Eerst naar en luisteren Nieuwe sociaal-raadsman start op 1 augustus Rumoerige avond Parkeer overlast intomen llSP I Zwaar gewond Konfroiitatie 12 8 juni open GEVEKE (glQvanderwaal i V f Zoekt U een echt apart behang HULST BEHANG SCHIEDAM heen he, Vrijwillig Activeren pil ml hê WMMË W W f Anita Dirkzwager kelijke raadslid uitgeroepen tot het meest aantrek- Op sommige plaatsen tiert het onkruid ai welig, zonder inmenging van mensenhanden. SCHIEDAM De ge meenteraad heeft ir. Chris Zijdeveld niet in de kou laten staan. Het spuitver- bod voor de plantsoenen dienst uitgevaardigd na een brief van Zijdeveld over de revaren van chemische onkruidbestrijding blijft dorlopig van kracht. 'Alleen de KVP-er Lans- jergen steunde openlijk het voorstel van het gemeente bestuur de bespuitingen te hervatten. De rest van de raad hakte gretig in op een voorstel van de KVP/PCG- fracties het voorstel aan te houden. Pas na een bijeen komst met deskundigen (pro en contra) neemt de raad een beslissing over de toe komst van het Scliiedamse groen. „Vuur" Broersvest 85 - tel. 010-269702 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Eerst even een paar dingen rechtzetten. i,Ik werk niet in Ermelo eri ook niet in de Ganzensprong. Ik werk als jeugdleider met minder-begaafde jongeren in het tehuis De Gemzensprong in de Middellandstraat in Rot terdam". Hans Suylying (28) corrigeert vriendelijk, maar wel ge decideerd de informatie die in de kranten terecht gekc- ®ea is. De schuld hiervoor ligt ditmaal niet bij wat al te haastige verslaggevers, maar bij de gemeente die via een naar achteraf blijkt onjuist bulletin de beknopte levens- kop van Schiedams eerste, eigen full-time sociaal raadsman verspreidde. SCHZEBHM Voor al uw iJerllchtin?-stereo-app. klenren-T.V. Hans Suylingeerst even wat rechtzetten... PASFOTO'S Direct klaar drink louter a a Ui«Éi Geparkeerde vrachtwagens binnen de gemeeniegrtttzen. fi ff .mi Jsi 'im - 1 DINSDAG 5 JUNI 1973 HET VRIJE VOLK PAGINA 15 RAADS VLAMMETJES (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Na een jaar van geduldig wachten, hebben tve gisteravond voor de eerste maal het stemgeluid gehoord van het jongste vrouwelijke en tot meest aantrekkelijke uitge roepen raadslid, mevrouw Anita Dirkzwager (wd). Ze heeft een hoge alt. Mevrouw Dirkzwager, die haar eerste jaar als raadslid net heeft vol- gemaakt, hield haar maiden speech in de raad. Het ging over het kankerverwekkende aminotriazol in de chemische bestrijdingsmiddelen van de Plantsoenendienst. Het lang verwachte debuut van me vrouw Dirkzwager werd in stemmend begroet bij het man volk op de perstribune. En daar niet alleen overigens... Het PvdA-raadslid Tiny Krikke-Hein heeft wat tegen straatweecee's. Ze wijdde er gisteravond in de raad breed over uit. Duidelijk werd dat ze er met hart en ziel tegen was. Ze vond het maar smerige dingen.Verder maakte ze zich er boos over dat er in Schie dam alleen maar straatweecee's voor mannen zijn cn niet voor vrouwen. „Waarom mag een vrouw niet en moet een mart zo nodig", grapte ze. Haar be loning was luid gelach in de raad en op de publieke tribune. De andere vrouwelijke raads leden betuigden stuk voor stuk hun bijval. Behalve Anita Dirkzwager. Gerard Verhulsdonk (wd) liet zich ter verhoging van de feest vreugde nog ontvallen dat hij in het Schciershuisje, het bouwvallctje naast het urinoir tan 't Hóófd, zijn eerste meisje had leren kennen. Wethouder Collé gaf te kennen dat het urir.oir aan 't Hoofd vernieuwd zal worden, maar dat het Schciershuisje („Voor de jeugd uit de Gorzen om kennissen op te doen") blijft bestaan. Het raadslid Aad Wiegman (d'66) legde gisteravond voor de aanvang