EXPERIMENT GUNSTIG VERLOPEN Feestcommissie 700 jaar Schiedam geïnstalleerd Nieuwland plein half jaar geblokkeerd Politie houdt open huis Krisis Kabaret in de Teerstoof Film in de Doele r ■D vanider Onderdak voor aquariumclub Feestelijk onthaal voor duizendste dierenvriend ELASTISCHE KOUSEN Grofe buit bij inbraak Zandstraler verdronken Instructiecorps Riooltrein Beroep ■(Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Schiedam krijgt een eigen raadsman: In samenwerking met het Instituut Raadslieden Rotterdam zoekt de gemeente naar een geschikte full-time Schiedamse raadsman. Zonder rekening te houden met eventuele rijkssubsidie, wil het gemeentebestuur de raad voorstellen de raadsman zelf te betalen. Dit gaat Schiedam bijna vijftigduizend gul den kosten. Het experiment met de geleende raadsman uit Rotterdam is zo gunstig verlopen, dat B W zeer positief tegenover een eigen raadsman staan. heeft het Instituut Raadslieden ervaren dat hoe langer raads man ergens zit, hoe meer bezoe kers hij krijgt. Ook moet de Schiedamse raadsman allerlei andere karweitjes opknappen, die in Rotterdam door het cen traio bureau worden gedaan- Ook zal een vaste man naast de al ingestelde spreekuren in Groenoord en het centrum, m Schiedam-Zuid en het Diensten centrum zitting gaan houden De huidige Schiedamse raadsman, Cor Bijl. '23 'Ml T'L Burgemeeester Roelfsemavoorzitter van de commissie ter voorbereiding van het eeuwfeest. SCHIEDAM Voor de aanleg van het hoofdriool Groenoord- Nieuwland wordt met ingang van volgende week het Nieuwland- plein (de kruising tus sen de Van Haarenlaan en de Nieuwe Dam- laan) een halfjaar ge blokkeerd. Alleen fiet sers kunnen via een noodbrug het kruispunt de komende maanden nog oversteken. De afsluiting van het Nieuwlandplein levert ernstige gevolgen op voor de verbinding tus sen het centrum en Groenoord/KetheL Daarom is in samen werking tussen de dienst Gemeentewer ken, de politie, de RET en de uitvoerder van het werk een uitgebreid schema van verkeers- voorzieningen en om leidingen opgesteld. Dit schema is verdeeld in drie fasen. VOOGD'S NAAIMACHINEHUIS Hef kruispunt Van Haarenlaan/Nieuwe Damlaan kan in de komende maanden beter door automobilisten ge c worden. DONDERDAG 1 MAART Ï973 V Schiedam krijgt eigen raa dsn an De huidige raadsman, Cor Bijl, begon z'n werk m Schie dam op 1 mei van het vorig jaar. Hij zit twee dagen per week in Schiedam en heeft al veel opbouwend werk verzet. Voor ten eigen Schiedamse raadsman is een volledige week taak weggelegd. Het aantal be zoekers van het spreekuur van de sociaal raadsman neemt ge leidelijk aan toe. In Rotterdam De Schiedamse raadsman wordt lid van het Rotterdamse Instituut voor Raadslieden, Dit acht het gemeentebestuur wen selijk, omdat men daar over grote ervaring plus een inge werkt apparaat beschiekt, in Schiedam kan zoiets niet war den opgebouwd. Ook blijft m noodgevallen de mogelijkheid dat een Rotterdamse raadsman inspringt. De Schiedamse raads man heeft binnen het Rotter damse Instituut mogelijkheden z'n ervaring in gesprekken met collega's te vergroten. Het ministerie van CRM dringt ook op deze structuur aan. Schiedam moet een eigen raadsman zoeken, omdat Rotter dam de huidige raadslieden te hard nodig heeft om ze nog lan ger aan Schiedam af te staan. Op het departement in Den Haag heeft wethouder Kaptein gehoord, dat Schiedam een re delijke kans maakt op subsidie voor een eigen raadsman. De subsidie zou per 1 juli ingaan. Voor de preciese datum is de snelheid van de kabinetsforma tie doorslaggevend. Om de subsidie inderdaad los te krijgen, moet aan een paar voorwaarden worden voldaan, De raadsman moet een eigen bureauruimte krijgen, los van secretarie en de sociale dienst. Ook de begeleidingscommissie moet onafhankelijk werken van de sociale adviescommissie, in de begeleidingscommissie voor de raadsman moeten vertegen woordigers uit de bevolking worden opgenomen. Volgens het ministerie is het een goed oplos sing gebruik te maken van de Rotterdamse begeleidingscom