Onverzoenbaar duo favoriet Profschaatsers willen officiële erkenning 58s" »fy?H Paté \1a4: listig Wereldkampioenschap wielrennen profs: Pel-zes Compleet Twee zeker Pensioen Garantie SPORT» lEKJES ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1972 HET VRIJE VOLK PAGINA 10 SBSE s t$ -11 Aft w Ard Schenk achter de bestuurstafel bij introductie 1SSF Eddy Merckx en vazal Frans Verbeeck verkennen het parcours bij Gap. Leo Duvndam doet hetzelfde. (Van een speciale verslaggever) GAP Ongeveer honderd man aan de start. Tien kanshebbers. Twee favorieten slechts als zondag op het circuit van Gap de profs strij den voor het wereldkampioenschap op de weg. Die twee grote kandi daten Cyrille Guimard zou de derde zijn wanneer de blessure aan zijn knie banden helemaal genezen was zitten in één ploeg, de Belgische. Merckx en Roger de Vlaeminck, een tweetal dat tamelijk bits tegenover elkaar staat. Nimmer is men er in geslaagd een verzoe ning tot stand te brengen tussen het duo, dat in dé Ronde van Italië eikaars krachten heeft getoetst. Merckx won die strijd in (Van onze verslaggever PETER OUWERKERK) STOCKHOLM De meest hekeken, meest geïnter viewde, meest gerespecteerde ster van de Iternational Speed Skating League, was gistermiddag zonder twijfel Europees-, wereld- en Olympisch kampioen 1972. Ard Schenk. Als enige aanwezige Nederlander op de pers voorstelling van de profschaatsers in Stockholm, vertel de hij als eerste over het „waarom'* van zijn nieuwe sta tus. Schenk: „Ik word prof, omdat ik er goed geld mee kan verdienen. Ik hoop op een vredige samenleving tussen ISU en de ISSL. In de wielersport en bij het voetbal kan het, dus waarom zouden prof- en amateurschaatsers niet vredig met elkaar kunnen leven? Sterker: waarom zouden zij in bepaalde gevallen zelfs niet kunnen samenwerken? Als profs van de ISSL hopen wij jonge schaatsers te kunnen begeesteren en de schaatssport in het algemeen een nieuwe impuls te geven." Ard Schenk: Een gouden schaats is leuk, poen is beter. het algemeen klassement, De Vlaeminck werd ze vende op bijna veertien minuten. Zowel de een als de ander won vier ritten, Merckx, gebruik makend van zijn macht in de tijd ritten en in de bergen, De Vlaminck het rende ment halend uit zijn scheermes-scherpe eind- El sprint. (Van onze verslaggever Peter Ouwerkerk) STOCKHOLM De nieuwe Europese- en we reldkampioen schaatsen bij de professionele klas sementsrijders kan rekenen op 35.000 per titel. Voor elk nieuw wereldrecord wordt 16.000 uit betaald. Op de Europese en wereldkampioen schappen voor profs ligt ruim 165.000 aan prij zengeld te verdelen. V? v J- - SPOBT' v-. _>S ..XvX, g *"s as <:-X J "X\ ■^5 ?>i%> j \- m Sehenik 't Geld stinkt maar te der- een wil het ruiken Schenk, samen met Erhard Keiler straks namens de schaatsers waarschijnlijk verttegenwoordigd in het hoofdbestuur van de ISSL, deed zijn verhaal als een perfekt van buiten geleerd lesje, dat in niets afweek van de mening der overige nieuwbakken professionals. Later, na enkele door hem zelf gemaakte interviews mee o.a. Roar Grönvold en Jonny Nilsson. kwam In.} tot de volgende uitspraken uitspraken m grote haast want buiten wachtte de taxi voor Sundsvall, 450 km van Stockholm, waar een forum moest worden opgenomen voor de Zweedse televisie. V - Vd a A -afSMO*» -y - Vraag: Hoe ben jij zelf bij de ISSL betrokken geraakt Schenk: „De eerste, zeer infor matieve contacten waren na het wereldkampioenschap in Oslo, eind februari van dit jaar. Ik geloofde er toen nog niet in, er waren nog veel te weinig zeker heden. Later nam één en ander een meer concrete vorm aan. Toen begon ik het wel serieus te nemen. Begin juli ten slotte zijn we drie dagen in Londen ge weest, waar de voorlopige con tracten werden getekend. Het is wonderbaarlijk, dat het zolang geheim is kunnen blijven. Veer tien dagen geleden hebben de Zweden onder ons een uitge breid onderhoud gehad met hun nationale bond, een