y* ''Minder anunotriazol' DAMES DWS HEBBEN ER WEER KIJK OP NAAR MIJN MENING Leegvissen BAGGER OP WEG NAAR KETHEL-NOORD 7/i% Bank Mees Hope nv eurotax 15.11.22 Linies in kraam voor Chili Automobilist slaat fietser de sloot in (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het gemeentebestuur wil tussentijds in zijn portemonnee tasten om twee armlastige Schiedamse 'cultuurdragers' uit de brand te helpen. De beide noodlijdende instellingen zijn: de Schiedamse muziekschool en het zoldertheater In de Teerstoof. In een voorstel aan de Schiedamse raad kondigen B. en W. aan een subsidie te willen verlenen van bijna 17.000 gulden aan de Muziekschool en van 2.000 gulden aan het zoldertheater. (Van onze medewerker HANS VAN DER SLOOT) SCHIEDAM Waar zijn ze gebleven, de verenigin gen die vroeger zoveel fleur aan bet grauwe burger- mansbestaan gaven. De ac cordeonverenigingen, de mondorgelclubs en de man- dolinegezelschappen. De trektiarmonica: het enthousiasme ervoor groeit weer I Glorie tijd Te weinig Plantsoenendienst nog zuiniger met gevaarlijk middel (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schie damse Plantsoenendienst laat de dringende aanbeve ling van de Wageningse on- kruidbestrijdingsdeskundige P. Zonderwijk woensdag avond jl. gedaan op een voorlichtingsbijeenkomst voor de gemeenteraad om bij chemische bestrijding minder (vermoedelijk kan kerverwekkend) aminotri- ziazol te spuiten, niet langs de kouwe kleren afglijden. Integendeel. '4M:% lil, VX' i Ndlv A 'iv~- De heemtiLin: trots van de Plantsoenendienst. (Van onze handbalmedeweiker) SCHIEDAM De kans is groot, dat na zondag een juist beeld te zien zal zijn in de diverse klassen. De dames van DWS hebben het ritme duidelijk te pakken en hebben zich aan kop genesteld. De uit-wedstrijd met Spartaan in Rot terdam, kjkt geen al te grote hoofdbrekens op te leveren. Het verdedigingsblok is niet al te sterk, waarvan de thans vrij soepel draaiende DWS-aanval degelijk gebruik zal ma ken. jMartinit oefent stegen Hekelingen I SCBXEDRM Broemeat 58, td. 25.270» Weuwlandplein 57, tel. 70,11.60 Voor al uw verlichting-ster eo-app. klenren-T.V. SCHIEDAM Arbeiders van Gemeentewerken-Rot terdam zijn druk doende met het aanleggen van pers leidingen naar Kethel- Noord, het gebied waar bin nenkort begonnen gaat wor den met opspuitwerkzaam- heden. Omdat de leidingen onder het wegdek van en kele wegen in Schiedam- Noord door moeten, zullen deze voor het rijverkeer zijn afgesloten. Voor voetgangers en fietsers blijft de moge lijkheid om van deze wegen gebruik te maken. De Joppeiaan is vandaag en morgen dicht voor het rijverkeer, de Kerkweg van maandag 24 tot en met vrij dag 28 september en de Harreweg op dinsdag 2 ok tober. Spaardeposito opzegging 1 maand Obligatierente-rekening opzegging 3 maanden Termijnspaardeposito opzegging 3 maanden Termijnspaar deposito opzegging 6 maanden Termijnspaar deposito opzegging 12maanden Termijnspaardeposito 24 maanden vast Termijnspaardeposito 3 jaar vast Termijnspaardeposito 4 jaar vast Termijnspaar deposito 5 jaar vast VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1973 HET VRIJE VOLK PAGINA 19 Extra geld voor muziekschool en zoldertheater De extra-subsi'die aan het zol dertheater is nodig zeggen B. en W. om 'de optredens van poppentheaters, iedere zaterdag middag, mogelijk: te blijven ma ken. Tot eind december Van dit jaar worden vermoedelijk nog zestien voorstellingen gegeven. B. en W. verklaren zich bereid een vergoeding uit te betalen voor niet-verkoehte entreekaart jes, tot een maximum van 65 per voorstelling. Eén van de wegingen van het college om de subsidie aan het zoldertheater te geven, is het feit dat de SG (de stichting De Schiedamse Gemeenschap) ver klaard heeft dat de voorstellingen van poppentheaters voor Schie dam van groot cultureel