missie en daaraan via een sub commissie enkele Schiedammers toe te voegen. Over dit voorstel moet de so ciale adviescommissie tijdens de eerste vergadering op 7 maart advies uitbrengen. De advies commissie vergadert in het openbaar in het stadskantoor om acht uur 's avonds. -'1 „fv-'f 'j, SCHIEDAM Burge meester H. Roelfsema heeft de commissie ter voorberei ding van de viering van het 700-jarig bestaan van Schie dam geïnstalleerd. Van deze commissie fungeert de bur gemeester zelf als voorzitter, terwijl de heer P. Drent (chef algemene zaken op de secreta rie) amtshalve als secretaris optreedt. Tweede secretaris is mevrouw H. van Geloven-van der Keemel. De andere leden van de feestcommissie zijn: mevrouw A. Schuring-Ike (namens de Hervormde en Gereformeerde Schiedammers, de heer J. Bieze (namens de buitenker kelijken) de heer J. Brussé (vertegenwoordiger uit de sportwereld), mevrouw De Vos-Van Harmeien (Schie damse Gemeenschap), de heer Th. de Bruin (namens de SRJJ) de heer J. Blomsteel (namens de VNFG), de heer H. Hoek (van het departe ment van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel) en de heer G. van der Feijst (archivaris). Voor het Rooms; Katholieke deel van Schiedam* moet een andere vertegen woordiger worden benoemd, omdat pater Preusting. die zijn medewerking al had toe gezegd, is overleden. Na de installatie is de com missie vorige week onmiddel lijk met het voorbereidende werk begonnen. Binnen korte tijd hoopt de commissie een rompprogramma te hebben opgesteld. Hiervoor zullen di verse verenigingen, organisa ties en personen worden be naderd. De feestcommissie streeft ernaar de hele Schie damse bevolking bij de vie ring van het eeuwfeest in 1975 te betrekken. «Aanleg riool stagneert verkeer SCHIEDAM De Schiedamse aquarium en terrarium vereni ging „Natuurgenot in Huis" heeft aan de Singel een pandje toegewezen gekregen. In het huis Singel 128 wordt mettertijd het „hobby-centrum" van de vereniging gevestigd. Het op knappen van het pand gaat eerst nog enige tijd duren. Maandagavond 5 maart com bineert Natuurgenot m Huis de jaarvergadering met een contact avond. Voor de pauze komen de jaarverslagen en de bestuurs verkiezingen aan de orde. Na de pauze worden twee films ver toond van de diergaarde Blij— dorp in Rotterdam. Het zijn „Van wildpark tot dierentuin" en „Blijdorp een oase in een we reldstad". De bijeenkomst van de ver eniging wordt gehouden in de zaai van het gebouw voor de Christelijke en sociale Belangen, Lange Haven 73. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Feestelijk heeft de Schiedamse afdeling van de Dierenbescheming het duizendste lid van de afdeling verwelkomd. De heer P. van Doesburg werd deze week als duizendste ingeschreven. In het asyl aan de Sint Anna- zusterstraat overhandigde de voorzitter van de Dierenbescher ming de heer Doesburg z'n lid maatschapskaart en een ge schenk. De voorzitter, de heer Renskers, hield een korte toe spraak. Hij memoreerde dat in 1921 de Schiedamse afdeling van start ging met 128 leden. In het jubileumjaar 1971 telde de Die renbescherming m Schiedam ne genhonderd leden. Dit aantal is tot duizend gestegen na een ac tie „Vrienden van het Dierente huis"" van mevrouw G. Heukels. {Vaneen onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De zwemver eniging De Watervrienden is negen hulpinstructeurs rijker geworden. Kort gelegen slaag den negen Watervrienden voor hun instructeurs-diploma. Het zijn: Mevrouw Van der Berghe, Marjan Wasman, Martine Knijf. Geesje Groen, Thea Koever mans, Bep Koevermans, Yvonne Muis, Jenny van Wamelen en Fons Reysbergen. De cursus voor hetdiploma isgeleid door A. van Kalkhoven. U vindt ze in alle soorten voorradig bij [Drogisterij Parfumeriel Bijouterie HOOGSTRAAT 115 SCHIEDAM Bij de eerste fase, die in de loop van de volgende week in gaat, is de Burgemeester Van Haarenlaan bij het Nieuwland plein voor motorverkeer afgeslo ten. Deze fase, eigenlijk een voor bereiding op de volgende twee, duurt ongeveer drie weken. Tij