HET HANGT AF VAN HET GELD Pater Noordierse kinderen gemeten van vakantie in Rotterdam scheld brief Kissinger zelf haa id e Bobby Fischer ei Spanning Vissen leggen t af U krijgt tot 6i% bij de postspaarbank m m altijd safe Na interview in HVV over rechtspraak: 1 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM "Geweldig" knikt Martin uit Noord-Ierland na met vriendin netje Colette in een bootje in het bassin van het Rotterdamse Dolfirodam voortge trokken te zijn door dolfijn Suzy. Dolle pret, bij de kleintjes en ook de groteren Is me dat even wat Naaimachine en hèrdershond. PP A m f# A m A w. b. f' WOENSDAG 26 JULI 1972 HET VRIJE VOLK PAGINA 13 *v, x "V- v<; Samen in een bootje Martin en Colette UTRECHT (ANP) De Nederlandse Protestanten bond, die zaterdag is be gonnen met een hulp-actie voor Ierse kinderen die naar Nederland ziin geko men, overweegt of het niet mogelijk is om in nog meer noodgevallen te hel pen. Het hangt af van het aantal giften dat binnen komt. De Generale Synode van de Nederlands Hervormde Kerk heeft zich achter de actie gesteld 'en aan de Nederlandse Protestanten bond geschreven dat dit streven aller sympathie en steun waard is. De organisatie Terre des Hommes heeft haar vojle- dige steun aan de actie toegezegd. Het comité heeft beloofd dat het fond sen ter beschikking zal stellen en mee zal wer ken om ook financiële steun van derden te ver krijgen. 'Green woord oyer thuis. Martin en Colette, en alle Ierse kinderen die hier momenteel een grootse vakantie doorbrengen, hebben gisteren m Rotterdam genoten. Ze keken in opperste verbazing naar de verrichtingen van Skipper, de Zeeleeuw, en van de dolfijnen Doif, Marleen en Suzy, de ongekroonde koningin van Dolfirodam. Vanmorgen", vertelt een jongetje, „zijn we om tien uur uit Oostvoorne vertrokken. Daarna gin gen we met een rondvaartboot de havens van Rotterdam bekijken. Goh, wat zijn die groot Het schijnt niet voor niets de grootste haven van ue wereld te zijn". De kinderen werden door enkele ouders bege leid. „We hadden verwacht dat er professionele begeleiders meekwamen. We proberen nu enkele goede krachten aan te trekken", vei telt Joke van Doorne, die als begeleidster is aangesteld door de Stichting Mens en Samenleving uit Utrecht. Ze is studente in de sociale pedagogiek. Er is nog. een ander Nederlands meisje in het gezelschip, Rosemary Viielander. Zij heeft een Noordierse moeder en gaat ieder jaar met vakantie naar Noord-Xerland. Behalve dit jaar. „Ik mocht niet van mijn ouders omdat het daar nu te ge vaarlijk zou zijn. Dat viel wel tegen omdat ik een maandje had gewerkt om geld te verdienen voor de overtocht En toen mocht ik niet". Spontaan heeft ze nu aangeboden om de kinde ren te begeleiden. „En dat stellen we zeer op prijs", zegt Joke van Doorn, „temeer omdat ze dc taal erg goed beheerst. Bovendien weet ze wat er in het land gebeurt, en dat speelt ook een rol, als spreken de kinderen er met geen woord over". i (Van een onzer verslag gevers) ROTTERDAM - Paters die kritiek op de Rotter damse rechtelijke macht hebben, kunnen het beste opkrassen. Een brief van deze strekking heeft de Rotterdamse havenaal- moezemer C. van der