PvdA en PPR bedroefd Broeke uitgeloot voor jubileum feest Woningen in Mariastraat te geef 'Olie'-eend naar asyl Toestand bedwelmde man nog zorgwekkend r WÊKÊÊÊÊBBmam r Arcade's huizenveiling 85 Inbrekers biechten op Recordtempo Consternatie j&fer Geschokt V_ .J Pols gebroken op barrière Duitse kunst f (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM D 66-Schiedam denkt ear hard over om volgend jaar niet aan de gemeenteraadsverkiezingen deel te nemen. Het bestuur van D'66 beeft dat onlangs laten weten op een vergadering met de PvdA/PPR. Reden voor die totaal onverwachte stap zou zijn dat de democraten door gebrek aan 'nieuw bloed' en een flwinke terugloop van bet ledental geen kans zien om voor de verkiezingen in '74 een lijst met genoeg kandi daten samen te stellen. •vO® O VOOGD'S NAAIMACHINEHUIS j -1 J L *- De keeshond van de heer Hollander wacht eenzaam in het asyl op z'n baas De veilingmeester legt een hoog tempo op Van onze verslaggever JOOP SPANJERSBERG SCHIEDAM Even voor elf uurgistermorgen in gebouw Arcade, heeft het gepolijste horeca-in- stinct van de middelbare, gezellig babbelende kof fiejuffrouw Lente Kam per de situatie al loepzui ver gepeild. Het wordt niks. De grijze, oude baas jes bij de openbare ver koping van een zestien tal Schiedamse pandjes in de gelagzaal van Area- cade aan de Lange Haven, behoren per sé niet tot ras der dorstigen. „Geen verteerders", schudt Lenie mismoedig het hoofd. Terwijl ze met een geroutineerde handbewe ging een fles chocomel opentrekt, vervolgt ze be rustend: ,Je staat hier voor noppes, hoor. Van tien tot twee. Ze nemen niks ...Ja straks, als de notaris een koppie koffie geeft, dan hebben ze alle maal trek tw N&Vv Het publiek kijkt gespannen toe bij hei bieden.. PONPERDAG 2 AUGUSTUS, 1973 HET VRIJE VOLK PAGINA 15 JT66 Schiedam wil niet meer aan verkiezingen deelnemen Onderling zitten de D'66-ers in Schiedam eveneens in een impasse. De harde kern van de democraten, die op het ogenblik uit niet meer dan ongeveer tien man bestaat, opereert sinds en kele maanden duidelijk verdeeld over twee kampen. De ene groep onder leiding van D'66-voorzitter Hans Huis man, raadslid Vincent Broeke en D'66-wethouder Bert Kaptem wil een eigen, vrij harde lijn volgen, zonder al te veel reke ning te houden met de linkse coalitiegenoten, PvdA, PPR en CPN. In het andere D'66-kamp, on der aanvoering van raadslid Aad Wiegman, helt men over naar wat nauwer overleg met de bei de linkse partners. De tegenstel lingen tussen beide groepen lie pen onlangs op een openbare D'66-fractievergadertng m mei jl, zo hoog op dat een zeer boze voorzitter Huisman allerlei be schuldigingen uitte aan het adres van het raadslid Aad Wiegman. Sindsdien is van enige commu nicatie tussen beide kampen zo goed als geen sprake meer. Bij navraag blijkt dat men het bij de linkse coalitiepartners „ten zeerste betreurt" dat D66- Schiedam het niet meer ziet zit ten om aan de gemeenteraads verkiezingen m '74 mee te doen. Men hoopt erop dat de demo craten op hun emotionele beslis sing zullen terugkomen. „De kie zers die D'66 stemmen en D'66 zelf. kunnen we beslist niet mis sen", zo luidt de algemene opi nie bij de socialisten en de radi calen. In Schiedam nam D'66 in 1970 voor het eerst deel aan de ge meenteraadsverkiezingen. Met als resultaat drie zetels. In 1972 kwam een D'66-er (Bert Kap- tein) in het college van B. on W.,- na het plotselinge vertrek van de WD-wethouder drs. Jaap Houtman. Bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer in november vo rig jaar pakten de eerste wolken zich boven D'66-Schiedam zich samen. In deze stad leden de de mocraten een stevig stemmen verlies. Sinds die tijd stapelden de problemen en communicatie problemen zich op bij D'68- Schiedam. Hetgeen onlangs ge leid heeft tot het voornemen, bij de democraten om niet meer jan de gemeenteraadsverkiezingen m '74 deel te nemen. - /m| Jho*na»«— ir alle beleende merken I lig-Zog machines vanaf f 249.