In het westen wonen meeste gastarbeiders Gemeentelijke medewerking van levensbelang I. van der Hammen: Ik heb er haast een complex van overgehouden' Verbouwing GGGD-pand SCHIEDAM VANDAAG Gebr. de Veld eurotax 15.11.: Man tot vijf maanden veroordeeld Idioot Niet leuk Si%m mi hm- Wegens beroving Aangereden Gewond bij val Accu gestolen PEUGEOT POPPEZÏJN! T.V. DEFECT Wij helpen U direct (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De zo spoe dig mogelijk op te richten Stichting Huisvesting Bui tenlandse Werknemers Schie dam wil het huisvestingsbe leid voor alle Schiedamse gastarbeiders in goede banen gaan leiden. Omdat gemeentelijke me dewerking dè voorwaarde is voor de levensvatbaarheid van de stichting, zal de ge meente per brief om mede werking worden gevraagd. In principe moet het gemeen tebestuur ermee akkoord gaan lege panden ter be schikking te stellen. Ook wil de stichting dan garanties hebben voor de aankoop en verbouwing van die huizen. SCHIEDAM Het publieke urinoir is een plaats waar de doorsnee burger slechts enkele malen in zijn leven noodgedwongen halt houdt. Meestal beheerst de verkrampende wandelaar zich tot hij thuis is, in extreme gevallen snelt hij een net café binnen, de brutaalste onder ons „pakt", bespied of niet, een boom. Het openbaar pissoir, de straatweecee, is uit de gra tie. Niet echter voor Rotterdams burgemeester Wim Thomassen. Deze wil precies weten hoe het op het ogenblik staat met de behoefte aan publieke urinoirs. Een ambtenaar van stadsuit breiding heeft kortgeleden opdracht gekregen dat te achterhalen. Opvallend punt uit de opdracht: Alleen de behoefte aan zogenaamde éénpersoons-staan- bakken moet onderzocht worden. Dames moe ten het maar blijven ophouden. Yoor hen blijft de hoge-nood-situatie-onderweg bestaan. SCHIEDAM Bij de dienst Gemeentewerken gaat de uitvoerder weg- en waterbouw, de heer J. van der Hammen over de zestien Schiedamse openbare toilet ten. Over de situatie hier ter stede, zegt hij: f ■ÉBStaiwIlli&tt f Het urinoi urinoir met „sociëteitsruimte" op hel Hoojd. Volgende week is het zover. Op zaterdag 14 ok tober opent burgemees ter Harm Eoelfsema tot ieders en naar hij zelf in een gemeenteraadsver gadering zei eigen te vredenheid het Zolder theater in de Teerstoof. tm SCHIEOnM Voor al uw verlichting-stereo-app. Rleuren-T.V. VOOR VRiJDAG 6 OKTOBER 1972 HET VRIJE VOLK PAGINA 21 SCHIEDAM Het docu mentatiecentrum aan de Ba terstraat heeft de in Schie dam verblijvende buitenlan ders onder de loep genomen De buitenlanders zijn geteld, ingedeeld per woonwijk en onderverdeeld in gastarbei ders en „gewone" buitenlan ders. Tot de gastarbeiders rekent het documentatiecen trum in de telling de buiten landers uit Marokko, Joego slavië, Griekenland, Turkije Portugal, Italië en Spanje. Resultaat van de telling: In het westen wonen verhou dingsgewijs de meeste gast arbeiders (4,4 percent van de hele bevolking) en in de Gorzen wonen de meeste bui tenlanders (4,9 percent). In heel Schiedam verblij ven 2582 buitenlanders, waar van 1595 gastarbeiders. Dat houdt in dat 3,11 percent van de Schiedamse bevolking uit buitenlanders bestaat, waar van 2,04 percent gastarbei ders. Het documentatiecentrum heeft ook bere, end, dat in Schiedam 43 verschillende nationaliteiten zijn vertegen woordigd. De belangrijkste vijf ervan zijn Turkije, Span je, Joego-Slavië, West-Duits- land en Indonesië. In Kethel/Spaland zijn tot op heden de minste buiten landers doorgedrongen. Het percentage buitenlanders be draagt voor die wijk 0,88 waarbij geen enkele gastar beider is geteld. Ook in Groenoord en Nieuwland is het percentage gastarbeiders beneden de halve percent. In de oudere wijken ligtJiet aantal buiten landers hoggr. In het Oosten 3,5 percent, waarvan 2,6 per cent gastarbeiders, in het centrum 4,05 percent, waar van 3,07 percent gastarbei ders, in het Westen 4,7 per cent, waarvan 4,4 percent gastarbeiders en in het Zuid den 4,9 percent, waarvan 3,7 percent gastarbeiders. De buitenlanders in Schie dam zijn geteld op 1 juni 1972, de getallen kunnen nu dus iets veranderd zijn. STICHTING