hoog ge noteerd op het lijstje van poli- tie-vcrlangens. Oorzaak daar van: de sterk toenemende druk te op de Laan van Bol'es, die in korte tijd een belangrijke ver keersader i» geworden van cn naar de Holy-wijk in Vlaardin gen. Voor d e hoek ChurchiHweg- Schiedamseweg zijn verkeers lichten eveneens een vereiste, omdat in de directe omgeving van dit kruispunt de Rijnmond- MTS gfebouwd zal worden. Vol gens commissaris Van der Haa gen is de meest ideale oplossing hier: rode stoplichten op de Churchiilweg. "Voor de Schie- damsetveg zouden dan geen iich- teh nodig zijn. SCHIEDAM De voorberei dende werkzaamheden voor de bouw van de Rijnmond MTS in Biijdorp zijn in volle gang. Op het terrein, westelijk van de Schietbaanstraat zijn kortgeleden de noodzakelijke metingen en grondboringen verricht. Het wachten is nu op de heimachine, maar dat kan volgens de aan nemer nog wel enkele maanden duren. Inmiddels is de rij woningen die het dichts bij de MTS zal lig gen, gefotografeerd en voorzien van meetpunten. De bewoners hebben hierop aangedrongen om bij eventuele verzakkingen door het heien niet voor de herstel- kosten te hoeven opdraaien. Volgens de wijkverenigmg Biijdorp had de gemeente echter beloofd de hele wijk van meet punten te voorzien De wijkver- cniging heeft de bewoners wier huizen nog niet door de gemeente „behandeld" zijn, inmiddels ver zocht contact met haar op te nemen. In „Blij dorp-Nieuws", het orgaan van de wijkverenigmg" wordt op vrachtwagenchauffeurs opnieuw een beroep gedaan de paaltjes langs de Schiedamseweg met rust te laten. Ze worden met grote regelmaat omvergereden. „Sommige heren wonen hier toch niet. dus hun een zorg", aldus het blad, dat er aan toevoegt, dat de omvergereden zuiltjes een steeds wearkerende bron van ergems is voor de bawoners. SCHIEDAM Harrie Bouquet wordt trainer van DHS. Hij volgt hiermee Joop Schop op. Gister avond is hij voorgesteld aan de spelers van DHS. Bouquet was voordien vijf jaar als trainer aan PPSC verbonden. SCHIEDAM Het gaat goed met de aquariumvereinging Na tuurgenot in Huis. Er zijn op het ogenblik 191 leden en binnen kort, zo wordt verwacht, zal dc tweehonderdste zich laten in schrijven. Een groots moment worden. In mei maakt Natuur- wat aandacht geschonken zal voor de vereniging waaraan flink genot in Huis een busreis naar Brabant en Zeeland. SCHIEDAM De stichting Vredewerkgroep Schiedam orga niseert woensdagavond 19 april een informatie- en discussie avond in het gebouw Christelijk Sociale Belangen aan de Lange Haven. Mozambique en Angola zijn de onderwerpen van de avond, die als aanvulling op de koffieactie gezien kan worden. Sprekers zijn A. G. van der Spek, Tweede-Kamerlid voor de PSP, R. Buytenhuis en H. van der Horst. Ook is een Angolees, die de Portugese onderdruk king aan de lijve heeft meege maakt, uitgenodigd. Na een film over Mozambique kan er gedicussieerd worden onder leiding van P. Tijssen (PvdA) Van de organisatoren, de Wereldwinkel, de werkgroep Zuidelijk Afrika en de Vredes- werkgroep zijn informatiestands aanwezig. De avond begint om half acht. het rapport bij deze brandweer lieden ontstond, werd een com missie benoemd die tegen de gang van zaken zou protesteren. Burgemeester en wethouders, zo lekte ook uit, hadden de heer Swieb een baan aangeboden als chef bij het te bouwen zwembad m Holy-Noord. Voor 10 april zou de hoofdbrandmeester moeten laten weten of hij accoord ging met dit voorstel. De heer Swieb heeft, zo is