Openbaarheid met restricties.. Onkruid op bouw terrein mag blijven Sport- kort(jes) OuhH l A P0PPEZIJN! Gemeente vrij op 5 september eurofax 15.11.: Burgemeester niet te spreker LEWA Met auto op vangrail gebotst Schoorsteenbrand j e Winkeldief betrapt TWEE BLOKBANDEN SCHIEDAM De Schiedamse notabelen hadden er jop 8 augustus 1851 natuurlijk helemaal geen zin in om Her kennis te geven „aan de Ingezetenen, dat de Stedelijke «Eaad, heeft besloten deszelfs vergaderingen voortaan in het openbaar te houden". Maar ze moesten wel. Thorbecke had dat, in de Ge- '/'meentewet van datzelfde jaar nu eenmaal zo verordon neerd. Alleen dat al was voor elke, zichzelf en zijn voorgeslacht respecterende regent reden genoeg om tegen te zijn. Want Thorbecke was in zijn eigen tijd lang niet zo geliefd als de vele naar hem vernoemde scholen en de eigenlijk maar weinig aan hem verwante VVD nu willen doen geloven. Vele rijken verafschuwden hem om zijn vooruitstre vende staatkundige denkbeelden. Op bijna hetzelfde moment.dat Thorbecke gelijkheid bepleitte, bestond de Arnhemse Courant het zelfs, om in een welgemeend hoofdartikel te schrijven: „Het is fatsoenlijk om zich noch beneden zijnen stand te verlagen, noch zijnen stand te verheffen. De Voorzienigheid wil stellig onderschei dene standen en rangen, en waar de "leer van vrijheid, gelijkheid en broederschap zonder fatsoen wordt- toe gepast, moet het bij slot eene belgische libertaits-kraam worden". Waarbij het blad in alle ernst het advies gaf dat de onderscheiden rangen en standen zich in het vervolg door afzonderlijke kleding kenbaar moesten maken. Wat dat in bestuurlijk opzicht betekende is duidelijk. De eenvoudige werkman had zijn plaats maar te kennen en zich niet te bemoeien met zulke hoogstaande zaken als het leiden van een gemeenschap. En aldus geschiedde, die eerste, onwennige, openbare raadsvergadering in Schiedam. Met een „gepaste aan sprak" opende de burgemeested de vergadering, werkte met de raad fluks de wettelijk openbaar geworden agendapunten af, waarna hij de vergadering weer beslo ten verklaarde voor de ongestoorde afwikkeling van een wissewasje over de stoeptegels van de Koopmansbeurs. SftkT- 't-P&kx. Wethouder Verweij: eendere richtlijnen voor commissies... Mevrouw Taverne: openheid van 't college is ook belang- Ed den Brabander: tegen. rijk ISESSf P. Poot: een goede zaak als het wordt gereglementeerd Wethouder Collé: geen uitbreiding Arie Verlinde: programma 't staat in ons Aad Wiegman: helemaal voorGerard Verhulsdonk: ondermijning van het gezag... men praten. VOOR De schoen met A. 'Overheul Jr. Schiedam Putterhoeksestr. 65 VOOGD'S NAAIMACHINEHUIS DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1973 HET VRIJE VOLK PAGINA 19 Ho e open woirdt 't Schiedamse bestuur? SCHIEDAM Als het aan Ed den Brabander (v.v.d.) ligt is het binnenkort gedaan met de openbare commissievergade ringen. In een telefoongesprek had hij het tamelijk klagerig over het "gebrek aan belang stelling bij de bijeenkomsten van de raadscommissies. „Er z«n vergaderingen bij, waarbij er geen sterveling komt. Nou dan heeft die openheid toch geen zin." Komen er echter wel mensen dan vreest hjj weer voor bui tenparlementaire pressie. „Eer lijk," zegt hij, „ik heb het meegemaakt, dat een commis sielid de wil van haar. op de vergadering aanwezige achter- terban volgde en tegen een voorstel stemde, terwijl ik ze ker weet, dat ze met ons had gestemd, als de vergadering besloten was geweest." Wat daaraan nu precies ver keerd is raadsleden en kie zers zijn volgens onze demo cratische normen ten slotte nauw aan eikaar verbonden en zeker len opzichte van elkaar verantwoording schuldig legt hjj uit aan de hand van zijn persoonlijke opvatting over stadsbestuur. Politiek en bestuur zijn volgens Den Brabander strikt geschei den zaken. De Raad vertegen woordigt voor hem daarbij de politieke kant, de commissie vergaderingen zijn gelegenhe den waar in „petit comité" de raadsleden, ontdaan van hun politieke kleur, de stad bestu ren. Daarom vindt hij, hoeven de commissies ook niet open baar te zijn. Er zijn er meer die dat stand punt huldigen. Ook in het progressieve kamp, weet Den Brabander, al wil