LENTEFEEST WIL MEEBETALEN m Bevolking raakt water miljoen kwijt Veel bezoek expositie Karsh Geen subsidie voor operettegezelschap Amateurtoneel bijna dood Diplomatenkoffertje verovert de school WÊÊKm van der S m a n Honoloeloe brengt 'gieren op een eiland' SG-STEDEN IN BEELD WF-dirigent met pensioen JES73 gaat door ondanks flop in 1972 Brederode nog drie man Nel Oosthout vertolkt verhaal van Belcampo Padvindsters vieren denkdag ELASTISCHE KOUSEN Ruim baan voor toerist Kleding gestolen fagima 5 "'1 (Van een onzer verslaggeefsters! SCHIEDAM Het gemeentebestuur houdt voet bij stuk: uitbreiding van de sporthal Margriet is noodzakelijk. Om 3e gemeenteraad over te halen de verbetering van de Mar griethal goed te keuren, heeft het college een extra nota over de noodzaak ervan geschreven. Eind december heeft de gemeenteraad het voorstel tot uitbreiding van de sporthal aangehouden. De raadsleden lieten zich toen door de argumenten voor de uitbreiding niet overtuigen. Ze verlangden nadere gegevens over het gebruik van de Margriethal. Hier komt een nieuwe hal van 42 bij 22 meter, als de wens van het gemeentebestuur door de gemeenteraad wordt ingewilligd. SCHIEDAM De por tretten van de Canadees Yousuf Karsh in het Ste delijk Museum trekken nog steeds veel publiek. Deze zeer goed bezochte tentoonstelling in het Schiedamse museum kreeg tijdens het eerste weekeind al 1700 bezoe kers. Tot 12 maart zijn de portretten van de „grote mannen die de wereld hebben gemaakt" te be zichtigen. Op deze foto's twee voorbeelden: voor treffelijke platen van Al- bert Einstein en Albert Schweitzer. m T. WÊËÊ^{ (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het merendeel van de Schiedamse ama teurtoneelverenigingen is op sterven na dood. Er is vaak nog een kleine kern van oudere spelers, maar de grote rest heeft afgehaakt. Nieuwe jonge leden melden zich niet aan. De toneelvereniging Brederode bestaat nog uit drie mensen. Volgens de geruchten heeft ook de toneelvereni ging Geron het op dit moment erg moeilijk. Er zouden nog maar een paar leden zijn., DONDERDAG 22 FEBRUARI 1973 HET VRIJE VOli i>oE eg© houdt vast aan uitbreiding sporthal V si In december heeft het college voorgesteld een kwart ton be schikbaar te stellen voor de voorbereidende werkzaamheden in verband met de uitbreiding. Dit bedrag zou een voorloper kunnen zijn tot een totale inves tering van een miljoen. Als de uitbreidingsplannen zijn gereali seerd, zal de gemeente de jaar lijkse subsidie aan de Stichting Sporthal Margriet moeten ver hogen. Voor de raadsleden waren de ze bedragen zonder verdere ge gevens onverteerbaar. Voor de D'66-er Aad Wiegman werd de uitbreiding zelfs een principe kwestie. „Ais deze plannen doorgang vinden, werken we mee aan centralisatie van het sportgebeuren. Dat is niet juist, een nieuwe gymnastiekzaal in het Singelkwartier is harder no dig dan extra ruimte in de Mar griethal", zei hij. In de extra nota zegt het col lege te beseffen, dat de nood zaak van de uitbreiding aan vechtbaar is, „Maar", zo stelt het gemeentebestuur, „in Neder land zijn geen gegevens bekend, die aangeven welke sportaccom modaties benodigd zouden zijn op optimaal aan de behoeften bij de bevolking te kunnen vol doen." r Het argument om toch tot vergroting van de sporthal over te gaan is voor het college dat een sporthal, anders dan een gymnastiekzaal, een typische voorziening is voor de wedstrijd en recreatiesport. Ook heeft een hal een sociale functie als ont moetingsruimte, meent het ge meentebestuur. Uit een brief van de Stichting SPORTHAL MARGRIET 'Sporthal Schiedam blijkt dat er behoefte bestaat aan uitbreiding van 56 uur per week. Het gemeentebestuur wil het uitbreidingsplan ook doorzetten, omdat het ministerie van CRM in principe subsidie kan verle nen. Tevens is de Stichting Len tefeest bereid mee te betalen, als de nieuwe zaai door gehandicap ten kan worden gebruikt. Op het plan wordt in het raadsstuk dieper ingegaan dan de vorige keer. In de richting van de Poldervaart is een nieu we 'hal (42 bij 22 meter) gepro jecteerd, die door een tussen- bouw met de bestaande hal wordt verbonden. Door deze nieuwe hal dwars te plaatsen blijft men binnen de stedebouw kundig aangewezen grenzen. Nadere detaillering acht het col lege nu niet opportuun. Van de raadsleden wordt nog geen goedkeuring verlangd, maar slechts kennisname van het plan. Na overleg met een ar chitect en in samenwerking