Schiedam heeft het slechtste archief van Holland "BALI" FILMTOONZAAL Excelsior concerteert woensdag SEXFILM ZIEN VOOR 1.25?? Schiedam spaart minder Prof, Albeda spreekt over vakbeweging Met brommer tegen auto - hersen schudding Uithangbord verwijderd Fietsend langs knelpunten Rijverbod: 1 overtreding Inbraak bij makelaar - buit 1500,- Messteken bij gevecht op tanker IBiQilllllllIillililIlllfiifflIillllIHlIilIlllllIIlOt Schudden Verleden mm. Duiten SB 13 '- Film Pim Kor ver weer bekroond (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De gemeente Schiedam aarzelt om Tan- kercleaning een nieuwe hinderwetvergunning te geven. De aanvraag is door Tankercleaning-direeteur J. D. Winters in 1971 ingediend, maar de gemeente heeft nog altijd geen uit sluitsel gegeven. Het ministerie van Sociale Zaken dat vorig jaar door het Schiedamse gemeentebestuur om advies is gevraagd heeft ook nog altijd geen duidelijke uitspraak gedaan. «ras'sssmm Tankercleaning milieubewust GOED GEKLEED is GEKLEED Uftndiot rfouse - -f - 'i 'I f i SCHIEDAM 't Wcs bij zonder leuk en nuttig', is het commentaar van burge meester H. Roelfsema. nadat hij zaterdagmorgen met de actiegroep Weg fiets? Nee. fietsweg' door Schiedam had gepeddeld. Met ongeveer dertig andere Schiedammers is de burgemeester vanaf het stadskantoor door oost, het centrum, zuid, west, Nieuw- land en Groenoord naar Kethel gefietst, onderweg kampend met de moeilijk heden die elke fietser dage lijks in Schiedam ontmoet. De grote groep fietsers had op sommige punten minder moeite met oversteken, dan de individuele wielrijder normaliter heeft. De voornaamste knelpun ten waren: de Koemarktdè rotonde bij de Oranjebrug de Laan van Bol'Es, krüi± sing Nieuwe Damlaan en de, Schiedamseweg en de Dam.- De werkgroep gaat alle knelpunten doornemen met, de wijkverenigingen en zal dan een rapport aanbieden^ aan het gemeentebestuur. - Burgemeester Roelfsertut' toont zich met het inïüatief erg in zijn sas: 'Dit is eert. goede actie. Ik kende de knelpunten wel, maar het gezamenlijk fietsen was tocU nuttig. Ik wacht nu op hét rapportje'. Behalve Schie dams eerste burgerredéii ook enkele raadsleden en ambtenaren met de tocht. Van onze medewerker HANS VAN DER SLOOT SCHIEDAM Schiedam moet zeker nog één jaar wach ten op een nieuw gemeentearchief. Voor 1974 staat de ver bouwing. van de toekomstige behuizing „pro memorie" op de begroting, wat zeggen wil dat het geld ervoor nog niet beschikbaar is. Ondanks de goekeuring van Gedeputeerde Staten en ondanks het schrijven, waarmee het hoogste pro vinciale college de plannen retourneerde, met het hoop volle besluit „wij verwachten spoedig van u te vernemen wanneer met de realisatie kan worden begonnen". Dat was overigens niet de eerste maal dat Gedeputeerde Staten naar aanleiding van het gemeentearchief een brief de deur deed uitgaan. Een aantal maanden geleden ontving het Schiedamse college van B. en W. een pittig schrijven waarin werd aangedrongen op een zo spoedig mogelijke vernieuwing van het archiefgebouw. Toch is volgens de toelichting op de begroting het wach ten op Gedeputeerde Staten. Verwarrend. Het gemeentearchief aan het Oude Kerkhofstammend uit de tijd dat een varkenskot goed was voor het archief...