hij niet zeg gen hoeveel. Er worden daar echter, wel andere argumenten gehanteerd dan Den Braban ders privé-standpunt, hoewel ook daar de gelijkenis met de argumenten van de VVD en van DS '70 opvallend Is. Vol gens die hoeven wethouders en raadsleden geen verantwoor ding af te leggen omdat de kiezers hun vertrouwen voor een periode van vier jaar heb ben gegeven. Met andere woorden: Kritiek mag, maar alleen aan het einde van de rit. Van de VVD hoewel die er mei de gemeenteraads- en wethoudersverkiezingen heel andere ideeën op nahield en DS '70 is dat standpunt nog enigszins te begrijpen. Van progressieven zij het dan dat die dergelijke uitspraken tot nu toe alleen nog maar in persoonlijke gesprekken doen is het merkwaardig. Vooral omdat dit college toevallig openbaarheid als één van de voornaamste verkiezingsleuzen voerde. En dan geen openbaar heid als een milde gave, maar als een bikkelhard bestuurs principe waaraan tot elke prijs de hand moest worden gehou den. De billen moeten bloot in de raadsvergadering van septem ber. „Wie voor het voorstel van B. en W. is stemme voor, wie tegen is stemme tegen", zal de burgemeester officieel- plechtig zeggen. Want dat het voorstel een hamerstuk, zon der hoofdelijke stemming vooraf, zal worden lijkt on waarschijnlijk. De fracties hebben hun mening al kunnen spuien in een bij uitzondering openbare vergadering van de commissie voor Algemene en Bestuurlijke Zaken. Daar werd een voor stel van B. en W. inzake de openheid en openbaarheid ge prefereerd boven een verder gaand voorstel van D'6v. In die vergadering is ook beslo ten alle raadscommissies te pei len naar hun ervaringen en me ning over de openbaarheid. Deze vraag is in de commis sies aan de orde geweest, waar- b vooral de WD tegen open baarheid bleek te zijn. Voor alle duidelijkheid hebben wij de meningen van diverse raadsleden en wethouders nog eens op een rijtje gezet. De algemene tendens neigt naar „openbaarheid met restricties", De fractiestandpunten zijn nog niet bepaald, daarom geven de raadsleden veelal een per soonlijke mening. hs ft t t* 4W C VVV V* 'AW V- vXvwBK "7- 7-^W. li <A.' In september moeten de billen bloot Arïe Verlinde, plaatsvervan gend voorzitter van de grootste raadsfractie (PvdA/PPR): „Voor1 onze fractie zou de openbrarheid geen enkel punt van discussie moeten zijn. Wij hebben de openbaarheid in ons programma staan. Maar ik kan me toch wel voorstellen, dat sommige fractieleden van ons het er moeilijk mee hebben. Het is een mentaliteitskwestie Als fractie zijn wij nog bezig met een inventarisatie. Als er fractiegenoten tegen de openbaarheid zijn, willen we na gaan waarom ze dan tegen zijn. Maar zelf vind ik dat we de openbaarheid moeten doorzetten. De burger moet zo veel moge lijk kunnen weten hoe het be stuur werkt. En dat mag geen schijnvertoning worden. Daarom ben ik voor een vragenhalf- uurtje. voor het publiek, in alle commissies. Verschillende com missies moeten wel besloten blijven: de financiële en de com missie grondbedrijven. De finan ciële commissie is te technisch en openbaarheid in grondbedrij ven zou speculatie in de hand werken. Ook vind ik dat er moet worden onderzocht of de com missie voor Algemene mi Be stuurlijke Zaken niet openbaar kan worden." De fractievoorzitter van de PCG, Poot: „Ik vind openbaarheid een goede zaak, die wel gereglemen teerd moet worden. Het mag niet te lang gaan duren als het pu bliek wat wil zeggen. Dat wordt te zwaar voor de raadsleden. Wij zijn ten allen tijde bereid infor matie te gevem Ook heeft het heen en weer gepraat tussen de commissie en het publiek niet altijd eveneveel resultaat. Maar in principe moet het kunnen." De f: .ctievoorzitster van de KVP, 'mevrouw Taverne-van Campen: „Wij denken genuanceerd over de openbaarheid. Ik ben nu vooral benieuwd naar het pre advies van het college. Als we dat hebben gezien maken we ons fractiestandpunt bekend. Maar ik wil wel zeggen, dat ik niet vind dat de openbaarheid moet ontaarden in scheldpartijen te gen een wethouder, zoals in stadsontwikkeling wel eens is gebeurd. Ik vind trouwens ook, dat in deze hele kwestie de openheid vanaf het college naar de raadsleden ook wel eens ver beterd mag