Directeur van vormingscentrum Frans de Valk: oW& r 330 jongeren in centrum na verbouwing Huurders in Zuid verenigen zich Muziek en Zang krijgen toch subsidies over '71 !„Fikkie {stoken": {ernstige brand wonden De deuren zwaaien open Bevolking treft voorbereidingen voor verkiezingen WS&BUBêBêbwbsz* 'Het team kan zonder mij heel goed verder' iïg,x/êrl Pi 'tV Actie in' volle gang Verkiezing bestuur D *66 7-jarig meisje aangereden Filmavond in De Doele De Ruvter spreekt pst 41 "Van onze verslaggeefster LELIA KUIPER SCHIEDAM 'Ik ben een beetje wijzer gewor- den'. Dat moeten de drie- honderd werkende jonge ren aan 't eind van hun jaar op het vormingscen trum Nieuwe Waterweg Noord eigenlijk allemaal kunnen zeggen- Boordevol plannen en idealisme wil de staf van dertien -jonge men sen daar hard aan werken. Het komende jaar moet de lwee voorafgaande over treffen, dat is het streven. Volle dagen willen de vor- mingsleiders daarom aan de jeugd besteden. In de avonduren kunnen de pro gramma's worden voorbe reid. Alles ditmaal zonder di recteur. Zijn taken zijn on der drie stafleden ver deeld. Ook dat moet kun nen in een vormingscen trum, dat voorgeeft geen hiërarchie te kennen. „Het doet er eigenlijk niet toe dat ik wegga", zegt de scheidende directeur Frans de Valk. Hij is ervan over tuigd, dat het vormingscen trum ook zonder hem goed blijft draaien. „We hebben altijd als team gewerkt, dus allemaal als gelijken. Hori zontaal georganiseerd. Dat proberen we ook de jonge ren, die hier komen, aan te leren. Het team kan zonder mij heel goed verder". In die wetenschap kan Frans de Valk gerust ver- trekken. Naar de sociale academie in Rotterdam, H waar hij stafdocent in de t methodiek wordt. Waar hij meer z'n vak kan bestude ren. Waar hij niet meer zijn hoofd hoeft te buigen over organisatorische problemen. „Twee jaar hier werkend ging ik me te veel manager van een bedrijf voelen. Ik ben er een beetje bang van een soort „hoofd ener school" te worden. Zonder contact met het eigenlijke werk en de leerlingen", verklaart Frans de Valk z'n vertrek na twee jaar directeurschap in het vormingscentrum in 1 Schiedam. Het stafteam van het vormingscentrum Nieuwe Waterweg Noord, dat het komende jaar het centrum gaat leiden, tijdens een voorbereidende bespreking (boven). Frans de Valk, vlak voor een tekening die de situatie van de werkende jongeren aangeeft: vermorzeld onder de voet van de grote bedrijven (links). (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De afdeling Zang en Muziek van de stich ting „De Schiedamse Gemeenschap" kunnen weer opge lucht ademhalen. Het college van B. en W. gaat de aehter- stallige subsidies over 1971 uitbetalen. (Van een onzer vrsiaggevers) SCHIEDAM Dóór een voudigweg de deuren open te zwaaien, is gistermiddag de nieuwe vestiging van C A aan de Koemarkt in Schiedam officieel ge opend. Geen genodigden, geen notabelen kwamen er aan te pas. Alleen de Rijn mondband die op het gras veld vóór het nieuwe mode huis luidruchtig de geboor te van de Schiedamse loot van het wereldconcern Brennmkmeyer aankondig de. In Nederland heeft de confectiereus dezer dagen nóg vier nieuwe vestigin gen geopend: n.l. in Rot terdam {Zuidplein), het winkelcentrum Leidsenha- ge, Emmen en Amersfoort. In Groningen is het win kelpand net geheel ver nieuwd en in Haarlem nadert de voltooiing van een tweede textielwaren- huis. Vorig jaar penetreerde C A op de Franse markt door een modehuis te openen in Parijs. Op het ogenblik telt het concern 182 filialen waarvan 72 in West Duitsland, 48 in Enge land, veertig in Nederland, tien in België, negen in Amerika en één in Frank rijk. li r4 u DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1972 