belang zijn. Het zoldertheater in De Teerstoof krijgt voor haar „gro te" voorstellingen ook subsidie van het gemeentebestuur. De financiële moeilijkheden bij de Schiedamse Muziekschool zijn veroorzaakt door de sterke loonstijgingen. Hierdoor ont stond een begrotingstekort waarvoor geen dekking is. Een andere factor die finan ciële kopzorgen oplevert, is het feit dat het instrumentaal on derwijs onverwacht sterk ge groeid is. Dit jaar steeg het aan tal Instrument-leerlingen met ongeveer 100 naar 673. Volgens een opgave van de Muziekschool is instrumentaal onderwijs veel duurder dan het algemeen vor mend muziekonderwijs (nu: 324 leerlingen), dat ook op de school gegeven wordt. Dertig percent van alle kosten van de Muziekschool wordt be taald uit de lesgelden. De subsi die van de gemeente wordt nu op voorstel van B. en W. met bijna 17.000 gulden ver hoogd tot 283.500 gulden. Tijd van Irekharmonica komt niet meer terug... Uit de ether zijn ze bijna weggevaagd. De tegenwoordig populaire platenprogramma's vervangen geheel de vroegere orkesten en de koren, die nog tijdens de boterham eendrachtig te kennen gavene de wandel schoenen te zullen aantrekken. Vreugdevolle uurtjes waren dat, indertijd. Gevuld met blij moedig getokkel. Maar ze zijn voorbij. De leeuwerikjes en ka- rekieten en nachtegaaltjes want het was een vast gebruik C; om koren, met voorbijgaan van Ij de eenvoudige kanariepiet, naar vaderlandse zangvogels te ver- noemen zijn ingewisseld voor het snerpend geweld van de top- f twintig. Ook uit Schiedam zijn derge lijke gezelschappen bijna geheel verdwenen. Over zijn alleen nog het mandolinegezelschap Oni en de accordeonvereniging Fanta sie, maar die laatste bestaat eigenlijk alleen nog maar in naam. „Dat is het verloop", zegt de voorzitter de heer Meijer, „TJ 'i weet hoe dat gaat. De mensen verloven en gaan dan trouwen en dan, na verloop van tijd, (stappen ze uit de vereniging of re houden op met spelen. Alleen de kleintjes blijven dan nog maar over". De teleurstelling van de heer Meijer klinkt duidelijk in zijn woorden. De berusting trouwens ook, want evenmin als andere bestuurders ziet de heer Meijer kans om de natuurlijke ontwik kling in positieve resultaten voor zijn vereniging om te zet ten. „Tja", zegt hij na een tijdje, „vroeger was dat allemaal an ders. Als ik nog terugdenk aan onze glorietijd. Toen hadden we nog twee orkesten. Een A en een B-orkest die regelmatig concer ten gaven. Niet in grote zalen natuurlijk, al hadden we wel eens een openbaar concert. Nee, we speelden vooral voor het Roo ds kruis en in ziekenhuizen en "voor bejaarden enzo. Nou dat was prachtig, dat kan ik u ver zekeren". Die glorietijd was tussen 1962 en '65, de tijd dat de vier en vijf korige Cavagnolo's, Charron's en Accordiola's als broodjes over de toonbank gingen. Dure broodjes, want m de hausse werd niet op een toets meer of minder geke ken. Wie er echt bij wilde ho ren, rustte niet voordat hij zijn studie-accordeon had omgewis seld voor zo'n duur glimmend apparaat met 92 toetsen, 120 bassen, vijf koren en elf regis ters. Muziekinstrumentenfabrikant Van Krogten: „Ah, je had toen de prachtigste instrumenten. Heel ingewikkelde en dure in strumenten met alle denkbare accessoires. Instrumenten van dik vijfduizend gulden waren erbij. En ze werden nog grif verkocht ook. Maar ineens was dat over. In verloop van een paar maanden viel de markt in elkaar en raak te je je accordeons aan de straatstenen niet meer kwijt. Overigens gebeurt dat wel va ker. In muziekinstrumenten be staan bepaalde modes. Voor de accordeons had je de mondhar monica's en daarna kreeg je de elektrische gitaren en geluidsin stallaties. Tegenwoordig is er een grote vraag naar dwarsfluiten cn de akoestische gitaar en, vreemd genoeg, ook weer naar accordeons. Toch ziet de heer Meijer