Nieuw bouwplannen van de baan i Inbrekersduo had ,geld nodig' Ie en 2e ldassers langer naar school Tandarts: Schiedam trekt mij niet meer' SCHIEDAM VANDAAG Stinkt de Rijnmond werkelijk minder? Havenkerk niet voor de bijl, zegt Vonhoff de ^epfeöuwlng mn peisfeui*© dutön Is ^dteööld. mmr dutön feöeHt w u soeMt r Gebr. de Veld m Dieselmotor gestolen Wethouders krijgen fiks aantal voorkeur stemmen Jeugdraad- bestuur op de helling 9 Stichting Lentefeest* in 4 molens Door auto aangereden Inbraak in scheepsliut BRUIDSBOEKETTEN PASFOTO'S T.V. DEFECT „CORONA" (Van onze verslaggeefster LELIA KlrIPER) SCHIEDAM De deuren van de Lindenhof aan de Lange Achterweg gaan per 1 juli 1973 voorgoed op slot. Voor de huisvesting van de drieëntwintig in het tehuis nog aanwezige jongens wordt naarstig naar een oplossing gezocht. Van dit besluit heeft het bestuur van de stichting: de Lindenhof de plaatselijke instanties en de betrok ken ouders per brief op de hoogte gesteld. De reden voor het slvijten van het tehuis voor moeilijk opvoedbare jongens wordt in die brief uiteengezet. Er zijn onvoldoende pupillen, wat resulteert in een groot aantal onbezette plaatsen. De Lindenhof biedt plaats aan 96 jongens, terwijl er dit jaar maar 23 staan ingeschreven. Verder ontbreekt het de Lindenhof aan voldoende outillage, zoals bijvoorbeeld een eigen 'school. {Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Twee dikke cafévrienden uit Schiedam, de dakbedekker Job S. (25) en de kelner Bernard L. (24), bekenden gisteren ruiterlijk in de periode januari-oktober gezamenlijk 33 inbraken te hebben gepleegd. „We hadden geld nodig", zo luidde tijdens de zitting van de Rotter damse rechtbank het eenstemmige excuus. (Van een onzer verslaggeefster) SCHIEDAM De eerste en tweede klassertjes van de Schiedamse basisscholen gaan volgend cursusjaar 's mor gens langer naar school. De wethouder van onderwijs, me vrouw Verweij, heeft dat tijdens haar aantwoord op de vragen over haar beleidsnota aan de raad meegedeeld. FOTO v. VUUREN Wij helpen U direct (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Staatssecretaris Vonhoff van CRM heeft de termijn waarbinnen hij een beslissing zou nemen over de sloopvergunning voor de Schiedamse Havenkerk, met een half jaar verlengd tot 19 juni 1973. \de architecte. aannemer, elektriciën en stoffeerders zijn vertrokken u ziet het resultaat: ZO WAS HET, ZO IS HET! Ons deskundig team is echter niet vertrokken! integendeel! wij staan de gehele week(inclkoopavond) voor u klaar om mét u een verantwoorde re is keus te doen. keus genoeg trouwenswij vertegenwoordigen meer dan 40. reisorganisaties en ajje lucht- en scheep vaartmaatschappijenlalles onder één dak dus! Rotterd.dijk 401b, Schiedam, Tel. 010-269060 (4 lijnen) WOENSDAG 13 DECEMBER 1972 HET VRIJE VOLK PAGINA 15 Lindenhof per juli esloten BLOEMSTERKUNST J. Krabbendam Schiedam Hoogstraat 75 - Tel. 266118 ((Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Bij een in braak in een pand aan de Hee renstraat is vannacht een scheepsdieselmotor ter waarde van ƒ3000,gestolen. De moto- \voo0 1000 kg. De inbrekers drongen het pand binnen na het intrappen van een plaat zacht- boarci. Daar komt bovenop, dat er geen enkele hoop meer "bestaat om een nieuw tehuis te gaan bouwen in Schiedam, Het rijk heeft besloten voor nieuwbouw geen subsidie te geven, in ver band met de overcapaciteit van kinderbeschermingstehuizen in heel Nederland. Vooral de laatste beslissing van het rijk doet de Lindenhof de das om. Maandenlang heeft de directeur, de lieer A. J. Wij- nands, op een gunstige beslissing gewacht. Er was zelfs al sprake van dat het nieuwe tehuis op de open driehoek aan.de Vlaardin- gerdijk