1 Barzels demagogie strijd tegen de SPD én zichzelf Een vage babbel, waar Luns niet veel mee opheeft Bah, vrouwen, allemaal niks Links geeft de toon aan Verkiezing in cijfers: Dochter Claudia klapt ook als het niet moet MEE IN DE VAART donderdag ió November 1972 HET VRIJE VOLK Feiten Meningen Commentaren Wanneer Rainer Candidus -Barzel (48) voor de vuist weg zijn standaardverkiezing s- speech afsteekt; blijkt er naast zijn glas een spiekbrief je te liggen. Daarop staan al leen maar een paar cijfers: de i populariteitspercentages die de Westduitse kiezers hem toe- ■kennen en Willy Brandt, de ':man die hij met „de andere pleegt aan te duiden. Die percentages liegen er niet om. Barzels populariteit bedraagt nog niet de helft van die van zijn tegenkandi- daat. Acteur - 'Burgers' door Bert Stoop Samen één ÉT' RAINER BARZELverkiezingsshirt van zusterpartij door Pie ter de Vink I Spanning bij deelgemeenteraadverkiezingen door Jo Manassen Wa -l KAG:WA"1 kleur van onze verkiezingscam pagnes is grijs. Het ernstige vermoe den kan rijzen dat Nederland toch een eiland van deugdzaamheid is in een overigens schandelijke wereld. Bij mijn weten heeft geen enkele partij geprobeerd Den Uyi plooibaar te krijgen door hem een fraai meisje voor de nacht aan te bieden (wat Kissinger overkomen schijnt te zijn in Moskou - een aanbod, dat hij on danks alom bekende wellustigheid afsloeg). Als kleiner land zouden wij na tuurlijk met kleinere schandalen kunnen volstaan. Het zou al mooi zijn als bleek dat kruidendokter Van de Moosdijk zijn geratste miljoen had gestort in het verkiezingsfonds van de KVP. Ja - wij zouden reeds onbedaarlijk schateren wanneer een schalks persoon het glaasje spraak water van Barend zou hebben gevuld met een jonge borrel. Maar niets van dit alles. Geen ge knars van tanden, noch geween van onheilige vreugde. Met onbetaalbare onverstoorbaarheid spreken de spre kers hun diepste overtuigingen uit voor luisteraars, die niet moe worden hetzelfde verhaal steeds opnieuw te genieten. Gelijk de kleuters, die wij met een vertelsel het bed in helpen. Die willen het ook steeds nóg eens horen, wat erg zuinig is, want zo kun je met een gering aantal voorlees boekjes volstaan. Er is ook nog niet één verborgen microfoon ontdekt in ons socialistisch hoofdkwartier. De Beigen mogen hun Waterloo hebben en dc Amerikanen hun Watergate wij houden ons waardig en rustig. Tenzij de micro foons voornamelijk niet werden ge vonden omdat ze beter verstopt zijn. Want degelijk zijn we ook. Wenden wij het oog naar Wcst- Duitsland, dan kan het een vorsende blik niet ontgaan dat minstens dertig pornobladen van het Bauer-concern in de strijd zijn geworpen- tegen het rode gevaar dat Brandt heet. De or ganen van Bauer staan pal als HET grote voorbehoedmiddel tegen linkse afwijkingen. En wie dat een eenzijdi. ge frontvorming vindt, moet erken nen dat het in elk géval iets speet», culairs beeft als je rechts ziet optrek, ken over de ruggen (bij wijze van spreken) van honderden naaktmodel len. Hoge golven aan weerszijden, maar Nederland kabbelt voort. Of worden ook wij op de valreep aangestoken? In Groningen heeft iemand Biesheu vel aangezien voor treinconducteur, juicht het van de voorpagina's. Nog doller: Drees jr. bedacht een slagzin voor de KVP. Ik neem alles terug we razen mee in de vaart der kiezen de volkeren. PIET HEIL .- De eerste CDU-lijsttrekker die -.geen regeringschef, maar .oppositielei der is, lijdt daar zichtbaar onder. Het .