Burgb, ook directeur van het RK Zeemanshuis Stel la Maris, gisteren in de bus gekregen. Een niet nader geïden tificeerde ondertekenaar schreef hem: „Waar haai je de brutaliteit vandaan om kritiek te leveren op de rechtspraak van de Rotterdamse rechtbank' We hebben hier gelukkig geen roomse rechtspraak, zoals in het donkere zui-' den beneden de Moerdijk. Het is het beste dat je met je RK Zeemanshuis daar heen verhuist: je bent hier totaal overbodig!" Patetr Van den Burgh neemt do boze woorden met zo zwaar op; hij is er min of meer van overtuigd dat het geiijk aan zijn zij de staat. „Vandaag", zei hij ..sprak ik nog met ie mand die dezelfde gevoe lens aan onze rechtbank en rechtspraak heeft over gehouden. Hardop durven dc mensen dit nog niet te zeggen, want ze zijn bang dat ze een volgende keer gepakt worden". De kaart die de havenaalmoezenier kreeg, was afgestempeld in Rotterdam. Geen aanbod zo gevarieerd, of onze zaaiers/vangers vinden er vraag naar in Groot Rotterdam. Heeft u iets aan te bieden geeft uw zaaier/vanger telefonisch op van 8.30 tot 21.00 uur 010 - 14.74.11. (Van een onzer verslaggevers) REYKJAVIK Henry Kis singer, president Nixons belang rijkste adviseur heeft persoon lijk ingegrepen toen Fischer na de tweede partij tegen Spasski er de brui aan wilde geven. Kis singer haalde de schaker over om door te gaan, met het argu ment: dit is voor ons land be langrijker dan een gewoon spel letje schaak. Fischer heeft dit gisteren in Reykjavik toegegeven. Zo toe geeflijk hij voor Kissinger is ge weest, zo halsstarrig blijft Bobby de filmers dwarsbomen. Ook gis teren mochten de camera's niet in,werking worden gesteld. Alle hoop is wat dit betreft overigens nog niet verloren. Fred Cramer, vice-voorzitter van de Ameri kaanse schaakfederatie, heeft verklaard dat vanaf de achtste partij waarschijnlijk wc) ge filmd zal mogen worden. Fischer had gistermiddag een amusant gesprek niet dc Argen tijnse grootmeester Miguel Naj- dorf, de man van de Najdorf- variant, een variant die de Ame rikaanse grootmeester 's avonds tegen Spasski gebruikte. Fischer bewonderde de das van de Ar gentijn en informeerde naar diens leeftijd. „Tweeënzestig? Op die leeftijd zal ik nog steeds we reldkampioen zijn." Fischer gaf tegenover Najdorf toe dat hij zich in de eerste par tij had verrekend, cn dat hij zijn slechte positie ir, dn vierde par tij toch nog in een remise om had kunnen buigen dankzij het nodige geluk. Fischer: „Ik zat toen erg in de nesten." Volgens Najdorf hoeft er geen Overal ter wereld- wordt de match van de eeuw nagespeeld: met kleine zak- schaakspelletjes, en met wat duurdere attributen, zoaIs door dit meisje in New York. Dit schaakspel is meer dan een half miljoen gulden waard. De stukken zijn dan ook van goud en jade. twijfel over te bestaan wie we reldkampioen wordt. „Dat wordt Fischer, omdat Fischer alleen leeft om ie schaken. Ik heb hem bij mij thuis we! eens voor een diner uitgenodigd. Er waren hon derd mensen. Maar wat deed Fischer? Na een kwartier ver trok hij weer, om een nieuwe variant voor te bereiden." Fischer en Spasski, die nu net zo'n draaistoel heeft als de Ame rikaan, zetten hun afgebroken partij