worden. Wij weten vaak nergens van en krijgen in eens een preadvies onder onze neus. Als we dan wat willen we ten, wordt een wethouder boos." De WD-fractievoorzittcr Ge rard Vcrhulsdonk: „Door de openbare commissie vergaderingen zijn de raadsver gaderingen een wassen neus geworden. De raadsleden hebben zich in een commissievergade ring vaak al uitgesproken en durven daar niet meer op terug te komen, omdat ze bang zijn voor gezichtsverlies. Dit ver moordt de democratie. De open baarheid veroorzaakt vertraging in de beleidsvorming, verslap ping van het bestuur, onzeker heid voor de ambtenaren, on rust bij de bevolking en onder mijning van het gezag. Laten we maar terug gaan naar de si tuatie van vroeger, waarbij elk raadslid zelf voor z'n informatie moest zorgen, zonodig in een persoonlijk gesprek met een wet houder." Aad lViegman, D'66-raadslid: „Openbaarheid is erg goed. Het is zinvol om de voorberei dende werkzaamheden in een commissie openbaar te maken, omdat dé burgerij dan snel kan reageren op zaken die haar aan gaan. In het proces van besluit vorming komt de burgerij vaak niet te pas. Daarom moeten er zoveel mo gelijk faciliteiten worden ge schapen om de burger de kans te geven het bestuur te volgen. Ik denk daarbij aan vragenhalf- üurtjes én vermenigvuldiging van de te behandelen stukken. De openbaarheid is ook een ge- wenningsprocedure. Er hoeven geen scheldpartijen te ontstaan. Als er voldoende informatie wordt gegeven kan er een zin volle discussie op gang komen tussen de bestuurders en de burgerij." De D'66-wethouder Bert Kap- tein Is met vakantie. Maar het is algemeen bekend, dat hij een warm voorstander is van open heid en openbaarheid,de idealen van zijn partij. Wethouder Verwen van onder wijs, sport en cultuur (PvdA) geeft openbaarheid geen „carte blanche". Zij zegt: „In het alge meen zie ik weinig publiek in de openbare commissievergade ringen. In de sportraad komen wel belangstellenden voor een agendapunt. In die raad hebben wij ook een vragenhalfuurtje in gesteld. Maar ik vind wel dat voor alle commissies wat betreft de vragenhalfuurtjes dezelfde richtlijnen moeten worden opge steld. Ik heb de indruk dat de regels ook wel in de praktijk groeien. Ook heb ik gemerki, dat de burgerleden van een com- (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM „Waarom wordt een erfpachter verplicht zijn stukje grond vrij van on kruid te houden?", vraagt het PvdA-raadslid Yvonne de Waard zich af. Zij vindt het vreemd, dat de plantsoenen dienst een spuitverbod is opge legd, terwijl een erfpachter toch aan het werk moet het onkruid op braakliggende terreinen te verwijderen. Volgens haar heeft het onkruid een nuttige functie omdat de brandnetels en andere wilde planten de vervuilde lucht een beetje zuiveren. Wethouder Bolmers is het niet met haar eens. Hij vindt dat ;nkruid op een bouwterrein an der vuil aantrekt. Maar hij is wel van mening dat het vreemd is, dat de plantsoenendienst niet mag spuiten, als een erfoachter er bijna toe wordt verplicht. Hij steide mevrouw De Waard voor deze voorwaarde in de erf pachtsregeling niet al te strikt te nemen. missie zich vaak geremd voelen om in 't openbaar iets te zeggen. Daar heb ik begnp voor." CPN-wethoudcr Collé (Volks gezondheid, Gemeentewerken en Woningdienst) is ook voorzich- tig: „De commissies die al open baar zijn kunnen dat wel blij ven. Maar met de commissie gemeentewerken kan dat niet. Daar worden cijfers en begro tingen besproken. Ik heb geen behoefte aan uitbreiding van het aantal openbare commissie?. Iedereen die de wethouders wil spreken kan dat doen. Er kan altijd op korte termijn een af spraak met een wethouder wor den gemaakt. Daarbij komt nog dat ik elke week spreekuur houd, waar ook iedereen kan ko-* Mijn ervaring in openbare commissies is ook wel eens dat raadsleden hun mening niet dur ven zeggen. Maar voor de com missie die ik in 't openbaar houd, volksgezondheid, maakt het fei telijk weinig uit of die openbaar is ot niet. Er is toch bijna nooit publiek." Met de start van het seizoen '73'74 begint zo langzamerhand ook de stroom clubbladen weer op gang te komen. Vele daar van vermelden de amateurpro gramma's voor de eerste helft