spitse assistente ZON EN EEN BUI STORK-UJERKSPODR DIESEL Herdenking Tegen militairen Marokkaan in kort geding tegen woningbureau Verrassing Wie wil onze nieuwe coilega worden? mmm Jt C&>£ U tbzA \kmbde£i^0cf 92-110 3.50 (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Met de dood bedreigd werd Kees van Hom- bergh in de oorlog al zo vaak. Dat gebeurde in de Duitse kampen, die hij maar net overleefde. Nu, 28 jaar later, is het weer zover. 'Acryl polo in liquette stijl flS2-167 l§. Denim salopette met kontrast stiksels en B.B. ruitjes garner,ng'g^g| 1^2^167 AQ- Katoenen T-shirt in frisse kleuren. 152*70 3,50 "Dune Buggy" salopette rnetgeborduurd voorpand Diverse felle kleuren 152-167 4Qr 116-146 sa'opefte 116-t46 e' mmm Katoenen bloes in B.B. ruitjes. 92-110 1Qr Salopette in denim. 92-UO 15. Katoenen T-shirt in felle kleurtjes. 'nKatoenenT shirt in liquette stijl. 74-86 Salopette in fantasie Denim salopette strepen. Polyester, met applikatie. 92-110 20- 74-86 25- EINSDAG 22 ME! 1973 HET VRIJE VOLK PAGINA 16 Oud-vei rzetsman met de dood Iemand, die zegt te spreken namens de Nieuwe Orde wat dat ook zijn mag probeert de 52-jarige oud-verzetsman alsnog klein te krijgen. Dat Van Hom bergh. aan het gruwelijke kamp syndroom lijdt, en daarom niet meer in zijn meubelfabriek mag werken, is blijkbaar niet genoeg. Op de herhaalde telefonische bedreigingen heeft de Tiiburger de laatste dagen echter lakoniek gereageerd met: „Om nou te voorkomen dat je me mist, van avond ben ik niet thuis, maar anders wel. Je hebt het gemak kelijk, de gordijnen zijn open en de lamp is aan. Ik verwacht je.'' De bedreigingen begonnen na dat Van Hombergh twee weken geleden met de dodenherdenking ingreep, toen voor het derde achtereenvolgende jaar een voormalige Zwart Frouter een krans legde bij het Tilburgse monument voor de gevallenen. Zwart Front was een groep Ne- Raat islid op de vuist met agent: 4 maanden cel (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Wie een maatschappij-kritische instelling heeft en zich tegen de samenleving afzet, kan ongetwijfeld een nuttige taak verrichten. Wie echter in zijn strijd voor de onder drukten gaat provoceren en met een stukgeslagen bierglas op een politieman probeert in te hakken, schiet z'n doei finaal voorbij. Dan doet men z'n politieke doel stellingen geweld aan.'' Deze stelling poneerde de Rot terdamse officier van justitie mr. A. C. 't Hart gisteren in de zaak tegen raadslid-projectleider Gerard S. (31) uit Vlaardingen, die op 8 apri! tijdens moeilijk heden in sociëteit Assuranturix in de kraag was gepakt. Volgens het raadslid zelf niet in de kraag maar in z'n haren en z'n baard, want de politie zou allesbehalve zachtzinnig zijn opgetreden. De politie was te huip geroe pen, omdat Gerard S. vroeger raadslid voor D*66, nu onafhan kelijk en enkele anderen zich wederrechtelijk zonder lid maatschapskaart in de sociëteit bevonden. Vijf „ongewenste" be zoekers vertrokken al dan ni'et onder zachte drang, het raadslid wilde van geen wijken weten. „Al halen jullie er twintig agen ten bij", zo zou hij hebben ge roepen. Agent G. van Brake! daar over: „Toen ik Gerard S. naar buiten wilde geleiden, gaf hij een vuistslag die ik kon afwe ren. Daarop sloeg hij een bier glas stuk en stak daarmee in m'n richting. Ook die siag heb ik af kunnen weren. Er is daarna een vechtpartij ontstaan, waarbij Gerard S. me geschopt heeft". Met behulp van enkele andere politiemannen kon het raadslid ten siotte, met ontbloot boven lijf, in een busje worden ge werkt. Onderweg vernielde hij een ruit om er uit te kunnen springen. Het raadslid daarover: ..Terwijl ik aan de buitenkant van het politiebusje hing, gingen ze steeds harder rijdpn. Dat was gewoon een poging tot moord. In een bocht ging het wat langza mer. Toen ben ik er