vanavond om zes uur voort. Ze hebben er dan voor ge zorgd, dat hun secondanten geen bed hebben gezien. Er moet im mers geanalyseerd worden. Van onze schaakmedewerker T. D. VAN SCHELTINGA De zevende partij is wel een zeer spannende affaire gewor den. Reeds de keus van Spas ski's eerste zet toonde dat de wereldkampioen wilde breken met de rustige afwachtende speelwijze uit de voorafgaande partijen, waardoor hij in de kaart van de uitdager speelde. Er ontstond een scherpe variant uit het Siciliaans waarin Spas ski achtereenvolgens drie pion nen offerde en nog een stukof fer bracht. Tot een alles overweldigende aanval kwam het echter met. Fischer accepteerde de offers en gaf onder het opgeven van de rochade het stuk en twee pion nen terug. Daarna was het vuur uit de witte aanval geslagen. Met 'n pion meer verwachtte men nu dat Fischer regelrecht op Winst zou afstevenen, echter nu toonde Spasski welk een bui tengewoon tacticus hij eigenlijk Ij. Hij gaf zijn tegenstander niet de gelegenheid zijn ^oordeel rus tig uit te buiten. Met kleine prik- zetjes bleef de wereldkampioen steeds actief. Mogelijk dat Fi scher elders een steek heeft la ten vallen, want onverwacht wist Spasski enige dreigingen in het spei te vlechten en tot de aanval te komen. Daarmee neeft hij een vrij zekere remise in handen gekregen. De partij_ is in een zeer spannende stelling afgebroken. Hoewel Fischer nog een pion meer heeft zijn de dreigingen van Spasski tegen zijn koning zeer gevaarlijk. Wit Spasski, zwart Fischer. 1. e2e4 evenals Fischer in de voorgaan de partij varieert ook Spasski zijn openingsrepertoire en geeft te kennen een pittige strijd te willen voeren. 1. C7—C5 Het gebruikelijke antwoord van Fischer op wits openingszet. 2. Pgi—O, d7d6 3. d2d4, c5xd4 4. Pf3xd4, Pg8f6 5. Pblc3, a7a6 De Najdorfvariant bij voorkeur door de zwartspeler aangewend. 6- Lelg5 De zogenaamde Rouzervariant De scherpste speelwijze tegen over de zwarte opstelling. Zij loont dat Spasski met zijn mat te spel uit de voorgaande par tijen wil breken. 6e7-e6 7. f2-f4 Dd3-b6 De te verwachten reactie waar mee wit praktisch tot een pion offer wordt gedwongen. Van deze variant is Fischer een goed ken ner en het getuigt van moed dat Spasski hierop ingaat. 8. Ddl-d2 Db6xb2 9. Pd4-b3 Wordt door de theorie als wits kansrijkste voortzetting be schouwd. 9Db2-a3 10. Lfl-d3 De theorie gaat hier verder met 10. L£6: gf6: 11. Le2 Fd7 12. 0-0. Maar dit is Spasski blijk baar niet pittig genoeg. 10 .Lf8-e7 Aldus voorkomt zwart de ver zwakking van zijn pionnenstel- hng. 11. 0-0 h7-h6 12. Lg5-h4 Sensatie, want hiermee offert wit een tweede pion en Fischer aarzelt niet. 12 .Pf6xe4 13. Pcoxe4 Le7xh4 Wit staat nu twee pionnen ach ter. maar heeft daarvoor een ge weldige voorsprong m ontwikke ling. 14. f4-f5 Zet de aanval m. 14.... ,e6xf5 Het ontbreekt ook Fischer niet aan moed. want het ziet er naar uit alsof de konmg van zwart nu ielijk in de knel komt. 15; Ld3-b5 t Een stukoffer, dat gezien het vervolg van tijdelijke aard is. 15a6xbö 16. Pe4xd6 t Ke8-f8 Niet 16Ke7 wegens 17. Pb5:, Da6 (niet 17Db2 wegens 18. Dd6 t, Ke0 19. Pc7 mat) 18. Db4 f met onweerstaan bare aanval. 