I 5 DOORSTROMINGSPREMIE WERKT NIET Sombere veertien jaren zijn voorbij Start Alpha-hulp voor bejaarden Controle na klachten SfMT WESTEN Diefstallen uit auto's Peuk oorzaak van brandje (SJQ vanderwaal Actie voor Noorclierse kinderen succesvol mg Slipper op Ketlielpiein Bromfietser botst tegen auto's WEER TWEE STROBRANDEN Boos Oneens m Ongeloof „Nuttig gesprek" chr. democraten scJtmrj,'«mates ftim timyó mm/té tfyfajcdtl T. PSC; lict- ock- f de den-, root- zaal- I De loren n door (Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Een centraal antennesysteem voor heel de stad gaat de gemeente ongeveer tien miljoen gulden kosten. Wanneer het systeem ingevoerd zal worden, hangt af van het gemeentebestuur, dat hierover een beslissing moet nemen. Ir ambtenaarskringen is men over het algemeen vrij pessimistisch op een snel aanleggen van de centrale tv- antenne, gezien de krappe gemeentelijke financiën. „Het is niet onmogelijk dat het pas over tien jaar is, maar aan dé andere kant kan het ook morgen zijn. Je weethèt nooit met zo'n gemeentebestuur", aldus een woordvoerder van de gemeente. Einde van het antenne-woud is nog niet in zicht. SCHXEORK Voor al uw verlichting-stereo-app. kleuren-T.V. v De heer Smidh: ,De mensen verhuizen toch Oplevering 196 eengezinswoningen vertraagd Directrice Roodenbuvy ruimte PASFOTO'S Direct klaar hakkenbar nnnesa 0111 eket t za- eeld ron- mdc mdc -trij- van i 0 lams: a del club Hij; als hef leeft Lsoe- aatst ijzen, ïden racli- ne- een ïeeft ge tting. hef; de' ober ir op imcn n op- me- zal tijtje een iwcr- .war- nd 5 avcr- udeii is zal huis- s van be- WK DINSDAG 2 OKTOEER 1973 HET VRIJE VOLK Centrale tv-antenne gaat 10 miljoen kosten PAGINA 15 Enkele jaren geleden besloot de gemeente de mogelijkheden van een eentraal antenne sys teem te gaan onderzoeken, om dat in heel Schiedam de beel dontvangst vrij slecht is. De wo- njhgdienst kreeg de opdracht en is sindsdien vrijwel dagelijks herig geweest met het zoeken naar oplossingen voor de vele problemen, die centraal antenne systeem in deze stad met zich meebrengt. Vooral de vele hoge obstakels als de nieuwe silo van Bols, de kranen van Gusto en Wiiton- Feijenoord en sinds kort nu ook het nieuwe stadskantoor aan de Émmastraat bederven door vele het kijkplezier. Eén van de beste oplossingen, ie naarvoren kwam om de tv- oeeïden storingsvrij m Schiedam te krijgen (daartoe rekent men ook de beelden van buitenlandse stations), is een centrale antenne te installeren op één van de twee torenflats in Groenoord. Volgens een woordvoerder van de gemeente is het technische mogelijk om als het Sehie- damse gemeentebestuur daartoe besluit morgen al te beginnen met de aanleg van het van het centrale kijksysteem. Het grote knelpunt is echter de financiële kant van de zaak. Een aansluiting op het systeem zou in Schiedam 400 tot 500 gul den per woning kosten. De Schiedamse gemeenteraad heeft zich vorige week maandag kort beziggehouden met de tv- problemen in deze stad, en met name in Oost, Op aandringen van Rietje Ta verne {raadslid van KVP) zegde wethouder Collé toe te zullen bekijken of een centrale antenne op het stadskantoor het m'eu- vve obstakel in Oost dat zorg draagt voor slecht beelden uitkomst kan bieden. De wet houder voegde daar wel aan toe hoog op te zien tegen de kosten die aan zo'n antenne én het leg gen van "draadjes" naar de wo ningen, verbonden zijn. '«tó i J5^w^rv f ->: Sn (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Naar aanlei ding van klachten van omwo nenden heeft de politie m het afgelopen weekeinde de snelhe den gemeten waarmee auto's over de Van Haarenlaan rijden In één uur heeft de politie met de radar de snelheid van zes honderd passerer.de voertuigen gecontroleerd op het stuk Van Haarenlaan tussen de Pierson- straat en