gesprek over allerhande zaken voor het ko mende seizoen. Met geen woord hebben König en Boerjes toen over de profleague gerept. Wat ook de afspraak was." Vraag: De oprichting van de ISSL heeft nu veel weg van een overval op de ISU. Schenk: „We moesten het om allerlei redenen iwel geheim houden. Het is voor bepaalde contacten met de nationale bon den, de contacten met de trai ners. Maar ik hoop niet, dat het aanleiding is voor bijvoorbeeld een KNSB om te zeggen: daar willen wij niets mee te maken hebben. Wij zouden graag met de nationale bonden gaan sa menwerken, omdat je amateur- en profschaatsen gewoon nietJüè van elkaar kunt zien. Ze vulfn elkaar aan. Vraag: Gelooft Schenk in het slagen van het profschaatsen? Schenk: „Ik zie het beslist zit ten, anders had ik het niet ge daan-. Als ik de indruk had, dat het slechts een gnl voor een jaar was, dan had ik er gewoon niet aan gedacht te tekenen. Per slot heb je in al die jaren dat je schaatst een bepaalde goodwill bij het publiek gekweekt en die ga je niet zomaar weggooien door je in een groot risico te storten." Vraag: Wat is de belangrijkste aanleiding gewest het te doen? Schenk: „De financiële basis. Iedereen kan rekenen op een minimuminkomen per jaar. Ook de nummer laatst ontvangt een aantrekkelijke som geld. En als je als nummer één ƒ35.000 per wedstrijd kunt opstrijken dan is dat al veel meer dan je vroeger in een heel jaar bij elkaar reed. Je kunt op deze manier met een gerust hart dezelfde program ma's afwerken als andere jaren, zonder dat de angst maatschap pelijk te mislukken, omdat er geen geld wordt verdiend, je achtervolgt. Je traint hetzelfde, je schaatst hetzelfde je ver dient er nu alleen een goedbe legde boterham mee". Vraag: Die geldprijzen zijn die echt zo schokkend? Vooral nu ze in tegenstelling tot anders tast- baar ?>m voor de belasting? Schenk: „Natuurlijk, we zul len er belasting over moeten gaan betalen. Iedereen weet nu wat we verdienen. Maar we houden er toch veel meer aan over dan je kon opzijleggen in je amateurperiode. De startgel- den en prijzenschema's waren zo laag, dat ze niet eens interessant waren voor de belastingdienst. Bovendien, nu de investeerders van plan zijn de verdiensten slechts voor een bepaald percen tage ineens uit te keren en de rest vast te leggen voor later, voor de periode nadat je bent gestopt, hoop ik ook te kunnen profiteren van die nieuwe belas tingregel voor topsporters. Dan blijft het aantrekkelijk." Vraag: Het aantal wedstrijden voor komend seizoen, hooguit drie, is met imponerend. Schenk: „Vanuit het oogpunt van de sportman gezien is dat aantal misschien niet genoeg. In het amateursysteem kende je veel meer trainingswedstrijden voor de grote 'evenementen. Maar het nadeel daarvan was weer, dat die je vaak in het ge heel niet interesseerden. Je had er dikwijls een hekel aan om negen uur je bed uit te moeten voor de een of andere kwalifica tiewedstrijd, die voor jou in fei te overbodig was. Maar ik vind ook drie is wat weinig. Daarom zuilen we naar onderlinge wed strijden toemoeten m de trai ningskampen, die we van plan zijn te organiseren. Het ligt in de bedoeling eind oktober, ebgin november een week bij elkaar te komen in Zweden." Vraag: Dat gebeurt op eigen initiatief, of onder leiding van een trainer? Schenk: „Het is een punt, dat nog niet is uitgewerkt. Maar ik vind wel, dat we naar dezelfde faciliteiten toe moeten als we gewend waren. Dat is: met een dokter in de buurt en onder lei ding van een vakman-trainer. De samenwerking met Ffrom- mer is toch altijd in ons voor deel geweest, vanuit coöperatie kwamen de prestaties. Daar moet je nu mee doorgaan. Het is alleen wat vervelend geweest, dat alles zo geheimzinnig moest lopen, dat wc nog geen contac ten konden leggen met een trai ner. Maar Pfrommer staat zeker op ons lijstje. In de winter maanden is een goede trainer een absolute vereiste, 's Zomers ligt het wat moeilijker omdat je