-liefst zou hij, zoals Brandt, op ver- - kieangsvergaderingen verschijnen, fals de door iedereen gerespecteerde staatsman, die de grote bindende IJtracht in het land is. De feiten spreken echter een ande re taal. Wat men ook in Barzel •""waardeert - zijn grote ijver, zijn welbespraaktheid, zijn organisatieta- lent - hij mist volgens de meeste - Duitsers juist die eigenschappen die Brandt zo populair maken: betrouw- -baarheid, geloofwaardigheid en mte v'griteit y' Als krantelezer weet Rainer Barzel ^natuurlijk heel goed wat men van Tiem denkt en welk etiket men hem opplakt. Zijn acteertalent wordt alge meen erkend, ook op verkiezmgsver- gaderingen. Maar toen opinie-enque- teurs eens de vraag stelden, welke rol het best bij de katholieke lijstaanvoerder paste, werd hem de rol toegedacht van de kapelaan die niet van de meisjes kan afblijven rpaar op de kansel de kuisheid pre- ,t£ Omdat hij weet dat hij de rol die T-lÜj het liefst zou spelen, namelijk die -S3- maand van de CDU als „adviseuze voor contacten." Kan de voormalige Jezuietenpupil de verkiezingen winnen en West- duitslands nieuwe bondskanselier worden? Deze vraag is moeilijker te beantwoorden dan ooit tevoren, om dat als de tekenen niet bedriegen, de CDU en de SPD nek aan nek op de finish toerennen. Het mag waar zijn dat in het per soonlijke duel Brandt-Barzel de kan didaat van de CDU ver achter ligt op de Bondskanselier, maar nog nooit tevoren heeft een zwakke kandidaat zoveel ruggesteun gehad van machti ge persconcems (Springer en Bauer) en invloedrijke industriëlen en ban kiers van volkskanselier in spe niet voor fthet voetlicht kan brengen, compen- seert hij zijn manco met het overdre- 1 ven pathos dat toneelspelers „overac- fing" noemen. Hij begint zijn speeches met zachte, geoliede stem en de belofte dat hij "jeen verkiezingscampagne voert die 3fatsoenlijk" is en „op feiten en ar- "X gumenten is gebaseerd." Maar enkele ^interrupties zijn al voldoende om -"'hem te laten switchen naar de rol A-van onheilsprofeet, die het gevaar -J.van de rode revolutie aan de muur ^■;schrijft. >-"Wanneer de zalen waarin hij op- '"lireedt niet voor het grootste deel met A-CDU-kiezers gevuld waren, zou hij Ajoractisch geen applaus knjgen voor .'^zijn in alle toonaarden herhaalde ^'-Simplificatie dat socialisme inflatie -J-be tekent. agi Wat hij aan eigen persoonlijkheid gjiekort schiet, compenseert hij met 't lange lofredes op figuren uit de roemvolle CDU-geschiedenis: de wij ze Conrad Adenauer „de grootste staatsman van deze eeuw," Ludwig Erhard, de grote man van het „Wirt- schaftswunder", Kiesinger, ,,de man .met zijn uitgesproken zin voor orde." --- -Op de eerste rij zit altijd zijn 23-jarige dochter Claudia, die haar vader bewonderend aanstaart en ook 'klapt wanneer anderen dat niet no dig vinden. Claudia, studente in de psychologie, is Rainers trouwste sup porter. Ze krijgt 1256 Mark per De tientallen miljoenen die deze buiten-parlementaire oppositie meest via anonieme „burger-initiatieven" in een ongekende advertentiecampagne steekt, moeten Barzel op Brandts stoel brengen. De angst voor socialis ten, inflatie, moord en doodslag wordt al weken lang dag in dag uit in talloze krantenpagina's m de felste kleuren geschilderd. Met argumenten heeft dat kapita listische geweld, zoals Heinrich Boll het noemde, even weinig te maken als de speeches van Barzel. Maar het moet worden afgewacht of hysterie en persoonlijke beledigingen (bijvoor beeld over de drankzucht en het zo genaamde communistische verleden van sommige SPD-pohtid) toch geen nuttig effect sorteren. De uitgangsbasis voor de CDU is trouwens niet slecht. De ruim 2 pro cent die "Barzels partij in 1969 tekort- kwam voor de absolute meerderheid zou wei eens geleverd kunnen wor den door de ruim 4 procent der kie zers die drie jaar geleden NPD stem den. Wat kan uiterst rechts er nog van weerhouden CDU te s stemmen, nu Barzel mjft handen en.Voeten gebon den is aan zijn 'Beierse tamboerma joor Franz Josef Strauss, die de.