de Nieuwe Damlaan Van de zeshonderd wagen ble ken er tien te hard te rijden. De hoogst genoteerde snelheid was 73 kilometer per uur. Broersvest 58, til. 26.77.18 Meuwlandplein 57, tel. 70.11.60 eend- ar bij uvam irma-' h wel Knik- altijd Jan par,- Dick i Vast e met game. steb Schë- Heer- tyvee door-, famï- rtijdig fempo irganf jlande •etoria SFC, klasse' m, I# usting Men afgc- «eduld rigade nieuw lieune schik' i Bode" ren 1° (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Uit de auto van de 20-jarige pijpfitter R.Z. is zaterdagmiddag een luidspre ker en een radio gestolen. De dief had het linkerportier gefor ceerd. De auto stond geparkeerd op het Schuttersveld. De 22-jarige monteur C.G.M.Z. mist een portemonnee met der tig gulden. De portemonnee werd gestolen uit z'n auto, die zondagmiddag op het parkeer terrein van het sportpark Harga stand. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Vermoedelijk door een nog smeulend sigaret- tepeukje is in het weekeinde de vuilniszak van de familie Wieg man aan de Korte Haven in brand geraakt. Het brandje moest door de brandweer, onder leiding van wachtmeester Oos terveen, met een nevelstraal worden geblust. Het plafond en de muur van de keuken, waar de vuilniszak stond, werden zwartgeblakerd. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De 40-jarige ingenieur A. Blankvoort uit Oostvoome is zaterdagnacht met zijn auto geslipt op het Ke- thelplein. Daardoor belandde de auto, waarin ook mevrouw Blankvoort zat, in de sloot. De twee inzittenden konden onge deerd uit de auto klimmen. Het voertuig is zwaar beschadigd. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Op de Burge meester Knappertlaan is gister- °chtend_ de 18-jarige bromfietser Vï' Vlaardingen de macht over zijn stuur kwijtgeraakt en tegen twee geparkeerde auto's Sebotst. Bij zijn val liep hij een mepe vleeswond in zijn been op. tuii is naar het Holy-ziekenhuis Gaardingen gebracht. EMMEN Ondanks controle n speurwerk van de politie zijn maandagavond in het gebied van Brenthse en Groningse veen kolonies weer twee strobranden Seweest, waarbij 3000 pakken in vlammen opgingen. stro (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De doorstromingspremie is voor het betrekken van de 196 eengezinswoningen in Woudhoek- Zuid geen extra stimulans. Er zijn maar weinig bewo ners van de nieuwe huizen, die voor de premie, onlangs verhoogd tot 1750 gulden, in aanmerking komen. Veel van de kersverse bewoners hebben het gevoel dat de gemeente hun de premie door de neus liceft ge boord, By het bureau Volkshuisvesting wordt erkend, dat er maar enkelingen voor de premie in aanmerking komen, omdat de meesten een te dure woning achter laten. BEWONERS VERBOLGEN OVER UITBLIJVEN PREMIE Deze feiten geven een heel ander beeld dan de gemeente lijke verwachtingen kortgele den voorspelden. De doorstro mingspremie is pas verhoogd omdat, aldus B W, "het onzes inziens 'n stimulerende maat regel is voor de doorstroming". Het gemeentebestuur heeft bij verhoging de oplevering van de 196 eengezinswoningen op het oog gehad. Dit motiveerde het college met: .Hoewel be twijfeld kan worden of het wel nodig is het betrekken van de ze woningen te stimuleren, menen wij dat het verlenen van een doorstromingsvergoe ding wel kan meehelpen om het vrijkomen van goedkopere huurwoningen te bevorderen.' Dit laatste wordt nu vooral door de feiten weerlegd. In de afgelopen weken hebben de bewoners van de eengezinshui- zen uitsluitsel gekregen over hun aanvraag voor een door stromingspremie. De meeste hebben te horen gekregen dat zij niet voor de premie in aan merking komen. Daarover zijn ze verbolgen. Vooral een heel groepje ex- Strausspleinbewoners is erg boos. Eén van hen zegt: 'Ik be grijp dat er regels moeten zijn en dat men zich