Werkloosheid in Waterweggebied neemt toe Vakantieiverkers missen de boot 4 Handafdrukken D'66 gaat niet naar Shell HOGERE VLAM ONDER ACTIE VOOR FOUMBAN wisse bind BAND VAN DE WEEK wisselblnd wisselblnd wisselblnd CA Lezers service eurofax Jaar cel voor Belg die vrouw mishandelde NIEUWE BANDEN WERELDMERK 75.— 15.11.22! onze 40 Leden 2 Vlaardingen ZATERDAG 10 JUNI 1972 HET VRIJE VOLK PAGINA 9 SCHIEDAM In tegenstelling tot wat zich landelijk af speelt, is het aantal werkloze mannen in mei in het Water weggebied toegenomen in plaats van gedaald. Toch is het gemiddelde in Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Maas land en Hoek van Holland altijd nog lager dan het lande lijke: hier is lt9 procent van de mannelijke beroepsbevolking werkloos, voor heel Nederland is dat 2,2 procent. In 't totaal staan bij het Arbeidsbureau nu 1261 werkloze mannen en 219 vrouwen ingeschreven. Ir. J. P. van Nugteren: Jongeren worden soms ontslagen als ze een kwar tier te laat komen". De ontwikkeling zin de Vlaarding- Jse gemeenteraad jrtoordt nauwlet tend gevolgd if door Anton <- Kloots V Van onze verslaggever JAN BOOISTER VLAARDINGEN De raadsfractie van D'66 in Vlaar dingen wil een fusie metDS'70. Reden: De Vlaardingse volgeling van Drees jr., Henk van der Berg, blijkt op het punt van openheid verder te gaan dan de Van Mierlo-aan- - hangers. Na de schorsing doet mevrouw Van Gent haar beklag bij (v.l.n.r.) wethouder Koos v. d. Linden, Aad v. d. Meer (PSP), de heer Hockx (KVP) en Henk v. d. Berg (DS'70) BEL NU 27.64.60 BEL NU 27.64.60 heriyeuwt uw veiligheid iiertyeuwt uw veiligheid! Q 560/590 - 13 voor o.o. ÖPEL - TAUNUS - CÖRTINA - SIMCA - KADETT - WARTBURG - FIAT herqieuwt uw veiligheid! f» VAN VOOR deze aanbieding geidt absoluut niet langer dan tot en met zaterdaq 10 juni!! INKLUSIEF BTW EN INKLUSIEF MONTAGE!!! licriyeuwt uw veiligheid! BEL NU 27.64.60 fl BEL NU 27.64.60 Schiedam Leden 1 Maassluis U itzendbur eau's: donkere toekomstt SCHIEDAM De Schiedamse en Vlaardingse jongeren, die in de vakantie aan het werk wil len, hebben of: krijgen het nog bijzonder moeilijk. Van de 373 jongens en meisjes die zich bij het Gewestelijk Ar beidsbureau Nieuwe YVaterweg- Noord hebben aangemeld, kon den er tot nu toe niet tn^cr dan 88 metterdaad aan w -rk gehol pen worden. Het Arbeidsbureai schrijft deze geringe belangstelling toe aan de bezu nigingen die teel bedrijven op dit ogenblik toe passen. Vorig jaar was er al sprake van een fikse daling van de vraag naar vakantiewerkers. Het jaar daarvoor, in 1970, kon den er van de 473 aanvragers nog 441 aan het werk gezet wor den. Ook in de sector seizoenarbeid (het GAB maakt onderscheid tussen baantjes die maar tijde lijk vrijkomen en seizoenarbeid, d.w.z. horeca, tuinbouw, douane in Hoek van Holland en toe risme) is de vraag naar jeugdige vakantiewerkers sterk gedaald. In het Westland, waar in vori ge jaren zeer vele tieners een aardig zakcentje bij elkaar wis ten te scharrelen, hebben de tuinders een duidelijk voorkur voor gastarbeiders- Ze werken harder en hebben vaak meer pluk-ervaring -Voor de maand mei is een toe name van de werkloosheid erg ongebruikelijk. Meestal daalt het percentage, omdat tegen het zomerseizoen extra personeel wordt aangetrokken. Landelijk "is die tendens wel te merken. -Het aantal