van de raadsvergade ring exemplaren van het damesblad Libelle op de tafel tjes van de raadsleden. Hij had ze gekregen van ir. Chris Zjj- derveld, die ze op zijn beurt weer gratis had gekregen van Libelie. In het blad stond een artikel tegen .het bespuiten van planten met gif. Wiegman, als raadslid, deelde de Libellos rond omdat Zijderveld, als niet- raadslid, bang was dat hem dit verboden zou worden. Record-vragenstelster in de raad was fractieleidster Rietje Taverne van de KVP. Er gingen maar weinig agenda punten voorby zonder dat zij daarover haar kritische blik liet schijnen. Burgemeester Roelfsema kreeg gisteravond weer eens een steek onder water. Ditmaal betrof het een stemming over zijn persoon als regent bij een instelling. Twee personen zo bleek uit de stemming in de raad wilden niet de bur gemeester als regent van het Sint Jacobs Gasthuis maar wethouder Kaptein, die ais tweede verkiesbaar was. Enkele maanden geleden kreeg dc burgemeester ook een aantal stemmen tegen bij z'n verkie zing als regent van dc Hofjes van Belois. De burgemeester was daarover vertellen men sen uit z'n naaste cmgeving „bloedlink". (Van een onzer verslaggeefsters) Tegensputterend aanvaardde wethouder Collé dit. Hij zag niet veel heil in een bijeenkomst met deskundigen: „Zij zijn het over dit onderwerp ook niet met el kaar eens. Daarom geloof ik niet dat de meningsvorming na een bijeenkomst makkelijker zal zijn dan nu." De onkruidverdelging kwam gisteravond op verzoek var. Yvonne de Waard (PvdA) als eerste onderwerp aan de orde. Zij opende ook het „vuur" tegen het college-voorstel. Ze zwakte alle argumenten voor chemische onkruidbestrijding af met wel doordachte bezwaren. Vooral het college-standpunt dat de chemi sche onkruidverdelging goedko per zou zijn dan mechanische bestrijding bestreed ze vurig: „In het raadsstuk staat "de ge volgen van het minder functio neren van straatgotcn bij onbe perkte onkruidgroei zijn niet te becijferen." De defecten aan het milieu bij chemische onkruidbe strijding zijn evenmin in geld Mr. Rinus van Kinderen en. mevrouw Steens lezen de door Zijdeveld aangedragen Libelles. uit te drukken. Trouwens, in straten waar wordt geparkeerd verdwijnt het goot-onkruid wel door de autobanden. In straten met een parkeerverbod kunnen borstelwagens het onkruid weg halen." ,.De plantsoenendienst geeft blijk van eer. verkeerde houding tegenover onkruid. We hebben geen eenzijdige begroeiing nodig in Schiedam. Wie wil er saaie biljartlakens. Gewone grasvel den met wat onkruid hebben geen onderhoud nodig. Jonge heesterbedden 'kunnen meteen dicht beplant worden, zodat on derhoud ook bijna overbodig is. Trouwens we kunnen ook zelf veel doen aan de onkruidverwij dering." Anita Dirkzwager (WD) steunde Yvonne de Waard in haar betoog: „Ik zou u wel eens willen meenemen naar het Volkspark, daar staat een schit terende collectie onkruid. Laten wij in Schiedam de natuurlijke kringloop toch niet verstoren." Rietje Taverne (KVP) kwam met haar voorstel voor een bij eenkomst met deskundigen op de proppen: „Ik ben het wel met mevrouw De Waard eens. Maar een mening vormen kan ik nog niet. Ook vind ik het onjuist Zijdeveld na al z'n moeite af te schepen met een briefje. Hij verdient beter. Op een bijeen komst wordt iedereen recht ge daan. Zowel de plantsoenen dienst als Zijdeveld kunnen hun standpunt uiteenzetten, dan kunnen wij het besluit nemen." Wethouder Collé antwoordde: „We moeten ons niet door angst voor kanker laten leiden. We moeten niet uit het oog verliezen dat het hier om kleine hoeveel heden gaat, die een keer per jaar worden toegepast. De dose ring speelt een belangrijke rol." Na schorsing bleek