- WIJ HEBBEN OPGELET! In een DAGBLAD zit u goed met Uw ADVERTENTIE MAANDAG 19 NOVEMBER 1973 HET VRIJE VOLK PAGINA 9 Gemeente laat Tanker- cleaning wachten op hinderwetvergunning Volgens Tankercleaning-diree teur J. D. Winters heeft hij de nieuwe hinderwetvergunning aangevraaad op advies van de gemeente. „De vergunning die ik had en die dateerde"* uit 1956, .was verouderd. Ik moest hem van de gemeente aanpassen aan de nieuwe omstandigheden. En dat klopt, want in de loop der tijden was er een pompie, een keteltje en een tankje en zo bij gekomen." Met de aanvraag voor de nieuwe hinderwetvergunning heeft Tankercleaning ook het verzoek ingediend om te mogen uitbreiden. Directeur Winters wil een opvangtank op z'n ter rein aan de Wilhelminahaven erbij. Hij zegt: „Die nieuwe tank is een economische en een mi lieuzaak. In die tank kan ik de produkten opvangen. En daarin kan ik ook de produkten houden die luchtjes veroorzaken. In zo'n tank kan je dat dan neutralise ren." "Directeur Winters verwacht dat z'n bedrijf, waartegen vooral in Schiedam-zuid een storm van protest is opgestoken, over een .aantal jaren wel eens naar de Maasvlakte zou kunnen verhui zer.. Net als de Schiedamse scheepswerven. „Daar is het mo gelijk de grotere schepen op te vangen", aldus de heer Winters. .Directeur Winters: „Zelf ne mén we hier de grotere schepen ai "niet meer, omdat ze teveel slank veroorzaken. Overigens moet men niet denken dat we hier niet milieubewust zjjn. Van 'hoog tot laag wordt daaraan ge werkt en gedacht Als er alarm fase drie is dan snappen we hier ook wel dat stoppen beter is. Ook onze klanten hebben daar begrip voor. Maar het is beslist onmogelijk om alle luchtjes weg te krijgen. U moet het zien als bij een kruidenier: bij hem ruik je de koffie ook." Volgens directeur is het eco nomisch gezien niet mogelijk om honderd percent milieuschoon te werken. Hij zegt: „Je kunt niet alles voor het milieu doen. An ders kun je de zaak wel dicht gooien. Maar aan de andere kant moet men niet denken dat we hier alleen zitten om zoveel mo gelijk geld bijeen te graaien. We denken heus aan het milieu." Reactie van Centraal Aktie Comité Rijnmond: „Dat Tanker cleaning zo aan het milieu denkt, daar kunnen ze in de Gorzen over meepraten. Verder blijkt uit de woorden van de heer Winters dat milieuveront reiniging een pure economische zaak is. Want het is mogelijk om voor 99 percent schoon te wer ken." ■'/w 1ggsXteA»** «wr~ZZ' (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Bij de Spaar bank anno 1820 in Schiedam is m "oktober minder gespaard dan in dezelfde maand van het vorig jaar. Dit keer betaalde de spaar bank ruim 36.000 gulden meer terug dan er werd ingelegd. Vo rig jaar werd er een mlegover- schot van ruim 249.000 gulden geregistreerd. Volgens de spaarbank is in heel dit jaar veel minder ge spaard dan in 1972. Wel steeg de geldomzet aanzienlijk. In 't to taal hebben de spaarders een te goed van 115 miljoen gulden. Dé aan de spaarbank toever trouwde middelen en de reser ves waren op 31 oktober voor 46 miljoen gulden belegd in effec- ten, voor elf miljoen in hypothe ken en voor 51 miljoen m on derhandse leningen. SCHIEDAM De weten schappelijke kring in Schiedam en Viaardingen houdt vanavond «en bijeenkomst, waar professor dn W. Albeda spreekt over de taak en functie van de vakbe- weging_ in de hedendaagse sa menleving. iedereen- is welkom om. acht uur in het gebouw van de - Nederlandse -"Protestanten Bond aan de Westvest 92. Voor de. lezing hoeft geen toegang te worden betaaid. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De 48-jarige mevrouw A. W. K.-S. is gisteren op de hoek Meeuwensmgei-Dr, Sauerstraat met haar bromfiets tegen een auto opgereden. Ze liep hierbij een zware hersen schudding op en moest opgeno men worden in het gemeente ziekenhuis. Bij een ongeval op het Boer- haavepiein raakten de echtgeno tes van twee automobilisten, die met elkaar in botsing kwamen licht gewond. Beide families wo nen in Rotterdam. