Speelwerktuigen terug in Ridderkerksestraat Optimisme bij Co-op Nieuwe Waterweg Raadslidmaa tschap klerebaantje Bolmers dringt WF-automobilisten terug in gareel werkwinkel Daling aantal woning zoekenden Minder spaargeld op bank 10.000e /12.500e! eurotax Is dit uw lieverdje? SPORTHAL MARGRIET Consumentenbeurs Top-form-meubeien „De Stam" Brandweer duikt in containers Zoetwaren- winkelier Verhulsdonk: IS Tl en ander op de hoogte wor den gebracht. Puttershoeksestraat geen verandering Door HANS VAN DER SLOOT SCHIEDAM Hst lijkt wel alsof Verhulsdonk de laatste tijd minder vrolijk is. Sterker nog: Verhuls donk oogt tegenwoordig vaak uitgesproken zorge lijk. Zelfs als hij bezig is in zijn chocolaterie. Die chocolaterie is het ene bestanddeel van de openbare verschijning „Verhulsdonk". Zijn vvd- raadslidmaatschap is hei andere. fltE: Nog geopend tot en met zondagmiddag 15 april, sluiting 6 uur Tijdens de iaatste beursdagen verwachten wij talrijke bezoe kers, waaronder de Geschenken en verrassingen w.o. 300.-) beschikbaar gesteld door fauteuil (winkelwaarde Voorts muziek - shows - amusement Toegangsprijzen volwassenen 2.- p. persoon Kinderen tot 12 jaar 1.- p. persoon Route naar Sporthal vanuit de stad Troelstralaan of Rijksweg 20 (afslag Schiedam/Kethei) ONS ADVIES voor een gezellig avondje-uit: Wèg van de T.V.naar de Inhabé!! ZATERDAG 14 APRIL 1973 HET VRIJE VOLK PAGINA 9 {Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Put- tershoeksestraat in de Gor zen blijft het eerste half jaar zoals hij nu is: stoepen aan beide zijden van de rijweg ell tweerichtingsverkeer. Het gemeentelijke plan om van deze straat net als de Ridderkerksestraat een speei-parkeerplaats te ma ken, wordt voorlopig in de jjskast gestopt. Eerst wil men kijken hoe dc huidige proef in de Rid derkerksestraat uitpakt. In juni of juli zal de verkeers- commissie gaan uitmaken wat er ten aanzien van hei de straten gaat gebeuren. Dc bewoners van de Puttcrs- hoeksestraat krijgen binnen kort een brief van de ge meen te waarin ze van een (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Co-op Nieuwe Waterweg blijft groeien. Van opheffing is geen sprake. In de onlangs gehouden algemene ledenvergadering heeft directeur Van der Lee nadrukkelijk geve zen op de goede gang van zaken m het, lopende boekjaar. „Voorzover nodig kan op deze wijze nog eens worden aange toond, dat publikaties over Co-op Nederland en Co-op U.A. niet in het minst betrekking hebben op onze zelfstandige B-co-operatie. Geen inkrimping van ons win- kelapparaat, maar een gestadige uitbreiding, die nog voor Pasen haar hoogtepunt bereikt in de opening van een supermarkt in Maassluis", aldus de heer Van der Lee. By cte Co-op Nieuwe Water weg is schaalvergroting aan de orde van de dag. „Wij zien 1973 met groot vertrouwen tegemoet", zegt Van der Lee. Volgens het jaarverslag van de Co-op Nieuwe Waterweg blijven de omzetten zich de laat ste jaren gunstig ontwikkelen. In het vorig jaar steeg de omzet met meer dan anderhalf miljoen gulden. In vijftien Co-op winkels steeg de omzet in de sector le vensmiddelen met elf procent. De omzet van dc groenteafdeling daalde, omdat die afdeling werd opgeheven. Ook het jaarverslag laat, om trent de toekomst optimistische geluiden tos. Men venvacht dat de omzetstijging dit jaar onge veer vier miljoen gulden zal be dragen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schiedam- se brandweer gaat binnenkort in ieder geval binnen een maand trainen .