Collé stelt GG GD gerust hBS dooi gemeente apen voor Stille zondagen jagen verkoop van keukenmeidenromans op Oude rommel in Bijdorp Bijdorp moet zelf beslissen Sociale werk voorziening op de korrel in nieuwe nota 'De jeugd staat op het sp PASFOTO'S mm OVERHEUL'S BRUIDSBOEKETTEN PvdAm verkiezingsprogramma: Man ernstig gewond aan voet Vrouw gewond bij aanrijding r~ GEMEENTE SCHIEDAM- DIENSTPLICHT aangifte ter inschrijving jonge mode Auto in brand (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Gemeentelijke Geneeskundige en Ge zondheids Dienst zit niet in het verdomhoekje. Dat de per soneelsleden van de GG GD zich achtergesteld voelen vergeleken bij het andere gemeentepersoneel, moet op een misverstand berusten. Deze mening is wethouder Eef Collé jjn Volksgezondheid toegedaan. pe wethouder kan zich wel voorstellen, dat de GG GD- mensen de huisvesting van de verschillende diensten ver gelijken en dan tot de conclusie komen dat de eigen dienst op de Tuinlaan er bekaaid af komt. 'Maar', aldus Collé, 'daar komt verandering in.' 50° ïvt. UT y gbartenrtjl U waclit fOTO v. VUUREN v Let op NefjEiste adres HOOGSTRAAT 104-106 SCHIEDAM Het GG GD-pand aan de Tuinlaan tot wanneer nog? „CORONA" 't Is geen vuilstortplaats (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De PvdA-Schiedam wil de komende jaren een optimale openheid en openbaarheid van het gemeente bestuur en van de ambtenaren. „Tot nu toe is het nog maar il te vaak voorgekomen dat plannen of ontwerpbesluiten pasin'.de openbaarheid komen, als ze geheel zijn afgerond 1 wel zodanig, dat noch door de raad, noch door de bur- j enige reële invloed kan worden uitgeoefend." Meldingsplicht voor het rooien van bomen. In de sigarenwinkel van de heer P. S. de Jong aan het Broersvest prima com merciële tijden (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Op de speeltuin en de parkeerplaats van Bijdorp mag niet langer rommel worden achtergelaten. In het pasverschenen wijkblad Bijdorp Nieuws hekelt de re dactie de mensen die op deze terreinen afgedankte spullen neerzetten. 'Er staan oude brommers en auto's. Men denkt zeker; niemand ziet het'. Maar dat is niet waar, als je toevallig op het terrein moet zijn.' ieH I (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De sociale adviescommissie gaat praten over de beleidnota van wethouder Bert Kaptein voor 1974. De commissie doet dat donderdag in het oude stadhuis aan de Grote Markt. Aanvang acht uur 's avonds. in een DAGBLAD zit u goed met Uw ADVERTENTIE hoogstraat 84-86 Schiedam, tel. 268981 LEDERWAREN Slagerij Maltha DEZE WEEK: WOENSDAG 14 NOVEMBER 1973 HET VRIJE VOLK PAGINA 15 "Er komt een nieuw gebouw' Al tijdenlang is het GG GD-personeei aan het mokken, fflte keer dat er berichten over ajere diensten verschijnen, Toeit de ontevredenheid binnen ra. iaux- 310- R6 ,CH1- 79 - J6 raao. Bel jein- 49. Rö 3 en R7 de GG&GD. Maar naar buiten komen met problemen durft nie mand. Men is huiverig voor de gevolgen. Feit is dat er onvrede bestaat. Vooral de recente verhuizing van de Sociale Dienst naar de volledig opgeknapte panden aan de Nieuwstraat heeft verbazing en wrevel gewekt. De GG GD- ers vinden dat hun eigen pand aan de Tuinlaan wei eens een opknapbeurt zou kunnen gebrui ken. Weliswaar is er vorig jaar het een en ander aan het pand verbeterd, maar het personeel heeft toch het gevoel, dat er op allerlei punten onnodig is be knibbeld. Het commentaar van wethou der Collé: „Wij rr»ken nooit verschil tussen het gemeente- personeel. De huisvesting van de GG GD is niet te vergelijken met andere diensten. Maar ver geet niet, dat er plannen bestaan voor een heel nieuw gebouw op het toekomstige stadserf. Samen met de Sociale Dienst krijgt de GG GD daar een nieuw onder komen. We zijn hard aan het werk om de plannen rond te krijgen." Wanneer de eerste paai voor het nieuwe gebouw aan het Em- mapiein zal worden geslagen, kan wethouder Collé nog niet zeggen. „We moeten in termij nen denken. Er is van de Sociale Dienst en van de GG GD een programma van eisen gekomen. Die eisen moeten we