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Brandweerlie den zijn in aktie moeten komen bij café Het Pust aan de Buiten havenweg. Door de hevige wind was het uithangbord boven het café zo uit het lood geraakt dat het gevaar opleverde voor voor bijgangers. Het bord werd ver wijderd en zal te zijner tijd - als de nodige reparaties geschied zijn weer op'zijn oude plaats worden teruggehangen. HBt EN CONFECTIE Mgr. NoWrutoan 600 Schiedam Winkelcentrum "De Ketel Rotterdam Zoetermeer gebracht op de zolders van een. onverwarmd, onbewaakt pand, dat op de nominatie staat om over enige tijd te wórden ge sloopt en al een dienovereen komstige behandeling krijgt. De bibliotheek tenslotte is onderge bracht in de archivariskamer. Burgemeester Roelfsema ver klaart dat als volgt: „Het wach ten is op de Bank van Neder landse Gemeenten. Die moet de gemeente eerst een lening aan bieden. Pas daarna mag met de verbouwing worden begonnen. Schiedam wil graag, dat hebben we trouwens ook uitdrukkelijk aan GS laten weten. Maar zo lang we geen lening krijgen aangeboden, kunnen we niets doen." En de burgemeester kan het weten. Wie hem in een vergade ring ooit eens met indrukwek kende trefzekerheid procedure kwesties uit de doeken heeft ho ren doen, weet dat de ambtelij ke molen voor hem nauwelijks een verborgen plek heeft en dat hij zich m diens werking hoogst zelden vergist. Maar daarmee is het gemeen tearchief natuurlijk niet gehol pen. Voorlopig blijft het gehuis vest in hetzelfde pand, waarin het bijna een eeuw geleden "tij delijk" werd ondergebracht. Daarmee wordt dan een on houdbare toestand met ten min ste anderhalf jaar verlengd. Het archief kan op het Oude Kerkhof niet uit de voeten. De leeszaal, waarin tevens twee ambtenaren zijn ondergebracht, plus het gootsteentje en het kof fiezetapparaat, is berekend op slechts enkele bezoekers, mits die tenminste geen hoge eisen stellen. Wie zich bijvoorbeeld moeilijk kan concentreren, heeft het in Schiedam bijzonder moei lijk, Bovendien zijn de depot ruimtes onvoldoende. De stuk ken moeten deels worden onder- In Schiedam is daarvan geen sprake. Hier ressorteert het ar chief nog onder de burgemeester en alle goede wil ten spijt, geeft dat nauwelijks uitzicht op ver breding van de wetenschappelij ke en educatieve taken. Dat ligt niet aan de burgemeester. Dat ligt uitsluitend aan de constella tie waarin het archief is opgeno men. Daarbij komt dan nog, dat het archief nauwelijks een politieke zaak is en dat de archivarissen" doorgaans niet tot het type men sen behoren, dat hun zorgen met bombarie in de publieke belang stelling brengt, waardoor het ar chief alleen nog maar meer in de versukkeling dreigt te raken. Prof. J. van der Gouw, de provinciale inspecteur van de archieven noemt dat ook als één der redenen voor het gebrek aan belangstelling van bovenaf, waarover de archivarissen hem regelmatig beklag doen. V// S"?