daaraan moet houden. Maar ik kan me niet aan de indruk onttrekken, dat er door de gemeente zo is ge manoeuvreerd, dat wij niet in aanmerking kunnen komen voor de premie. Ik wil hierover met zoveel mogelijk gezagsdra gers praten, maar ik krijg niet eens een onderhoud met me neer Smidh van Volkshuisves ting.' De mensen die een doorstro mingspremie krijgen, moeten een huis achterlaten met een huur van 70 tot 160 gulden. Ook moeten ze de eerste bewo ner zijn van een nieuw huis met een huur tussen de 160 en 325 gulden. De huur van de oude woning mag geen gulden hoger zijn, dan 160 gulden. Dat is geregeld via een ministeriële beschikking. Aan deze regel wordt zeer streng de hand ge houden. De gemeente kan hier van niet afwijken', is het com mentaar van de heer Smidh van Volkshuisvesting. De ex-Strausspleinbewoners zijn het niet eens met de bere kening van de netto huur van hun oude huis. In het nettobe drag zijn ook de servicekosten v. yvsG-SHU.' ■»x V V -s V.' -vi :aw"l£t ■'•'•y-A'.Cv-XsvJ c-yOi'v meegeteld, maar de verwar- mmgskosten zijn eraf getrok ken. 'Dat is niet eerlijk,' vindt één van de mensen, die zich hierdoor voelt gedupeerd," de servicekosten zijn geen huur koster Ik kan toch net zo goed zelf de gang schoonmaken en er niet voor betalen. Door deze manier van rekenen komen wij nooit onder de 160 gulden. Het gekke is dat in papieren van de Gemeentelijke Woning- dienst bij het berekenen van de nettohuur wel de service kosten worden afgetrokken. Maar ook klopt het niet- dat door de laatste huurverhoging van april de nettohuur met twee gulden boven het maxi mum is gekomen. Het lot heeft bepaald, wan neer de liefhebbers voor deze woningen hun nieuwe huis konden betrekken. Zo heeft het lot ook bepaald wie er nun- doorstromingspremie krijgt en wie niet. Als je al voor april een nieuw huis kreeg toegewe zen was de huur nog onder de 160 gulden. Dat is niet in de haak. Daarom wil ik deze zaak tot op de bodem uitzoeken. De premie is me dat heus waard. De heer Smidh zegt over de klacht van de „netto huur"': 'De servicekosten mogen er niet worden afgetrokken, dat is ook in de regeling vastgelegd. Alleen de kosten, van verwar ming, water en electriciteit kunnen worden afgetrokken. Het is waar, dat niet veel be woners van de eengezinswo ningen nu een premie krijgen. Maar deze gemeente doet dat tenminste nog wel. Er zijn ook gemeenten, die nooit een door stromingsvergoeding geven als de bewoners een eengezinswo ning krijgen.' De heer Smidh is zelf trou wens niet erg gelukkig'met de doorstromingsregeling. Hij ge looft niet dat de regeling aan het doel beantwoordt: 'De men sen verhuizen toch, of je ze nu geld toe geeft of niet.' De uitgifte van de 196 een gezinswoningen verloopt vol gens Smidh nog steeds vlot. Volgens plan zouden de wonin gen per 1 oktober, gisteren, al lemaal zijn opgeleverd. Deze datum is nu verschoven. Maar de laatste huizen zuilen toch wel snel worden bewoond. De heer Smidh: Ik heb kandida ten genoeg voor de laatste hui zen. Zelfs als er nog honderd eengezinswoningen waren ge bouwd, was ik die makkelijk kwijtgeraakt.' (Van een onzer verslaggevers, SCHIEDAM Na veertien jaar somberheid in het gebouw aan de Westmolenstraat heeft de schooi voor christelijk onderwijs in Schiedam eindelijk haar nieuwe gebouw betrokken. Het pand ligt aan dc Burg. van Haarenlaan 1155, tussen de Troclstralaan en de Nieuwe Damlaan. Volgens directrice juffrouw C. Roodenburg is het in liet nieuwe gebouw alleen maar ruim en plezierig. En dat in schrille tegen stelling tot het pand aan de Westmolenstraat, in de binnenstad, waarvan juffrouw Roodenburg „nu nog niet begrijpt hoe ze het er veertien jaar in uitgehouden heeft". „Hier in het nieuwe gebouw is werkelijk alles. We hebben nu einde lijk zon, en dat hadden we daar niet. Er is centrale verwarming en daar hadden we lokaalverwarming. En hier heb je en dat is erg belangrijk ruimte. We zijn echt blij dat we uit de West molenstraat weg zijn." Woensdag a.s. wordt het schoolgebouw door de voorzitter van het schoolbestuur, de heer J. Pieterman officieel geopend. Donderdag is er een open dag waarop iedereen en vooral oud-leerlingen welkom is. In de christelijke school voor nijverheidsonderwijs wordt alleen les gegeven aan meisjes. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De stichting Gezinsverzorgin'g Schiedam gaat met toestemming van het minis terie van Sociale Zaken twee dagen per week experimenteren met een nieuw soort huishoude lijke hulpverlening, de zg. Alpha-hulp. Deze hulpverlening is alleen bestemd voor bejaarden en gaat niet verderdan een helpende hand in het huishouden. Van maatschappelijke begeleiding^ is geen sprake, zodat de bejaarden hun zelfstandigheid behouden. Door de beperkte financiële middelen, waardoor onder ande re een personeelsstop bij de stichting van kracht is, zijn de mogelijkheden om Alpha-hulp te geven maar mondjesmaat aanwezig. Om toch het experi ment een redelijke kans van sla gen te geven, zal een beroep worden gedaan op particuliere krachten. Voorlopig is door de stichting Gezinsverzorging Schiedam vastgesteld dat niet meer dan twee dagen in de week Alpha- hulp verleend kan worden. De bejaarden die hulp willen moe ten 25 gulden per jaar betalen om ingeschreven te worden. Ieder volgend jaar is dat tien lulden. Een begeleidingscommissie waarin onder andere vertegen woordigers van de gemeentelij ke sociale dienst, het gemeente bestuur en de stichting Gezins verzorging Schiedam zitten, gaat het experiment begeleiden. Al pha-hulp is een vorm van hulp zonder winstoogmerk. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De drie chris ten-democratische fracties in de Tweede Kamer (KVP, ARP en CHU) zijn manadag in de Kamer bijeen geweest, onder meer om hun houding te bepalen ten op zichte van de driedaagse begro tingsdebatten van volgende week. Er bleken nogal wat punten van overeenstemming, consta teerde KVP-fractievoorzitter An- driessen na afloop. Hij noemde de besprekingen uiterst nuttig, ondanks de verschillende ver houding ten opzichte van het ka binet Den Uyl. trouwreportages, zwart-wit of kleur Foto-optiek Rembrandtlaan 83, Schiedam, teiefoon 26.43.74. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De huts-aan- huis collecte vorige week in Schiedam-Noord voor de actie Hulp aan Noord Ierland, heeft 8.722 gulden opgeleverd. Met het bedrag dat op de giro staat, is nu bijna de helft van de beno digde 18.000 gulden binnen om rond de Kerst 40 Noordicr.se kinderen naar Schiedam-Noord te halen. De werkgroep die dc actie or ganiseert, beschikt op het ogen blik over voldoende pleeggezin nen. Op de reserve-lijst is nog plaats voor een aantal gezinnen. De Noordierse kinderen komen zoals bekend na de Kerst en blijven drie woken. Eind ok tober of begin november komt er een voorlichtingsavond voor de pleeggezinnen. Volgens de werkgroep zijn ook bijdragen in natura aan de actie zoals voedsel, drank, busver- vervoer, een georganiseerde dag en excursies bijzonder wel kom. Adressen bij wie men nog bij dragen aan de actie kwijt kan, zijn: de heren J. van Colienburg, Berkenlaan 14, L. Hopman, Si- beliusplein 92, H. Nieswaag, Berkenlaan 40. J. van Roon, Willem Pijperstraat 72, B. Haan, Jozelf Oreliosingel 99 en de da mes D. Prins, Olmenlaan 7 en A. van Kan, Toon Verhcystraat 55. Het gironummer van de werk groep is: RABO-bank, Schie- dam-Kethel, postgironummer 382623, t.g.v. Aktic Hulp Noord Ierland. Delft Detfgauwsewegis Schiedam Rottende meedijk 443 den Haag Panderpaeaageia ST. UDUIN ASTRA AT 49 TEL 26.75.16. SCHIEDAM.

Het Vrije volk | 1973 | | pagina 1