-n de oefen containers op de werf De Nieuwe Waterweg. Het was de bedoeling begin dit jaar al met de brand- training in deze containers te beginnen, maar het tijdstip moest steeds verschoven worden vanwege het onverwachte druk ke werk bij de brandweer. De containers zijn door dc werf De Nieuwe Waterweg gratis ter be schikking gesteld en gerepareerd. In deze containers zullen de brandweerlieden moeten wennen aan de hete terugslag van vlam men. Dat is belangrijk voor het blussen van scheepsbranden. I3utt erslioel ksestraat zoals hij is In de gemeentelijke verkeers- commissie is deze week uitvoe rig gesproken over de proef m de Ridderkerksestraat. Het lijkt nu wel uitgesloten dat de/e straat ooit een volledige speel straat zonder auto's zal worden. Wethouder Bolmers daarover „Speciale speelstraten behoren tot de onmogelijkheden. In heel Schiedam. De omwonenden kun nen er ontzettend veel last van ondervinden. Een' speelstraat geeit alleen maar moeilijkheden". Veel bezwaar had het vei - keerscommissielid Tiny Krikkc- Hein tegen het feit dat Gemeen tewerken direct na enkele klach ten van omwonenden alle speel werktuigen uit de Ridderkerkse straat had laten weghalen. Tjr meer daar de proef met dc Rid derkerksestraat tot juni/juli zal duren. Volgens de heer Van Bogeryen van Gemeentewerken zullen de speelwerktuigen echter binnen kort terugkeren. Maar dan op de kop van Ridderkerksestraat, bij de Bommelsestraat. Eerst zal het trottoir hier nog moeten worden aangepast. De witte steentjes die in de Ridderkerksestraat z.itn gelegd, om de automobilisten niet te dicht op de woningen te laten parkeren, zijn geen succes geble ken. Er wordt te vaak overheen geparkeerd zodat er voor de be woners weinig loopruimte over blijft Een ander bezwaar somde po litiecommissaris Van der Haagen op. Hij vond dat m de speel- strook vaak smeer van auto's ligt. „Een zwarte vieze toestand en niet zo leuk voor de kinde ren om daarin te moeten spelen", aldus de commissaris. In zijn chocolaterie heeft Verhulsdonk nog immer ple zier. Dat is duidelijk voar iedereen, die hem bezig ziet met het pijnlijk nauwkeurig rangschikken van de zoetwa ren. Met die chocolaterie raat het in tegenstelling tot vele andere, öriiiedamse midden- standsbedrijven dan ook voortreffelijk. Binnenkort gaat Verhulsdonk in een ruimte achter zijn winkel zelfs <elf bonbons maken ten overstaan van zijn klanten. Want Ver hulsdonk weet onder de hand wat. de mensen lusten en dat oude ambachten het op kleine schaal voortreffelijk doen. En bovendien was de knibbelarij van de grote Nederlandse sui kerwerkers hem allang een doom in het oog. Met zijn raadswerk gaat het echter minder goed. Het is al lang geleden dat Verhulsdonk met zijn vindingrijke kwink slagen de spanning of ver veling van de gemeente raadsvergaderingen doorbrak. Van Verhulsdonk komen geen grappen meer en het instru ment waarmee hij bij voorkeur de confessionelen om de oren mepte, de Petrus Canisiusbij- Verhulsdonk: 'Liberaal in hart en nieren'. bel, ligt al maanden onge bruikt op de kast. "Slijtage", zegt Verhulsdonk zelf. "Ik zit nu twaalf jaar in de gemeenteraad en in de tijd is de materie zoveel ingewik kelder geworden dat ik er soms niet meer bij kan." Tussen de bonnen voor suikerwerken vist hij een briefje tevoorschijn: het lijstje van commissies waarmee de gemeenteraad te maken heeft. Het zijn er flink wat. Een rij namen die twee velletjes papier in beslag neemt. "En dan", zegt Verhulsdonk, "de raadsstukken van tegen woordig eisen stuk voor stuk een grondige bestudering, die alleen door de allerbegaafstert nog maar -op te brengen is. Maar ik ben maar een middel matig geval." En even later: "Mevrouw de Waard heeft ge zegd dat een raadslidmaatschap nog kortgeleden een erebaan tje was. Tegenwoordig ben ik geneigd te zeggen dat het een klerebaantje is". Helemaal kan dat de oor zaak van het defait dat Ver hulsdonk momenteel omringt echter niet zijn. Die verdie ping van het raadswerk da teert tenslotte niet van een paar maanden geleden. Er is dan ook meer. Verhulsdonk: "Het hele po litieke werk is veranderd en eerlijk, daar heb ik wel eens moeilijkheden mee. Neem nou dat gedoe met al die actie groepen. De hele politiek wordt tegenwoordig onder het span doek uitgeknokt en daar heb