inmiddels duidelijk geworden, de aangeboden baan van de hand gewezen. De heer J. W. Dubman van de Algemene Bond van Ambtena ren (ABVA) die de belangen van de heer Swieb behartigt: „De beer Swieb heeft het college la ten weten hoe hij over de aan geboden baan denkt. Ik vertel niet wat hij besloten heeft. Wij wachten nu af met welke oplos sing het gemeentebestuur komt. Aan de hand van deze beslissing zullen wij ons beraden over een eventueel overgaan tot actie". Als de heer Swieb de baan in Holy-Noord had geaccepteerd zou de hele affaire van de baan zijn geweest. Nu de ABVA wacht op de beslissing van het college is het duidelijk dat de hoofdbrandmeester „neen" heeft gezegd tegen de aangeboden baan. Het college zal zich nu onge twijfeld beraden over een even tueel ontslag van de heer Swieb. Als de hoofdbrandmeester de laan wordt uitgestuurd kan het gemeentebestuur er op rekenen dat de ABVA in actie komt. Een inschakeling van de rechter is dan niet uitgesloten. Beslissen burgemeester en wethouders an ders en wordt de heer Swieb in ere hersteeld, dan is de conclusie juist dat commandant Scheen een rapport over de hoofdbrand meester heeft samengesteld waaraan we! het een en ander mankeert. Tussenoplossingen lij ken nauwelijks mogelijk. Nu het college zich tot de nek toe in de moeilijkheden heeft gewerkt wordt het een prestige- zaak. Waarschijnlijk zal de heer Swieb worden ontslagen met al le nare gevolgen van dien. Wan neer dit niet zou gebeuren dan bewijzen burgemeester en wet houders dat zij drie en een half jaar geleden met de aanstelling van de heer Scheen een ver keerde man hebben aangeno men. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Vanaf zaterdag 22 april is het kantoor van de VVV in het Proveniershuis ook op zaterdagmorgen open. Van tien uur tot twaalf uur kan iedereen terecht bij de VW. Tot en met 23 september blijft het kantoor op zaterdagochtend open. De di recteur van de VVV hoopt zo on der meer de mensen, die onver wacht het weekeinde uit willen gaan, van dienst te kunnen zijn. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schiedamse brandweercommandant D. de Jager gaat op 1 mei a.s. met pensioen. De afscheidsreceptie wordt op zaterdag 29 april ge houden in de aula van het Ste delijk Museum, van half twaalf tot één uur. Over zijn opvolging is tot nu toe nog geen beslissing genomen. Poliue, brandweer, CG en GD 344441. Apotheken: Backer Hoogstraat 223, telefoon 342162 Bot, SiUitonlaan 65. telefoon 344729. Van der Corput, Schiedamse weg 33, telefoon 313224. Delta Kloris de Vijfdelaan 112, telefoon 34838a. Van Hogendorp, Van Hogen- dorplaan 129A, telefoon 704233. Hoylede, De Loper 18, telefoon 350453 W'alrave, Hoflaan 49, telefoon 342093. Wester, Voorstraat 33, telefoon 342633 Kiachtendienst bezorging Het Vnje Volk: elke avond van half zeven tot half acht, telefoon mosü Op zaterdag van 9-5 uur. Zondagsdienst Vlaardmgse huisartsen: Van zaterdagmorgen uen uur tot maandagmorgen acht uur kan men zich wenden tot de telefonische boodschap pendienst 206611 Kraamcentrum van het Groe ne Kruis voor vlaardingen, Maassluis en Maasland. Schie damseweg 99, Vlaardingen, tel. 342367 Belangrijke adressen en tele foonnummers in Vlaardingen: Politie. Delftseveer 6, telefoon 342353. Brandwer, Hoflaan 13, tele foon 343099. GG en GD. Hoflaan 7. tele foon 342341. Gemeentearchief, Plein Emaus S, telefoon 343972. Gemeentelijke energie- en waterleidingbedrijven, Hoflaan 25 telefoon. 