de telegraaf komt niet terug SRJJ gaat ten onder aan verdeeldheid Tweede gele nds voor Schiedam- Hoord n aantocht Huurombudsteam wil snelle aanpak wijziging huren Nol Heijerman opent snackbar j\AAll MIJN MENING eurofax P0PPEZIJN SW 15.11.22 Kraamzorg even uit de nesten Uitgegleden op oliespoor Empeo-gesprek uitgesteld .J vJ -NFORMATIE r00R DIENST WEIGERAARS Discretie m .J Pannetje met vet in brand Inbraak in bar Snelheidscontrole HST VRIJE VO K "N SCHIEDAM -• De kra ri te-enquête onder de be zoekers van de openbare leeszaal van de gemeente bibliotheek aan de Lange Saven, heeft niets opge leverd. Dat zegt biblio theek-directeur F. van der Blij. Volgens hem zijn hooguit 30 enquête-formu lieren ingevuld. En daar uit zijn geen duidelijke aanwijzingen tevoorschijn gekomen. "De keuze van het aantal kranten, dat door geldgebrek uit de leeszaal moet verdwijnen, blijft dus gehandhaafd", al dus de heer Van der Blij. VOOGD'S NAAIMACHINEHUIS (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM „Tien pereent van de gehuwde vrouwen is ongewild kinderloos. En soms kan onze actie bepaalde vormen van steriliteit opheffen, door het gebruik van be paalde hormonen in de urine van een zwangere vrouw. Daarom is een publicatie over de actie „Moeders voor Moe ders" nuttig. Wij merken heel goed dat er tegenwoordig veel aan geboortenbeperking wordt gedaan. Sterilisatie en abortus lijken wel aan de orde van de dag. Wij zijn nu ook dubbel blij met elke nieuwe donor." VOOR HOOGSTRAAT 101-103 SCHIEDAM - TEL. 267552. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Het huurombudsteam van de PvdA en PPR heeft het Schiedamse gemeentebestuur per brief vra gen gesteld over de gewijzigde huurverhogingen voor voor- oorlgse woningen. Het huurombudsteam, H. Posthoorn-en H. Noordegraaf, wijzen het college op de onlangs gedane mededeling van staatssecretaris Van Dam van Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting. Mevrouw Verkaik op huisbezoek in t kader van de actie Moeders voor Moeders. V rijdag worden deze winkels klaar opgeleverd. f PONDERDAG 4 QiC103ER 19/3 PAGINA 2i Dagb lad-enquête in bibliotheek een flop Volgens de heer Van der Blij is de verontwaardiging die begin dit iaar onder de vaste Wanten van de leeszaal opstak jver het verdwijnen van enkele „lijfbladen", hooguit tot twee i drie mensen beperkt geble ven. Zij maakten de tam-tam. aldus de heer Van der Blij. En in feite omdat ze vonden „dat de Telegraaf terug moest ko men". Directeur Van der Blij daar over: „Er werd eigenlijk ver ondersteld dat wij iets tegen De Telegraaf hadden. Maar dat is niet zo. De geldkwestie: daar ging het in dit geval om. We hadden het geld niet. En dan moet je kiezen: het Alge meen Dagblad of De Telegraaf. Omdat er in het AD veel Rot terdamse advertenties staan, kies je dan voor die krant". „Was er uit die enquête ge komen dat iedereen De Tele graaf wilde en het Algemeen Dagblad eruit, dan had ik dat zeker voorgelegd aan de com missie voor de openbare biblio theek. Want uiteindelijk is de klant hier ook een beetje ko ning. Maar ja...... in die enquête-briefjes was echt geen duidelijke lijn te ontdekken". Dat de enquête, lie in de ge meenteraad door .wethouder Verweij was toegezegd, weinig Directeur Van der Blij geen duidelijke lijn zou opleveren, heeft directeur Van der Blij eigenlijk niet ver baasd. Drie jaar geleden en zelfs zes jaar geleden zijn der gelijke enquêtes ook in de bi bliotheek gehouden. En ook toen was het resultaat nihil. „Tja, als het er op aankomt, dan komt er niks uit. Dat is wel vervelend, hoor". Per dag bezoeken ruim der tig tot zestig mensen de open bare leeszaal aan de Lange Haven. Maar tien tot vijftien mensen daarvan komen voor de dagbladen. „Het zijn meren deels oude mannetjes", aldus de heer Van der Blij, „ze ko men voornamelijk 's morgens. Ze staan soms voor negenen al voor de deur. Sommigen blijven wel een paar uur. Je kan ze bij wijze van spreken ook een heel oude krant ge ven, die lezen ze ook. Kijk ik begrijp wel dat ze protes teerden toen een paar kranten verdwenen. Het