afgespron gen en er vandoor gegaan". Gerard S. ontkende dat hij zich wederrechtelijk in de soos bevond, dat men hem bevolen had te vertrekken, dat hij het stukgeslagen bierglas had ge hanteerd ('t is gewoon op de grond gevallen") en dat er moei lijkheden in Assuranturix wa ren: „Geen aprake van. De poli tie heeft ze zelf veroorzaakt". De twee uur durende behan deling van deze zaak door poli tierechter mr. J. C. van Pantha- leon baron van Eek liep uit op een spelletje nietes-welles, waarbij Gerard S. alle gelegen heid kreeg zich tegen de maat schappij, de overheid en vooral de politie af te zetten. De officier gewaagde van een zekere terreur, die Gerard S. te voren ook al in andere gelegen heden zou hebben uitgeoefend. Mr. 't Hart kon het niet anders zien dan een soort straatvech tersmentaliteit. Hij efste vijf maanden gevangenisstraf, waar van drie voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Gerard S: „Ik heb geprovo ceerd, ik zal blijven provoceren en ik hoop dat nog veel meer mensen dit zullen gaan doen. Ze zeggen, dat ik een lastig manne tje ben. Nou, als dat zo is, dan ml ik dat ook blijven. Ik heb geen enkel vertrouwen in deze maatschappij". De politierechter was in te genstelling tot het raadslid van mening, dat de vele getuigen verklaringen op de essentiële punten wel met elkaar in over eenstemming waren. Hij veroor deelde Gerard S., die zich onder meer ook aan vernieling en bezit van drugs schuldig gemaakt zou hebben, tot vier maanden, waar van twee voorwaardelijk. „Uw optreden in Assuranturix heeft niets, maar dan ook niets met uw doelstellingen te maken gehad", aldus de politierechter. Gerard S. verklaarde nog hoger beroep, bij het gerechtshof in Den Haag, te zullen overwegen. Kees van Homberah: „De gordijnen zijn open." derlandse fascisten in de Twee de Wereldoorlog. Nadat de kransen waren ge legd stapte Kees van Hombergh naar voren. Hij liep in militaire pas naar het monument, pakte de krans met de opschriften „Oud-strijders" en „Prinses Ire- nebrigade" op, liep model verder en legde de krans achter het monument. Terwijl de gezichten van de aanwezigen wit wegtrok ken. stapte Van Hombergh, de vuisten gebald, op de burge meester toe en zei: „Ja heren, u kunt gaan, de show is voorbij." Zo. dat iedereen het horen kon. Ook ex-Zwart Fronter D. Hobbeler. die nog steeds zijn oude idealen verkondigt en zegt: „Weldenkende mensen respecte ren deze opvatting van mij." Ook T. de Kort, die samen met Hobbeler de krans legde en die als bevrijder van Tilburg ge vierd wil worden, maar er toen niet eens bij was. Dezelfde man werd voorzitter van de Tilburg se afdeling van de Vereniging van Oud-Strijders toen Van Hombergh die functie min of meer ontnomen werd. De actie was bovendien ge richt tegen de aanwezige hoge militairen. Van Hombergh wil geen krans bij het monument namens de Prinses Irenebrigade. Citaten uit Engelse oorlogsboe ken verhalen immers hoe onno dig bloed van veel Tilburgers is vergoten doordat bij de bevrij ding de Prinses Irenebrigade niet samen met de Engelsen wil de doorstoten. De commandant vreesde ver lies van veel manschappen en aangezien dat toen de enige Ne derlanders waren die op Neder lands grondgebied tegen de Duitsers vochten, durfde hij geen aanval te riskeren, aldus de Engelsen. Tilburg werd daar op met zwaar vuur beschoten, „waardoor met een olifant de Duitse muis werd neergeslagen," zoals in de boeken staat. „Dat monument van de Prin ses Irenebrigade had er dan ook helemaal niet mogen staan," zegt Van Hombergh. „De bevrij der van Tilburg was een gewone smokkeijongen die met een wit te vlag door de linies ging en de Engelsen bewoog de beschieting te staken. Kijk, die heeft nou nog nooit een plak gekregen." En voor die gewone jongens die werden vergeten wenst Van Hombergh het te