KADDAFI IN GEVANGENIS? Vrouw vermoorde kruidenier: ZOMAAR ZOMER Kinderen vinden jnnnitie onder Brienenoordbrug RUSSEN BOOS OP FISCHER Schilderes erkent als kostwinner Zakkenroller steekt man met mes in de hals li Inbrekers maken ton I buit in woning vandaag:: 22 pagina's Soeliarto: 5 kinderen is genoeg UW ZUSTER Het Vrije Volk? 1 I ZON, ZON, ZON! ril [(Van onze correspondent) WOLVEGA Geeste lijk gehandicapte vakantie gangers Jiepen vanochtend terug in de vlammen in de vakantieboerderij in het Friese dorp Vinkega. Zij wilden hun bezittingen redden. Een zwakzinnige man is omgekomen bij de brand. Twee anderen verkeren- door htm zware brandwon den in levensgevaar, twee werden lichter gewond. De dertig overige gehandicap ten werd endoor tien leiders en brandweermannen uit het brandende vakantiehuis gered. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De vrouw van de vermoorde Schiedamse kruidenier Koos van den Bosch heeft vlak na de dood van haar man gezegd, dat zij geen aanklacht zal indienen tegen de politie. "Politie bestaat ook maar uit mensen die fouten kunnen maken," moet mevrouw Van den Bosch, die achterblijft met drie kinderen, hebben gezegd. Dit was volgens de politie haar reactie, toen commissaris v. d. Haagen zijn deelneming kwam betuigen met de tra gische dood van de 32-jarige kruidenier, die vorige week donderdag door roofovervallers werd doodgeschoten, ter wijl dertig man politie in hinderlaag waehhten om toe te slaan. wmmzmm ■mm nu nèg geen abonnee op BON Al til Ha 11" rij Vol iji Vrijdag 14 juli 1972 28e jaargang no. 8222 HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Hoofdkantoor (alle afdelingen): Witte de Withstraat 25, Rotterdam, telefoon 01014.74.00 Alleen voor het opgeven van Zaaiers/Vangers telefoon 010 14.74.11 .(Van onze redactie buitenland) PARIJS/TRIPOLIS Kolo nel Kadaffi, de jonge' leider .van de Noordafrikaanse staat Libië, zou udoor „extremisten" in de Brand overvalt gehandicapten in vakantiehuis Op het laatste moment werd bij controle van de gastenlijst ontdekt, dat zich op de boven verdieping, waar de brand ook moet zijn begonnen, nog vijf gasten bevonden. De brandweer baande zich een weg door vuur en rook en kon vier van de vijf mensen nog redden. Voor de vijfde kwam de hulp te laat. Wie de slachtoffers zijn, wilde de po litie tot vanmiddag niet zeggen. Toen de eigenaar van het nu grotendeels verwoeste pension werd gewekt, waren tien leiders al druk bezig de mensen naar buiten te helpen. Dertig eveneens invalide gas ten werden tijdig uit het bran dende huis gehaald. Vanmiddag was nog geen oor zaak bekend van de brand, die om kwart voor zeven uitbrak in de gemoderniseerde, tot vakan tieverblijf verbouwde boerderij "Vmkenhoeve". Ze ontstond op de bovenver dieping, waar de mannen logeer den. Beneden waren de slaap kamers van de gehandicapte vrouwen. Eén van de de nu zwaar ge wonde vakantiegangers moet, nadat hij gered was, ongemerkt het brandende huis weer zijn binnengelopen. be politie in.Wolvega, waar het plaatsje'vlakbij ligt, zegt dat Q® vakantieboerderij redelijk te- Sen brandbeveiligd was, al was et maar één -trap in het gebouw, ■ue beveiliging zou vooral goed geweest zijn dankzij slaapkamer- banden, die gegarandeerd een uur brandvrij zijn. Politie en leiding zeggen niet «an te nemen, dat er met vuur is gespeeld. Eerder zoekt men de jjnsaak van de brand in een technisch mankement" binnen de boerderij. I->roog en zonnig weer. Over wegend matige noordoostelijke wind. Minima vannacht om streeks negen graden. Maximum temperaturen tot 25 graden. il Jun Geen aanklacht tegen de politie Libische hoofdstad Tripolis ge vangen zijn gezet. Aldus is vanmorgen bekend gemaakt door de Franse satats- radio. De onbevestigde berich ten over de val van Kadaffi zouden voor het eerst in de Ma rokkaanse hoofdstad Rabat zijn verspreid. Hoe men in Rabat a nahet bericht komt, is met duidelijk. De vurige nationalist Kadaffi (30) joeg in 1969 de bejaarde koning Idris het land uit