TK MOET 'T ALTIJD HEBBEN VAN 'T GEVOEL' Nederlander wint Sopot-festival Mouse Mickey in het land WILLEKE KAN OOK ZINGEN München: zo kan 'f eigenlijk niet NCRV past saterdag- programma aan bij concurrentie van Mies Feest in Den Haag NAAR AHOY' Voorkeursbehandeling op Schiphol mm NEDERLANDSE JAZZ IN DE DOELEN STAATSPOPPEN OP TOURNEE 15-16-17-18 KONTAKTEN UQWvooremj^ Jacques Herb en Anneke Konings terug uit Sopot: prijzen, platen, bloemen; het deel der overwinnaars. GEVOELIG LAATSTE TREINKAARTJES TV-SHOWS bijmoer l innen j 24 TOPSTERREN ïn de grootste vt/vi h y speelfilm ooit Vanaf donderdag a„s. in DINSDAG 29 AUGUSTUS 1972 HET VRIJE VOLK PAGINA 10 'ss/'S/A Herbs Manuela brengt Polen in (Van onze showredactie) SCHIPHOL Mickey Mouse is in Nederland. De Disney- muis kwam gisteren met zijn gevolg op Schiphol aan. Pluto, Goofy, Sneeuwwitje en nog veel meer scheppingen van de onver getelijke Amerikaanse tekenaar waren m zijn gezelschap. Maar van hen is Mickey Mouse de eerste, de bekendste, de geliefd ste. Geen wonder dan ook dat M Mouse uit Los Angeles op Schiphol de voorkeursbehande ling genoot, die alleen is wegge legd voor de groten der aarde. Hij hoefde niet via de aviobrug- gen zijn entree in ons land te maken, maar mocht ter wil le van het plaatje de vlieg- extase door ALE VAN DIJK SCHIPHOL Ex-reisbureau-employé Jacques Herb (26). zanger van de bestseller „Manuela" (268.000 verkoch te singles), wapperde gistermiddag trots als een pauw op Schiphol met de zojuist verworven „Grand Pnx de Sopot 1972" in het rond. Dat kon, want het was geen imposante beker of zoiets, maar een in eenvoudig blauw uitgevoerd „diploma". Wat Jacques Herb was gelukt was in. de voorafgaande tw.aalf jaar nog geen Nederlandse artiest gelukt: Het Song festival van het Poolse Sopot te winnen. „Geen haar op m'n hoofd had er ook maar aan gedacht, dat ik ook maar een klein kansje zou hebben", glimlachte Jacques van Herp, want zo heet hij eigenlijk. Jacques Herb, nu precies één jaar beroepszanger en opgeno men in de stal van succesauteur Vader Abraham (alias hitschnj- ver-aan-de-lope..de-band Pierre Kartner), bracht vrijdagnacht 8000 Polen in een reusachtige festivaltent bij Sopot met „Ma nuela" m extase. Vocaliste Anneke Konings, dit jaar lid van de Knokke-zang- ploeg, en impresario Fred Burk- hardt, jury-lid m Sopot, hebben het allemaal zelf meegemaakt en ook voor het eerst: ,,'t Was on gelooflijk. Er waren 28 vocalis ten uit 24 landen en Jacques trad als laatste het toneel op. Hij zong „Manuela" in het Ne derlands en dat werd gevolgd door ,een razend enthousiast ap plaus, dat twintig minuten duurde De mensen joelden en scandeerden. Jacques moest wel 10 keer terugkomen en dat was geen enkele artiest tevoren overkomen, want anders was het festival nog met afgelopen ge weest". luigtrap aflopen om aldus vaste voet op Nederlandse grond te krijgen. Sinds dat moment is Mickey Mouse op weg naar Rotterdam. Want in de Ahoy speelt zich de Europese-vasteland-première af van wat de mooiste show aller- tijden belooft te worden, Disney on Parade. Op 13 september gaal de show van start met meer dan 100-Disney-helden uit stripver halen en tekenfilms. Een oog verblindend schouwspel, want aan de aankleding van de show zijn kosten noch moeite ge spaard. Alleen al de 350 glitter- costuums vertegenwoordigen een waarde van 8 miljoen gulden. Jacques Herb zelf „Ik zong "Manuella" m 't Nederlands. En ik moet het altijd hebben van het gevoel, dat ik in mijn voor dracht steek en de tekst, die de mensen moeten verstaan. Van dat laatste ben ik ook een voor stander, Ik dacht: De mensen hier in Sopot verstaan geen woord van wat ik zeg. Dan moet ik het maar eens extra-gevoelig brengen. Misschien heb ik ze daardoor wel geraakt, ik heb er ook geen andere verklaring voor". Jacques Herb zit op Schiphol nog steeds een beetje beduusd voor zich uit te staren. Het was voor het eerst, dat hij aan een songfestival meedeed en hij zong voor het eerst in zijn leven voor een zo'n groot publiek: „Het werd wel door de Intervisie