Weer goede Engelse serie Programma Film International ARCHITEKT PANEEL IS I f 1 Voorproefje van Film International Zeven blijven langer RPh Koper in openlucht Films in9-1 Venster niet gekeurd wmm 1 Kill IH H CONTESSA, fijn datje d'r bent Vreeswijk voor Zweden naar Knokke Gemeentemuseum koopt Mondriaan voor tijdelijke kantoorkrachten If; j§ W"~ lDIMSDAG 27^ÜNl 1972 HET VRIJE VOLK PAGINA 14 famdz-'dawj] by*i (AAMj sinds 1947 (Van onze showredactie) ROTTERDAM Op het Schouwburgplein kunnen latent cinefiele Rotterdammers alvast 'n voorproefje krijgen van wat er tijdens Film International is te zien. Op een groot eidofóorscherm aan de westzijde van het plein worden 's avonds na het invallen van duisternis tot een uur of elf fragmenten uit een aantal films en enkele interviews ver toond, In deze „trailer" van een klein half uur zit een aantal scenes uit ondermeer „Ich liebe dich, ich töte dich", „Blood of the condor", „Targets" en „Bo naparte et la revolution". (Van onze showredactie) ROTTERDAM Zeven films die tijdens Film International in Rotterdam hun Nederlandse première beleven, zullen na .donderdag 29 juni in nog zes Nederlandse bioscopen te zien "zijn; in de Kriterion-theaters in Den Haag en' Amsterdam, de Studio-theaters in Utrecht, Nij megen en Groningen en in De Beyerd in Breda. De films die in dit „circuit" worden opgenomen zijn „De postbode" (Iran), „Here comes every body" (VS), „Buraikan" .'(Japan), „Ich liebe dich, ich.töte >cüch" (Duitsland), „Blood of the ...condor" (Bolivia), „De tuin der .Tusten" (Spanje), „Remparts - d'Argile" (Frankrijk-Algerije). *1 (Van onze showredactie) ROTTERDAM Houders van een zogenaamd perspasse- partout (kost ƒ50,—) hebben -toegang tot alle voorstellingen ;van Film International. Ook tot de avondvoorstellingen in 't (Venster die in verband met het S .niet-gekeurd zijn van de films, «,%en besloten karakter dragen. Y Verder hebben uitsluitend le iden "van de Rotterdamse FiJm- liga toegang. Maar daarvan kunt 'u bij de Rotterdamse Kunst stichting (Kruisplein 30) voor l i* vijf gulden per jaar lid wor- [,:,Yden.'t. If Per voorstelling bedraagt de vf'toegangsprijs dan nog eens-twee i. gulden. Toegangsbewijzen voor alle overige voorstellingen zijn aan de kassa's van Calypso en 't 'Venster te krijgen. Het lied wordt gaandeweg een tonig, ik weet het, maar er valt niet veel aan te doen: na '"Imperial Palace" van zater dag luid bejubeld te hebben, moet ik opnieuw een Ioftrom- petje steken over een Engelse tv-serie. Ditmaal gaat het dan om "A family at war", ofwel "De familie Ashton", waarvan de eerste aflevering in een voorlopig geplande reeks van ■dertien gisteravond door de KRO werd uitgezonden. De serie handelt over het wel en wee van een Liverpoolse fa milie voor en gedurende de Tweede Wereldoorlog, en schijnt in Engeland, waar 52 afleveringen te zien geweest zijn, het succes van de haast legendarische "Forsythe Saga" benaderd te hebben. Y Of dat terecht is en hier ook haalbaar, valt na zo'n eerste indruk eigenlijk nau- welijks te beoordelen. "De familie Ashton" speelt in een heel ander milieu en in een heel andere tijd, beide min der "glamorous" dan in de "Forsythe Saga", maar daar om misschien ook wel veel herkenbaarder. Ik hoef lang zamerhand niet meer te ver melden dat het spel weer voortreffelijk is; en voor het "overige moeten we maar af wachten. Dat de serie, zoals in Engeland is gebeurd, der- '-•mate aan zal slaan, datzelfs 'de mode er profijtelijk op in kan1 springen, lijkt me overi- i'gens te betwijfelen. Na de ^familie Ashton de familie EBrand. een niet onaanzienlijk -..'contrast. Voor de:KRO ci- J/heast Hans Koekoek een do— cumantaire over een gezin 'waarvan de- ouders beiden blind zijn, de beide, kinderen Plkurinëri zien.