-SPD „Goebbelsmethoden" voor de voeten werpt en een SPD-zege het „begin van het rode fascisme" heeft ge noemd? De kleine en grote affaires waarin de links-liberale coalitie verwikkeld was, - van Schillers vertrek uit re gering en partij tot de onthulling dat SPD- en FDP-staatssecretarissen ho noraria van uitgevers ontvingen - zullen de. CDU misschien helpen. Maar niettemin heerst er in deze partij een onzekere stemming. Met de aalgladde streber Barzel alléén vreest men het onderspit te moeten delven. Daarom is heel West-Duitsland volgeplakt met affiches met maar liefst vier top-figuren: Strauss, de in telligente krachtpatser, Schroder, die de Russen te gevaarlijk vond om mee te praten, maar China als het chris telijke „vredesland" ontdekte, Katzer, de zogenaamde linkse vakbondsman, die de CDU heeft geholpen de kleine man te ontdekken, en tenslotte Bar zel. „Die moeten vier man presentéren om de indruk te wekken dat ze er éen hebben," heeft de SPD vice-voor- zitter Wehner spottend gezegd, toen het mannenkwartet der CDU in het stadsbeeld verscheen. Een goede pers heeft Barzel, wiens schoenen politiek gesproken twee maten te groot voor hem zijn, alleen maar in de Bpringerprodukten. Dat komt onder andere doordat hij het contact met journalisten schuwt en gauw beledigd is, wanneer zijn woor den kntisch onder de loep worden genomen Op verkiezmgsreizen trekt hij ach na elk optreden terug, meestal om een dutje te doen, want - aldus een Barzel-kenner - een toneelspeler die twee uur op het toneel heeft gestaan, is toch ook bekaf. Zondag gaat er dus om, of hij in de Wnupmhpr hliikt. vnnr Hp ministers ppn V.nrnton pphnudpn. dip men een zaken. Zc Bijna 41 miljoen Westduitsers mogen zondag een nieuw parlement kiezen Men rekent erop, dat 85 tot 95 procent dat ook zal doen Óe vrouwen zijn, zoals bij alle vonge Bondsdagverkiezingen m de meerder heid: 21,8'imljoen, tegenover 19 miljoen Cïtjucibuei&vei rwez.iiigcn au ut heid: 21,8.miljoen, tegenover mannen. Bijna 5 miljoen jonge mensen mogen voor het eerst naar de stemlokalen. Acht partijen en zeven splmtergroepjes dingen om de gunst van de kiezers. 'Slechts .dne partijen hebben kans in de V l" Bondsdag (49S zetels! te komen Ter vergelijking de stempercentages bij de parlementsverkiezingen van 1969 CDU/CSU 46,1%. SPD 42,7% FDP 5,8% NPD 4,3%. Een partij die minder dan 5 procent van het aantal stemmen heeft komt met in de Bondsdag. De regermg werd tot nu toe gevormd liooY de SPD en de FDP Deze partijen hebben at lang ge leden aangekondigd de samenwerking voort te zetten wanneer ze samen de absolute meerderheid (minstens 48,5 procent) krijgen. November blijkt voor de ministers van buitenlandse zaken van de EEG- landen een drukke maand te worden. Ontmoetten zij elkaar op 6 en 7 no vember in Brussel om te praten over plannen voor een Middellandse Zee- politiek, volgende week maandag en dinsdag komen ze bijeen in Den Haag, waar het meer in het algemeen over politieke samenwerking van de Negen zal gaan. Nu is er in de EEG waarschijnlijk geen onderwerp te vinden, dat gevoe liger ligt dan de kwestie van politie ke samenwerking. Op de Parijse top conferentie van vorige maand bleek weer eens hoe slecht de partners el kaar kunnen vinden, als er strikt po litieke zaken aan de orde komen. Men kon het m de Franse hoofdstad eens worden over punten van econo misch en financieel belang, maar wat de politieke afbouw of, beter ge zegd: OPbouw, want de EEG is op dit punt nog niet erg ver betreft, kwam men eigenlijk geen stap ver der. Of het nu gaat om versterking van de democratische controle-instituten van de EEG of om stroomlijning van bepaalde aspecten van de buitenland se politiek van de individuele leden- staten, telkens weer blijken de natio nale belangen hevig met elkaar te botsen. Men zou het ook zo kunnen zeggen: voor afspraken op handelsgebied komt men met hersens en technisch vernuft al een heel and; voor poh- tieke samenwerking is een ziel nodig. In dit geval dus een Europese ziel en maar al te vaak blijkt dat het Euro pa van de EEG nu niet bepaald be schikt over een warm kloppend hart. dat zou kunnen inspireren tot het aangaan van betrouwbare akkoorden op politiek gebied. In december 1970 