zou worden gebouwd. De reactie van de heer Wij- nands is erg gereserveerd: ,,'t Is altijd jammer als zoiets gebeurt. Dit soort werk blijft noodzake lijk. alleen komt cie vraag en het aanbod niet in evenwicht." De stichting de Lindenhof is niet opgeheven. Men blijft zoe ken naar andere mogelijkheden voor de opvang van thuis moei lijk te handhaven jongeren. In welke vorm de resultaten van die onderzoekingen moeten wor den gegoten staat nog niet vast. In eik geval verschijnt er bin nen een paar maanden een rap port over de Schiedamse situatie van de begeleidingsmogelijkhe den voor moeilijk opvoedbare jongeren. Aan de hand van dat rapport zal worden beslist wat er verder gaat gebeuren. Zeker is in elk geval, dat een deel van de Lindenhof moet verdwijnen in verband met de stadsanering. Wat er met het overeind blijvende gebouw eigendom van de stichting gaat gebeuren, is nog niet beslo ten. Het hangt ook van de te vin den oplossing al, of de perso neelsleden bij de stichting kun nen blijven werken ol niet. Job wilde graag trouwen en moest geld hebben om het huis van z'n overleden moeder te kunnen inrichten. Bernard zat, in tegenstelling tot z'n vriend, zonder werk. Hij moest en zou centen hebben om op de banen van Duindigt en Hilversum te kunnen gokken. Ed zo werd, uiteraard in een café, het plan voor de inbraken geboren. De officier had er slechts twee uitgepikt; Een muurkluis uit een vleeswaren - fabriek en een geldkistje uit de brandkast van een firma in bouwmaterialen, beide in Schie dam. In het laatste geval lag dé sleutel in het kantoor voor het grijpen „Het geld ging aan gokken en drank op", zo constateerde rechtbank-president mr, A. R. Jolles. Op zijn vraag of hij wel eens iets met het wedden op paarden had verdiend, ant woordde Bernard: ,,Nou en of. Bij elkaar zeker tweeduizend gulden." Officier van Justitie mej. mr. A. G. Korvinus meende, dat de Schiedammers vorig jaar bij hun eerste ontmoeting in het café niet gunstig op elkaar hadden ingewerkt. Het feit, dat Bernard al acht veroordelingen op zijn naam heeft staan, zal daaraan niet vreemd zijn geweest. De officier eiste tegen Job tien en tegen Bernard twaalf maanden, gevangenisstraf, waar van in beide gevallen drie maan den voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De rechtbank zal op 22 december uitspraak doen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Wethouder Bol ders (p.v.d.a.), wethouder Collé (c.p.n.) en het raadslid D. J. Rensman (p.p.r), die up ca on verkiesbare plaats stonden op de lijst voor de Tweede Kamerver- kiezingen, hebben in de kies kring Dordrecht, waaronder ook Schiedam valt, een flink aantal voorkeurstemmen gekregen. Wethouder Collé kwam tot een aantal van 344 voorkeusloinmc^, wethouder Bolmers kreeg 314 voorkeurstemmen en de heer Rensman 41. Wethonudcr Collé kroeg op de andere gewestelijke lijsten ook enkele voorkeurstem men, hoewel hij in andere delen van het land nooit actief is ge weest op politiek gebied. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Er zijn ingrij pende veranderingen op til in de top van de Schiedamse Raad voor Jeugd en Jongeren, Tijdens de algemene vergade ring. gisteravond in gebouw De Reling, is voorgesteld het be stuur van de SRJJ aanzienlijk uit te breiden. Het dagelijks be stuur zou er vijf mensen bij* moeten krijgen, terwijl een al gemeen bestuur geïnstalleerd gaat worden, waarin zitting krijgen: zes leden uit de secties van de Jeugdraad, twee raadsle den en enkele leden uit het da gelijks bestuur. Het algemeen bestuur zal de grote beleidslijnen moeten aan geven. het dagelijks bestuur gaat zich bezighouden met liet 'huishoudboekje' van de SRJJ. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Nieuwland zal het voorlopig nog zonder een eigen tandarts moeten doen. De pas-afgestudccrde tandarts J. G. van der Linden, die het Schie damse gemeentebestuur na ijverig en langdurig zoeken had weten te strikken, wil niet meer. Reden: de krenterige houding ■van de gemeenteraad, die vorige week maandag niet akkoord ging met de aantrekkelijke voorwaar den, waarop de tandaris z*n nieuwe woning aan de Ruijs de Beerenbrouckiaan 2 zou kunnen betrekken. Eind vorige week heeft (and arts Van der Linden laten weten, dat hij geen zin meer had in Schiedam. SCHIEDAM De stichting Lentefeest organiseert deze maand twee gczelligheirisdagen in het dienstencentrum "De 4 Molens" aan de Nieuwe Damlaan. Op donderdag 14 december wordt om drie uur 's middags de operettefilm "Du bist die Weit für midi" gedraaid; 's avonds zingt het koer "Euphonia" onder leiding van de heer D. Stam en kele kerstliederen. Na de pauze worden delen uit de musical "The Sound of Music" ten gehore ge bracht. Op donderdag 21 decem ber wordt er kerstfeest gevierd, 's Middags om twee uur is er een kerstdiner met dieetpa- tiënten wordt rekening gehou den. 's Avonds speelt de band van John Wegman en geeft de toneelgroep NCVB-een uitvoering van het toneelstuk "De Herberg". Voor het kerstdiner moet men zich opgeven bij het diensten centrum of bij mevrouw Konings, Rossinistraat 25, tel. 70.53.81. Beide evenementen, die op don derdag 14 december en donder dag 21 december, zijn gratis. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De 61-jarige mevrouw J. N. v. d. B. uit Rot terdam is gistermiddag door een auto aangereden, toen ze plot seling de Broersvest overstak. De aanrijdende automobilist, de 23-jarige Belgische electrotech- nicus F. E. A. C., kon niet op tijd meer remmen. De lichte ver wondingen van het slachtoffer zijn in het Gemeenteziekenhuis behandeld waarna ze naar huis terug kon. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM In de hut van de hoofdwerktuigkundige aan boord van het Griekse schip „Tichi" liggende bij Wilton Fijenoord is ingebroken. Er ver dween een bedrag van honderd dollar en een horloge ter waarde van 60. Het vroegere hervormde weeshuis de Lindenhof aan de Lange Achterweg. Klaar terwijl U wacht Let op het juiste adres HOOGSTRAAT 104-106 SCHIEDAM De stank- en Iawaaiklachten zijn dit jaar aanzienlijk min der dan vorig jaar. Dat constateert de Centrale Meld- en Re- gelkamer heel tevreden in het kwartaaloverzicht, waarmee ze het publiek op de hoogte houdt van haar eigen klachten. Rijnmond zou overigens Rijnmond niet zijn, als ze voor die terugloop niet een geldige reclen had. want wat dit bestuurlijk orgaan, dit Openbaar Lichaam (geen ambtelijke term dekte ooit beter een instituut) aan bestuurlijke onduidelijkheid heeft, heft ze op in glasheldere betogen en duidelijke uitspraken, al blijft het daar doorgaans bij. Welnu, de stankklachten zijn volgens Rijnmond zo sterk afgenomen omdat de langdurige stankperiode van vorig jaar zich niet dit jaar doorzette. De geluidsklachten zijn bovendien ook afgeno men, met bijna de helft nogal liefst, maar daarvoor ver meldt het overzicht helaas geen reden. Die afname van die laatste klachten is dan ook enigszins wonderbaarlijk, want het vliegverkeer over Groenoord is bepaald niet verminderd en ook het industriële lawaai is er het afgelopen jaar niet kleiner op geworden. Er is dus gewoon minder geklaagd dan voorheen. Datzelfde geldt misschien ook voor de stank. Wie de moeite neemt om de cijfers van Rijnmond even na te re kenen komt tot de conclusie dat de smogperiode van 1971 vijftien dagen duurde en ruim vijfduizend klachten oplever de, terwijl de smogperiode van 1972 'slechts' vijf