HET VRIJE VOLK PAGINA 9 Het doet er eigenlijk riet toe dat ik weggsi' f k f A We* Over zichzelf zegt Frans de Valk niet met een krant te wil len praten. We! wil hij via een gesprek met hem, begrip zien te kweken voor het vormingswerk, waaraan hij z'n hart heeft ver pand. „Waarom Omdat het zo ver domd belangrijk is, omdat vor mingswerk eigenlijk voor ieder een zou moeten". Het spreekt voor hem als vanzelf. Hij laat Sc.niedam dan ook niet helemaal in de kou zitten. Eén keer per week komt hij naar de stafbe sprekingen van het vormings centrum toe. „Omdat", legt hij uit, „ik niet een droog stafdo- - centje wil worden zonder voe- J Aw.'- ling met de praktijk". Getrouw aan z'n ideeen wordt Frans de Valk pas echt enthou siast als er over het werk van de vormingscentra wordt ge praat. Dan begeleiden losse handgebaren z'n woorden. On middellijk duikt hij onder in de problematiek van z'n werk. „De vraag is, wat kun je de werkende jongeren, die hier één dag in de week komen, meege ven? Het zijn geen aanwijsbare concrete zaken, die ze hier leren. We proberen ze bewuster te la ten leven, we geven ze "maat schappij vorming", zoals dat heet. De jongeren verzuipen vaak m 'het grote bedrijf, waar ze van school af in terecht ko men" Frans loopt langzaamaan warm voor z'n zaak. - Hij vertelt wat de jongeren doen. Praten, handenarbeid, films bekijken en op excursie gaan. Het sluitstuk van het vo rig jaar was een groot succes voor het vormingscentrum. De jongeren zijn er op uitgegaan mat een bandrecorder om diver se personeelschefs te intervie wen over vormingswerk. Frans: „De bandjes hebben we later hier afgedraaid. We hebben ons rotgelachen. Een paar bevoor oordeelde chefs, die tegen het vormingswerk zeiden te zijn, werden door de jongeren zelf klemgepraat. De jongeren zelf waren in staat de zwakke plek ken. in de redenering aan te wij- zen". Juist de houding van veel 'ba zen baart het vormingswerk veel zorg. Veel van hen vinden het gaan naar een centrum ver spilling van tijd en geld; „Wat het centrum het meest nodig heeft, is sympathie en begrip voor het werk. We zitten hier niet vrijblijvend te knoeien en te modderen", pleit Frans, „De jongeren zelf hebben het ook moeilijk. Vier dagen in de week noren ze dat het werk hier waardeloos is In slechts één dag moeten wij ze weer ompraten. Dat is voor de, jongeren een har de noot". Op het Vormingscentrum Nieuwe Waterweg Noord zijn de ogen van de jongeren open ge gaan voor hun eigen benarde si tuatie. Vanuit dat besef is een landelijke actie op touw gezet, die de werkende jongeren in heel Nederland moet helpen. De eisen van de actie zijn gericht op zt'fbehoud. De werkende jongeren willen dat bij een ontslag van een jon gere werknemer de motieven erg kritisch worden bekeken. Zij willen dat het loon, dat door de ene dag vorming per week de mist in gaat, gecompenseerd wordt in de vorm van een extra kinderbijslag Hun laatste eis is, dat in elke CAO een bepaling wordt opgenomen, dat er in een bedrijf een bepaald percentage van het personeel onder de 21 jaar moet zijn. De vormingsleiders in het cen trum Nieuwe Waterweg Noord zijn er erg mee in hun sas, dat deze actie helemaal uit de jon geren zelf is voortgekomen. In het centrum worden de verdere actieplannen besproken: plat, prikacties of zwarte lijsten van bedrijven die jongeren weren. Voor de leiding van een vor mingscentrum ligt een enorme kluif werk klaar. Ze hebben de jeugd geleerd een mening te hebben en uit te spreken. Nu moet de ontwikkeling verder worden begeleid. Voor Frans de Vaik staat vast dat het team in de Nieuwe Wa terweg Noord dat aankan: „Al- Het vormingscentrum Nieuwe Waterweg Noord puilt nu bjjna uit het ge bouw aan de Louis