e neemt initiatief D over Nijmegen worstelt óok met Èmpeo 4Ze willen het karwei gauw Politie introduceert lawaaimeter Lege stoelen in de linkse fractie Goedkoper water voor kleinverbruiker bepaalt minister HULSt BEHANG heeft het Andere route bus 54 door Nieuwland 4 jJQvanderwaal SAC bijeen voor subsidie jeugdwerk Bij 't spelen ernstig gewond Centrum voor daldozen voorziet in behoefte Raad voor sociaal raadsman Auto gestolen Zoekt U een echt apart behang Opnieuw inbraak in vormingscentrum Onvoorzichtig gekeerd: botsing Keet in brand Uw ADVERTENTIE Itr is-' (Van een onzer verslaggeefsters) -^SCHIEDAM Als de burgemeester het niet uitdrukke- lijklhad verboden, was de gemeenteraad gisteravond een wfelgemeende ovatie van de publieke tribune ten deel ge vallen. Het bleef nu bij wat aarzelend handgeklap, toen clë 'gemeenteraad besloot de Schiedamse kinderdagverblij- ,<van Katja en Bambi uit de financiële nood te helpen. - Na druk heen en weer gepraat bleek, op de heer Knip- scheer van' de SGP na, ieder raadslid bereid ten bate van de kindercrèches een greep in de gemeentekas te doem Het initiatiefvoorstel van D'66 werd door het gemeentebestuur overgenomen en zonder stemming aanvaard. Het dreigen de éluitingsgevaar voor de beide kinderdagverblijven is nu geweken. Een overvolle publieke tribune luistert naar de gemeenteraadsdebatten over de subsidiëring van kinderdagverblijven. PASFOTO'S Direct klaar Geen animo bij uitvoerders voor de aula Bt Schiedam - Broersvest 85- tel. 010-269702 SCKIEDRM Voor al uw verlichting-sterco-app. klenren-T.V. In een DAGBLAD zit u goed met SM. «ér- Sa ^DINSDAG 27 MAART 1973 HET VRIJE VOLK PAGINA 15 krijgen subsidie "i Het voorstel van het gemeen tebestuur gaat in feite verder dan bet initiatiefvoorstel van D'6ê. Een gemeentelijke commis sie is al begonnen met het be studeren van de problemen van de kinderdagverblijven. In deze commissie hebben de wethouder van Sociale Zaken, de burge meester, de directeur van de Spéciale Dienst, de chef afdeling financiën en de gemeentelijke accountant zitting. Speciaal de financiële problemen van de twee dagverblijven zullen nader worden bekeken. Om uit de directe moeilijkhe den te komen geeft het college vari'B W subsidie voor alle kinderen, waarvan de ouders de dagprijs van de crèches niet kunnen opbrengen. Het gemeen tebestuur beoordeelt dan of het Verblijf in de kinderdagverblij ven noodzakelijk is. De subsidie bedraagt ten hoogste het ver schil tussen de dagprijs en de eigen bijdrage. Deze regeling wordt zo nodig met terugwer kende kracht tot 1 september 1972 toegepast. Pas nadat Gede puteerde Staten aan dit besluit hun fiat hebben gegeven, kan de subsidie daadwerkelijk worden verleend. Zo spoedig mogelijk, beloofde het gemeentebestuur de raad gisteren, komt er een definitieve regeling voor de subsidiëring van kinderdagverblijven. Een termijn wil het college niet noe men, omdat- eerst onderzoek moet worden verricht in andere gemeenten. Bij de definitieve regeling hoort ook een verorde ning op de kinderdagverblijven. Op principiële gronden ver klaarde de SGP-er Knipscheer zich als enige tegen dit voorstel. Hij zei: ,.het gezin draagt de verantwoordelijkheid voor de kinderen. In een dagverblijf ver vreemden de kinderen van hun ouders. Daarom vind ik het be talen van een crèche niet nood zakelijk. De vrouw hoeft niet .v..V-C.' r mmm mee te werken aan de vermeer dering van het inkomen. De vrouw hoort thuis." Net als toen het subsidie- voorstel in de Sociale Advies commissie werd behandeld, wa ren gisteren de belangstellenden weer in grote getale komen op draven. Speciaal voor hen werd het agendapunt naar een vroeg tijdstip verplaatst De directrice van het kinderdagverblijf Katja was tevreden met de beslissing van de gemeenteraad: „Ik ben hier erg blij mee. Ik tob ai vanaf 1971 alleen. Het wordt tijd dat ik nu de steun van de gemeente krijg, zowel fi nancieel als moreel." De actie van de ouders is erg goed van de grond gekomen. Er zijn tweeduizend handtekenin gen van voorstanders van subsi die voor Katja verzameld. Ook is