leek het er even op dat de toenmalige Zes metiets van geestdrift en élan verder zouden willen bouwen aan hunf gemeenschap... Toen immers werd er-in Den Haagu een Eurotop gehouden, die men een heuse „geest" toedichtte „De geest van Den Haag" had de sfeer van kille berekening, zo ken merkend voor de gesprekken van de EEG-leiders, doorbroken, zo- heette het. Met andere woorden, de heren hadden er ineens zin in, voelden zich plotseling meer Europeaan dan Fransman, Nederlander of Duitser. En in zo'n sfeer kan er bereidheid groeien om zekere nationale belangen te laten schieten ten behoeve van één Europese politieke conceptie. Welnu, we weten intussen dat die Haagse geest een kwijnend leven leidt. In de afgelopen twee jaar is het enthousiasme van de Eurotop, wat daar dan ook van waar mag zijn geweest, weer aardig verstikt door onderlinge tegenstellingen en met el- kaar strijdige- nationale belangen. Eén van de resultaten van de Haagse top was de instelling van een over legorgaan, op ambtelijk niveau, voor politieke samenwerking. Eerste- taak van de nieuwe club was de opstelling van een rapport dat de weg naar in stitutionalisering van dit politieke overleg zou moeten wijzen. Dat rap- port-"Davignon", zoals het heet, is er gekomen. Het dient als basis voor de periodiek terugkerende gesprekker; van. de- immisters van buitenlandse. demagogische strijd tegen zijn tegen standers en tegen zichzelf aan het langste eind zal trekken. Pas dan zal Barzel zijn lievelingsrol kunnen spe len, die van Bondskanselier. Ten minste, wanneer de CDU de absolute meerderheid behaalt. Is dat met het geval, dan staat Brutus Strauss achter de coulissen om hem de politieke genadestoot te geven. Want één ding staat vast: De tallo ze vooraanstaande CDU-politici die nooit in Barzel geloofden en hem bij gebrek aan een betere toch naar vo ren schoven, zullen alleen hem de schuld geven van een debacle. Barzel mag dan zijn laatste rol spelen, die van martelaar. Hij heeft daar al op gezinspeeld toen hij op een verkiezingsvergadering, de ogen ten hemel gericht, zei: „Ze willen met me afrekenen." Wie deze „ze" zijn, zei hij met. zaken. Zoals gezegd, volgende week vindt zo'n gesprek in Den - Haag plaats. - Waarover praten de excellenties.in kwestie dan Wel? In het algémeen: over alles en nog wat. Speciaal ken merk van hun gesprekken is wel de vaagheid van termen waarkan men zich bedient. Meer dan een heel voorzichtig aftasten van eikaars me ningen over bepaalde" ontwikkelingen in de wereld stelt dit overleg eigen- ,lijk met voor. Bovendien waakt men er angstvallig voor de buitenwacht diepgaand te informeren over wat er zoal over tafel is gegaan. Men wil vermijden dat de Negen naar buiten toe overkomen als een politiek blok, want onvermijdelijk zou dat leiden tot fricties met andere, gevestigde machtsinstituten in West-Europa. De NAVO, bijvoorbeeld, heeft er in het recente verleden blijk van gege ven dat het dit politieke overleg van de Negen bepaald met met gejuich begroet Per slot van rekening heeft het Atlantische Bondgenootschap als politiek bindmiddel van West-Europa een vooraanstaande functie. Luns en zijn mensen zullen die functie zeker willen vasthouden en het niet toejui chen dat de Europese bondgenoten, buiten het kader van de NAVO om" nog eens apartjes over internationale politiek gaan houden. Luns is er hei lig van overtuigd dat oök de Ver enigde Staten niet enthousiast zullen zijn over deze politieke samenwer king van de EEG-ledenstaten, ook al staat die samenwerking nog slechts in de kinderschoenen. Indirect ken schetste de secretaris-generaal van de NAVO de politieke club van de Ne gen als een instituut ter ondermij ning van de Atlantische gedachte, toen hij zijn gram over de samen komsten van de ministers van bui tenlandse zaken in de publiciteit bracht. Schmelzer ging meteen achter zijn voorganger staan door er, begin dit Jaar, op aan