> *5. f.JA s -*■ -.i.' Yr-fy, X' •V- v '0 Schiedam geniet dan ook de twijfeltaehtige faam, bezitter te zijn van het slechtste gemeente archief van Holland. De oorzaak daarvan ligt in het verleden. Lange tijd werd het gemeentearchief gezien als de laatste noodzakelijke opberg plaats van de gemeentepost. En in Schiedam xs dat men of meer ook zo gebleven. De ontwikke ling in de richting van een deels wetenschappelijke, deels educa- tief-culturele instelling is aan Schiedam volkomen voorbij ge gaan. Een vergelijk tussen bij voorbeeld het, Rotterdamse et het Schiedamse archief leert bijvoorbeeld, dat het beleid van het eerste wordt bepaald door een eigen commissie, vergelijk baar met onze museumcommis sie, waardoor het Rotterdams archief brede wortels heeft in het culturele leven. Het leert bijvoorbeeld ook, dat Rotterdam beschikt over een eigen uitge breide fotografische en audiovi suele dienst, over een eigen ex positieruimte, over een fatsoen lijk' aankoopbudget, over de mo gelijkheid tot publicaties en over de mogelijkheden om zich ver diepen in onderwijstaken. „Ach", zegt hij, „de meesten behoren tot het ras van zacht moedige mensen, die hun han den volstrekt verkeerd aan hun lichaam hebben zitten. Meneer, het zijn vaten vol geleerdheid, waarop aan alle kanten staat: Voor het gebruik goed schudden. En wat dat gebrek aan be langstelling betreft. Ik weet dat uit ervaring. Maar ik til daar nooit zo zwaar aan. Persoonlijk heb ik liever te maken met wei nig geïnteresseerde bewindslie den. Toen ik nog rijksarchivaris was (onder minister Klompé, be kleedde Van der Gouw het hoog ste bewaarambt in het Konink rijk der Nederlanden, om bij zijn eigen woorden te lijven) had ik een minister die uit pure belangstelling elke dag kwam kijken of de gangen wel gesopt en de kasten wel gestoft werden, maar daar had ik al bauw tabak van. En bovendien. In ambtelij ke zaken moet je niet met be langstelling ais norm aankomen. In de eerste plaats klopt dat niet, want bewindslieden zijn over het algemeen niet meer dan personen die langs zeer on duidelijke wegen een ambt ver overen en waaraan derhalve el ke vorm van zedelijke verbete ring verspild is. In de tweede plaats blijft er dan maar bitter weinig over. Als ik bijvoorbeeld mijn belastingbiljet volgens mijn eigen persoonlijke interesse moest invullen schrapte ik olies weg, zodat alleen de siga renkist en de slijterij overble ven". Dat er overigens op korte ter mijn in Schiedam iets moet ge beuren staat voor prof. Van der Gouw vast. KNIP UIT1 SEXFILM ZIEN VOOR 1.25. de originele „echte" Deense en Zweedse kleurenfilms, vóórvertoond op levens groot scherm enNON STOP Knip deze odvertentie uit, bij inlevering wordt ter kennismoking één film vóór- vertoond voor 1.25 (GELDIG VOOR I PERSOON) (Uitsluitend geldig inyonze toonzool Korte Hoven) FIIMTOONZAAL „BAll" is elke dog geopend van .12.30-18.00 uur. Bovendtön maandags, donderdags en vrijdags ven 7 (tot 10 uur 's avonds. Zondags gesloten. ATTENTIE: Geen relax, bar etc, etc. Dam 3-6, Schiedam, telef. 010 - 267126 en 266338. Omg. Schiedams Stadhuis. Ruime porkeermogelijkheden. Ideale zaalingang (achterzi|de). Korte Haven 2. "gezellige doch beschaafde sfeer. Alle films zqn Ie koop en te huur zonder borg Doe vw voordeel met de BAH SEXFILM VOORDEÊLAKTIS Mu ziet t» ondanks onze toch a! to*r lege prezen ft film» voor f 13.— 6 films voor j 10.— Bovendten blijft de cdv, bon geldig. Elke 14 dgn 8-nteuwe films. (deie reeks drooit tot 3 dec. *73) KNIP UIT! SEXFILM ZIEN VOOR f 1.25 „Het Schiedamse gemeentear chief", zegt hij, „stamt nog uit de tijd, dat een gemeentebestuur eik afgekeurd varkenskot kon bestempelen als archief. Het Rijk doet dat trouwens nog en daarmee zijn we gelijk aan de kern van de moeilijkheden. Het rijk legt bij de gemeenten een aantal vrome wensen zoals bijvoorbeeld behoorlijke archie ven - op tafel zonder daar on middellijk de duiten bij te leve ren. Bovendien geeft het rijk zelf een slecht voorbeeld. Want, laten we eerlijk wezen: Geen rotter archief dan het rijksar chief. Maar ja, dat neemt