ik, als liberaal de nodige pro blemen mee. Ik kom niet voor niets uit een partij waar de zaken liefst onder de sherry worden afgedaan en waar woorden als medezeggenschap en zo behoren tot een door anderen uitgevonden vocabu laire. Ons ligt dat niet zo". Voelt VerhulsdonK zich dan werkelijk zo liberaal? Verhulsdonk: "Jawel. Ik voel me liberaal in hart en nieren. Een beetje opportunis me kan voor mij geen kwaad. Ik zie graag de betrekkelijk heid van alle dingen en dat vind je in de vvd het sterkst terug. Voor een sterke druk van de achterban hoeven wd- politici bijvoorbeeld nooit te vrezen. Die kwesties in de par tij van de arbeid bijvoorbeeld waar de partijleden een wet houder kunnen dwingen om een wijziging in zijn beleid aan te brengen komen bij ons nooit voor". Nooit? "Nou ja, nooit is zo'n groot woord. In de wd wordt na tuurlijk ook wel een druk uit geoefend. Als ik iets fout doe word ik net zo goed op het matje geroepen cn toen we in dertijd met de partij van de arbeid en de communisten in één college zijn gaan zitten hebben we zoveel verwijten gekregen dat we tenslotte f™*h maar voor dat. programcollege hebben bedankt. Daarbij had de achterban een duidelijke invloed". Het lijkt, al omzeilt Verhuls donk dat omzichtig, alsof er tussen die uittreding en zijn veranderde houding in de ge meenteraad toch 'een verband bestaat. In ieder geval is ze ker dat Verhulsdonk na het aftreden van Jaap Ploutman wat zich ook verder in de fractie en in de partij afge speeld moge hebben in af nemende mate heeft blijk ge geven van zijn politieke origi naliteit. Verhulsdonk zelf houdt het echter liever bij andere redenen. "Ach", zegt hij, "het respect voor het college is tegenwoor dig een beetje zoek". En: "Het werken in de raad is tegen woordig een stuk moeilijker geworden dan vroeger, omdat je met al die wisselingen en ruzies gewoon met meer weet wat je aan do mensen hebt. Het echte raadswerk heeft te genwoordig plaatsgemaakt voor een nieuwe Schiedamse folklore. De beëdiging van een nieuw raadslid. Voor toeristen is dat natuurlijk verdomd leuk, maar het werken wordt er niet plezieriger op". i ^.4 77-ZO-RJ y V* \v is,-.- - (Van een onzer verslaggevers) SCHIED WI Wethouder Bolmers wil dat er een eind Komt aan het te hooi en te gras parkeren van auto's op de Juüanalaan door i werknemers van de werf YYilton-Fijenoord. Bolmers gaat er een brici over sehryven aan de Wilton-directie. I In de vcrkecrseonimissic werd deze in eerste instantie geopperd i om de WF-dircctic te vragen de kleine zij-ingang aan dc Juliana- j laan waarhij de auto's in grote aantallen staan, voor haar werkne- mers af te sluiten, zodat deze verplicht zouden zjjn hun wagens bij l de hoofdingang neer tc zetten. Maar wethouder Bolmers was het daarmee niet eens. Hij vond dat met deze maatregel de mensen benadeeld zouden worden die van het openbaar vervoer gebruik maken en die de dichtstbijzijnde bushalte via de zij-ingang bet makkelijkst kunnen bereiken Uit de discussies in de commissie bleek dat dc bewoners van dc Slachthuislaan in de directe omgeving van de Juüanalaan ook last hebben van auto's die in het wilde weg geparkeerd wor den, Politie-rommissaris Van der Haagen deelde hierop mee dat hij al aan B. cn YV. gevraagd heeft een parkeervrboö te mogen instel len voor dc onbebouwde kant van de Slachthuisiaan. Dat verbod zal gehandhaafd blijven tot er ter plaatse een aantal parkeerbon- men is gemaakt. GAB opent Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM In met opent het Gewestelijk Arbeidsbureau de Schiedamse werkwinkel aan de Korte Dam 6. In de werkwin kel kan iedereen grasduinen in mappen met vakatures in het gebied Nieuwe Waterweg Noord. Twee vrouwelijke personeelsle den kunnen het publiek met alle mogelijke informatie be hulpzaam zijn. Do werkwinkel is speciaal bedoeld voor de men sen, die geen zin hebben voor vrijblijvende