het voortbestaan van zijn vet miging niet meer zitten. „Met dat kleine beetje mensen dat we nu hebben kunnen we geen aktiviteiten meer ontplooien", zegt hij. „Die kinderen moet je allereerst be zighouden. Ermee optreden kan je niet. Dat is werk voor de gro teren. Dat kon vroeger alleen. Toen hadden we zelfs een soort nummer met een bassist en een drummer. Maar ook die zijn op een gegeven moment weggelo pen om in zo'n soort bandje te gaan spelen. Een tijdje hebben we het toen nog volgehouden met ons klassieke repertoire, maar ook dat ging niet. Daarna hebben we er een tijdje op aangedrongen om van de klassieke muziek af te stap pen en hits te gaan spelen, maar daar wilden sommigen niet aan beginnen. Natuurlijk soeelden we incidenteel wel eens een vro lijke noot, maar veel geholpen heeft dat niet. Daarna" zegt hij bedrukt, „is het toch nooit meer geworden wat het vroeger was". Het hoofd van de Plantsoe nendienst, de heer Hoogewey, zei ons gisteren: „We gaan op aandrang van de heer Zonder wijk dit middel waarmee pollen, gras en mos worden bestreden, nog spaarzamer gebruiken. Er voor in de plaats Kunnen we si- mazin nemen, dat is een beslist ongevaarlijke stof. Bovendien een preventief middel." Over het gebrek aan vertrou wen dat de gemeenteraad naar aanleiding van de aminotriazol- affaire in de Plantsoenendienst zou hebben (ir. De Block, direc teur van Gemeentewerken be zigde m deze krant gisteren zelfs de term 'vertrouwenscri sis'), denkt de heer Hoogewey sinds woensdagavond weer wat zonniger. Hij verklaart: „Na gis teravond, zo de geluiden uit de raad gehoord hebbend, heb ik de indruk dat het vertrouwen er weer zal komen. Maar die ver trouwenscrisis is er echt. Wat denk je dat een tuinman denkt, als de raad zo'n beetje zegt, dat er maar wat aangeklungeld is." Dat de Plantsoenendienst veel vooruitstrevender is dan de ge meenteraad denkt wil hii aanto nen met het sprekendste voor- i' v V V' beeld dat hij voorhanden heeft; het Prinses Beatrixpark. „Door dat daar niet gespoten is en bij wijze van spreken zo goed als niet meer geschoffeld wordt, is er een geweldige kruidenetage verkregen. Dat is vier jaar gele den al gestart in de heemtuin, heeft zich voortgezet naar het Beatrixpark en nu ook naar de parken erom heen. In dat Bea trixpark bijv. heb je eerst de kruidenetage, dan de heester etage en daarboven de bomene- tage. Je hebt daar sinds jaren de omvorming gekregen van een park tot een natuurlijk müieu- tje". Zijn er behalve in het Bea trixpark nog andere voorbeelden van die vooruitstrevende aan pak? De heer Hoogewey: Groen- oord bijvoorbeeld cn Woud- hoek. Daar heb je een bosplant soen, met hier en daar nog rozen- vakken. Nu moet er nog gewied worden, maar over twee jaar is dat niet meer nodig. In die twee gebieden is die aanpak zicht baar. En over twee jaar ook in Nieuwland. Daarvoor hebben we eerst iets uitgeprobeerd bij het Metropad. Maar om die Nieuw- land-tumen om te bauwen heb je tijd nodig. Dat is met anders. Heus we zijn vooruitstrevender dan de gemeenteraad denkt". De heren van DWS hebben de eerste punten binnen, maar zul len in Kwintsheul niet gemak kelijk op een hoger totaal kun nen komen. Quintus, momenteel ook niet sterk draaiend, is een vrij moeilijk te stuiten ploeg en gaf ook in het verleden DWS veel werk te verzetten. Voor de dames van UVG wordt het een strijd met een groot vraagteken, nu het om 13.15 uur het Haagse Athene 2 ontvangt. De heren van UVG laten het de laatste weken flink afweten. Tegen de Meeuwen bleef het lang standhouden, maar enkele kleine fouten ontnamen de ploeg het zelfvertrouwen. En juist dit zelfvertrouwen kan de ploeg in de komende strijd met het Rot terdamse Schutters 2 zo hard gebruiken. De dames van Wilton ontvan gen om 13.00 u. het Delftse EDH. Zondag is Wilton weer eens ou derwets uit de