dens de tweede fase is de „kop" van de bouwtrein, die het riool legt, op de Nieuwe Damlaan ge komen. De „staart" is de Van Haarenlaan dan nog niet gepas seerd. Tijdens deze fase, die on geveer drie maanden, m beslag neemt, zijn beide straten afge sloten voor gemotoriseerde weg gebruikers. Met het vorderen van het werk wordt ook de No- lenslaan aan weerszijden van d" Nieuwe Damlaan afgesloten. In de derde fase wordt alleen gewerkt op de Nieuwe Damlaan en tot slot op een deel van de Honnerlage Gretelaan. De Van Haarenlaan is dan weer voor het motorverkeer berijdbaar. De „riooltrein" begint in Nieuwland vlak ten oosten van de spoorwegovergang. Het tracé loopt verder tussen de Nieuwe Damlaan en de nieuwe flat door, kruist de Van Haarenlaan en buigt dan in westelijke richting af naar het midden van de Nieuwe Damlaan. Over de as van deze weg loopt het tracé in noordelijke richting tot het kruispunt met de Honnerlage Gretelaan om dan in oostelijke richting af te buigen naar het rioolgemaal Nieuwland. Over deze route schuift de bouwtrein, van tweehonderd meter lang, voort met een snelheid van tien meter per dag. Om alle moeilijkheden te ver mijden kunnen automobilisten de komende maanden het beste over Rijksweg 20 rijden. Het autoverkeer uit Kethel, Groe noord en Holy zal met grote borden bij de opritten naar de rijksweg verwezen worden. Ook op de 's-Graveiandseweg, Hor- vathweg, Koemarkt, Oranje straat en Nieuwe Haven komen verwijsborden te staan. Bewo ners van west worden verzocht gebruik te maken van de Burge meester Knappertlaan. belasting voor de rijksweg, maar de politie zal bij de op- en afrit ten regelend optreden. Met stag natie moet echter altijd reke ning worden gehouden. Speciale problemen scheppen de bussen van de RET en de auto's van Noord naar Nieuw land. Juist voor die weggebrui kers zijn noodvoorzieningen ge troffen. Het autoverkeer van Groenoord naar Nieuwland- West krijgt ruimte op de Nieu we Damlaan tussen de spoor wegovergang en het plein op de westelijke helft, zij het slechts één rijbaan. Voor het autoverkeer van Groenoord naar Nieuwland- Midden wordt speciaal een noodweg aangelegd van de Nieuwe Damlaan naar de Schimmelpennincklaan over het parkeerterrein van de nieuwe flat. Deze weg is slechts in één richting te gebruiken. Deze noodstraat is vooral bedoeld voor de RET-bussen, die wel in twee richtingen mogen rijden. Op de ventweg van de Van Haarenlaan komt aan de noord kant een stopverbod en eenrich tingsverkeer. De bewoners van de flats tus sen de Johan de Wittsingel en de Van Haarenlaan dienen dus een blokje om te rijden, terwijl ze bovendien een stuk parkeer ruimte kwijt zijn. Op het afge sloten deel van de Van Haaren laan vinden ze vervangende parkeergelegenheid. Voor fietsers komen geen wij zigingen. De rijwielpaden langs de Van Haarenlaan en Nieuwe Damlaan blijven intact, met een noodbrug over de sleuf bij het Nieuwlandplein, terwij! in te gengestelde richting de noodweg bereden kan worden. In de tweede en derde fase komt de ventweg langs de Nieuwe Dam laan ter beschikking van fietsers in beide richtingen. De routes van de bussen 53 en 54 en de RTM worden zo min mogelijk verstoord. Het is echter onvermijdelijk dat er wijzigin gen komen. Ook enkele haltes zullen moeten worden ver plaatst. De RET zal een nauw keurige omschrijving van de wijzigingen bekendmaken. De Frankistelling werkt nu al in de Nieuwe Damlaan. Uij bereidt het leggen van het hoofdriool voor. De gemeente doet een drin gend beroep op alle autobe stuurders zich aan de omleiding via de rijksweg te houden, om dat anders een chaos ontstaat rond het Nieuwlandplein. Dit betekent weliswaar een zware (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De ingebruik name van de nieuwe vleugel van het politiebureau aan de Lange Nieuwstraat wordt ge vierd met een open huis voor alle Scmeiammers. Het politie bureau staat open van woens dagavond 7 maart tot en met vrijdagavond 9 maart van half zeven tot half tien. Zaterdag kan iedereen het bureau