354444. Gemeentelijk voorlichtingsbu reau. Veerplein 118 (onder Lies veldviaduct). Telefoon 342415 of 344544. Gemeentelijk bureau voor huisvesting, Hoogstraat 229, tele foon 344544. Retntgjngs- en ontsmetüngs- dsenst, Hoflaan 3, telefoon 342212. Partij van de Arbeid-ombuds- man houdt iedere tweede en vierde donderdag van de maand zitting in het Volksgebouw aari de Schiedamseweg 12 van half acht tot half tien. Is ook te bereiken vla postbus 5 in Vlaar dingen of telefoonnummer 355979. Jongeren Advies Centrum vlaardingen. Pieter Karei Dros- saartstraat 210, telefoon 344713. Dagelijks van zeven tot twaalf uur 's avonds, op zaterdag en twee tm twaalf uur. Het AJC-Maassluis is te berei ken onder telefoonnummer 01899 - 7765. Zaterdag Stadsgehoorzaal, Schiedamse weg; 8.15 uur Harten vrouw met onder andere ton Lensrak en marja Habraken. Maandag Stadsgehoorzaal. Societeits- zaal; 8 uur: D'66. Politie: 3333. Brandweer 3333, GG en GD: 2639. Centrale Meld- en Regelkamer van Rijnmond voor klachten over vuile lucht, stank etc.: 010 - 150009. Alarmnummers: Politie, Lange Nieuwstraat 55, tel. 269333 Brandweer. Singel 81a. tel. 2SS373. Apotheefchulp. tel. 254918. Centrale Meld- en Regelkamer van Rijnmond over stank, vuile lucht etc OIO - 159000. Gemeenteziekenhuis: Schie dam, Burgemeester Knappert- laan 25 telefoon 26S12S. Zaal 1.30 tot 2 uur en 7 tot 7.30 uur. Klas 1.30 tot 3 00 uur en 7 tot S.39 uur Kraamafdehng 1210 tot 2 30 uur en 7 tot 7 30 uur. Dr. Noletstichtmg. Stadhou- derslaan 98. Schiedatrt, telefoon 260080 Derde klas 1.30 tot 2 uur en 7 tot 7.30 en tweede klas 1.30 tot 2.30 en van 7 tot 8 uur. Eerste klas 12.30 tot 2 uur en 7 tot 8 uur. Kinderafdeling: zon dag. dinsdag, woensdag, vrijdag en zaterdag van 1.30 tot 2 uur. Maandag en donderdag van 6 tot 6.30 uur. Belangrijke adressen en tele- 'oormummers: Klachtennummer Het Vrije Volk. Hoogstraat 76. telefoon 268798. VW, Proveniershuis, Over- schlesestraat l, tel. 2SSOOO. Stichting Centrale Hulpdienst, telefoon 348030. Gemeentelijke Sociale Dienst, Broersveid 144, tel. 2S4MS. Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord, Van Slingeiandtstraat 25, Vlaardin gen. tel. 705309. Afdeling Plantsoenen. Pofc- kerstraat 35. tel 154605 en 799807. Afdeling Riolenng en bestra ting. Jan van Riebeeckweg 21, tel. 377300. Gemeentearchief, Oude Kerk- nof 5. te!. 255727. Gemeentelijke Technische Be drijven. Dwarsstraat 42, tel. 264980. Gemeentelijk Bureau voor Huisvesting, Westmolenstraat 26, tel 107755 Gemeentelijk voorlichtingsbu reau. Nieuwstraat 26, tel. 289031, toestel 174. Reinigmgs- en ontsmettings- dienst. Buitenhavenweg 154, tel. 264895 Algemene Begraafplaats, Laan van Sptenngshoek, tel. 7U222. Afdeling Onderhoud Gebou wen, Korte Haven 33, tel. 269320. Afdeling Technische Werk plaats, Singel tel. 268280. Gemeentewerken, Korte Ha ven 33, tel. 269320. Gemeentelijke sociale dienst, Prinsenstraat 31. telefoon 359244. Woningbedrijf, Emaus 31. tele foon 330411. WooJngdienst, Lange Haven 145, telefoon 269375. ■Swd SCHIEDAM Onder motto „Bijdorp Cultureel" wil de wijk vereniging Bijdorp het creatieve werk van Bijdorpers tentoonstellen in het vereni gingsgebouw. Mensen die een werkstuk handwerkjes, schil derijen, aardewerk en dergelijke - ter beschikking willen stellen, kunnen zich opgeven bij de se cretaris E. Blaauw, Schietbaan straat 2a. In overleg kan be paald worden wanneer de ten toonstelling gehouden kan wor den.

Het Vrije volk | 1972 | | pagina 1