1 bêêBm m 't Wordt gewoon te bont deze winter L' <ê0zs:«j, O) Olympische n t? KREEFT? 8 STIER %rw§: I TRAM t O APRIL SSSES Naaimachine en herdershond. TTH/HIINGEH SI LEEUW sï: MAAGD^t WEEGSCHAAL "V SCHORPIOEN h. BOOGSCHUTTER!!!!! «STEENBOK S£ WATERMAN?» H VISSEN 20MAUT CjOEDE kinderboeken zijn duur. Dat hoeven we nie mand, die bij verjaardagen of andere feestelijke ge beurtenissen, in de boekwinkel terecht komt, op zoek naar „een boek" voor kind of kleinkind, te vertellen. Prijzen van 8, 9, 10 of zelfs meer guldens blijken dan vaak heel normaal en zo'n uitgave tikt natuurlijk, Ia- ten we eerlijk zijn, aardig aan, vooral als je een paar kinderen zoals met Sinterklaas bijvoorbeeld een goed boek cadeau wilt geven. Dat is zonder twijfel een van de belangrijkste rede nen waarom in heel Nederland jaarlijks maar zo'n 3000 exemplaren van een goed kinderboek worden ver- kocht, PRIJS 1 COPRODUCTIE NICOLAAS SNUFFELEN VELTHUIS /tf-Xfh'VMr. CC j' j: <3% LEERZAAM TEKST: MARIAN BIERENBROODSPOT TEKENING: ALBERT SENNEF We mogen het bont maken deze winter: bontjassen, -jacks, -blousons-vesten, -mutsen in kleuren als neon-lichten. Niets is meer over gebleven van de oorspronkelijke bruine, beige, grijze en nteelkleurige vel letjes. De dieren zouden de schrik van hun leven dat ze he laas al gelaten hebben) krijgen als ze zagen hoe hun huiden ver anderd waren tot dolruod, grillig groen, prikkelend geel, waanzin nig blauw. Het materiaal telt niet meer, slechts de kleur en de vorm. Dus verf die minkjas maar rustig rood en gooi die persianer in hemelsnaam in een bad vol verf, bv. stoplichten-oranje of pauselijk paars, want het beestje móét een kleur hebben deze win ter. Geen gezeur meer over een praktische, degelijke bontjas, die nog jdddren meemoet, neen rondlopen als een zuurstok op een winterse kennis, dat wordt hef. De fabrikanten noemen het Fun Fur en bedenk daar maar eens een goede Hollandse verta ling voor. Grappig is hel zeker, die gekleurde kleren van konijn, paard, geit, lam, schaap. Er is ook imitatieboni en borg. De jasjes zijn drie-kwart, met of zonder mouwen. Verder ritsjasjes, spencers, battledress jackets, blousons die nauw slui ten met een gebreide brede band in de taille. De jasjes zijn er in contraste rende kleuren, b.v. rood-bonte voorpanden, geel bonte mouwen en zwarte gebreide manchetten en kraag. Zo zijn er jacks van blauw bont met gele mouwen, rood met groen, rood met zwart, geel met blauw. Draag er fijne gekleurde mutsen bij en broeken (over rokken praten we nauwe lijks meer) met wijde pijpen en in al even felle plastickleuren. Het wordt een verrukkelijk vrolijke winter, let maar op! zc-f M w) o° ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1972 HET VRIJE VOLK PAGINA \Goed kinderboek is 'n Oeitos Smittelboek, rèen opwindend verhaal in kleuren et» geuren yt We hebben dat cijfer van Frank Fehmers Productions. Amsterdam, uitgever van o.m. de bekende kinderboeken Bar- bapapa en Barbapapa's Reis van Annette Tison en Talus Taylor, van welke auteurs bij deze uitgeverij kort geleden een nieuw bijzonder kinderboek is verschenen; Ik zie, ik zie wat jij niet ziet. Het is het eerste deel van een serie kinderboeken, waarin plastic pagina's zijn opgenomen. „Doorkijkplaatjes". die bij „Ik zie. ik zie. wat jij niet ziet" gebruikt worden om de camou flage van dieren van kinderen aanschouwelijk te maken. Een boek van 23 „gewone" pagina's en 5, ook van kleurtekeningen voorziene plastic vellen. Een erg leuk en leerzaam kijk- en ver telboek maar het kost wei f 10.