--.Van'moeilijk- - Als Mouth en* McNeal naar Amerika "gaan wordt daar na tuurlijk ook meteen een tour nee door Canada aan gekop peld. Nummer 1 staan in Ca nada is voor ons nog geen re den om daar los van alles een toemee te maken." Mouth en McNeal naar door ALE VAN DIJK HILVERSUM Mouth en McNeal gaan naar Ame rika. Hun onverbiddelijke bestseller „How do you do", in Nederland inmiddels allang weer opgevolgd door „Hello-a", is in de VS hard op weg een Top-Tien-num- mer te worden. Een tournee van het duo door de Ame rikaanse staten wordt al voorbereid. Op de Billboard-hitparade, in de VS" toonaangevend, was „How do you do" vandaag tot de Top-Twin tig door gedrongen. In totaal zijn er nu drie miljoen singles van het nummer in. de hele wereld verkocht. heden is geen sprake: de man heefft zijn dagelijks, hoogge waardeerd werk bij een verzekeringmaatschappij, de vrouw regelt het huishouden en de kinderen, met name Alie, de oudste, springen probleemloos overal in waar zien noodzakelijk is. Vanr* daar de titel "Niks aan te zien": het gezin reilt en zeilt als vrijwel ieder ander, alleen misschien iets langzamer. Op merkelijk was in Koekoek's goede registratie de vanzelf sprekende rationaliteit waar mee Alie, maar ook zoontje Jan Berk zich kwijten van hun taken, zonder ook maar een moment uitzonderlijk te willen zijn. Misschienkwa men ze in de documentaire toch nog te weinig aan bod dat is dan, mèt de vaak te nadrukkelijke vragen aan beide blinden over visuele zaken "waar ze niets aan hebben", het enige wat ik tegen Koekoek's werkstuk in te brengen heb. AVRO's Televizier kwam als gewoonlijk met een keur van onderwerpen, van eeen. interview met generaal Giab, vice-president en "veld maarschalk" van Noord- Vietnam tot verplicht verte- derende beestjes in Artis' mini-zoo. Ergens daartussen zat een reportage van Fonds van ifVesterloo over het door B. en W. voorgestelde na- turistenstrand in Schoor]. Raadslid Sleking vreesde bus sen vol voyeurs, als het plan door zou gaan, ex-naturisten voorzitter S'olk.meende dat "het functionele naakt sinds het Callantsoogse proefproces in Nederland geaccepteerd is." Eigenlijk hangt het er dus alleen nog van af welke functie die voyeurs aan naaktlopen: toekennen. JAN PRINS Hans van' Hemert „Onze promotor- in Amerika verwacht, dat het in de VS een grote hit gaat worden", zei ons gistermiddag Wim* Schip per, .internationaal manager van Philips-Phonogram, „wij heben de plaat in alle landen, waar wij ter wereld gevestigd zijn, uitgebracht. En wij zijn in niet veel landen niet geves tigd." In een aantal landen is „How do you do" wel aan de top gekomen, maar dan niet gezongen door Mouth en McNeal. In West-Duitsland ging een Westduits duo bij voorbeeld met de' eer- strij ken." „Het is er een harde concur rentiestrijd geweest, maar dat Duitse duo heeft Mouth en McNeal verslagen", zegt Schipper. „Het Duitse duo kwam op 600.000 verkochte singles, Mouth en McNeal ble ven daar juist onder.' „Maar mag iedereen dat dan maar zingen en op de plaat uitbrengen?" Schipper: „Dat mag en dat gebeurt ook vaak. Zodra in een land een hit is gemaakt mag iedere artiest in een an der land dat nummer overne men. Als ze de rechten maar betalen. Het kan dus best ge beuren,* zoals in Duitsland, dat ook op'de eerste plaats beland, een andere platenmaatschap pij met de winst gaat strijken. Omgekeerd doen wij natuur lijk hetzelfde. Het gaat erom wie er het eerst wat in ziet." De Amerikaanse Philips- promotors hebben van het be gin af 'meteen de versie van Mouth en McNeal gekozen. Zij konden het nummer in de VS beter brengen dan welk be staand Amerikaanse duo dan ook. Het nieuwste Hitparade succes van Mouth en McNeal staat intussen alweer drie we ken aan de top van de Neder landse hitparades. „Is ook dat nummer al in de VS uitgebracht?" Schipper: „Nee, dat moet je natuurlijk nooit doen. Zolang nog een vorig nummer van ar tiesten op de hitparade staat en goed verkoopt moet je niet met een nieuw nurrimer op de markt komen. Dat is een on geschreven showwet. In ande re landen, zals in Frankrijk, zijn er plannen om Helio-a nu uit te brengen. Daar heeft '*How do you do" ook