- tot 1149.- reparatie* aan alia merken Hoogstraat 10. Tel. 269737. Schiedam. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Vmcent Broe ke en z'n vrouw Marja mogen op 6 september naar het rege ringsjubileum van de koningin in Den Haag. Het D'66-raadslid is uitgeloot om gebruik te ma ken van de uitnodiging die de Vereniging van Nederlandse Ge meenten aan Schiedam heeft ge daan. slechts één Schiedams raadslid kon in aanmerking ko men voor het feest, omdat het aantal beschikbare plaatsen be perkt is. Niet aile Nederlandse gemeen ten hebben een dergelijke uitno diging ontvangen. Alleen de ge meenten met een bijzondere band met het koningshuis heb ben zonder meer een uitnodiging tot bijwoning van het feest -e- kregen, de rest van de plaatsen is verloot. Het gemeentebestuur heeft de uitnodiging enige tijd geleden ontvangen". Toen is besloten één raadslid uit te loten, van dege nen die zich daarvoor op hebben gegeven. Ongeveer de helft van alle 37 raadsleden heeft zich als gegadigde voor het feest iaten noteren. Dat hadden er wel meer kup- nen zijn", gelooft de heer Drenth, chef algemene zaken, die dé loting heeft georgani seerd, „het is nu vakantietijd, zodat veel raadsleden de uitno diging niet onder ogen hebben gekregen. Alie fracties hebben gereageerd, behalve de CPN". Niet alle raadsleden zijn het met de loting eens. Verschillen de raadsleden zijn van mening dat de nestor van de gemeente raad, de heer Lansbergen van de KVP, naar het feest had moeten gaan. Weer anderen menen dat er beter een vertegenwoordiger van de grootste fractie naar Den Haag had moeten worden ge stuurd. Maar iedereen is het er over eens dat er wel iemand uit Schiedam naar het feest toe moet Vincent Broeke is één van de twaalfhonderd gasten van de koningin. Hij en z'n vrouw zul len eerst een bijeenkomst in de Grote Kerk bijwonen. Later kunnen ze deelnemen aan een koffietafel in het Binnenhof, waaraan de koninklijke familie ook'zal aanzitten. „Meid, steek een sigaret op voor de zenuwe (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „Ik snap niet waarom de mensen uit de Ma riastraat zelf niet komen mee bieden. Ze kunnen voor drie-, vierduizend gulden een heel pandje kopen. Dat is toch te geef tegenwoordig. En als ze dat wil len, kunnen ze er nog hypotheek op krijgen ook", aldus één van de aanwezige bieders, gistermor gen bij de openbare verkoping in gebouw Arcade. Hij raadt de huurders uit de Mariastraat aan volgende weke woensdag, toch vooral op de veiling te komen, omdat ze hun woning dan hoogst waarschijnlijk 'voor een prikje' kunnen kopen. Van de woningen die gisteren werden geveild, stonden de pan den Rotterdamsedijk 303b en Mariastraat 51b leeg. Van het pand Chr. Huygensstraat moet van de gemeente binnenkort de dakgoot, de gevel en de schoor steen gerepareerd worden. Na een lage inzet van 2.000 gulden, steeg de prijs voor deze woning toch nog naar 5400 gulden. De definitieve prijs wordt volgende week vastgesteld. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM In de Buiten haven hebben twee jongetjes deze zielige eend gistermorgen gevonden. Het dier zat hele maal onder de stookolie en kon nauwelijks meer zwem men. Hij was volkomen uitge put. Met hun vondst zijn de Jongens naar het asiel aan de Sint Annazusterstaat gestapt. Daar is de vogel liefderijk op genomen. Beheerder Egge Boerma vertelt: «Het is al de derde eend, die ik hier vanmorgen krijg. Dat is toevallig, hoor. De ene dag worden er vijf eenden ge bracht, de volgende dag geen enkele. De eend van de jonge tjes heb ik nog niet onder zocht. Eerst laat ik die beesten uitrusten en geef ze wat te eten, daarna kijk ik wel ver der." Een „geoliede" eend is voor Eg ge Boerma niets bijzonders. Hij weet door de ervaring precies hoe hij ze moet behan delen. „Driekwart van de een den, die hier komen, kan ik na een paar dagen weer laten wegvliegen. De andere kwart is reddeloos, die moet ik een prik geven. Maar als ze hier komen hebben ze voorname lijk rust nodig. Ze zijn vaak dagen achterna gezeten door mensen die ze willen vangen." Al vijfentwintig jaar „doet" ze de koffie in Arcade en in die kwart eeuw heeft ze wel kijk gekregen op haar pappenheimers. „Ach", zegt ze schouderophalend, „die ouwe mannen.... allemaal niks dan nieuwsgierigheid. Kijken en niks kopen. Nee, dan vorig jaar. Toen was het beter. Toen moest de grote zaal ervoor open". Na drie kwartier veilen blijken Lenie's mistroostige uitlatingen toch niet hele maal uit te komen. De vei lingmeester is door z'n zes tien panden heen. Geen twee uur 's middags is het gewor den. Maar kwart voor twaalf in de ochtend. Zoiets als een recordtempo. Bij de eerste klap van de veilinghamer en een wel komstwoord van notaris C. F. J. van der Valk ziet dat er echter niet naar uit. Er gaat minstens een kwartier over heen voordat alle heren bijna zonder uitzondering al len gehuld in sombere, grijze pakken bun koffie door het keelgat" hebben en de eerste sigaar de lucht in heb ben gepaft. In die tussentijd wordt het vermoeid-kijkende gezel schap even ruw gewekt uit de beroepsmatige, lichte dommel. Consternatie aller wegen. Twee ra luchtige en weinig verhullende kledij gestoken vrouwen stappen binnen. Oude mannen leggen hun sigaar met de nodige haast op de rand van de as- Oude mannen en sigarerook «Tv#*. -w*»-**'. A *c-,« w bak en stoten elkaar aan, ter wijl de vrouwen een plaatsje naast de veilingtafel vinden. Ze blijken te wonen in één van de te veilen woningen. De veilingmeester laat die gezonde aandacht maar even afdwalen, en tikt vrijwel on middellijk daarop voor atten tie voor de veiling. Ongekend lage prijzen rollen, er uit: 3.000 tot 4,600 gulden voor de huisjes m de Mariastraat, 5 400 gulden voor een woning in de Christiaan Huygens straat, 10 000 tot 14.000 gul den voor de woningen aan de Rotterdamsedijk. Het tempo van de veilingmeester ligt hoog. De inzetten zijn laag en klimmen per hoofdknik of een gewoon „ja", met twee honderd gulden op. Maar één keer Is er ru moer in de zaal als een vrij jonge man, die zich tot dan toe niet met het inzetten en verhogen heeft bemoeid, voor een pand in de Oosterstraat van 2 000 gulden Ineens door schiet naar 10 000 gulden. De zaal draait zich geschokt en verbaasd om en roezemoest. De onbekende, hoge bieder later: „Er zit van mij een hy potheek op dat huis, voor 10.000 gulden. Ik heb even afgewacht hoe de stemming was en heb toen meer meens toegeslagen". Kort daarop gaat ook het laatste pand aan de Willem Brouwerstraat weg: voor 5.600 gulden. In dat huis wo nen de twee zo luchtig uitge doste dames: ze knikken te vreden naar de man die op het pand geboden heeft. De laatste hamerslag is ge vallen. Stoeltjes worden knerpend achteruit gescho ven. De notaris praat met de mannen die geboden hebben. De oude mensen verlaten de zaai. Eén van de aanwezige makelaars zegt- „Die ouwe mensen... ach ja, door dat meebieden verdienen ze ook nog een paar tientjes trek geld. Voor de rest zitten er natuurlijk ook wel een paar huisjesmelkers bij". Volgende week woensdag: het laatste bedrijf. Dan wor den de pandjes door middel van afslag definitief ver kocht. Op het koopbedrag wordt eerst een extra bedrag gelegd. Daarna gaat men om laag, met honderd gulden. Wie het eerst „mijn" roept, is eigenaar. Vermoedelijk voor een appel en een ei en waar overkomt je dat nog van- daag-de-dag. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De toestand van de heer A. Hollander, die maandagavond door de brand weer bedwelmd door kolendamp in zijn huis aan de Daltonstraat werd aangetroffen, is nog zorg wekkend. De 70-jange man is pas na een dag bijgekomen uit z'n coma. Verder ziet men in het Gemeenteziekenhuis nog weinig verandering in z'n lichamelijke conditie. Het verplegend perso neel hoopt in de komende dagen op zichtbare verbetering. Het is zeker dat de heer Hollander nog minstens enige weken in het ziekenhuis zal moeten blijven. De man is maandag bewuste loos m z'n bed gevonden. De brandweer is door de buren ge alarmeerd, ondat ze last hadden van rook. Bij aankomst ver richtte de brandweer metingen en ontdekte dat het koolmo- noxydegehalte in de woonkamer van de heer Hollander veel te hoog was. Onmiddellijk waar schuwde de brandweerploeg de G.G. en G.D. om de bewusteloze man naar het ziekenhuis te la ten vervoefen. Daarna moest asiel-beheerder Egge Boerms de bedwelmde hond van de heer Hollander meenemen naar de Sint Anna- zusterstraat. Het dier, een tien jarige keeshond, maakt het nu weer goed. „Hij heeft alleen last van heimwee", zegt Boerma, „de hond was erg aan zijn baas ge hecht Hopelijk kunnen ze alle bei weer snel naar huis". De brandweer en de bouwpo- litie stellen samen een onder zoek in naar de oorzaak van het hoge koolmonoxydegehalte. „Vermoedelijk was de schoor steen lek, daardoor hebben de buren het gemerkt. Aan een kant dus maar gelukkig," aldus de heer Keuzekamp van de Schiedamse brandweer, „ook zal de kachel waarschijnlijk wel verkeerd zijn gestookt en was de afstelling niet juist."Meteen nadat de heer Hollander naar- het ziekenhuis is gebracht heeft de brandweer de kachel ontkop peld en op een binnenplaatsje gezet (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Twee inbraken bij de distilleerderij Drikzwager aan de Noordvest zijn opgelost Twee 20-jange jongens hebben bekend de diefstallen te hebben gepleegd. Ze stalen flessen ge distilleerd met een totale waar de van ƒ6.500. Ze zijn door de Rotterdamse pobtie aangehou den en voorgeleid voor de offi cier van Justitie. Met de aanhouding, eveneens door de Rotterdamse politie, van twee Schiedamse jongens zijn ook een serie andere inbraken in Schiedam opgelost. Een 18-jarige en 22-jange Schiedammer heb ben bekend in de afgelopen maanden een groot aantal inbra ken in Schiedam te hebben ge pleegd. De jongens zeiden te hebben ingebroken bij o.a. de cash carry aan de Van De- venterstraat, de Kodi-cash carry aan de Kethelstraat en bij Leen Bakker aan de Noordvest. De totale waarde van de goede ren die ze hebben gestolen be draagt minstens 23.000 gulden. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Bij het afstap pen van haar fiets is de 46-jari- ge mevrouw A. van L.-de* K. gisteren gevallen op de kruising Broersveld - Lange Kerkstraat. Ze brak haar pols, toen ze onge lukkig terechtkwam op de recht opstaande stenen, die daar in de middenberm zijn neergelegd om voetgangers te verhinderen over te steken. SCHIEDAM Morgen, op donderdag 2 augustus, gaat in het Schiedams Stedelijk Mu seum de expositie „Het Land schap m de 20ste Eeuw" van start. Het materiaal ervoor, gra fiek en tekeningen, is afkomstig uit de kunstverzameling van het Westdnitse plaatsje Esslingen aan de Neckar, De tentoonstel ling duurt tot 27 augustus.

Het Vrije volk | 1973 | | pagina 3