56 woningen in Zuid kunne gemist In december 28 woningen dichtgespijkerd Meer zebra 's op BK-laan ZIJN DIT UW LIEVERDJES? Orgelactie zit stroef SCHIEDAM Grof schandaal mmm Bijdorp krijgt noodbrug over Schiedamseweg Grote Kerk Eerst de vlag, straks de duik eurofax 1 15.11.22 M s m Directeur alles o.k. met woning- renovatie Schip water in bij Wilton Scheepsbouw bij de jeugd op school Vergadering KNMTP op de 24-ste feSSÉÉi -Stóft? ZATERDAG 20 JANUARI 1973 HET VRIJE VOLK PAGINA 9 'T GROENE RENOVATIE FE AN PRULLENBAK De woningen in de heenvlietsestraat. die zouden moeten verdwijnen (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het is welhaast zeker dat het doek geval len is over het Groene Wijkrenovatie-plan voor de Gorzen. Hoewel het Rijk zeer enthousiast is over dit veel licht en ruimte scheppende plan, heeft de gemeente onoverkome lijke bezwaren tegen het feit dat hiervoor 56 woningen moe ten worden afgebroken. De woningbouwvereniging „Volkshuisvesting", eigenaar de woningen, heeft de gemeente kortgeleden een brief ge schreven met de vraag: Kiest u voor het wijkverbeterings- plan d.w.z. afbraak van de 56 woningen of wilt u liever dat we de betrokken huizen gaan renoveren. Volgens gemeente-voorlichter Dolf Buschkens is de beslissing wel of niet slopen, een financiële I kwestie. De directeur van „Volkshuis vesting", de heer J. van Emden bestrijdt dit niet. Maar beklem toont wel dat de gemeente geen cent hoeft te betalen voor de eventuele uitvoering van het plan. Het Rijk moet namelijk 'het krediet verlenen voor wijk- verbetermg. Nog meer verwarring tussen gemeente en woningbouwvereni ging is er over het standpunt, dat de rijksoverheid zal innemen. De heer Van Emden: „We hebben hier kort geleden een paar amb tenaren van het Ministerie op bezoek gehad. Toen we met hen over het plan praatten, wa ren ze zeer enthousiast. Doen, zeiden ze, beslist doen". Voor lichter Buschkens stelt hier te genover: „De minister vindt het uitvoeren van deeiplannen voor wijkverbetering onaanvaard baar. Het moet allemaal inge past worden m een algemeen plan". Eén van de grootste bezwaren van de gemeente tegen het Groene Plan is, zoals gezegd, het feit dat er in één klap 56 wonin gen tegen de grond moeten. Ver vangende woonruimte is er niet. Volgens de heer Van Emden voelt met name wethouder Bol- mers niet voor het plan, omdat er voor de Gorzenaren die hun huis kwijtraken, in Schiedam geen andere woning beschikbaar is. Het merendeel van de mensen in Zuid, die een woning huren van „Volkshuisvesting"- zijn ook al niet enthousiast over het Groene Plan. De heer Van Em den hierover: „Ik heb zo langza merhand wel begrepen dat de mensen zelf niet willen. Gorze naren zijn nu eenmaal zeer wijkgebonden". Het Groene Wijkrenovatie-plan voor de Gorzen behelst precies: het wegbreken van vijftien wo gen in de Heervhetsestraat, zes woningen in de Geervlietsestraat, zes woningen in de Voornse- straat, nog eens negen in de Heenvlietsestraat, zes in de Zwartewaalsestraat én nog eens veertien .m Abbenbroeksestraat. Daarvoor m de plaats komt licht en ruimte, bgstemd voor groen, ruimte, bestemd voor groen, speelruimte en parkeergelegen heid. SCHIEDAM Het gaat op het ogenblik bijzonder goed met de renovatie van de Volkshuis- vesting-woningen in de Gorzen. Volgens Volkshuisvesting-direc teur, de heer J. van Emden, zijn de bewoners, in tegenstelling tot een paar jaar geleden, nu zeer tevreden. Dat komt, aldus de heer Van Emden, omdat het be drag dat het Rijk uitkeert voor renovatie per woning, belangrijk hoger is geworden. „We hebben bij het Rijk zelfs plannen inge diend voor een nog hoger bedrag en daar zijn ze enorm van ge schrokken", vertelt de heer Van Emden. Tot voor kort betaalde het Rijk 8000 gulden voor reno vatie per woning, Eén van de fraaiste voorbeel den van de verbeterde wijze van woningvernicuvving, vindt de heer Van Emden, de Zwarte waalsestraat, „Ze zijn daar op bet ogenblik bezig met het schoonmaken en .voegen van de muren. Het is gewoon als nieuw". Oud-wethouder H. Sabel, tot voor enkele jaren voorzitter van de woningbouwvereniging Volkshuisvesting, zou het jam mer vinden als het plan dat door een deskundige van de Na tionale Woningraad is opgesteld, niet zou worden uitgevoerd. „Het is een erg mooi plan, dat