inlichtingen om trent werkgelegenheid naar het GAB in Vlaardingen te reizen. Het Gewestelijk arbeidsbu reau Nieuwe Waterweg Noord heeft het initiatief tot de opzet van de werkwinkel genomen. Het GAB huurt de ruimte aan de Korte Dam. De inrichting van de werkwinkel is in handen van het Schiedamse departement van de Nederlandse Maatschap pij voor Nijverheid en Handel, omdat het GAB daar geen geld voor heeft. De heer Dirkzwager, vertegen woordiger van het departement zegt: 'Wij vonden het idee van een werkwinkel een goed voor stel. Daarom zijn we financieel te hulp geschoten. De bedrijfs- scholen van Wilton Fijenoord en A. de Jong vervaardigen een paar grote meubelstukken voor de werkwinkel. Veel andere Schiedamse bedrijven leveren financiële bijdrage. Aannemer Baron coördineert alle acties. Zo bieden wij een compleet inge richte werkwinkel aan. die het GAB kan gaan exploiteren.' De waarnemend directeur van het GAB zet uiteen waarom de werkwinkel in Schiedam is ge vestigd: 'De vestiging van het GAB aan de West vest werd der mate slecht bezocht, dat die per i januari is gesloten. Toch is het onze ervaring dat de ar beidsbemiddeling voor Schie dammers erg stroef verloopt, terwijl de arbeidsmarkt in Schie dam ook erg ongunstig is. Om deze redenen willen wij in Schie dam een werkwinkel met een open karakter vestigen. De men sen kunnen vrijblijvend inlich tingen krijgen. Ze hoeven zich met meteen te laten inschrijven', speciale speelhoek voor de kin deren, die met één van de ou ders meekomen. Er komt een fotokopieerapparaat te staan. Ook krijgt het publiek een spe ciale telefoon ter beschikking om de aangeboden baantjes meteen na te bellen. De werkwinkel wordt be mand door twee personeelsle den. die in dienst zijn van de gemeente Schiedam. Dit ge beurt, omdat het GAB over de hele linie kampt met personeels tekort. De twee vrouwelijke krachten die voor de werK- wmkei zijn aangetrokken, vol gen momenteel een introductie cursus op het GAB in Vlaardm- gen. De werkwinkel is de hele week. inclusief donderdagavond en zaterdag, geopend. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Het aantal Schiedammers dat by het bureau buisvesting staat ingeschreven, omdat ze op zoek zijn naar een huis, is in maart verminderd met 151 tot een totaal van 4.373 In maart heeft 'net bureau '141 ver gunningen afgegeven voor he' betrekken van Schiedamse hui zen, 32 daarvan gingen naar aan staande echtparen. Het bureau huisvesting heeft de vorige maand 87 vestigings vergunningen uitgereikt. Bij liet bureau staan nu nog 1128 per sonen ingeschreven, die in aan merking willen komen voor een vestigingsve gunning. Veertien honderd en één Schiedammers hebben in maart een bezoek ge bracht nan het bureau m de Westmolenstraat. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Bij de Spaar bank anno 1820 :n Schiedam is in maart ruim zeshonderdduizend gulden gespaard. Dat is twee honderdduizend gulden minder dan in maart 1973. Het gezamen lijk tegoed van alle spaander-; bedroeg eind maart 112 miljoen gulden. De aan de Spaarbank toever trouwde middelen en reserves waren eind maart voor 45.004,859,37 gulden belegd in ef fecten. voor tien miljoen gulden belegd in hypotheken en voor vijftig miljoen gplden in onder handse leningen, terwijl de on- belegde en de op korte termijn belegde gelden elf miljoen gul den bedroegen. Inhabé 73 SCHIEDAM Nog voor dc juf op school dit Schiedamse lie verdje de tafels kan aanleren, re kent h(j al op de telmachine. Wel zo eenvoudig, als dat ding toch voor het grijpen ligt. Hij houdt z'n stepje wel stevig vast, terwijl hij zit 'tc rekenen, want als de eige naar plotseling mocht opdagen Arie YVapenaar maakte deze foto. Ingelijst is hjj af tc halen aan het kantoor van HVV, Hoogstraat 76 in Schiedam. Het lieverdje van vorige weck is Gerrie van YVjjk, Korte Achter weg 4.

Het Vrije volk | 1973 | | pagina 1