werkloze bouwvak- Ikers en metaalwerkers is iets b gedaald: van respectievelijk 206 'naar 200 en van 262 naar 260, In "de kantoorsector is het aantal werklozen hetzelfde gebleven: «150 mannen en 82 vrouwen.Het "aanbod bij winkelpersoneel is m a mei iets gestegen .hoofdzakelijk Snaar jongere krachten, Voor de parttimers is het aan- ïbod verschrikkelijk laag: voor "vrouwen Zijn er 15 part-time banen beschikbaar, voor mannen twee. Dit terwijl zeven mannen en 205 vrouwen zich hebben la ten inschrijven voor dit soort werk. De directeur van het Ar beidsbureau voegde daar nog aan toe: „Door de bezuiniging nemen de bedrijven geen men sen meer in dienst van een hal ve dag. Zelfs geen uitzendkrach ten. Ik ben bang dat de uitzend bureaus daarmee nog wel gaan tobben". Het aanbodcijfer is iets geste gen, omdat de bedrijven weer piaats hebben voor jonge LTS- ers. Toch is het niet meegevallen om alle LTS-ers aan het werk te krijgen, aldus de heer Van Nug teren van het Arbeidsbureau. De jeugdconsulent van het bureau besteedt veel tijd aan het praten met de toekomstige werkgevers en werknemers. Ook voor auto monteurs blijkt het niet zo ge makkelijk om aan een baantje te komen. De werkende jongeren, zo blijkt uit het rapport van de ontslagcommissie, maken te wei nig gebruik van hun rechten bij ontslag. „Het komt nog wel voor, dat ze ontslagen worden, omdat ze een kwartier te laat komen. Ze gaan dan gewoon weg en zoeken later een ander baantje. Ze weten niet dat ze bij ge dwongen ontslag aanspraak kunnen maken op uitkering", verklaarde de heer Van Nugte ren. Ook willen nog steeds een paar werkgevers de hand lichten met het doorbetalen van de dag verplicht vormingswerk voor jongeren van 15 jaar. Het vormingscentrum Nieuwe Waterweg Noord in Schiedam biedt overigens plaats aan 274 werkende jongeren 'per week, zodat zeker honderd van hen dit jaar niet aan de beurt gekomen zijn. Veel bedrijven nemen de vorming in eigen hand: Wilton Fijenoord heeft donderdag een vormingscentrum in Hüvaren- beek geopend. rond Knallend vuurwerk openheid Het D'66-raadslid Dirk de Lange kwam tij'dens de raadsvergade ring lachend en enigszins spottend tot deze fusie-conclusie nadat DS'70-er Van der Berg had laten weten dat het openbaar maken van commissievergaderingen alleen niet voldoende is. „De mensen moeten kunnen meepraten en niet alleen luisteren", zo had de Drees-fan gezegd. Of Henk van der Berg zijn woorden sarcastisch bedoelde, of er een andere bedoeling mee had, werd niet duidelijk. Duide lijk was wel dat het onderwerp openheid voor flink wat fel knallend vuurwerk zorgde. Het kleinere geschut werd niet eens gebruikt. Alleen de grote knal len waren in. Zo zorgde Toon Cornelisse van het kleine behoudende deel van de-PvdA-fraetie voor consterna tie door zonder overleg met zijn fractieleidster onverwacht om een schorsing te vragen en zijn partijgenoot/wethouder Anton Hoots voor grote vraagtekens te plaatsen. Zo beschuldigden de raad en het college elkaar van ongenuanceerdheid en vulde de raadzaal zich dan weer met grote en luid geuite ontsteltenis en dan weer met een angstige stilte vol spanning. Voor de duidelijkheid zetten we even alles op een rijtje. Aan de orde was een voorstel voor het openbaar maken van nog een aantal commissievergaderin gen. Netty van Gent-de Ridder (KVP) vroeg het woord. Om slachtig herkauwde zij wat ze vorig jaar gezegd had toen voor -het eerst' de openbaarheid van .commissies aan de orde kwam. Haar betoog kwam erop neer ;*dat ze a). het college verweet te weinig moeite gedaan te hebben .om publiek te krijgen bij com- .raissievergaderingen die al "openbaar zijn en b). ze zich af vroeg of de commissies wel .openbaar moesten zijn omdat ambtenaren zich dan geremd jzouden voelen in hun uitlatin- gen. Aan haar verwarringwek kend langdradig betoog voegde jde KVP-fractieleidster nog de waag toe hoe" het college tot de ^conclusie kon komen, dat de proef met openbare commissie vergaderingen gunstig genoemd mag worden als de „publieke ■•belangstelling minimaal is". Me- vrouw Van Gentde Ridder liet 'weten het nut van openbare - commissievergaderingen niet -té zien als de opkomst van toe- hoorders "te wensen overlaat". V Wethouder Kloots („Mevrouw ft Van Gent heeft me twee weken 'fit5 briefjes gestuurd en opge koeld om het voorstel van de agenda te krijgen") besloot de KVP-ster lik op stuk te geven. Recht voor z'n raap, om Bram uit de commune te citeren, zei hij: „Als de interesse van het publiek een graadmeter moet zijn voor openheid moeten we de vergaderingen van de Cultu rele Raad en de sportraad ook besloten maken. Datzelfde geldt ook voor de openbare raadsvergadering. Ik tel nu acht mensen op de pu blieke tribune en dat is voor een stad met 82.000 inwoners ook niet overweldigend te noemen. Openheid is overigens een kwes tie van mentaliteit. Men moet zijn mening eerlijk durven zeg gen." De snel op haar teentjes ge trapte mevrouw Van Gent-de Ridder, die hard kan zijn voor anderen maar zelf weinig kan incasseren, stamelde: „Een schandaal. Ik vind dit een schandaal. Ik weiger aan de verdere beraadslagingen mee te doen. Ik vind dit een eenzijdig ongenuanceerd antwoord." De verwarring werd compleet toen DS'70-er Henk van der Berg het woord vroeg. In tweede instantie was hij plotsklaps het 'SA¥ meest progressieve raadslid van Vlaardingen. „Is het openbaar maken van commissies open heid? Ja, dank je de koekoek. De mensen moeten d'r mond houden. Echte openheid houdt voor mij m dat alle aanwezigen mee praten. En zolang dat niet het geval is, is het verlakkerij." Dirk de Lange (D'66), begrij pelijk verrast door deze onver wachte "vooruitstrevendheid", haakte uiteraard direct op deze woorden m Lichtelijk spottend zei hij: „Ik wist met dat men bij DS'70 al zo vooruitstrevend dacht. Meneer de voorzitter, wij hadden deze gedachte ook al. maar durfden het met te zeggen omdat het politiek klimaat nog niet gunstig is." Later maakte Dirk de Lange schertsend het fusie-grapje dat Henk van der Berg blijkbaar niet zo kon waarderen. Na vee! geharrewar deed wet houder Kloots nog een duit m het zakje. „Meneer Van der Berg", zo zei hij, „beschouwt u ons voorstel als het begin van de weg naar uw vorm van open heid?" Kloots reageerde op de han delwijze van mevrouw Van Gent-de Ridder met de opmer king: „Wat u zegt is ook onge- SCHIEDAM Op een heel originele manier is gistermiddag de „eerste steen" van de Huishoud- en Industrieschool Schie dam. en Omstreken gemaakt en gelegd. De twee jongste leer lingen, Joke Pattikawa en Ellen Bakker, hebben in de nog natte klei van de eerste steen hun handafdruk gezet, met daar