Franse ouders bezorgd na GROTE KRAAK OP MATHENESSERLAAN - EIS DRIE JAAR MENSEN ALS KIKKERS EEN PLAS bi "a;- uw geld bij De Spaarbank nog meerwaard m Bejaarden gratis in Parijse metro Want wat was liet warm i Wmm 79oiwesjaarvast* 7X 496 4% 5% deSpaarBanh BEKENDE CHIRURG GEDOOD Lage hoofd steun kan fataal zijn wmmS Omsmelten In badtas Niet gepraat Leen kwaad Tip klopte JaK&L.. .mk* fs Jm nvmt- Ihv - NASLEEP DODELIJKE SCHOTEN m niH ■pig (Van onze rechtbankverslaggever NICO VAN VLIET) ROTTERDAM ..Ik wil er uit. Meteen. Ik zit al ruim vier maanden onschuldig in de gevangenis". Leen van E. (40) uit Rotterdam, hij de politic al jarenlang hekend als Rooie Leen, loonde zich gistermiddag hevig verontwaardigd -toen de rechtbank een verzoek van zijn raadsvhonwe om vrijspraak en onmiddellijke invrijkeid- stellingafwees. MÊhY T s* A" IséWL 40% DE SPAARBANK TE ROTTERDAM DINSDAG 3 JUU 1973 HET VRIJE VOIK PAM* 9 PARIJS Angstige Franse ouders weigerden gisteren hun kinderen naar de vakantiekolonie te laten vertrekken in een autobus met een versleten band. De eigenaar pro beerde nog te onderhandelen, ze waren onvermurwbaar. De kinderen vertrokken uren te laat, maar de nieuwe band zat aan het wiel. In Rooie Lee ris a uto vond politie zeven plakken goud Deze reactie is het gevolg van enkele ongelukken hier met auto bussen vol kinderen. In een slechte bus die in een greppel verzeilde, kwamen vier kinderen om het leven. In een andere bus vonden de chauffeur en een leid ster de dood, raakten negen kin deren gewond. Die bus sloeg te gen de pijler van een brug, omdat de twee chauffeurs de tweede werd eruit geslingerd al rijdende het stuur aan el kaar overgaven. Dat heeft hier de deur dichtgedaan. Volgens de tweede chauffeur, in het ziekenhuis verhoord, zou dat "regelmatig voorkomen". De politie vond dan ook geen rem sporen, de bus reed 90 km per uur. Bijna alle steden in Frankrijk zenden kinderen naar kolonies in de bergen en aan zee. Ze be vinden zich bij duizenden op de wegen in autobussen. Rooie Leen ontkende hardnekkig in het week einde van 13 cn 14 januari bij Slotbooms Goudimport aan de Mathenesserlaan in Rotterdam een brandkast te hebben opengebrand of opengesneden. Buit: een flinke partij sieraden (rin gen, munten, broches, ket tingen en armbanden) plus een grote hoeveelheid horlo ges en horlogebandjes. Tota le waarde zo'n 372.000 gul den. Officier van Justitie mr. R. J. C. graaf van Randwijck zei er rotsvast van overtuigd te zijn dat dit het werk was van Rooie Leen, die tien jaar geleden in Weesp zijn derde en laatste brandkast had gekraakt. De of ficier eiste drie jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest. Hij verklaarde daarbij geen ten uitvoerlegging van de voorwaar delijke tbr, die de ais koopman door het leven gaande Rotter dammer nog boven het hoofd hangt, te zullen vorderen. Bij de Rotterdamse recherche was op 15 februari een anoniem telefoontje binnen gekomen: „De bij de politie bekende brand- kastkraker Leen van E. hee£t_de kast bij Slotboom gepakt. Om acht uur vanavond levert hij het spul af aan de Kralingsc- weg." De politie rukte uit en hield Rooie Leen aan op de krui sing Kralingseweg-Boszoom. De man bood geen enkel verzet. nabij familielid' zijn auto had willen gebruiken. Rooie Leen: „De politie heeft me te snel ge arresteerd. Ze had me door moe ten laten rijden. De politie had dan vanzelf de ware dader kun nen pakken." Zijn raadsvrouwe mr. R. C. Lensink-Bosman, meende eveneens dat de politie te overhaast te werk was ge gaan. Het nietes-well es spelletje in deze bijna vijf uur durende zaak beleefde een merkwaardig hoog tepunt toen de Rotterdamse ka- bellegger Rudi R. (19), één van de negen getuigen, zijn woordje deed. Deze jongeman, voor de of ficier een soort kroongetuige, slikte al tijdens het