Te weinig en Winkelcentrum heet Prelude onervaren leiding bij jeugdwerk u e W oudhoek-Zuid krijgt wellicht centrale televisie duurder dan gemeente denkt Gebr. de Veld Blad van SG opgeheven SCHIEDAM VANDAAG Ylaardings water via Van Haarenlaan M\ VNFG ontkent schuld aan SG eurötax. 15.11.22 Restaureren is él I 1 Vakcentrales Schiedam en Hartstichting werken samen ERM&RKT m T.V. DEFECT li s§ "li lil Éi Wij helpen U direct SLi/ma/ wrjsiM.SDEL Bezorging door de gehele stad SCHIEORM Voor al uw - verlichtiiig-stereo-app. klcuren-T.V. ÉL i #1 fki öii :kl VRIJDAG 21 A??.! 1972 t U£ VOLK PAGINA 19 Tennispark in gemeenteraad op weeg schaal (Van een onzer verslaggever#) f SCHIEDAM Wethoudei mevrouw Verwcij heeft haai' belofte gestand gedaan: de raad zal zich nog deze maand uit kunnen spreken over de eventuele uitbreiding van het tennispark Van Vliet. In baar voorstel geeft de wethouder de raadsleden een keuze uit drie mogelijkhe den: afwijzen -van het verzoek van de heer Van Vliet, ornaat uitbreiding van het tennispark het reeds drastisch gekortwiekte Volkspark nog verder aantast; ook al door de aanleg van een noodzakelijke toegangsweg. inwilliging van het verzoek, omdat de recreatieve waarde van het stuk grond stijgt door het intensievere gebruik ervan; de aanleg van de toegangsweg zal dan moeten gebeuren op aanwijzing van Gemeentewer ken om het Volkspark zoveel mogelijk te behoeden voor nog verdere achteruitgang. net verzoek om uitbreiding van het park in oostelijke rich ting afwijzen, maar daaraan vastgekoppeld de toezegging van B. en W. om met de heer Van Vliet te gaan praten over herin deling van de banen en uitbrei ding van het tennispark in zui delijke richting. De derde mogelijkheid, zo schrijft de wethouder, is al door de heer Van Vliet van de hand gewezen. Volgens de tennis- Tennispark van Vhet dat mogelijk uitgebreid wordt. parkhouder vergt een uitbrei ding in zuidelijke richting extra toezicht en extra .onderhoudsma- terieel. De beslissing van B en W. om de raadsleden volledige zeggen schap te geven over de uitbrei ding (en zelf met met een afge rond voorstel te komen) is geno men onder druk van de Sport raad. Vorig jaar en begin dit jaar heeft het sportcollege laten blijken het totaal oneens te zijn met de afwijzende houding van B. en W. De argumenten van het ge meentebestuur contra het ver zoek Van Vliet zijn overigens precies dezelfde, die in 1963 door het toenmalige college werden gehanteerd. Destijds werd ge steld van de overgebleven 150 a 200 meter groen van het Volks park „niets meer af mocht gaan". College en raadsleden hadden die dure eed gezworen, nadat Wilton-Fijenoord en de nieuwe deltawaterkering het overgrote deei van het park hadden opge slokt. De Sportraad vindt dat deze gevoelsargumenten ver jaard zijn, „De situatie is volko men veranderd", aldus de Sport raad. In I960 kreeg de heer Van Vhet toestemming van de ge meente om z'n tennispark aan te leggen. Sinds 1963 probeert hij het "jawoord" aan B. en W. te ontfutselen voor uitbreiding van z'n accommodatie. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM In de eerste aanvulling op de inventarisatie van de Schiedamse Raad voor Jeugd en Jongeren korpt het on derwerp „personeel" aan bod. Uit de enquête van de jeugdraad is gebleken, datde meeste jeugdverenigingen met vrijwilli gers werken. Alleen de clubhui zen hebben beroepskrachten in dienst. Over het verloop van de lei ding hebben de geénqueteerden over 't algemeen weinig klach ten. De leiders bij de padvinde rij worden landelijken regio naal begeleid, de clubhuisleiding krijgt begeleiding via de SAL- CO, maar de vrijwilligers bij de jeugdsociéteiten worden nauwe lijks of niet begeleid. De padvinderij zit het best in de leiding: één op elke 6-10 be zoekers. Dit aantal noemen de ondervraagden voldoende, hoe wel 10 deelnemers voor één vrij willige leider vaak teveel blijkt te zijn. Bij de sociëteiten va rieert het aantal vrijwilligers sterk: van één op 15 bezoekers tot één op de 60 a 70. Do geën quêteerden vinden dit te weinig. Ook de clubhuizen zijn niet te spreken over het aantal leiders. Gezamenlijk krijgen ze per week 1500 bezoekers, waarvoor per honderd 2/3 beroepskracht, ,4/5 part-timer, 2/3 stagiaire en drie-en-een-halve vrijwillige beschikbaar is. De andere clubs en verenigin gen werken uitsluitend met vrij willigers die onvoldoende wor den begeleid. De jeugdraad trekt hier de conclusie uit dat er vooral behoefte is aan training en begeleiding van de vrijwilli gers. Daarom is de jeugdraad van plan de mogelijkheid te on derzoeken dit ter hand te gaan 'nemen, zo mogelijk in samen werking met anderen. (Van een onzer verslaggeef- sters) SCHIEDAM De gemeen schappelijke yakcentrales in Schiedam gaan samenwerken met de Nederlandse Hartstich ting. De vakverenigingen vinden dat ze moeten meewerken met het bevorderen van het welzijn van de bevolking: de samenwer king met de Hartstichting is hier een gevolg van Op 24 april geven de vakcen trales met de Hartstichting een voorlichtingsavond in Zaal Ire ne om 8 uur. Op deze avond zal een bestuur voor de Hartstich ting in Schiedam, gekozen wor den. Dr. J. Stevens van de GGD en dr. van Veen Kethel en Groenoord hebben al belood hun medewerking te verlenen. De promotor van de Hartstich ting de heer De Graaf is van plan de doelstellingen van de stichting uiteen te zetten. Er zuilen films vertoond worden waar nader op volksvijand nummer één, de hart- en vaat ziekten, zal worden ingegaan. De Hartstichting is ook van plan samen met de vakcentrales in Kethel en Groenoord een regel matige controle te gaan verrich ten op personen tussen 25 en 45 jaar. De kruisverenigingen 'zul len daar medewerking aan moe ten verlenen SCHIEDAM - "Pre lude" is de naam voor het semi-permanente winkelcentrum aan het Bachpiein in Groenoord. Met het verzinnen van deze naam heeft Mevrouw Molenaar uit de Wil lem de Zwijgerlaan de eerste prijs gewon nen: voor vijftig gul den boodschappen doen m de winkels in Prelude (een groen teboer* een textiel zaak, een schoenwin kel, een brillenwin kel en één Vege). Wethouder Cor Bolmers heeft gister morgen de naam van het winkelcentrum onthult. In zijn toe spraakje benadrukte \hij dat "Prelude" echt een tijdelijke oplos sing is, voor het defi nitieve centrum in Groenoord/Kethel ge bouwd is. Hij vond de naam, die de winna res, van de tweede prijs had verzonnen ook erg toepasselijk: "Voorloper". De twee winnende namen zijn gekozen uit méér dan honderd inzendingen. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De bedrijfs economische dienst heeft de ge meentelijke primeur van het jaarverslag over het vorig jaar. Het afgelopen jaar heeft deze afdeling met bijna alle andere (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Restaureren wordt steeds duurder. Bleek onlangs dat de stellingmolen De Walvisch een groter bedrag aan herstelkosten eist dan was geraamd, nu is bekend gewor den, dat ook de Dorpskerk in Kethel royaal over de begroting is heengegaan: ruim 38.000 gulden, volgens burgemeester en wethouders, waarmee het totale restauratiebedrag geko men is op 314.000 gulden. Van die extra 38.000 gulden wil de gemeente dertig per- cent 11.410 gulden) voor haar rekening nemen. Het res terende 'bedrag wordt voor vijf tig percent betaald door het Rijk, tien percent door de pro- De dorpskerk van Kethel vincie en voor tien percent door de kerk zelf. Van de totale kosten, te we ten 314.000 gulden is nu 286.000 gulden gesubsidieerd. Schiedam droeg daaraan 85.810 gulden bij. diensten wel te maken gehad: het centraal antennesysteem m Schiedam, het voorlichtingscen trum aan het Broersvest, de ad ministratie van de sociale werk plaats, de besprekingen rond het watercontract met Rotterdam, de integratie van de nutsbedrij ven en het vaststellen van het investeringsprogramma '72-'7G De bedrijfseconomische dienst kondigt aan, dat ze in de nieuw bouwwijk «Woudhoek-Zuid gaat bekijken of de invoering van een centraal antennesysteem daar mogelijk is. In aanmerking zal waarschijnlijk komen het systeem van de N.V. Casema, die dit soort antenne-mstallaties installeert en exploiteert. Alleen de programma's die m Schiedam kunnen worden onlvangen, zul len gedistribueerd worden. Bij de onderhandelingen over het nieuwe watercontract heeft de bedrijfseconomische dienst een heel belangrijke rol ge speeld. De dienst heeft onder andere het rapport aan de ge meenteraad geschreven, waarin uitvoerig op de consequenties van het nieuwe contract wordt ingegaan. De nieuwe drinkwa tertarieven zijn ook door deze dienst uilgeknobbeld. Met het investeringsprogram ma heeft de bedrijfseconomische SCHIEDAM De straten in Woudhoek-Zuid, ten zuiden van de Metroboog, krijgen de namen van toneelspelers en schrijvers. De commissie straatnamen heeft de namen Van Dalsumlaan, Brederoweg, Voorberghlaan, Bouwmeesterweg, Hoppersingel, de la Marpad. Royaardsplein, Heijermansplem, Faassenplein, Gimbergpad, Frenkelpad, La- seurpad, Amoldiipad, van Rijk pad, Hermuspad en van Gaste renpad voorgesteld. De commis sie Stadsontwikkeling is akkoord gegaan met deze straatnamen. dienst het erg moeilijk gehad: de uitgaven moesten beperkt blijven tot die investeringen waaraan de raad zijn fiat al had gegeven. Daarnaast was er nog ruimte voor die investeringen, die geen langer uitstel konden velen. Voor volgend jaar verwacht de dienst een record investe ringsbedrag: 59 miljoen gulden, omdat alle projecten zo dikwijls zijn verschoven, dat uitstellen tol na 1973 niet meer mogelijk is. Evt. vooraf, prijsopgave MIIUkI st' laduinastraat 78 a /ffS. Schiedam Telefoon 010—26 86 38 Off. Philips dealer Broersvest 38, tel. 26.77.18 Nieuwlandpleio 57, tel. 70.11.60 SCHIEDAM VANDAAG door Hans van der Sloot De insiders hebben liet al lang aan zien komen: het blad van de Schiedamse Gemeen schap is, na een lijdensweg van maanden, eindelijk defini tief ter ziele. Het doodvonnis was een aanmaning van het gemeente bestuur om de SG-begroting met minstens 22.000 gulden te verminderen. Dat geld kon niet worden bespaard op per soneels- of andere kosten, maar moest komen uit de ak~ tiviteitenpot en derhalve stond het van meet af aan al bijna vast, dat die bezuiniging zou worden gevonden in het ver werpen van de nog niet gerea liseerde plannen van de SG om de Schiedamse bevolking eens per twee maanden via een eigen orgaan kond te doen van de belangrijkste culturele gebeurtenissen binnen deze stedelijke gemeenschap Het blad van de SG bestaat dan nu niet meer en dat is voor iedereen die in de afgelo pen twintig jaar bij de SG-pe- nodiek betrokken is geweest een uitermate pijnlijke erva ring. Niet omdat de Schiedam se bevolking daardoor van de mogelijkheid verstoken is om zijn literaire ei in gepaste vorm te leggen. Niet omdat een stuk culturele informatie (als die al te geven was) is weggevallen en niet omdat in de reeks in deze stad verschij nende bladen een waardevol element is weggevallen. Het pijnliike ligt alleen en uitsluitend in het feit dat het verval van hot SG-blad vol strekt onnodig was en uitslui tend te danken is aan een be geleiding die in onbenulligheid zijn weerga nauwelijks kent Het zou onzin zijn het ver lies van het blad te schrijven op rekening van de huidige SG-prelaten, al is hun aandeel in het uiteindelijke verlies be paald niet gering. De oorzaak ligt in de functie die het blad al sinds enkele jaren binnen de SG vervulde en die aller eerst eens aan een kritisch on derzoek had moeten worden onderworpen, alvorens men van start was gegaan met der gelijke wilde plannen als dé uitgave van een huis aan huis blad. Ai sinds jaren was bijvoor beeld de band lussen reciactie- commissic en SG-bestuur ui terst zwak. Het gros van. de SG-bestuurderen wist nauwe lijks hoe het blad tot stand kwam en als ze er al iets van wisten cian kon tien tegen één worden gewed dat hun infor matie of