tijdens een staatsgreep, waarbij geen bloed vloeide. Vorige week trad de regering van Libië af, zulks op verzoek van Kadaffi. Giste ren verzocht Tripolis het Britse ministerie van buitenlandse za ken om inkrimping van de En gelse diplomatieke staf in de Li bische hoofdstad. Verwacht -wordt dat soortgelijke verzoe ken ook ana Moskou en Wash ington zullen worden gedaan. Eén en ander wijst op de mo gelijkheid van onrust onder de machthebbers in Libië. Ook een eis tot schadevergoe ding voor derving van inkom sten van haar man zou me vrouw Van den Bosch tot nu toe geenszins overwegen. De mo gelijkheid voor een klacht of schadevordering zijn volop aan wezig nu de poiitie heeft toege geven. fatale fouten te hebben gemaakt en zich mede verant woordelijk te voelen voor de dood van het slachtoffer. De mogelijkheid is reëel dat de Schiedamse roofmoordzaak ter sprake zal komen in de Rot terdamse gemeenteraad. In de openbare commissie- vet gaderingover Algemene Zaken heeft de VVD-er mr. H. E Koning burgemeester Tho massen vragen gesteld. Het antwoord van de burgemeester was: ,Het komt mij toe hier niet op in te gaan. Dit is voor hon derd procent een zaak van de justitie". Maar wel zei Thomas sen bereid te zijn, een rapport te vragen en dat de commissie leden toe te spelen. Burgemeester Thomassen zei van de gebeurtenissen op de hoogte te zijn geweest, voordat gisteren de persconferentie werd gehouden. „Ik heb geen aanleiding ge had om aan te nemen, dat de politie m Schiedam is gebruikt voor een zaak, die niet deugt", aldus de burgemeester over de rol van de politie bij de roof overval. Enkele kamerleden hebben gisteren aangekondigd, politie ke druk te willen uitoefenen om te bereiken, dat mevrouw Van den Bosch financieel zal worden geholpen. De twee verdachten, Bertus F. en Aad V., zullen vermoede lijk in september terechtstaan, zo heeft de officier van justitie, mr. De Jong, ons meegedeeld. Hij zei pas in die rechtszitting gegevens openbaar te kunnen maken uit het sectierapport. Zie voorts pagina 13 8&t>4 <5 .rv Mi j Heel Europa koestert zich in de stralende zonneschijn. En wat meer is: de zomer jj 1 ziet er nog buitengewoon stabiel uit ook! Natuurlijk valt er een hoop gemiste zon- g 1 neschijn in te halen. §j Patsy Snell en haar vriend winden daar weinig doekjes om bij het oversteken jj 1 van de», sjieke Park Lane in Londen! jj (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Spelende kinderen hebben gisteren langs de waterkant onder de Brienenoordbrug scherpe munitie gevonden. Het waren enkele lichtspoorpatronen van het kaliber 50 en een anti tankgranaat. De kinderen leverden het oorlogstuig in bij de politie. De militaire explosieven-opruimdienst uit Culemborg heeft de munitie in een kuil bij de Schaardijk tot ontploffing gebracht. Gis termiddag nog heeft een ambtenaar van de wapenwet het opge spoten terrein onder de brug nog afgezocht. Hij vond echter niets meer. „Zal wel met een baggermachine naar boven zijn gehaald," meende de man. (Van onze speciale verslaggever) REYKJAVIK Vlak voor middernacht, enkele minuten voor het verstrijken van de re glementaire termijn van zes uur, heeft Robert Fischer een formeel protest ingediend. Hij verzet zich ertegen dat hij in de tweede partij tot verliezer werd verklaard aangezien hij niet aanwezig was. Scheidsrechter Lothar Schmidt weigerde te zeggen wat de in houd was van het protest dat een van Fischers vertegenwoor digers hem net op tijd overhan digde. Vandaag is he protest be handeld door de commissie van beroep van het toernooi, be staande uit een Amerikaanse, een Russische en twee IJslandse officials. De uitspraak wordt vanavond bekend gemaakt. FIDE-voorzitter Max Euwe was zeer pessimistisch over het somber nieuws uit IJsland. „Het is een treurige zaak dat Fischer steeds weer de tweekaamp dwarsboomt," zei hij. Hij had vanuit IJsland nog geen ver zoek gekregen om tussenbeide te komen. De eerste reacties van de Robert Fischer woedende Russen voorspellen ook