-. „Een duur boek", zegt het pu bliek van die prijs en waar schijnlijk denkt men erbij: „Daar wordt een aardige grijp- stuiver op verdiend". Bij de uitgave van „Ik zie, ik zie wat jij niet ziet" wil uitge verij Frank Fehmer dat fabeltje ontzenuwen. En omdat het boek precies een tientje kost is dit bedrag een gemakkelijke leidraad om een kostenverdeling op te maken. Hoe dan, zit die prijs in el kaar? De boekhandel krijgt 40"» kor ting. De uitgever werkt dus vanuit een netto prijs van 6.-. 20"» daarvan geeft hij uit aan administratie, verkoop en distri butie. Blijft over ƒ4,-. De recla mekosten komen op 1,-, vol gens de uitgeverij niet veel wanneer men weet dat de opla ge bijvoorbeeld 5000 exemplaren is. Dan is er ƒ5000,- beschik baar, ervan uitgaande dat ze al lemaal verkocht worden. Van die ƒ5000.- moet de uitgever de pers inlichten over de titel, re censie-exemplaren beschikbaar stellen, folders maken, adverte ren in vakbladen en bladen voor de consument, affiches ma ken, enz. De auteur krijgt minimaal 10% van de verkoopprijs, waarmee het inkomen van de uitgever al tot ƒ2.- is teruggebracht. Van die 2 moet hij het boek produ ceren en bovendien moet hij winst maken op zijn investering. Om een boek in 4 kleuren te drukken moet men litHB's voor elke kleur laten maken. Voor een boek van 32 pagina's komt dat op ongeveer 10.000 een post. die over de gehele oplage wordt omgeslagen. Van een goed kinderboek worden in Nederland jaarlijks echter maar zo'n 3000 exempla ren verkocht en zo'n aantal is veel te klein voor de grote 4-kleurenpersen. Aangezien ook de drukkosten op elk exemplaar worden omgeslagen zou dat aantal 10.000 moeten zijn en niet zó duur "r*T" :F 'De veldmuis en de stadsmuis' een van de zes de len van de bijzon dere Snuffelhoek- Jammer dat we de kleuren niet kun nen laten zien een illustratie uit „De schilder en de vogel". daarvoor is theoretisch 3 jaar nodig om ze in Nederland te verkopen. Alleen al het rente-, verlies maakt dat volgens de uitgever tot een onhaalbare zaak. Uitgaande echter van 10.000 exemplaren wordt de prijs van binden en drukken ongeveer 1,50 per exemplaar. We hebben nu 1,- lithokosten, 1,50 pro ductiekosten, ƒ2.50. ofwel: dc uitgever zou op elk boek ƒ0,50 verliezen. Wat natuurlijk niet kan. Nu zou de prijs hoger gesteld kunnen worden maar in de praktijk zou dan blijken dat er minder boeken verkocht worden zodat de vergelijking in feite hetzelfde blijft. Dat dit soort boeken tóch op de markt komen is te danken aan coproductie: samenwerking met buitenlandse uitgevers. Voor die uitgevers werden hun eigen teksten (Frans, Duits, En gels enz.) in een gedeelte van de oplage gedrukt, waardoor een totaaloplage van 75.000 kon wor den bereikt De kostprijs per boek per land werd daardoor een stuk lager. Andere kosten gaan echter omhoog, want voordat er een internationale samenwerking tot stand is gekomen is er zoveel gereisd, getelefoneerd en ver stuurd dat een oplage van bijv. 20.000 exemplaren niet voldoen-, de zou zijn om 'die extra kosten te dekken. Extra problemen ge ven bovendien boeken met plas tic pagina's die erg moeilijk te produceren zijn en ook moeilijk te binden (ze moeten precies ge lijk vallen met de papieren pa gina's), een vrij kostbaar werk, „Wij willen daarom wel eens kwijt dat wij een boek vaak heel erg goedkoop vinden, ter wijl het pubbliek het toch aan