vooronder- zoek afgelegde verklaringen weer in. Bij het onderzoek van Leen's wagen in de politiegarage von den rechercheurs een geruite badtas met zeven plakken goud (van gesmolten sieraden) en een flinke hoeveelheid horloges en bandjes. Rooie Leen daarover: „Ik weet er helemaal niets van. Die tas is niet van mij. Ik heb 'm ook niet gezien." De Rotterdammer gaf wel toe, dat hij op weg was'naar Capelle aan den IJssel, omdat een 'zeer In het schuurtje achter de wo ning van Rudi aan de Kralingse- weg (genoemd in de anonieme tip aan de politie) zouden de gouden sieraden zijn omgesmol ten. Tijdens het vooronderzoek had de jongeman verklaard, dat hij van zijn vader een tijdlang niet in het schuurtje mocht ko men, dat hij geluiden van onder meer lasapparatuur had gehoord en ook dat hij Rooie Leen circa twee maanden lang bij het huis had gezien. ,,'t Is allemaal niet waar. Ik heb tegenover de politie gelo gen. Waarom weet ik zelf niet", zo verklaarde Rudi gisteren tij dens de zitting. Op de vraag van rechtbankpresident mr. G. J. E. Foerink wat voor geluiden het dan moeten zijn geweest, ant woordde de jongeman: „De bu ren waren bezig met vogel ver schrikken." De president droog jes: „In januari valt er niet veel weg te jagen hè?" Rudi kwam ook terug op zijn verklaring, dat Rooie Leen zijn moeder wel eens een ring had gegeven. Hij kon alleen niet on der de tekeningen die hij bij de politie van allerlei in het schuur tje aanwezige apparatuur had gemaakt, uit. 1 Daarbij wa ren tekeningen van een oventje en een grote brander. Stem van af de publieke tribune: „Die jongen kan niet eens tekenen." Volgens de president zou Rudi R. op zijn verklaringen zijn te ruggekomen nadat hij Rooie Leen tweemaal in het Huis van Bewaring, tijdens een cabaret voorstelling en bij het douchen, had gesproken. Rooie Leen zou toen bijzonder kwaad zijn ge weest, omdat de jongeman te genover de politie het één en ander over hem had verteld. Leen van E. daarover: „We heb ben helemaal niet met elkaar gepraat." De officier hechtte veel waar de aan enkele versprekingen van Rooie Leen tijdens één van de verhoren door de politie. Op de vraag waarom hij vlak vóór zijn aanhouding de tas met de spul len niet uit de auto had gezwiept, antwoordde Leen: „Daar had ik geen tijd meer voor." En op de vraag waarom hij een deel van de buit een maand na de kraak nog bij zich had, luidde het ant woord: „Het moest eerst koud worden." Rooie Leen maakte zich erg kwaad over deze verklaringen van rechercheurs: „Allemaal leugenachtige praatjes. Er zijn bij het onderzoek zoveel fouten gemaakt, dat ze nu wel met der gelijke dingen moeten komen. Ze hebben de zaken omgedraaid, m'n woorden verkeerd weergege ven. Ik neem het de politie voor al kwalijk, dat ze dit nu alle maal onder ede durven te ver klaren." De officier had nog meer ijzers in het vuur. In Leen's waren ook twee lege bad tassen gevonden, die de Rotter dammer als zijn eigendom her kende. In één daarvan vond men op het gerechtelijk laboratorium een zeer geringe hoeveelheid af- strijksel van goud. En dat bete kende volgens een deskundige, dat er goud (of gouden sieraden)- in deze tas gezeten moet hebben. Het lab had ook, in het bewus te schuurtje, goudmetaal op twee tangetjes gevonden. En dan was er ook nog de fles zuur stof, die Rooie Leen onder een valse naam had gekocht. Volgens Leen zelf om op een scheepswerf een fundatie-frame te kunnen - slopen. De getuige-deskundige van het gerechtelijk laborato rium stelde, dat zuurstof goed bruikbaar is bij het smelten van goud omdat daarmee snel een hogere temperatuur wordt ver kregen. Rooie Leen wilde de namen van de scheepswerf, de gebrui kers van zijn auto en zijn zeer nabije familielid niet noemen: „Om namen behoef je bij mij niet te komen." De man had in een gesprek met de