dagen duurde en maar 450 meldin gen binnen bracht. Volgens Bartjes had dat aantal min stens 1500 moeten zijn, wan neer men ervan uitgaat dat éénderde van de tijd ook één derde van de klachten moet opbrengen. Het binnengekomen aantal bedroeg echter nog geen tien percent en dat moet zijn re denen hebben. Dat er dit jaar zo weinig stank is geprodu ceerd dat er maar zo weinig mensen last van hadden is nauwelijks aan te nemen. Ondanks die korte smog periode heeft het behoorlijk estonken de afgelopen tijd. De klachten bij Gemeentera den over bijvoorbeeld de Tankereleaning, waar de Rijnmondambtenaren na klachten over een verschrik kelijke cresollucht geurig tot in Rotterdam-West alleen maar beleefdelijk kon den constateren dat de lucht nog in het. systeem aanwezig was, spreken zeer duidelijke taal. Trouwens, ook de cijfers van het CAR liegen er niet om. Nu mag je het CAR na tuurlijk niet vergelijken mei Rijnmond, want het CAR be wandelt andere en vooral niet officiële wegen in haar strijd tegen dc milieuvervuiling en dat mag eigenlijk niet. Het CAR gaat bijvoorbeeld op de vuist met burgemeesters, wat een Rijnmondvoorzitter waar schijnlijk nimmer zal doen en het CAR dringt met behulp van een bootje door t.ot op het terrein van de vervuilen de industrie. Het CAR komt dan ook nooit van een onder zoek terug met de constate ring dat "op het terrein de bron niet ontdekt kon worden en van de zijde van het be drijf geen verklaring kon worden gegeven", maar ver schaft integendeel foto's van illegale zinkputten. En misschienTigt daarin de reden waarom de meld- en regelkamer plots op raadsel achtige wijze minder wordt verwittigd van het feit dat er boven de Rijnmond nog vaak te laag en te lawaaiig ge vlogen wordt, dat de industrie herrie maakt als bestond er geen klachtendienst en .dat het bij tijd en wijle nog altijd stink; als de hel. Want wat doet Rijnmond meer met de klachten dan ze gebruiken voor haar driemaandelijkse statistiek? Evt. vooraf prijsopgave punipf St. Liduinastraai 78 a Af~"\ Schiedam ÊssjjTelefoon--610—26 86 38 Off. Philips dealer De staatssecretaris heeft dat schriftelijk meegedeeld aan het bestuur van het Comité voor het Behoud van dc Havenkerk. Eind vorige maand heeft het comité het resultaat van de bliksem- handtekeningenactie m Schie dam 1273 namer opge stuurd naar het ministerie van CRM. Bijgevoegd is een copie van dc schriftelijke bevestiging van dc De Havenkerk in Schiedam Haagse gebedsgenezer Johannes Maasbach, waarin deze meedeelt dat hij de kerk wil onderhouden en exploiteren voor religieuze en culturele doeleinden. ,,Het was één van deze sterkste argu menten", aldus Ruud Poels van het comité, die er aan toevoegt dat het verkregen uitstel nu aan alle partijen de kans geeft voor een goede oplossing van de Ha- venkerk-affaire. ïn onderwijskringen leeft de wens cie schooltijden van de serslo klassen van het basison derwijs gelijk te maken aan de schooltijden bij het kleuteron derwijs. Nu is hot zo. dal de eersten en tweede klassen vroeger naar huis gaan, omdat de onderwijze ressen handwerkonderwijs moe- geven aan de meisjes van hogere klassen. Er wordt nu naar een oplos sing gezocht om de onderwijze ressen toch vrij te maken voor hun eigen klassen. De wethou der zei te hopen, dat dc veran derde schooltijden begin vol gend cursusjaar kunnen ingaan. Verder deelde de wethouder nog mee. dat dc gemiddelde klassegrootte op het Schiedamse basisonderwijs 29,3 leerlingen bedraagt. In de grootste klas zit ten 39 leerlingen, in dc kleinste dertien. Een kwart van alle Schiedamse kinderen zit in klas sen met 3539 leerlingen. Negen percent zit in een klas met 2024 leerlingen.

Het Vrije volk | 1972 | | pagina 1