Schiedam betaalt niet mee aan regionale milieudienst Wel of geen uitbreiding tenniscompiex? Grillige tegenstanders Gemeente kan oorzaak niet vinden eurofax 15.11.: Grens van 80.000 nadert snel Koffiebar in slooprijp steegje Geld voor Ooievaars Zel/s in de pauze werden de discussies voortgezet. Mevrouw Krikke sprak met wethouder Collé nog eens een hartig woordje over vergoeding bij woningverbetering. (Van een onzer verslag geefsters SCHIEDAM Bijna flit send was de voorstelling die de gemeenteraad gister avond ten beste gaf, verge leken met de matte verto ning van maandag. Felle dis cussies, moties, amendèmen- ten en. aanhoudingen, alle elementen waren aanwezig voor een lekkere kluif ge- meenteraadspolitiek. Waar het op neer kwam was dat twee belangrijke voorstellen de nieu\ve doorstromingsregeling en de opheffing van de Bedrijf s- Economisehe Dienst wer den terugverwezen voor be handeling in commissies. De nieuwe verordening van het Gemeente Ziekenhuis werd aanvaard, ondanks de prin cipiële wijzigingen, die de PvdA/PPR voorstond. De D'66-er Vincent Broeke legde zijn standpunten over de drie percentsheffing op de electriciteitsrekening in verband met de kerncentrale uit aan de PvdA-er Van der Lubbe. Het tennispark van J. van Vliet in het Volkspark. SBH1EOIIM Voor al uw verlichting-stereo-app. kleuren-T.V. De oorzaak van de stank overlast heeft de gemeente nog niet gevonden. Er wordt wel hard aan het probleem gedokterd, juist omdat de bewoners van de Marconi straat zo vaak met klachten aankloppen Cf"'' *K" - Hetstinkenderiool aan de Marconistraat. VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1973 HET VRIJE VOLK PAGINA 17 (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Als de da lende tendens zich voortzet telt Schiedam op 1 januari van het volgend jaar minder jan tachtigduizend inwo ners. Eind juli stonden er bij de gemeentelijke burger lijke stand nog maar 80.365 inwoners van Schiedam in geschreven. Er is geen reden aan te nemen dat dit aantal dit jaar nog zat stijgen. Als Schiedam inderdaad mi'nder dan tachtigduizend inwoners krijgt, heeft dit veel gevol gen. Er zal minder geld be schikbaar komen voor de al gemene uitgaven. De wet houders zullen minder sala ris .krijgen. Het aantal raadsleden moet ook naar beneden. t (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Schiedam heeft zoveel mogelijk een selec tief vestigingsbeleid gevoerd om de vuile industrieën buiten de gemeente te houden. Daarom zijn wij niet bereid mee te beta len aan de kosten van de Cen trale Milïeubeheersdienst van Rijnmond. Wij hebben onze eigen hindcrwctafdeling, dat is voldoende. Als we gaan meebetalen aaii een regionale dienst, draaien w(j op voor de onkosten die voor bijvoorbeeld Rotterdamse ver vuilers moeten worden ge maakt". Dit betoogde wethouder Bolmers gisteravond in de ge meenteraad, nadat Aad Wieg man (D'66) had gevraagd waar om Schiedam niet meebetaalt aan de Dienst Centraal Milieu beheer Rijnmond. Ook wethouder Collé noemde nog een paar redenen op: „De hinderwetzaken zijn plaatselijke aangelegenheden. Hier kunnen we de burgers sneller helpen, dan wanneer Rijnmond dit zou doen. Bovendien hebben wij geen bedrijven, die over de ge meentegrenzen heen vervuilen." Aad Wiegman was het hier helemaal niet mee eens. Hy vindt dat dc hindcrwetactivilei- ten moeten worden overgedra gen aa.n Rijnmond. „In hetp ro- gramma van dit college staat dat wij zo veel mogelijk aan Rijnmond zullen overdragen. Waarom