uit gezonden, maar als ik optreed zie ik helemaal geen camera's". Het grootste publiek vond hij tot dusver m de Rotterdamse Ahoy- hal en daar zaten destijds 6000 mensen te klappen. Jacques Herb: „Ik moet het eigenlijk van de mensen in een zaal hebben. Op tv in Nederland play-back ik altijd, dan komt er eigenlijk niets over. Met mij moet je, wil het goed zijn, eigenlijk een zaaloptreden mee maken". Aan het songfestival dacht Herb volgens eigen zeggen ook in het geheel niet toen hij daar als laatste van een rij van 28 vocalisten voor die 8000 Polen stond. „Ik had er eigenlijk hele maal geen idee van hoe goed of slecht die anderen waren. Want ik was zo erg met mezelf bezig, dat ik die anderen nauwelijks heb genoord. Wat ik hoorde klonk erg goed. Ze konden echt goed zingen, maar bij mijn we ten was er niemand, die met zo veel gevoel zong als ik." Na afloop van het 20 minuten durende applaus werd Jacques door allerlei mensen uitvoerig gefeliciteerd. „Niemand wist nog een officiële uitslag, maar ieder een dacht dat ik het wel gewon nen bad. En dat bleek pas om drie uur 's nachts toen een Ne derlands jurylid me het kwam zeggen in mijn hotel. We hebben toen wel een feestje gehad". Jacques Herb, zo vertelt hij, was eigenlijk helemaal niet van plan ais beroeps de showbiz m te stappen toen hij in juni vorig jaar nog treinkaartjes uitschreef in het Haagse reisbureau waar hij werkte. Maar toen „Manue la" een geweldige hit werd na het mindere succes van „De to reador" (door Herb zelf vervaar digd) kreeg hij zoveel aanbie dingen, dat hij de stap waagde: „Ze hebben me bij het reisbu reau gezegd, dat ik altijd terug kan komen." Dat het winnen van dit festi val voor hemzelf en zijn platen- verkoop van enige verdere bete kenis is betwijfelt Herb overi gens Hij zegt daarover: „Neder landers zijn wat dat betreft nuchtere mensen. Je kunt 100 festivals winnen, maar waar het op aan komt is wat je de Neder landers doet als je voor ze staat. Want daar gaan ze op af. Niet op het winnen van een festival meer of minder. Voor mezelf is dit natuurlijk een prachtig erva ring. Ik weet nog niet hoe het mogelijk is dat het zo goed overkwam, terwijl ze toch niks verstonden. Ik heb er "De torea dor" ook nog gezongen, ze waren wild". Pierre Kartner is er zeker van, dat Herb nu wel uitnodi gingen voor nieuv/e tv-shows m Nederland zal krijgen. Zelf weet hij al, dat hij m januari naar Bulgarije moet en dat meer Oostbloklanden belangstelling voor hem hebben. En Pierre Kartner deelt hem ter plaatse mee, dat er bliksem snel een nieuwe single ("een verschrikkelijk gevoelige, ijze ren single met veel gitaren er bij) van Jacques op stapel staat. De werktitel was "De Wees" en hoofdpersoon is ook een wees. De plaat gaat over ttvee weken de handel m onder de titel „Is Jacques Herb m'n echte naam?" Jacques Herb: „Ze vragen na een jaar ook nog iedere avond of ik echt meegemaakt heb wat ik m Manuela zuig". (Van onze showredaclie) ROTTERDAM Vrijdag 15 september presenteert Dick Bin nendijk Het gouden tijdperk van de Nederlandse jazz m de Doe len. Vele Nederlndse jazz-groten komen op het podium: The Dutch Swing College Band, Ri ta Reys en het trio Pim Jacobs, Rogier van Otterloo, Herman Schoonderwalt, Wim Overgauw, Trio Hem van de Gaag en de Harbour Jazz Band. De avond wordt gepresen teerd door Pim Jacobs. Willeke van Ammelrooy, film ster bij de gratie van talent en figuur, is bezig aan de ontwik, keling van een geheel nieuw fa cet van haar sprankelende per. soonlijkheid; de zangeres in Wil- leke is ontwaakt, hetgeen een platenmaatschappij niet deed aarzelen haar onmiddellijk de technische apparatuur voor te houden en om te hangen, zodat haar muzikale escapades in ie zwarte schijven gegroefd konin worden. Willeke zingt liedjes van Peter Koclewijn, die eens triomfen vierde met Kom var. dat dak af. (Van onze kunstredactie) Het staatspoppentheater van Sergej W. Obrastzow uit Mos kou komt volgende maand in tien Nederlandse steden: Gro ningen, Almelo, Breda, Ven'o, Tilburg, Enschede. Schevemn- gen. Arnhem, Stadskanaal