is een soort gewoonte die jc dan door breekt". (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Schiedam- se Raad voor Jeugd en Jongeren is al in het tweede jaar van z'n bestaan mislukt. De basis opzet van de raad, die tot doel had de problemen rond de Schie- damse jeugd voor eens en altijd goed te regelen, blijkt een mis ser te zijn geworden. Dit is gebleken na de moei lijkheden tussen de jeugdraad- coördinator Caspar Schucking Kool en het. interim-dagelyks bestuur van de raad. Deze con flicten kwamen al enige tfjd ge leden aan het licht, toen Caspar Schucking Kool door het be stuur was ontslagen uit zijn functie. De interne SRJJ-problemen zijn nu onlangs door het ge meentebestuur besproken. Het voorstel van B W een bemid delingscommissie te benoemen is door het dagelijks bestuur van de hand gewezen. Caspar Schuc king Kool bleek niet genegen arbitrage te aanvaarden. Volgens hem betekent het, dat de schuld vraag op één van de partijen wordt afgewenteld. Er is nu een impasse ontstaan. Het gemeentebestuur beraadt zich op een voorstel aan de ge meenteraad tot vorming van een waarnemend bestuur van de Stichting SRJJ. Dit bestuur moet niet alleen de lopende za ken afhandelen, maar moet ook uitdrukkelijk opdracht ontvan gen tot reconstructie van de ba sis waarop de huidige SRJJ is gegrondvest. Intussen wacht het college op het door het dagelijks bestuur aangezegde verzoek om ontslag. 0 alle bekende merken 0 Zig-Zag mcchines vanaf 295.- tot 1195- r« pa ra Has aan alle markan Hoogstraat 10. Tel. 269737. Schiedam. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het Cen trum voor Kraamzorg Schiedam krijgt na twee jaar weer subsidie van de gemeente. Het bedrag: ruim 4.000 gutden, be stemd om het nadelig sal do over het jaar 1071 te dekken. In 1971 besloot de Schie- damse raad subsidie aan het Kraarrzerg Cen trum een stichting on der het beheer van 'het Wit-Gele Kruis Schiedam in te trekken, omdat het ziekenfonds ertoe was overgegaan kraamkosten aan 'patiënten' te vergoe den. Wel liet de gemeente raad de mogelijkheid open voor de stichting om even tueel toch weer subsidie te krijgen. Daarvoor moest worden aangetoond dar er tekorten waren die niet opgevangen konden wor den en die niet hoger zouden zijn dan de vroe ger verleende subsidie. "En dat is nu het ge val'', meent het college van B. en W. 2e consta teert dat op grond van overlegde accountantsrap porten. Het totale subsi- dis-bedrag aan de stich ting wordt betaald dcor het ministerie van Volks- zondheid en Milieuhygië ne. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Midden no- tmber komt de nieuwe gids uit aet algemene informatie over Schiedam-Noord. Eind vorig verscheen de eerste gids, Be volgens directeur J. J. Le ws jr. van drukkerij De Mag- eet zo is aangeslagen, dat hij «sloten heeft nu een tweede uit e laten komen. De gids die een tiental pagi- :a's dikke.r zal zijn dan de vori- p, wordt gratis huis-aan-huis trspreid in Schiedam-Noord. Sömaal zijn ook algemene gege- m uit de wijk Bijdorp opge- men. Volgens drukkerij-directeur rreos heeft de gids al een ze st faam verworven in Schie- am-Noord. „In de volksmond (et hij al de gele gids. En dat toch wel een succesje. Daarom riben we het idee om hem een lauwe omslag te geven, maar T laten vallen". In de gids waarin gegevens San over vrijwel alle organisa- ies in Schiedam-Noord plus de tressen ervan en de telefoon- ammers (ook van de kerkelijke fgawsaties), zijn dit jaar enkele Erecties aangebracht en is de jst met organisaties bijgewerkt e aangevuld. Erbij gekomen zijn onder an- ere de adressen van: de politie- ijen, het GEwestelijk Ar- iureau, het bejaardenwerk enkele handbal- en voetbal- eèdtingen. Ook is de route ande nieuwe bus om de Noord, os 52. erin opgenomen en het arts voor spoedrecepten. N'fet-bewoners van Groenoord, •«thel, Woudhoek-zuid en Bij- «p moeten dit jaar 2,voor iids betalen. Vorig jaar was «ƒ1,50. De heer Levens: „Hij na duurder omdat hij dikker jtn de gids is ook plaats in- (n$md voor advertenties. Moeders voor Moeders is bui met elke donor «UWia- EN SROMFIETSHANOR kooperend sa Mn onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Vredes- ^firoep Schiedam start op 7 ctn bureau, waar irtfor* hie over het weigeren van mi jne dienst wordt verstrekt. k willen de medewerkers van bureau de dienstweigeraars 'ben met de voorbereidingen de te volgen procedure. Net bureau is gevestigd in het ®v"enlershuis 16 en is 's zon- P van twee tot vier uur 's «dags open. Inlichtingen zijn w-fle-weeks te krijgen via «oonnummer 262061, Mevrouw Femmy Verkaik- Mennen praat honderduit over de actie, die in Schiedam door haar wordt geleid. Ze gelooft heilig in het goede doel van de actie en laat zich door tegen argumenten en geruchten niet van de wijs brengen. 'Er heeft het praatje de ronde gedaan, dat de hormonen ook zouden worden gebruikt voor het een of andere vermageringsmid- del. Wij hebben dat onmiddellijk bij Organon nagesgaan en daar ontkende men het. De actie Moe ders voor Moeders is uitsluitend gericht op het bestrijden van be paalde vormen van onvrucht baarheid. bij menstruatie klach ten en bij zekere vormen van ontwikkelingsstoornissen bij jon gens. Voor vermagering zijn an dere middeltjes genoeg,' zegt mevrouw Verkaik. Een vrouw, die vermoedt dat ze zwanger is kan dit door deel name aan de actie laten testen. In de laboratoria wordt precies vastgesteld of er sprake is van zwangerschap. Zo ja, dan moet de deelneemster tijdens de eer ste dertien weken van haar zwangerschap haar urine verza melen in speciale door de actie beschikbaar gestelde flessen. Om de andere dag worden de flessen door een chauffeur opgehaald en vervangen door lege. Mevrouw Verkaik wil graag nog even wijzen op de discre tie. die bij het omwisselen van de flessen in acht wordt ge nomen: 'De chauffeur noch de auto zijn herkenbaar voor de ac tie. Want veel vrouwen voelen er niet voor hun zwangerschap in 'het beginstadium al aan de grote klok te hangen. Iedere vrouw in verwachting kan mee doen. Ook voor werkende vrou wen kan een oplossing worden gevonden.' Aan 'het werk voor de actie Moeders voor Moeders is Ver kaik bijna haar hele dag kwijt. Ze doet het op vrijwillige basis, omdat ze het leuk vindt. Ze krijgt een klein salaris, wat bijna helemaal opgaat aan haar on kosten. Behalve het bezoeken van de aspirant-deelneemsters onderhoudt mevrouw Verkaik ook regelmatig contacten met de Schiedamse huisartsen, verlos kundigen en het kraamcentrum Ze zégt: 'In Schiedam is ieder een ons zeer ter wille. Huisart- sen doen vaak zelf geen zwan gerschapstesten, maar sturen de vrouwen meteen naar ons door. Wij doen die test gratis. De deel neemsters krijgen ook nog een paar attenties als dank voor hun medewerking. Maar dedank van vrouwen die door de actie toch moeder kunnen worden is niet in geld uit te drukken. Ik geloof ook, dat de meeste deel neemsters hun medewerking niet als offer ervaren, maar het ge woon leuk vinden.' Voor wie nadere inlichtingen wil hebben: mevrouw Verkaik woont op de Diepenbrockstraat o. telefoon 70 26 46. (Van een onzer verslaggever.-) SCHIEDAM Sparta-voet- baller Nol Heijerman gaat een restaurant-annex-snackbar openen in Schiedam. Dat zal gebeuren in één van de zes nieuwbouw-winkels aan de Hoogstraat die aanstaande vrijdag klaar opgeleverd zulten worden. In de andere winkelpandjes komen: een optiekzaak van Rinck, een zaak in luxe huis- houdelijker artikelen en Radio Modem (in twee panden). Voor één winkelpand is nog geen huurder gevonden. Volgens een woordvoerder van Polman Devcloments Con sultants B.V. in Amsterdam, een bedrijf dat gegadigden voor de winkelpanden heeft gezocht, is er na een zeer voorspoedige periode enig oponthoud in de bouw geweest. Late levering van materialen was één van de oorzaken. De overdracht van de pan den aan de winkeliers zal vrij dag zonder enig feestelijk ver toon plaatsvinden. „De winkels gaan gewoon over in handen van de winkeliers, die zich dan met de rinrichting kunnen gaan bemoeien", aldus de zegs man van Poiman Develop ments, de heer Maassen. Bij Poiman Developments verwacht men dat de eerste winkels