Rae- mackerstraat. Nog deze week wordt gestart met een uitbreiding van twee lokalen. Als dat klaar is, kan het centrum goed driehonderd werkende jon geren herbergen. Het centrum is twee jaar geleden begonnen in een oud gebouw aan de "Wa rande. Er waren toen zo'n honderd leerlingen. Nu is er ook in "Vlaardin- gen een dépendance ge sticht van het vormings centrum, waar ook nog eens een honderd werken de jongeren terecht kun nen. Toch is al die ruimte en de staf niet toereikend, als de leerplicht verlengd wordt en ook de jongeren van zestien jaar een dag in de week „gevormd" moeten worden. Het vormingswerk wordt voor honderd percent door het Rijk gesubsidieerd. (Van een onzer verslaggeef sters) SCHIEDAM De oprichting van de huurdersvereniging Schiedam Zuid is m volle gang. Gisteren heeft elke Gorzenaar een stencil met gegevens in de bus gekregen. Als dat hen roet overtuigd, wordt hen aangera den vanavond naar de televisie te kijken. De VPRO zendt dan een programma over een huur dersvereniging in Purmerend uit De bedoelingen van de huur dersvereniging zet het voorlopig actiecomité in het stencil nog even op een nj: Bij dreigende conflicten met de huiseigenaar kan een huur der aitijd een beroep doen op de vereniging. Geschillen worden uitge vochten tot voor de rechter. 6e kosten daarvan worden gedekt door de contributie. de huurdersvereniging wil de Gorzen behoeden voor ver krotting en wil nu het milieu en de sfeer al beschermen. Binnen een maand wil de ver eniging de eerste ledenvergade ring beleggen Daar kan de hoogte van de contributie en het voorstel is nu een tientje definitief worden vastgesteld. Daarna kan de vereniging aan de slag. De leden-in-spé worden volgende week door het actie comité bezocht. "Wie daarbij wil helpen kan zich opgeven bij één van de comité-leden: Mevrouw Hertog, IJseimondestraat 15, te lefoon 262332, de heer Wies, IJseimondestraat 17, telefoon 262373 en de heer Keemink, IJseimondestraat 46, telefoon 261906. les wat voor het vormingswerk wordt gedaan is nodig Er kan nooit genoeg worden gaan. Het team hier kan het: Ze hebben er een opleiding voor en ze bezitten de ook hardnodige inzet. En dat is geen zweverig idealisme". (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Schiedamse afdeling van D'66 houdt op 10 oktober een algemene ledenver gadering, waar een nieuw be stuur gekozen zai worden. Kan didaten voor een bestuursfunctie kunnen zich töt 17 september aanmelden b:j het secretariaat aan de Laurens Costerstraat 2/13. Zodra de kandidaten bekend zijn, krijgen alle D'66-ers een kandidatenlijst thuisgestuurd zo dat er kan worden gestemd. De stemming is schriftelijk, zodat ook de thuisblijvers inspraak hebben. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Vanavond spreekt het Tweede-Kamerlid drs. Piet de Ruyter voor de af deling Schiedam van de PvdA m het wijkcentrum Nieuwiand aan het dr. Wibautplem. De bij eenkomst begmt om acht uur. Drie kwartier eerder vergadert het bestuur over de aanwijzing van de leden, die binnenkort af gevaardigd zullen worden naar het grote verkiezingscongres van de PvdA. De afdeling Muziek heeft het i volle bedrag van 18 000 gulden inmiddels al gebeurd; de afde- Hng Zang wacht nog op haar (Van een onzer verslaggeefsters) s; SCHIEDAM De 7-jarige |Frans Suttorp heeft gisteren gernstige brandwonden aan zijn |b«en en aan zijn gezicht opgelo pen bij het „fikkie stoken" op de ^Parkeerplaats aan de Broersvest. puj moest in de Noletstichting 'Worden opgenomen. Hij maakte ;®\en vuurtje samen met de 9-ja- linge Peter van Henten met ben- I«ne uit een fles. Daarbij raakte Sj>ok de fles in brand en ontplof te. Frans Suttorp rende met Ibrandende kleren weg en werd opgevangen door 'n toegelopen echtpaar. Die doofden zijn bran- Pende kieren. Peter van Henten -wam er met schroeiplekken .