hopeloos ontoerei kend was of hopeloos ver ouderd. Niemand van de cul turele incrowd was er bijvoor beeld van op de hoogte, dat die hele redactiecommissie, die maandelijks braafies in de co lofon stond vermeld niet meer was dan een wassen neus. Vergaderingen waarom door de redactieleden zelf was ge vraagd werden niet belegd, brieven en stukken voor de, eindredactie werden door het directoriaal bureel of achter gehouden of pas maanden la ter doorgegeven Stukken waarvan de waarde steunde op hun actualiteit werden soms zonder voorkennis van de redactiecommissie gewei gerd of eveneens eenvoudig met doorgegeven omdat hun inhoud de Schiedamse be- stuurderen weieens onwelge vallig kon zijn. Zelfs bestond gedurende een periode langer dan één jaar de praktijk voor de SG-eindre- dakteur daaruit, dat hij zelf standig onderwerpen moest verzamelen voor het volgende biad, dat hij zelfstandig zon der dat zelfs verzamelen voor der dat zelfs de mogelijk heid tot dialoog met de SG- top bestond, de foto- en schrijfopdrachten moest uit zetten, zelf het blad moest op maken en zelf de werkteke ningen moest leveren als er een artikel kwam dat speciale aandacht verdiende. Het SG- bestuur zelf deed ondertussen niets wat er op zou kunnen wijzen, clat de leden zich an- door Hans van dfr Slool ders dan als oppervlakkige le zers voor hun eigen propagan dablad interesseerden. Tot op de laatste dag van het oude blad heeft zelfs het grootste gedeelte van de be stuursraad niet eens geweten wie nou eigenlijk de verant woordelijke man voor dat blad was. En ook de stichting van het nieuwe blad heeft daarin niets veranderd. Sprake van een gecoördineerd overleg tus sen de betrokkenen is er nooit geweest. Met een natte vinger is ..In en Uit" in elkaar ge plakt. Redaktieleden. emdredak- teur en participanten zijn pas benaderd toen het in feite ai te laat was. Van meedenken over de vocm, de inhoud en de kosten was pas sprake toen de belangrijkste beslissingen al genomen waren/" Zelfs een planmatig overleg tussen re- daktie, eindredaktie, drukkerij en opdrachtgever werd door de laatste niet nodig geacht. Het mag dan ook geen won der heten dat het blad voor goed ter ziele is. Ook zonder die subridievermindering was het binnenkort ongetwijfeld zover gekomen. •KI F 'Mbl Wethouder Bolmers onthult de naam van het winkelcentrum.T§§ SCHIEDAM Buiten de spitsuren om. is de Rotterdamse dienst .Waterleidingen bezig met 'het leggen van een waterleidingbuis over de Van Haarenlaan. Het verkeer wordt met borden omgeleid. De leiding gaat lopen van de Hcnnerlage GretelaanParkweg, langs rijksweg 20 naar Viaardmgen toe. lil 'ii-r.'I 3| (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Naast de orga nisatie van 'de Koninginnedag feesten heeft de VNFG op 't ogenblik nog andere zorgen aan het hoofd. In de Stichtingsraad van de Schiedamse Gemeen schap is gezegd, dat de VNFG nog een schuld van 8000 gulden heeft. Daarover is de VNFG erg gebelgd, omdat het net anders om is. Voorzitter P. Drenth wil de geschiedenis graag uit de doeken doen, nu het toch in de open baarheid is gekomen: „Wij heb ben helemaal geen schuld bij de SG, maar zij bij ons. Laten zij die 8000 gulden aan ons maar in twee termijnen terugbetalen." De schuld dateert al van 1970. De VNFG heeft toen de bevrij dingsfeesten georganiseerd. Met de toenmalige SG-direkteur is mondeling overeengekomen, dat de pachtopbrengst van de ker mis voor de VNFG zou zijn. Onidat het SG-bestuur van die afspraak niks wist, kreeg de VNFG het geld niet De heer Drenth zegt veront waardigd en wat meesmuilend: „Het motto van de SG, een drachtig samenstrevènd, is nu wel een lachertje geworden. Het blijkt nu wel clat je elke af spraak met de SG op schrift moet vastleggen. Dat is toch geen manier van werken, als ie elkaar met eens meer kan ver trouwen." brengt Het Vrije Volk tal van spannende verbalen, exclusieve reportages, series, strips en rubrieken.

Het Vrije volk | 1972 | | pagina 1