inpassen in de plannen. Er kan niet zomaar gebouwd worden. Alles moet nauwkeurig worden onderzocht en bestudeerd. Dat is bij de VROM ook gebeurd en dat heeft een aanzienlijke besparing opge leverd. Ik denk voor het gebouw van de Sociale Dienst en de GG GD aan eer, termijn van vijf tot tien ïaar," aldus de wet houder. De vergelijking tussen de huisvesting van de Sociale Dienst en de GG GD gaat vol gens Collé niet helemaal op: „We hebben inderdaad meer geld gestoken in de verbouwing van de Nieuwstraat-panden. Er zijn allerlei dure verbeteringen aangebracht met het oog op de toekomst. Want als de Sociale Dienst eruit moet, wordt de woonfunktie van de huizen hersteld. Op de Tuinlaan ligt dat heel anders. Dat pand is niet best en ligt ongunstig. We willen er ook niet teveel geld aan besteden, aihoewe! we het pand regelma tig laten opknappen. De com missie Gemeentewerken heeft onlangs weer een crecUet be sproken voor een vc'senae op knapbeurt. Die gaat .15.000 gul den kosten. De wensen van het personeel worden daarbij geho noreerd; er komt een toilet en een pantry." BLOEMSEERKUNST J. Krabbendam Hoogstraat 75 Schiedam TeL-266118 senJ Aldus de Schiedamse socialis- fflin hun vandaag gepubliceer- concêpt-verkiezingsprogram- a voor de gemeenteraadsver- fcingen in 1974. Om die openbaarheid en open- lid maximale kansen te geven, [ringt de PvdA in haar pro- famma aan opeen grotere jtgankelijkheid van het ambte apparaat door de openstel- van de gemeentelijke dien den uit te breiden met één avond er week, de spreekuren van 'urgemeester en wethouders toortaan ook in de avonduren te houden, het instellen van een rommissie voor het onderzoek an klachten over de werking ran. gemeentelijke instellingen deze commissie mag ook een mderzoek instellen n.a.v. kran- s-publikaties). En verderhet stimuleren ran het publieksbezoek aan ge- asentelijke commissievergade- ing en het betrachten van een groot mogelijke openbaar heid op het gebied van gemeen- dijke. documenten. Andere punten waarop de MA-Schiedam een accent legt, ajn het instellen van demokra- ttsch gevormde wijkraden, die de bevoegdheid krijgen om zelf een bestemmingsplan voor de wijk te maken, het realiseren van een crisis centrum waar mensen in acute geestelijke nood een eerste aanzet van een thera peutische behandeling krij gen, 1 de benoeming van een raads commissie milieubeheer o.a. bestaande uit deskundigen op het gebied van milieube heer en het stringent toe passen door de gemeente van de Hinderwet, het terugdringen van het ge bruik van herbiciden, het tegengaan van overmatig energie-verbruik ook be perking van het gebruik van papier door de gemeentelijke diensten. gelijkstelling van zieken fonds- en particuliere pa tiënten, plus een reorganisa- tie van de spreekuren, zodat de wachttijden bij huisart sen beperkt kunnen worden, een gemeentelijk beleid ge richt op betaalbare woningen, niet in de hoogbouwsector, een fietspadenplan voor „kwetsbare" verkeersdeelne mers, een meldingsplicht voor, het rooien van bomen, uitbouw van wandelroutes, en uitbrei ding van de bestaande groen gebieden ten noorden van het Beatrixpark. opheffing van het tekort aan gymnastieklokalen in Schie- dam, ontstaan door uitbrei ding van het aantal uren gymnastiekonderwijs, het betrekken van de bevol king bij het recreatieplan Midden-Delfland door het in- stellen van een raadscom missie, waarin zitting moe ten hebben-vertegenwoordi gers van de raad, de burge rij en de reconstructiecom missie van Midden Delfland. In het verkiezingsprogramma krijgen ook de sociaal zwakke ren aandacht. Zo wil de PvdA dat de door het arbeidsbureau „mindergeschikt" beoordeelde krachten (onder wie voorname lijk de ouderen) bij de gemeente op gelijke wijze aan bod komen. Verder zou de PvdA graag zien dat de gemeente haar ui terste best doet om te voorko men dat mensen, die daar in fei te niet voor in aanmerking ko men. in de WSW en WAO te rechtkomen. te (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Schiedam stort zich op de autoloze zon dagen in de kcukcnmeidenlec- tuur. De