ook door de overleden stadsar chitect Fledderus goed werd ge vonden. Het paste volkomen in zijn visie op de wijkverbetering. Maar ik heb de indruk dat het plan nu weinig kans meer maakt". Dat wordt nog eens bevestigd door gemeente-voorlichter Buschkens. die nogmaals ge vraagd wat er met de 56 wonin gen gaat gebeuren, nadrukkelijk verklaart: „Luister goed ik wil niet gezegd hebben, dat die wo ningen in de Gorzen beslist wor den afgebroken". (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Aan 't eind van het vorig jaar stonden bij het bureau huisvesting bijna vijfduizend Schiedammers als woningzoekend ingeschreven. Meer dan de helft van die woningzoekenden zijn volgens de norm al voldoende ge huisvest. Zij zoeken alleen een betere of goedkopere woning. Eind december stonden meer vijfhonderd aanstaande echtparen als woningzoekend Senoteerd. In die maand heeft «et bureau 25 echtparen aan en huis kunnen helpen. Meer dan achthonderd Schie dammers zijn onvoldoende ge huisvest, volgens de statistiek Ian het bureau huisvesting. zijn bijna tweehonderd- giftig alleenstaanden op zoek haar woonruimte. huisvesting heeft ui de laatste jhaand van het vorig jaar vijf- ph Schiedammers met een «GD-rapport aan een betere •'Ooir.g kunnen helpen. Voor de- 'gevallen was de verhuizing eer gewenst. Verder werden dringend noodzakelijke Mpen aan een anc*er ge~ li december heeft het aantal ft'k- aan de bestemming is rokken 29 bedragen. Eén er- Vh werd aan het womngbe- vn* onttrokken, omdat het (fel ete? hedrijf werd gebruikt, •h,'es-ls dichtgespijkerd in ver- Ad met de sanering, vori 3U huisvesting heeft de ,.y maand 301 vergunningen ilK uVen' In 'htotaal zijn er «bezoekers aan de Westmo- 'enstraat geteld. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM In de kantme van de Technische Bedrijven vergadert donderdagmiddag 25 januari de gemeentelijke ver- keerscommissie. Op de agenda staat de uitbreiding van het aantal voetgangersoversteek plaatsen op de Burgemeester Knappertlaan. Verder praat de commissie over het parkeren op de Delf- landseweg en over een parkeer plaats voor een invalide op de hoek Poelslaan en de De Jong- straat Tenslotte zal de commis sie een vragenlijst van de Ne derlandse Vereniging Bescher ming Voetgangers inzake de vei ligheid van de voetgangers beantwoorden. De vergadering van de commissie is openbaar en begint om drie uur SCHIEDAM Het is wel geen erwtensoep of stamppot, wat dit Schiedamse lieverdje in het wandelwagentje zit te eten, maar éen ding begrijpt hij al helemaal: goed eten en je warm inpakken zijn de beste remedies tegen de kou Het is nog wel niet zó koud, dat er eens lekker geschaatst kan worden, maar wie weet wat de winter nog zal bieden. De Schie damse lieverdjes van deze week, gefotografeerd door Arie Wape naar, zijn er m elk geval op voorbereid. De foto is ingelijst af te halen bij het kantoor van Het Vrije Volk Hoogstraat 76 in Schiedam. Het lieverdje van vorige week is Stefan Prein, Cartisstraat 50. SCHIEDAM De actie voor een niéuw orgel m de Schie damse Grote Kerk aan de Lange Kerkstraat komt maar stroef op gang. Sinds oktober vorig jaar de start van de grote bedelac- tie is ongeveer 23.000 gulden bijeengebracht. Het streefbedrag ligt op 120.000 gulden. Om wat meer geld m kas te krijgen, zal het orgelcomité een beroep gaan doen op het Schie damse bedrijfsleven. Omdat er al veel inzamelingsacties ge voerd worden, wil het comité nog even wachten met het on dernemen van stappen hiertoe. Intussen is men in de kerk al begonnen met de afbraak van het oude orgel. In 1975 zo wordt gehoopt zal het nieuwe orgel voor het eerst bespeeld kunnen worden. Dat moet ge beuren tijdens de feestweek, ter gelegenheid van Schiedams 700-jarig bestaan Om de kerkdiensten de ko mende tijd normaal te laten doorgaan, wordt binnenkort een noodorgel geplaatst. Dit orgel moei volgens de plannen tot 1975 dienst blijven doen (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Op de werf van Wilton-Fijenoord Schiedam wordt volgende week vrijdag de 'Okturus' te water gelaten. Het schip is gebouwd m opdracht van de OK. Oljekonsumentenas temas Forbund uil Zweden Mevrouw Signe Linderot zal om half drie de doopplechtigheid verrichten Na het dopen van schip (bouwnummer 804) wordt een receptie gehouden m de kantine van het hoofdkantoor Forbund uit Zweden. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM „De Scheeps bouw" is het onderwerp van een tentoonstelling die eind deze maand georganiseerd wordt in de Technische School aan de Mgr. Nolenslaan. De expositie is samengesteld door de Haagse Stichting Onder wijstentoonstellingen en geeft een overzicht van de historie van de scheepsbouw. Andere fa cetten zoals: Wat moet er alle maal gebeuren voordat een schip te water wordt gelaten, worden eveneens belicht. De tentoonstelling is bedoeld voor de leerlingen van de vijfde en zesde klassen van de basis scholen, maar ook voor de leer lingen van de brugklassen van de lagere technische scholen. Voorafgaande aan het bezoek, wordt het onderwerp van de ex positie in de klas voorbereid door de eigen onderwijzer of on derwijzeres De tentoonstelling wordt ge houden van woensdag 24 januari tot en met 9 februari. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De jaarverga dering van de Schiedamse afde ling van de Koninklijke Neder landse Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde is ver plaatst van dinsdagavond 23 ja nuari naar woensdagavond '24 januari. Het bestuur van de KNMTP heeft gemeend dit te moeten doen, omdat dinsdags het spel Bartje op de televisie wordt uit gezonden. De vergadering begmt woens dagavond om acht uur en wordt gehouden m het gebouw voor de Christelijk Sociale Belangen aan de Lange Haven. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het Zwembad- zuid in de Gorzen nadert z'n voltooiing. Gistermiddag om vier uur kon wethouder mevrouw Verweij de vlag hijsen op het hoogste punt. Verwacht wordt dat het zwembad in augustus van dit jaar in gebruik genomen kan worden. Het bad heeft dan precies 1,9 miljoen gulden ge kost. - •:A;U.U r-U vU?U .V s> s S V „k fm Tuigenlij k is het een grol schandaal. Een paar maan den geleden nog verklaarde de architect, die het ontwerp van het middenstandswarenhuis op zich heeft genomen: ..Afbraak? Geen sprake van. Meneer, dat zou niet eens kunnen. Denkt u zich eens m. De panden waar het om gaat behoren tot de mooiste van Schiedam en het voortbestaan ervan wordt ge waarborgd door de Monumen tenwet." Dat klonk vertrou wenwekkend, want de man had gelijk. De panden van De Graauwe Hengst behoren in derdaad tot de mooiste van Schiedam, In de eenvoudige, strakke gevels ligt een groot deel van de geschiedenis van de Nederlandse gedistilleerd- industrie besloten. Daar stond eén van de allerlaatste repre sentanten van een in deze stad uitstervend bedrijf; een dis tilleerderij annex branderij al was die dan sinds de Twee de Wereldoorlog niet meer in gebruik waar het op de zol ders nog rook naar graan en kruiden en waar, in de distil leerderij, nog de zware, inge metselde ketels hun plaats hadden. Fiat afbreken zou inderdaad -C zonde zijn. Werden buiten landse toeristen niet altijd in De Graauwe Hengst ontvan gen. waren daar geen televisie ploegen bezig geweest en werd De Graauwe Hengst niet in elk artikel, belangrijk of onbe langrijk, genoemd? Van afbre ken is overigens geen sprake, naar de letter van de wet. Wie de Monumentenwet er op na slaat leest dat deze verorde ning zich alleen richt op de gevel, de voorkant van het ge bouw en in zeldzame gelegen heden ook op het interieur. Dat interieur, hoe karakteris tiek misschien ook, was bij de plaatsing van de panden van De Graauwe Hengst op de Mo numentenlijst van hoegenaamd geen betekenis Schiedam had immers reeds een nationaal ge distilleerd museum in de kel ders van het Stedelijk Mu seum? jTn omdat daarin de belang- -'~J rijkste tradities van de ge- distilleerdindustne al ver enigd zijn, telde de binnenkant van de panden aan de Lange Haven niet meer mee. Alleen de buitenkant hoefde maar te worden bewaard derhalve. Het moet gezegd, de eigenaar en de architect, die van de panden aan de Lange Haven een stu dentenflat willen maken heb ben zich pijnlijk nauwgezet aan die richtlijn gehouden. Op de Hoogstraat is te zien hoe. Al een,paar maanden is dat op het nieuwe sloopgebied aan de achterzijde van de panden aan de Lange Haven te zien, tenminste voorzover er van achterzijde nog sprake is. De muren zijn ervan verwijderd zodat wind. regen en vorst vrij spel hebben. De enige bescher ming vormen een paar schuin-! geslagen latten, zogenaamd voor het rechtophouden van de muren en een paar stukken plastic. r/elfs de grootste leek kan zien dat dat onvoldoende is en de bedoeling laat zich dan ook makkelijk raden Noch de eigenaar, noch de ar chitect zijn ondanks hun woor den werkelijk gemteiesseerd in het behoud van de gevels. Integendeel, door de panden alleen in woord door een wet die dateert uit de tijd dat het vrije ondernemerschap nog het grootste goed vertegenwoor digde opzettelijk te ver waarlozen worden ze lang zaamaan rijp gemaakt voor de sloop. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Bijdorp kan gerust zijn. Als de Schiedam- seweg eind januari wordt opengegraven, komt er voor voet gangers een noodbrug overheen te liggen. Bijdorpers hoe ven dus niet helemaal om het zwembad heen naar de Nieu we Damlaan toe te lopen. Eerdere berichten over de komst van de bouwtrein voor de aanleg van het hoofdriool m Bijdorp hadden verwarring ge sticht Gemeentevoorlichter Buschkens had vergeten te mel den dat er een noodbrug zou worden aangelegd. De veront ruste wijkvereniging klom on middellijk in de pen om hierte gen protest aan te tekenen. Daarop reageerde de gemeen tevoorlichter meteen door mee te delen, dat er inderdaad een noodbrug over de Schiedamse- weg zal worden aangelegd. Door drukte rond de verhuizing naar het stadskantoor had hij dat m z'n vroegere berichten met kun nen schrijven. Als de bouwtrem voor de aan leg van het hoofdriool van Groen- oord naar Nieuwland eind ja nuari of begin februari in Bij dorp arriveert, zullen allerlei voorzieningen worden getroffen om de bewoners met te isoleren. Voor het gemotoriseerde ver keer is de Schiedamseweg afge sloten. Maar aan de noordelijke kant van de Blauwe Brug wordt een noodweg aangelegd van ze ven meter breed. Ook fietsers worden over deze noodweg ge leid, om hinderlijk kruisen van verkeersstromen op de Blauwe Brug te voorkomen. Voor voetgangers wordt een noodbrug over de diepe sleuf in de Schiedamseweg gelegd. Uiteraard kunnen ook fietsers met hun rijwiel aan de hand van deze brug gebruik maken In de korte periode dat de dam- wand is geslagen, maar nog geen brug is gemaakt, zullen andere maatregelen worden getroffen De heer Buschkens besluit z n bericht met de zinsnede: ,.Dc mannen van Gemeentewerken zijn best bereid de Bijdorp-be woners, die slecht uit de voeten kunnen, een handje te heipen." Er is weer sfeer bij de Zesdaagse Van onze verslaggever TON-VAN KAMPEN ROTTERDAM Ja, op de tweede ring zaten zelfs de toeschouwers. Vierenzeventighonderdvijfenzestig mensen zijn er op deze tweede dag van de Rotterdamse Zesdaagse", wist Sportpaleis-directeur Harry Hofmeester te vertellen. En daaronder het gebrilde hoofd van Kareltje Verbruggen, alias Willy Alberti, die op zijn vraag door de microfoon „zijn hier nog Ajax-fans" slechts boe-geroep hoorde. Maar ais Leo Duyndam zijn aanvallen plaatst, juichen de Westlanders. Met ratels trachtte het volk stemming te kweken. Toen hel Brabantse orkest The Valentino's het „Hand in hand kameraden" speelde, werd het publiek helemaal dol, „Kijk", zegt mechanieker Jan van Vliet, „het is nu net onze eerste Rotterdamse Zesdaagse, die zo'n vijf jaar geleden In de Energiehal werd verreden. Goed, er was minder publiek, maar de mensen leefden net zo mee." Ondertussen knetteren de der- ny-motoren, want de gangma kers draaien enkele proefrondes. Daarna komen de renners m de baan en Eddy Merckx zegeviert uiteraard, want hij had na het echec van eergisteren nog wat goed te maken. Insiders weten te vertellen dat htj vóór de zes daagse heeft geëist om in een gele trui het symbool van zijn overwinningen in de Tour de France en met nummer vijf het cijfer dat zesdaagse-kei- zer Peter Post altijd pleegde te dragen te starten. Nadat Merckx zijn bloemen m ontvangst had genomen, vertelt zijn gangmaker Maurice de Boe- vere, die al 24 jaar op een derny rijdt en daarvoor verdienstelijk als prof en amateur over de baan draaide, dat hij gehoopt haa met Peter Post afscheid te nemen van de zessdaagsekoer- sen. „Helaas", zegt de 52-jange sportkousenfabrikant, „moest hij door een val vroegtijdig met de sport ophouden. Nu ben ik vaste gangmaker van Patrick Sercu en van Eddy Merckx

Het Vrije volk | 1973 | | pagina 1