en Utrecht. Obrastzow verzorgt zeif twee solo-optredens, op 16 september in Leiden (Rijnlands Lyceum) en op 23 september in Amster dam (Shaffy-theater). worden zeker gezocht (en gevon den?! in de Zaaiers/Vangers von vandaag, 't Zal wel lukken. Ten slotte worden de advertenties in heel Groot Rotterdam gelezen. Hebt u ook amoureuze voorns- mens? Bel even 010 - 14.74.11. (von 8.30 tot 21.00 uur) En 't komt in de krant. Na twee dagen is net duidelijk geworden; zo kan het eigenlijk nic-t. Overwel digd door bijna i2 uur Mun- cnen-programma's ben ik gis teren gaan bedenken hoe het wei kan. Een mogelijkheid is afschaffing van de Spelen, maar daar schijnen bezwa ren tegen te bestaan. Datzelf de geidt voor afschaffing van de tv. Maar als de tv nu eens al les wat er m Munchen m 16 dagen gebeurt opslaat en over de hele wereld mondjesmaat uitzendt in de vier jaar die tussen twee Olympiades ver strijken? Het 'ijkt me een ideale oplossiqg; van septem ber tot december 1972 komt het zwemmen aan de beurt, in januari en februari '73 het roeiejj, van maart tot mei het worstelen enz. En de dag na dat de televisie de laatste wedstrijd van Munchen '72 heeft uitgezonden, worden ook per tv de Spelen van Montreal 1976 geqjpend. Misschien zal dit plan toch niet uitvoerbaar zijn (het is zonde om zo hard te lopen als dat p?s na drie jaar de men sen opvalt; hoe houd je de uitslagen geheim; en nog en kele bezwaren) maar het heeft zeker zijn positieve kan ten. Voor de mensen die al les van de Spelen willen zien wat er maar te zien is, be tekent het geen aantasting op het fysieke welzijn zoals nu. "Want een schriller tegenstel ling lijkt er niet te bestaan dan tussen de gezonde, ge bruinde en geharde jongens en meisjes die in München hun sport staan te bedrijven en de enthousiasten die 12 uur lang bewegingloos hiernaar zitten te kijken. Een schrale troost is misschien dat onder zoeken aanleiding geven tot de veronderstelling dat de ge middelde leeftijd van topspor ters lager ligt dan van gewo ne mensen. Kort samengevat komt alles wat hier boven staat er op neer, dat ik weinig mensen gedurende de volle Olym piade de godganse dag naar de uitzending uit München zie kijken. Voor mezelf kan ik dat met zekerheid zeggen. Twee dagen is trouwens ruim voldoende geweest om een ta melijk afgeronde indruk te krijgen. En die indruk beves tigt dat het hier gaat om het samenzijn van jongens en meisjes, mannen en vrouwen, die bloedserieus en /.onder enige relativering maar op éen ding uitzijn: de gouden plak. Als jc. zoals het Ameri kaanse zwemmeisje Lynn Vi- dali, met brons genoegen moet nemen, dan is dat reden om tranen van woede en smart te huilen. Wordt het daarente gen inderdaad goud, dan kun je je ontroering nauwelijks meester, want dat is het mooiste wat in een mensen leven bereikbaar is. De tv met zijn feilloze re gistratie van honderdsten se conden, maar ook van de re acties van de personen van het drama, Iaat dit vooral ge nadeloos zien. Geen roman tiek, geen Spielerei; van de elektronische tijd-apparatuur via de effieiente sportkaste- len in Munchen naar de ge harde „jeugd der wereld" is het niet anders dan stroom lijning. Tegen dat hoofdmotief vallen alle aardige momenten die zo'n t.v. m een half et maal weet te verzamelen weg. We roepen geen ach en och omdat iemand zich voor het clubgenot nooit heeft'opgeof- ferd (hij zal wel wijzer wezen) maar nog alleen maar voor de zeer fraaie onderwateropna- man, die ook bij de techni sche perfectie anno 1972 ho ren. Maar voor de wonderen van de techniek zijn 15 dagen van 12 uur te lang. PHILIP VAN TIJN gnniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiwiiitiiniiiiimiiiii*^^^^ (Van onze radio- en tv- redactie) HILVERSUM ..De NCRV heeft er weinig be hoefte aan de kijkers te ir riteren door tegenover een goed en populair program ma ais VARA's „En van de acht" van Mies Bouman een andere topper van ge lijke lengte te plaatsen. Dat wil niet zeggen, dat wij het hoofd in de schoot leg gen. Gestreefd is naar een aantrekkelijk