de prijzige kant vindt," aldus uit geverij Fehmer. Wat we u bij deze dan even hebben doorgegeven. Ook van Frans Fehmers Pro ductions, Amsterdam, komt "Ni- colaas, of de alledaagse beleve nissen van een schooljongetje", de uitstekende vertaling van Le petit Nicolas van Gos- cinny, beroemd geworden als auteur van Asterix en Lucky Luke. Kostelijk geïllustreerd door de man die wel Frankrijks grootste cartoonist wordt ge noemd, Sempé. Nicolaas ver haalt, in 20 aparte hoofdstukjes, over het leven van een school jongetje van die naam, in de ik vorm. Een (124 pag.. 10.-) boek over kinderen vóór kinderen, die er zichzelf in zullen herken nen, overal ter wereld het boek is al in vele talen versche nen want humor en katte- kwaad, belangrijke ingrediënten van "Nicolaas" zijn universeel. Uitgeversmaatschappij Deltos Elsevier NV heeft, enige tijd ge leden al, ook een bijzondere se rie van zes kinderboeken uitge geven: "Snuffelhoeken", waarbij je met je vinger of nagel «over bepaalde bloemen, vruchten of voorwerpen moet gaan. En écht je rüikt dan het wilde viooltje, de roos, de citroen, de appel en het leer van de halsband als of het puur natuur was. We hebben tegen die geuren eerst een beetje sceptisch aangekeken, met de gedachte: het duurt niet lang of de geur is eraf. Intussen echter heeft onze jongste doch ter de boeken (uiteraard) mee naar school genomen, natuurlijk moest iedereen hel even probe ren, maar de geur is, na maan den, nog even sterk. Prachtige kleurentekeningen maken deze werkjes (van Stefanie Hardwood „Ik zie, ik zie ivat jij niet ziet"; over de rechterpagina ligt een plastic vel en als je die om slaat >ejc pas wat (tekst) - en Douglas hall (illu straties) óók tot heel bijzon dere kinderboekjes die, gemeten naar hierboven genoemde maatstaven, heel betaalbaar zijn: 5,90 per deeltje. Titels van de zes boekjes: Het kerst feest van Beertje. Konijntje loopt zijn neus achterna, Pepito. Het stoute ezeltje. De veldmuis en de stadsmuis, Pret met Peter en Petra en Ragebol vindt zijn halsband. Nu we het toch over goede kinderboeken hebben, twee boe ken, zowel geschreven als gete kend door de Haagse leraar Beeldende Kunsten Max Velt huis, rangschikken we zonder voorbehoud onder de categorie "Uitmuntend". De kleuren bij zijn verhalen („De jongen en de vis" en „De schilder en de vo gel") zijn zo sprekend, dat de pagina soms dubbele pagina met grote afbeeldingen als prachtige schilderstukken op je af komen. Een lust voor het oog. Daarbij zijn zijn onderwerpen zo voortreffelijk afgestemd op het „eigen wereldje" van zijn jonge lezers(essen) dat de laat- sten. zo is onze ervaring, zelf onmiddellijk penseel en verf doos te voorschijn, halen. Wat dM.V'/Y- je nu (bijna) niet ziel. kan een illustrator- -zich méér wensen Beide boeken zijn al versche nen in Denemarken, Duitsland, Engeland. Frankrijk, Amerika^ Zuid-Amerika, Zweden, Zwit serland en zelfs JafShn en "heb ben daar veel succes, zo deelt Dr. W. Junk NV, Den Haag, een uitgever die zich doorgaans op een heel ander terrein (zeer gespecialiseerde boeken en tijd schriften in de vreemde talen) beweegt, mee. Prijs: ƒ9,50 per deel. Ze zijn het wagrd, „Ik wil alles weten" heet de serie, waarin bij Deltos Elsevier, Amsterdam, zes deeltjes zijn verschenen, allemaal bedoeld om de kleintjes een beetje wegwijs te maken in de „grote wereld". Met veel, kleurige plaatjes wor den begrippen als „geluiden", „getallen" en „vormen" duide lijk gemaakt, in de drie andere boekjes leren ze spelenderwijs een heleboel over kleuren, plan ten en dieren. Bijzonder leer zaam en warm aanbevolen. De boekjes („Van alles over kleuren/geluiden/vormen/getal len/dieren/planten" kosten ƒ2,90 per deeltje. KLAAS MULDER 1Nauwsluitend jasje van geel suède, de mou wen en de kraag zijn van geel schapenbont, evenals de. voering. Prijs 498,-. Ook in de kleur groen, Bijenkorf, Rotter dam, Den Haag, Amster dam, Eindhoven. 