met de Stichting Lentefeest wordt een ontwerp-begroting samenge- U vindt ze in alle soorten voorradig bij [Drogisterij ParfumerieJ Bijouterie HOOGSTRAAT 115 SCHIEDAM (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Cabaret Ho noloeloe treedt zaterdagavond in het Zoldertheater in de Teer- stoof op met "Gieren op een ei land". Het cabaret bestaat uit Hessel van der Wal (die het overgrote deel van de teks ten maakte), Rob van Meeberg en Arnold Klos. De muziek is gecomponeerd door Henk Alke- ma. De voorstelling in het Zol dertheater begint om negen uur. Kaarten kosten vier en een hal ve gulden. Zaterdagmiddag treedt voor de kinderen het marionettenthea ter "Paljas" op, met het stuk "De betoverde prinses". De kin dervoorstelling begint om half drie en de toegangskaarten kos ten een rijksdaalder. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In het kader van de internationale SG-jeugd- uitwisseling is van woensdag 21 februari tot maandag 12 maart eöï foto-tentoonstelling te zien w het Schiedams Stedelijk Mu- seuin. De expositie geeft een beeld van Schiedam en de an dere SG-partner-steden: Vienne (Frankrijk), Neath (Wales), «slingers (West-Duitsland) en Norrkóping (Zweden). Ook in de andere partner-steden zal de ^positie gehouden worden. De foto's zijn door amateur-foto grafen gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De watermil joenen krimpen in. Niet eif, maar ongeveer tien miljoen gulden büjft over voor de bevolking, na aftrek van alle tanefkortmgen en de binnenkort te verwachten taneivernogingen voor het drinkwater van Rotterdam. Vong jaar werd in de raad nog door wethouder Kaptein verklaard dat van de in totaal veertien miljoen gulden van het Roueraams/Scmeaamse water- contract, elf miljoen gulden be stemd zou worden voor het wel zijn van de bevolking. Financie- le tegenvallers zorgen er nu voor dat dit bedrag met een miljoen vermindert. „Maar die tien miljoen is wel een pearag dat naar beneden is afgerond", aldus de heer Van Haandei van de afd. financiën van de gemeente SCHIEDAM Dirigent L. Th. Jansen van de harmonie Wilton- Fijenoord gaat met pensioen. Op zaterdag 10 maart wordt hem een afscheidsreceptie aan geboden in de kantine van het WF-hoofdkantoor aan de Admi raal de Ruyterstraat. De receptie begint om twee uur en duurt tot vier uur. Op zaterdag 3 maart geeft de WF-harmonie een laatste concert onder de scheidende dirigent in de Stads gehoorzaal in Vlaardingen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De VVV-Schie- aam wil de toeristen die een be zoek brengen aan het VW-in- matiecentrum in het Prove niershuis. meer service bieden. ln een brief aan het Schiedamse pfjeentebestuur vraagt de WV Mt kleine parkeerterreintje voor ingang van het Proveniers- uis uitsluitend te bestemmen voor de toeristen. De parkeer plaats zou met enkele hekken «gesloten moeten kunnen wor- aen. •5" 5C H»?-5*.''.': (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Hoofdstad operette krijgt van de gemeen te geen subsidie voor optredens in Schiedam. De directie van het gezelschap had om subsidie ge vraagd, omdat CRM dit jaar niet meer dan zestig percent van het exploitatie-tekort wil dekken. Volgens wethouder mevrouw Verweij k. ijgt de Hoofdstadope rette al indirect subsidie, om het gezelschap optreedt in het door de gemeente beheerde r-assage Theater. Ook in andere gemeentes heeft het gezelschap subsidie verzoeken ingediend. Zulks op aandrang van het ministerie van CRM, die vindt dat de provin cies en de gemeenten de reste rende veertig percent van het exploitatie-tekort moeten dek ken. De Hoofdstadoperette speelt bijna altijd voor volle zalen, ook in Schiedam. Binnenkort treedt het gezelschap weer in het Pas sage Theater op. Wethouder Verweij vindt dat het subsidie verzoek van het gezelschap be sproken moet worden in de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM JES '73 gaat door. Deze tentoonstelling waar op de Schiedamse jeugd kan la ten zien wat ze op kunstzinnig gebied presteert, wordt ondanks de flop van vorig jaar herhaald. Ook ditmaal wordt de expositie weer gehouden in het Stedelijk Museum, vermoedelijk in april. Er kan alleen grafisch werk worden ingezonden. De voorzitter van de afdeling Toneel van de SG, de heer D. de Bruyn, zei dit deze week in de Stichtingsraadsvergadering van de SG. Volgens de heer De Bruyn weigeren de genoemde verenigingen zich op te heffen, omdat ze anders