zo ver van elkaar vandaan woont." Vraag: De wedstrijden voor profs zullen er zijn onder de zelfde reglementen, zoals de ISU die al jaren kent. Laat de 1SL daar geen geweldige kans lig gen? Schenk: „De ISSL is er niet om een totaal andere spoTt te creëren. Wat weer met wil zeg gen, dat alles bij het oude blijft. Maar we prefereren wel de weg der geleidelijkheid. We hebben nu indelijk de kans de krui- sings- en de startregels naar on ze eigen voorkeur te veranderen. Daar zijn we al jaren over be zig, maar de reglementswijzigin gen bleven maar uitgesteld. Dat vinden we voorlopig het voor naamste. Later zien we wel weer of er ook naar andere af standen moet worden gegaan." Vraag: Denk je dat dit vol doende zal zijn om het publiek te pakken? Schenk: „Het is niet alleen ge ïnteresseerd in "hoe" er wordt gereden, maar vooral in "waar om" er wordt gereden. Het pu bliek wil sensatie. Wel, die krijgt men in de vorm van strijd. Wie het snelst dc finish lijn passeert, die verdient een enorme berg geld. En dat vinden de mensen mooi. Geld stinkt, maar iedereen wil eraan ruiken. Dat heb ik in Japan en Amerika wel ondervonden. Vandaar dat ik ook geloof in de toekomst van het profschaatsen in met name die landen. Dat is het nog niet ontgonnen achterland. Ais we daar grond onder voeten krijgen is het profschaatsen geslaagd. We moeten in vijf of zes landen volle stadions kunnen trekken." Vraag: Denk je dat het pu bliek geboeid blijft toekijken naar wedstrijden tussen steeds dezelfde, met wellicht steeds de zelfde winnaar? Schenk: „Ik geloof het wel. Het doet al twee en een half jaar niets anders. In Noorwegen niet, in Zweden niet en in Ne derland met. Er moet alleen wel wat op het spel staan. Een Gou den Schaats is niet voldoende, het moet een titel zijn. Wel dat wedstrijdelement om die profti- tels blijft er toch inzitten? Er is bovendien een groot voordeel: De mensen zullen geen twee da gen achtereen rond de ijsbaan hoeven doorbrengen om naar een handjevol interessante ritten te kijken. Ze lopen niet langer, het risico, dat Schenk tegen Braunecker op de 5 km start. Schenk rijdt nu tegen een sterke Noor, of tegen een sterke Zweed. Dat is interessant. Schaatsen wordt op deze manier weer kort, flitsend en spannend. Je hebt geen tijd om een sigaret op te steken. De tijd van de koffie- en broodwedstrijden, van kam pioenschappen waar je met tas sen volgeladen met voedsel naar toe moest, is voorbij." Vraag: De toekomst van het schaatsen in het algemeen? Schenk: „Het wordt weer leuk om te gaan schaatsen. Dc jeugd heeft weer iets om naar toe te werken. Na een Europese of we reldtitel bij de amateurs kun je tenminste geld uit je eigen ca paciteiten gaan slaan. Dat is aantrekkelijk. Ik zie het zo, dat het binnen een paar jaar onmo gelijk zal zijn langer dan twee of drie seizoenen aan de top mee te blijven draaien. De concur rentie van onderaf wordt te groot. Er ligt immers geld te wachten." Naast Vianen, Wagtmans, Duyndam, Krekels, Prinsen en Tabak, starten de "eenlin gen" Ottenbros, Zoetemelk, Karstens en Pustjens. De KNWU bezit een bindmiddel om een overeenstemming te kunnen stimuleren, namelijk het aantrekkelijke sommetje van 10.000 gulden, beschik baar gesteld dööt een Am sterdamse zakenman, wan neer een Nederlander we reldkampioen wordt. De zekerheid echter dat Gerben Karstens rekent op steun van zijn Westduitse Rokado-maten en dat Pelle- naars voor de ritoverwinning van Wagtmans in de Tour zijn ploeg al een extra-pre mie schonk van 4000 gulden, plu's de wrijving tussen Karstens en Wagtmans wet tigen de gedachte dat het in de Nederlandse ploeg op het 15 kilometer lange circuit van Gap waarschijnlijk niet zal zijn: „allen voor een, een voor allen," Want de vraag die zich onmiddellijk op dringt, (wie moet dan wel die ene zijn?) kan niet worden beantwoord. De Breton echter bewees woensdag in de Route Niver- naise, de laatste selectiewed strijd van de Fransen wel re