politie, aan de hand van foto's, wel gezegd hoe hij de brandkast bij Slot- boom zou kraken. En op de door Leen geschetste wijze was het ook gebeurd. De officier zag voldoende fei ten om Rooie Leen als de dader te kunnen aanmerken. De eis van drie jaar was louter op de brandkastkraak gebaseerd. Aan het subsidiair ten laste gelegde, vervoer van de plakken goud en een partij horlogés, kwam de' officier derhalve niet toe. De raadsvrouwe trachtte in een uitvoerig pleidooi alle zaken, die in het nadeel van Rooie Leen spraken, te ontzenuwen. Zij mik te daarbij vooral op Rudi R., 'een labiele jongen, die veel misdaad- en avonturenfilms ziet en die te genover de politie z'n fantasie de vrije loop heeft gelaten'. „Er is niets zo gevaarlijk als een anonieme tip. Wanneer ie mand een ander een poosje uit de roulatie wil hebben, dan belt ie gewoon, de politie", aldus de raadsvrouwe. „Maar die tip klopte op alle'punten", zo kaat ste de officier dit balletje terug. De rechtbank zal maandag 13 juli-uitspraak doen. s V.' -- - AïSis Mensen als kikkers in een plas. springend en spetterend in het verkoelende"water. ro was gistermiddag de situatie rit zwembad Pendrecht toen we er deze plaat maakten. ï9HB9B9NSS9Sf£ Weduwe laat beslag leggen (Van een onzer verslaggevers) AKNHEM Voor de weduwe van Piet Smidt is er wei nig hoop op financiële schadevergoeding. Zij verloor haar man ruim een jaar geleden, toen hij ongewapend het terrein van de hem vijandig gezinde familie K. te Ede betrad om conflicten uit te praten. Een regen van kogels doorzeefde hem. Maar de man, met wie Piet Smidt wilde gaan praten en van wie ..mevrouw Smidt-Vorsten- bosch. 'hu schadevergoeding eist, is strafrechtelijk rjet vervolgd. Alléén zijn drie zoons zitten ge vangen. -..Hét zal moeilijk zijn een ci- viele procedure in te stellen te- gén iemand, die niet strafrechte rlijk Vervolgd wordt", .zei giste ren.' de president van de Arn hemse rechtbank. De weduwe had beslag laten •léggen;op. het huis, de tuin en het weiland.van. ;Emst K., die na -één. diefstal, haar:, man was blij- ven yerdenken eri.'tegenover wie - PietrSmidt zijn onschuld nog-. maals had zullen bepleiten, als hij niet met kogels zou zijn ver welkomd. Het -beslag op K.'s eigendom men werd door de rechtbank begroot op 300.000 gulden. Wat gisteren werd behandeld was een verzoek van Ernst K„ hot' beslag op te heffen. Mevrouw Smidt, die zegt dat haar man een netto-inkomen van 25.000 gulden, had, blijft in vader K. de man zien, dié het plan maakte haar echtgenoot uit de weg te ruimen.De president van de rechtbank geeft haar weinig hoop. Op 12 juli wordt over de opheffing van het beslag beslist. eenjaarvast* "Y drie jaar vast gewoon spaarbankboekje dagelijks opvraagbaar termijnrekening- drie maanden opzegging termijnrekening zes maanden opzegging Jeugdspaarplan De Zilvervloot vier jaar vast S'crtingen in bedragen van f 100,- of een veelvoud daarvan. '0 - Groeispaarbewijzen aan toonder a f 1000-5 jaar vast voor al uw geldzaken I HOOFOKANTOCR8QTERStOOT25-ROTTEflDAFZ«TEt. 143SCO PARIJS De Parijse ge meenteraad heeft op de valreep besloten, een proef te nemen met gratis vervoer in de metro en in de autobussen de dure expresse-metro's inbegrepen voor mensen die ouder zijn dan 05 jaar. Dat gratis vervoer zal in ver schillende etappes worden ver leend. Het begint in oktober voor degenen, die nog steun ontvan gen van Sociale Zaken in Parijs, dat zijn ongeveer 30.000 mensen (de kosten worden op 2.400.000 franken geraamd). In januari komt daar een groep bij van 120.000 bejaarden, namelijk zij, die zo weini'g pen sioen ontvangen, dat ze uit „na tionale solidariteitsfonds" dat hier nog bestaat Frankrijk kent geen AOW-regeling worden bijgesteund.' Die kosten raamt men op 9.600.000 franken. Later hoopt men dat het gratis