tussen de datum. Ter herinnering aan dit feit kregen ze elkf een gouden armbandje met inscriptie. De nieuwe huishoudschool wordt gebouwd op de hoek van de Valensstraat en de Laan van Bol'Es m Groenoord. De eerste paal is m december vorig jaar geslagen en het is de bedoeling dat begin van de cursus 1973-74 het nieuwe gebouw betrokken wordt. Het oude gebouw aan de Mauritsstraat staat dan na 73 jaar intensief gebruik leeg. wilde een derde instantie om de moeilijkheden uit te praten. Na dat met veel pijn en moeite zijn voorstel van orde voldoende on dersteund was en de voorzitter van de raad vroeg wie het woord wilde, reageerde nie mand. Gelach was het gevolg. Van der Lmden verbrak de pijnlijke stilte en zei dat wet houder Kloots misschien iets te zeggen had. Kloots: „Oh.Nou ik ben kort geweest m mijn beantwoor ding maar vorig jaar is er al lang over gesproken Ik heb ge loof ik twee vragen met beant woord en zal dat even doen Maar uit de beantwoording bleek dat de eerste vraag over bodig was omdat het antwoord m de stukken te vinden is en de tweede vraag wel was beant woord. Na enkele stemmotivenngen waarin naar voren kwam dat de beantwoording van Kloots bij enkelen "te wensen over het", verklaarde Dirk de Lange waar om de moeilijkheden waren ontstaan. „Het kwam misschien scherp over. Maar dat is dan al leen gebeurd bij diegenen, die slecht geluisterd hebben L. de Snayer en W. Kwakkel- stein (beiden PGG) en Henk van der Berg (DS'70) stemden uiteindelijk tegen. Mevrouw Van Gentde Ridder, de heer J Hoekx (ook KVP) en A. van der Veer (PSP) wensten met aan de stemming deel te nemen Vlaar dingen heeft de weg naar open heid verder ingeslagen Dit en het feit dat er meer duidelijk heid in de raad is gekomen (Dirk de Lange: „Mevrouw Van Gent hield haar mond omdat ze niets te zeggen heeft") moet de burger weer moed geven. nuanceerd". De wethouder liet weten dat de KVP-ster zijn woorden verdraaid had en dat hij alleen de consequenties van haar uitlatingen getrokken had. Hierna kwam de door Wim Kan veel bezongen Lijmen Jan, lijmen Jan-instelling naar vo ren Toon Cornelisse vroeg schorsing aan en maakte daar mee onverwacht de consternatie nog groter. Hij wilde dat wet houder Kloots zijn excuses aan bood maar stond daarin alleen. Na de hervatting van de be raadslagingen kwamen ook bij wethouder Van der Linden "hj- men-gevoelens" naar boven. Hij (Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM De gemeente- raadsfraktie van D'66 gaat met in op de uitnodiging van Shell om daar op 5 juli te komen kij ken en praten. In een brief aan het gemeentebestuur legt D'66 uit: „Wij menen, dat het na drukkelijk stellen van voor waarden inzake de pubhkatie over het gebodene m deze tijd uit den boze is". De fractie stelt dat de pers zelf moet kunnen bepalen wat van de discussie tussen de direc tie en de gemeenteraadsteden geschikt is voor pubhkatie en wat niet. Het nadrukkelijk uit sluiten van de pers bij het in formele gesprek komt D'66 „zeer ongebruikelijk" voor. In de brief maakt D')6 de opmerking, dat zowel de raadsleden als de Shell hun vragen van tevoren schrif telijk moeten inleveren en niet. zoals de Shell heeft voorgesteld, alléén de raadsleden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Hervormd Schiedam gaat alles op haren en snaren zetten