REGELT HUISVESTING VAN BUITENLANDERS In het concept van de brief, die naar het college moet worden gestuurd, staan een aantal aan bevelingen voor de oprichting van de huisvestingsstichting ge formuleerd. Die aanbevelingen zijn tot stand gekomen na over leg met de commissie huisves ting, die weer een subcommissie van de raadscommissie voor Op vanging en Begeleiding van Bui tenlandse Werknemers is. Volgens de brief is het nood zakelijk, dat in het stichtingsbe stuur vertegenwoordigers van kerken, de welzijnszorg, het be drijfsleven en buitenlandse werknemers zitting krijgen. Ook moet de stichting nauw gaan samenwerken met de Stichting Huisvesting Rijnmond, aldus de aanbevelingen. Dit zou onder meer kunnen worden bereikt door wederzijdse afvaardiging in de besturen. Ook vertegenwoor digers van de gemeente moeten een plaatsje in het bestuur krij gen, zij het dan als adviseurs, luidt één van de aanbevelingen. Als het college van B en W besluit de op stapel staande stichting medewerking te verle nen gaat de werkgroep van de commissie voor buitenlandse werknemers de oprichting van de stichting verder afronden. Het concept van de brief komt woensdag 18 oktober in de ver gadering van de raadscommissie ter discussie. De openbare ver gadering wordt om half vier in het Stadhuis gehouden. Door JOOP SPANJERSBERG „In Schiedam ligt het waar schijnlijk wat gemakkelijker dan in Botterdam. Ik geloof niet dat een onderzoek direct nodig is, maar daarom zitten we ook hier wel met problemen. Zo moet je er vanuit gaan dat een openbaar toilet een heel gewone zaak is voor mensen die langs de straat ztjn. Leveranciers en zo. Maar dan krijg je het al. Als je zo'n plasbak ergens wil neerzetten, dan zeggen de buurtbewoners al: Nee, niet bij mij voor de deur, hoor. Als je er aan begint, begint het dossier met klachten al te groeien". Wat zijn precies die klach ten? Van der Hammen: „De mensen vinden het vervelend iemand zijn jasje en broek te zien dichtknopen, terwijl 'ie alweer buiten staat. De smerige lucht en zo, komen als klacht niet zo veel voor". t In Rotterdam (185 plasplaat- sen op 800.000 inwoners) heeft stadsontwikkeling een brief aan alle wijkorganen gestuurd, waarin gevraagd werd plaatsen in de wijk aan te wijzen, waar een pissoir nodig was. Enkele wijken kwamen met kritiek, één zei zelfs weinig waarde te hech ten aan "pispaalinspraak'. Van der Hammen: „Ja, dat zit erin. Ik geloof ook niet dat je de wijkverenigingen moet inscha kelen, dan word je het nooit eens. Niemand wordt het eens over het plaatsen van een uri noir. Ik heb er intern zelfs moeilijkheden mee. Er is altijd wel iets tegen. De ene dienst wil hem bijvoorbeeld met dicht bij een kinderspeelplaats. En te recht. Bij een paar diensten zeg gen ze, als ik over een ideetje kom praten: Daar heb je hem weer. Maar ik kan er niets aan doen.Ik heb er haast een complex van overgehouden. Als ik in een andere stad ben, ga ik altijd even naar het urinoir kij ken. Gewoon om te kijken hoe ze het daar doen Straatweecee is uit die gratie In Rotterdam is één open baar toilet waar ook vrouwen terecht kunnen, het ondergrond se toilet aan de Hoogstraat. In Schiedam is er niet één. Van der Hemmen: „Dat klopt. Ik vind het idioot dat vrouwen naar een café moeten. Maar het is natuurlijk wel zo, dat een evn- tueel openbaar vrouwentoilet duurder voor de gemeente zal zijn. Dames stellen zwaardere eisen aan de hygiëne dan man nen. Niettemin, zou ik het heel gewoon vinden als er een da mestoilet in de binnenstad zou zijn. Misschien dat de vrouwen dan wellicht een kleinigheid zouden moeten betalen". In Schiedam zijn de echte oude 'krullen" verdwenen. Hoe staat het met de huidige van be ton? Van der Hammen: „Wat we hebben voldoet aan redelijke eisen. Degene die bijvoorbeeld zeker aan vervanging toe is, is die bij de Jan van Avennestraat. Op het ogenblik vervangen we er ieder jaar één, we slaan hem dan in elkaar.Of er er een ideale plasplaats is, is moeilijk te zeggen. Voor mij moet het er één zijn: Die niet kan aankoe ken en niet beschrijfbaar is. Vooral homofielen willen hun adres nog