bus gekomen te gen Hollandiaan. Het team draaide in alle gelederen uit stekend. Vooral de aansluiting tussen aanval »en verdediging was perfect. Voor de heren van Wilton geen gemakkelijke opgaaf om het Naaldwijkse Westlaridia par tij te geven. Westlandia beschikt over een uitstekend ingespeel de ploeg, waar Wilton een nog m opbouw zijnd team tegenover kan plaatsen. De dames van Scvlla gaan naar Unitas in Maassluis. Was Uru- tas andere jaren een IJzerster ke ploeg, nu komt liet maar zwak uit do startblokken. De heren van Seylla ontvan gen om 13.00 uur het Vlaardmg- se WIK 2. Dit is een ontmoe ting waar een groot vraagteken achter geplaatst kan worden. De prestaties van beide teams zijn nog maar zeer pover geweest. WIK heeft als pluspunt haar grotere routine, waarvan het on getwijfeld gebruik zal maken. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Leden van de PvdA, D'66, de PPR en de PSP staan komende za terdag met een informatie- kraam over Chili op de Hoogstraat. De wensen die ze zaterdag willen uitdra gen, zijn onder andere: druk uitoefenen op de regering om haar invloed te gebrui ken voor het redden van de levens van politieke vluch telingen uit Chili, het stop zetten xan de ontwikke lingshulp aan Chili, bevrie zing van de lopende con tracten met dat land en de Nederlandse grenzen openen voor vluchtelingen van de junta. In de marktkraun is actuele literatuur over Chili verkrijgbaar. Verder kan men er een petitïeonement ondertekenen. De heer G. Roorogevel schrijft in HVV van 13 september over het leegvissen van de Polder vaart door de beroepsvisser P. Rensen en haalt daar de hengel sportvereniging Schiedam en Omstreken bij. En dat naar mijn mening ten onrechte. Wat er precies aan de hand is, is dat de heer Rensen de vis rechten voor de Poldervaart ge huurd heeft en daarom, nu deze bij het Beatrixpark wordt leeg gepompt, de taak heeft de vis uit de vaart te halen. De heer Rensen leeft van de gevangen paling en verkoopt de andere vissoorten aan hengelsportver enigingen, zoals de onze. Wij mogen dus niet aan de vaart ko men Door de grote hitte was het viskarwei voor de heer Rensen en zijn zes zoons bijzonder zwaar. Zes dagen moesten ze hard ploeteren. Witvis werd bijv. teruggezet, omdat daar op een later tijdstip op gevist ging worden. Wie zich in die moeilij ke omstandigheden kan inleven, moet zich voor kunnen stellen dat men daarbij best een steekje mag laten vallen. Niet alle vis kon eruit gehaald worden, door obstakels als weggeworpen meu bilair. En als de vaart droogvalt, zal dat^opk best te zien zijn. Verder geloof ik dat de heer Rensen voor zijn werk geen hulp van anderen nodig heeft. Ook niet van mijn vereniging Ik begrijp daarom ook niet waarom de heer Koorngevel ons een veeg uit de pan meent te moeten geven. B. Sleeuwenhoek, voorzitter hengelsportvereni ging Schiedam en Omstreken. SCHIEDAM Een geseven vuist en de kreet bandiet was gisteren aanleiding voor een he vige ruzie, later gevolgd door een vechtpartij tussen een fietser en een automobilist op de Har- reweg in Schiedam. De fietser werd er bij de sloot ingeslagen. De moeilijkheden begonnen toen de fietser, de 56-jarige leraar B. P. uit Delft, op de nauwe Harreweg rakelings door de automobilist, de 30-jarige H. D. gepasseerd werd. (Van onze sportredactie) SCHIEDAM De zondag vierdeklasser Martinit, na twee competitiewedstrijden al ge dwongen tot toe kijken, speelt zondagmiddag op Harga vriend schappelijk tegen de vierdeklas- per Hekelingen. Het duel begint om half drie. (Van een onzer verslaggevers) Sparen? Nunögaanlrekkelijkerbij Bank Mees Hope Percentage wordt maandelijks berekend. 5% Schiedam, Nieuwe Haven 133/hock B.K. laan/,., m„ Vlaardingen, Schicdamseweg 53 I£cl' 010340 22Z' Botlek, Botlehweg 113, tel. 010-1619 88/16 11 27

Het Vrije volk | 1973 | | pagina 1