blijven opne men. „Nu begint de Irenebrigade een beetje tegen me te blaffen en de Bond van Oud-Strijders ook. De speciale, kas voor een vaandel voor onze jongens, die ik als penningmeester beheerde, willen ze nu opeens van me hebben om het aan de vereni ging te spenderen. Het hoofdbe stuur heeft me zelfs gedagvaard, maar ze blijven eraf. AMSTERDAM (ANP) Een Marokkaan, die vorig jaar een deel van een woning kon huren in Amsterdam, 2500 gulden waarborgsom leende en zijn vrouw en baby liet overkomen, hoorde een half jaar later dat hij een illegale onderhuurder was en van de gemeente het huis uit moest. Voor de Amsterdamse recht bankpresident. bij wie de Ma rokkaan een kort geding tegen de gemeente had aangespan nen, bieek gisteren dat Moham med Lechkar behalve de waar borgsom (die hij kwijt is) ook nog 150 .gulden had betaald aan een bemiddelingsbureau, „Socra tes" in Amsterdam, hij dacht voor een woonvergunning. Toen de eveneens klandestiene hoofdbewoner vertrokken was, bleek er ook voor de Marokkaan geen vergunning aanwezig te zijn. De uitspraak is 28 mei. (Van onze weerkundige medewerker De temperatuur is gisteren in ons land tot 23 a 25 graden opgeiopen. Dat was te veel voor de atmosfeer, In de mid dag kwam het tot zware stort regens en felle bliksems. In Deventer werd een vuurbol waargenomen die over de straatstenen huppelde. Na het onweer is het wat afgekoeld, maar er zullen van daag weer zonnige perioden komen, waarna het kwik op nieuw tot 18 a 21 graden Cel sius oploopt en de kans op on weer groeit. De Engelse com puters geven hoop op gunstig weer tot medio juni. De luchtdruk in Rotterdam vanmorgen om 9 uur was 1011 millibar (758 mm), tendens- langzaam stijgend. Amsterdam De Bilt Deeïen Ketde Kindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen 7--Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frrmkfort Genève Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Münehen Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca tstanboc! Las Palmas licht beu*, licht beu*, licht beu*, motregen mist 7AV. beu*. halt beu\ licht bew. onbew. onbew. motregen onbew. licht beu*. regen z\v. beu*. onbew. onbew. licht beu*. onbew. mist ficht bew. onbew. iw. beu*, mist geh. beu*, halt beu*, licht bcw. onbew. onbew. regen onbew. half bcw. onbew. r.w. beu*, onbew. mist licht beu*, onbew. 7Av. beu*. Er gaat binnenkort nog één ding gebeuren waarvan ze met hun ogen zullen staan te klap peren en dat moet dan maar. Ais jongens met sterren en bal ken liggen te sodemieteren zal ik ook nog één keer wat iaten horen. Maar dat blijft een ver rassing. We hebben na de oorlog ge zegd: oké, ze mogen allemaal nog naar de schouwburg, maar VERDOMME niet meer op het toneel. En dan staat daar uitge rekend een Zwart Fronter die zich overgaf zonder dat er een schot was gelost, kransen te leg- gen. Kees van Hombergh. comman dant van de troepen op de Zuid hollandse Eilanden toen de oor log uitbrak, staart uit het raam en zegt zacht voor zich uit: „Al die doden, ik had er ook bij ge weest moeten zijn, dat was mis schien nog het beste geweest." denk ik. in Rotterdam werkt een betrekkelijk kleine en gezellige service-afdeling van Stork-Werkspoor Diesel, de be kende bouwers van scheepsdiesei- motoren. Op die afdeling is plaats vooreen in een kiein team meisjes, dat zijn dagtaak vindt in algemeen kantoor werk. Dus afwisseling genoeg. In dat team zou iemand passen van rond de 20 met een paar jaar Mulo of Mavo en kantoorervaring, zodat zij na een korte inwerktijd meteen volop kan meedraaien. Als u direct wilt soiliciie- ren of eerst meer weten: onze heren Béers en Balk -wachten graag op uw brief of telefoontje. Schrijf aan: STORK-WERKSPOOR DIESEL BV, Waaidijk 22, Rotterdam (Delfshaven) of bel (010)2359 60. mm

Het Vrije volk | 1973 | | pagina 2