wordt dit niet gedaan. De kosten van een centrale mi- lieubeheersdicnst moeten regio naal worden gedragen. Dan krijg je ook een goed geoutil leerde dienst om alles te lijf te gaan. De zaak van de roetbla- zende tanker op 4 augustus is nog steeds niet uitgezocht. Bij een regionale dienst zou dat veel sneller gaan." Wethouder Collé was Aad Wiegman wat betreft het roet- biazen iets te slim af. Hij ketste terug: „Inderdaad is de zaak van het roetblazen nog in onder zoek. Maar dat is geen geval van de hinderwet, maar van de Havendienst." Ju» <44 (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De eigenaar van het tennispark in hel Volks park mag niet een derde seizoen van onzekerheid ingaan. Daar om wil het PCGrr<iadslid A. Son- neveld dat het 'gemeentebestuur zo snel mogelijk meedeelt of en hoe de heer Van Vliet zi)n ten- niscomplex mag uitbreiden. De aanvraag tot uitbreiding is al in 1972 in de gemeenteraad ter sprake geweest. De heer Van Vliet heeft in augustus 1971 het eerste verzoek tot uitbreiding aan de gemeente gedaan. In april '72 heeft de gemeenteraad het voorstel van B en W aangehou den. Bven IV zouden eerst onderzoe ken of uitbreiding ïn zuidelijke richting mogelijk was. Daarvoor wilde het gemeentebestuur an dere tennisverenigingen polsen. Volgens de heer Sonneveid had dit onderzoek in de afgelopen zestien maanden allang afgeslo ten kunnen zijn. Daarom wil hij dat -het college, liefst in de eerst komende raadsvergadering, de zaak opnieuw aan de raad voor legt met verwerking van de in middels 'zeker' verkregen -ge gevens. Aan zijn schriftelijke vragen voegt 'de heer Sonneveid nog een extra noot toe: 'Realisering van nieuwe banen, waar dan ook, vergt meerdere maanden. Plet dient mijs inziens vermeden te worden, dat de heer Van Vliet ook nog een, derde seizoepfzoy ingaan zonder te .weten waar hij aan toe is. De heer Van Vliet wil de ba nen in de andere richting uit breiden, dan het college voor staat. Flitsende show van raad Bij de stemming over het voor stel tot aanhouding van de door stromingsregeling bleken de drie wethouders hun eigen voorstel te willen laten wachten. Zij konden begrip opbrengen voor de motie ven van de progressieve fracties. Arie Verlinde (PvdA) verklaarde de redenen: „Onze fracties heb-; ben veel problemen met dit voor stel. Te veel details erin wijken af van de regelingen, die van kracht zim in de naburige Rijn mondgemeenten. Daarom stellen wij voor de regeling opnieuw te bespreken in de commissie voor algemene en bestuurlijke zaken. Binnen twee maanden kan er dan een gewijzigd voorstel op tafel liggen". De door het collége voorgestel- de wijziging hield voornamelijk een opschroeving van de maxi male premie tot 1750 gulden in. De progressieven willen de voor waarden tot het krijgen van de premie versoepelen. De confessionelen wilden de aanvaarding van de nieuwe door- stromingsregelmg niet uitstellen. De fracties waren bang, dat door dit uitstel verschillende mensen zouden worden gedupeerd. Wet houder Collé (Volkshuisvesting) verzekerde de raad, dat de „door stromers" altijd een voorschot op de premie kunnen krijgen, zolang de nieuwe regeling nog niet van kracht is. De tweede aanhouding betrof de opheffing van de Bedrijfs Econo mische Dienst. Dat voorstel werd op verzoek van de financiële com missie aangehouden. De motieven voor de opheffing van de BED zijn door de vroegere personeels leden in brieven aan de raad fel bekritiseerd. Yvonne de Waard kwam