boekhandelaren en de sigarenhandelaren die ook in tijdschriften en romannetjes doen, verkopen 20, 30 tot 40 percent meer zo blijkt uit eeni telefonische HVV-cnquête. Bij boekhandel annex lees bibliotheek 't Centrum aan de Korte Singelstraat z(jn vooral bladen als Panorama en de Nieuwe Revue in trek. „Het zijn voor ons goede dagen", zegt de eigenaresse van 't Cen trum ons. Ook de diverse sigarenmaga zijnen in Schiedam die we bel den, blijken sinds de autoloze zondagen bijzonder goede za ken te doen. „Hoewel", voegen de meeste sigarenhandelaren er aan toe, „het slechte weer is ook een oorzaak en tevens het feit dat het nu winter is." De eigenaar van sigarenma gazijn Fabri aan de Fabristraat: „Alies zit hier zo'n beetje in stijgende lijn. De dameslectuur, de kranten, noem maar op. De mensen slaan nu aan het lezen, anders zit men zich op zo'n zondag toch maar te vervelen." De sigarenwinkel van de heer P. S. dé Jong aan het Broersvest beleeft ook prima commerciële tijden. „Twintig tot dertig percent meer bladen dan normaal verkopen wij", zegt hij. „Margriet, Viva, Li- belle, dokterromanntjes, kas teelromans, Marion en puzzels. Die dingen zo'n beetje." De meeste Schiedamse siga-' renwinkeiiers verkopen met het oog op de benzin.eloze zon dag ook meer rookwaar. Siga renmagazijn Abelskamp aan de Groenelaan en Hermes aan de Vlaardingerdijk zijn zulke za ken. Sigarenhandelaar N. J. C. Abelskamp: „Het gaat meestal om een pakje, shag en een pak je sigaretten extra voor het weekeinde." Van hamsteren in verband met de huidige oliecrisis is bij alle geïnterviewde winkeliers beslist geen sprake. „Ik ben blij dat men aan dat soort za ken nog niet begonnen is", zegt de eigenaar van sigarenhandel Fabri. i (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Bij een be drijfsongeval bij Wilton-Fijen- oord is de 45-jarige ijzerwerker j J. T. B. ernstig aan zijn rechter voet gewond geraakt. Hij is in het gemeenteziekenhuis opgeno men. De man kreeg, terwijl hij geen veiligheidsschoenen droeg, een 5-ton zwaar schot op zijn tenen. Hij was bezig met het con troleren van lasnaden, toen het schot losraakte en op zijn voet viel. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Met een her senschudding is de 29-jarige me vrouw N. G.-J. uit Maassluis gis terochtend in het gemeentezie kenhuis opgenomen na een aan raking op de 's-Gravelandaeweg. Ze botste met haar auto tegen de auto van de 20-jarige J. H. A. V. op. De automobilist was juist be zig met een draaimanoeuvre op de straat. De redactie van Bijdorp Nieuws verzoekt de Bijdorpers daarom dringend het grote vuil door de gemeente te laten opha len. Nog een keer wil de ge meente het vufl van het par keerterrein en de speelplaats komen ophalen, maar. aldus Bij dorp Nieuws, .,ze blijven niet bezig." Een ander terrein bij Blijdorp dat in een verschrikkelijke staat verkeert, is het terrein van de Rijnmond MTS. Volgens Bijdorp Nieuws is het 'wietje van Lans bergen', zoals het terrein wordt genoemd, nu een eldorado voor watervogels. 'Overmatige regen val en slechte drainage veroor zaken grote plassen. Gevolg: zo mers veel muggen en een onoog lijk gezicht', meent het blad. De redactie voegt eraan toe: 'Maar met weinig moeite zou Gemeen tewerken de hele zaak kunnen draineren of greppels graven'. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De jaarverga dering van de wijkvereniging Bijdorp moet beslissen of Bij dorp gaat meewerken aan het nieuwsblad voor het noorden, Groenoord Akkoorden. Het be stuur van de wijkvereniging Bijdorp ziet er wel wat in ai het Bijdorpse nieuws voortaan in Groenoord Akkoorden, in de toekomst Noorder Akkoorden, te plaatsen. Het blad wordt huis- aan-huis bezorgd. De zelfstan digheid en eigen identiteit blijft gewaarborgd. Het is volgens net bestuur van Blijdorp zo'n belangrijke beslis sing, dat alle leden van de wijk vereniging hier een mening over moeten geven. Tot die tijd blijft Bijdorp Nieuws gewoon verschij nen. De verdere samenwerking met de Stichting Samenlevings Op bouw Schiedam Noord ziet Bij dorp wel zitten. Bijdorp kan