van tien uur 's ochtends tot vier uur 's middags bekijken. In de nieuwe vleugel, die ach ter het bestaande stuk aan de Lange Nieuwstraat is gebouwd, zijn de schietbaan, de kantine, het archief, de herkennings dienst en de afdeling „vreemde lingen" ondergebracht. Het pu bliek kan tijdens het bezoek aa 1 het politiebureau bij de opspo - ringsdienst vingerafdrukken la ten maken, die mee naar hu genomen mogen wor-den. Een echte rondleiding word niet gegeven. De beste „bezicht. gingsroute'" wordt met pijle aangeduid. Bij sommige af d elm - gen staan politieagenten, die zo nodig iets kunnen uitleggen. Het open huis wordt georgani seerd door de adjudanten J. vat Biezen, C. Gunnewegh en H Karei. Dinsdagavond mogen ge nodigden en oud politie mensen het gebouw bezichtigen (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM In het Zolder theater in de Teerstoof treedt zaterdagavond het Krisis Kaba ret op met 't programma „Nu.... en andere grappen". De cabaret groep bestaat uit Lars Boom, Rose Thesing, Ellis van de Meu- len en Jan Willem de Ruiter. Rudie de Wolf zorgt voor het muzikale gedeelte. De teksten van deze cabaretgroep wijken duidelijk af van het traditionele cabaret. Ze worden voorname lijk door Lars Boom en Rose Thesing in elkaar gezet. Lars Boom heeft al naam gemaakt, omdat hij samen met Seth Gaai- kema de tekst voor zijn pro gramma De Tien Geboden schreef. De voorstelling begint zaterdagavond om 9 uur en de toegangskaarten kosten ƒ4,50. Zaterdagmiddag speelt in het Zoldertheater Jan de Noord met het programma Bertha en de Oelewapper. Dit is een verhaal voor kinderen van 4 tot 12 jaar. Bertha en Joepie gaan varen op de Blauwe Dubbelzee, waar hun brombootje zinkt. Zo komen de twee kinderen terecht bij de Oelewappers, een vrolijk volkje dat veel oelt en wapt. Na ongeveer een uur bij de Oelewappers te zijn geweest, is het bootje op onverklaarbare wijze hersteld en kunnen Bertha (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM In het club huis De Doele is vrijdagavond 2 maart discobal, afgewisseld met het spelen van bingo. Deze avond is bestemd voor tieners. Zaterdagmorgen om half twaalf kunnen de zes tot twaalf jarigen in het clubhuis handenarbeid komen doen. daarna wordt een spannende film vertoond. De kosten voor het bekijken van de film zijn één gulden. Voor de jeugd vanaf twaalf jaar is er om drie uur zaterdag middag sociëteit. Daar kan wor den gedanst en gebiljart Ook wordt de voor de jongeren al -eJtdaiuc fdm nog een keer en Joepie weer1 naar huis terug. De kindervoorstelling begirt oir. half drie. Kaarten kosten eer. rijksdaalder. (Van een onzer verslaggeefsters,» SCHIEDAM In het woning centrum aan de Louis Ramae- kerstraat is vannacht ingebro ken. De dieven stalen een stereo bandrecorder met twee boxen, drie cassetterecorders, 20 casset tebandjes en zes grote banden. Ze drongen het gebouw binnen, nadat ze een niet goed afgeslo ten raam hadden opengemaakt. In een opengebroken bureau vonden ze de sleutels van alle andere kasten, die dan ook. wer den onderzocht. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Rotterdam se zandstraler A. van Vessem (39 jaar) is dinsdagavond na een bedrijfsongeval bij de Schiedam se werf van Wilton Fijenoord verdronken. Hij was met zijn halfbroer, de 33-jarige straler J. K. de huid van de Noorse tanker Anmaj aan het gnt- stralen. Plotseling viel het plat form, waarop de mannen aan het werk waren, veertien meter naar beneden in het water. De heer J. K. wist zich zwemmend in veiligheid te brengen. Het lichaam van de heer Van Vessem zonk en kwam niet meer boven. Onmiddellijk na het gebeuren kwamen de duikploeg van de Rotterdamse brandweer en de rivierpolitie in actie. Tot 2 uur 's nachts is naar het lichaam gedregd. Omdat niets werd ge vonden is vanmorgen dit werk voortgezet. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeval. Vermoedt wordt dat de stalen verbinding tussen de kraan en het platform is bezweken. ♦v'ondc -nerken 0 Tjcmnes i w

Het Vrije volk | 1973 | | pagina 3