om dr Weemhoff in Foumban (Kameroen) aan z'n kinderziekenhuis te helpen. Voor de komende maanden wordt een groot aantal activitei ten op touw gezet om zoveel mogelijk geld in het laatje te krijgen. Vanaf vandaag al staat in Kethel/Groenoord een hulp dienst klaar, die voor drie harde guldens bereid is ieders auto te wassen. Het telefoonnummer van de dienst is: 708263. Met ingang van vandaag ook kan iedereen z'n boodschappen- bonnetjes, die hij bij de kruide nier, bakker, slager, melkboer, etc. krijgt, afgeven bij mevrouw Taat, Rotterdamsedijk 166, tel. 263807, die ze stuk voor stuk zal opplakken en de opbrengst er van naar Kameroen zal sturen. Daarnaast is er in september een puzzelrit - inschrijfgeld twee gulden op de fiets, geor ganiseerd door de Jeugdraad van Kethel en Groenoord en een wandeltocht door Schiedam, waaraan vast zit een bazar bij de ftmsh m de Opstandmgskerk. Vertrek van de Plantage aan de Tumlaan. Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De recht bank heeft gisteren de Belgische grondwerker R. de C. (43) uit Ge- raarsbergen conform de eis ver oordeeld tot eén jaar gevange nisstraf met aftrek van voorar rest. De Belg, die in eigen land on der justitieel toezicht stond, naar Nederland was uitgeweken en m Rotterdam platzak raakte, drong op de Delftweg een wo ning binnen en dwong de be woonster haar geld af te geven. De man mishandelde de vrouw daarbij enkele keren, on der meer door haar keel tot tweemaal toe stevig dicht te drukken. De Belg heeft er in eigen land al ruim tien jaar voor ontucht, inbraken, diefstal en zware mishandeling opzitten. IMAM 24 (10G machttrhtttUdhui») SCHIEDAM TCtEfOON (010) 24 13 51 I» II EOTWHH «MN 14 (100 i «liter SeUladhult) KHltOAH UUfOOK (010) 14 «1 51 HOTTMPAH.,., aanbieding «MM H (too m tchltr het it.dhuii) SCHIEDAM tïttRKW (010) lé I] SI i» K lartneiw «AAMH (100 maehter hel«iidh.it) SCHIE0AM UIDOOH (010) HIJ 51 In li «OlinoiM Politie, Lansje Nieuwst!aat 133, telefoon 26 0" 60 of 26 46 66 (alaim) Brandweer, Singel sta, tel. 263318 Apotheekhulp te! 264313 Centrale Meld- en Regelkamer van Rijnmond over stank, vuile lucht CtC Oio - 13QQ00. Gemeenteziekennuis. Scnie- dam. Burgemeester Knappert- laan 25 telefoon 569128. Zaal 1.30 tot 5 uur en 1 tot 7.30 uur. Klas 130 tot 3 00 uur en 7 tot 8 34 uur Krsamafdelins 1 30 tot 2 30 uur en 7 tot 7 30 uur Dr. Noletstlcht.ng, Stadhou derslaan 93, Schiedam, telefoon 260089 Derde klas 1-30 tot 2 uur er. 7 tot 1.30 en tweede klas 1 30 tot 2.30 en van 7 tot uur. Eerste klas 12 39 tot 2 uur en 7 tot 8 uur. Kinderafdeling: zon dag. dinsdag, woensdag, vrijdag en zaterdag van 1.30 tot 2 uur. Maandag en donderdag van 8 tot 6 3» uur. Belangrijke adressen en tele- oonnummers Klaehtennummer Het Vrije Volk. Witte de Withstraat 25, Rotterdam, tel. 111030, Hoog straat 16. telefoon 268798 WV. Proveniershuis. Over- schiesestraat 1. tel 26S090. Sticht! r,.7 centrale Hulpdienst, telefoon 346039 Gemeentelijke Socale Dienst, Broersvetd 144, tel 2S481S Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe waterweg Noord, Van Glingelandtstraat 23, vlaardin gen tel. 705300. Afdeling Plantsoenen Fok kerstraat 35. tel 154805 en 799807. Afdeling Riolering en bestra ting. Jan van Rlebeeckweg 22. tel. 377300 Gemeentearchief, Oude Kerk hof 3, tel. 266727. Gemeentelijke Technische Be drijven, Dwarsstraat 42, tel. 264980. Gemeentelijk Bureau voor Huisvesting, westmolenstraat 26. tel. 267756 Gemeentelijk Voorlichtingsbu reau. Nleuwstraat 26, tel. 269031. toestel 174. Remlgmgs- en ontsmettings- dienst. Buitenhavenweg 154, tel. .34395 Algemene Begraafplaats. Laan van Spiermgshoek. tel 711222 Afdeling Onderhoud Gebou wen. Korte Haven 33, tel. 269320 Afdeling Technische Werk plaats. Singel te'. 