na mens de PvdA/PPR-fractie met een ris amendementen op de voorgestelde wijziging van de verordening voor het Gemeente ziekenhuis. Dez; amendementen waren van principiële aard, zo dat de discussie erover lang ge duurd zou hebben. Maar zover kwam het niet. De confessionelen, de WD'ers de CPN'ers en de twee PvdA-wethouders wilden de voorgestelde wijzigingen van het college bekrachtigen. Mevrouw Taverne (KVP) legde uit: „Er is al zolang gestudeerd op de nieuwe verordening. De voorstellen van mevrouw De Waard vergen een studie van minstens twee jaar. Daar willen wij niet op wachten". De burge meester. die tevens voorzitter van de ziekenhuiscommissie is. beloofde: „De verordening is niet het laatste woord. We zullen ze ker de amendementen van me vrouw De Waard bestuderen jn de komende tijd". (Van onze handbalmedewerker) SCHIEDAM Het kan zon dag een spannende dag worden op de terreinen van Wilton, nu zowel de dames als de heren een grillige tegenstander ontmoeten. De heren ontvangen om 12 uur het Vlaardingse Hollandiaan, dat afgelopen zondag in een oefen wedstrijd het eerste team van DWS op een afstand hield. Vorïg seizoen verraste Wilton vriend cn vijand door de volle winst te grijpen, maar of hem dit ook nu zal lukken, zal nog moeten blij ken. De dames van Wilton ont vangen om 13.15 uur het Haagse Hygiea, dat reeds vele jaren een gevreesde tegeno,Ur.drier van hen is, maar met voldoend® zelf- verrtrouwen moet Wilton toch in staat geacht worden om ten minst? een punt uit de strijd te slepen. De dames van DWS tre den m Rotterdam aan tegen Ro- da. DWS heeft weer alle hoop op terugkeer naar de hogere re gionen en is ergens wel blij dat het een jaartje in een iagere klasse uit moet komen. Het team krijgt dan weer eens de kans om zich wat beter m te spelen, waardoor het team meer stoot kracht kan opbouwen. Roda mag echter niet onderkend worden, daar dit team. na de fusie heel wat meer inhoud heeft gekre gen. Ook de heren van DWS gaan richting Den Haag, waar het aan zal treden tegen Animo. in de oefenwedstrijd met Hol landiaan heeft DWS, dat Aad Sigmond weer als trainer heeft kunnen aantrekken zoveel mo gelijk een open verdediging uit geprobeerd. Het klopte nog niet volledig, waardoor er gaten vie len waar Hollandiaan gretig ge bruik van maakte. Maar de juis te instelling is bij DWS aanwe zig, zodat het vol vertrouwen Animo tegemoet zal treden. Voor de dames van UVG is er op het laatste moment nog een wed strijd ingelast Het gaat nu naar Kwintsheul, waar het geen ge makkelijke taak zal hebben te gen Kwintus. De Westlandse da mes hebben een goed en homo geen team, waartegen UVG alle regi'sters open zal moeten trek ken om tot succes te komen. Op het terrein van UVG om 13.15 uur de scmi-heren derby UVG- WIK. Zondag neeft UVG tegen Snelwiek getoond dat het uit het goede hout gesneden is. WIK kan dan ook op een hevig verzet tekenen en al heel blij mogen zijn met één enkel punt. Scyila heren ontvangen om 9.05 uur het Rotterdamse Roda III, dat het afgelopen weekeinde een ieder verraste door Hollandiaan III op een 99 te houden. Scyila, dat net met opgewas sen bleek tegen UVG II, zal dan ook van goede huize moeten ko men om thans de volle winst te grfjpen. De dames van Scyila krijgen het heel wat gemakke lijker tegen Spartaan II, dat dan zondag legen Snelwiek. Toen maakte Scyila furore door de volle winst te grijpen op een zeer sterke tegenstander. De krachten van Spartaan worden heel wat lager aangeslagen, zo