een kleine enquête gehouden over het kinderdagverblijf. De reacties daarop waren zonder uitzondering positief. '(Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Net als Schie dam worstelt ook Nijmegen met de stadsontwikkeling Brederode/ Empeo. „Laat de gemeente Nijmegen RU aan Empeo betalen wat de kosten zijn geweest voor het on derzoek van de benedenstad. Ban kunnen we met een schone iel beginnen: Iedereen heeft ge lijke kansen en bovendien wordt duidelijk, wat de kosten nu pre cies zijn geweest." .Dit staat in een brief die de Verenigde Bedrijven Tiemstra aan de Nijmeegse raad heeft ge steurd. Tiemstra probeert via z'n brief een einde te maken aan 8e-„aan Empeo toegedachte mo nopolistische positie." Tiemstra vreest met name een ramp voor de Nijmeegse bouw wereld ais alleen Empeo de be nedenstad in de oude glorie mag herstellen. "Van de zijde van Empeo is meegedeeld, dat waar mogelijk Nijmeegse bedrijven betrokken zullen worden bij de uitvoering. In Schiedam zit men-met de zelfde Empeo-problemen. Ook hier heeft Empeo intussen toe gezegd dat Schiedamse bedrij ven zullen worden ingeschakeld Wijlde uitvoering van de binnen stadsplannen. 'De Schiedamse raad moet in mei beslissen of men met Empeo definitief in zee gaat. Van .een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM Sinds gisteren rijdt;bus 54 (ringlijn door Schie dam-Nieuwland) tijdelijk een andere route. Komend vanaf het station Schiedam wordt de nor male route aangehouden tot de Aleidastraat bij de Vlaardinger dijk. Vandaar rijdt bus 54 via de Vlaardingerdijk, Nieuwe Dam- Jaan, Burg. Honnerlage Grete- laa*n,,iP. J. Troelstralaan, Burg. van Haarenlaan, Burg. Kn®p- pertlaan en verder via de nor male route. "De haltes Burg. Honnerlage Gretelaan bij de Vlaardinger dijk, Burg. van Haarenlaan vóór de Buys de Beerenbroucklaan, deJüeuwe Damlaan bij de Burg. van Haarenlaan en Vlaardinger dijk voorbij de Rembrandtlaan komen tijdelijk te vervallen. -jEen tijdelijke halte voor bus 54,wordt geplaatst op de P. J- ifoelstralaan bij de Burg. Hon gerlege Gretelaan. trouwreportages, zwart-wit of kleur Foto-optiek jjwnbrancitlaar» 83. Schiedam, «Woon 26.43.74. Begrafenisondernemers mijden uitvaart-aula (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De nieuwe, zo moderne aula op de Alge mene Begraafplaats in Schie dam staat te vaak op non- actief: er wordt bij begrafenis sen maar weinig gebruik van gemaakt. De animo bij begrafenis ondernemers om de aula aan de familie aan te raden, is zon der meer nihil. En dat ondanks het feit dat bij een gewone ter aardebestelling, de aula geen cent extra kost. Waarnemend-opzichter van de begraafplaats, de heer C. H. van den Bout, wijt de matige belangstelling voor de aula, de bouw ervan heeft de gemeente 800.000 gulden gekost, aan de negatieve houding van de be grafenisondernemers. Hij zegt: „De uitvoerders hebben er te veel werk aan. De aula houdt een half uur langer op". Vanuit de begraafplaats is enige tijd geleden geprobeerd een bijeenkomst te beleggen met de begrafenisuitvoerders. Maar zonder succes. De heer Van den Bout: 4,En juist de uitvoerders kunnen er wat aan doen. Ze kunnen de aula onder de aandacht van de mensen brengen. Maar ja... ze willen het karwei gauw klaren." Begin april 1971 bijna twee jaar geleden dus werd de aula officieel in gebruik ge nomen. Een kwart eeuw aan houdende discussie en kasten vol ontwerpen waren eraan vooraf gegaan. De uiteindelijke blauwdruk was modem en revolutionair: geen pijnlijk strak pand, maar een geraffi neerd uitgewerkt driehoeks thema met overal kleine ver rassingen in de afwerking, zo wel binnen als buiten. Ook de teraardebestelling via de aula van de begraaf plaats kwam in een ander jasje. Geen begeleiding meer van de overledene tot aan de groeve, maar afscheid in de aula. Maar al die moderne opvattingen, hebben de begra fenisuitvoerders toch niet kun nen vermurwen. De heer Van den Bout: „Het gaat zo van uit de auto, dan achter de auto en naar het graf'. Ook de beide andere moge lijkheden om van de aula ge bruik te maken het enkele dagen