transport kan gaan gelden voor alle bejaarden, die zo weinig inkomen hebben, dat ze geen belasting hoeven te betalen. LONDEN De Engelse ANWB slaat alarm over de los te koop zijnde hoofdsteunen voor automobilisten. De meeste steunen, zo zegt dé Automobile Association na maandenlange proeven,'- lijn zo laag, dat ze „meer als breekijzer voor de nek dienen dan als hoofdsteun." Zeer gevaarlijk worden de hoofdsteunen ge noemd. die met ijzeren beugels over de stoelleuning worden ge schoven. De AA somt op, wat automo bilisten met fout gemaakte of te lage hoofdsteunen kan overko men bij een botsing: zij kunnen hun nek of schedel breken, de ijzeren beugèls kunnen hun rib ben of hun hart doorboren en ernstig oogletsel veroorzaken. De hoofd- in de praktijk vaak nek)-steun gebruiken om ge rieflijk te zitten, noemt de En gelse ANWB waanzin. MADRID/LISSABON Guer rillastrijders in Mozambique heb ben, aldus een Spaans persbu reau, de bekende Spaanse chi rurg dr, Angel Garazaibal Bas tos (63) doodgeschoten. De chi rurg, die onder anderen generaal Franco en de stierenvechter El Cordobes heeft behandeld, zou zijn beschoten, nadat hij zondag met een vliegtuigje naar het noorden van Mozambique was gegaan voor een safari. De Portugese regering beeft zich nog niet uitgelaten over be richten, dat guerrillastrijders in Mozambique een ontploffing bij de Casbora-Bassadam hebben veroorzaakt. Het persbureau Lu- sitania heeft bekendgemaakt, dat vier guerrillastrijders zijn ge dood bij gevechten in de pro vincie Tete, waar de dam ligt. By andere gevechten zouden 25 guerrilla's zijn omgekomen. «Wil* mm22222 mmmmmm Je ging in een gebakken eitje op de 'Lijnbaan geloven (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Gistermiddag 2 uur. De tweede hittegolf bereikt zijn hoogtepunt. Zelfs in de schaduw wordt de tropische grens van 30 graden Celcius over schreden. .In onze in de zon geparkeerde auto borrelt het kwik bijna de thermometer uit. Het wijst 55 graden Celsius aan. ,t Kan echter beste nog warmer in de auto zijn, want de thermometer gaat maar tot 55 graden. Een eitje bakken op de gloeiende bagagekoffer lukt netniet, «mat het oppervlak te bol is. Ook op de zinderen de tegels van de Lijnbaan, wil het ci niethelemaal worden zoals thuis in de pan. Maar wanneer we snel een voorge bakken ei op het tegelpad leg gen, geloven voorbijgangers prompt dat onze ci-bak-po- ging geslaagd is. Want wat was het warm... Zo warm, dat men werkelijk in een eitje bakken op de on der de voeten brandende te gels ging geloven. Zo warm, dat we niet onmiddellijk met onze auto konden wegrijden, omdat-het stuur onze vingers bijkans tot stokjes sateh maakte. Zo warm, dat dit ver haaltje over de warmte korter wordt dan aanvankelijk de bedoeling was, omdat de weer mee terug naar het redactielo kaal genomen thermometer ook daar niet onder de 30 gra den wilde zakken. Ondanks het stralende weer en de velen die verkoe ling zochten in en bij het wa ter is er van gevallen van zonnesteek en verbranding nauwelijks sprake. Noch bij de Rotterdamse ziekenhuizen noch bij de EHBO-post op het strand van Hoek van Holland heeft men ernstige gevallen te behandelen gekregen. Op het „Hoekse strand was het gisteren overigens best uit te houden. Er stond een lek ker verkoelend zeebries je en met de wolken die af en toe voor de zon trokken was het cr goed toeven. Hoe anders was het in de stad. Een colle ga rood aangelopen, badend in het zweet komt veront waardigd het redactielokaal binnen: „De een of andere hufter heeft de lift op de der de verdieping vastgezet. Moest ik helemaal naar boven (de vierde) komen lopen...." Waarna hij gebroken in een stoel ploften zich met een reeds van' zweet zwangere zakdoek poogt af te drogen.. Want wat was het warm... Lr-MW?"

Het Vrije volk | 1973 | | pagina 2