meeprofiteren van de service van de grote Noordelijke vereni ging. Ander agendapunt: de sociale werkvoorziening m Schiedam. In dit verband is er van gemeente zijde de mededeling dat op korte termijn een nota over de sociale werkvoorziening is te verwach ten van de gemeentelijke sociale dienst. De commissie wil verder spre ken over de wijk voorzieningen, dit met het oog op de watermil joenen. En over de subsidie voor de. stichting Huishoudelijke- en Gezins voorlichting. In de nog komende vergade ringen van de sociale adviescom missie zullen de volgende onder werpen behandeld worden: de structurele positie van de sociaal raadsman, voorstel over een op- bouwconsulent stadsvernieuwing (B. en W. wachten nog met een nota hierover tot de regeringsno ta inzake stadsvernieuwing is uitgekomen), voorstel over vor ming en nascholing van jongeren, de kunstklasactiviteiten in het museum en de sociaie paragraaf in het bestemmingsplan voor de binnenstad. De in 1954 geboren mannelijke personen, die in een Nederlands bevolkingsregister zijn opgenomen of daar in behoren te zijn opgenomen en geen bewijs van in schrijving voor de dienstplicht noch een bewijs van met-inschrijving hebben ontvangem, zijn vei plicht zich vóór 1 jan. 1974 aan te melden ter gemeentesecretarie van hun woonplaats of gewone verblijfplaats. De aanmelding moet geschieden door deze personen zelf. bij hun verhindering door hun wettelijke verte genwoordiger. Is een rechtspersoonlijkheid bezittende vereniging, een stichting of een instelling van welda digheid wettelijk vertegenwoordiger, dan rust bij 'ver hindering de verplichting tot aanmelding op de be stuurders. Zij die zich aanmelden, worden, indien zij de Neder landse nationaliteit bezitten, ingeschreven voor de dienstplicht. SCHIEDAM, 8 nov. 1973 De burgemeester der gemeente' H. Roelfsema De Advertentie-Exploitatie van Het Vrije volk wijst de adverteerders erop, dat het niet mogelijk is van te voren toezeggingen te doen over de plaats waar dc advertenties in de krant zullen worden geplaatst. Wij zullen, waar mo gelijk. met Uw plaatsingswcnscn rekening houden. s Voor y prima lederwaren luxe fassen - sjaals handschoenen - paraplu's byouferie - geschenkartikelen Mgr. Nolenslaan 842 Schiedam. Tel. 702668 Ook voor Ie klas schoenreparatie HOOGS fg.-atf» SCHIEDAM "•ui» bezorgen] ALLE RUNDERLAPPEN PER KILO f 1- VOORDELIGER harstkorbonade heel kilo 7.89 ribkarbonade heel kilo i 9.70 lende karbonade heel kilo f 10.70 doorregen lappen heel kilo f S.2S polingworvl o! beuling 150 gram f 1.25 1 50 gram gelderse snijworst 1.25 150 grom lever f 1.35 150 grom leverworst f 0.89 15Ó gram gebraden gehakt t 0.89 panklare schnitzels 100 grom f 1.15 hamburgers per stuk i 0.55 donderdagavond koopavond SCHIEDAM - Jantje Be ton zegt, met z'n vuist om hoog: 'De .jeugd staat op het spel'. Jantje Beton is het svmhool van de Nationale Jeugdeoliecte. die deze week in heel het land en ook in Schiedam wordt gehouden. Namens alle Nederlandse kinderen doet Jantje Beton een beroep op het publiek een bijdrage te geven voor het Nationaal Jeugdfonds. Het Jeugdfonds geeft geld uit voor peuterspeelzalen, speeltuinen, clubhuizen en bouwplaatsen in de Neder landse steden. Juist in de betonnen wijken, waar au to's de straten bezetten en de kinderen nauwelijks kun nen spelen. Bijna tweehonderd Schie dammers gaar. deze week met de collectebussen en de intekenlijsten de deuren langs. Het zijn jonge men sen, die het geld - ophalen. Zij krijgen de helft van het opgehaalde geld zelf voor hun eigen jeugdclub. De an dere helft van de opbrengst is bestemd voor projecten van het Nationaal Jeugd fonds in heel Nederland. (Van een onzer verslagueefsters) SCHIEDAM Dc auto van'de lieer A. P. B. uit Nieuw-Lekker- kerk is gistermorgen op de Broersvest in brand gevlogen. De brandweer bluste met een nevel- straal. De schade aan de motor bleek aanzienlijk. Dc politie ver moedt dut de brand werd ver oorzaakt door een lekkende ben zineleiding, waardoor dc benzine op de warme motor terechtkwam. H.

Het Vrije volk | 1973 | | pagina 1