opbaren van de dode, als er thuis weinig plaats voor is en het condoleren na afloop van de teraardebestelling worden maar nauwelijks benut. Het opbaren kost vijfen zeventig gulden, ongeacht het aantal dagen en voor de con doleance na afloop moeten alleen de prijzen van de con sumptie betaald worden. „Op het totaalbedrag van zo'n be grafenis maakt dat toch niets uit", voegt de heer Van den Bout er aan toe. Tot nu toe gaat van het totaal aantal begrafenissen, zeventien a achttien percent via de aula. „En dat is toch zonde van zo'n gebouw, dat zo kost baar is en nu aan zijn doel voorbijstreeft", zegt de heer Van den Bout. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Sociale Ad viescommissie vergadert donder dag 12 april over (onder andere) het subsidiebeleid ten aazien van het bijzonder jeugdwerk. Het voorstel om het bijzonder jeugd werk te subsidiëren met dertig duizend gulden is door de ge meenteraad terugverwezen voor behandeling in de commissie. In de Sociale Adviescommissie hebben verschillende jeugdorga nisaties zitting, zodat die com missie een ter zake kundig oor deel kan vormen. Als de S.A..C het gemeentebestuur over de subsidiering heeft geadviseerd, moet de gemeenteraad in de aprilvergadering een laatste oor deel over het voorstel geven. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De gemeente raad is gisteravond unaniem ak koord gegaan met het voorstel per 1 mei een full-time Schie damse sociaal raadsman te be noemen. Sinds één jaar werkt een Rotterdamse sociaal raads man een paar dagen per week in Schiedam. Zijn werk was een experiment. Na dit proefjaar is gebleken dat Schiedam duidelijk 'n eigen raadsman nodig heeft. De wet houder heeft al enkele kandida ten voor de functie op sollicita- tiebezoek gehad. Als de geleende raadsman van Rotterdam per 1 mei vertrekt, hoeft niet te wor den gevreesd voor 'n „vacuum". De nieuwe raadsman zal in ver schillende wijken van Schiedam spreekuur houden. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Fiat van de 42-jarige machinist A. V. is af gelopen weekeinde gestolen. De auto, met kenteken 79-12-EK stond geparkeerd aan de Lange Achterweg. De eigenaar heeft bij de politie aangifte gedaan van de diefstal. m. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Met dit apparaat gaat de politie volgende week op pad om naar bromfietsen te speuren die te veel herrie produceren. Het toestel meet het aantal decibellen geluld, dat een bromfietsuit- Iaat maakt. De politie is van plan bet geluidmeetapparaat te ge bruiken in combinatie met de 'rollenbank', die de maximumstelheid van brommers vaststelt. .Meestal", meent de Schiedamse politie, 'rijdt een bromfiets die erg veel herrie maakt ook te hard'. De aanschaf van de 'lawaaimeter' heeft de gemeente tweedui zend gulden gekost. De politie hoopt dat van deze introductie van het apparaat een preventieve werking uit zal gaan. In de komende weck kan elke Schiedammer z'n brommer op het apparat laten me ten. De bromfielscigenaar krijgt dan een briefje mee naar huls, waarop slaat hoeveel decibellen herrie zijn brommer veroorzaakt. De bromfietsers kunnen voor deze gratis meting de hele weck b|j het hoofdbureau van politie aan de Lange Nicuwstraat terecht. Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM De PvdA-er H. M. Wierda is gisteravond niet komen opdagen voor z'n instal latie ais nieuwbenoemd gemeen teraadslid. Hij heeft de burge meester schriftelijk laten weten dat hij „wegens bijzondere om standigheden" was verhinderd. Zijn afwezigheid viel samen met het ontbreken van fractieleider P, Boschman. Deze laatste heeft meegedeeld, dat hij om „per soonlijke redenen" niet aanwe zig kon zijn. Er wordt beweerd, dat de af wezigheid van de twee socialis ten een blijk is van nieuwe moeilijkheden m de PvdA/PPR- fractie. Volgens geruchten ziet Boschman m de jongste moei lijkheden aanleiding om het voorzitterschap van de linkse fractie op te geven. Met name de houding van z'n fractie over het voorstel van D'66 over open baarheid zou het oreekpunt zijn. Feit is dat D'66 aan het begin