van' de competitie en voorts hun nog te spelen oefenwedstrij den. Enkele anderen gaan in op het vertrek van het Amsterdam se „lieverdje" Johan Cruijff, ter wijl de meeste clubbladen het toch wel by de huis-tuin en keukenrubriekjes houden en daar zijn deze organen toch in hoofdzaak voor. Kortom, de man aan het stencilmachine is weer volop in actie, maar voor de clubbladen, voorzien van nietjes, stempels en omslag enz. de leden bereiken zijn de redac tieleden in de weer geweest om het geheel een vrolijke aan blik te geven. Het zijn harde, doch niet altijd gewaardeerde mensen die deze klusjes opknap pen en een beetje meer waarde ring voor hen is zeker op z'n plaats. Ja, vele handen maken licht werk. Help daarom deze noeste werkers eens mee. Klitn ook eens in de pen of help ze bij het vouwen of met andere voor komende werkjes. Ze zullen u er beslist niet lelijk op aankij ken. Zo meldt het clubblad wan PPSC: „Nu mogen we op de eerste plaats wel een voet balclubje zijn, maar laten we het klaverjassen niet vergeten. U behoeft beslist geen PPSC'er te zijn om iedere donderdag avond in het oergezellige club huis op Thurlede een kaartje te leggen. Donderdag 13 september start PPSC haar klaverjasfes- tijn. Half september begint bij de Rotterdamse Voetbalbond weer een cursus voor kandidaat- scheidsrechter. U kunt zich schriftelijk opgeven: Witte de Withstraat 47a. Probeer ook eens een fluit te hanteren, dan kunt u zien dat het niet gemakkelijk is. Na afloop wan het trainen zal er bij Schiedamse Boys spoedig worden aangevangen met 'n tafeltenniscompetitie. Er hebben zich reeds 25 personen gemeld. Dit allemaal om de trai ning te stimuleren en de sfeer te verhogen. Men heeft nog meer pijlen op de boog, want men is hard bezig om een billard te krijgen, zodat ook daar na de trainingsavonden gebruik van kan worden gemaakt Men moet evenwel even geduld hebben "want billards voor een zacht prijsje liggen niet voor het op scheppen. Weet u er misschien een? Zaterdagavond 8 sep tember houdt men bij DRZ een knal van een „drive-in". Van af 20.00 uur bent u van harte welkom in 't clubhuis. Ben Hoekstra, de man van het natje en droogje van HBSS zoekt „barpersoneel". Voor de week- avonden, maar ook zaterdags. Wie meldt zich. RIJWIEL- EN BROMFIETS HANDEL HOOGSTRAAT 101-103 SCHIEDAM - TEL. 267552. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De 19-jarige automobilist P. J. Jansen is vannacht met zijn auto op de rijksweg 20. geslipt en op de vangrail gebotst. Met rugklach ten is de automobilist naar het Gemeenteziekenhuis gebracht, waar hij is behandeld. Het on geluk is vermoedelijk veroor zaakt door een te hoge snelheid en een nat wegdek. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Omdat woens dag 5 september is uitgeroepen tot een nationale feestdag zullen alle gemeentelijke diensten en bureaus die dag gesloten zijn Ook het museum en de centrale bibliotheek plus alle filialen zijn op 5 september dicht. Er wordt volgende week woensdag ook geen vuil opge haald door de VROM-dienst. De bewoners van Kethel worden verzocht er rekening mee te houden, dat de vuilniswagens in plaats van woensdag, donderdag langs zullen komen. Ook het slachthuis is 5 sep tember gesloten. De Vleeskeu ringsdienst werkt volgens het zondagsschema. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Door overver hitting is bij de koffiebranderij IJzendijcke aan de Nieuwe Ma- thenesserstraat gisteren een schoorsteenbrandje ontstaan. De brandweer bluste het vuur onder leiding van de hoofdbrandwacht Sjoerdsma. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De 29-jarige ijzervlechter C. de W. uit Rot terdam is gisteren in de winkel van C A betrapt bij het stelen van een broek. Hij is naar het politiebureau gebracht, waar proces-verbaal tegen hem is op gemaakt. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De burgemees ter houdt maandag 3 september geen spreekuur. De heer Roelf- sema is die dag verhinderd Schie dammers te woord te staan, zo als hij dat elke maandag doet. alle bekende merken 0 Zig-Zog machines vanaf f 34».- tst f 114».- reparaties aan all» merken Hoogstraat 10. Tel. 269737. Schiedam.

Het Vrije volk | 1973 | | pagina 3