dat er een gemakkelijke zege van Scyila verwacht mag wor den. «s Broersvest 58» tel. 26.77.18 Nieuwlandplein 57, teL 70,11.60 (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Het kan best: iets leuks maken in een bijna sloopryp pandje in de Schicdamsc binnenstad. Iets leuks, dat nog geld op levert ook. Frans van der Heijden heeft het bewezen. IIO heeft in een kleine be drijfsruimte in het Groenen- daal een koffiebar gemaakt. De 'Smiths Inn". Het Groenendaal is een doodlopend steegje by het Broersveld, een onooglijk straatje waar behalve de weinige bewoners niemand kwam. Op. dc gemeentelijke kaarten stond het pandje rood ingekleurd. De gemeen te had het al afgeschreven als onbruikbaar cn in er barmelijke staat verkerend. Er zyn nog wel meer van zulke pandjes in de Schie- damse binnenstad te vinden. Maar waarschijnlijk zullen zc allemaal plaats moeten maken voor dc grote waren huizen en de winkelmall, die de gemeente heeft gepland. Maar de 'Smiths Inn* is er. Iedereen kan er dagelijks van i.cgcn tot zes terecht voor een kopje koffie, ook de Schiedammers, die vin den dat alle oude huisjes te gen dc grond moeten. RIOOLGEMAAL STINKT (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM „Het lijkt wel of we vlak bij een open riool wonen, Zo erg stinkt het, soms,' klagen de bewoners van de Marconistraat her haaldelijk. Ze wonen niet bij een open riool, maar bij een rioolgemaal. En dat stinkt bij tijd en wijle, voor al na een periode van droog- te„ Een van de bewoonsters zegt: „We kunnen onze ramen met eens open doen als het zo stinkt. En de gemeente doet er mcls aan. Ik heb al zo vaak opgebeld, maar dat haalt niets uit. in het afgelopen weekeinde zouden ze maatregelen nemen, maar de stank was toch verschrikkelijk, juist op zaterdag en zondag." De gemeentelijk voorlichtings ambtenaar verklaart, dat de ambtenaren juist druk bezig zijn met het oplossen van de moei lijkheden. De stank treedt voor al op na een periode van droog te. De voorlichter legt uit: „Als het regent komt in het gemaal afvalwater en regenwater te recht. Maar als het een tijd niet heeft geregend komt er alleen afvalwater en dat stinkt natuur lijk meer dan wanneer er regen water door wordt gemengd. De bewoners moeten ook met ver geten dat alle rioleringen stinken. Dit gemaal stond eerst buiten dc y iv „1 'J 4 stad, maar nu zjjn er huizen omheen gebouwd. Het is dus een vervelende plaats voor een ge maal." Volgens de voorlichter heeft de gemeente inderdaad in het afgelopen weekeinde maatrege len genomen. „Er waren klach ten binnengekomen dat de schoorsteen van het gemaal te laag zou zijn en dat de stank daardoor ontsnapte. Daarom heeft de gemcer.te er acht we ken aan gewerkt om alles lucht dicht te maken, zodat er nergens meer luchtjes konden wegko men. Maar in het afgelopen weekeinde is gebleken, dat dit niet heeft geholpen. Het gemaal stonk nog steeds." De voorlichter drukt de kla gende omwonenden op het hart dat dc gemeente alles op alles zet om de stankoverlast zo snel mogelijk te voorkomen, „Er is een diepgaand onderzoek gaan de", aldus de voorlichtingsamb tenaar van de gemeente. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De nacompe- titie van de Schledamso voet balverenigingen heeft 491 gulden aan recette opgebracht Dit geld is opgeteld bij het al in de kas aanwezige geld. De totale kas, groot 892 gulden, is bestemd voor deSchiodamse Invaliden- I sportvereniging de Ooievaars.

Het Vrije volk | 1973 | | pagina 1