niet veel goeds meer. Jivo Nej, een van Spsksi's secondan ten: „Dit alles is een diepe be lediging. Niet alleen voor bet Russische volk, maar voor de hele wereld. De wereldkam pioen kan met naar die Fischer zijn pijpen blijven dansen." Match van de eeuw lijkt van de baan - zie pag. 13. (Van onze kunstredactie) DORDRECHT Schilde res Geertje van Oudheusden wordt opgenomen in de beeldende kunstenaarsrege ling, De Raad van State heeft de gemeente Dordrecht in het gelijk gesteld en besloten het standpunt van de gemeente, dat mevrouw Van Oudheus den kostwinnaar van haar gezin kan zijn, te accepteren. Daarmee is het ministerie van Financiën in het ongelijk gesteld. Het ministerie ging niet ak koord met het opnemen van Geertje van Oudheusden in „de regeling", nadat haar man ontslag had genomen om voortaan het huishouden te bestieren. Zijn vrouw zou hierdoor m staat zijn zich ge heel in dienst ta stellen van haar beeldende talenten. Op grond van de kwaliteit van haar werk wilde de gemeente mevrouw Van Oudheusden m de regeling opnemen, maar het ministerie sprak hierover haar veto uit. De uitspraak van de Raad van State is van groot belang, gezien in het licht van de algehele gelijkstelling van man en vrouw. AMSTERDAM (ANP) Een zakenroller gebruikte gister avond geweld om te kunnen vluchten. Hij stak een man, die hem op de drempel van een warenhuis wilde tegenhouden, met een mes in de hals. Het slachtoffer, de 24-jarige postbe- steller R. van Schaick, ligt nu in he ziekenhuis. Hij had gereageerd op de kreet „houd de dief" van een win keirechercheur. Het gebeurde bij Vroom en Dreesmann in de Amsterdamse Kalverstraat. Volgens de politie werd de zakenroller op heter daad betrapt toen hjj\ in de rug gedekt door twee handlangers, een portemonnaie weggriste uit het handtasje van een meisje. Het was koopavond. Bedrijfs- rechercheur J. van der Groep, die de man al een tijdje onge merkt had gevolgd, greep de zakenroller, maar die rukte zich los. De dief is ontkomen nadat hij zich met zijn mes een weg had gebaand. De portemonnaie, met al het geld er nog in, gooide hij vluchtend op straat. UITVERKOOP: Handen graaien minder gretig. Pagina 13 TOUR: Zoetemelk wacht op z'n beurt. pag. 9 DE RELLENSPECIALIST: „Dood kruidenier klap voor korps", pag. 13 KANSKAART: Uit voor een schijntje pag. 19 pag. 2 Strips, brieven, kort goed, radio tv pag. 4 Focus pag. 9-11 Sport pag. 13 Tweede voorpagi na pag. 15 Stadsnieuws pag. 17 Show/film pag. 19 Speciaal voor o DJAKARTA Indonesische militairen mogen van president Soeharto in de toekomst niet meer dan vijf kinderen hebben. De president maakte dit don derdag bekend op een bijeen komst van vrouwen van militai ren. De maatregel maakt deel uit van het regeringsprogramma voor geboorteregeling, aldus Soeharto. Geef hoor dor» gauw op. U én de nieuwo abonnee varen er wel bij. 4 i V Hij/lij krijgt een geweldig avondblad. Plus een geduchte korting van 3,86. U mag kiezen uit een lijst fraaie geschenken, VUL DUS IN, DE BONI Dan uitknippen en Het Vrije Volk Antwoordnummer 1579. Rotterdam Postzegel hoeft niet v De nieuwe abonnee: Noam: Straat: Plaats betaalt per kwartaal/per maand Opgegeven door: Naam: ••••••••••«•♦••••ee,,»»» Straat Plaats Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Gebruik makend van de zomer hebben inbrekers op klaarlichte dag voor ruim een ton aan geld en juwelen gestolen uit een woning m Amsterdam-Buüenveldert,. De bewoonster had de hele dag jjp het strand bij Zandvoort ge zeten. Toen ze 's avonds thuis-' kwam, merkte ze dat haar voor deur was geforceerd. De geld kisten waarin de juwelen en het geld zaten opgeborgen, waren leeg. De poiitie heeft ook op de deur van een andere woning in hetzelfde portiek sporen gevon den, die erop zouden kunnen, wijzen dat inbrekers hier heb ben geprobeerd de toegang te forceren. De bewoners van die woning zijn echter met vakan tie. Daarom wacht de politie in dit tweede geval met een nader onderzoek. S I

Het Vrije volk | 1972 | | pagina 1