van de verge 'ertng het voorstel van de agenda haalde. Het onderwerp kwam ook later niet meer ter sprake, omdat we gens tijdgebrek het voorstel van het gemeentebestuur over open baarheid van commissievergade ringen niet meer kon worden behandeld. De afwezigheid van de heren Wierda en Boschman had tot gevolg dat een linkse motie over het huurharmonisatiebeleid van minister Udmk geen meerder heid van stemmen wist te ver overen. Met 17 tegen 17 staakten de stemmen en werd de motie tot de volgende gemeenteraads vergadering verdaagd. Woensdagavond 4 april verga dert de gemeenteraad over de overgebleven agendapunten: krediet voor ombouw van par- keermeters, voorstel de plastic vuilniszak te handhaven, ver- plcegtarieven gemeentezieken huis, statutenwijziging SRJJ, openbaarheid van vergaderingen en het rapport van de commissie ad hoe „Van Beethovenpiein". 'WWi Boschman en Wierda schitterden door afwezigheid. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De watermil joenen teren verder in. De mi nister van Economische Zaken is niet akkoord gegaan met de door Schiedam voorgestelde tariefsverhoging voor het drinkwater. De reductie die de gemeente dit jaar geeft aan de kleinver bruikers, moet niet twintig maar tig maar dertig percent zijn, zegt dertig percent zijn, zegt de mi nister. Voor 1974 houdt de minister vast aan een reductie van twin tig in plaats van tien percent en voor 1975 aan tien percent in plaats van geen reduktie, zoals de gemeente zich dat had voor gesteld. Geschat wordt dat door de verhoging van de reducties, de watermiljoenen met nog èen miljoen zullen krimpen, zodat er nu negen miljoen voor de bevol king overblijf'. Voor de afkoop van liet goedkope drinkwater contract betaalde Rotterdam vorig jaar veertien miljoen gul den aan Schiedam. Ruim vijf miljoen vloeit nu weg door re ducties aan cle waterverbruikers. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Bij het spelen op het talud langs rijksweg 20, ter hoogte van de Overschiese straat, heeft een jongen een ern stige hersenschudding en inwen dige kneuzingen opgelopen, toen het eigengemaakte karretje, waarmee hij omlaag reed, over de kop sloeg. De jongen, de 12- jarige R. H„ die op cle Parallel weg woont, is opgenomen in het gemeenteziekenhuis tVan een onzer erslaggevcrs) SCHIEDAM Opnieuw is in gebroken in het vormingscen trum Nieuwe Waterweg Noord bi| de 's-Gravelandseweg. Dit maal werden uit een enveloppe postzegels ter waarde van 60 gulden gestolen. Om binnen te komen sloegen de inbrekers een ruit kapot, die pas ingezet was na een inbraak dit weekeinde. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Door zijn wagen onvoorzichtig te keren is de 26-jarige automobilist H. D. in de Berkenrodestraat in botsing gekomen met een bromfiets, be stuurd door de 42-jarige mej. H. C. L. uit Rotterdam. De vrouw liep een hoofdwond op en is daarvoor behandeld in het Dijkzigtziekonhuis in Rotterdam. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Op het zand- lichaam bij de Zoomweg, vlak bij de grens met Vlaardingen, is vannacht door onbekende oor zaak een werkkeet van de firma Oisterwijk in brand geraakt. De keet brandde geheel uit. Broersvest S8, tel. 26.t7.l8 Nieuwlandpleio 57, tel. 70.11.68 ROTTERDAM De gemeen teraadscommissie voor Sociale Zaken heeft geen spijt van het experiment met een dagverblijf cn hulpcentrum voor dak- en thuislozen. Het centrum Van Speyk, dat sinds begin vorig jaar in een voormalig kerkge bouw aan de Linker Rottekade- hof is gevestigd, voldoet blij kens een rapport van het Cen trum voor Vrijwilligers aan een duidelijke behoefte. De commissie staat welwil lend tegenover een verzoek van het bestuur van het dagverblijf om van Van Speyk een defir'- tief project te maken. In mei loopt de subsidie voor het expe riment dat in juni 1972 al met een jaar werd verlengd, af. Of net dagverblijf voor dak en thuislozen zijn werk dan zal kunnen voortzetten, hangt voor een deel af, of de commissie voor Sociale Zaken op de lo pende begroting nog een gaatje kan vinden.

Het Vrije volk | 1973 | | pagina 1