te dnngen dat verte genwoordigers van de NAVO in de verschillende commissies „van het po- litleke overleg van de ,EEG zouden .worden" opgenomen om doublures te voorkomen en er op toe te zien dat de Negen politiek gesproken keurig in de pas blijven met de opvattingen die bmnen het bondgenootschap le ven. Dit wantrouwen van de militaire kopstukken in West-Europa zal ten aanzien van de conferentie in Den Haag sterker zijn dan ooit, omdat het wel vaststaat dat Schmelzer en zijn collega's het m de eerste plaats zul len hebben over de voorbereidende besprekingen voor een Europese Veï- hgheidsconferentie. Die besprekingen beginnen immers de dag na de Haag se bijeenkomst, op woensdag 22 no vember in Helsinki. Weliswaar wordt het in de Finse hoofdstad een confe rentie van staten de Finse rege ring heeft de regeringen van 34 sta ten uitgenodigd maar de conferen tie zal toch geheel in het teken staan van de rivaliteit tussen de militaire blokken, NAVO en Warschaupact. Luns, die zich toch al ongemakke lijk voelt onder de nogal eigenzinnige buitenlandse politiek van Washington (toenadering tot Moskou zonder de NAVO actief bij de uitstippeling van de politiek te betrekken) zal de ze kerheid willen hebben dat de rege ringen van de Europese bondgenoten niet tot initiatieven besluiten die voor hem en het apparaat dat hij vertegenwoordigt onaangename ver rassingen inhouden. En onaangenaam is het voor de bonzen van de NAVO al, als ze de Indruk krij'gén dat ze in West-Europa met langer de énigé macht zijn die de politieke houding tegenover Oost-Europa voorschrijft. *!Het weekblad l'Express wijdt deze •week zijn hoofdverhaal aan de vrou wen, maar dan gezien door de man- Tien. Het blad heeft een opiniepeiling "laten verrichten onder duizend man nen van 20 tot 65 jaar en constateert dat de Franse man in zijn oordeel althans m woorden", schrijft het blad voorzichtig vooruit gaat Bijvoorbeeld: 86% van de mannen vindt het met erg, wanneer hun vrouw meer verdient dan zijzelf gelijk hebben ze! En 90% vindt het helemaal met vervelend, wanneer vrouwlief toevallig -meer bezit dan zijzelf (een fortuintje valt niet te versmaden). Dergelijke uitspraken zeggen ons ■weinig, want de dag waarop het arti- ijel van l'Express ter perse ging. riep een chef van dit linkse weekblad, ziende dat het over vrouwen handel de: „Bah, vrouwen, allemaal niks." JSn diezelfde dag werd hoofdredac- trice Frangoise Giroud in een brieft "geschreven door een niet onbelangrij ke Panjzenaar, terecht gewezen met de woorden: „Jammer, dat uw femi nisme agressief en dom is. U gelooft superieur te zijn aan uw collega's, vergetende wat u te danken hebt aan de mannen, die u accepteerden." l'Express laat, evenals de andere weekbladen hier, met grote regel maat opiniepeilingen verrichten en constateert bij vergelijking niettemin enige vooruitgang. Dat zit hem in de volgende cijfers: 85% van de onder vraagde mannen kan het niet sche len, wanneer hun vrouw belangrijker werk doet dan zijzelf. En 68% zou het zelfs met erg vmden, hun eigen vrouw als chef boven zich te hebben. Maar wanneer je de heren vraagt, wat nu typisch vrouwelijke karakter fouten zijn, zeggen ze: jaloezie (45%). een wisselvallig humeur (44%). Ze vinden sexuele relaties van hun vrouw met een andere man zeer ern stig (68%), nogal erg (25%), onbelang rijk (4%). Maar ze zijn streng voor zichzelf, want de cijfers worden 58%, 31%, 8%. Tenslotte is misschien de werkelijk opzienbarende vooruitgang dat 58% voor het gebruik van geboortebeper kende middelen is, 35% is echter te gen en 7% heeft nog geen mening. 