delijk hersteld te zijn, maar nog niet zijn vopvorm te heb ben hervonden. In de laatste jaren is de Belgische wielerbond er nim mer in geslaagd een volstrekt harmonische ploeg aan de start te brengen. Het kwam gedeeltelijk -doordat Merckx slechts bereid was afspraken te maken (met de bijbehoren de financiële toezeggingen) wanneer ieder zich blinde lings aan zijn heerschappij wilde onderwerpen. Buiten zijn ploegmakkers de Schoenmaecker, Huysmans en Swerts, zal Merckx zeker kunnen rekenen op de mede werking van drie man. In de eerste plaats Walter Gode- froot (Belgisch kampioen dank zij Merckx), Lucien van Impe (winnaar van het berg- klassement in de Tour dank zij Merckx) en de oude Frans Verbeeck, die door Merckx net niet aan een ritoverwin ning in de Tour kon worden geholpen. Roger de Vlaeminck, bijna 25 jaar, is nadrukkelijk het buitenbeentje in de ploeg. Hij kwam ook niet met zijn mak kers gezamenlijk uit België. Gap is geen parkoers waar een kleinere kampioen kan worden, waar een sprinter werkelijke kansen heeft. Het is een parkoers voor de com plete renner, die bovendien bij een aankomst in groep ook nog tegen een helling moet kunnen sprinten. Het traject van 272,574 kilometer is op het lijf geschreven van een gezonde Cyrille Guimard. De praktische moeilijkheid een sluitende overeenkomst te vinden bedreigt ook de Nederlandse ploeg, die kwali- titief wordt overheerst door het zestal dat Kees Pelle- naars inbrengt. Het hoogteverschil per ron de van 15.143 meter is 260 meter, behalve de helling van Cha,teau Vieux, zitten er flin ke stukken "vals plat" in het traject. Die constant terugke rende moeilijkheden zuilen voor een natuurlijke selectie zorgen, wanneer de verschil lende belangengroepen (veel meer de merken dan de lan den) bereid zijn de strijd aan te gaan. Die bereidheid is gewoon lijk in een wereldkampioen schap te Gap vergelijk baar met een klassieker groter dan in bijvoorbeeld de Ronde van Frankrijk, de Gi ro of de Vuelta in de laatste jaren. In een wereldkam pioenschap immers moet alles op een dag gebeuren, de "herkansing" zoals er in een etappewedstrijd altijd is, komt pas weer een jaar later. strijden zullen zij aan een nauwkeurig medisch onder zoek worden onderworpen. Er wordt gecontroleerd op doping, aldus werd gister middag meegedeeld. De kam pioenschappen worden verre den over de traditionele af standen. „In de Oostbloklanden krijgen topsporters banen, huizen en andere privileges aangeboden. In het westen doet men dat in de vorm van geld. Dan heet je prof. Wel, zo willen wij ook heten." Dat zijn de voornaamste bedragen, zoals die gister middag in Stockholm bekend werden gemaakt bij de op richting van de international Speed Skating League (ISSL), de internationale bond van profschaatsers. Er staan voor komend sei zoen twee toernooien „voor zeker" op het programma: op 20 en 21 januari 1973 het Europees kampioenschap in het Herculestsadion te Skiën in Noorwegen, op 10 en 11 februari het wereldkam pioenschap in Nya Ullevi te Gotenburg, Zweden. Onder handelingen worden momen teel nog gevoerd met een kunstijsbaan in Nederland voor wedstrijden om de we reldbeker, die gepland zijn begin januari. Verder dan deze drie toernooien wil de ISSL het eerste jaar van haar bestaan nog niet gaan. De mogelijkheden voor wed strijden in Amerika, Japan, Finland en West-Duitsland in 1974, is men naarstig aan het onderzoeken. De ISSL kent twee afdelin gen: die der allrounders en die der sprinters. Bij de all rounders zijn gecontracteerd de Nederlanders Schenk, Bols, Verkerk en Verheyen, de Noren Grónvold, Olsen en veter en de Zweed Claesson. In de sprintersklasse zullen rijden de Finnen Linkovesi en Hanninen, de Zweden Boerjes en Kbnig, de Noor BJörang en de Westduitser Keiler. De rijders hebben allen driejarige contracten afgeslo ten. Er is een minimum inko men gegarandeerd. Tijdens de wintermaanden krijgen zij een arts en een trainer toege