zeer hoog gestaan. Ja, waar eigen lijk niet. In Canada is het nu „How do you do" is evenals, "Hello-a 'een compositie van de producer van het duo, Hans van Hemert (29), vanavond "componist van de week" .in VARA's "Zomaar een zomer avond". Samen met Mouth en McNeal zal Van Hemert van avond voor de camera's ver schijnen. Hans van Hemert was ook de auteur van het liedje, dat Sandra en Andres dit voorjaar op het Eurovisie Songfestival zongen. Van Hemert: „Het werken met duo's heeft als voordeel, dat je tekst en muziek wat ge varieerder kan maken. Je kunt op twee artiesten schrij ven. Er is een trend - in de lichte muziek, die meer varia tie voorschrijft. Dat we goed zitten bewijzen die internatio nale successen wel." Film International Rotterdam speelt zich van 23 juni tot en met 5 juli af'in de theaters Ca lypso (Mauritsweg) en 't Venster (Gouvemestraat). Het festival ■wordt woensdagavond om half negen geopend met de vertoning van de Postbode van de Perzi sche regisseur Daryush Mehr- juri. Het programma op de ove rige dagen ziet er als volgt uit: DONDERDAG 29 JUNI Calypso: 15.30 Fète a Gion (Mitsogoetsji) Abel Garice: Hier et Demain (Nelly Kaplan) 19.45 Les yeux fermes (Santoni) 22.00 Ich Liebe Dich, Ich Töte Dich (Brandner) 't Venster 11.00 Fête a Gion (Mitsogoetsji) Abel Gance: Hier «t Demain (Nelly Kaplan) 15.00 Les yeux fermes (Santoni) 19.00 Alliansa para el progresso (Luduena) 22.00 Alliansa para el progresso (Luduena) VRIJDAG 30 JUNI Calypso 15.30 The charm of dynamite (Brownlow) Ingmar Bergman (Stig Björk- man) 19.45 Sloera (Matsoemoto) 22.00 Here comes every body (Withmore) 't Venster (Brownlow) 11.00 The charm of dynamite Ingmar Bergman. (Stig Björk- man) 15.00 Sjoera (Matsoemoto) 19.00 Der Tod der Maria Malli- bran (Schröter) 22.00 Der Tod der Maria Mali- bran (Schröter) ZATERDAG 1 JULI Calypso 15.30 De koe (Meerdzjoei) 19.45 Women in Revolt (Morris- sey) 22.00 Remparts D'Argile (Bertu- celli) 't Venster 11.00 De koe (Meerdzjoei) 15.00 Women in Revolt (Morris- sey) 19.00 Weekend a Sochaux (Groep Medvedkine) The guerilla's of the Arabian Gulf ZONDAG 2 JULI Calypso 10.00 Minamata (Tsuchimato) 14.00 Bonaparte et Ja Revolu tion (Abel Gance) 19.45 Targets (Bogdanovich) 22.00 De tuin der lusten (Saura) 't Venster 10.00 Bonaparte et la Revolu tion (Abel Gance) 14.00 Targets (Bogdanovich) 19.00 La cicatrice interieure (Garrelj Keizer Tomaten Ketchup (Te- rayama) 22.00 La cicatrice interieure Garrel) Keizer Tomaten Ketchup (Te- rayanfa) Ich liebe dich, Ich töte dich van Uwe Brander MAANDAG 3 JULI - Calypso - 15.30 Wintersoldier 19.45 Johnny got his gun (Trumbo) 22.00 Blood of the condor (Sanjines) 't Venster 11.00 Wintersoldier 15.00 Johnny got his gun (Trumbo) 19.45 Lambaya (Traore) 22.00 Lambaya (Traore) DINSDAG 4 JULI Calypso 15.30 De angst van de doelman voor de strafschop (VVenders) 19.45 De steen in de mond (Ferrara)1 - 22.00 Boerajkan (Sjinoda) 't Venster 11.00 De,angst van de doelman voor de strafschop (Wendess) 15.00 De steen in de mond (Ferrara) 19.00 Dyn Amo (Dwoskin) 22.00 Dyn Amo (Dwoskin). WOENSDAG 5 JULI Calypso 9.00 nog niet bekend 15.30 Reed (Leduc) 19.45 Coup pour Coup (Karmitz). 22.00 Weg met de boeken en de straat op (Terayama) 't Venster 12.00 Reed (Leduc) 15.00 Coup .pour Coup (Karmitz) 19,00 Katzelmacher (Fassbinder) 22.00 Katzelmacher (Fassbinder) (Van onze showredactie) BRUSSEL Het paneel „De rechtvaardige rechters" een van de twee in 1934 gestolen delen van het beroemde altaarstuk „Het lam Gods" van de gebroeders Jan en Hu- bert van Eyck zou in onbeschadigde toestand „ergens aan wezig zijn". Deze bewering, afkomstig van de negentigjarige Brusselse ar- chitekt Max Winders staat in het Vlaamse opinieweeekblad Knack-Magazine. Schrijver van het artikel is de journalist Jos Ceis die enkele jaren geleden al eens schreef over „de groot ste kunstroof aller tijden" en sedertdien onvermoeibaar zoekt naar nieuws over het al 38 jaar spoorloze