rond 1 november hun deuren zullen kunnen openen Dat geldt ook voor het restau rant van de Spartaan Nol Heijerman. Hij heeft op het ogenblik ai een snackbar aan de Nieuwe Binnenweg in Rot terdam. De staatssecretaris overweegt voor vooroorlogse woningen, die alleen acceptabel kunnen wor den gemaakt door een ingrijpen de renovatie, huurverhogingen van nul tot zes prcent toe te passen. Dit zal gebeuren in overleg met de huurders. Ook de woningen met een slechte struc tuur worden bij het plan be trokken. Er hoeft geen speciaal renovatieplan voor te bevtaan. Posthoorn «i Nqoréegraaf wil len weten of het Schiedamse ge meentebestuur op e hoogte is van deze toezegging van de staatssecretaris. De volgende vraag van het huurombudsteam is: „Kunt u op korte termijn aan de gemeenteraad en ons een lijst van woningcomplexen doen toe komen, die eigenlijk verbeterd dienen te worden, al bestaat daarvoor geen plan" Noordegraaf en Posthoorn ho pen dat de gemeente in deze zaak snel wil handelen. Overleg met de woningbouwcorporaties is volgens de PvdA-er enPPR-er ook van groot belang, omdat uiterlijk eind oktober de minis ter moet worden verzocht om voor de complexen op de lijst in 1973 minder dan zes percent huurverhoging te rekenen. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Een oliespoor op de Groenelaan was er giste ren de oorzaak van dat een aan tal mensen is gevallen. Niemand werd ernstig gewond. De VROM- dienst heeft zand over de olie heen gegooid. De oiie bleek af komstig uit een lekkende carter van een vrachtwagen uit Xoord- wijkerhout. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Bij de familie Van B. aan het Stationsplein is gisteren een begin van brand op tijd ontdekt. Buren waarschuw den de brandweer omdat ze on raad vermoedden cn de bewo ners niet thuis waren. Op het brandende fornuis bleek een pannetje met vet in brand te staan. De brandweermannen hebben het pannetje buiten ge zet. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Bij een inbraak in een bar aan de Admiraal de Ruiterweg hebben dieven gis ternacht een aantal pakjes siga retten en shag gestolen. Kenne lijk moe van hun inbrekerswerk hebben ze in de bar ook nog eni ge boterhammen met kaas gege ten. Nadat de gemeente een subsi dieverzoek van SW heeft af gewezen. sprak de voorzitter de verstandige woorden: 'SW moet mee blijven doen, om zoveel mogelijk publiek op Harga te krijgen". Een juiste gedachte, maar aan de andere kant moet SVV dan ook bereid zijn zich goed aan het publiek te presen teren. Het publiek vraagt zich dan wei af. waarom een uitste kende voetballer als Slobodan Dutina op de tribune zit, in plaats van op het veld om daar doelpunten te scoren voor SW. Wij herinneren ons de enor me pech, die de speler vorig sei zoen had. Wij weten dat Dutina nu van eerzucht brandt Wij zullen genieten van zijn uitste kende techniek, zijn spelinzicht, zijn onvermoeibare inzet en zijn gerichte schoten, die de aanval nu zo mist. Waarom speelt Dutina niet? Het publiek wil doelpunten zien en daarvoor heeft SW Dutina nodig. Wij weten dat FC Den Haag op deze voetbalier een oogje heeft en dat dit natuurlijk aanlokkelijk is. Maar met Dutina en een beetje geluk zou SW het voorbeeld van De Graafschap en Roda J.C. kunnen volgen, en dat zou voor SW en het pu bliek nog veel leuker zijn. Daar om: Dutina moet spelen: Ch. Jack. Vlaardingerdijk 229a Schiedam. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De ledenverga dering van de PvdA en PPR, die vanavond zou worden gehouden, gaat door onvoorziene omstan digheden niet door. De vergade ring is tot nader orde uitgesteld. Vanavond zou 'het onderzoek van de speciale Empeo-commissie worden besproken om het even tuele contract dat de gemeente met deze maatschappij sluit in al zijn consequenties .te kunnen beoordelen. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Bij snelheids controles op de Van Haarenlaan zijn gisteren acht automobilisten bekeurd omdat ze te hard re den. De hoogst genoteerde snel heid was 82 kilometer per uur.

Het Vrije volk | 1973 | | pagina 3