17. Pd6xc8 Wit heeft het stuk teruggewon nen. 1 7Pb8-c6 18. Pc8-d6 Men zou hier 18. Dd7 ver wachten, maar na 18. g6 IS Pd6. Pe5 is de zaak onduidelijk. 1 8Ta8-d8 Zwart komt los. Op 19. Tadl volgt 19Le7 enz. 19. PdBxbö Da3-e7 Niet 19Td2: 20. Fa3: het geen in het voordeel van wat zou zijn. 20. Dd2-f4, g7-g6 21. a2a4, Lh4-g5 De aanval van wit is afgesla gen en zwart neemt de leiding over. 22. Df4-c4, Lg5-e3r 23. Kgl-hl, f5-f4 Op e3 heeft zwart nu een sterke voorpost. 24. g2-g3 Geeft te kennen zich niet zon der meer te laten insnoeren. Te vens bevat de zet een valstrik. Mooi lijkt 24Pd4, maar na 25. P5xd4, De4r, 26. Tf3 Ld4 27. Tafl staat wit beter. 24g6-g5 25. Tal-el, De7-b4 26. Dc4xb4 Wit heeft geen keus. 26. Pc6xb4 27. Tel-e2, Kg8-g7 23. Pb3-a5 Wit blijft actief. 28. b7-b6 29. Pa5-c4, Pb4-d5 30. Pc4-d6, Le3-c5 31. Pd6-b7 Hetzelfde beeld. Wit voert prikzetjes uit zonder zijn tegen stander ook enige rust te gun nen. 31. Td8-c8 Mogelijk verdiende 31Ta3 de voorkeur. 32. c2-c4 Wederom fijn gespeeld. Wit geeft de c-pion om de voorpost f4 te breken. 32Pd5-e3 33. Tfl-f3 Pe3xd5 34. g3xf4 g5-g4 35. Tf3-d3 h7-h5 36. h2-h3 Opnieuw sterk gespeeld. Zwart komt met aan consolide ren toe. 36Pc4-a5 Mogelijk verdiende 36Th6 de voorkeur. 37. Pb7-d6 Lc5-d6 38. Pb5xd6 Tc8-cl f 39. Khl-g2 Pa5-c4 40. Pd6-e8f Kg7-g6 Hier werd de partij afgebro ken en wit gaf zijn zet af. On danks de minus-pion heeft wit goede tegenkansen. Een sterke zet is o.a. 41. Td5 met gevaar lijke dreigingen tegen de zwarte koning. P/v W 'A' -7- ■>wy, Ws Éi £A X- ROTTERDAM Al leven ze dan in het „koele nat", tal loze vissen blijken de hitte golf niet te hebben overleefd. Door de hoge temperaturen is het rottingsproces van af stervende algen versneld. Ge- voig: zuurstofarm water. Ge volg daar weer van: ademnood voor de vissen. Hengelaars hebben de af gelopen dagen in de Alblasser- waard en de polder Lekker- kerk talrijke dode vissen aan getroffen. „Verschillende men sen hebben mij hierover al op gebeld", zegt de heer Geer- ders, secretaris van de hen- gelsporlvereniging Groot Rot terdam. Ir. Raad, hoofd van de plant soenendienst, zegt echter van niets te weten. „Ik heb er van miin mensen nog niets over gehoord. Het hele watersys teem van singels staat dan ook met elkaar in verbinding. Door doorspoelen en doorpompen vindt een regelmatige water verversing plaats." Volgens het ministerie van Landbouw en Visserij is voor al in grote wateren weinig te gen de vissterfte te doen. Reddingsacties dienen gericht te zijn op „beluchting" (het spuiten van fonteinen, spuiten met brandspuiten e.d.) en op het overbrengen van de vis naar nog voldoende zuurstof bevattend water. Naast de hoge temperaturen van de laatste tijd is de vis sterfte volgens het ministerie mede veroorzaakt door de ver ontreiniging van welhaast alle binnenwateren. De heer Geer- ders noemt nog een derde oor zaak: de geringe diepte van verschillende wateren en wa tertjes als gevolg van „het slechte onderhoud, het jaren lang niet baggeren van sloten en riviertjes". Op zoek naarh°ge rente? De postspaarbank is altijd vlak bij woning of werk, want op elk van de 2400 postkantoren kunt u terecht.

Het Vrije volk | 1972 | | pagina 4