het college zich tegen een bijeenkomst niet te verzetten. Over de organisatie moet nog nader beraad worden gepleegd. Maar voor september kunnen de deskundigen niet bij elkaar getrommeld worden. Tot die tijd blijft het Schiedamse onkruid in ongekende rust ver der groeien. SCHIEDAM De tweejarige Jan Hendrik Chatelain is gister middag met ernstig hoofdletsel via het Noletziekenhuis naar liet Rotterdamse Dijkzigtziekenhuis vervoerd en opgenomen. Het jongetje liep gistermiddag met zijn moeder op de Broersvest te wandelen, maar rukte zich plot seling los en liep een fietspad op. De daar naderende 16-jarige bromfietser R. A. F, kon toen 'n botsing niet meer vermijden. Han s heeft al om de hoek gekeken een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM In het Stedelijk Museum' aan de Hoogstraat gaat M- Uni ^aalfde „Konfron- '-tentoonstelling van start, .^expositie is tot 9 juli voor het WMiek .gratis te bezichtigen. J* exposanten zijn: Wim (schilderijen en grafiek), Dirks (touwkleden) Jen- uy Terri Losinger (schilderijen gouaches) Thijs van Kimme- (plastieken) en Johannfcs (grafiek). ^Broersvest 58, teL 26.77.18 «Iwwiandplem 57, teL 70.11.60 Suyling is er hoewel hij de knipsels wel met enige verba zing heeft gelezen niet door aangedaan. In feite staat hij al leen maar te popelen om met zijn werk (in moeilijkheden ge raakte mensen de weg wijzen in het maatschappelijke doolhof) te beginnen. „Ik had wel eerder in Schie dam willen starten, maar ik moet hier in De Gemzensprong aan de opzegtermijn van drie maanden voldoen. Maar daarna wil ik losbranden...". De 28-jarige Hans Suyling zat twee jaar op een cursus Middel baar Sociale Arbeid, waar hij Cor Bijl, de van Rotterdam ge leende sociaal raadsman die in Schiedam het spits afbeet, leer de kennen. Daarvoor werkte Suyling onder andere als elek- tronica-specialist. In zijn vrije tijd was hij van zijn 18de tot zijn 22ste bezig in het vrijwillige jeugdwerk, in Rotterdam. Dat Hans Suyling in Schiedam met een wolkenloze hemel aan het karwei in Schiedam gaat be ginnen, zou al te optimistsich zijn. Suylings voorganger Cor Bijl stuurde eind vorige week z'n conclusies van één jaar so ciaal raadsmanschap in Schie- waarin deze punten ter sprake komen". Om sociaal-raadsman te zijn moet je een soort padvinder zijn, die mensen naar de over kant brengt... „Nou, nee. Dat niet", vindt Hans Suyling, „je moet de mensen wel de weg wijzen. Maar je moet ze ook ac tiveren. Eigenlijk moet het zo zijn, dat je ze niet meer terug ziet, als je ze hebt verwezen. Daar streef ik naar. Ik geloof wel dat dat je een idealist moet zijn. Maar een soort padvinder.... nee". Kortgeleden is Suyling ai een keer op het spreekuur van in valler-raadsman J. K. Hemmes geweest, die de periode tussen raadsman Cor Bijl en Hans Suy ling opvult. „Ik had een ochtend vrij en toen ben ik er naar toe gegaan. Om te observeren. Ik heb toen ook wat gezegd, want het is ontzettend moeilijk om je mond te houden". Op 1 augustus treedt de vol bloed Rotterdammer Suyling in dienst in Schiedam. Hij dankt veel zegt hij aan het voor bereidende werk van Cor Bijl, die een jaar lang part-time in Schiedam als sociaal-raadsman werkte. Hans Suyling tot besluit: >,Cor heeft voor mij al een aardige springplan gemaakt. Hij heeft het sociaal raadsmanschap al behoorlijk bekend gemaakt bij het Schiedamse publiek. Dat heb ik dus al mee". (Van een onzer verslaggeef sters) SCHIEDAM Met zijn Zwitserse gasten heeft burge meester Roelfsema zondag avond een jolige avond be leefd in de recreatieruimte op de ABP-flat aan het Grieg- plein. De groep Zwitserse so ciologen heeft de recreatie ruimte uitgebreid bekeken en er een gezellige