2. Een schaap en een geit hebben meegedaan aan de verwerking van dit half lange jasje. De mouwen zijn van lang geitenhaar, evenals de kraag, de voor- en ach terpanden zijn van scha penwol. In de kleuren geel, rood, blauw, f 298,— in de Bijenkor ven. 3. Een vel zonder wol is dit nappajasje met raglantnouwen en ge breide manchetten, kraag en tailleboord. In de kleuren geel, rood, zwart en wit. De jasjes zijn er in rood, zwart, geel en blauw. Gezien bij Voss, 250,—. 4. Een blouson van acryf-bont met gebreide mouwen en manchetten. In eigeel of bleekmiddel- wit, f 155,—. De Bijen korven. 5. Jasje dat vanaf de schouder wijd uitloopt, gemaakt van een zeer krullerig schaap in rood, groen, blauw, geel, zwart, '169,- in de Bij enkorven. 6. Jasje zonder sluiting en met driekwart mou wen van geitenhaar in blauw, geel, donker blauw, wit, zwart en groen, 198,— in De Bij enkorven. Het zelfde model gezien van imita tiebont in rood en wit bij Gerzon 79,— en C&A voor 65,—. o f rr-Jb'- i <?Q Van onze beide Olympische sportredacteuren hebt u al enkele keren kunnen lezen dat het in München voor de 10.000 atleten en de 4.000 journalisten be paald geen rats, kuch cn bonen is. Eerlijk gezegd hebben, wij op de redactie een beetje jaloers de berichten gelezen wat die twee jongens daar allemaal naar binnen werken. Laten wc het ditmaal eens over een andere boeg gooien, Weêt u bijvoorbeeld wat een gewichtheffer in deze dagen van de Spelen eet? U zult het niet gelo ven zoveel als deze jongens per hoofdmaaltijd tot zich nemen. GEWJC H TH EFFERS M EN Uvooraf twee spiegeleieren met spek. Dan biefstuk met ui en ei, nog een karbonade met aardappelpuree, groene erwtjes en asperges, versierd mei sta. Toetje: fruitsalade, yoghurt met vruchtjes, perziken op sap en gebak, maar dan zon derslagroom, dat schaadt de lijn. SCHOONZWEMSTERSMEN'U. Schoonzwemsters zijn veel voorzichtiger: een krachtige bouillon, twee zacht gekookte eitjes, een jong kippetje, puree, erwten, sla en yoghurt, vruchten, koek, gebak, en flensjes tot slot. SPRINTERS MENU. Voor de snelle jongens van het tartan bestaat het dtner slechts Uit bramen, visfilet in witte wijn, gekookte palatten, spinazieen sla met yoghurt of vruchtencompóle tot slot. VI!FKAMPERSMENU'.' Voor degenen die nog geen honger hebben gekregen, volgt nit de maaltijd van de moderne vijfkampers (paardrijden, schennen, schieten, zwemmen en atletiek): vruchtensap, twee eieren met gebakken spek, sandwiches ham. waarna het pus echt begint: gebakken visfilet, gebakken kip met spinazie, selderij, erwten, patat, drie soorten sla, vruchtencompóle, yoghurt met vruchten, fruitsalade en koek. WA NDELA A R SM EN U. Wandelaars opgelet: noteer even wat de snelwandelaars, die een parcours van vijftig kilomeier afleggen, verorberen. Bouillonvruchtensap, sand wiches ham, gebraden kip. aardappelkroketjes, selderij, bonen en sla. Yoghurt met vruchten na. POL I TIE MEN U. En dan mag u niet vergeten dat hier in Miïnchen 4000 politieagen ra •is ten