®au zijn broek vanaf. 10.500 gulden, maar kan dat deze maand nog op haar rekening bij gestort krijgen. Dat er zo laat tot uitbetaling wordt overgegaan ligt volgens het gemeentebestuur aan een vergissing, die op het stadhuis gemaakt is. In de vergadering van de SG werden onlangs mededelingen gedaan over de financiële pro blemen van beide afdelingen. De Zang- en Muziekbestuursleden waren zo nijdig dat het subsidie geld er nog steeds niet was, dat ze de gemeente dreigden met een persconferentie, waarop ze hun aftreden bekend zouden maken. Dat 't niet is gebeurd, is te danken aan een snelle reactie van wethouder mevrouw Ver- weij- Ze beloofde de centen te zullen overmaken en maakte tegelijk excuses voor de ge maakte vergissing. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Bij een aanrij ding op de kruising Tepeniaan - Ribeslaan in Tuindorp Kethel heeft het 7-jarige meisje Ingnd Snoep een gebroken linkerbeen opgelopen. Ze is tn de Nolet stichting opgenomen. Ze werd aangereden door een automobi list die het fietsende kind niet meer kon ontwijken, toen ze zonder voorrang te verlenen de kruising overstak. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De voorberei dingen voor de vervroegde- Tweede Kamerverkiezingen eind november zijn in voile gang. Bij de afdeling Bevolking wordt ai enkele weken flink gezwoegd om alle organisatorische zaken (op roepkaarten, vrijwilligers voor stembureau's en stemmen tellen) op tijd rond te krijgen. Grootste probleem tot nu toe is het werven van mensen die een dag lang in het stembureau willen zitten Daarvoor worden dikwijls ambtenaren aangezocht, maar ook particulieren „Je hebt zelfs mensen, die zichzelf komen aanmelden", zegt de heer Smits van de afdeling Bevolking. De beloning voor een dag zitten-achtei-de-lange-tafe! en net uitreiken én het in ont vangst nemen van de stembiljet ten ligt rond de dertig gulden Door twee factoren kan de uitslag van dit jaar sterk beïn vloed worden: de verlegging van de stemgerechtigde leeftijd van 21 naar 18 jaar, hetgeen een ex tra uitbreiding betekent van het Schiedamse kiezerskorp met 4 000 stemmen. En: de bevolkinesdalmg m Schiedam. Ieder jaar gaan er volgens opgaven van de afdeling Bevolkmg steeds meer mensen weg uit Schiedam. Uit de laatste gegevens van Bevolking blijkt dat er in Schie dam ongeveer 58.000 stemge rechtigde personen wonen. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM In het club huis St. Joris Doele is morgen avond een film- en dia-avond van het tienerkamp in Veenen- daal. De voorstelling begint om half negen en is om tien uur afgelopen. Zaterdag kan de leugd weer naar Diergaarde Blijdorp in Rotterdam. Kosten 1.50 gulden. Om twaalf uur worden de lief hebbers bij net clubhuis ver wacht; om vijf uur zijn ze weer terug. Op zaterdag 16 september kunnen de kinderen meedoen aan een foto-speurtocht, die om een uur bij het clubhuis de Doe le begint. De deelnemers moeten vijftig cent betalen. De kinderen vanaf zes jaar kunnen zaterdag 23 september mee naar Hoek van Holland om aan het strand te spelen. Ver trektijd is twaalf uur en de kos ten 1,50 gulden. In De Doele maken de kinde ren op zaterdag 30 september een buitenlandse reis. Daarvoor moeten ze om een uur komen en vijftig cent meenemen. Als het slecht weer is op de zaterdagen in september, heeft de leiding van het clubhuis een vervangend bmnenprogramma klaar. Alle jongeren zijn in De Doele van harte welkom om te komen spelen. Door-de-weeks is er op dinsdag-, woensdag- en vrijdagmiddag altijd wat voor de jeugd te doen. fi-i .a

Het Vrije volk | 1972 | | pagina 1