na tuurlijk niet weg, dat Schiedam zo langzamerhand toch een keer over de brug moet komen. Die klachten over prioriteiten en geldgebrek leg ik wat dat aan gaat naast me neer. Daar komt eik gemeentebestuur mee aan zetten. Schiedam heeft zelf gezegd, dat het huidige archief onvol doende is en daar houd ik me aan. Dat heb ik zwart op wit. En xnSchiedam kennen ze me nu goed genoeg om te weten dat ik ze achter de broek blijf zitten, net zolang tot dat nieuwe ar chief er is.Wat dat aangaat ben ik anders dan andere hoge amb tenaren: Naarmate ik ouder syordt stijgt mijn moordlustige stemming. Dat weet het ge meentebestuur van Schiedam ook". (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Excelsior geeft woensdag 21 november het na jaarsconcert in de Magnaiis Dei- kerk aan de Albardstraat in Nieuwiand. Het koor heeft dit keer gekozen voor een semi po pulair programma. Excelsior zingt ondermeer 'Paaskoor' en Koor der Landlieden uit de ope ra Cavalleria Rusticana van Mascagni. De solisten zijn Anne- iiese Post (sopraan), Adrl Slote- maker (orgel en piano) en Rudy de Heus (piano). Kaarten voor het concert zijn verkrijgbaar bij de VVV in het Proveniershuis. Ze kosten 3,50 gulden. Het concert begint om acht uur. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schiedamse politie heeft gisteren één auto mobilist die het zondagsrijver bod overtrad, in de kraag gegre pen. Het was de 23-jarige melk rijder A. K. uit Pijnacker die wel een ontheffing had, maar van zijn toegestane route was afgeweken voor familiebezoek m Schiedam. De 23-jange C. van O., zonder beroep, heeft gisteren een gebro ken been opgelopen toen hij op zijn bromfiets in botsing kwam met een auto. Het ongeluk ge beurde op de hoek Burgemeester Van Haarenlaan-Troelstralaan. De bromfiets werd zwaar be schadigd. De taxi, bestuurd door de 27-jarige J. A. T. uit Maas sluis liep schade op aan het portier. DEN HAAG Pim Korvers film „Spheres oi power" over een spectaculaire berging in de Italiaanse haven Genua is voor de derde 'maai internationaal bekroond. De film van de Rot terdammer kreeg een derde prijs op het zesde internationaal tech nisch filmfestival in Boedapest. Spheres of power, in 1972 gemaakt in opdracht van Smit Tak Internationaal Bergings bedrijf, gaat over de berging van de Britse vrachtvaarder Lon don Valour. De Brit, tijdens een stoi-m tegen een havendam ge slagen, werd weer boven water gebracht met balletjes van polys tyreen en met samengeperste lucht. (Van een onzer verslaggevers)""" SCHIEDAM -- Bij een in braak dit weekeinde in het herenkledirsgmagazjjn Herodam aan het Broersveid zijn een aan tal kostuums, pantalons, jassen, overhemden, truien en suede jassen gestolen. Inbrekers wa> ren ook aktief bij de firma' Schelde en Engineering aan de Maasdijk. Hier wordt niets ver mist, hoewel het hele kantoor overhoop gehaald is. Bij een, makelaarskantoor aan de bur gemeester Van Haarenlaan heb ben inbrekers 1500 gulden gesto len uit een geldkistje. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Tijdens eert vechtpartij tussen een vijftal schepelingen aan boord van de Liberiaanse tankeé Nicea is vannacht met een més gestoken. Niemand traakte ern stig gewond. De Schiedamse politie heeft de gemoederen ge sust en twee matrozen, de 32- jarige R. B. en de 26-jarige P. A. A., beiden van de Philip- pijnen, in hechtenis genomen. De ruzie was uitgebroken om dat een matroos tegen de zin van zijn mede-opvarenden wil de afmonsteren. De Nicea ligt bij de werf de Nieuwe Water weg.

Het Vrije volk | 1973 | | pagina 1