middelbare avondschool Te doorzichtig SCHIEDAM VANDAAG I Concert popgroep focus VOORTUIN Erfpacht regel, verkoop uitzondering ZEEMAN HAKKENBAR eurotax 15.11.22 ter Contactavond vakantiekamp Helpt Elkander Nieuwe richtlijnen gronduitgifte: Versla Haven dienst Met brommer tegen bus gereden JOOP JANSEN Natuurlijk bij: GEREEDSCHAPPEN h i;pn alleen Rotterdnmsedijk 443 LEREN ZOLEN en HAKKEN j SLAAK TERWIJL V WACHT pk ENGELEN KREIDLER De toekon.stige situatie bij 't Vierkantje, zoals hij is aangegeven op de nog niet definitieve schetser van stadsarchitect Van Cent. Het Groenendal krijgt ten koste van het vrijers- hoekje" en een gedeelte van de keuken van 't Vierkantje iceer een open verbinding met de Koemarkt. door Hans van der Sloot (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Bedrijven of particulieren die op Schiedams grondgebied iets willen gaan ondernemen, zyn in de toekomst aange wezen op erfpacht. Het ge meentebestuur wil van grondverkoop een grote uit zondering maken. De canon voor de erfpacht van in dustrieterreinen moet om de vijf jaar herzien worden voor aanpassing bij de geld ontwaarding. ZET UW BLOEMEN EN PLANTEN NEER WAAR U MAAR WILT. BLOEMBAK 3080 Broersvest 52, Schiedam Telefoon 267594 Donderdagavond koopavond 2.95 3.75 DONDERDAG 18 MEI 1972 HET VRIJE VOLK PAGINA 19 Haven ontvangt minder zeeschepen (Van een onzer verslag geefsters) SCHIEDAM Veertig zee schepen monócmfpwshrdluxz schepen minder, maar veel meer kubieke metei's lading in de havens van Schiedam: dat is de conclusie van het jaarverslag 1971 van de Ge meentelijke Havendienst. Ver reweg het leeuwendeel van de zeeschepen kwam in Schiedam om te dokken en of te repare ren, een kleiner aantal om te laten schoonmaken en maar dertig van de 712 zeeschepen hebben hier vorig jaar geladen of gelost. Ondanks het feit dat er min der schepen aankwamen en er dus minder loodsen bij het aankomen cn vertrekken hoefde mee te werken, nam het werk voor de loodsdienst toe. In het najaar van 1971 kwamen in Schiedam de eer ste mamoettankers aan, die extra veel zorg van loodsen nodig hebben. Het waren de „Olympic Action" uit Liberia en „Al Badiah" uit Koeweit met een draagvermogen van respectievelijk 219.254 en 208.777 ton De binnenscheepvaart is in tegenstelling met de zeevaart wel toegenomen. Waarschijn lijk door het van. kracht wor den van de „Wet Verontreini ging Oppervlakte Wateren" is de totale bruto-inhoud van de tanklichters die op bezoek zijn gegaan bij Tankercleaning ge stegen met 450.000 kubieke meter. Omdat detarieven voor de havengelden en loodsdiensten zijn gestegen, zijn de ontvang sten van de havendienst weer omhoog gegaan. Ook de prij zen voor de bewaking van schepen zijn gestegen, wat erg gunstig uitkwam omdat de spreiding van de schepen goed was. In 't totaal heeft de haven dienst meer dan een miljoen guiden ontvangen, dat is krap 300.000 gulden meer dan in het vo'r.g jaar. De grootste bron van inkomsten zijn de zeehavengelden, die bij elkaar al zo'n kleine vierhonderddui zend gulden in het laatje brachten. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De middel bare handelsavondschool, die is gevestigd in de Willem de Zwij- gerschool aan de St. Liduina- straat, wordt met ingang van 1 augustus *72 opgeheven. Het leerlingenaantal bedraagt op 't ogenblik negentien en dat is te weinig, volgens het college van B. en W„ om de school nog lan ger in stand te houden. De leerlingen worden overge plaatst, naar .de middelbare avondschool „Mercurius" in Rotterdam en een dergelijk in stituut in Vlaardingen. Volgens de regeling in de Mammoetwet zou de Schie- damse middelbare avondschool pas in augustus 1975 opgeheven moeten worden. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De kampcom missie van "Help Elkander", de vereniging van ouders en vrien den van geestelijk misdeelden, organiseert morgen een contact- avond voor ouders en verzorgers van de deelnemers" aan het va kantiekamp. Het kamp wordt dit jaar van 3 tot en met 10 juni kt Oldenbroek gehouden. Op de contactavond wordt een dia-serie over de kampen ver toond en kunnen de ouders ken nis maken met de leiding van het kamp. Om half negen kunnen de ouders en verzorgers terecht in de recreatie-aal van het bejaar dencentrum Thurlede. Nieuwe Damlaan 759. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Op de Peter van Anrooylaan in Schiedam heeft'de 18-jarige verkoopster S. van R. gistermiddag een lichte hersenschudding opgelopen. Ze botrte met haar brommer tegen «n «utobus aan, die plotseling voor een tegenligger remde. De GGD motst het meisje met hoofd» en schaafwonden en een hersenschudding naar de Nolet- sttchting brengen, waar ze opge- nomen ls. Koop bn rfc fivm dit hem ooi» leurt uw DEALER VOOR SCHIEDAM 4 'i Hwt PLO loo». Tet 1 5 JÏ9S (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het „vrijers- hoekje" én een deel van de keu ken van café 't Vierkantje aan de Koemarkt moeten' gesloopt worden voor de rehabilitatie van het Groenendal. Volgens het voorlopige be stemmingsplan van stadsarchi tect Van Gent zal het Groenen dal dat aan de ene zijde uit komt op het Broersveld aan de andere zijde een opening krijgen naar de Koemarkt. De serre en een gedeelte van de keuken van 't Vierkantje zullen hiervoor moeten wijken. Met het Groenendal zelf heb ben de stadsarchitect en wet houder Cor Bolmers nog geen concrete plannen. De bestuur lijke gedachten gaan uit naar de vestiging van een bistro en en kele boetieks. De Broersveld- winkeliers die vorige week dins dag van dit nieuws op de hoogte werden gebracht, zijn akkoord gegaan met deze ideeën. Barend Wasman, eigenaar van 't Vierkantje was er, toen we hem gistermiddag belden, echter nog onkundig van. Een verbaas de Wasman: „Mooie boel, zeg. Zo wordt mijn zaak helemaal ten gronde gericht Dan blijft er maar een klein, miserabeKca- feetje over. Wat koop ik daar nou voor." En na een tikkeltje van z'n verbazing te zijn bekomen: „Ik - zal er natuurlijk iets tegen gaan doen. Maar ik betwijfel of het zin heeft Om de vijf jaar moet mijn vergunning vernieuwd worden, en zodoende houdt de gemeente natuurlijk een vinger in de pap." voor Doordat de plannen niet defi nitief zyn, is het o.m. de vraag of de gemeente in het Groenen dal de situatie van vijftig jaar geleden wil herstellen. Wasman daarover: „Dat ging met een trap naar beneden achter 't Vierkantje en bij het Broersveld er weer éém omhoog. Maakt de gemeente glooiende afritten, dan gaat dat ten koste van drie of vier kelders van Hoogstraat winkeliers. Maar hoe dan ook: Als dit doorgaat, al is het over tien jaar, dan betekent dat voor mij de nekslag." De gemeentelijke informa tiepagina's blijven bestaan. Deze conclusie is terug te vinden in het kopartikel van de afgelopen voorlichtings- krant. Het experiment zal in daden worden omgezet en precies als in het afgelopen jaar al is gebeurd zal het Nieuwe Stadsbiad eens per twee weken een vleug diepe ernst van overheidswege krijgen aangereikt „Want", voert de gemeen telijke voorlichter, de heer D. A. Busehkens, boven het arti kel aan: "94,7 pet zegt 'ja' te gen Gem. informatie-pagi na's", »n in het vervolg op die kop feliciteert hij zichzelf luidru.'htig met dit eclatante succes. „Dit", zegt hij, „is een nieuwe vorm van voorlich ting in Nederland, die echter in meerdere gemeenten na volging heeft gevonden. Doch juist omdat deze vorm van gemeentelijke voorlichting zo nieuw is, rees de vraag of de burgerij wel belangstelling heeft voor deze Gemeente-in- forma'iepagina's. Slaan ze wel aan? Burgemeester en wethou ders wensten derhalve hom of kuit, die verkregen zou moeten worden via een en quête. Geen moeilijke uiteraard. Besloten werd tot sen eenvoudige steekproef van het niveau van "ja, nee, geen mening", waarbij de hamvraag was of men er' prijs op stelde dat de ge meente op deze manier voort zou gaan met het verstrekken van Informatie. En ja hoor. Liefst 269 personen of 94.7 procent van het aantal men sen dat de enquêteformulie ren ingevuld heeft terugge stuurd bevestigde de hoop volle verwachtingen ten stadhuize. Iets anders was aak moei lijk mogelijk. Wie - weinig diepgravende vragen stelt, krijgt weinig diepgravende en vrijMijvende antwoorden en eerlijk is eerlijk als