de subsidie van de gemeente verspelen. „De mensen hopen op betere tijden", aldus de heer De Bruyn. Uit de discussies kwam naar voren dat samenwerking tussen de nog bestaande verenigingen waarschijnlijk het enige red middel is. Het gros van de ver enigingen voelt daar echter wei nig vooir, omdat ze menen op die manier hun eigen identiteit te verliezen. „Uit een enquête on der de verenigingen is gebleken, dat elieen Groeton echt positief over samenwerking denkt", al dus de heer De Bruyn. De enige manier om toch tot die noodzakelijke samenwerking te komen, leek wethouder me vrouw Verweij het dreigen met mtrekken van de gemeentelijke subsidie. De vijf verenigingen die op het ogenblik subsidie krijgen, zijn: Brederode. Geron. het Zuiden, Groeton en Utile Dulci, De SG reserveert voor hen 6.000 gulden per jaar. SG-directeur Pillard deelde mee dat hij bezig is met bet op stellen van een nota, waarin voorstellen gedaan worden voor een centraal amateurtoneel-be- leid. Lietst begeleid door een er varen beroepskracht, bijv. een dramaturg of een acteur. „Om goeae, en m deze tijd vooral mo derne stukken te spelen zouden de verenigingen aan elxaar spe lers moeten willen uitlenen. Nu zit men vaak met het promeem van te veei of te weinig mannen m de vereniging, te veei vrou wen, enz", verklaarde de heer Pillard, die benadruKte dat de verenigingen in zo'n centraal beleid hun eigen identiteit met hoeven kwijt te raken. SCHIEDAM Inbrekers heb ben bij een kledingzaak aan de Borodinlaan in Kethel vannacht kleding ter waarde van 15.000 gulden gestolen. Uit de kassa van de winkel stalen ze nog eens zeventig gulden. De inbrekers drongen het pand binnen, nada» ze een bovenlicht boven de deur hadden geforceerd. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De samenwer kende Schiedamse boekhandels organiseren op vrijdag 2 maart de traditionele boekenweekavond. Voor deze avond is uitgenodigd de voordrachtskunstenares Nel Oosthout. Zij vertolkt het ver haal „Het grote Gebeuren" van Belcampo. De boekenweekavond wordt gehouden in de aula van het Stedelijk Museum aan de Hoog straat en begint om kwart over acht. De toegangskaarten kosten een rijksdaalder. Leden van de Vereniging Vrienden van het museum en CJ P-houders beta len een gulden minder. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Alle meisjes leden van Scouting Rijnmond (de padvinders-organisatie in Schiedam, Vlaardingen en Maas sluis) vieren zaterdag hun „denk- dag-feest". Deze herdenking van de geboortedag van de op richters van de padvinderij, de heer en mevrouw Baden Powell, wordt door ale padvindsters in de hele wereld gevierd. De eigen lijke verjaardag van Baden Po well is 22 februari. De padvind sters mogen dan de hele dag hun uniform dragen. Het hele district viert 't feest zaterdagmiddag in de aula van de Groen van Prinsterer-school in Vlaardingen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het dure Luns-koffertje verovert de school jeugd. Steeds meer tieners verwisselen hun oude, vertrouwde pukkel voor het veelal in grijs uitgevoerde diplomatenkoffertje waar tot voor kort alleen de grote zakenlieden mee op stap gin gen, „Het z(jn wel een bepaald soort leerlingen die die dingen hebben, hoor", zegt de zeventienjarige HAVO-scholiere Marieke Verhulsdonk, die op de Schiedamse scholengemeenschap Spie- ringshoek zit, „meestal jongens die mooi in het pak naar school komen en in de hogere klassen zitten". Nog niet zo lang geleden had iedere leerling die hip wilde wezen een KLM-koffertje, gemaakt van geperst karton. Dat kostte ƒ9,75. Niet duui dus. En uitermate geschikt om te be plakken met vele kleurige stickers. En nu is er dan de diplomatenkoffcr. De dure vertegenwoor diger, de grote zakenman cn het kantoorpersoneel hadden hem al eerder ontdekt. „De laatste zes jaar wordt hij steeds vaker gekocht, voornamelijk door de jeugdige man, vermoedelijk om zijn dagelijkse broodje in mee te nemen", weet de heer J. G. K. Eikelenboom, verkoopleider bij een tassenzaak. Bij grote Rotter damse warenhuizen lopen de verkoopcijfers van diplomaten- koffers deze maanden op met dertig tot veertig pprocent. De diplomatenkoffcr. Hij is er van kunstleer, polyester en echt leer. De prijzen variëren van 20 tot 250 gulden. En hij is sjiek. Marieke Verhulsdonk zou er graag ook één hebben. „Ik vind zeha rdstikke mooi," bekent ze, „maar ze zijn mij veel te duur".

Het Vrije volk | 1973 | | pagina 1