paneel. Architekt Winders, 'in 1940 nauw betrokken bij het in vei ligheid brengen van het altaar naar Pau, bevestigde vorige week nog eens dat hij het pa neel met eigen ogen had gezien. Waar wilde hij niet zeggen om dat er, aldus Winders, te veel politieke en persoonlijke belan gen op het spel zouden staan. Nadat de twee panelen in de nacht van 10 op 11 april 1934 uit de ,St. Bavokathedraal in Gent werden gestolen, ging het verhaal dat de diefstal zou zijn gepleegd om een zeer voor- aansetaande Belgische familie aan geld te helpen. In dit ver band noemde men de naam van de familie Baels, waartoe ook prinses Liliane de tweede vrouw van koning Leopold be hoort. Waarom insiders nu nog zwijgen, blijft onduidelijk daar de diefstal al enige tijd is ver jaard. Cels weet in zijn artikel te melden dat architekt Winders een half jaar geleden bij ko ning Boudewijn zou zijn ontbo den. De vorst zou hem toen hebben verzocht de plaats waar „De rechtvaardige rechters" zich zou bevinden bekend te maken, zelfs wanneer de nlam 's konings tweede moeder hier mee in opspraak zou raken. De identiteit van de dief werd overigens eerst na diens dood vastgesteld. Het was Ar- sene Goedertier, bankier en di- rekteur van de tekenacademie in Wettteren. Voor hij op zijn sterfbed wilde onthullen waar het nog vermiste paneel zich bevond, blies hij de laatste adem uit. Ook zijn medeplichtigen bleken reeds te zijn overleden. Jaren lang werd er gespeurd als naar het monster van Loch Ness. Echter niet door de RK geestelijheid. Deze vertrouwt aldus mgr. L. de Kesel, op de voorzienigheid. - - KWAWUSr txcinl^ tewewtë-u*® pfewori.óO kofmce-tooL kanwi-Tess kmzas-oictfo (Van onze showredactie) HILVERSUM Corne lls Vreeswijk, de Neder landse zanger, die in Zwe den een nationale ,ster werd, zal Zweden tijdens het Knokke Songfestival 1972 vertegenwoordigen. Vreeswijk is de belang rijkste artiest" "van dé Zweedse ploeg,, die. dit jaar voor 't eerst aan de „Europabeker' voor de Zangvoordrecht" meedoet. west-DuitsIand komt met een zangploeg, waarin vedette Mary Roos (ook op - het Eurovisie Songfestival in Edinburgh), de belang rijkste' figuur is. In plaats van zes zullen dit jaar negen zangploe- gen uit negen landen aan het Knokke-festival (het veertiende in successie) 'deelnemen. Iedere ploeg bestaat uit drie vocalisten of duo's. Vroeger bestond een Rnokke-ploeg uit vijf vocalisten of formaties: De Nederlanse zang- ploeg (Anneke Konings uit Rotterdam, 'Frits' Lam- brechts en The Blue Dia monds) zpl zaterdagavond 8 juli op de tweede avond uitkomen tegen de Engelse en Portugese zangploegen. De KRO-televisie zal een rechtstreekse reporta ge van dit optreden uit zenden. De Nederlandse zangploeg wordt dit jaar geheel gesponsored door de KRO-tv. Ploegleider is regisseur Nico Hiltrop.- (Van onze showredactie) DEN HAAG Het .Gemeen-, temuseum komt in het bezit van negentien schilderijen van Piet Mondriaan. Dè doeken worden beschouwd als kernpunten van de unieke Mondriaan-coliectie van het museum. De gemeente raad heeft gisteravond een half. miljoen gulden beschikbaar ge steld om de collectie aan te kor pen. De waarde van de schil derijen is onlangs op 1,2 mil joen getaxeerd. De gractie van D'66 stelde voor de helft van het bedrag beschikbaar te stellen en de an dere helft te vergaren uit een actie onder de burgerij. Dit naar Duits voorbeeld. Er was geen meerderheid voor te vinden. (Van onze showredactie) - ROTTERDAM Het Rotter dams Philharmonisch Koperen semble gaat in de openlucht spe len. De uit leden van het RFhO bestaande groep concerteert za terdagmiddag om drie uur in de muziektent op het Lijn'baans- plein. Frans Vreugdenhil, Peter Masseurs (beiden trompet), Bas Dekker, Peter Veenhuizen (bei den trombone) en Eddy van Leeuwen (hoorn) zorgen voor een programma dat bestaat uit oude, klassieke en populaire muziek. Rotterdam. Groothandelsgebouw A5 Tel. (010) 11 31 50 c-c -v "J-

Het Vrije volk | 1972 | | pagina 2