avond van gemaakt. Niet tot ieders tevreden heid. Zoals al bekend was, zijn verschillende bewoners van de ABP-flat niet geluk kig met de enorme gehorig- hcid van de recreatieruimte. Verschillende acties voor een betere geluidsisolatie van de ruimte hebben nog niets op geleverd. Ook de protesten te gen het showen van de re creatieruimte als parade paardje hebben niets uitge haald. Een woordvoerdster van de protesterende bewoners zegt: „Het was lachwekkend en verdrietig tegelijk. Het werd een zeer rumoerige avond voor ons. Behalve geloop bo ven ons hoofd, hoorden we de aanwezigen ook luid liederen zingen. Het is niet juist dat deze recreatieruimte als ideaal aan buitenlandse gas ten is getoond." Haar echtgenoot valt haar bij en zegt: „We laten het er niet bij zitten. Wat we pre cies willen doen. we weten nog niet. Maar de recreatie ruimte is niet ideaal, zolang wij er geluidsoverlast van ondervinden. Eigenlijk is het schandalig dat de burgemees ter deze ruimte aan buiten landers Iaat zien en onze klachten negeert. Maar we gaan iets doen, dat is zeker." De Zwitserse sociologen blijven tot 9 juni in Schie dam. Ze brengen een werk bezoek aan Nederland en verblijven zolang in het Schiedamse Rijnmondhotel. Alhoewel het geen officiële gasten van de gemeente zijn, wachtte hen toch een ont vangst in het stadskantoor. Dit heeft de groep te danken aan het feit dat één van de leden een vriend is van bur gemeester Roelfsema. De hele groep is ingehaald als 'spe ciale gasten' van dc burge meester. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Er zitten stren gere maatregelen tegen het par keren van grote vrachtwagens binnen de gemeentegrenzen van Schiedam in de pen. Het gemeen tebestuur wil paal en perk stel len aan het parkeren van de grote gevaarten op plaatsen waar Schiedammers er hinder van hebben. Het gemeentebestuur deelt dit mee in het antwoord op de schriftelijke vragen van 't raads lid W. Mak (p.e.g.). Het raadslid stelde zijn vragen omdat hij 'n toename van grote geparkeerde vrachtwagens voor huizen en bij parken had gesignaleerd. Het college is het overigens niet met de heer Mak eens in dit opzicht. Op de vraag van de heer Mak of sommige vrachtwagens ont heffing hebben gekregen op de geldende politieverordening en dus wel in een gewone straat mogen parkeren antwoordt het gemeentebestuur ontkennend. Het college van B. en W. deelt in het antwoord mee dat bedrij ven op eigen terrein ruimte moeten hebben voor de bedrijfs voertuigen. Bij de uitgifte van fabrieksterreinen wordt daarom de parkeerbehoefte van de be drijven onderzocht. De inhoud van geparkeerde vrachtwagens wordt alleen gecontroleerd als bewoners hebben geklaagd, zo deelt het gemeentebestuur mee, naar aanleiding van een vraag van de PCG'er. dam, toe aan de pers. En Bijls gevolgtrekkingen zijn sober. Het voorlichtingscentrum aan het Broersvest waarin he spreekuur o.a. wordt gehouden, is een anti-reclame voor de so ciaal raadsman. En: het beleid van B. en \V. ten aanzien van samenwerking van Schiedam met het Rotterdamse Instituut van Sociaal Raadslieden, is niet slagvaardig genoeg. Hans Suyling laat zich er niet door uit het veld slaan: „Cor Bijis* rapport is gemaakt op het eind van zijn periode, in april. Misschien is er sindsdien al wat veranderd. Ik zal in ieder geval aandringen bij de gemeente op samenwerking met Rotterdam. Verder is het pandje aan het Broersvest moeilijk herkenbaar. Maar ik zal de nodige voorstel len doen. Donderdag heb ik een gesprek met de wethouder, trouwreportages, zwart-wit ot kleur Foto-optiek Rembrandtlaan 83, Schiedam, telefoon 26.43.74, •**0 3 o JS4» 21 Slis

Het Vrije volk | 1973 | | pagina 1