wel eens op de muren schrijven. Maar die opschriften staan er nooit lang, de Reini gingsdienst houdt dat bij". Aan welke eisen moet een openbaar urinoir voldoen? Van der Hammen: „Je moet er met de auto langs kunnen ko men, hij moet snel en gemakke lijk bereikbaar zijn. Hij moet niet op een stille plek staan, maar in de gooi liggen. Verder moet er ter plaatse een goede aan- en afvoer van water zijn, behoorlijk licht, moet 'ie op een plaats gezet zijn die onder con trole gehouden kan worden, maar weer niet zo dat iedereen zich eraan stoort". Wat zijn uw wensen? Van der Hammen: „Misschien dat ik er twee bij zou willen hebben en enkele oude vervan gen willen zien. Nu de week markt in Groenoord naar het Bachplein verhuist, zal er daar nog wel één nodig zijn. En dan bij de Gusto. Als je tegen een uur of vijf daar langs komt, zie je de arbeiders, ook de zeelieden wel eens hun behoefte doen langs de weg. Daar zou een openbaar toilet moeten komen. Maar ja.ik weet niet of de Plantsoenendienst dat leuk zal vinden voor hun groen ter plaatse". Op dit moment zijn er in Schiedam zestien openbare toi letten. Ze staan bij of aan: het Stationsplein, het Emmaplein, de Vismarkt, de Westvest, de Hon- neriage Gretelaan, hoek Nieuwe Damlaan- burg. Van Haaren- laan, het gemaal Kethel, de Koemarkt-Buitenhavenweg, het Frans Halsplein, Ooievaarssteeg, Lange Nieuwstraat, 't Hoofd, de Lorentzaal, 't Rozenburger plein, de Jan van Avennestraat en het Bachplein. Voor het merendeel beschikt Schiedam over tweepersoonstoi letten. Evenals Rotterdam trou wens dat daar echter een einde aan wil maken. In de toekomst willen we alleen solo-toiletten van onverwoestbaar polyester met doorkijk op voethoogte, zeg gen ze in de Maasstad, onder andere op verzoen van de poli tie. Voor de Schiedamse politie hoeft dat allemaal niet zo. Een functionaris van de zedenpolitie zegt: „Bij ons is het allemaal niet zo moeilijk als in Rotter dam en Amsterdam. Wij hebben met de urinoirs geen extra pro blemen. Het valt hier wel mee". Twee solo-toiletten staan er volgens de heer Van der Ham men in Schiedam, de één bij 't Hoofd, de ander in de Lorentz- laan. De voordelen van een der gelijk urinoir ziet hij nauwe lijks. „Die homofielen vinden el kaar toch wel. 'n Adres kan je ook wel op de muur van een éénpersoons toilet schrijven". Het urinoir bij de Ap- pclmarkt- brug. 'f' £8 'ZM'/gsSsX 4" AL Het verval len urinoir in de Jan van Avenne straat. 4, </w ✓•Ayr* (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De eerste ver dieping van het pand van de GG en GD aan de Tuinlaan on dergaat binnenkort een grondige verbouwing. In de hal komt een wachtruimte bij de balie en het loket. De administratie krijgt twee ruimtes, terwijl voor de di recteur een grote voorkomer is gereserveerd. Aan de achter kant zijn twee dokterskamers gepland en een kamer voor het arbeidsonderzoek. Bn die kamer hoort nog een aparte wacht ruimte. De totale verbouwing gaat 24.950 gulden kosten. De gemeen teraad moet nok met dat bedrag akkoord gaan, nu de commissie voor de Volksgezondheid gister avond met het plan heeft inge stemd, Ook is tijdens de com missievergadering gepraat over het afwijzen van - het verzoek om subsidie van het Nederlands Astma-fonds. Eindelijk z'n eigen theater CCHIEDAM heeft dan ein- delijk zijn eigen theater. Een hoogst bescheiden schouwburgje onder de ha- nebalken van het voormalige Sursum Corda. dat plaats biedt aan ongeveer honderd dertig personen. Aan een dergelijk theater bestond een duidelijke be hoefte. fANDANKS alle geruststel- lende berichten van alle organisaties ("ie zich binnen deze gemeente met de cul tuur bezig hielden onder vindt Schiedam een goed waarneembare concurrentie van Rotterdam. Daar immers draaien de1 nieuwste films, daar gaan de nieuwste stuk ken in première en daar val len de beste concerten te be luisteren. Rotterdam maakt die positie bovendien zelf het meest aannemelijk. Alle donateurs van de Schiedam se Gemeenschap, alle geïnte resseerden in de cultuur en een groot deel van de leden van personeelsverenigingen ontvangen jaarlijks de Rot terdamse