alternatief in de vorm van een aantal meest kortere program ma's, die op een exact aan gekondigd tijdstip begin nen, zodat de liefhebber van een bepaald genre ook alleen op een gedeelte van het totaalprogramma kan afstemmen zonder dat zijn familie de lopende band van Mies behoeft te mis sen". Met deze woorden kon digt de NCRV-tv-sectie aan wat Nederlands Christelij ke Radio Vereniging ko mend winterseizoen op za terdagavond op Nederland 2 gaat brengen als de VARA op Nederland 1 „Eén van de acht" presen teert. Het is voor het eerst in de Nederlandse t v-geschiedenis, dat een omroep zó openlijk voor yjtlcomt, dat het ernstig rekening houdt met wat er op een avond op het andere net verschijnt. Het alternatieve to- Mies Bouwman, de NCRV houdt ernstig rekening met haar programma 'Eén van de acht', ley Pride; 'Story Theatre een serie verhalen, sprookjes en legenden, uitgebeeld door een aantal jonge Canadese ac teurs; een aflevering van het geprolongeerde programma „Farce Majeure", dat nu al zijn zesde seizoen ingaat, een sportprogramma, verdeeld over vier rubrieken van vijf minu ten ieder, dat tussen de ver taalprogramma van de NCRV zal komend seizoen live vanuit de studio worden uitgezonden. Aan de orde komen in dit pro gramma, „NCRV Zaterdag Twee" getiteld: Franqois Gail- lard, advocaat, een Franse se rie uit de wereld van de mis daad; Country en Western- muziek met o.m. Buck Owens, Marty Robins en Char- schillende programma's wordt geplaatst en de avond wordt besloten met de rubriek „An der Nieuws". Op deze wijze hoopt de NCRV op verschillende tijd stippen kijkers te trekken, die naar Mies zitten te kijken. Ge rard van den Berg gaat zijn „Mensen, mensen, mensen" de ze zomer op vrijdagavond ge start, op dinsdagavond voort zetten in het nieuwe seizoen. Ook „Waar of met", het ma gazine met onwaarschijnlijke zaken, zal worden voortgezet ,in vernieuwde en aangepaste vorm". Zeskamp, dat m het af gelopen winterseizoen gemid deld 1 miljoen kijkers meer trok dan de seizoenen daar voor, komt ook komende win ter weer op het scherm. Twee maal komt de spelshow uit het Rotterdamse Ahoy-Sportpaleis, op 7 oktober en op 24 februari. De NCRV creëert voorts een nieuwe muzikale show, die cv- :ler de titel „Goeie oude gram mofoon" in de regie van Kitty Knappert wordt gebracht. Po pulaire nummers van toen worden door orkest en solisten van nu gespeeld en gezongen in de originele uitvoering, zoals ze eens op de 78-toerenp!aat werden vastgelegd. Marie Cecile Moerdijk, Len ny Kuhr, Fiet Koster, Thérèse Steinmetz, Frits Lambrechts, Edwin Rutten, Jacco van Re- nesse, Peter de Jong en Karei de Rooy zullen regelmatig in deze shows optreden. Als opvolger van de inder tijd populaire studentenquiz „Tweekamp" komt de NCRV dit seizoen met een soortgelij ke quiz voor middelbare scho lieren, ook onder de titel Tweekamp. Uit ruim 250 aan meldingen van scholen uit het hele land zijn via twee schrif telijke voorronden zestien schoolteams geselekteerd. Spel leider wordt Dick Passchier, bekend uit Zeskamp en dus niet langer meer Kick Stock- huysen die vroeger Tweekamp altijd leidde. Over twee weken begint op tv de vertoning van de tv-be- werking van het boek „Het meisje met de blauwe hoed" van Johan Fabricius. Jenny Arean is het meisje en Huib Rooymans is Daan, Violist Theo Olof zal in het nieuwe seizoen op woensdagavond zes kamermuziekprogramma's pre senteren, gespeeld door vijf Nederlandse ensembles. De Haagse Comedie viert haar 25-jarig bestaan. Ko van Dijk viert zijn 40-jarig toneeljubileum. Bij de Haagse Comedie, waar hij van de week opnieuw een contract voor drie jaar heeft getekend. Ida Wasserman viert haar 50-jarig toneei- jubiieum. Bij de Haagse Comedie, waaraan ze sinds mensen heugenis is verbonden en waaraan ze verbonden zal blijven tot voor haar het doek valt. Feest alom in Den Haag, waar de repetities voor Ter ere van, het nieuwe stuk van David Storey, auteur van Moo weer vandaag, in volle gang zijn. Premiere 2 september. THE WEST WAS WON

Het Vrije volk | 1972 | | pagina 2