rondlopen die deze dagen 26 ton vis. 50 ton brood, 6475 ton ontbijtworst en 41.000 dozen worst in blik, 32 ton groente en vers fruit en 11.000 eieren opeten, ergens in een jj grote zaal van een kazerne. In een mogelijk volgend receptenkader zuilen wij trachten de Olympische kok een recept te ontfutselen. Lukt het, dan hebben we zeker een gouden plak verdiend. RAM: Piuto verdoezelt de zaak een beetje. Men zal een beroep doen op uw fantasie voor het op lossen van een probleem waar werkelijk kop noch staart aan te ontdekken valt. Kost moeite en tijd maar u slaagt. ai april 20 MEI IK-RUIKBEU tin ll,l Uil Geen aanbod zo gevarieerd, óf onze zaaiers/vangers vinden er vraag naar in. Groot Rotterdam. Heeft u iets aan te bieden geelt uw zaaier/vanger telefonisch op van 8.30 tot 21.00 uur 010 14,74,11. STIER: Uw familie vindt dat ze te weinig van u horen. Alsof u niks anders te doen heeft dan de rest van de familie te beroddelen. Nee hoor, laat ze maar lekker sudderen in enz. enz. Van u horen ze dan wel niks maar het zou ons niet verbazen als ze binnenkort ergens iets over u lézen (in de krant bijvoorbeeld). ai me» 21 JUNI TWEELINGEN: U voert een ge sprek met iemand die niet uit blinkt door overmatige intelligen tie. Met andere woorden: de be treffende persoon is zo rechts als het maar even kan. Hij zal na tuurlijk zeggen dat dat niet waar is, maar dat zeggen ze allemaal. r ai juni I 21JOU KREEFT: U bent als dat schip dat men te water wilde laten. De fles champagne slaat stuk op de boeg maar er komt geen spat be weging in de kolos. Misschien bent ook hier en daar een beetje vastgeroest? LEEUW: U geeft in snel tempo al uw geld uit en kunt zich ver volgens met de beste wil van de wereld niet meer herinneren waar het zo gauw is gebleven. Niet erg zolang u er maar zoveel mogelijk mensen van laat meegenieten. MAAGD: Uw ggliefde staat te trappelen om weer eens lekker te worden geknuffeld. Kwam de laatste dagen nogal wat te kort. Doe er iets aan. En dan meteen goed graag'. ai stm.MM'e -laowjs* WEEGSCHAAL: Het contact met vrienden is belangrijk. Spe ciaal met één van hea heeft u een belangrijke afspraak. Voor weeg schalen boven de veertig: in de liefde gebeuren dingen die intus sen al waren afgeschreven. 11 OKTO&EK -12 NO VtMBtt SCHORPIOEN: Kom. schorpioe nen doe nou niet alsof u van de prins geen kwaad weet. Als u de boel besodemieterd heeft, moet u daar ook eerlijk voor uitkomen. En voor een volgende keer: doe het dan goed. Zonder gelijk rood tot achter de oren te worden. BOOGSCHUTTER: Een goed bi- waard geheim wordt openbaar en dat is niet zo gunstig voor u. Er wordt wat afgekletst! Vage P'snr nen nemen vastere vormen aan. U begaat een flater van formaat maar u heeft "de lachers op uw hand. STEENBOK: De ondergang van een bevriende kreeft is nabij. Sta hem of haar bij in de „laatste uurtjes". En maak u niet zo breed tegenover een jonger persoon van het andere geslacht. Zet de televi sie uit als Wiegel op het scherm komt. WATERMAN: U heeft een hekel aan mensen die de baas willen spelen maar zelf niets presteren. U gaat dan driftig aan het zagen en het duurt niet lang of er valt een stoel om. Terecht. Verder een lichte aandoening van de darmXS' nalen. Niet pijnlijk, wel lastig. VISSEN: U bent in een romanti sche stemming. Dat komt zo wes- nig voor bij vissen dat we a» echt even moeten melden, ue avond is geschikt voor een uit spatting van beperkte omvang. V

Het Vrije volk | 1972 | | pagina 2