prijslijst van de goedkope Rotterdamse cul turele aabiedingen en Kun nen daar op dezelfde manier op intekenen als de Rotter dammers zelf. En waarom ook niet? /ANDANKS de ambtelijke erectie die wii ten bedra ge van dertig miljoen aan de Singel hebben opgetrokken als bevestiging van onze autonomie zijn en blijven we geografisch en cultureel zeer nauw met Rotterdam ver bonden. Het Zoldertheater in de Teerstoof probeert daar ook geen ontkenning in te zijn, net zo mm trouv/ens als het Stedelijk Museum en de weinige andere florerende in stellingen. Het probeert al leen een theater te zijn riet een duidelijk eigen karakter en een duidelijke eigen in breng in het cultureel kli maat in deze stad, waarbij voorop heeft gestaan dat, datgene dat in het Zolder theater te gebeuren staat, eigenlijk nergens m deze re gio, strekkend vanaf de oos telijke grens van Rotterdam tot aan Hoek van Holland, in deze vorm wordt aange troffen. TOT zover het programma reikt (en dat is voorloppig tot eind december) zijn de initiatiefnemers daar ook uitstekend in geslaagd. Als één van de belangrijkste ak- tiviteiten binnen het Zolder theater is het poppenspel en mimetheater gekozen; spel vormen die bijna alleen goed tot hun recht komen binnen een kleme groep. Maar daar blijft het niet bij. Ook het avant garde Cabaret komt ruimschoots aan zijn trekken evenals het experimentele toneel en een aantal specia listische produkties als een avond gewijd aan het voor oorlogse chanson, middel eeuwse en renaissance mu ziek en de Latema Magica, een vertoning waarbij het hooggeeerd publique zal wor den onthaald op de meest phantasienjke toneelen. Een explicatie (in het speelplan hoogst onterecht gespeld als eksplikatie) zal hierbij ten gerieve van de aanwezigen worden gegeven. AL met al draait het Zol- dertheater m de Teerstoof elke vrijdag en zaterdag, af gezien van de kindervoor stellingen. En ook dat is iets bijzonders. Tot dusverre was de theatercultuur binnen Schiedam een aangelegen heid die zich slechts enkele avonden per jaar manifes teerde. Het Zoldertheater wil ook in dat opzicht een eigen, duidelijke koers gaan. Maar er gebruik van. Het theateD is er tenslotte voor iedereen. v,a s -4. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM/SCHIEDAM Wegens beroving van de Rot terdammer F. B. G. is de 25- jarige Tunesische schilder Bel- gacon S. uit Schiedam door de rechtbank veroordeeld tot vijf maanden met aftrek van voor arrest. De officier had acht maanden cel geëist. De Tunesiër had de Rotter dammer in een homofielenbar ontmoet en was met hem mee gegaan naar huis. waar in de slaapkamer een vechtpartij ont stond. De Tunesische schilder zou zich daarbij van gouden sie raden ter waarde van 2400 gul den hebben meester gemaakt. Volgens de raadsvrouwe van de schilder zou de Rotterdam mer deze echter wel eens voor „te verrichten diensten" aange boden kunnen hebben. Broersvest SS, tel. 26.77JB Nieuwlandplein 57, tel. 70.11.60 (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Op de Grote Markt is gisteren de 22-jange mevrouw C. Z.-V. aangereden door een automobilist. Met in wendige klachten is ze naar het gemeenteziekenhuis gebracht, waar ze na onderzoek weer van daan mocht. Ze werd, toen ze plotseling de weg overstak, aan gereden door de heer J. C. W, uit Schiedam. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM 'etsend op de Blauwe Brug aan de Schiedam- seweg is de 60-jarige mevrouw G. T. R. van W. gisteren geval len en licht gewon r geraakt. Haar gebroken pols en bloeduit stortingen werden in de Nolet- stichting behandeld, waarna ze weer naar huis terug kon. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Uit de auto van de heer C. P. is een accu gesto len, toen het voertuig op het Sta tionsplein stond geparkeerd. De eigenaar heeft daarvan aangifte gedaan bij de politie. SLIJTERIJ WIJNHANDEL Bezorging door de gehele stad RUWI8. EN 6ROMF2Ï5 HANDS HOOGSTRAAT 101-103 SCHIEDAM - TEL 267552. Evt, vooraf prijsopgave PHiuas1 St. Lidulnastraat78 a Schiedam Telefoon 010—26 86 38 Off. Philips dealer

Het Vrije volk | 1972 | | pagina 1