268230. Gemeentewerken, Korte Ha ven 33, tel 269310 Gemeentelijke sociale dienst. Fransenstraat 31, telefoon 350244 Woningbedrijf, Emaus 31. tele foon 330411. womngdienst Lange Haven 14a. telefoon 2BS3T5. Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord. Van Slingelandstraat 25, telefoon 303300. Stichting hulp aan buitenland se werknemers, Binnensingel 39. telefoon 351993. Actie Moeders voor Moeders. Diepenbrockstraat 8, tel 70 26 46 SCHIEDAM - De StJchttngs- raad van de schiedamse Ge meenschap heeft er öne nieuwe leden bij Het zijn: de heren A aan de Wiel. J. F. Bakkeren en J Hehemamn De heer Aan de Wiel is de opvolger van me vrouw W. Bastiasns-van Witl eer den: de heer J. p. Bakkeren komt in de plaats van de heer L. van der Kraan SCHIEDAM De vereniging Natuurgenot sn Huis heeft haar 20»-ste lid ingeschreven. Het Is mevrouw P. J. van der Veen uit de Van Maanenstraat 2 De veremgmz gaat z,ch nu sterk maffcen voor de Inschrijving van het 253-ste Ud. Politie, brandweer, GG en GD 344444. Apotheken: Backer Hoogstraat 223. telefoon 342162 Bot. Btiütonlaan 66. telefoon 344729. Van der Corput. Schtedamse- weg S3, telefoon 343224. Delta, F1 oris de Vijfdelaan lt2, telefoon 34388S Van Hosendorp. Van Hogen- dorplaan 129A, telefoon 704233. Hoyiede, De Loper 13, telefoon 330453. Walrave, Hoflaan 43. telefoon 342993. wester, voorstraat 53. telefoon 342633 Klachtendienst bezorging Het Vrije Volk: elke avond van haJ zeven tot half acht, telefoon 111050 Op zaterdag van 9-6 uur. Zondagsdienst vlaardingse huisartsen: Van zaterdagmorgen tien uur tot maandagmorgen acht uur kan men zich wenden tot de telefonische boodschap pendienst 206611 Kraamcentrum van het Groe ne Kruis voor vlaardingen. Maassluis en Maasland, Schle- damseweg 99, Vlaardingen. tel. 342867 Belangrijke adressen en tele foonnummers tn Vlaardingen: Politie. Delftseveer 6, telefoon 342333. Brandwer, Hoflaan 13. tele foon 343099 GG en GD. Hoflaan 7. tele foon 342541 Gemeentearchief, Plein Emaus 3, telefoon 342972. Gemeentelijke energie- en waterleidingbedrijven. Hoflaan 25 telefoon 354444 Gemeentelijk voorlichtingsbu reau. Veerplein 118 (onder Ltes- veïdviaduct) Telefoon 342415 of 344344 Gemeentelijk bureau voor hu,«.vesting. Hoogstraat 220. tele foon 344544. Relmgings- en dienst, Hoflaan 342212 ontsmettmgs- 3, telefoon Partij van de Arbeid-ombuds- man houdt iedere tweede en vierde donderdag van de maand zitting in het Volksgebouw »»n de Schledamseweg 12 van half acht tot hail Den, Is ook te bereiken vla postbus 5 in Vlaar dingen of telefoonnummer 335979, Jongeren Advies Centrum Vlaardingen, Plet er Karei Dros- saarutraat 210. telefoon 344713. Dagelijks van zeven tot twaalf uur 's avonds, op zaterdag en twee tot twaalf uur. Het JAC-Maaenluis is te baret- ken onder telefoonnummer 0189® Politie: 3333 Brandweer 3333, GG en GD: 2639.

Het Vrije volk | 1972 | | pagina 1