voegd. Voor en na de wed- De profschaatsers zijn me de-eigenaar van de ISSL. Het door hen verdiende prijzen- bedrag wordt slechts gedeel telijk ineens opgenomen. Het andere deel wordt belegd en dient later als een soort „pensioen". De ISSL wil elke indruk vermijden, dat het een rond reizend schaatscircus is, met oninteressante exhibities. „Dit wordt sport op het aller hoogste niveau", wilde de grote aanstichter van het plan, de Amerikaanse Zweed Tom Liden gisteren nadruk kelijk laten weten. In de loop van het seizoen kunnen nog drie of vier profs worden aangesloten bij de ISSL. Vol gend jaar start men ook met een damesleague. Waarom nu niet? Edgar Neeley: „Omdat we zeker wisten dat die hun mond zouden voorbijpraten. De jongens hebben de plan nen keurig geheim gehou den." HET legioen kan gerust zij'rL Baas Klaas ook. Guus Broï is niet ontvoerd, al heeft het naar hij meende maar een haartje gescheeld. Gistermorgen1 zat Guus prinsheerlijk m zijn leunstoel, uitkijkend over zijn tuintje, waarin hij bij tijd en wijle graag wat mag spitten ets waarin alles groeit en bloeit, in het cachot zat de man, die had gedreigd een topper van Feijen-" oord te zullen ontvoeren als hijj niet linea recta een kwart mil-1 joen zou krijgen. EEN topper van Feijenoord,op de ontvoeringslijst? Ik hoor Guus bij -wijze van spreken den ken: daar kan men mij weieens voor op het oog hebben. En dat zou dan eerlijk gezegd niet zo gek gedacht zijn. Wat immens is Feijenoord zonder Guus Broxï Een soort C zonder A, een V zonder D, een Jansen zonder Tilanus, een Dikema zonder Cha-I bot, een Otto zonder Jansen,1! een ene Bever zonder de ande-| re. GUUS heeft het dreigement krachtdadig aangepakt. Ge-' daehtig de regels van het club-j lied: „Mochten ooit de sombere tijden komen, dat de tegenspoed u stuit. Balt uw vuisten, kradn tige knuisten, helpt uw Feijen-) oord were vooruit" gedachtig'! deze bemoedigende regels heeftI hij zich vermand en is naar def recherche gestapt. EN nu moet u zich toevallig even met vergissen in de Rotterdamse recherche. Want dat is een club van slimme manne tjes. Zomin als zij zich laten ver-' linken door ober Loekie van 1 Hoekje van baas Klaas, die be weerde dat hij een blauw oog had omdat hij tegen de tram war opgelopen, zomin laten ze zidn in de veiling nemen door een Be-' tuws manspersoon, dat Feijen oord een kwart miljoen üchterjj wil maken. KORT en goed: Loekie z'n oogs blek heel ergens anders dam bij een tram blauw te zijn ge-; worden en de Elstenaar tippelde) net zo fraai in de val als eet; muisje, dat het laatste stukje- kaas nog wil meepikken. HEEL Feijenoord, heel het le gioen heeft opgelucht adem gehaald. Stel u voor, dat het van avond tegen Anderlecht in de wei zou moeten komen met we! alle Wimmen, Eddie's en Dickie's in de gelederen, maar zonder Guus op de tribune. Lieve men sen, de ramp zou niet te over zien zijn geweest. Guus, die al tijd wordt gezien als de personi ficatie van Feijenoords aankoop beleid, niet van de partij. In hui ver al bij de gedachte BAAS Klaas was over de goede afloop van een en ander in zijn sas, dat-ie een rondje paté weggaf. Niet zomaar pa'6- maar paté-special van de keu kenchef. Een romige paté, zoge zegd, weliswaar slecht voor de lijn, maar uitstekend van smaak en bijkans Breugheliaans opge diend: met wat frisse blaadjes sla, en paar koele schijfjes kom kommer, een stukje bom, een aspergetje hier en daar en een paar kwartdeeltjes tomaat voor de kleur. F GEN baas Klaas zei ik na het veroberen van al dat feestelijks: „Kerei, dat je mil daar nu op onthaalt, is tot daar aan toe. Maar bij mij ben je eigenlijk aan het verkeerde adres. Ik ben niet met ontvoe ring bedreigd. Voor. mij is de politie niet in het geweer geko men. Je had Guus Brox op de paté moeten nodigen. Want voor hem schijnt men toch maar even een kwart miljoen gevraagd te hebben SOF jn d< roem •31 V oeni wi de» inaa: ken no

Het Vrije volk | 1972 | | pagina 2