1 Express schrijft dat de meeste vooruitgang wordt geboekt m de kring van de arbeiders en kleine middenstanders, terwijl het Franse kader en de grote zakenlieden we derstreven. Ze vrezen „een frustratie van de man", die de verhouding in het huwelijk bederft. Overigens blijkt dat de Franse vrouwen zich voor het overgrote deel nog met in een vooruitgeschoven po sitie zien. Hun mannen zijn voor 46% bereid hen in huis te helpen. Wat ze doen? „Niet veel bijzonders, maar ze zijn van goede wil 'are het niet dati de PvdA 'in Heek van Holland wordt verteerd door interne moeilijkheden, stellig zou onder normale omstandigheden de winst van deze partij in alle drie deelgemeenten een feit zijn geweest. Nu moet de PvdA zich beperken tot een eclatant succes in Charlois (drie zetels: van een fictieve 19 naar een feitelijke 22) en een winst van één zetel in Hoogvliet (fictief 10; fei telijk 11). i Iets van dc overwinning ging, zoals gezegd, verloren door het verlies in Hoek van Holland, waar één zetel moest worden prijsgegeven. Over de hele linie genomen was er nog eert partij die gisteren in de goe de hoek zat: de CPN. Hoogvliet kreeg er een vertegenwoordiger van deze partij bij. Ondanks het feit dat D'66 over het geheel genomen verlies' heeft geleden (in totaal één zetel) is gisteren beves tigd dat in alle drie deelgemeenten, voornamelijk dankzij het goede re sultaat van de PvdA, links de toon aangeeft. In Charlois spreekt dit het meest tot de verbeelding waar de PvdA in haar eentje al 22 van dc 37 deel raadszetels gaat bezetten. Een onge kende weelde die daar ten koste is gegaan van dc confessionelen en de VVD. De PvdA deed het ook goed in Hoogvliet, waar de winst van één ze tel ten koste ging van D'66. Ook hier voert de PvdA, met of zonder steun van D'66, de boventoon en zou er, evenals in Charlois, een volstrekt links dagelijks bestuur uit de bus kunnen komen rollen. (Lijstaanvoer der Zwakhals heeft gisteren op voor hand meegedeeld daar uit democrati sche overwegingen niet voor te voe len.) Al ontkent de wethouder voor vtijkaangelegenheden de heer H. van der Pols elke relatie met de aan staande tweede-kamerverkiezingen, het verlies van dc confessionele par tijen in Charlois cn Hoogvliet in totaal drie zetels moet links moed geven. Daar waar percentueel nog winst werd geboekt, in Hoek van Holland, leverde dit geen extra zetel op. Een andere rechtse partner, de VVD, zag niet zozeer een groot aantal zetels verloren gaan als wel percen tueel een dosis hoop vervliegen Dat moet toch als een tegenvaller worden ervaren, iemcer nu DS'70 nog*niet eens heeft meegedaan met deze mini- verkiezingen. De kleinere goden: het GPV, de Evangelisten in Hoek van Holland, de Bejaarden in Hoogvliet, de ABPN in Charlois noch de PSP in deze wijk hebben het kunnen redden. Nul was het resultaat. Percentueel verlies ten spijt behield de SGP in Charlois een bolwerk van deze gereformeerden haar ene zetel. Is dit ietwat merkwaardig, veel opvallender was het succesje van IBZ (Inspraak Bewoners en Zelfstan digen): met één zetel in dc raad. Waar die vandaan kwam? Van der Pols mag het weten; ^misschien wel van de VVD. De opkomst van de kiezers, althans de kiesgerechtigden: in vergelijking' met de tussentijdse gemeenteraads verkiezingen in zes plaatsen in Ne derland was die in dc d.-»4c. meenten matig (ot stccht. Een percentage van 76 zoals in Steenwijk, laat staan 86 in Aalburg, werd in Rotterdam-Zuid, noch in Hoek van Holland gehaald. In vergelijking met de laatste ka merverkiezingen, in 1971, was de op komst eveneens slecht. In vergelij king, met de "ihatste gemeenteraads verkiezingen daarentegen vait er niet te klagen. Enin aanmerking geno men dat het gisteren „slechts" ging om sub-gemeenteraadjes, is er reden om dik tevreden .te zijn over het en thousiasme waarmee in Charlois 56%. in Hoogvliet 56,2% en in Hoek van Holiand, de kampioen, 71,8% van de kiesgerechtigden de weg naar de stembus is ingeslagen. Vooralsnog lijkt de „nieuwe ploeg" van 18 tot 21 jaar niet al te veel interesse te hebben getoond. Eerst over een dag of veertien pas zullen we het precies weten of de nieuwe lingen van zich hebben laten horen. HAN VAN DER MEIJDE

Het Vrije volk | 1972 | | pagina 4