ik zelf had moeten antwoorden op de vragen "Leest u het Stadsblad, leest u de infor matiepagina's en stelt u er prijs op enzovoorts." had ik ook driemaal met ja geant woord. Et eerste twee keer geheel naar waarheid en de derde maai met allerlei be denkingen over de vorm en de inhoud van de gemeente lijke vooriichtingspagina's, die ik echter niet had kwijt- gekund omdat de enquête duidelijk niet in die richting wenste te gaan. En toch gaat het daarom bij de vraag of "het wel aan slaat". «.inslaan betekent dat iets een duidelijke functie heeft, dat het in een behoefte voor ziet en dat de opheffing er van een verlies zou beteke nen. Op deze vragen geeft de enquête geen enkel antwoord, al spreekt het artikel van: „Het antwoord is er echter niet minder duidelijk door geworden." Wat het gemeentebestuur er zelf mee wil is echter nog steeds niet duidelijk. Volgens zichzelf ging het hier om een niet wetenschappelijk te in terpreteren, niet representa tieve steekproef onder vijf honderd Sehiedamse burgers, waarvan bijna de helft niet heeft gereageerd, hetgeen bij dit soort niet wetenschappe lijke. niet representatieve steekproeven over het wei of niet aanslaan rustig als nega tieve respons geteld had mo gen worden. Waar ging het dan we! om? Het valt moeilijk aan te nemen dat de nu Verkregen gegevens Ijeschouwd zullen worden als bevrediging van de persoon'ij ke nieuwsgierig heid van het college en je hoeft er bepaald geen koffie dikkijker voor te zijn om nu at te voorspellen dat dit ant woord eens za! worden ge bruikt als rugdekking bij de op til zijnde discussie over het al dan niet laten voortbe staan van de gemeentelijke informatiepagina's. Daarvoor is een enquête, waarin het antwoord: "Waar om niet als ze daar nou zo'n lol in hebben" ais een jui chend "Ja" wordt getaxeerd, echter wat al te licht. En bo vendien te doorzichtig. iWJPSWBi! SCHIEDAM In het Passagetheater geeft de popgroep F Focus samen met Cuby and the Blizzards vrijdag 19 mei! een concert. Het popconcert begint om acht uur. Kaarten zqd verkrijgbaar aan de kassa van het theater. Dat zijn de belangrijkste richt lijnen, die het gemeentebestuur Opgesteld heeft voor hr*t toekom stige granduitgiftebcleld van Schiedam. De gemeenteraad mag In de volgende vergadering be slissen of ze inderdaad van kracht worden. De voorgestelde richtlijnen zijn het resultaat van twee jaar overleg In een com missie ad hoe voor het grondbe drijf. Deze commissie ls samen gesteld na een uitvoerig debat in de raad over het gronduitgifte be leid en heeft het gemeentebe stuur nu advies uitgebracht. In het voorstel komt de vraag v -rkopen of verpachten uitvoe rig aan de orde. De gemeente ziet eigenlijk geen heil in het verko pen van grond aan industrieën, maar wil ze tegemoetkomen door ifl tïéëi èpétlèié gévallen lócH ie verkopen. Zo'n geval is als de gemeente duidelijk met de ver koop van de grond is gediend. Daarom moet zo'n aanvraag tot grondverkoop altijd via de com missie grondbedrijf lopen. De prijs van de grond moet per ge val bepaald worden. Ais de eige naar de grond wil doorverkop. aart rèfi aiklêf wil «ie Keni«T":- de eerste zijn aan wie de grond te koop wordt aangeboden. Er is gekozen voor een her- zienlngstijd van vijf jaar voor de erfpachtscanon, omdat de prijs dan beter aangepast kan worden bij de geldontwaarding. Elke twintig jaar kan de canon in z'n geheel bekeken worden om de redelijke hoogte ervan op nieuw te bepalen. De gemeente wil de mogelijkheid tot verlaging van de canon m bepaalde geval len niet uitsluiten. Als de erfpachter z'n grond aan een ander wil verhuren heeft hij daarvoor toestemming van het collége nodig, aldus de nieuwe richtlijnen. De gemeente beoor deelt zo'n aanvraag dan op de kredietwaardigheid en de aard van het bedrijf van de nieuwe pachter. Voor de canon van de stukken grond van andere dan handels- en nijverheidsinstellingen heeft het college geen wijzigingen voorgesteld. De huidige herzie- ningstermijn van 25 jaar blijft van kracht. Een prachtige ruime bok van stootvaste grijze kunsthof, (engte 40 en» lengte 80 cm V.

Het Vrije volk | 1972 | | pagina 1